Kontakti

Vingrinājumi, lai atšķirtu pirmās rindas patskaņus un līdzskaņu skaņas. Pirmās rindas patskaņu atdalīšana no vārdiem 1. un 2. kārtas patskaņi

Pirmās rindas patskaņu izolēšana no vārdiem

L.V.Šapovalova

Tēma: Pirmās rindas patskaņu izolēšana no vārdiem.

Mērķis : attīstīt spēju izolēt 1. rindas patskaņus no vienzilbiskiem vārdiem.

Uzdevumi: iemācīt analizēt un diferencēt iegūtās zināšanas, apzinot nepieciešamo informāciju un to sistematizējot; uzlabot runas gramatisko struktūru un sakarīgu runu;

pareiza dzirdes uztvere, pamatojoties uz vingrinājumiem patskaņu skaņu izolēšanai no vienzilbīgiem vārdiem; attīstīt ilgtermiņa atmiņu, īpaši efektīvu domāšanu, komunikatīvo kompetenci;

attīstīt motivāciju mācīties.

Aprīkojums : priekšmetu attēli, krāsainie zīmuļi un zīmuļi, spoguļi, klades, ābeču grāmatas, smiltis, zilas un sarkanas skaidas, krāsainas svītras, septiņu krāsu zieds, logopēdiskie spoguļi, didaktiskais materiāls.

Nodarbības plāns un norise.

es Sagatavošanas posms.

1. Organizatoriskais moments.

Kas notika? Kas notika?

Kāpēc skan zvans?

Mēs esam gatavi. Galds ir ok.

Nodarbība sākas...

Mēs aktīvi reaģēsim

Uzvesties,

Tā ka dārgie viesi

Mēs gribējām nākt vēlreiz!

2. Psiholoģiskā attieksme.

Vispirms paskatīsimies, kādā noskaņojumā tu atnāci uz stundu. Un daudzkrāsainas ziedlapiņas jums palīdzēs. Izvēlieties ziedlapiņu tādā krāsā, kas atbilst jūsu noskaņojumam. Sacerot ziedu, mēs varam saprast savu noskaņojumu.

Krāsu valoda:

Dzeltens, oranžs - jautrs, rotaļīgs, dzīvespriecīgs;

Sarkans – labs, jautrs garastāvoklis;

Zaļš – slinkums un vienaldzība;

Zils – mierīgs;

Violeta – skumjas, nemiers;

Melns - skumjas.

Bērni, katram ir atšķirīgs noskaņojums.

II. Galvenā skatuve.

    Artikulācijas vingrošana.

2. Uzmini mīklas

Sejā ir kalns

Tam ir divi logi.

(n O ar)

Kurpnieks, nevis kurpnieks

Drēbnieks, nevis drēbnieks

Šķēres rokā

Un mutē ir sari

(R A uz)

Esmu ļoti garšīga un veselīga,

Vai es varu gulēt uz galda?

Es varu ieskriet tavā mutē

(Ar s R)

Guļus es nezūdu

Es nezumcoju, kad eju.

Ja es griežos gaisā,

Man šeit būs jautrība

(un plkst uz)

Kas tas par ķircināšanu?
Es saucu: "Nataša!"
Un viņš kliedz: "Aška!"
Es saucu "Seryozha"!
Un viņš kliedz: "Ezītis!"
Es kliedzu: "Ak!"
Un viņš norūc: "Oho!"

( uh xo)

Skatoties ūdenī savā atspulgā.

Pakārti zari no klints

Maigs, skumjš.... (vītols)

(Uz tāfeles ir objektu attēli - atbildes).

Par pareizo atbildi bērns saņem attēlu – atbildi.

Nosauciet savu attēlu, uzsverot patskaņu savā balsī. (F – uuuuu – k,

n – ooooo – s, r – aaaaa – k, s – yyyyy – r)

3. Nodarbības tēmas un mērķa izklāsts.

Jautājumi katram bērnam:

Kas jādara, lai izrunātu skaņu [U]?

Kas jums jādara, lai izrunātu skaņu [O]?

Kas jādara, lai izrunātu skaņu [A]?

Kas jums jādara, lai izrunātu skaņu [Y]?

Parādiet katras skaņas artikulāciju bez balss.

Pierādiet, ka A, O, U, Y ir patskaņi.

Izrunājot, gaisa plūsma nesaskaras ar šķēršļiem.

Šīs ir pirmās rindas skaņas. Kā tie izklausās?

Kura burta šeit trūkst? Kāpēc?

Sakiet, ka patskanis skan īsi, pēkšņi: A. O. U. Y. E.

