Kontakti

Skaņu sh, zh, ch, shch producēšana vairākos veidos. Skaņas sch iestudēšana, skaņas sch artikulācija Nodarbība par skaņas sch iestatīšanu

Temats: Skaņu producēšana[ SCH]

Mērķis:

1. Izglītība:

Stiprināt spēju pareizi izrunāt skaņu [u];

2. Labošanas:

fonēmiskās dzirdes attīstība;

fonēmiskās analīzes prasmju attīstīšana;

3. Izglītība:

Izkopt pozitīvu attieksmi pret darbību;

Aprīkojums: attēls (zilonis), skaņas artikulācijas profils [ш].

Plāns:

es .Org.moment

Sveicieni. Ziņo par nodarbības tēmu.

II .Galvenā daļa

1.Artikulācijas vingrošana

3.Pirkstu vingrošana

4. Vingrinājums runas elpošanas attīstīšanai

5. Vingrinājumi sejas izteiksmes attīstīšanai

6. Nodarbības tēmas izziņošana.

8.Skaņas producēšana.

9. Fiziskie vingrinājumi.

11.Fonēmiskās dzirdes attīstība.

III .Rezultāts

Bērna aktivitātes novērtējums.

Nodarbības gaita

es .Org. brīdis.

Sveicieni

Sveiki. Šodien uz mūsu nodarbību ieradās tik brīnišķīgs zilonis. Viņu sauc Dumbo. Mūsu zilonis, ļoti gudrs, prot runāt, zina gandrīz visas skaņas un burtus, bet nevar izrunāt skaņu [у]. Vai varat palīdzēt zilonim?

II . Galvenā daļa.

1.Artikulācijas vingrošana

-Tagad izpildīsim vingrojumus, noliksim ziloni pie spoguļa, tev priekšā, lai vari viņam parādīt, kā pareizi tos izpildīt.

"Smaids"

Turot lūpas smaidā. Zobi nav redzami.

Mūsu Deniska ir ļaundaris
Pievelk lūpas pret ausīm.
"Paskaties," viņš saka.
-Es tagad esmu varde!

"Garšīgs ievārījums"

Nedaudz atveriet muti un laiziet augšlūpu ar plato mēles priekšējo malu (mēle ir plata, tās sānu malas pieskaras mutes kaktiņiem), pārvietojot mēli no augšas uz leju, nevis no vienas puses uz otru. Pārliecinieties, ka darbojas tikai mēle, un apakšžoklis nepalīdz, "nevelk" mēli uz augšu - tai jābūt nekustīgai (varat to turēt ar pirkstu).

Ja Denisam ir slikts garastāvoklis,
Deniska ēd mūsu gardo ievārījumu.
Uz augšlūpas jāuzsmērē ievārījums,
Un izmantojiet platu mēli, lai laizītu visu uzreiz.

"Sodiet nerātno mēli"

Plaši smaidiet. Novietojiet plato mēli uz apakšējās lūpas un, viegli sakožot to ar zobiem, sakiet “ta-ta-ta” 5-10 sekundes. Pēc tam sitiet ar mēli ar lūpām, sakot "pieci-pieci-pieci" 5-10 sekundes.

Tava mēle ir ļauna,
Viņš tevī neklausa.
Ātri sodi viņu:
"Pieci-pieci, pieci-pieci, pieci-pieci-pieci!"

"Pankūka"

Mute ir atvērta, plata, atslābināta mēle balstās uz apakšlūpu. Mēs uzsitām pa mēli ar augšlūpu: pieci-pieci-pieci. Nedaudz iekožam mēlē: ta-ta-ta.

Mēs ceļamies agri no rīta,
Cepam garšīgas pankūkas.
Tecējums pāri cepšanai
Mīkla klājas...
Paskaties, cik viņš ir skaists
Izrādās, ka tā ir pankūka.

"Zobu tīrīšana"

Smaidiet, atveriet muti ar mēles galu no iekšpuses, lai pārmaiņus “iztīrītu” apakšējos un augšējos zobus.

Atver muti, pasmaidi,
Parādi man savus zobus
Notīriet augšējo un apakšējo daļu
Galu galā tie mums nav lieki

"Liels un mazs"

3.Pirkstu vingrošana

Parādīsim zilonim, cik labi mēs ar jums vingrojam pirkstus.

Mūsu pirksti cieši saspiedās kopā

Kas notika? Interesanti!

Acīmredzot viņiem kļuva auksti

Mēs tos pārklājam ar segu.

Viņi saspiež kreiso roku dūrē, satver to ar labo roku un cieši saspiež. Tad viņi maina rokas. Tad viņi nolaiž rokas un nedaudz sakrata. Atkārtojiet vingrinājumu vairākas reizes.

4. Vingrinājums runas elpošanas attīstīšanai.

Mācīsim zilonim veikt elpošanas vingrinājumus.Mierīgi ieelpojiet caur degunu, turiet gaisu plaušās 2-3 sekundes, pēc tam lēni izelpojiet, vienmērīgi izelpojot caur muti.

"Sasaldēsim zodu"

Mērķis: veido garu, nepārtrauktu orālo izelpu, aktivizē lūpu muskuļus.

Pavelciet apakšlūpu zem augšlūpas un ilgstoši izpūtiet aukstu gaisu zem zoda, veiciet to klusi un ar vienu izelpu.

"Lietus"

Mērķis: runas elpošanas veidošanās, spēja izrunāt vārdus vienā izelpā.

1 - pārmaiņus nolieciet taisnas rokas uz priekšu - "tveriet pilienus" (ieelpojiet); 2 - izelpojot sakiet: “Pilen-pil-pil!”; 3 - pārmaiņus novietojiet taisnas rokas uz priekšu - "tveriet pilienus" (ieelpojiet); 4 - izelpojot sakiet: "Tik, tik, tik!" Atkārtojiet 3-4 reizes.

5. Vingrinājumi sejas izteiksmes attīstīšanai.

Iedomājieties, ka tagad (novembrī) pie mums ir atnācis Ziemassvētku vecītis.

Iedomājieties, ka mums klēpī ir pūkains kaķēns. Viņš murrā, un tu viņu samīļo.

Vectēvs un sieviete apžilbināja Sniega meiteni, un viņa atdzīvojās viņu acu priekšā. Ko pauž vectēva un sievietes sejas?

Parādiet, kā Aļonuška sēž un skatās uz brāli Ivanušku.

