Контакти

Приклади складних слів для початків школи. Складні слова план-конспект уроку з російської мови на тему. Попрацюємо з визначенням значення слів із двома корінням

УМК «Школа Росії»

Тема:Складні слова

Тип уроку:урок набуття нових знань

Мета уроку:знайомство зі складними словами та формування вміння знаходити корінь у складних словах.

Завдання уроку:

Освітні:

Сформувати в учнів уявлення складних словах, вміння правильно писати у таких словах сполучні голосні;

Ознайомити із способами утворення складних слів;

Розширювати знання склад слова.

Виховні:

Виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Розвиваючі:

Розвиток мови учнів, уваги, спостережливості, мислення та орфографічної пильності.

Заплановані результати:

Предметні:

На уроці учні отримають знання складних словах;

Навчаться шукати коріння складних слів;

Навчаться утворювати складні слова.

Метапредметні:

Приймати та зберігати навчальне завдання;

Планувати свої дії відповідно до поставленого завдання;

Проводити порівняння та класифікацію за заданими критеріями;

Здійснювати аналіз слів із виділенням суттєвих ознак.

Особистісні:

використовувати адекватну самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності;

Формувати внутрішню позицію школяра лише на рівні позитивного ставлення до школи.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Добридень!

Діти вам тепло? (Так!)

У класі ясно? (Так!)

Продзвенів уже дзвінок? (Так!)

Вже закінчився урок? (Ні!)

Тільки розпочався урок? (Так!)

А чи хочете ви вчитися? (Так!)

Значить, можна всім сідати!

Починаємо урок російської.

Розповісти секрети слова

Я вам завжди готова.

Але на уроці будь готовий

Сам розкрити секрети слів.

Хлопці, чи ви готові зробити нові відкриття? Тоді приступаємо до роботи.

2.Чистописання.

1) Розминка для рук.

Давайте розімнемо наші пальчики і підготуємо їх до роботи. (розминка)

Наші пальці стиснулися тісно.

Що таке? Цікаво!

Видно їм стало холодно.

Їх укриємо ковдрою.

(Діти масажують кисті рук)

Пальці роблять зарядку,

Щоб менше втомлюватись.

А потім вони у зошитку

Букувати писати.

(Діти стискають та розтискають кулачки)

2) Написання букв і з'єднань (Кк; Нн; на; але; ко; ен; ки; кл; нм; ня; ку; кья; нью)

Дайте характеристику звуків; у яких складах приголосні звуки м'які, тверді.

3. Актуалізація знань.

Напишіть однокорінні слова з коренем-колір-;

Що таке коріння слова? Як пишеться корінь у однокорінних словах?

4. Постановка мети уроку.

Давайте прочитаємо вірш Є. Ізмайлова.

Вірші веселі читай,

А навіщо вони – кмітай!

Жив та був на світі ПАР,

На вигляд був він сивий і старий,

Але з киплячою водою

Він танцював як молодий.

Він із чайників струмував,

Над каструлями клубочився,

Жодних корисних справ

Робити зовсім не вмів.

Жило-було слово ХІД

У слові ВИХІД, у слові ВХІД,

У слові ХОДИКИ стукало,

І в ПОХОДІ вдалину крокувало.

Так і жили ПАР та ХІД.

Жили порізно вони, але ось

Разом їх поєднали –

Водою вони попливли.

Пором ходить ПАРОХІД,

У парі ходять ПАР та ХІД.

– Які слова жили окремо?

- У яких словах жило-було слово хід? (Вихід, вхід, ходики, похід)

Завдання: випишіть ці слова та розберіть їх за складом. (Один учень коментує запис слів та розбір їх за складом.)

– Як називаються такі слова? (однокорінні).

– Що сталося зі словами ПАР та ХІД? (Їх поєднали.)

- Яке слово вийшло? (Пароплав.)

– Запишіть це слово у зошит і спробуйте розібрати його за складом. (Вислуховуються варіанти дітей.)

– Скільки коренів у цьому слові? (Два). Які?

– Скільки основ у цьому слові? (Дві.)

– Яка літера поєднує ці два корені (основи)? (Голосна - О).

- Як цю голосну можна назвати, якщо вона з'єднує коріння? (Сполучна).

– Поясніть значення цього слова. (Судно з паровим двигуном.)

– Такі слова, як пароплав, називаються складними. Як ви вважаєте, що ми вивчатимемо сьогодні?