Un tagad izstieptā veidā: A ___ O ___ U ___ E ___ S ___

4. Skaņu salīdzināšana ar to grafisko attēlojumu — darbs ar alfabētu:

Bērni, es jums lasīšu dzejoļus par 1. rindas patskaņiem, un jūs parādiet šos burtus alfabētā.

Vēstule gaisā

Uz delnas

Kaimiņam mugurā.

A – alfabēta sākums, tāpēc tas ir slavens.

Un viņu ir viegli atpazīt, viņa izliek kājas.

VēstulePAR vienmēr stāvēja apaļš, normāls,

Viņa aizgāja gulēt un saburzīja sānus. Un tagad tas ir ovāls!

U - gliemezis uz takas drosmīgi atlaida ragus,

Novācies no ceļa, neļauj māju nest.

Un nabaga vēstuleY ,

Klīst apkārt ar nūju, ai!

Šis -E ar atvērtu muti

Un ar milzīgu mēli.

5. Spēle uzmanībai.

Kādām skaņām nebija mēles griezēju?

A-A-A - Mamma dziedāja.

A-A-A - mazulis dziedāja.

A-A-A - Dziedāsim lellei.

A-A-A - un lelle guļ.

Y-Y-Y - ķirbis, krelles un ūsas.

E-E-E

Emma un Ediks devās uz kinoteātri un nopirka popsi.

6. 1. rindas patskaņu rakstīšana.

Uzrakstiet patskaņai atbilstošo burtu vārdos: MAGONE, SAMS, KAĶIS, VĒRSIS, BOW - individuālais darbs.

(Bērni raksta burtus ar pirkstiem: A, O, Y, U uz apakštasītes ar smiltīm)

7. Spēle “Clap-top”

O - sit plaukstas, U - stamp ar kāju, A - sit un stamp reizē.

Bildes: koks, skapis, vilks, loks, zilonis, krabju galds.

8. Darbs ar krāsošanas materiālu.

(uz galda ir attēli ar vienu vai diviem patskaņiem: māja, magone, kaķis, loks, grāmata, pulkstenis, zosis utt.)

Izvēlieties attēlus, kuru nosaukumos ir viena patskaņa skaņa.

Izrunājiet vārdu, izceļot patskaņu (izstiepjot) un nosauciet to un pierakstiet savā piezīmju grāmatiņā.

9. Spēles vingrinājums “Jautra vingrošana” - uzmanībai.

Jūs uzmanīgi klausāties manos norādījumos un precīzi izpildāt tos:

Paceliet rokas uz augšu;

Nolaidiet labo roku uz leju;

Novietojiet kreiso roku uz jostas;

Novietojiet rokas uz leju;

Nogriezieties pa labi;

Paskaties pa kreisi.

10. Vārdnīcas paplašināšana un precizēšana.

Jums uz galda ir tēmu attēli, vispirms atlasiet attēlus, kas sākas ar skaņu A, (O, U), mēs strādājam pa pāriem.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka uz galda ir sava veida akmens. Kas zina, kas tas ir?

Kādu skaņu rada šis vārds?

Kas ir “ogles”, kā jūs saprotat?

Kur tiek iegūtas ogles?

Mēs dzīvojam DPR, un ogles ir mūsu republikas galvenā bagātība. Un uz mūsu karoga ir melns, kas simbolizē Donbasa auglīgo zemi un ogles.

Kādas citas krāsas ir uz DPR karoga?

Donbass ir mūsu dzimtene, un mēs to mīlam. Ko mēs varam novēlēt Donbasa iedzīvotājiem?

Donbasa iedzīvotājiem debesis ir bez mākoņiem,

Saules stars Donbasa iedzīvotājiem.

Miers, labestība Donbasa iedzīvotājiem,

Lai šis karš beidzas!

Nosauciet patskaņus vārdā "Donbass". Ko tie nozīmē?

11. Vingrinājumi dzidrināšanas krāsās.

Paņemiet zilus un sarkanus zīmuļus.

Ko mēs attēlojam ar zilu krāsu? Sarkans?

12. 1. rindas patskaņu kombinācijas lasīšana.

Ueowow uaaaak aoye oau ia ua

Jūs pamanījāt, ka šeit ir īsti vārdi, nosauciet tos.

13. Darbs ar vārdu shēmu [D], [O], [M].

Cik skaņu ir kopā?

Cik burtu ir vienā vārdā?

Cik patskaņu skaņas?

Kur ir patskanis?

14. Fiziskie vingrinājumi. "MĀJA"

MĀJA – bērni stāv taisni, rokas salikuši aiz muguras;

MĀJA - bērni tupus, ar rokām satver ceļus, noliec galvu;

MĀJA – viņi lec un paceļ rokas augstu.

Tiek precizētas vārdu leksiskās nozīmes: MĀJA, MĀJA, MĀJA.