6. Nodarbības tēmas izziņošana.

Tagad jūs un es iemācīsimies pareizi izrunāt skaņu [sch]. Un pamācīsim ziloni.

7. Artikulācijas analīze pēc plāna.

Izdodot skaņu [ш], lūpas ir nedaudz pavirzītas uz priekšu un noapaļotas. Mēles gals ir pacelts līdz galam aiz augšējiem zobiem. Mēles sānu malas ir cieši piespiestas augšējiem molāriem. Mēles aizmugure ir pacelta. Mēle ir saspringta. Balss saites atpūšas, kakls nedreb (balss nav).

Skaņa [Ш]- līdzskaņa, kurls, vienmēr mīksts.

8.Skaņas producēšana.

Tagad es jums pastāstīšu pasaku par mazu vilcieniņu. Mūsu mazā lokomotīve būs mēle, un sliedes būs molāri. Dzinējs nevar tikt uz sliedēm, palīdzēsim viņam?Labi, ejam! Piespiediet mēles sānu malas, tāpat kā riteņus, pret augšējiem molāriem. Pārliecinieties, ka “riteņi” stingri stāv uz sliedēm un nekādā gadījumā nepārvietojas no tiem! (Bērnam jājūt, kā mēles sānu malas ir stingri piespiestas augšējiem zobiem). Tagad pūtiet vilcienā, lai tas iet. Labi padarīts.

Dublēšanas metodes, ja iepriekšējās metodes nedarbojas:

1. Vienkāršākais veids, kā radīt Shch, ir no skaņas Ch. Lai to izdarītu, Ch ir jāvelk ilgi un tad beigās atskanēs skaņa Shch.Tad vajag izstiept šo skaņu tik ilgi iespējams, cenšoties runāt pēc iespējas ātrāk.

Uzmanību! Neaizmirstiet pārliecināties, ka, izrunājot skaņu Ch/Sh, bērns izstiepj lūpas uz priekšu un paceļ mēli līdz augšējiem zobiem.

2. Izrunājiet vienmērīgishch. Jums vajadzētu pievērst bērna uzmanību tam, ka, izrunājot skaņusch lūpas smaida, zobi redzami, mēle pacelta aiz augšējiem zobiem.

9. Fiziskie vingrinājumi.

Viens – piecelies, velc sevi augšā
Divi - noliecies, iztaisnojies
Trīs - trīs plaukstu sasitieni, trīs galvas mājieni.
Četras - platākas kājas.
Pieci - pamājiet ar rokām
Seši - klusi apsēdieties pie galda.

10.Izolētas skaņas fiksācija.

Pastāsti man, vai tu redzēji, kā mamma cep kartupeļus? Kad viņa uzliek eļļu uz karstas pannas, tā šņāc: “šč...” Kā šņāc?.. Vai esat redzējuši čūskas zoodārzā? Vai jūs zināt, kā viņi šņāc? Klausieties: "shchshch..." Tagad atkārtosim kopā, kā čūskas šņāc...

-Tagad enerģiski tīrīsim bikses ar drēbju birsti: “Sch-Sch-Sch -…”

Parunāsim ar jums mēli:

ASCH-ASCH-ASCH, ASCH-ASCH-ASCH: nopirkām lietusmēteli.

OSCH-OSCH-OSCH, OSCH-OSCH-OSCH: kam vajadzīga palīdzība?

OSCH-OSCH-OSCH, OSCH-OSCH-OSCH: kosa auga dārzā.

USH-USH-USH, USH-USH-USH: aiz žoga ir efeja.

VAIRĀK, VAIRĀK, VAIRĀK, VAIRĀK: mēs ķērām brekšus.

11.Fonēmiskās dzirdes attīstība .

- “Notveriet skaņu”: sitiet plaukstas, kad dzirdat skaņu ш starp citām skaņām, zilbēm: tsa, re, [osh], ta, sh, kāpostu zupa, [sa], zo, [schu], ne, [ pelni]

III . Nodarbības kopsavilkums.

Labi darīts, jūs šodien ļoti smagi centāties, es esmu ļoti apmierināts ar jums. Zilonis, viņš arī saka paldies, tu viņam ļoti palīdzēji.. Saki, kādu skaņu mēs šodien iemācījāmies izrunāt? Kas jums patika mūsu nodarbībā?Varat būt brīvs.

Sīkšanas skaņas “Ш” un “Ш” tiek ieviestas pēc tam, kad bērns ir veiksmīgi nostrādājis. Tas ir saistīts ar faktu, ka svilpojošajiem un svilpojošajiem līdzskaņiem ir vienāds veidošanas princips. Tas izskatās šādi: gaisa plūsma, atstājot elpu, iet caur spraugu, ko veido mēles rievas. Šajā gadījumā mēle ir nedaudz ieliekta, tās sānu malas pieskaras alveolu tuberkuliem.

Mēs trenējam runas aparāta orgānus

Lai veiksmīgi radītu līdzskaņu “sh”, visnoderīgākie būs šādi vingrinājumi:

"Plaša mēle"

Aiciniet mazuli smaidīt plaši, piemēram, pērtiķim. Dodiet viņam spoguli, lai viņam būtu jautrāk. Tad palūdziet viņam pasmaidīt un, nedaudz paverot muti, parādiet viņa plato, atslābināto mēli kā pankūku. Pēc tam lieciet viņam uzlikt mēli uz apakšējās lūpas. Ieteicams turēt mēli šādā stāvoklī (novietojot to uz apakšējās lūpas), skaitot no viena līdz pieciem.

"Paslēpiet konfekti"

Palūdziet jaunajam studentam uzlikt platu mēli uz apakšējās lūpas “pankūkas” veidā (kā aprakstīts iepriekšējā uzdevumā). Novietojiet uz viņa mēles malas nelielu salduma gabaliņu: zefīrs, zefīrs vai īriss. Tagad vajag “paslēpt” salduma gabaliņu mutē, pielīmējot to pie mutes jumta, aiz augšējiem zobiem.

Svarīgs punkts: Veicot šo vingrinājumu, bērna mute nedrīkst atvērties pārāk plaši, ne vairāk kā 1,5–2 cm. Vingrinājums jāveic lēnā tempā, un tas var būt sarežģīti, jo jebkurš mazulis centīsies konfekti apēst ātrāk.

"Mazā sēne"

Lai pabeigtu šo uzdevumu, labāk ir izmantot spoguli.