5. Робота на тему уроку.

Робота за підручником:

Упр. 138 (Стор. 77)

Прочитайте слова, поясніть лексичне значення кожного слова.

Скільки коренів у цих словах. Чому?

Які голосні поєднують коріння у складних словах?

Упр. 139 (Стор. 78)

Прочитайте текст. Знайдіть у ньому складне слово, поясніть, чому автор ужив його.

Виконайте письмове завдання до вправи (Учні перевіряють написання слів із орфограмами).

6. Фізкультхвилинка.

1. На зарядку сонечко піднімає нас,

Піднімаємо руки ми за командою "раз".

А над нами весело шелестить листя.

Опускаємо руки ми за командою "два!"

2. Руки ставимо ми в розліт:

З'явився літак.

Мах крилом туди-сюди,

Роби "раз" і роби "два".

Раз і два, раз і два!

Опустили руки вниз,

І на місце все сідай!

7. Закріплення вивченого матеріалу.

Упр. 140 (Стор. 78) (Робота в парах.)

Назвіть зайве слово у кожній групі. Обґрунтуйте свій вибір.

(1.Водитель; 2. Лісовод; 3. Вихор. В інших словах є корінь -вітер-;

Вітрометр-це складне слово)

8. Підбиття підсумків уроку.

Відгадайте загадки, запишіть відгадки. Виділіть коріння слів.

1) На підлозі крихта-слон,

На коліщатах він,

Гладить хоботом килим,

Гладитиме доти,

Поки весь пил не втягне

І чистою підлогу не стане. (Порохотяг).

2) Його робота-

У глибині на дні.

Його робота -

У темряві та в тиші.

Але хто ж він,

Дай відповідь на запитання? (Водолаз)

3)Він пихкає як паровоз,

Важливо до верху тримає носа.

Пошумить, розсудливим -

Запросить чайку напитися. (Самовар)

4) Закричу, заурчу,

Під небеса влечу. (Гвинтокрил)

Що нового ви дізналися на уроці?

Як називаються слова, які мають два корені?

9. Рефлексія

Наше заняття добігло кінця, давайте підіб'ємо підсумок,

Закінчіть будь-який з виразів:

Мені сподобалося…

На уроці я дізнався, що...

Мене здивувало…

Мені б хотілось...

10. Домашнє завдання:Упр. 141 (Стор. 78)

  • сформувати уявлення про складні слова, способи їх освіти та правила написання;
  • виховувати доброзичливість, уміння дарувати людям тепло та турботу;
  • знайомити із загальнолюдськими цінностями; 4) розвивати зв'язне усне та письмове мовлення.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Землю обігнули тоненькі нитки,
Нитки паралелей та зелених річок,
Протягніть руку, руку простягніть,
Потрібно, щоб у щастя вірила кожна людина.
Обігрійте словом, обласкайте поглядом,
Адже від доброго слова тане навіть сніг.
Це так чудово, якщо з вами поряд
Чи стане добрим і веселим похмура людина.

Хлопці, чому людина може бути похмурою? (Коли його скривдять, йому погано, сумно).

Які якості мають люди, які бажають допомогти тим, хто потрапив у біду? (Доброта, чуйність).

Сьогодні ми розглянемо спосіб утворення деяких слів, що характеризують такі риси.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Відгадайте загадку:

Через річки, через гори
Чуємо музику та говірку.
Нам почути їх допоміг
Цей диво-скринька.

Правильно, це радіоприймач. Як утворилося це слово? (Складне слово, воно утворене із двох основ).

2. Читання оповідання.

Якось по радіо я почула розповідь Ю. Єрмолаєва «Кращий друг». Давайте його зараз прочитаємо.

«Залишив Коля свій самокат у дворі, а сам пішов обідати. Не встиг поїсти, як бачить: на його самокаті Вовка Чулков катається. Розсердився Коля і побіг у двір.

«Зараз, – думає, – відлупцюю Вовку, щоб чужі речі без попиту не брав».

Підскочив до нього сердитий, навіть кулаки стиснув. А Вовка побачив його і сказав хлопцеві, що стояв поруч:

Знайомся, Ігорю, це мій найкращий друг Коля. Зніяковів Коля, розтис кулаки і несподівано для себе сказав:

Що ж ви на самокате не катаєтеся ... »

Чи зустрілося у тексті складне слово? (Самокат).