15. Darbs ar ABC.

c) no alfabēta veidojiet vārdu MĀJAS

Aizstāt [O] ar [Y]. Izlasi to.

Vārda SMOKE leksiskās nozīmes skaidrojums.

Aizstāt [Y] ar [A]. Lasīt

Pierakstiet to savā piezīmju grāmatiņā. Atzīmējiet patskaņu ar sarkanu zīmuli.

16.Vingrošana rokām.

Dūre – maliņa – plauksta.

17. Vingrinājums teikumu veidošanā.

Puiši, vārdi, ko mēs sakām paši par sevi, neko neizsaka, mums neko nesaka. Piemēram, vārds "māja". Mēs varam to teikt daudzas reizes, bet mēs nekad neuzzināsim, kāda tā ir māja (augsta vai zema, jauna vai veca), kur tā atrodas (pilsētā vai ciemā), kas tajā dzīvo. Lai pūce sāktu stāstīt stāstus, viņiem jādraudzējas vienam ar otru. Piemēram, "Strādnieki uzcēla jaunu māju." No draudzīgiem vārdiem radās priekšlikums.

Pastāsti man, ko tu uzzināji par māju?

Kas uzcēla māju?

Kas šī ir par māju?

Veidojiet teikumus ar vārdu "māja".

(Māja liela un skaista. Māja atrodas upes krastā. Mājā dzīvo draudzīga ģimene.)

Teikumi var būt arī draugi. Lūk, kā izrādās stāsts.

Pārstāstiet stāstu par māju.

Pastāsti man, vai mums būtu vārdi bez patskaņiem? Piedāvājumi? Stāsts?

ІІІ. Pēdējais posms.

    Apakšējā līnija.

Vai jums patika nodarbība?

Ko tu par to atceries?

Tagad pārbaudīsim, kāds noskaņojums jums ir?

2. Katra skolēna darbības novērtējums.

Dokuchaevskaya SOSHI Nr. 27 MES DPR

Pirmo patskaņu izolācija

vārdu virkne.

atvērtā logopēdiskā sesija

2. klase

Sagatavoja: skolotājs - defektologs

L.V.Šapovalova

2017.-2018.mācību gads gadā.

Mani izveidotie atgādinājumi pamatskolas skolēniem, kuri apmeklē runas centru, atvieglos materiāla izpratni par tādām tēmām kā: Vārda skaņu sastāva analīze. Skaņas un burti. Vārds. Piedāvājums. Grafiskā piedāvājuma diagramma. Vārdu pārbaude ar neuzsvērtiem patskaņiem saknē. Vārda skaņu zilbju modelis un citas svarīgas tēmas, kurās skolēni rakstot un runājot pieļauj daudz specifisku kļūdu.

Lejupielādēt:


Priekšskatījums:

Piezīme studentiem.

Vārda skaņas sastāva analīze. Parastie grafiskie simboli.

Skaņas un burti.

  1. Parastie skaņu grafiskie apzīmējumi:

- (sarkans aplis) – patskaņa skaņa;

- (zils aplis) – cieta līdzskaņa skaņa;

- (zaļš aplis) – maiga līdzskaņa skaņa.

  1. Zināt:

a) Kā skaņa atšķiras no burta? –

skaņu mēs to dzirdam un izrunājam, tas ne vienmēr sakrīt ar vārda burta pareizrakstību;

vēstule mēs rakstām un redzam (lasām ar acīm), varam tai pieskarties, izsekot, zīmēt.

b) krievu valodā 10 patskaņi (pirmās rindas patskaņi - A, O, U, E, Y

Otrās rindas patskaņi - Ya, Yo, Yu, E, I),

Burti A-Z, O-Y, U-Y, E-E, Y-I ir pārī.

21 līdzskaņi(B, V, G, D, Z, ZH, J, K, L, M, N, P, R, S, T, F, X, C, Ch, Sh, Shch) un vēl divi īpašie burti ir b un b.

Visas krievu valodas skaņas ir sadalīti divās grupās:

PASKAŅI

(tie ir seši: a o e y y un)

izrunā brīvi, bez šķēršļiem mutē, var dziedāt vai zīmēt.

Patskaņi veido zilbes.

Patskaņi Ya, E, Yo, Yu var nozīmēt

viena skaņa: (i - [a], e - [e],

ё — [o], yu — [y])

Pēc mīkstiem līdzskaņiem (vāvere - [b elka])

Un divas skaņas: (es – [jā],

e - [yo], yo - [yo], yu - [yu]) vārda sākumā (koks - [dzeltenums]),

aiz patskaņa (bayan — [bayan]),

un arī pēc b un b (bindweed - [in yunok], ēda -).

