Łączność

Otwarta lekcja chemii, szybkość reakcji chemicznej. Scenariusz lekcji „szybkość reakcji chemicznych” na ten temat. I. Organizacja rozpoczęcia lekcji

Cel lekcji: przyczyniają się do powstania koncepcji szybkości reakcji chemicznej poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Cele Lekcji:

  • opanowanie najważniejszej wiedzy o układach jednorodnych i heterogenicznych, wpływie rodzaju reagentów, ich stężenia, temperatury, katalizatora na szybkość reakcji;
  • promować kształtowanie umiejętności kontroli operacyjnej i umiejętności korzystania z komputera poprzez pracę ze slajdami;
  • kultywowanie postawy wobec chemii jako jednego z podstawowych składników nauk przyrodniczych i elementu powszechnej kultury ludzkiej;
  • opanowanie umiejętności obserwacji zjawisk chemicznych, wykonywania obliczeń w oparciu o wzory chemiczne substancji i równania reakcji chemicznych.

Baza materiałowo-techniczna i wyposażenie:

Projektor multimedialny, komputer, drut żelazny, chlorek miedzi (II), cynk (granulki), kwas solny (1:10) i (1:3), tlenek miedzi (II), kwas azotowy, lampa alkoholowa, nadtlenek wodoru, drzazga, tlenek manganu (IY), probówki, pręt szklany.

Pomoc dydaktyczna: slajdy, dysk z programem nauczania „Chemia. Klasa VIII”, karty sygnałowe.

Typ lekcji: nauka nowego materiału.

Motto lekcji:

„Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tak się stało
Żyjemy w wieku, w którym jest to jeszcze możliwe
robić odkrycia"

Podczas zajęć

Etap lekcji Działalność nauczyciela Aktywność studencka
1. Etap orientacyjno-motywacyjny(inicjacja lekcji, ogłoszenie tematu, cele, zadania, notatki wstępne) Nauczyciel:„Chłopaki, jak rozumiecie słowo prędkość?

Studiując jakie przedmioty zetknąłeś się z pojęciem prędkości?

Czy sądzisz, że tę koncepcję można zastosować na kursie chemii?

Jakie jest praktyczne znaczenie znajomości pojęcia szybkości reakcji chemicznej?

Studenci: odpowiadać na pytania, formułować zadania
  1. Rozumie pojęcie szybkości reakcji chemicznej.
  2. Wyprowadź wzór określający szybkość reakcji chemicznej.
  3. Zbadaj czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznej.
  4. Zastosuj zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów obliczeniowych.
2. Etap badań operacyjnych(uczniowie pracują w grupach i indywidualnie nad wykonaniem zadań) Nauczyciel: podaje pojęcie szybkości reakcji chemicznej, uczniowie pracują z edukacyjnym programem komputerowym przez 10 minut, rozdają w parach instrukcje dotyczące wykonywania pracy laboratoryjnej, czas wynosi 15 minut

(zobacz aplikację)

Studenci: zapisz temat lekcji w zeszycie, po wstępnym słowie od nauczyciela, pracuj z edukacyjnym programem komputerowym: „Chemia. Klasa 8”. Wykonuj prace laboratoryjne zgodnie z instrukcjami i prowadź notatki w zeszytach.
3. Etap pierwotnej konsolidacji w rozmowie uogólniającej. Nauczyciel zadawać pytania:

Co definiuje pojęcie szybkości reakcji chemicznej? - Jaki wzór wyraża szybkość reakcji chemicznej?

Które układy chemiczne są jednorodne i niejednorodne?

Jakie czynniki wpływają na szybkość reakcji chemicznych?

Jakich reakcji chemicznych użyłeś, aby udowodnić te tezy?

Co łączy te pojęcia? prędkość ruch i prędkość substancji chemicznej reakcje?

Studenci odpowiedzieć na pytania nauczyciela.
4. Etap refleksyjno-oceniający(kontrola pierwotna: ankieta ekspresowa) Nauczyciel prowadzi ekspres- ankieta: Czy to prawda, że:

: czy o szybkości reakcji chemicznej decyduje zmiana stężenia jednego z reagentów lub jednego z produktów reakcji w jednostce czasu?