Чому Коля зніяковів? (Стало соромно за свою жадібність).

Як ви думаєте, чи тепер Коля даватиме свій самокат хлопцям? (Звичайно).

Як же треба поводитися з людьми, щоб не було самому за себе соромно? (Так як хочеш, щоб поводилися з тобою).

Запишіть слово та виконайте його морфемний розбір: самокат.

Яку схему утворення складних слів можна збудувати? (Корінь + сполучна голосна + корінь).

ІІІ. Спостереження особливостей складних слів.

1. Підбір однокорінних слів.

А як ви розумієте слово доброта?

У словнику С.І.Ожегова дано таке тлумачення: «Чуйливість, душевне прихильність до людей, прагнення робити добро іншим».

Доберіть до слова «доброта» однокорінний прикметник. (Добрий).

Попрацюємо у групах. Запишіть, будь ласка, складні слова - прикметники, які є однокорінними зі словом «добрий».

Давайте перевіримо слова кожної групи.

Прочитайте на дошці: доброчесний, добродушний, доброзичливий, доброзичливий, доброчесний, добросердний, сумлінний, добросусідський.

Допишіть у свої зошити слова, яких у вас немає. Виділіть у них корінь.

Що спільного у правописі цих слів? (Сполучна голосна «про»).

2. Підбір синонімів.

С.І.Ожегов так тлумачить слово «добрий»: «Той, хто виявляє турботу, щирі почуття до всіх живих істот, несе благо і готовий завжди прийти на допомогу».

Підберіть, будь ласка, синоніми. Кожен гурт запише свої слова на аркушах.

Перевірка слів кожної групи.

Запишіть у зошитах: добродушний, милосердний. Виконайте їх морфемний аналіз.

Що помітили? (Обидва слова – складні, утворені із двох основ).

Випишіть із тлумачного словника значення слова «милосердний». (Милосердний - готовий допомогти комусь із співчуття, людинолюбства).

Що виявили у тлумаченні слова? (Слово «людинолюбство» теж утворене із двох основ).

3. Розмова за текстом.

Чи можна назвати милосердними хлопців із оповідання М.Водоп'янова «Один за всіх, усі за одного»?

«Видатний математик Лев Семенович Понтрягін осліп, коли був ще учнем початкової школи. У нього захворіли очі, була зроблена невдала операція, і хлопчик назавжди поринув у безпросвітну пітьму. Хлопчик був пригнічений катастрофою, що його наздогнала.

Якось додому прийшли Левини товариші і твердо заявили, що вони всім класом допоможуть йому.

І вони допомогли. Щовечора хтось приходив до Льова вчити разом з ним уроки, читати йому вголос підручники та книги. Сусід по парті під час уроків напівголосно розповідав йому, що написано на дошці, який досвід показує вчитель. Товариші ходили з Лівою і на ковзанку, і в театр, і на концерти, і на лекції.

За допомогою вірних друзів Лев Понтрягін з відзнакою закінчив школу і вступив до Московського університету. І тут знайшлися добрі товариші. Студенти охоче допомагали юнакові. Понтрягін виявився найталановитішим математиком і у 23 роки став професором та членом-кореспондентом Академії наук».

А як ви допомагаєте один одному? Чи можна про наш клас сказати: «Один за всіх, всі за одного»?

IV. Розбір проблемних ситуацій у групах.

Кожна група отримує конверт із описом моральної ситуації. Діти обговорюють ситуацію, і кожна група висловлює свою думку щодо почутого.

  • Твій друг не зробив домашнє завдання і просить зошит, щоб його списати.
  • Твій друг отримує погані позначки за чверть, і тобі забороняють дружити з ним.
  • Твій друг вживає погані слова та висловлювання.
  • Твій друг не вміє грати у волейбол та підводить команду.
  • Твій друг зробив погано, а покарали тебе.

Як вчинити милосердній людині?

V. Вправа у написанні складних слів.

1. Робота над лексичним значенням слів.

Прочитайте слова та поясніть, від основ яких двох слів утворено кожне з них. Яка голосна стоїть між двома основами?

Благодійний, доброзичливий, доброчесний, благородний, благодійний, благотворний.

Що помітили? (Одночасна перша основа).

Як ви розумієте слово "благо"? (Добро; те, що дає достаток, задовольняє потреби).

Яким було проголошено 2007 рік у Республіці Татарстан? (роком благодійності).

