Контакти

Урок навчання грамоті буква к. Урок грамоти на тему: "Звуки, і буква К, к". Регулятивні універсальні навчальні дії

Тема: Згодна буква До.

Цілі:

1) вчити розпізнавати звуки [к] і [к"] та відповідну літеру;навчати техніці виразного читання;

2) розвивати мову, пам'ять, спостережливість;

3) виховувати акуратність, працьовитість, дисциплінованість.

УУД, що формуються:

1) предметні: розпізнавати звуки [к] і [к"] і відповідну букву; давати характеристику вивчених звуків; порівнювати звуки та букви;відгадувати загадки.

2) метапредметні: враховувати правило у плануванні та контролі способу рішення, адекватно сприймати оцінку вчителя; побудова міркувань у формі зв'язку простих суджень; формулювати власну думку та позицію.

3) особистісні: висловлювати свою точку думки та поважати думку співрозмовника.

Хід уроку

1. Мотивація до навчальної діяльності

Довгоочікуваний дан дзвінок-

Починається урок.

А девіз у нас який?.. (Більше справи – менше слів!

2. Актуалізація знань.

Роботу на уроці ми починаємо з артикуляційної гімнастики? З якою метою? (Артикуляційна гімнастика…)

«Усмішка», …

3. Введення у тему.

- Уважно послухайте мене: Зозуля зозулю купила капюшон.

У кукушонка капюшон?

Як зозуля в ньому смішний!

Що я зараз прочитала вам?(Скоромовку)

А для чого ми розучуємо скоромовки?(Щоб чітко промовляти звуки…)

А який звук виділяється в цій скоромовці?[до]

Визначимо, який у нас буде урок?

Урок відкриття нових знань.«Звуки [к], [к"] та літери К, к»

Які цілі ми поставимо собі на уроці?..(Познайомимося з новим звуком, навчимося читати) .

Складемо план роботи.

Працюємо зі звуком.

Познайомимося із новою літерою.

4. Характеристика звуку.

- Спочатку ми звук вимовляємо та слухаємо його, даємо характеристику, тобто розповідаємо який він. Що це?(Малюнок - кіт)

Де є новий звук?(На початку)

Вимовте звук [к] і поспостерігайте, що відбувається з вашим ротом: [к].. Рот трохи відкрився, середня частина мови піднімається до неба, і прохід, яким рухається звук звужується. В результаті виходить якийсь звук?.. (Згідний)

- А як він вимовляється?(Твердо)

- А може звук [к] бути м'яким? І для відповіді на це питання проаналізуйте ще одне слово.(Картинка – кит

- Що ви помітили?(Твердий звук ніби видмухується в широку трубу, а м'який – у вузьку)

Наведіть приклад своїх слів зі звуком [к,к'] на початку, в середині, наприкінці слова…

Гра "Злови звук".

Я називатиму слова, якщо ви чуєте у слові твердий приголосний [до], встають хлопчики, якщо чуєте м'який звук[ до’] дівчинки.

Курка, кішка, кит, коза, кенгуру, канарка, слон…(Слово-пастка, в ньому немає нових звуків)

А як називати одним словом усі ці слова?(Тварини)

Назвіть слова, які позначають тварин, які мають звуки[к,к’]?..

Дзвінкий – глухий.

А що ще ми можемо розповісти про приголосні звуки?..(З'ясувати, дзвінкий чи глухий)

Пам'ятайте: потрібно покласти ручки на шию або закрити вуха руками. Вимовити звук і послухати його. Виконайте… Що ви помітили?.. Ваша шийка спокійна, не вібрує. Це?(Глухий звук)

Значить, робимовисновок: приголосний звук[к] завжди глухий,може бути твердим чи м'яким.

Побудова схеми слів.

кіт і кит

5. Знайомство з літерою До.

Як цей звук позначається на листі?Буквою до.

Звуки [до] і [ до’] на листі позначаються однаково, однією і тією ж літероюДо (ка).

На що схожа букваДо ?

На пряму паличку

Праворуч сіла галочка.

Там і досі сидить –

ЛітероюДо на нас дивиться.

Чому дві літери до?Одна велика та маленька.

Коли пишуть велику букву?

Наведіть свої приклади, які слова ви б написали з великої літери?

У Башкортостані є чудовий куточок природи, який називають перлиною. Це місце знаходиться у нашому Туймазинському районі, а називається озеро Кандрікуль.

6. Робота у парі. Розвиток мовлення.

Порахуйте скільки буквдо зустрілося у прислів'ях. Чия пара закінчить роботу піднімає руки будиночком. (до літер)

До адо ов майстер, тадо ова та робота.

До орень вчення горедо а плід солодкийдо .

До вінець – справі вінець.

1. Як розумієте сенс першого прислів'я?..(Будь-яку справу треба робити ретельно та акуратно, бо за результатом праці судять про людину. Як ви думаєте, чому ми так намагаємося, щоб у прописах літери виходили гарними?.. Чи можна щось сказати про людину, побачивши, як вона пише?.. Чи пов'язано те, що ми зараз обговорюємо з прислів'ям, яке ми прочитали? ..)

2. Чи можуть ці прислів'я "Оцінити результат роботи?"

(Кінець, плід – це результат роботи, і потрібно багато вчитися, щоб результат був солодкий)

7. Читання. Робота з «Абеткою» с. 53

Познайомилися з новим звуком, дізналися якою літерою позначається на листі новий звук. Наступний етап роботи?(Читання складів із вивченою літерою)

Виконаємо перед читанням дихальну гімнастику. Навіщо виконуємо дихальну гімнастику?(Дихальна гімнастика… розвивати дихальну систему, мовний апарат, правильне ритмічне дихання)

Діти, що читають, працюють за картками.

а) Читання складів на с. 49

- Розгляньте склади. Яка перша літера у всіх складах?(Перша буква к)

Літерадо може позначати або твердий приголосний, або м'який приголосний. Як же правильно визначити, у яких випадках звук буде твердим, у яких м'яким?(Для цього необхідно уважно подивитися на голосну літеру у злитті мови.)

Голосні буквиа, о, і, у в цих складах позначають голосні звуки, які вказують на твердість приголосного звуку, що стоїть перед ними. Складика, ко, ку треба вимовляти твердо

- Голоснаі вказує на м'якість попереднього приголосного звуку, тому складкі треба вимовляти м'яко.