: mierzona jest szybkość reakcji chemicznej: mol/hp?

:Szybkość reakcji chemicznej nie zależy od temperatury?

: Czy reakcje zachodzące pomiędzy substancjami w środowisku heterogenicznym nazywają się heterogenicznymi?

: Na każde 10° C wzrostu temperatury szybkość reakcji wzrasta 2-4 razy?

Studenci przygotować karty sygnałowe.

Zielony oznacza tak

czerwony - „nie”

żółty - „Wątpię”.

5. Zadawanie zadań domowych. Oferowane studentom: 29, 30, 31, s. 128 ćwiczenie 1, s. 125 ćwiczenie 1, 5, Studenci zapisz pracę domową w pamiętniku.
6. Podsumowanie. Nauczyciel podsumowuje lekcję, prowadzi refleksję: jeśli chłopcy wykonali przydzielone zadania, podnieś czerwoną kartkę, jeśli pozostało jeszcze kilka pytań – zieloną, jeśli nie nauczono się więcej niż połowy – żółtą. Ocenia i komentuje prace najaktywniejszych studentów Studenci podnieś karty sygnałowe.

Temat Szybkość reakcji chemicznych i czynniki na nią wpływające.

Typ lekcji: nauka nowego materiału

Typ lekcji: wykład

Klasa : 9

Nauczyciel chemii, Szkoła Średnia nr 1, Bajkonur Guzikowa Oksana Aleksandrowna

Cele Lekcji.

Edukacyjny:

Podaj pojęcie szybkości reakcji chemicznych i jej jednostki miary. Pokaż wpływ na szybkość reakcji takich czynników jak rodzaj reagentów, ich stężenie, powierzchnia kontaktu, zastosowanie katalizatorów i temperatura. Zapoznanie studentów z klasyfikacją reakcji chemicznych ze względu na fazę (stan skupienia): jednorodną i niejednorodną.

Edukacyjny:

Wykształcenie umiejętności wyznaczania szybkości reakcji chemicznej z wykorzystaniem prawa działania mas. Ciągły rozwój umiejętności ogólnoakademickich i przedmiotowych: analizuj, porównuj, wyciągaj wnioski. Rozwój myślenia logiczno-semantycznego, pamięci i języka chemicznego uczniów.

Edukacyjny:

Poszerzanie horyzontów, umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce, samodzielne opanowanie materiału wykładowego. Kształtowanie kultury pracy umysłowej.

Sprzęt i odczynniki:

Plakat dotyczący bezpieczeństwa, formuły na PP, rzutnik, arkusz notatek z planem wykładu.

Do eksperymentu demonstracyjnego: roztwór tiosiarczanu sodu, roztwór kwasu siarkowego, woda, probówki.

Do doświadczenia laboratoryjnego: roztwór kwasu solnego, proszek cynkowy, granulki cynku, magnez, żelazo, probówki.

Motto lekcji:

„Przemiana chemiczna, reakcja chemiczna jest głównym przedmiotem chemii” N.N. Semenow.

    CZAS ORGANIZOWANIA

Nauczyciel

Witam państwa, usiądźcie.

Nauczyciel

Funkcjonariusze pełniący służbę podaj nazwiska osób nieobecnych dzisiaj na zajęciach.

(nauczyciel zaznacza osoby nieobecne na zajęciach).

    WYJAŚNIENIE NOWEGO MATERIAŁU

Nauczyciel

Dzisiaj przechodzimy do studiowania nowej sekcji „Szybkość reakcji chemicznych. Bilans chemiczny”.

W tej lekcji porozmawiamy o tym, jak określa się szybkość reakcji chemicznej i jakie czynniki mogą ją zmienić.

NAUCZYCIEL

Na tablicy zapisane są dwie reakcje chemiczne.

    Oddziaływanie roztworu kwasu solnego i cynku.