Lūdziet bērnam plaši smaidīt, atvērt muti un parādīt zobus. Tad viņam jāmēģina visu mēles ķermeni piespiest aukslējām. Turot mēli šajā pozīcijā, jums jācenšas atvērt muti pēc iespējas plašāk. Ja mazulis šajā brīdī ieskatīsies spogulī, viņš pamanīs mēles līdzību ar mazas sēnes tievo cepurīti un mēles frenulumu ar tās kātu.

"Hocus Pocus"

Šis vingrinājums attīsta prasmi izveidot rievu mēles vidū, kas ir svarīga prasme "Sh" skaņu radīšanai nākotnē.

1. darbība. Bērns “rāda” platu, atslābinātu mēli. Viņš to nedaudz izstumj no mutes un uzliek kā “pankūku” uz apakšlūpas. Mute paliek nedaudz atvērta.

2. darbība. Piespiež mēles malas šajā stāvoklī pie mutes sānu stūriem, un pati mēle nedaudz sašaurinās, veidojot “rievu”.

3. darbība. Bērnam uz deguna gala uzliek vates gabalu. Lūdziet bērnam to izlaist, vienlaikus saglabājot mēles stāvokli, kas aprakstīts iepriekšējās darbībās.

Pareizi izpildot uzdevumu, izelpas laikā izveidojies gaiss izies cauri “rievas” vidum un pacelsies augšā, izpūšot uz deguna gulošo vati.

Artikulācijas vingrinājuma beigās ir ieteicams veikt vairākus vingrinājumus.

Mācīšanās izrunāt "Sh"

Ja bērniem nebija grūtību izrunāt skaņu “S”, tad viņiem, visticamāk, nebūs problēmu ar līdzskaņa “Sh” producēšanu. Tad jūs varat sākt radīt skaņu “Ш”, un labāk to darīt šādi.

1. darbība. Aiciniet mazuli pateikt “S”, garu “S-s-s” vai nodziedāt zilbi “S-a-a-a”. Paņemiet spoguli un lūdziet viņam ierakstīt mēles stāvokli, to darot.

2. darbība. Izrunājot garus “S-s-s”, ar lāpstiņu vai labās rokas rādītājpirkstu paceliet bērna mēles galu augstāk un turiet to nedaudz aiz augšējiem zobiem. Ir nepieciešams, lai mēle pieskartos alveolu tuberkuliem.

3. darbība. Palūdziet skolēnam vēlreiz izelpot gaisa plūsmu, saglabājot iepriekšējo mēles stāvokli, un jūs skaidri dzirdēsit, kā “S-s-a” mainās uz “sha”.

Uzmanību: Izdodot skaņu “SH”, ir ļoti svarīgi nodrošināt, lai bērni visu mēli neatbalstītu uz mutes jumta! Tas var izraisīt nepareizu runas orgānu novietojumu, izrunājot “Sh”.

Rezultāts:

Pareizi izpildīta līdzskaņa “Ш” producēšanas rezultātā jāizstrādā šāda šīs skaņas artikulācija:

  • Runātāja lūpas ir nedaudz noapaļotas un nedaudz pārvietotas uz priekšu.
  • Skaņas izrunāšanas brīdī starp augšējiem un apakšējiem zobiem ir 1 mm attālums.
  • Plašā mēle ir pacelta līdz alveolām ar “lāpstiņu”, bet nepieskaras aukslējām; Starp mēli un aukslējām ir plaisa.
  • Mēles sānu malas cieši pieguļ augšējo molāru pamatnei.
  • Gaisa plūsma, kas izelpota, izrunājot “Ш”, ir bagātīga un silta.

Mācīšanās izrunāt "Ш"

Līdzskaņa “Ш” iestatīšana ir vienkāršāka, ja izmanto mīkstās skaņas “C” artikulācijas pamatpunktus. Ja bērns veiksmīgi izrunā mīksto “S” zilbēs “xia”, “se”, “si”, “siu”, tad viņam, visticamāk, nebūs problēmu ar “Sh” skaņas radīšanu.

Taču, ja “Ш” izrunāšana bērniem sagādā grūtības, tad šo skaņu var radīt mehāniski. Kā to izdarīt?

Aiciniet bērnu izrunāt zilbes “as” vai “sya”. Brīdī, kad mazulis izrunā šīs skaņas, pieaugušajam ar lāpstiņu (vai rādītājpirkstu) jākoriģē mēles stāvoklis, virzot tā galu aiz augšējo priekšzobu pamatnes.

Jūs varat mēģināt radīt skaņu “Ш” bez mehāniskas korekcijas. Lai to izdarītu, vienkārši aiciniet bērnus nodarbības laikā eksperimentēt, mainot mēles stāvokli mutē brīdī, kad viņi izrunā zilbes “sya” un “as”. Kopā analizējiet, kas notiek šajā gadījumā, kas skan?

Mēs pastiprinām pareizo “Ш” un “Ш” izrunu

Lai automatizētu šo skaņu izrunu, tiek izmantotas klasiskās metodes un paņēmieni: mēles grieži, mēles grieži, tekstu lasīšana un analīze.

"SH"

Mūsu Maša ir maza, viņai ir koši kažociņš.

Mēs iedevām Dašai putru,

Daša, Daša, ēd savu putru!

Vecmāmiņas kastē ir daudz spoļu. Mūsu kaķim patīk spēlēties ar ruļļiem.

"SCH"

Kucēns iedūra ķepu ar šķembu, tas viņam sāpēja, viņš čīkstēja.

Zeltainīte bija dendija.

Ko mēs zinām par zelta žubītēm?

Zelta žubītes ir mazi, skaisti putni, kas dzīvo lapu koku mežos. Zelta žubīšu barība ir bērza, apses un dadzis sēklas. Zeltainim ļoti patīk dzīvot ne tikai mežos, bet arī netālu no cilvēku dzīvesvietas – dārzos un parkos. Zelta žubītes veido ligzdas augstu uz koku zariem, un to zeltžubītes dzimst no olām ar pārsteidzošu krāsu - zilu, ar tumšiem plankumiem un maziem triepieniem. Rudenī zelta žubītes pulcējas lielos baros un lido prom, kur ziema ir siltāka.

Analizējiet tekstu, izmantojot runas attīstības uzdevumu elementus. Palūdziet bērnam pastāstīt, ko viņš uzzināja par zelta žubītēm, kas viņam visvairāk palika atmiņā? Kā sauc zelta žubīšu cāļus? Kur dzīvo zelta žubītes?