б) Читання слів.

Подивіться на слова(Коні, кіно). Що означає суцільна вертикальна пряма? (Суцільна вертикальна пряма показує межі складів)

Прочитаємо…

б) Робота із текстом.

Подивіться на текст, які розділові знаки ви бачите?

Прочитайте виразно текст, дотримуючись необхідної інтонації.

Що зображено на зображенні? Складіть розповідь…

Послухаємо, що впізнали хлопці, які читали на картках.

    КОСА: сплетені у вигляді джгута довгі пасма волосся.
    Наприклад: Заплести,
    косу. Туга коса.

    КОСА: сільськогосподарська зброя - вигнутий ніж на довгій рукоятці для зрізання трави, злаків.
    Наприклад: Махати косою. Точити косу. Знайшла коса на камінь.

    КОСА: низька і вузька смуга землі, що йде від берега
    Наприклад: Піщана коса.

в) Розвиток зв'язного мовлення. Складання оповідання з сюжетної картинки.

Розгляньте малюнок.

Згадайте казку. Як вона називається, хто її автор?(Ш. Перро «Кіт у чоботях».)

Назвіть якнайбільше слів, що позначають предмети малюнку, у яких зустрічається звук [к]?..(Кіт, косарі, коні, карета, камінь, коса, замок, кучер, корона, колесо, батіг, коліно)

8. Закріплення. Робота зі «стрічкою букв»

Знайди букву

Де на «стрічці букв» розташована букваДо ? Чому?.. (На синьому полі, це приголосний звук. Буває велика і мала буква.)

9. Рефлексивно-оцінний.

Мені найбільше вдалося?

Я можу похвалити однокласника за …

Я задоволений своєю роботою на уроці, бо …

Я не задоволений своєю роботою на уроці, бо …

Оцінювання.

10. Будинок. зад.

Розгляньте розворот підручника і подумайте про сьогоднішні відкриття на уроці, які ви розповісте вдома.

Цілі:

Формувати вміння розрізняти звуки [к], [к,] за ознакою м'якості-твердості; читати склади, слова та текст з літерами К,к. Вдосконалити навичку читання.

Формувати УУД:

– вміння виявляти та формулювати навчальну проблему спільно з учителем; формулювати тему уроку, визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя; формулювати проблему та пропонувати шляхи її вирішення; знаходити та виправляти помилки самостійно; визначати ступінь успішності виконання своєї роботи та роботи всіх, виходячи з наявних критеріїв; співвідносити результат своєї діяльності з метою оцінювати його; промовляти послідовність дій на уроці ( регулятивні УУД);

Сформувати позитивне ставлення до здорового способу життя (Особистісні УУД)

- Вміння оформляти свої думки у усній формі; слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки в школі та дотримуватися їх ( Комунікативні УУД);

– вміння сприймати зміст слів та словотвори у процесі знайомства з текстом; порівнювати модель слова з метою виділення звуків, що позначаються новою літерою; ( Пізнавальні УУД).

Устаткування :

    комп'ютер,

    комп'ютерна презентація «Літера К» (підготовлена ​​у Power Point);

каса букв (інтерактивний тренажер)

    картки із завданнями для роботи в парах та індивідуально;

    стрічки букв.

1. Мотивація до навчальної діяльності(2 хв.).

Прочитайте спочатку літери, написані червоним кольором, а потім зеленим, і ви дізнаєтеся, який у нас зараз буде урок.

ПроГБРУАЧМЕПроНТІЕЕ(навчання грамоті)

Навіщо нам потрібен цей урок?

Я сподіваюся, що у вас гарний настрій і хочу побажати успіхів у нашій подорожі за новими знаннями.

У нас в гостях сонечко (на дошці малюнок великого усміхненого сонечка).

Хлопці, воно вам усміхається. Усміхніться і ви один одному. Усміхніться мені. Адже посмішка сприяє приємному спілкуванню. А тепер налаштуємося на роботу – відкриємо долоні новим знанням і промовимо нашу чарівну фразу:

"Я хочу багато знати!".

Хто хоче бути успішним учнем?

Що побажаємо один одному для успішності? Побажайте своєму сусідові по парті.

2. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

Діти, сьогодні ми продовжимо знайомство з літерами. Але спершу давайте згадаємо, які літери ми вже знаємо.

Гра «Живі літери»

1) Назвіть літери, які позначають голосні звуки.

2) (А, о, у, е, і, і) л, м, н, с, р,

Назвіть зайву букву. Чому ?

3) Назвіть "хитрі літери". (Я, ю, е, е)

Які звуки називаються голосними?

Які звуки називаються приголосними?

Назвіть парні приголосні звуки. Чому вони називаються парними?

3. Постановка навчальної задачі.

До нас на урок сьогодні хоче потрапити та взяти участь у роботі домашня тварина, у назві якої 1 склад та 3 звуки. Подумайте хто це? (Кіт)

Сьогодні до мене підійшов котик і промяукав

Я котик розумний і веселий,
Але ніколи не бачив школи.
Візьми мене з собою до класу:
Я пом'якаю для вас.

Запросимо котика до нас на урок? (Вішиваю картинку). Складіть схему слова «кіт»

У нашого котика виникла проблема. Йому подобаються дві прізвиська, а яку вибрати – він не знає. Яка кличка підійде йому сьогодні на нашому уроці: Кешаабо Георгій? Чому?

(Йому підійде кличка Кеша, тому що в цьому слові перший звук [к'])

Що спільного в словах кіт та Кеша?

Як ви вважаєте, яка тема нашого уроку?

Давайте сформулюємо цілі уроку:

(на дошці:

4. Вивчення нового матеріалу

1. Звуковий аналіз слів, знайомство з літерою

Складіть схему слова "Кеша". Чим відрізняються перші звуки у словах «кіт» та «Кеша»?

А знаєте місця, де любить бувати Кеша? Звичайно, там, де в назві місць є нові звуки. Якщо почуєте слово з цими звуками, підніміть руки вгору і потягніться, як кішечка. Якщо цих звуків немає, нахиляйтеся вперед і вигинайте спинку.