LĪDZSKAŅI

(to ir daudz) -

izteikta ar barjeru mutē (lūpu, zobu, mēles veidā)

Var būt ciets vai mīksts:

grūti - priekšā pirmās rindas patskaņi

(A, O, U, E, Y), kā arī atcerieties -

W, F, C – vienmēr ciets. (Piemēram: l uk - skaņu l izklausās stingri, jo viņš stāv priekšā U - pirmās rindas patskanis, riepa - skaņas sh vienmēr izklausās stingri)

mīksts - priekšā otrās rindas patskaņi

(I, E, Yu, E, I un B), kā arī atcerieties -

J, Ch, Sh - vienmēr mīksts. (Piemēram: l yuk - skaņu l izklausās maigi, jo ir priekšā YU – otrās rindas patskaņis; h a sh a - skan h un sh vienmēr skanēs maigi).

Visi pārējie līdzskaņi, izņemot Sh, Zh, Ts, Y, Ch, Shch, var būt cieti vai mīksti.

Līdzskaņi var būt balss vai nebalsīgs (tās atšķiras balss saišu darbā - izrunājot balsīgu līdzskaņu, balss saites strādā (vibrē), un, izrunājot bezbalsīgu līdzskaņu, balss saites ir noslēgtas un nevibrē. Balss jeb kurlums ir nemainīgs (nemainīgs). ) zīmi, t.i., viena un tā pati skaņa nevar būt gan nedzirdīga, gan balss

Seši skaņu pāri atšķiras pēc sonoritātes - kurluma un tiek sauktisapārotie līdzskaņi - B - P, V - F, G - K, D - T, Z - S, Zh - Sh.(muca - nieres, viņā - fons, viesis - kauls, māja - tilpums, zobs - zupa, siltums - bumba)

Vārds. Piedāvājums.

Grafiskā piedāvājuma diagramma.

Zināt:

1) Grafiskie simboli: __________________________ . - teikums (garā josla)

Vārdi (īsas joslas)

Zilbes (īsas svītras)

Skaņas.

  1. Vārdi tiek sadalīti daļās (zilbēs);
  2. Zilbes iedala skaņās. Zilbei jābūt patskanis un viens vai vairāki līdzskaņi. Ir zilbes, kas veidotas no vienas patskaņas skaņas;
  3. vārds atšķiras no zilbes vai skaņas ar to, ka tam ir nozīme;
  4. prast identificēt, nosaukt: vārdu (papa), zilbi (pa), skaņas (p, a);
  5. mēs runājam teikumos. Teikumus veido vārdi;
  6. prast saskaitīt vārdu skaitu un secību teikumā (ieskaitot prievārdus un saikļus). Piemēram: Tanja nopirka ābolu. 1. vārds – Tanya, 2. – nopirka, 3. – ābols. Zaķis skrēja pa mežu. 1. vārds - Zaķis, 2. - skrēja, 3. - gar, 4. - mežs.
  7. Ir īsi vārdi (prievārdi), kas jāraksta atsevišķi no citiem vārdiem -

Uz, - zem, - uz, - no, - virs, - dēļ, - no apakšas (daži sastāv no divām daļām) utt. Priekšvārdi savieno vārdus teikumā un runā par objektu atrašanās vietu telpā.

9) Analizējot teikumu, mēs uzskaitām gan garus, gan īsus vārdus (prievārdus, saikļus)

Koļa dzer sulu. (3) Koļa dzer sulu no glāzes. (5).

10) Teikumu raksta ar lielo burtu, beigās ar punktu (vai citām pieturzīmēm, atkarībā no izteikuma mērķa). Teikā, atšķirībā no vārda vai frāzes, ir pilnīga doma.

Programma gatava priekšlikuma norakstīšanai.

  1. Mēs lasām teikumu, lai atcerētos, kā tas ir uzrakstīts. Mērķis: pierakstiet to bez kļūdām.
  2. Mēs lasām vārdus, kā tie ir rakstīti (ortopiskā lasīšana), izlasot veselu teikumu, identificējot tā grafisko noformējumu lielā burta formā, zīmi beigās, pieturzīmju klātbūtni: komatus, domuzīmes, kolus utt.
  3. Mēs sadalām teikumus daļās kopēšanai (vārdos vai kombinācijās “priekšvārds + ar to saistīts vārds”). Piemēram:"Uz grīdas gulēja cepure."

Vai arī mēs to sadalām divu vārdu frāzēs:"Mamma ielēja / pannā / karstu ūdeni."Kad esam apguvuši metodi dalīšanai vārdos vai divu vārdu frāzēs, mēs iemācāmies sadalīt teikumus trīs vārdu frāzēs (vai četros - ar prievārdu) -"Meža izcirtumā / stāvēja četri vilku mazuļi."