Як ви знаєте, що означає це слово?

«Благодійність – безоплатна діяльність, спрямовану надання матеріальної допомоги незаможним чи громадську користь».

2. Різнорівнева робота.

Виберіть одне із завдань за своїми силами.

I рівень: Спишіть ці слова і виконайте їх морфемний розбір: добродійний, доброзичливий, доброчесний, благородний, благодійний, благотворний.

II рівень: Складіть із цих слів (благодійний, доброзичливий, доброчесний, благородний, благодійний, благотворний) три словосполучення ім. дод.+ ім. сущ.

III рівень: Складіть та запишіть три зв'язкові за змістом речення, використовуючи дані слова: благодійний, доброзичливий, доброчесний, благородний, благодійний, благотворний.

Слухаємо, що у вас вийшло.

VI. Творча робота.

Придумайте та запишіть текст «Щоб з вами поряд стала щасливою людина».

VII. Підсумок уроку.

1. Рефлексія.

  • Чому навчалися на уроці?
  • Які слова називають складними?
  • Які голосні можуть поєднувати основи? Як називаються ці голосні?
  • З яким новим способом освіти слів ви сьогодні познайомились? (Складання двох основ).
  • Наведіть приклади складних слів.
  • Які почуття зазнали на уроці? З чим це пов'язано?
  • Які висновки для себе зробили?

2. Домашнє завдання.

Ви вийдете зі школи вже дорослими людьми, оберете свій шлях. Але ким би не став у майбутньому кожен із вас - вченим, артистом, інженером чи лікарем, - перш за все, будь Людиною. А цьому треба вчитися вже зараз. І я пропоную вам вдома продумати, яку реальну справу може здійснити кожен окремо і весь клас разом, щоб з вами поруч стала щасливою хоча б одна людина. Я думаю, що уважні діти, слухаючи телепередачі та читаючи місцеві газети, одразу відчують чужий біль та визначать, кому потрібна наша допомога.

Утвори нові складні слова

  • книги+любити =
  • Місяць+ходити =
  • лист + падати =
  • пар+ходити =
  • лід+колоть =
  • пішки+ходити =
  • сам+летить=
  • броня + жилет =

Утвори нові складні слова

  • книги+любити =
  • Місяць+ходити =
  • лист + падати =
  • пар+ходити =
  • лід+колоть =
  • пішки+ходити =
  • сам+летить=
  • броня + жилет =

Попередній перегляд:

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад «Основна загальноосвітня школа №22» ІМРСК.

Відкритий урок російської мови

2 клас.

Підготувала та провела:

Сорокіна Наталія Михайлівна

вчитель початкових класів.

2013-2014 н.р.

План-конспект уроку

Клас: 2, "Перспективна початкова школа", Н.А. Чуракова "Російська мова", підручник у трьох частинах. За редакцією М.Л.Каленчук, Москва «Академкнига/підручник», 2012р.

Предмет: російська мова

Тема: Як робляться слова. Складні слова із двох коренів із буквою сполучного голосного.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Цілі та завдання уроку:

Освітні:

Актуалізувати знання дітей про склад слова,

Виявити у дітей вже наявні знання про утворення слів за допомогою приставок та суфіксів,

Формувати в учнів уявлення у тому, як робляться складні слова, які мають два кореня.

Розвиваючі:

Формування практичного досвіду аналізу слова за складом,

сприяти розвитку навчально-інформаційних умінь та навичок, уміння працювати в парах,

Розвивати увагу, спостережливість, пам'ять, мислення

Учнів,

Сприяти розвитку мови учнів,

Розвивати орфографічну пильність,

Розвивати вміння об'єктивно оцінювати свої знання.

Виховні:

Виховувати акуратність, старанність, прагнення добре

Вчитися

Виховувати вміння слухати, приймати думку

Співрозмовника,

Виявляти доброзичливе ставлення до товаришів під час

Спільної діяльності.

Заплановані результати:

Предметні:

Уточнити знання про склад слова,

Вміти розпізнавати різні частини слова,

Правильно писати слова на вивчені правила,

Знаходити необхідну інформацію у підручнику,

Метапредметні:

Розуміти та зберігати у пам'яті навчальне завдання уроку,

Вибирати дії відповідно до поставленої мети,

Виконувати навчальні дії, супроводжуючи коментуванням,

Після оцінювання своїх знань, вносити необхідні корективи у свої дії на основі обліку зроблених помилок.