ДАХ, БАСЕЙН, ЛАВОЧКА, КРІСЛО, ВОДА, ПІЧКА,

СУГРОБ, Килимок, КОРАБЛЬ, ГАМАК.

Повернемося до звукових схем слів «кіт» та «Кеша». Ще раз скажемо перші звуки. Ці звуки позначаються буквою К. Хто знає, як пишеться буква К? Напишіть на дошці, надрукуйте у зошиті.

Котик Кеша хоче побачити літери, з яких починається його прізвисько та слово «кіт», але не знає, де ці літери живуть.

Давайте знайдемо квартиру букви К і покличемо в гості Кешу - робота зі стрічкою букв (літера К живе на нижньому поверсі, тому що звуки, які позначає буква К, приголосні, глухі) Зобразіть букву К(ліплення із пластиліну)

Вирішив Кеша побігати сходами вдома і познайомити літеру К з іншими літерами. Давайте прочитаємо, які виходили склади, коли літери зустрічалися.

2. Читання складів. (слайд 2)

Читання складів:

Індивідуально повільно;

Замислившись;

Задаючи питання на кожній драбинці;

На увагу.

3. Постановка проблеми

Хлопці, наш Кеша не просто кіт, він кіт-городник. Хто такий городник? (На дошці слова КОТ-О-го-род-ник. Але вирощує він не всі овочі, а тільки ті, в яких є буква До.

Подивіться який багатий урожай виростив Кеша. (слайд 4)

Діти, порадьтеся в групах і надрукуйте назви овочів, у яких є буква До.

(Капуста, картопля, морква, буряк, кабачок, баклажан, цибуля)

Ви знаєте, я випадково підслухала розмову овочів. Бажаєте дізнатися, про що вони говорять? Поки слухатимете, запам'ятовуйте назви овочів, у яких є буква К.

(презентація «Спор овочів») (слайди 5-17)

Які слова ви можете додрукувати?

Як ви вважаєте, чому кабачок самий? А ви часто хвалєтеся? Чи добре бути хвалькуватим? Ви вмієте читати? Не вихваляєтесь? Давайте доведемо гостям, що ми не вихваляємось, а дійсно вміємо читати. (Стор. 64)

Хлопці, а буква К не знає про це і весь час хвалиться, що овочі, в яких є буква К, найкорисніші. Ви погоджуєтесь з цим?

Давайте проведемо дослідження. Ви в парах вже записали назви овочів, у яких є буква, тепер дізнаємося у фахівця, чи справді саме ці овочі найкорисніші? Наш Кеша ще й добрий кухар. І ось що він нам написав:

Щоб здоровим, сильним бути,

Треба овочі любити

Все без винятку,

У цьому немає сумніву!

А чим корисні овочі? (Слайд 18)

Чи права буква К?

Фізмінутка.

Лежебока рудий кіт
(Встати за партою)
Відлежав собі живіт,
(Потягнутися)
Встав і вигнув спину в міст,
(Зігнутися)
Розпушив гарний хвіст,
(Прогнутися)
М'яко лапами пішов,
(Зобразити кота)
Тихо пісеньку завів.
(Сісти за парту)

Котику дуже сподобалося у нас на уроці, але він утомився і зголоднів. Давайте його погодуємо. Подумайте, чим його можна почастувати? (його можна почастувати тими продуктами, у назві яких є нова літера)

Прочитайте назви продуктів, у назві яких є буква К: (на дошці)

ТВОРІЖОК СУП

СМЕТАНА КАША

КОТЛЕТА РИБА

КОЛБАСУ МОЛОКО

Але залишилися продукти, які Кузя також дуже любить. Змініть слова так, щоб у них з'явилася буква К (сметана – сметанка, суп – супчик, риба – рибка) робота з касою букв

Складіть речення з цими словами. Запишіть схему речень.

5. Читання тексту.

Кіт Кузя запросив гостей. Покликав корову, козу, кролика, курочку, качку, коня, кабана та індика. Чим пригостити гостей? Корові – кавунові кірки, коню – злаки, качці та індику – зернятка, кабану – гарбуз, козі – капусту, кролику – моркву. Всі гості раді частування. А що коту Кузе? А Кузе-кашку.

Про що текст? Як назвемо розповідь? Який кіт Кузя? (Гостинний).

А у вас є кіт? Як його звати? Складіть розповідь за схемою. (

Дізнав господар Кеші, що кіт гостює у нас, і одразу ж вирішив надіслати нам телеграму. Прочитайте її: (слайд 19)

ПРАЦЯ НІС КОТІМКА ПРИЗИ

Як ви вважаєте, про що він нас хотів попередити? ( нічого не

зрозуміло)

Напевно, телеграфістка поставила прогалини не в тих місцях. Допоможіть скласти телеграму правильно (Робота в парах)

ВАЖКО З КОТОМ КАПРИЗИ

Кузя так розпестився, поки ми танцювали, що трапилося таке ... (мультфільм «Кіт і кіт») 1:05

Що сталося? 8:32

6. Підсумок уроку. Рефлексія.

З якими звуками та літерою нам допоміг познайомитися кіт Кузя?

Охарактеризуйте ці звуки.

Як треба ставитися до свійських тварин, незважаючи на їхні прокази?

З якими труднощами ми зустрілися?

Ми впоралися із цими проблемами?

Чия пара сьогодні працювала дружно? Подякуйте один одному за хорошу роботу.

Кіт Кузя теж дякує вам за допомогу.

МОУ «Сидорівська середня загальноосвітня школа»

Конспект уроку навчання грамоти у 1 класі

вчитель початкових

МОУ «Сидорівська середня загальноосвітня школа»

Звуки [к], [к] та літера К, к/Конспект уроку навчання грамоті в 1 класі. - Сидорове, 2011. - 25 с.

Цей посібник адресовано вчителям початкових класів. У ньому представлено конспект уроку навчання грамоти. Методика роботи зі школярами цьому уроці спрямовано як засвоєння дітьми програмного матеріалу, а й у інтенсивне розвиток найважливіших інтелектуальних якостей (увага, пам'ять, логічне мислення, усне мовлення тощо. буд.). Допомога містить весь необхідний дидактичний матеріал для успішного проведення уроку. Дана методика проведення уроку може бути використана в класах з різним рівнем підготовки учнів, які працюють за чинними програмами та підручниками.