Veicot šo uzdevumu, nodrošiniet skaņu “Ш” un “Ш” izrunas tīrību, ja nepieciešams, atkārtojiet vingrinājumus, lai tos labotu un pareizi izrunātu.

Skolotāja, bērnu attīstības centra speciāliste
Družinina Jeļena

Skaņas “Ch” un “Shch” iestatīšana

Skaņas "SH" iestatīšana

  1. Mēles gals paceliet uz aukslēju priekšpusi (uz alveolām). Mēles sānu malas ciešāk piespiežam augšējiem molāriem nekā izdodot skaņu sh. Izelpas brīdī visu izplestās mēles masu un galu uzspiežam uz aukslējām. Mēs sasprindzinām mēles muskuļus.
  2. Lūpas nedaudz pabīdiet to uz priekšu un noapaļojiet to.
  3. Zobi mēs aizveram vai savedām kopā.
  4. Izelpotais gaiss mēles vidū nokļūst iegūtajā šaurā spraugā; uz plaukstas, kas pievilkta pie mutes, jūtama silta, ilgstoša gaisa straume, kas izplūst ar zināmu sasprindzinājumu.
  5. Skaņa ir blāva, maiga.Balss krokas atveriet, lai tie nevibrētu.

Skaņas sh iestatīšanu sākam tikai pēc skaņas sh iestatīšanas. Vispirms jāizmēģina skaņas producēšana ar imitāciju. Ja imitācijas vingrinājumi nedod efektu, pārejiet pie tālāk norādītajiem vingrinājumiem. Skaņas ь sliktas izrunas gadījumā ir jāpanāk tā producēšana. Skaņa u tiek izrunāta tāpat kā skaņa w, tikai iegarenāka un saspringtāka, pateicoties spēcīgajam mēles spiedienam uz aukslējām.

SAGATAVOŠANAS VINGRINĀJUMI

Vingrinājums. Mēs atveram muti. Ir nepieciešams piesūkt visu mēli līdz aukslējām, lai “frenulums” būtu izstiepts. Mēs paceļam mēles galu uz aukslēju priekšpusi (līdz alveolām). Bērns šo vingrinājumu veic ar logopēda palīdzību, kurš novieto pirkstu zem mēles horizontālā stāvoklī. Pirksts vidusdaļā piespiež mēli aukslējām.

Ievilkuši gaisu, mēs to spēcīgi izelpojam, mēģinot izrunāt garu skaņu sh. Dzirdēs skaņu Šajā gadījumā mēlei vajadzētu atsperties atpakaļ. Mēles elastību un spraugu regulē logopēds, izmantojot pirkstu spiedienu. Mēs panākam ilgu skaņu. Skaidrības labad, izrunājot skaņu sch, logopēds to izrunā kopā ar bērnu.

II darba posms

(vada kā daļa no nodarbības)

Priekšmets. Esošas skaņas izrunas precizēšana sch vai nosaucot to pēc imitācijas.
Mērķis. Mudiniet bērnus pareizi izrunāt skaņas sch. Iemācieties noteikt mēles stāvokli, izrunājot skaņu sch.

Iepriekšējais darbs. Spēja noturēt lūpas smaidā un padarīt mēli platu veidojās, praktizējot skaņas un, ā, s. Mēles kustība uz augšu tika attīstīta skaņu iepazīšanas procesā t, d, n, w, f; virzīta gaisa strūkla - ar skaņām f, v, s, h, w, g.
Sagatavošanas darbi. Noskaidrojiet, kā bērni izrunā skaņas sch.
Spēle "Kas ir vērīgs?"
Īss apraksts
Bērni sēž puslokā vai pie galdiem. Logopēde jautā: “Bērni, vai esat redzējuši, kā mamma cep kartupeļus? Kad viņa uzliek eļļu uz karstas pannas, tā šņāc:
“šč...” Kā šņāc?.. Kurš zoodārzā redzēja čūskas? Vai jūs zināt, kā viņi šņāc? Klausieties: "shchshch..."
Tagad atkārtosim to visu kopā, kā čūskas šņāc... Bērni uzdevumu izpilda vispirms visi kopā, tad katrs atsevišķi.

"Kad mēs sakām skaņu sch, kur ir mēles gals? - jautā skolotāja. ("Mēles gals atrodas aiz augšējiem zobiem";) "Parādi man, kur mēles gals paceļas." Demonstrācijas laikā logopēds pārbauda, ​​kā katrs bērns izpilda vingrojumu.

Metodiskie norādījumi. Palīdzēt bērniem labi izrunāt skaņas sch, nepieciešams uzraudzīt artikulācijas aparāta orgānu pareizo stāvokli. Ja bērnam ir skaņa sch ja tas nedarbojas, jums ir jāaicina viņš ar atvērtu muti pacelt mēles plato galu līdz augšējiem alveoliem un, to nenolaižot, kopā izrunāt skaņu kombināciju. šūt, tad jūs saņemat skaņu sch. Vai arī ar vienādu artikulācijas orgānu stāvokli izrunājiet kopā shch. Bērniem vajadzētu pievērst uzmanību tam, ka, izrunājot skaņu sch lūpas smaida, zobi redzami, mēle pacelta aiz augšējiem zobiem.

III darba posms (vada nodarbības ietvaros un ārpus nodarbības)

Priekšmets. sch
vārdos.
Mērķis. Apmāciet bērnus pareizu izrunu
skaņu sch vārdos.
Iepriekšējais darbs. Ir noskaidrota izolētas skaņas izruna sch.
Sagatavošanas darbi. Atrodiet priekšmetus un rotaļlietas, kuru nosaukumos ir skaņa sch, Piemēram: birste, kucēns, skaida, kaste, lietusmētelis, knaibles un utt.

Spēle "Skauti" Īss apraksts

Skolotājs slēpj priekšmetus dažādās telpas vietās. Uzaicinājis bērnus un sasēdinājis viņus puslokā, skolotāja saka, ka viņi spēlēs “skautus”. Bērniem jāatrod slēptie priekšmeti. (Nosauc, kuras.) Meklēšanai tiek iedalīta skautu grupa: katram jāatnes atrastais priekšmets un jānosauc. Tas, kurš atrada un nosauca objektu, saņem "skautu nozīmīti".