особистісні:

Виявляти навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу та способів вирішення нового завдання уроку.

УУД, що формуються:

Пізнавальні - самостійне формулювання пізнавальної мети, порівняння та класифікація за заданими критеріями, аналіз слів з метою виділення їх ознак, синтез;

Комунікативні – співпраця з учителем та однокласниками, вміти ставити уточнюючі питання, оформлювати свої думки в усному та письмовому мовленні, обґрунтовувати висловлене судження;

Регулятивні – визначати та формулювати навчальне завдання на уроці у діалозі з учителем, однокласниками, вміти організовувати своє робоче місце та роботу, працювати за запропонованим планом, коригуючи свою роботу, орієнтуючись на проміжну оцінку рівня засвоєння матеріалу;

Особистісні - морально-етичне оцінювання своєї роботи на уроці, усвідомлення успішності щодо теми.

Технічні засоби навчання:мультимедійний проектор, експозиційний екран, ноутбук, презентації.

Методи та форми навчання:

Методи: наочний, словесний, практичний,

Форма: фронтальна, індивідуальна.

Міжпредметні зв'язки: читання (читання завдань у підручнику)

Обладнання: презентація,

Дидактичні картки на тему «Написання слів з неперевіреним написанням».

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД

  1. Організаційний момент.

Мотивація навчальної діяльності.

Вітає учнів, перевіряє готовність класу та обладнання.

Слайд №2.

Налаштовує учнів працювати:

Ми сьогодні знову писатимемо,

Робити висновки та міркувати.

А щоб урок пішов кожному про запас,

Активно в роботу вмикайся дружок!

- Наше завдання – активно працювати і правильно, з гарним настроєм виконати всі завдання.

Слухають вчителі. Організують робоче місце.

Регулятивні УУД

Особистісні УУД

ІІ. Постановка теми та мети уроку. Самовизначення до діяльності.

Слайд №3.

Вчитель ставить дітям проблемне питання:

Хлопці, відгадайте загадку: Хто має ріг? Ну звичайно …

Яке слово у вас вийшло?

Запишіть слово на дошках.

Розберіть його за складом.

Що ви помітили?

Відкрийте підручник на стор.91, прочитайте назву теми уроку, над якою ми працюватимемо сьогодні на уроці.

Які побажання ви хотіли б висловити мені, які б допомогли для подальшого вивчення нового матеріалу на уроці?

У кого з вас є бажання навчитися чогось нового на уроці?

Діти самостійно намагаються утворити слово, визначити, скільки коренів у слові. За допомогою вчителя визначають, чого вони навчаться на цьому уроці.

Регулятивні УУД

Комунікативні УУД

ІІІ. Актуалізація раніше отриманих знань.

  1. Перевірка домашнього завдання. Вчитель проходить по класу, переглядає зошити, чи діти виконали домашнє завдання.
  2. Вчитель налаштовує хлопців виконання роботи:

Відкрийте зошити, які я вам роздала сьогодні, запишіть:

"Класна робота".

Пишемо красиво, акуратно, виводимо правильно, каліграфічно кожну букву.

2. Робота за картками «Написання слів із неперевіреним написанням».

Діти, поміняйтеся картками. Перевірте, чи правильно виконав завдання ваш сусід.

3. Повторення у тому, як утворюються слова:

Які засоби освіти слів ви знаєте?

За допомогою чого утворюються нові слова?

Які частини слова у цьому беруть участь?

У хлопців відкриті зошити, у яких вони виконували домашнє завдання.

Діти записують дату.

Діти виконують завдання на картках.

Взаємоперевірка.

Фронтальна робота з питань.

Регулятивні УУД

Пізнавальні УУД

Особистісні УУД

Комунікативні УУД

IV. Робота над новим матеріалом

Робота за підручником супроводжується слайдами презентаціїСлайд №4-10.

1. Вчитель активізує роботу дітей за підручником.

- Відкрийте підручник на сторінці 91. Починаємо читати текст нового матеріалу, намагаючись правильно виконати всі завдання Чарівниці та Анішит Йокопівни.

Поспішайте слова.

Робота з питань на сторінці 92. (передостанній абзац)

Спробуємо розібрати ці слова за складом.

Скільки коренів у нових словах, які в нас вийшло?

Яка літера поєднує це коріння?