  1. Sadaliet teikumus sev ērtās daļās (atkarībā no tā, cik vārdu varat atcerēties, lai tajos nepieļautu kļūdas).
  2. Mēs nolasām zilbi pa zilbei daļu, kuru kopēsim, pārskatot katru burtu un ortogrāfiski izrunājot (kā vārds ir rakstīts saskaņā ar noteikumiem) katru skaņu.
  3. Mēs atkārtojam lasīto daļu “sev”, koncentrējoties uz skaidru izrunu.
  4. Mēs pierakstām daļu teikuma ar pareizrakstības izrunu, neskatoties uz paraugu (varat to pārklāt ar papīra lapu), un izmantojam tikai jūsu atmiņu.
  5. Mēs pārbaudām uzrakstīto teikumu pa daļām, pievienojot katras daļas pareizrakstības lasījumu paraugā un mūsu piezīmē. Ja nepieciešams, papildus pārbaudām pieturzīmes.

ATGĀDINĀJUMS 3 – 4 KLAŠU SKOLĒNIEM

1. Meklējat nejaušas kļūdas

"Pārbaudi savu darbu"

(Pirmā pārbaude)

  1. Vai palaidāt garām vēstuli?
  2. Vai pievienojāt papildu vēstuli?
  3. Vai vienas vēstules vietā uzrakstījāt citu?
  4. Vai jūs pareizi uzzīmējāt katru burtu?
  1. Meklē pareizrakstības kļūdas

"Pārbaudi savu darbu"

(Otrā pārbaude)

Pārbaudiet katru vārdu atsevišķi, sākot ar pēdējo:

  1. Vai tas nav vārdnīcas vārds?
  2. Vai vārdam ir pareizrakstība? Kuru?
  3. Atzīmējiet bīstamas vietas.
  4. Ja iespējams, izvēlieties testa vārdus.

Ja jūsu darbā šādu kļūdu vairs nav, jūs esat lieliski!

  1. Piedāvājumu pārbaude

"Pārbaudi savu darbu"

(Trešā pārbaude)

Pārbaudiet katru vārdu atsevišķi, sākot no pirmā:

  1. Vai palaidāt garām vārdu?
  2. Vai jūs uzrakstījāt papildu vārdu?
  3. Kā tiek rakstīti prievārdi un saikļi?
  4. Vai vārdi ir pareizi saistīti viens ar otru? (pārbaudi galotnes)
  5. Vai teikuma beigās ir punkts un lielais burts teikuma sākumā?
  6. Vai ir obligāti komats un citas rakstzīmes?

Ja jūsu darbā šādu kļūdu vairs nav, jūs esat lieliski!

  1. IR ĻOTI SVARĪGI, LAI JŪS MĒĢINĀT VISAS KĻŪDAS PATS!

ATCERIETIES, UZZINĀT:

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

ATCERIETIES, UZZINĀT:

Pirms A O U E Y - visi līdzskaņi ir CIETI,

Pirms I YE YU E I - visi līdzskaņi ir MĪGI.

SKATIES

PIE SAKNES sēne - sēne

KUR VĀRDS VĀRDĀ MARINE

Pārbaude pabeigta.

MAINĪT FORMU Lai pārbaudītu vārdu kalns

VĀRDI Mainiet vārda formu: kalns - kalni.

Pārbaude pabeigta.

MEKLĒ CITU Lai pārbaudītu vārdu veiklība

RADIŅU tālvadības pults.

Pārbaude pabeigta.

Lai pārbaudītu neuzsvērto patskaņu vārda saknē, nav nepieciešams prātā iet cauri visiem saistītajiem vārdiem. Dažreiz tas ir pietiekami vienkārši

SKATIES atlasiet sakni un pārbaude ir pabeigta:

PIE SAKNES sēne - sēne

KUR VĀRDS VĀRDĀ MARINE sakne nav saprotams vārds, bet tas notiek

NOTIEK? tas nāk no vārda jūra.

Pārbaude pabeigta.

MAINĪT FORMU Lai pārbaudītu vārdu kalns pirmās divas metodes nepalīdz.

VĀRDI Mainiet vārda formu: kalns - kalni.

Pārbaude pabeigta.

MEKLĒ CITU Lai pārbaudītu vārdu veiklība iepriekšējās metodes nav piemērotas.

RADINIEKI Mēs izvēlamies saistīto vārdu - tālvadības pults

Pārbaude pabeigta.

Lai pārbaudītu neuzsvērto patskaņu vārda saknē, nav nepieciešams prātā iet cauri visiem saistītajiem vārdiem. Dažreiz tas ir pietiekami vienkārši

SKATIES atlasiet sakni un pārbaude ir pabeigta:

PIE SAKNES sēne - sēne

KUR VĀRDS VĀRDĀ MARINE sakne nav saprotams vārds, bet tas notiek

NOTIEK? tas nāk no vārda jūra . Pārbaude pabeigta.