Вступ.

«Самостійність голови учнів становить єдино міцну основу будь-якого плідного вчення».

Якось відомого фізика Альберта Енштейна запитали: Як робляться відкриття? Енштейн відповів: «А так усі знають, що цього не можна. Він і робить відкриття. Звичайно, це був жарт. Але, мабуть, Енштейн вкладав у неї глибоке значення. Адже щоб «не знати» знати треба! Потрібно сумніватися, не брати на віру все, чому вчили. І тоді з'являється людина, яку не зупиняє інерція звичних уявлень. Ось він і робить відкриття.

Нині значення освіти дуже велике. Людство залишило позаду століття промисловості та вступило у століття інформації. Але чи здатна сучасна система освіти дати дитині знання, які відповідають вимогам економічного світу? Виконання цього завдання дуже складно, оскільки обсяг інформації в будь-якій галузі щорічно подвоюється, а в деяких областях, таких як медицина, економіка, біологія потроюється. І висококваліфікованому вчителю, і сучасному підручнику дуже складно практично неможливо встежити за потоком нових відомостей.

Тепер мало знати предмет, отримати диплом, знайти надійну роботу і зрідка проходити курсову підготовку. Правила змінилися: у вік інформації дуже важливо, щоб випускник школи був готовий своєчасно переучуватися, змінюватись і пристосовуватися до нових умов життєдіяльності.

Відповідно змінилися і пріоритети в освіті, в нових умовах на перший план виходить особистість учня, його здатність до самовизначення та самореалізації.

Ситуація, що склалася в російській освіті, ставить завдання щодо зміни парадигми освіти - з формує на розвиваючу. Перехід до нової парадигми освіти може бути реалізований без чіткої і виразної відповіді питання: «Як вчити?».

Урок XXI століття – це творчий процес вчителя та учня. Моє завдання, як вчителя, побудувати такий освітній простір, в якому учневі надається пізнавальна самостійність і чим вищий ступінь пізнавальної активності, тим інтенсивніше розвиваються здібності учня. Адже ще Сократ говорив про те, що навчитися грати на флейті можна лише граючи самому. Так само пізнавальні, діяльні здібності учнів формуються лише тоді, коли діти не пасивно засвоюють нові знання, а включені в самостійну навчально-пізнавальну діяльність.

Підготовка такого уроку – це трудомісткий процес. Я повинна побудувати свою діяльність так, щоб не порушувати мого позитивного практичного досвіду, вписуючи наявні знання про те, що добре для дітей, що допомагає дитині стати успішною та щасливою в майбутньому. А також урок повинен включати в себе наявні в педагогіці та психології знання про загальні закономірності ефективного розвитку дітей.

Послідовність кроків уроку, що розвиває (план уроку):

1. Самовизначення до діяльності (організаційний момент).

2. Актуалізація знань та фіксація труднощів у діяльності.

3. Постановка навчальної задачі.

4. Побудова проекту виходу із скрути.

5. Первинне закріплення у зовнішній промови.

6. Самостійна робота.

7. Включення в систему знань та повторення.

8. Рефлексія діяльності (підсумок уроку).

Вчителю, який взяв на розвиток у учнів пізнавальних процесів, необхідно дотримуватися такі условия:

1. Чітко уявляти, що він має розвивати у межах кожного конкретного шкільного курсу, щодо тієї чи іншої теми.

2. Знати вікові та індивідуальні особливості виховуваних; опанувати навички діагностики.

3. Знати, як, якими засобами можна розвивати ту чи іншу якість. У пошук таких коштів має бути включений учень (з підказкою та під контролем вчителя).

4. Включати вправи щодо розвитку з метою будь-якої роботи під час уроку.

5. Здійснювати контроль як знань, умінь, навичок, а й рівня розвитку пізнавальних процесів.

У цьому посібнику представлений урок навчання грамоті у 1 класі, розроблений у рамках традиційної програми для початкових класів (1 – 4). Але учні, виконуючи спеціальним чином підібрані завдання, глибше опановують навчальний матеріал і одночасно розвивають пам'ять, увагу, мислення. Самі формулюють тему та мету уроку, визначають види та зміст навчальної діяльності на окремих його етапах, беруть активну участь у оволодінні навчальним матеріалом.

Чи можна домогтися того, щоб дитина стала розумнішою, здібнішою, обдарованішою? Звичайно, якщо розвитком розумових здібностей займатися так само регулярно, як тренуються у розвитку сили, витривалості та інших подібних якостей. Якщо дитина постійно тренує свій розум, вирішує важкі завдання, діє активно, самостійно знаходить правильні рішення у нестандартних ситуаціях – результат обов'язково буде.

Досвід роботи у цьому напрямі показав, що у учнів:

Підвищується навчання, покращуються увага, сприйняття, пам'ять; діти вміють "бачити", "чути", міркувати;

Розвивається здатність до перенесення отриманих розумових навичок на незнайомий матеріал;

Формуються початкові основи психічної культури: учні самостійно здобувають знання, відчувають потребу у навчальній діяльності; діти самоорганізовані, спокійні, впевнені у собі.

Як відомо, нездатних дітей немає, потрібно просто допомогти дитині розвинути її здібності, зробити процес навчання цікавим та цікавим.

І насамкінець, дозволю дати пораду. Не варто ставитися до невірних відповідей учнів на ті чи інші питання, як щодо сумніву в «доброякісності» або «неповноцінності» тих чи інших здібностей учнів.

Ні в якому разі!

Вони – талановиті! Всі! Про це говорив знаменитий французький письменник Жан Жак Руссо.

Отже, розглядайте неправильну відповідь, як привід для аналізу шляху вирішення будь-якої задачі, причин виникнення невірної відповіді та пошуку іншого, правильного способу вирішення задачі.

В добрий шлях!

Конспект уроку навчання грамоти у 1 класі

по темі «Звуки [к], [к] і буква К, к».

Тип уроку : вивчення нового матеріалу

Устаткування : стрічки літери, зображення тварин, картки для читання, картки з іменами Кеша і Вася, підручник Горецький абетка. 1 кл. - М.: Просвітництво.

Ціль уроку.

Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу.

Завдання уроку:

Освітні : познайомити з новими літерами та звуками, вчити читати з вивченими літерами, спостерігати за роллю формозміни для точності висловлювання думки та зв'язку слів у реченні, вчить давати характеристику звукам, впізнавати літери.