    Oddziaływanie roztworu kwasu siarkowego i roztworu chlorku baru.

Nauczyciel

Jaka jest różnica?

Student

Różnią się tym, że jeden przepływa pomiędzy roztworami, ale drugi zawiera zarówno roztwór - kwas solny, jak i metal - cynk.

Nauczyciel

Oznacza to, że pierwsza reakcja zachodzi w jednym ośrodku i reakcję tę nazywa się jednorodną, ​​natomiast w drugiej reakcji biorą udział substancje o różnych stanach skupienia, nazywa się to heterogenicznym. Przykładem ośrodka jednorodnego może być gaz-gaz, ciecz-ciecz. Wymień przykłady środowisk heterogenicznych.

STUDENT

Gaz jest ciałem stałym, gaz jest cieczą, a ciało stałe jest gazem.

NAUCZYCIEL

Prawidłowy. Ustalimy szybkość reakcji chemicznej, zapiszemy definicję i odpowiednie wzory.

Przedmiotem chemii jest reakcja chemiczna. W wyniku reakcji chemicznej niektóre substancje znikają, a powstają inne. Podczas reakcji zmieniają się ilości substancji, zarówno reagentów (substancji wyjściowych), jak i produktów (substancji końcowych). Szybkość tej zmiany nazywa się szybkością reakcji chemicznej.Kinetyka chemiczna – badanie szybkości i mechanizmów reakcji chemicznych. (zapiszmy tę definicję)

Zatem szybkość reakcji chemicznej można opisać równaniem

R = / (1)

Gdzie R - szybkość reakcji (z j. angielskiego.wskaźnik– szybkość procesu, w odróżnieniu od dotychczas stosowanego określenia szybkości reakcji - prędkość prędkość ruchu), (duża greka.delta ) jest synonimem słów „ostateczna zmiana”, (Grecki nagi ) – ilość (mol) substancji reagenta lub substancji produktu,(Grecki tau ) – czas(y) w którym nastąpiła ta zmiana.

Przy tej definicji szybkość reakcji zależy od ilości, których uczestników reakcji obserwujemy i mierzymy. Oczywiście dla reakcji typu:

2 H 2 + O 2 =2 H 2 O.

ilość substancji przekształconej w wodór jest dwukrotnie większa niż w tlen. Dlatego

R (H 2 ) = 2 R (O 2 ) = R (H 2 O).

Równanie reakcji odnosi się do wartości szybkości określonych dla dowolnej substancji. Dlatego wybór tego ostatniego zależy od wygody i łatwości doświadczalnego pomiaru jego ilości w układzie reakcyjnym.

Na poziomie jakościowym reakcje można sklasyfikować jako szybkie, do pomiaru prędkości których wymagane są specjalne metody, na przykład eksplozja gazu detonującego, reakcje w roztworach elektrolitów; powolny, którego pomiar prędkości wymaga długich okresów czasu, np. korozja żelaza; oraz reakcje, które możemy bezpośrednio zaobserwować, takie jak oddziaływanie cynku z kwasem solnym.

Szybkość reakcji opisana równaniem (1) zależy od ilości pobranych odczynników. Jeśli tę samą reakcję przeprowadzimy przy różnych objętościach lub powierzchniach styku odczynników, to dla tej samej reakcji otrzymamy różne wartości prędkości, im większe, im więcej substancji zostanie pobrane lub tym lepiej zostanie rozdrobnione. Dlatego stosuje się inną definicję szybkości reakcji.

Szybkość reakcji chemicznej to zmiana ilości substancji w dowolnym miejscu reakcji na jednostkę czasu w jednostce przestrzeni reakcyjnej (Zapiszmy tę definicję).

W układ jednorodny V układy (w fazie gazowej lub w roztworze). W takiej reakcji jednostką przestrzeni reakcyjnej jest jednostka objętości i jeśli objętość ta nie zmienia się w trakcie reakcji, to równanie ma postać:

V= C / T (2)

Gdzie Z – stężenie molowe substancji (mol/l).