MAINĪT FORMU Lai pārbaudītu vārdu kalns pirmās divas metodes nepalīdz.

VĀRDI Mainiet vārda formu: kalns - kalni . Pārbaude pabeigta.

MEKLĒ CITU Lai pārbaudītu vārdu veiklība iepriekšējās metodes nav piemērotas.

RADINIEKI Mēs izvēlamies saistīto vārdu - tālvadības pults

Verifikācija pabeigta

Atgādne – argumentācija “Vārda skaņu zilbes shēma”

Vārda skaņu zilbju analīze ir tad, kad mutiski tiek noteikta zilbju un skaņu secība un klātbūtne vārdā. Diskusijas laikā tiek uzzīmēta vārda diagramma, kurā izmantoti grafiskie simboli: taisnstūris - vārds, kas sadalīts ar vertikālām svītrām pēc zilbju skaita, kur atrodas dažādu krāsu apļi - skaņas.

Kā pareizi apzīmēt skaņas un kādas skaņas ir?

Ir 2 veidu skaņas - līdzskaņi un patskaņi.

Patskaņu raksturojums - uzsvērti un neuzsvērti, 1. rindas patskaņi (A O U E Y, 2. rindas patskaņi (iotēti - Ya Yo Yu E un skaņa I).Tā ir kļūda, ja bērni saka, ka 2. rindas patskaņi ir mīksti - tikai līdzskaņi ir cieti un mīksti!

Līdzskaņu īpašības ir cietas un maigas, balsīgas un bezbalsīgas.

Mēs apzīmējam skaņas:

O - sarkans aplis - patskaņi (A O U E Y, I Y Y Y E I)

A O U E Y - norāda cietībustāvot priekšā līdzskaņu,

I Y Y E I, b - norāda maigumustāvot priekšā līdzskaņu.

O - zils aplis -cietie līdzskaņi(stāviet pirms patskaņiem A O U E Y vai pirms citām līdzskaņām, vienmēr stingri - Ш Ж Ц)

O - zaļš aplis -mīkstie līdzskaņi(stāv pirms patskaņiem I Y Yu E I un burta b, dažreiz tie skan maigi pirms līdzskaņiem (gvo z d, g s t), vienmēr mīksts — CH SHCHY)

Burti b un b neatspoguļo skaņas, tāpēc tie nav apzīmēti ar apļiem.

Zilbju dalīšanas noteikums– katrai zilbei ir savs patskanis – tāpēc –Vārdā ir tik daudz patskaņu, tik daudz zilbju!

Sāksim domāt par vārdu un diagrammu:

Šis ir vārds SNIEGPĀRSSLA. (diskusijas laikā mēs uzzīmējam diagrammu)

1) Lai noteiktu zilbju skaitu, mēs to aplaudējam - SNE - ZHIN - KA - 3 zilbes. Sadaliet taisnstūri 3 daļās.

2) pirmā zilbe ir SNE. Tas sastāv no skaņām:

AR – līdzskaņa, kurls, izklausās stingri – atzīmēšu ar zilu apli.

N – līdzskaņa, balss, skan maigi, jo pēc tās ir E skaņa (vai arī pirms E) – atzīmēšu ar zaļu apli.

E – dzirdēju es, uzrakstu E (atzīmē SNIEGU) – patskanis (neuzsvērts) – atzīmēšu ar sarkanu apli.

3) otrā zilbe - ZHIN, sastāv no skaņām:

UN – līdzskaņa, balss, vienmēr cieta – zils aplis.

UN – dzirdēja Y, aiz Ш raksta I, patskanis (uzsvērts) – sarkans aplis.

N – līdzskaņa, izklausās stingri – zils aplis.

4) trešā zilbe – KA, sastāv no skaņām:

UZ – līdzskaņu, kurls, ciets, apzīmēšu ar zilu apli.

A – patskanis – atzīmēšu to ar sarkanu apli.

OOO

OOO

Ak, ak

Tagad apzīmēsim skaņas ar burtiem un pārbaudīsim vārdu
SNIEGPĀRSSLA


Nodarbības piezīmes

Priekšmets. Patskaņi.

Mērķis. Māciet bērniem dzirdēt un atpazīt pirmās rindas patskaņus.

Aprīkojums. Priekšmeta attēli, tabula ar pirmās rindas patskaņiem, sarkani apļi.

Nodarbības gaita.

I. Organizatoriskais moments.

Students, kurš nosauc patskaņa skaņu, sēdēs.