Розвиваючі: розвивати мову, увагу, мислення, пам'ять, фонематичний слух.

Виховні: виховувати інтерес до читання, прищеплювати любов до тварин.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

а) мобілізуючий етап

Вчитель на дошку прикріплює 4 іграшки (зайчик, жаба, корова, їжак) (див. додаток 1).

Назвіть хором прикріплені іграшки в тій послідовності, в якій вони знаходяться, і постарайтеся їх запам'ятати.

Тепер закрийте очі. Вчитель робить перестановку двох іграшок, просить розплющити очі та відповісти на запитання.

Скажіть, у якому порядку іграшки стояли спочатку і в якій послідовності вони перебувають після перестановки?

Які іграшки змінили свої місця?

б) робота зі стрічкою букв

2. Формулювання теми та мети уроку.

На дошці зображення: кабан, кенгуру, кіт, кит (див. додаток 2).

У. Назвіть предмети, зображені на картинках.

У. Розподіліть слова, що прозвучали, на дві групи і сформулюйте тему уроку.

Д. До першої групи можна віднести слова КІТ, КАБАН, тому що вони починаються зі звуку К. До другої групи можна віднести слова КЕНГУРУ, КІТ, тому що вони починаються зі звуку [К]. Значить тема сьогоднішнього уроку – «Звуки [К], [К] та літера, яка їх позначає.

У. Відштовхуючись від теми, сформулюйте мету нашого уроку. Використовуйте для цього написані на дошці фрази.

Познайомитись з …..

Д. Мета нашого уроку – познайомитися зі звуками [к], [к] та літерою, що їх позначає, вчитися відрізняти звуки [к], [к] та літеру, що їх позначає, від інших звуків та літер; вчитися читати з новою літерою.

3. Ознайомлення з новими звуками

У. Одна з тварин хоче сьогодні потрапити до нас до класу та взяти участь у нашій роботі. Це домашня тварина, в назві якої є один склад і три звуки. Подумайте хто це.

Д. Це КІТ, тому що це домашня тварина, в назві якої один склад і три звуки.

У. Назвіть перший звук у цьому слові.

Д. Це звук [К].

У. Промовте перший звук у цьому слові хором. (Діти вимовляють кілька разів звук [К])

У. Скажіть, який це звук?

Д. Цей звук приголосний, тому що при його виголошенні потік повітря проходить через горло не вільно, зустрічаючи перешкоду. Цей звук глухий, тому що при його проголошенні ми чуємо шум. Цей звук твердий, тому що ми його твердо вимовляємо. За ним слідує звук [О].

У. У нашого кота є одна проблема. Йому подобаються дві прізвиська, а яку вибрати – він не знає. Яка кличка підійде йому сьогодні на уроці: КЕША чи ВАСЯ?

Д. Йому сьогодні підійде кличка КЕША, тому що в цьому слові є наш новий звук.

У. Який це звук?

Д. Це звук [К].

У. Вимовте цей звук хором і охарактеризуйте його.

Д. Звук [к] приголосний, тому що при його виголошенні потік проходить через горло не вільно, зустрічаючи перешкоду. Цей звук глухий, тому що при його проголошенні ми чуємо шум. Цей звук м'який, тому що ми вимовляємо його м'яко.

У. Зроби висновок з першої частини нашого уроку.

Д. Ми сьогодні познайомилися зі звуком [К]. Він приголосний, глухий, твердий. Познайомились зі звуком [К]. Він приголосний, глухий, м'який.

4. Фізкультхвилинка

У. Під час фізкультхвилинки ми дізнаємося про місця, де любить бувати наш КЕША. Скажіть, за якою ознакою ми можемо визначити їх?

ми зможемо їх визначити за наявністю в назві цих місць звуків до і до.

У. Якщо ви почуєте слово зі звуком [к] або [к], то піднімаєте руки вгору і підтягуєтеся, як Кеша. Якщо у слові немає звуків [к] та [к], то нахиляєтеся вперед, опускаючи руки вниз.

Дах, озеро, лавка, басейн, крісло, струмок, грубка, кучугура, килимок, літак.

5.Знайомство з буквою К

У. Котик дуже хоче побачити букву, з якої починається його ім'я. Знайдіть її в касі та покажіть коту. (Діти показують букву К.)

Встаньте та зобразіть літеру До.

Який квадратик ми помістимо букву К на стрічці букв?

Д. Ми помістимо букву К у синій квадратик, тому що вона згодна.

У. Котик каже, що букву К він добре запам'ятав, але читати ще не навчився. З чого почнемо вчитися читати?

Д. Краще почати з читання складів.

6. Читання складів та слів з новою літерою

На дошці склади:

КА КАП КПА ПКА

КІ КОС КСВ СКО

ДО КУН КНУ ПКУ

КУ КИТ КТИ ТКИ

КИ КІЛ КЛІ ЛКИ

(Див. Додаток 3).

У. Котику дуже сподобалася ця вправа, але він трохи зголоднів. Подумайте, чим його можна почастувати?

На дошці написані слова:

СУП ТВОРІЖОК

КАША МОЛОКО

КОЛБАСА СМЕТАНКА

РИБА КОТЛЕТУ

Д. Його можна пригостити тими продуктами, у назві яких є нова літера.

У. Прочитайте назви продуктів, у яких є буква К. (Діти читають)

У. Змініть слова, в яких немає букви К, таким чином, щоб продукти, які вони називають, на уроці сьогодні стали в нагоді.

Д. Не суп, а супчик.

Чи не риба, а рибка.

Батьківщина кішок – Африка. Вони люблять тепло. Кішки – корисні тварини. Вони добре впливають на здоров'я людей (див. Додаток 4).

У. Про кого цей текст?

Д. Цей текст про кішок.

У. Скільки в ньому слів із літерою К?

Д. У ньому три слова з літерою До.

У. Хто прочитає нашому коту текст вголос? (Учні за бажанням читають вголос.)

Як ви розумієте дві останні пропозиції? (Діти розмірковують.)

Як треба ставитися до кішок?