Metodiskie norādījumi. Pārliecinieties, ka, nosaucot objektu, bērni izceļ skaņu sch, izrunājot to nedaudz ilgāk nekā citas skaņas. Kad bērns atnes priekšmetu un nosauc to, jūs varat aicināt bērnus kopā atkārtot priekšmeta nosaukumu un pēc tam lūgt tos bērnus, kuriem šī skaņa ir jānostiprina vārdos, to atkārtot.



IV darba posms (notiek kā vesela nodarbība)

Priekšmets. Skaņas pareizas izrunas izglītība sch runā.
Mērķis. Vingrojiet bērniem pareizu skaņu izrunu sch atbildot uz jautājumiem par stāstu “Biedri”.
Iepriekšējais darbs. Skaņas izruna ir precizēta sch izolēti un vārdos.
Sagatavošanas darbi. Izvēlieties jautājumus, pamatojoties uz stāsta saturu.

Stāsts "Biedri"

Divi draugi devās pastaigā V birzs. Viņi paņēma kucēnu sev līdzi. Biedri gāja pa ziedošu pļavu. Tur viņi savāca skābenes. Kucēns dzenās pēc lidojošiem tauriņiem. Viņi ieradās birzī. Labi birzī! Putni čivina, zelta žubītes dzied, cāļi čīkst. Netālu no celma biedri ieraudzīja bēgam ķirzaku. Bērni skraidīja apkārt V birzs, spēlējās ar kucēnu. Viņi gribēja iet tālāk mežā, biezoknī. Viens no biedriem saka: "Neejam tur, vilki tur klīst un meklē pārtiku." Biedri pasmējās par joku un nolēma, ka pienācis laiks atgriezties. Apmierināti viņi devās mājās. Puikas nesa skābenes, bet kucēns čipu. Viņi atgriezās mājās pusdienās un ar apetīti ēda kāpostu zupu, ceptu līdaku un dārzeņus.



Metodiskie norādījumi. Pārliecinieties, ka skaņu izrunājat pareizi sch.

Dzejoļi, bērnu dzejoļi, mīklas, mēles mežģījumi Priekš izrunas nostiprināšana skaņu sch

***
Kucēns bija tik niecīgs!
Es turpināju viņu barot ar kāpostu zupu,
Pasargāts no spēcīgā aukstuma.
Kucēns no prieka čīkstēja,
Joprojām būtu! Viņš uzauga laimīgs!
Tagad mans kucēns nav kucēns, bet gan suns -
Īsta!
***
Divi kucēni vaigs pret vaigu
Viņi saspiež otu stūrī.
Un grīdas birste
Virs galvas ir nūja.
Nūja ir kucēnu spiešana no pleca,
Divi kucēni atstāja ēdienu.
***
Plīvojošas spuras
Un zobains, bet tievs,
Meklē ēdienu pusdienām,
Līdaka staigā ap brekšu!
Tā ir lieta!
***
Acis, ūsas,
Aste, nagi,
Un viņš mazgājas tīrāk nekā visi pārējie.
Kas tas ir? Kaķis-kaķis!
***
Mammu, nemeklē mūs -
Kniebjam skābenes kāpostu zupai.
Biržā zāle kustas,
Skābenes šķipsnāsim.
***
Es tīru kucēnu ar suku,
Es kutinu viņam sānus.
***
Upē dzīvoja līdaka,
Krīta ūdens ar otu,
Es vārīju viesiem kāpostu zupu,
Viņa apstrādāja mīnusus.

Skaņu [w], [zh], [sch], [h] radīšanas paņēmieni

Sagatavošanas posms. Ja nav skaņas [w], darbs sākas ar pareizas skaņas artikulācijas veidošanu: tiek attīstīta spēja nedaudz virzīt noapaļotās lūpas uz priekšu; mēles plašās priekšējās malas paaugstināšana līdz bumbuļiem aiz augšējiem zobiem; spēja piespiest mēles sānu malas augšējiem molāriem; ilgstoša gaisa plūsma, kas plūst pa mēles vidu.

Iestudējums . Tiek izmantota imitācijas tehnika un uzmanība tiek pievērsta artikulācijas aparāta orgānu pareizam novietojumam (vairākas reizes tiek lūgts izrunāt SA un izrunāšanas laikā pakāpeniski (gludi) pacelt mēli uz augšu, lūpas nedaudz izstieptas kā aparāts. caurule). Ar mehānisko metodi zonde Nr.5 tiek izmantota no zilbes SA, mēle uz augšu.

Starpzobu sigmatisms

Sagatavošanas posms: tiek veikti vingrinājumi, lai ar augšējiem zobiem paceltu mēles aizmugures galu un priekšējo daļu; virzītas gaisa plūsmas ģenerēšana; tiek praktizēta skaņa [t], kas prasa pacelt mēles galu aiz augšējiem zobiem.

Iestudējums. Bērnam tiek lūgts ar atvērtu muti 4-5 reizes lēnā tempā izrunāt aspirāciju [t], ar mēles galu atsitot pa bumbuļiem aiz augšējiem zobiem; Pamazām pagariniet izelpoto straumi un nesitiet pa bumbuļiem, bet tikai paceliet mēles galu pret tiem.

Sānu sigmatisms

Sagatavošanas posms: tiek veikti vingrinājumi, lai nostiprinātu mēles sānu malas, vienmērīgi paceltu abas gala puses un mēles aizmugures priekšējo daļu uz augšu; gaisa plūsmas radīšana mēles vidū; [t] un [s] tiek apstrādāti.

Iestudējums. Tiek izmantota mehāniskā palīdzība (zonde Nr. 5, plakans, šaurs, nedaudz izliekts rokturis no tējkarotes), paceliet plato mēli aiz augšējiem zobiem, pārvietojiet to atpakaļ uz bumbuļiem, lūdziet bērnam viegli saspiest karoti ar zobiem. un izrunāt [s] ilgi (ir redzami visi priekšzobu laiks).

Deguna sigmatisms

Sagatavošanās posms: tiek attīstīta spēja noturēt platu, izplestu mēli uz augšlūpas; virziet gaisa plūsmu uz mēles galu, kas pacelts uz augšlūpas; lai pēc auss atšķirtu [w] skaņu deguna un mutvārdu izrunā, tiek praktizēti [t] un [s].