II. Iepriekšējās nodarbības materiāla pastiprināšana.

Skolēni nosauc patskaņus, balstoties uz logopēda kluso artikulāciju. Logopēds klusos patskaņus izrunā šādā secībā: a, o, u, e, s, vienlaikus pievēršot bērnu uzmanību lūpu stāvoklim, izrunājot šīs skaņas: a - mute ir plaši atvērta; o - lūpas ir noapaļotas un nedaudz pavilktas uz priekšu; y - lūpas ir noapaļotas un vairāk izstieptas uz priekšu; uh, s - lūpas nedaudz stiepjas smaidā. (Šī secība palīdzēs skolēniem atcerēties pirmās rindas patskaņus.) Skaidrības labad varat izmantot tabulu. Studenti apgūst šos patskaņus norādītajā secībā.

III. Pirmās rindas patskaņu izolēšana no vairākām citām skaņām.

Logopēds izrunā patskaņus un līdzskaņus, kas sajaukti kopā. Studenti patskaņa skaņai: a) parāda sarkanu apli, b) atbilstošo burtu, c) pieraksta piezīmju grāmatiņā patskaņa burtu a, m, p, y, s, t, s, r, l, e, o, k, t, y, a, l, e, p, o

IV. Pirmās rindas patskaņu izolācija no zilbēm.

a) esmu, prāts, ym, us, op, yr, al, ys, ak, from

b) ma, mu, mēs, su, po, ry, la, sy, ka, tad

V. Nodarbības kopsavilkums.

Logopēds. Šodien mācījāmies dzirdēt un atpazīt patskaņu skaņas.

Sadaļas: Pamatskola

  • Bērnu uzmanības aktivizēšana, gatavošanās gaidāmajai nodarbībai, koncentrēšanās uz nodarbības tēmu un attiecīgā vārdu krājuma atjaunināšana.
  • Mācieties norādīt līdzskaņu maigumu, rakstot, izmantojot otrās rindas patskaņus.
  • Atmiņas un uzmanības procesu korekcija.
  • Attīstīt komunikācijas prasmes, atbildēt uz jautājumiem un kontrolēt savu uzvedību.

Aprīkojums: Tabula ar pirmās un otrās rindas patskaņiem; zilbju tabula; kartes patstāvīgam darbam; krāsu zīmuļi; bumba; dēļi ar līmlenti (30/30) smalkās motorikas attīstīšanai, pupiņu kastes.

Nodarbības gaita

  1. Laika organizēšana.

Pārbauda gatavību nodarbībām.

  1. Roku smalko motoriku attīstīšana.

Puiši, jūsu priekšā ir dēlis ar līmlenti un kaste ar pupiņām. Iesaku uz tāfeles uzlikt eglīti, saulīti, māju. Labi darīts, jūs paveicāt lielisku darbu.

  1. Iepriekšējā aptvertā materiāla atkārtošana.

Atcerēsimies un izrunāsim ar jums pirmās un otrās rindas patskaņus. (Mēs vēršam bērnu uzmanību uz patskaņu tabulu).Pastāsti lūdzu, kā veidojas otrās rindas patskaņi? (iotēts līdzskaņs + patskaņa skaņa).

Tagad salīdziniet patskaņu pārus: A-Z; O–E; U-Yu; E-E; J-I. (Mēs identificējam šo pāru līdzību artikulācijā un atšķirību pareizrakstībā). Puiši, šos patskaņus sauc par pāru patskaņiem, un, lai tos nesajauktu rakstībā, mēs ar jums iemācīsimies tos atšķirt.

  1. Jauna materiāla ievietošana.

Mūsu nodarbībā mēs iemācīsimies atšķirt pāru patskaņus, un mēs kopā ar jums uzzināsim, ka otrās rindas patskaņi ir maģiski, tie padara līdzskaņu mīkstu. Šeit ir tabula ar taisnām zilbēm. Lasīsim taisnas zilbes korī, savienojot M, (N, S utt.), pa pāriem ar pirmās, pēc tam otrās rindas patskaņiem.

M A O E U Y N A O E U Y
I E E Yu I I E E Yu I

(Lasot vēlreiz, pievērsiet uzmanību līdzskaņa skaņas izmaiņām no otrās rindas patskaņu tuvuma).

Puiši, kas notiek ar līdzskaņiem, kad aiz tā nāk otrais patskanis? (Līdzskaņis kļūst mīksts).

Iesaku mazliet paspēlēties.

  1. Spēle "Burvju bumba".

(Vingrinājums cieto un mīksto un mīksto līdzskaņu dzirdes izrunas diferencēšanai).

Puiši, es jums pateikšu cieto variantu un iemetu bumbu, un jūs izsaucat mīksto variantu un metiet bumbu atpakaļ man. (Mēs metam bumbu pa vienam).

  • izolēts.

B-B"; B-B"; G-G"; T-T"; D-D" utt.