У. Перед вами картка – загадка. Поєднавши літери в алфавітному порядку, ви побачите героя сьогоднішнього уроку (діти можуть робити це завдання з опорою на алфавіт). Зверніть увагу, чи є серед цих літер, літера, яку ми вивчили сьогодні, обведіть її олівцем (див. додаток 5).

Яким кольором обведете? Чому?

У. А тепер послухаємо Аню. Вона нам розповість про те, якій кішці поклонялися давні індіанці. (Учениця заздалегідь підготувала повідомлення)

Йтиметься про ягуар. Багато століть тому у Перу, Центральній Америці та Мексиці цій кішці поклонялися як богу. Стародавні інкські – художники створили кам'яних ідолів – богів як напівлюдей – полуягуаров. Ягуар – найбільший, наймогутніший і найвикликаючіший страх представник сімейства котячих. Назва «ягуар» походить від древніх індіанських мов і означало «вбивця, який справляється з жертвою одним стрибком.» Він сягає довжини понад 2 метри, а важить від 110 – 180 кілограмів. Ягуар чудово плаває, чудово лазить по деревах і переслідує жертву з однаковим успіхом як у воді, так і на дереві.

7. Робота із підручником на с. 53

1) Читання діалогу. (Закріплення знань про діалог)

Давайте розставимо наголос над словами. (Діти виконують завдання.)

Зверніть увагу: КОСИТ (людина) – КОСИТ (заєць).

Про яку косу йдеться у діалозі?

2) Ребуси – с. 54: Коси – оси, сук – сік.

8. Підсумок уроку

У. З якими звуками та літерою ми сьогодні познайомилися?

Д. Ми сьогодні познайомилися зі звуками [К], [К] та літерою До.

У. Охарактеризуйте звуки [К] та [К].

У. Скажіть, яка домашня тварина, окрім кота Кеші, могла прийти до нас сьогодні на урок. Обґрунтуйте свою відповідь.

Д. До нас на урок міг би прийти собака. У цьому слові є звук [к]. Це домашня тварина.

У. Як би ви її назвали?

Д. Наприклад, Тузік. У цьому слові є звук [к]

Згадайте початок уроку, у назві яких тварин зустрічаються вивчені звуки?

Д. Звук [К] зустрічається у назві тварин жаба, корова.

У. Що з нового матеріалу запам'ятали легко, а що викликало скруту?

Навчання грамоті - дуже важливий початковий період оволодіння молодшими школярами російською мовою. Від глибини набутих знань та міцності, сформованих на цьому етапі, умінь та навичок значною мірою залежить успіх подальшої навчально-виховної роботи в цьому напрямі.

Це урок починаю з мобілізуючого етапу. Для того, щоб на самому початку уроку забезпечити високий рівень залучення учня до навчальної діяльності та розвитку його найважливіших інтелектуальних якостей. Дана вправа спрямована на розвиток наочно - дієвого мислення і одночасно на розвиток уваги, пам'яті, спостережливості, а також удосконалює мовні можливості учня. Такі вправи розраховані на 2 – 3 хвилини щоурочного застосування. Поступово вчитель може збільшувати кількість іграшок та перестановок.

На другому важливому етапі уроку учні формулюють тему та цілі уроку.Тему даю не в готовому вигляді, а організую комунікативну діяльність учнів щодо дослідження ситуації, що виникла. Потім, щоб на основі глибокої та активної мовної діяльності змогли самостійно, з тим чи іншим ступенем точності, передбачити та сформулювати призначену для вивчення тему. Таким чином, у учнів створюється внутрішня установка та самоустановка на досягнення мети, яка забезпечує готовність до засвоєння знань. Призначення школярами змісту своєї діяльності активізує увагу, мислення, пам'ять і розвиває їх. Спочатку формулювання мети уроку здійснюю колективно з допомогою опорних слів (познайомитися з…, вчитися відрізняти… тощо. буд.) що означають початок даних фраз. Поступово необхідно переходити до самостійного формулювання цілі. Це дає першокласнику опановувати практичне вміння будувати умовиводи.

Наступний етап , ознайомлення школярів з новим матеріалом(Поняття «мова, слово, склад» та знайомство з новими звуками) відбувається за допомогою частково – пошукового методу. Його основу складає мовленнєва дія. У першому класі організую колективну діяльність у формі діалогу, що підводить. У процесі мовних дій школярі вчаться порівнювати, зіставляти, знаходити спільне, логічно міркувати, обгрунтовано висловлювати свої думки. З перших днів навчання ведеться активна робота зі збагачення лексики учнів. У процесі розмови – міркування школярі самостійно формулюють певні поняття, виділяючи родову приналежність та суттєві ознаки предмета. Такий підхід сприяє успішному поповненню словникового запасу, а й стимулює розвиток логічного мислення. Читання складів, слів з новою літерою поєдную із здійсненням різних інтелектуальних операцій. Так, читання складів, об'єднані в групи за якоюсь ознакою, читання близьких за змістом слів, читання слів зі зміною лексичного забарвлення дозволяє не тільки формувати навичку читання, але зробити процес читання цікавим.

Під час читання текстів використовую прийоми, спрямовані на розвиток розподілу, обсягу уваги, пам'яті та покликані вдосконалювати техніку читання, підвищувати рівень розуміння читаного (читання слів з пропущеними літерами; читання речень з пропущеними словами, читання речень з подвійним повтором певної групи слів, з одночасним рахунком деяких слів і т. д.) все це робить роботу з текстом цікавішою для дітей і більш результативною, ніж при використанні традиційних методів навчання. Один із видів вправи ви знайдете в цьому уроці.

Фізкультхвилинкапроводиться з дидактичним завданням на тему уроку, в руслі його сюжетної лінії, з невеликим розумовим навантаженням. Таким чином, організована та проведена фізкультхвилинка не розриває, а, навпаки, поєднує між собою структурні частини уроку. Зміст фізкультхвилинки можна доручити дітям. Це забезпечить необхідну розрядку, зніме напругу, не відволікаючи від теми уроку.

на етапі закріплення та самостійної роботиНеобхідно пам'ятати про організацію ситуації успіху, яка сприяє включенню учнів у подальшу пізнавальну діяльність. Під час читання діалогу необхідно добиватися чіткого, орфоепічного правильного послогового читання, оскільки це є основою грамотного письма. Також необхідно звертати на слабкі позиції голосних букв. Якщо вважаєте за необхідне, можна дати поняття про перевірочне слово.