Iestatīšana [w] no [s] ar mehānisku palīdzību

Ja ir [r], tad, izrunājot RA, ar lāpstiņu vai zondi Nr.5 apstādiniet mēles vibrāciju - atskan šņākšana. Kad RA tiek izrunāts čukstus, dzirdams SHA, skaļi izrunājot ZHA.

Labiodentālais sigmatisms

Sagatavošanās posms: bērns tiek mācīts salīdzināt un atšķirt pēc auss [w] - [f], izmantojot attēlus-simbolus; tiek veikti vingrinājumi, lai praktizētu apakšējās lūpas kustības augšup un lejup; paceļot mēles plato priekšējo malu uz augšu.

Iestudējums. Viņi ievieto [w], imitējot, izmantojot vizuālo kontroli. Pārliecinieties, ka apakšējā lūpa ir nekustīga un atsedz apakšējos priekšzobus (lūpas var turēt ar pirkstu). Ir iespējama mehāniska uztveršana no [s].

Zobu sigmatisms

Sagatavošanās posms: tiek attīstīta spēja salīdzināt un atšķirt pēc auss [w] - [t], izmantojot attēlus-simbolus; atšķirt skaņas [w] - [t], pamatojoties uz gaisa plūsmas taustes sajūtām ([w] - garš, [t] - saraustīts); vingrinājumi ilgstošai virzītai gaisa plūsmai; mēles platās priekšējās malas novietojums pie bumbuļiem aiz augšējiem priekšzobiem; apstrādāts [s].

Iestudējums: pēc imitācijas (vizuālā kontrole un taustes sajūtas).

Šņācošs sigmatisms

Sagatavošanas posms: salīdzināt un atšķirt [w] - [sch], izmantojot attēlus-simbolus; spēja pacelt mēles plašo priekšējo malu līdz bumbuļiem aiz augšējiem priekšzobiem; mēles platā gala mainīgas kustības no augšējo priekšzobu pamatnes uz cieto aukslēju priekšpusi (uz priekšu - atpakaļ).

Iestudējums. No [ar] mehāniskas tehnikas (mēles atgrūšana atpakaļ).

Svilpojošs sigmatisms

Sagatavošanas posms: salīdzināt un atšķirt [s] - [w], izmantojot attēlus-simbolus; gaisa plūsmas atšķirība ([s] - auksts, [w] - silts); plašās mēles kustības uz augšu; mainīgas platās mēles kustības apakšējiem - augšējiem zobiem; mainīgas lūpu kustības: stiepšanās smaidā - aizvērta uz priekšu (caurule).

Iestudējums. Imitācijas metode.

Skaņa [w] novietots no [w], savienojot balss kroku vibrāciju.

Starp izrunas trūkumiem [ch] papildus tiem, kas ir kopīgi visiem sibilantiem, jāatzīmē [ch] aizstāšana ar maigi svilpojošu afrikātu [ts"], kā arī skaņas [t"] vai [sh"].

Skaņa [h] novietots no [t]: ar mēles galu paceltu uz augšu, tas tiek pārvietots tālāk iekšzemē no augšējiem priekšzobiem. Bērnam tiek lūgts izrunāt Тъ-Ть vai Т’И (AT’) ar paceltu mēles galu uz augšu, vienlaikus spiežot lūpas uz priekšu. Varat izmantot zondi Nr. 5, lai ievilktu mēles galu atpakaļ.

Pareizu [h] izrunu var panākt arī, vienlaikus izrunājot skaņu kombināciju ТШ, vispirms lēni, tad ātrā tempā.

Starp izrunas trūkumiem [ш] ir saīsināta izruna (kā ar [ш]), skaņas [ш] aizstāšana ar [s"], izruna [ш] ar afrikatīvu elementu (piemēram, kombinācija Ш'Ч). Skaņa [ш] bieži parādās automātiski pēc [w, f, h] ievietošanas.

Lai piezvanītu [u]bērnam tiek lūgts ilgi izrunāt [sh], izstiept lūpas smaidā, virzot mēli uz priekšu => [sch]. Varat arī lūgt bērnam ilgstoši pateikt [ch].

Iespējama mehāniska metode: bērns vairākas reizes izrunā S'I vai S'A, logopēds zem mēles ievieto lāpstiņu vai zondi un zilbju izrunāšanas brīdī to nedaudz paceļ, nedaudz pabīdot atpakaļ ( vai vienkārši pārvietojiet to prom ar lāpstiņas pieskārienu).

Šņākšanas skaņu automatizācija

Sniegtā skaņa tiek secīgi ievadīta zilbēs (tiešā, reversā, ar saplūšanu), vārdos un frāzes runā. Ar sigmatismiem tie beidzas ar automatizācijas stadiju, ar parasigmātismiem - [w] diferenciāciju ar aizvietotājskaņām: ar [f] ar labial-dentālu, ar [t] ar dentālu, ar [sch] ar šņākšanu, ar [s] ar svilpojošiem parasigmātismiem.

Skaņa [sh]

Sagatavošanas posms

1. nodarbība

Telpiskā orientācija

Krusta orientācija.

- Novietojiet labo roku uz kreisā pleca. Novietojiet kreiso roku uz labā ceļgala. Ar labo roku pieskarieties kreisajai ausij. Ar kreiso roku pieskarieties labajam vaigam.

"Mēs ejam kalnā, mēs ejam lejā no kalna." Zilbju izruna kombinācijā ar rādītājpirksta kustībām.

"Sasildīsim rokas." Dziļi ieelpojiet caur degunu. Noapaļojiet lūpas un spēcīgi izelpojiet caur muti. Jājūt silta gaisa plūsma. Atkārtojiet 3-4 reizes.

Lūpu vingrošana

"Izbrīns". Noapaļojiet lūpas un pavelciet tās uz priekšu. Izdariet skaņu [o].

Mēles vingrinājumi

"Mēle meklē plaisu žogā." Ievietojiet platu mēli spraugā starp zobiem.

"Lāpstiņa". Pasmaidiet, nedaudz atveriet muti, novietojiet mēles plato priekšējo malu uz apakšējās lūpas. Turiet šajā pozīcijā, lai saskaitītu 10.

Elpošanas, artikulācijas un fonācijas koordinācija

Spēles uzdevumi

"Laiva šūpojas uz viļņiem." Viļņotu līniju zīmēšana prosas graudaugu kastē.