Читання виводу на стор. 92 - останній абзац.

Робота з підручника.

Читання тексту с.91-92.

Під час читання тексту виконуються завдання щодо освіти нових слів.

Хлопці списують слова. С.92 – підручника.

Діти читають висновок.

Пізнавальні УУД

Особистісні УУД

V. Фізмінутка.

VI.Закріплення, вивченого матеріалу.

1.Учитель налаштовує дітей виконання завдання до номера.

- На стор.93 знайдіть і прочитайте завдання №102.

Діти, покажіть письмово, як утворилися слова лісостеп та лісозавод.

А тепер уважно подивіться на дошку чи ви виконали завдання?

Слайд №11.

Робота з питань вправи:

Що означають слова?
-Що робить лісоруб у лісі?

Що робить лісовоз у лісі?

Які слова дали життя словам лісоруб та лісовоз?

2.Гра «Утвори складні слова»

Слайд №12

3.Виконання творчого завдання «Утвори нові складні слова»

Слайд №13.

4.Виконання завдання на розвиток творчого мислення «Заміни одним словом»

Слайд №14-15.

5. Виконання завдання «Знайди складні слова у тексті». Вчитель налаштовує дітей виконання роботи.

Слайд №16-17.

6. Самостійна робота. №103 с.93 у підручнику. Вчитель налаштовує дітей працювати.

Слайд №18-19.

Робота з підручника.

Виконання завдання №102, працюючи в парах.

Самоперевірка.

Колективна робота усно.

Робота із індивідуальними картками.

Самоперевірка зі слайду презентації.

Колективна робота усно.

У кожного учня є картка з текстом, де хлопці підкреслюють складні слова.

Перевірка слайд презентації.

Діти виконують завдання номера

Самоперевірка по слайду.

Пізнавальні УУД

Регулятивні УУД

Комунікативні УУД

Регулятивні УУД

Комунікативні УУД

Особистісні УУД

Регулятивні УУД

Комунікативні УУД

Особистісні УУД

Особистісні УУД

VII. Підбиття підсумків уроку.

Слайд №20.

Вчитель, ставлячи питання, допомагає дітям зробити висновок про те, чого навчилися на уроці.

Хлопці разом із учителем роблять висновок: чого вони навчилися?

Регулятивні УУД

Комунікативні УУД

VIII. Домашнє завдання.

Слайд №21.

Вчитель пояснює, як виконувати домашнє завдання.

Діти записують домашнє завдання.

Регулятивні УУД

Хто має ріг? Ну звичайно… НІС ПРО РІГ

Як із двох слів ліс та парк можна утворити нове слово? лісопарк

Як називається смуга лісу, тобто смуга лісових насаджень? лісосмуга

Як називається земля між лісом та степом? лісостеп

Як називається завод з обробки лісу? лісозавод

Як називається комбінат із заготівлі Лісу? лісокомбінат

Як називається посадка лісу? лісопосадка

Лісопарк, лісосмуга, лісокомбінат, лісозавод, лісостеп, лісопосадка. о о о о о о

Ліс / + руб / ить = ліс про руб Ліс / + воз / ить = ліс про віз

Утвори складні слова ХІД льоду скрізь море димо скоро

Утвори нові складні слова книги+любити = Місяць+ходити = лист+падати = пар+ходити = лід+колоти = пішки+ходити = броня+жилет = Книголюб Місяць Листопад Пароплав Льодокол Пішохід бронежилет

Заміни одним словом Кавоварка Зверолов Бетонозмішувач Снігопад П рибор за допомогою якого варять каву? ЯК МОЖНА НАЗВАТИ ЛЮДИНУ, ЯКИЙ ЛОВИТЬ ЗВІРІВ? Як називається машина, яка заважає бетон? Як можна назвати явище природи, коли падає сніг?

Заміни одним словом Людожер Ласун Довгоногий Зеленоокий Блакитноокий З казковий персонаж, Який їсть людей Як можна назвати людину, яка багато їсть солодощів? Як можна назвати людину, яка має довгі ноги? Як називають людину із зеленими (блакитними) очима?

Знайди складні слова у тексті. Сидить білка на візку, Роздає вона горішки: Ведмедику товстоп'ятому, Зайчику клишоногому, Коню златогривому, Їжачку працьовитому.

Я вмію працювати самостійно Виконай завдання № 103.