На останньому етапі (рефлексії) організовую діяльність із самооцінці учнів, як і з'ясовуємо ступінь відповідності поставленої мети та результатів діяльності. Таке включення дитини в навчальну діяльність створює умови не тільки для формування у неї готовності до саморозвитку, але й для формування сталої системи знань та системи цінностей (самовихування).

Отже, розвивати пізнавальні здібності можна як на абстрактному матеріалі (відірваному від шкільної програми), а й у конкретному навчальному матеріалі.

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Батьківщина ... нашийок - Афрі ... а. Вони люблять тепло. Кош…і – корисні тварини. Вони добре впливають на здоров'я людей.

Додаток 5

Додаток 6

Література

1. Бакуліна розвиток молодших школярів під час уроків навчання грамоте.- М.: Владос, 2002.

2. Винокурова здібності дітей. - 1 кл. - М.: Росмен, 2002.

3. Лайло алфавіту та розвиток сприйняття. М: Дрофа, 2002.

4. Лайло грамотності та розвиток мислення. М: Дрофа, 2002.

5. Щадриков процеси та здібності в навчанні. М., 1990.

6. Я йду на урок до початкової школи: Читання: Книга для вчителя. - М.: «Перше вересня», 2000.

1. Вступ…………………………………………………………………………...3

2. Конспект уроку навчання грамоти в 1 класі на тему «Звуки [к], [к] ………7

4. Додаток……………………………………………………………………....17

5. Література………………………………………………………………………..24

Звуки [к], [к] і буква К, до

Конспект уроку навчання грамоти у 1 класі

Новокузнецький район

с. Сидорове

вул. Шкільна, 12

МОУ «Сидорівська середня загальноосвітня школа».

I. Організаційний момент.

Довгоочікуваний дзвінок,

Починається урок.

Прочитайте спочатку літери, написані червоним кольором, а потім зеленим, і ви дізнаєтеся, який у нас зараз буде урок.

О Г Б Р У А Ч М Е О Н Т І Є (навчання грамоті)

Навіщо нам потрібен цей урок?

  1. Формулювання учнями теми та мети уроку.

До нас на урок сьогодні хоче потрапити та взяти участь у роботі домашня тварина, у назві якої 1 склад та 3 звуки. Подумайте хто це?(Кіт)

Але він прийшов не один, він привів із собою когось?(звукарика)

Сформулюйте мету нашого уроку, використовуючи написані фрази.

ПОЗНАЙОМИТИСЬ З (новими звуками та літерою, яка їх позначає)

  1. Знайомство з новим матеріалом:

Ознайомлення з новими звуками.

Допоможемо котику підібрати одяг для звукарика.

Промовте перший звук у слові «кіт». Дайте характеристику звуку.

У нашого котика виникла проблема. Йому подобаються дві прізвиська, а яку вибрати – він не знає. Яка кличка підійде йому сьогодні на нашому уроці:Кеша чи Георгій? Чому?

(Йому підійде кличка Кеша, тому що в цьому слові перший звук [к'])

Вимовте прізвисько кота. Виділіть перший звук та охарактеризуйте його.

Одягніть звукарика (діти працюють із паперовими моделями). Розкажіть, чому ви обрали цей одяг?

Кіт дружно жив зі своєю кличкою. Але одного разу слова «кіт» та «Кеша» почали сваритися. Як ви вважаєте, чому?(У словах різна кількість голосних звуків, складів: кіт -1 склад, Ке-ша - 2 склади)

Помиріть ці слова між собою. Змініть слово «кіт» так, щоб у ньому стало теж 2 склади(ко-тик)

Фізмінутка.

А знаєте місця де любить бувати Кеша. Звичайно, там, де в назві місць є нові звуки. Якщо почуєте слово з цими звуками, підніміть руки вгору і потягніться, як кішечка. Якщо

А цих звуків немає, нахиляйтеся вперед і вигинайте спинку.

ДАХ, БАСЕЙН, ЛАВОЧКА, КРІСЛО, ВОДА, ПІЧКА,

СУГРОБ, Килимок, КОРАБЛЬ, ГАМАК.

Знайомство з новою літерою.

Котик Кеша хоче побачити літери, з яких починається його прізвисько та слово «кіт», але не знає, де ці літери живуть.

Давайте знайдемо квартиру букви К і покличемо в гості Кешу - робота зі стрічкою букв(літера К живе на нижньому поверсі, тому що звуки, які позначає буква К, приголосні, глухі)Зобразіть букву К.

Вирішив Кеша побігати сходами вдома і познайомити літеру К з іншими літерами. Давайте прочитаємо, які виходили склади, коли літери зустрічалися.

КА

КО

КУ

КИ

КІ

Кри

Кут

Кос

Кап

Читання складів:

Разом;

Індивідуально повільно;

Замислившись;

Задаючи питання на кожній драбинці;

Швидко;

На увагу.

Замислився Кеша. А чи може буква "к" жити одна, без друзів; чи є слово-коротун «к»?(Припущення дітей, приклади:до мами)

Читання слів, речень з новою літерою.

Котику дуже сподобалося гуляти по дому, але він утомився і зголоднів. Давайте його погодуємо. Подумайте, чим його можна почастувати?(його можна почастувати тими продуктами, у назві яких є нова літера)

Прочитайте назви продуктів, у назві яких є буква К:

ТВОРІЖОК СУП

СМЕТАНА КАША

КОТЛЕТА РИБА

КОЛБАСУ МОЛОКО

Але залишилися продукти, які Кеша також дуже любить. Змініть слова так, щоб у них з'явилася буква К(Сметана - сметанка, суп - супчик, риба - рибка)

Нудно стало Кеше одному і вирішив він собі на обід покликати друзів. Але їх виявилося так багато, що котик налив молоко у різні блюдця. Прочитайте назви тварин уголос і за першим звуком розподіліть кожного гостя до своєї миски:

качка

кицька

тигр

гепард

рись

ослик

курка

Взаємоперевірка за зразком.