Skaņas [ш] izolācija no vairākām skaņām, kas ir attālinātas akustisko un artikulācijas īpašību ziņā. Skaņas: [v], [w], [l], [sh], [p], [b], [f], [sh], [m], [n], [sh]. Zilbes: la, sha, fu, wu, po, ko, would, gee. Vārdi cepure, kamols, kažoks, burciņa, krekls, aveņu.

2. nodarbība

Vingrojiet, lai attīstītu ilgu izelpu

"Futbols". Ievelc elpu. Pasmaidiet un novietojiet mēles plašo priekšējo malu uz apakšējās lūpas. Izmantojot izelpotā gaisa plūsmu, ieduriet vates bumbu "vārtos".

"Nodzēsim sveci." Vienmērīgi un lēni izelpojiet sveces liesmā.

Patskaņu skaņu izrunāšana a-i, a-u, e-s-o uz vienas izelpas ar pārspīlētu artikulāciju.

Lūpu vingrinājumi

"Plaša caurule" Aizveriet zobus. Noapaļojiet lūpas, kas izstieptas uz priekšu. Lūpu kaktiņi nesaskaras. Lūpas neaizsedz zobus. Turiet lūpas šajā pozīcijā, lai saskaitītu 6.

Mēles vingrinājumi

"Garšīgs ievārījums." Nedaudz atveriet muti. Izmantojot mēles plato priekšējo malu, laiziet augšlūpu, virzot mēli no augšas uz leju. Atkārtojiet 5-6 reizes.

"Mēle dodas apmeklēt degunu." Nedaudz atveriet muti, paceliet mēles plato priekšējo malu deguna virzienā. Turiet to šajā pozīcijā, skaitot 5-6.

"Zobi un mēle spēlē paslēpes." Nedaudz atveriet muti, pārklājiet augšējos zobus ar mēli.

"Dzeguzes un pūces saruna." Zilbju un skaņu izrunāšana dzeguze, dzeguze, dzeguze; ē, ē, ē ar intonācijas maiņu.

Fonēmiskās apziņas attīstība

Skaņas [w] izolēšana starp skaņām, kurām ir līdzīgas akustiskās un artikulācijas īpašības, uz zilbju un vārdu fona. Skaņas: [s], [sh], [z], [s], [sh], [ts], [zh], [s]. Zilbes: sa, for, zha, so, sha, tso, su, shu, zy, shi, sy. Vārdi dzeguze, pūce, zvirbulis, lapsa, vabole, kamene utt. Bērns paceļ roku vai sasit plaukstas, ja dzird skaņu [w].

3. nodarbība

Vingrojiet, lai attīstītu ilgu izelpu

Aizveriet plato mēli uz augšlūpas, paņemiet līdzi papīra strēmeli (tieši virs deguna). Pūciet uz papīra strūklas (gaisa straumei jāvirzās slīpi uz augšu).

— Lidmašīna dūc. Skaņas izruna [u] ar izmaiņām balss augstumā un stiprumā.

Lūpu vingrošana

Pārmaiņus vingrinājumi "Smaids" un "Pipe".

Mēles vingrinājumi

"Mēle šūpojas šūpolēs." Plaši atveriet muti, paceliet plato mēli pie deguna, tad nolaidiet to līdz zodam.

"Paslēpsim zobus." Nosedziet augšējos zobus ar platu mēli, tad apakšējos.

"Līmējiet kādu konfekti." Novietojiet konfektes gabalu uz mēles malas, kas izceļas no mutes. Iesakiet to pielīmēt pie mutes jumta aiz augšējiem zobiem.

Artikulācijas aparāta orgānu pārslēdzamības attīstība un lūpu un mēles koordinēta darba attīstība

"Mēs spēlējam bungas." Zilbju kombināciju izrunāšana ta-da, ta-da, ta-da, ta-da, tu-tu, tu-tu, tu-tu ar abu roku rādītājpirkstu kustību.

Fonēmiskās apziņas attīstība

Skaņas [ш] definīcija vārdos. Atrodiet rotaļlietas, kuru nosaukumos ir skaņa [sh]. ( Matrjoška, ​​grabulis, čeburaška, lācis, mašīna, bumba.)

bumba, lācis, mazulis.

4. nodarbība

Vingrojiet, lai attīstītu ilgu izelpu

"Fokuss". Novietojiet vates gabalu uz deguna gala. Smaidiet, nedaudz atveriet muti. Mēles plato priekšējo malu novietojiet uz augšlūpas tā, lai tās sānu malas būtu nospiestas un vidū būtu “rieva”. Nopūtiet kokvilnu. Gaisam jāplūst caur mēles vidu, tad vate lidos uz augšu.

Lūpu vingrošana

"Ziloņa stumbrs". Noapaļojiet lūpas un pavelciet tās uz priekšu. Turiet lūpas šajā pozīcijā, lai saskaitītu 6.

Mēles vingrinājumi

"Šūpoles". Paceliet un nolaidiet plato mēli aiz zobiem, pieskaroties tai ar augšējo smaganu galu, tad ar apakšējo smaganu.

Novietojiet mēles galu zem augšlūpas, pēc tam noplēšiet to ar klikšķi.

"Kauss".

- Sagatavo "tasi", es jūs pacienāšu ar sulu. Kādu sulu dzersi?

— Nedaudz atveriet muti, novietojiet plato mēli uz apakšējās lūpas, tad paceliet mēles galu un sānu malas uz augšu; mēles vidusdaļā jāveidojas padziļinājumam.

"Saruna starp sivēniem Naf-Naf un Nuf-Nuf." Zilbju izrunāšana na-na-na, na-na-na, nu-nu-nu, bet-bet-bet ar stresa un intonācijas izmaiņām (bailīgs, pārliecināts, dusmīgs, mierīgs).

Fonēmiskās apziņas attīstība

Atrodiet attēlus par tēmu “Apģērbs”, kuru nosaukumos ir skaņa [w]. Skaņas [ш] pozīcijas noteikšana vārdos cepure, šalle, krekls, bikses, duša.

Sakārtojiet attēlus uz salikšanas audekla. Augšējā joslā novietojiet objektus, kuru nosaukumos skaņa ir dzirdama vārda sākumā, vidū - tos, kuru nosaukumos ir skaņa vidū, apakšā - tos, kuru nosaukumos skaņa ir beigās.

5. nodarbība

Vingrojiet, lai attīstītu ilgu izelpu

"Spēcīgs vējš pūš lapas." Novietojiet platu mēli (“lāpstu”) uz apakšējās lūpas. Pūtīšana ar “rievas” veidošanos gar viduslīniju.