Перевір! Чи правильно ти виконав завдання? Сороконо жка. Цілих сорок ніжок У сороконіжки – Весело бігли Полісною дорожкою.

Я знаю... Я навчився... Я вмію... Я можу...

Домашнє завдання №104, с.94.

Використана література Підручник Н.А. Чуракова "Російська мова", підручник у трьох частинах. За редакцією М.Л.Каленчук, Москва «Академкнига /підручник», 2012р.



З двох і навіть трьох слів можна створити нове слово. Такий спосіб освіти нових слів називають додавання, а самі слова – складними. Щоб зрозуміти, де в складному слові коріння потрібно спочатку правильно визначити його значення. Наприклад, пароплав - це той, хто ходить парами, а судно, яке ходить пару. Або мишоловка - це не спритна миша, а пастка для мишей.

Існують слова, які схожі на складні, але насправді у них лише один корінь, і він чітко вимальовується після знаходження значення слова. Наприклад, жовтий - не жовта вата, а трохи жовтий, корінь один (жовт), а оват - це суфікс. Або найбільший - це великий чай, а просто дуже великий.

Попрацюємо з визначенням значення слів із двома корінням

Пилосос: Машина для видалення пилу за допомогою засмоктування її струменем повітря.

Носоріг: Великий ссавець південних країн з одним або двома рогами на передній частині морди.

Самоскид: Вантажний автомобіль з кузовом, що механічно перекидається.

Самокат: На початку 20 століття: армійська назва велосипеда, механічного візка.

Самокат: Зараз: У дітей: планка для катання зі стоячою ручкою на коліщатках або роликах.

Вертоліт: Літальний апарат важчий за повітря з вертикальним зльотом і посадкою, з горизонтальним несучим повітряним гвинтом ”гвинтами”.

Літак: Літальний апарат важчий за повітря з силовою установкою і крилом, що створює підйомну силу.

(Тлумачення взяте з Тлумачного словника Ожегова)

Інакше, пилосос - те, що смокче пил. Коріння запал, сос.
Носоріг – тварина з рогом на носі. Коріння ніс, ріг.
Самоскид – машина, яка сама вивалює вантаж. Коріння сам і вал. З другим корінням - це приставка.
Самокат - пристрій, який сам котиться. Коріння сам, кат.
Вертоліт – транспорт, який літає вертикально. Коріння верт, років.
Літак - пристрій, що літає сам. Коріння сам, літ.

Приклади слів з двома корінням і сполучними о, е

Автоколона, автопробіг, бетонозмішувач, бензопила, водопровід, водоспад, водомірка, всюдихід, вертоліт, водолаз, звіролів, зорепад, землекоп, кашевар, короїд, криголам, лісоруб, багатоніжка, мишоловка, м'ясорубка, нафтопровід, пароплав, пилосос, кулемет стравохід, птахів, рибалок, самовар, літак, самокат, самоскид, сталевар, снігопад, склоріз, тепловоз, фотоапарат, хлібопічка, електровоз.

Сполучна голосна -е пишеться після основ на приголосний м'який, шиплячий і ц (пішохід, серцебиття, землеробство і т. д.). Є виняток, після основи на м'який приголосний може бути і голосна -о. Наприклад, -конов'язь, (хоча кінь), далекомір, (хоча далечінь). Написання таких слів найчастіше встановлюється за словником.

Сполучна голосна -о пишеться після основ на твердий приголосний.

Приклади складних слів із сполучною гласною -е-

кашЕвар (каша + варити)

птахівЯлів (птиця + ловити)

пішохід (піший + ходити)

дощЕмер (дощ + міряти)

пилесос (пил + всмоктувати)

птахівЕфабрика (птах + фабрика)

нафтопровід (нафта + проводити)

овочесховище (овоч + зберігати)

подорож (шлях + ходити)

мишівка

морЕплавець

грязЛікування

сталЕвар

Корабельна аварія

землЕмер

свіжоморожений

всюдихід

скрізь

сонцестояння

Приклади складних слів із сполучною гласною -о-

самОвар (сам+варити)

водОпад (вода + падати)

лідОкіл (лід + колоти)

моваОвед (мова + знати)

снігОпад (сніг + падати)

вертоліт (вертикально + літати)

склоОріз (скло + різати)

бетонОмішалка (бетон + заважати)

звірОлів (звір + ловити)

будинокОсід (будинки + сидіти)

фотоапарат

автОколона

світлоОдіод

електропила

тестОмішалка

Ще список складних слів із двома корінням і навіть із трьома

Предмет: російська мова УМК «Школа Росії»

Тема уроку: Складні слова.