- У мене викликали сумнівдва гості: курка та кицька. Обидва слова починаються на букву К, а ви тварин відправили до різних мисок. Чому?(у слів «кицька» перший звук [к'] – м'який, а у слові «курка» [к] – твердий)

- Дізнав господар Кеші, що кіт гостює у нас, і одразу ж вирішив надіслати нам телеграму. Прочитайте її:

ПРАЦЯ НІС КОТІМКА ПРИЗИ

Як ви вважаєте, про що він нас хотів попередити? (нічого не

зрозуміло)

Напевно, телеграфістка поставила прогалини не в тих місцях. Допоможіть скласти телеграму правильно(Робота в парах)

ВАЖКО З КОТОМ КАПРИЗИ

Фізмінутка.

Давайте повеселимося разом із Кешою, потанцюємо(Танцювальні рухи під пісню «Чорний кіт»)

Робота з текстом.

Кеша так розбалувався, поки ми танцювали, що в слові «кіт» голосний замінив на голосний, що живе на третьому поверсі будинку. Що вийшло?(кіт – кит)

Які зміни відбулися(Робота над лексичним значенням слова)

За допомогою звукових пеналів виконайте звуковий аналіз слова

І варіант – КІТ, ІІ варіант – КІТ

Порівняйте результати роботи(через зміну голосних змінився і приголосний звук: «кіт» - [к], у слові «кит» - [к'])

А ви знаєте, що заміна однієї літери може призвести до несподіваних ситуацій.

Відкрийте підручник на сторінці 55. Прочитайте назву та автора твору(Б.Заходер «Кіт та кіт»)

- Що написано у дужках?(уривок)

Замініть слово уривок, на слова близькі за значенням(Частина, епізод)

Прочитайте ключові слова:

КІТ КІТ КАЗКА ПОМИЛКА ЗАГАДКА

Що ж могло статися?(Припущення дітей)

Прочитайте для себе уривок (1 стовпчик)

Чому сталася плутанина?

Читання твору вголос з одночасною словниковою роботою: бити байдики, друкарська помилка, пристойно.

Відпрацювання логічних наголосів, виділяючи голосом, що став любити кіт та кит.

  1. Підбиття підсумків уроку.

З якими звуками та літерою нам допоміг познайомитися кіт Кеша?

Охарактеризуйте ці звуки.

Як треба ставитися до свійських тварин, незважаючи на їхні прокази?

  1. Рефлексія.

З якими труднощами ми зустрілися?

Ми впоралися із цими проблемами?

Чия пара сьогодні працювала дружно? Подякуйте один одному за хорошу роботу.

Кіт Кеша теж дякує вам за допомогу.

Урок: Літера К та звук [ К] [ К ]

Цілі: вчити розпізнавати звуки [К] і [К'], і відповідну букву, писати букву К, вправляти у читанні слів і текстів з вивченими літерами, розвивати мову.

УУД: навчатися розпізнавати звуки та відповідну букву, правильно писати букву К. читати слова, речення та невеликі тексти. Визначати кількість складів у слові, позначати приголосні та голосні звуки на схемі. Навчитися правильно писати малу літеру до і з'єднання літер. Працювати в парах та самостійно. Оцінювати результати своєї роботи.

Хід уроку

1 Орг. момент

Перевірка готовності до уроку

2 Актуалізація знань

Що ми з вами вивчаємо під час уроків навчання грамоти?

Чим відрізняються звуки від букв?

Які голосні звуки ми вивчили?

На дошці картки з літерами А О У И

Чому ці звуки голосні? Доведіть.

Які приголосні звуки ми вивчили?

На дошці картки з літерами М Н С Л Т

Дайте характеристику звуку [Т]

Чому звук [Т]-глухий? Доведіть.

3Самовизначення до діяльності

Зображення та слова МАК-МАКИ

Чим схожі слова?

Чим відрізняються слова?

Складіть звукову схему слова МАК.

Складіть звукову схему слова Макі

Перевірте себе

Дайте характеристику звуку [К] у слові МАК.

Дайте характеристику звуку [К'] у слові МАКИ.

Зробіть висновок. Слайд 7

ЗВУК [ К] МОЖЕ БУТИ ТВЕРДИМ І М'ЯКИМ

Перед якими голосними звуками приголосний звук буде м'яким?

Перед [ І ]

Визначте тему уроку.

Чому навчатимемося на уроці?

4 Робота за темою уроку

Подивіться на картинку. Хто зображений?

Що робить клоун?

Жонгулює

Прочитаємо склади.

Зверніть увагу у клоуна м'ячі переплуталися. Подумайте, які слова можна скласти з цих складів.

Скільки складів у слові МАК?

Скільки складів у слові САНІ, КІНО, ЛОТО, КУЛАК?

Покличте слово КУЛАК, поставте наголос.

Складіть звукову схему слова КУЛАК

Дайте характеристику звуку [К]

Дайте характеристику голосним звукам.

Перевірте себе

5 Фіз.хвилинка

Раз піднятися.

Два зігнутися, розігнутися

Три,чотири руки ширші

П'ять, шість тихо сісти.

Подивіться, що записано на слайді?

Пропозиція

Доведіть.

Що нам потрібно зробити?

Записати письмовими літерами.

Розгляньте уважну пропозицію. Чи можемо ми записати письмовими літерами?

Не можемо.

Не вміємо писати письмову букву до.

Як ми можемо вирішити цю проблему?

Навчитися писати письмову літеру.

Відкрийте пропис «Мій алфавіт» с.34

Розгляньте маленьку літеру. З яких елементів складається буква? (2)

Звідки почнемо писати букву?

У якому рядку працюватимемо?

Пропишіть літери.

Як з'єднуватимемо літеру? Безвідривний лист.

Показ вчителя на дошці. Слайд 12

Прописування у повітрі.

А тепер напишіть у прописі. Прописування рядка

А тепер можемо написати речення?

Ні. Потрібно навчитися писати склади.

Як писати склади? Безвідривний лист.

Показ учителем на дошці та прописування у прописі. Вчитель надає індивідуальну допомогу.

Прописування коротких слів.

Фіз.хвилинка.

Розминка для очей.

Обведіть пропозицію на зразок. Запишіть один раз самостійно, дотримуючись всіх з'єднань.

6 Рефлексія

- Яке завдання стояло перед нами на початку уроку?

7 Підбиття підсумків

Які завдання були цікавими?

Сьогодні добре працювали...



Сподобалася стаття? Поділіться їй