Lūpu vingrošana

"Liela ziloņa un maza ziloņa stumbrs." Pārmaiņus platas un šauras "caurules".

Mēles vingrinājumi

— Mēs jājam ar zirgu. Noklikšķinot uz mēles. Plašais mēles gals tiek piesūkts aukslējām un ar klikšķi atdalās.

"Rožu ziedlapiņa". Mēle ir saspiesta ārpusē, pēc tam mutes iekšpusē. Pārliecinieties, ka mēles sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem.

Artikulācijas aparāta orgānu pārslēdzamības attīstība un lūpu un mēles koordinēta darba attīstība

"Nīlzirgu saruna." Zilbju kombināciju izrunāšana bda-bda, bdo-bdo, bdu-bdu, bda-bda; bda-bdo-bdy, bda-bda-bdu-bdy ar intonācijas maiņu.

Fonēmiskās apziņas attīstība

Skaņas [ш] pozīcijas noteikšana vārdos Šura, Maša, Nataša, resnas, īsas, dumjas, kailas.

6. nodarbība

Vingrojiet, lai attīstītu ilgu izelpu

"Vējš čaukst." Novietojiet pudeli otrādi deguna līmenī. Paceliet plato mēli līdz augšlūpai un spēcīgi pūtiet pa mēli. Burbulī dzirdams troksnis.

"Ziloņa mazulis dzer nedaudz ūdens." Izveidojiet "proboscis". Ieelpojiet un izelpojiet gaisu caur muti.

Lūpu vingrinājumi

Vingrinājumu atkārtošana no iepriekšējām nodarbībām.

Lūpu un mēles koordinētu kustību attīstība. Izstiepiet lūpas "caurulītē" un mēli "krūzītē" (ārpus mutes).

Mēles vingrinājumi

Vingrinājumu atkārtošana no iepriekšējām nodarbībām.

"Harmonika". Smaidiet, nedaudz atveriet muti. Līmējiet mēli pie mutes jumta, pēc tam, nenolaižot mēli, aizveriet un atveriet muti. Atkārtojot vingrinājumu, atveriet muti plašāk un turiet mēli ilgāk.

Artikulācijas aparāta orgānu pārslēdzamības attīstība un lūpu un mēles koordinēta darba attīstība

Booby the Hippo mācās izrunāt zilbes skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties, skatīties.

Fonēmiskās apziņas attīstība

Attēlu atlase, kuru nosaukumos ir skaņa [w], no citiem attēliem, kuru nosaukumos ir [s] un [z]. Skolotājs izrunā vārdus, un bērns izvēlas attēlus, kuru nosaukumos ir skaņa [w].

Skaņas iestatījums [w]

Artikulācijas aparāta orgānu novietojums, pareizi izrunājot skaņu [w]

Lūpas ir nedaudz noapaļotas un izstieptas uz priekšu kā caurule. Zobus saliek 1-2 mm attālumā. Mēles gals ir pacelts “krūzītē”, bet nepieskaras aukslējām. Mēles sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem, un mēles priekšpuses vidusdaļa veido pusmēness plaisu ar aukslēju tieši aiz alveolām. Mīkstās aukslējas ir paceltas, balss saites ir atvērtas. Izelpotā gaisa plūsma ir spēcīga. Ja jūs pieliekat plaukstu pie mutes, jūs jūtat siltumu.

Skaņas veidošanas paņēmieni [w]

Skaņas dzirdes uztvere. Skaņas “Trokšņu radītāji” dzirdes attēla veidošana. Onomatopoēze

Vēja skaņas mežā; lapu šalkoņa uz kokiem; sausu lapu čaukstēšana; sausā siena vai salmu, papīra čaukstēšana; čūskas, čūskas šņākšana; peļu šalkoņa bedrē, riepas uz ietves; gaisa skaņa, kas izplūst no pārdurta balona, ​​lokomotīve, kas izlaiž tvaiku.

Skaņas vizuālā attēla veidošana [w]

Artikulācijas profila displejs. Lūpu, zobu un mēles stāvokļa precizēšana. Artikulācijas orgānu stāvokļa apraksts.

Artikulācijas orgānu stāvokļa izjūtas veidošana ar rotaļlietu palīdzību. Paskatieties, kā pērtiķis paceļ mēli, kas ir “saspiesta” ar augšējiem zobiem.

еёё129 Skaņas automatizācijas stadijā izmantoto uzdevumu rasējumi [с]

Skaņas [sh] pareizas artikulācijas demonstrēšana. Pievērsiet bērna uzmanību lūpu, zobu un mēles stāvoklim.

Plastmasas mēles formas attēls, izmantojot rokas

Ar labo roku uzzīmējiet mēles “kausa” formu, bet ar kreiso roku – aukslēju.

Skaņas [w] iestatīšana saskaņā ar R.I. Levina (1965)

Skaņas [sh] iestatīšana ar imitāciju

Paceliet mēli pie augšlūpas un vienmērīgi un spēcīgi izelpojiet gaisu, kontrolējot gaisa plūsmu ar plaukstas aizmuguri.

Panākot siltas gaisa plūsmas atbrīvošanu no mēles stāvokļa pie augšlūpas, ar atvērtu muti pārvietojiet mēli pāri augšējiem zobiem uz aukslējām. Noapaļojiet lūpas un izstiepiet tās uz priekšu, salieciet zobus 1-2 mm attālumā un izelpojiet. Skaņai jābūt [w].

Skaņas [sh] sakārtošana, pamatojoties uz skaņu [t]

Izrunājiet skaņu [t] vairākas reizes ar 2-3 sekunžu intervālu. Tad tiek dots iestatījums: mēle “klauvē” nevis pie zobiem, bet gan uz bumbuļiem (alveolām). Skaņa [t] sākumā tiek izrunāta ar aspirāciju, savukārt vāja un īsa šņākšana tiek sajaukta ar sprādziena skaņu.

Noapaļojiet lūpas un izstiepiet tās uz priekšu, paceliet mēli uz aukslēju priekšpusi. Piespiediet mēles sānu malas pret molāriem. Pāreja no skaņas [t] uz skaņu [w]: t-t-t-shhhh. Pēc tam troksnis pagarinās un tiek atbrīvots no iepriekšējās skaņas [t].



Vai jums patika raksts? Dalies ar to