Мета уроку: формувати вміння правильно записувати складні слова, використовуючи сполучні літери о, е; визначати засади складного слова; застосовувати правила правопису орфограм у коренях складного слова.

Завдання:

Навчальні:

Формувати вміння правопису складних слів із опорою на алгоритм;

Активізувати та розширювати словниковий запас у учнів.

Розвиваючі:

Сприяти розвитку пізнавального інтересу в учнів, логічних загальнонавчальних умінь і навичок, розумових операцій, уяви, різних видів пам'яті;

Створити у розвиток всіх типів каналів сприйняття інформації.

Виховні:

Продовжувати розвивати позитивні особисті якості (відповідальність, почуття взаємодопомоги, доброзичливість);

Формувати навички саморегуляції (уміння чути та слухати);

Прищеплювати повагу до праці, продуктів праці.

Хід уроку

    Організаційний момент (вітання).

    Орієнтовно-мотиваційний етап.

Чистопис.

    Дітям пропонується відгадати загадку.

"Відгадати легко і швидко: м'який, пишний і запашний,Він і чорний, він і білий, а буває підгорілий.(Хліб)

Доберіть до слова «хліб» однокореневі слова.

Запис: хліб, хліб, хлібний. Виділення кореня.

    Згадайте прислів'я про хліб.

З'ясування сенсу прислів'їв.

Читання прислів'я з дошки. З'ясування їхнього сенсу. Запис однієї з них на вибір.

3. Підготовка до вивчення нової теми.

Де випікають хліб? (На хлібозаводі)

До нас звертається помічник директора хлібозаводу. Йому доручили виготовити вивіску. Давайте йому допоможемо. Хліб? завод. - проблема (на дошці напис)

Що цікавого у записі слова? (Два корені).

Як можна назвати слова, які можуть складатися з кількох основ?

Як назвати голосну, яка поєднує два корені у складному слові?

Яка тема уроку? (відкриваємо тему уроку на дошці)

Запис пропозиції та розбір.

Р…бочі хліб…заводу показали учням… свою роботу….

Індивідуальна картка.

В…тер, м…біль, кв…ртира, комн…та, м…газин, р…бота, п…судна, ст…кан, л…пата, м…біль, уч...ник, сах…р.

4. Спостереження за фактами мови. Узагальнення структурних та семантичних ознак поняття .

1) Працівники хлібозаводу приготували вам питання.

Коли у складних словах пишеться сполучна голосна о, а коли е?

Поспостерігайте та зробіть висновок:(на дошці)

Хліб…пекарня Масл…завод

Птахів ... лов Піш ... хід

Сам…свал Всюди…хід

Пил ... сос Сам ... вар

Будинок…сід Шкір…од

Звіт груп. Читання правила у підручнику.

2)

Відгадай загадку, запиши відгадку та розбери за складом. (відповіді записуємо в зошит)

Машина, яка літає сама… (ЛІТАК)

Він у лісі стояв,

Ніхто його не брав,

У червоній модній шапці,

Нікуди не придатний. – (МУХОМОР)

У носатого у Фокі

Постійно руки у боки.

Фока воду кип'ятить

І, як дзеркало, блищить. – (САМОВАР)

З гори біжить потік спритний,

Швидко падає вода.

Красу побачиш цю –

Не забудеш ніколи. – (ВОДОПАД)

Як називається найперший велосипед? (САМОКАТ)

Фізкультхвилинка.

    Застосування понять та правил.

Виконайте вправу 122, стор.

    Прочитайте римування 2 рази, потім запишіть слова пам'яті.

(Робота в групах)

Старомодний,

швидкохідний,

сіножатей,

багатозірковий,

багатошаровий,

землерийний,

тонконогий,

круторігий,

багатомісний,

рідкісний,

пішохідний,

всенародний.

Індивідуальна картка.

Поєднай частини складних слів.

землі хід

грім сік

м'ясо відведення

сіно мір

скрізь комбінат

дрово кіль

лід косарка

    Підсумок уроку.

Сподобався вам урок?

Я впізнав?

Я можу?

Оцінки:

    Домашнє завдання



Сподобалася стаття? Поділіться їй