Un tagad atpakaļ, jūs saucat par mīksto versiju, bet es to saucu par cieto.

  • B-B"; B-B"; G-G"; T-T"; D-D" utt.
  • zilbēs (bumbiņas mešana).
JĀ JĀ DO-DE DU-DU DY-DI
  1. Darbs piezīmju grāmatiņā

Zilbju diktāts.

Es izrunāšu zilbes, un jūs pierakstiet zilbes, kas satur mīksto līdzskaņu vienā kolonnā un cieto līdzskaņu otrā.

SA, SE, LE, RE, MU, MI, ZYA, FA, DO, RE, KI, BO, GE, YOU, TE, LA. (Pārbaudām pēc auss).

Paskaties uz tāfeles, tur priekšā ir uzrakstīti vārdu pāri. Lasīsim tos skaļi.

MAL-MAL; BOW-BOW; SOAP-MIL; NOS-NES; VOL-VEL.

Paskaties, izlasi vēlreiz un saki, vai tie ir vienādi pēc pareizrakstības, izrunas un nozīmes? Pievērsiet uzmanību pirmajiem līdzskaņiem šajos vārdos. Kādi tie ir, kur tie ir cieti un kur mīksti. Ierakstiet šos vārdus piezīmju grāmatiņā un izmantojiet krāsainos zīmuļus, lai atzīmētu mīkstos un cietos līdzskaņus (zils - ciets, sarkans - mīksts).

MAL-MAL; BOW - LŪKA; SOAP-MIL; NOS - NES; VOL-VEL.

Labi darīts, tagad mazliet atpūtīsimies.

  1. Fiziskie vingrinājumi.

Mēs piecēlāmies, iznācām no aiz rakstāmgalda, paceļot rokas, dziļi ieelpojot augšā caur degunu, nolaižot rokas uz leju, izelpojot, gaisu caur muti. Rokas nav saspringtas (4-5 reizes). Labi. Tagad nedaudz padejosim dzīvīgas mūzikas pavadībā.

Labā roka priekšā
Un tad viņa atpakaļ,
Un atkal viņas priekšā,
Un mēs to nedaudz pakratīsim.
Mēs dejojam boogie-woogie
Mēs griežamies apļos un sitam plaukstas šādi. (Tas pats tikai ar kreiso roku).

Mēs ar jums neesam daudz atpūtušies, bet tagad mēs turpināsim strādāt.

  1. Darbs ar kartēm.

Puiši, jūsu priekšā ir kartītes ar teikumiem, kur vārdos trūkst patskaņu.Ievietojiet tās un ar krāsainiem zīmuļiem apvelciet cietos un mīkstos līdzskaņus (otrās rindas mīkstais - zaļais, cietais - zilais un sarkanais patskanis).

V...li ir ziedi. L...sya l...bit l...k. Yur... bija r...d, ka viņš iekļuva pirmajā r...d. P...t...ut...t..., un V...t...kaķis...t... Vajag laistīt ķiršus....

Mēs pārbaudām darbu.

(Vaļas ziedi novītuši. Ļusja mīl sīpolus. Jura priecājās, ka ir pirmajā rindā. Petjam ir pīlēni, Vitjai kaķēni. Jālaista ķirši).

  1. Patstāvīgs darbs.

(Šis darbs tiek dots, ja bērni aktīvi strādāja stundā un ir atlicis laiks; ja nē, tad uzdevums tiek dots mājās).

Izdomājiet trīs vārdus, kas sākas ar mīkstu līdzskaņu. Pierakstiet tos savā piezīmju grāmatiņā. Izmantojiet krāsainu zīmuli, lai izceltu mīksto līdzskaņu. (Uz tāfeles ir uzrakstīti līdzskaņi, ar kuriem sākas vārdi.)

  • M- (piemērs: bumba, Miša, lācis).
  • L- (piemērs: lauva, slinkums, cilvēki).
  • D- (diena, bizness, dzenis).
  • T- (ēna, ķermenis, Timofejs).

Izveidojiet vienu teikumu ar jebkuru vārdu (Piemērs: Miša spēlēja bumbu).

  1. Nodarbības kopsavilkums.

Atcerēsimies savus pirmās un otrās rindas patskaņus un izrunāsim tos vēlreiz. Ja otrās rindas patskanis nāk aiz līdzskaņa, tad kāds mums būs līdzskaņs?

Ko mēs iemācījāmies un ko mēs iemācījāmies savā stundā?

Puiši, šodien mūsu nodarbībā jūs paveicāt lielisku darbu, bijāt vērīgi, aktīvi, jūs mani ļoti iepriecājāt. Liels paldies! Nodarbība ir beigusies. Uz redzēšanos.



Vai jums patika raksts? Dalies ar to