Szybkość reakcji to zmiana stężenia substancji w jednostce czasu.

W system heterogeniczny ( na przykład, gdy ciało stałe pali się w gazie lub gdy metal reaguje z kwasem), reakcja zachodzi na granicy faz między składnikami. Jeśli obszar tej granicyS , wówczas równanie prędkości ma postać:

V= N / ST (3)

Oczywiście przy tej definicji (patrz równania (2) i (3)) szybkość reakcji nie zależy od objętości w układzie jednorodnym i od powierzchni kontaktu odczynników (stopień rozdrobnienia) w układzie heterogenicznym.

Jakie czynniki wpływają na szybkość reakcji chemicznej?

NAGRAJMY PODSTAWY

    Charakter substancji reagujących.

    Wpływ temperatury.

    Obecność katalizatora.

Podajmy przykład dla każdego przypadku.

1. Wpływ charakteru odczynników

Pierwszym i dość oczywistym czynnikiem determinującym szybkość reakcji jest charakter odczynników. Powyżej na tej podstawie podaliśmy przykłady reakcji zachodzących z różną szybkością.

Przeprowadźmy teraz eksperyment, który eksperymentalnie to udowodni.

Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania eksperymentu laboratoryjnego.

W tym celu do 3 probówek wlej 1-2 ml roztworu kwasu solnego i do każdej wrzuć mniej więcej ten sam kawałek metalu: do pierwszej magnez, do drugiej cynk, a do trzeciej żelazo.

Nauczyciel

Czy szybkość wydzielania się gazu jest taka sama we wszystkich probówkach?

Student

Nie, w probówkach intensywność uwalniania pęcherzyków jest inna. W pierwszej probówce gaz uwalnia się bardzo szybko, w drugiej wolniej, a w trzeciej jeszcze wolniej.

Nauczyciel

Podsumujmy

Student

Szybkość reakcji chemicznej zależy od charakteru reagentów.

2. Wpływ stężeń odczynników

Drugim, również dość oczywistym czynnikiem jest stężenie odczynników.

Przeprowadźmy eksperyment

Nauczyciel przeprowadza eksperyment demonstracyjny.

Wlać roztwór tiosiarczanu sodu do trzech probówek. W pierwszym - 5 ml, w drugim - 2,5 ml, w trzecim - 1 ml. Następnie do drugiej i trzeciej probówki dodać 5 ml wody. Następnie, zaczynając od trzeciej probówki, dodać 3 ml roztworu kwasu siarkowego. Czas pojawienia się i intensywność uwolnionej siarki koloidalnej służy do oceny wpływu stężenia tiosiarczanu sodu na szybkość reakcji.

Student

Szybkość reakcji chemicznej zależy od stężenia odczynników

Nauczyciel

Dlaczego to się dzieje? Im wyższe stężenie substancji, tym więcej cząstek przypada na jednostkę objętości, tym częściej się zderzają. Wielkość tę wyraża się tzwprawo akcji masowej – szybkość reakcji jest w pewnym stopniu proporcjonalna do stężenia reagentów. Na przykład dla poniższych równań reakcji wyrażenia szybkości są następujące:

A = X, R = kc A ;

A + B = X, r = kc A C B ;

A + 2B = X, r = kc A C B C B = kc A C B 2 .

Ogrom k– współczynnik proporcjonalności – nazywany jest stałą szybkości reakcji i nie zależy od stężeń. Liczbowo współczynnik ten jest równy szybkości reakcji, jeśli iloczyn stężeń reagentów jest równy 1. Przy porównywaniu szybkości różnych reakcji porównywane są stałe ich szybkości.

Należy zauważyć, że wykładniki szybkości reakcji chemicznych w stężeniach w poniższych wyrażeniach są równe współczynnikom stechiometrycznym tylko w rzadkich przypadkach, gdy reakcja przebiega jednoetapowo (w przypadku tak zwanych reakcji elementarnych). W rzeczywistości pojedyncza reakcja chemiczna jest tak samo abstrakcyjna, jak całkowicie czysta substancja chemiczna. Innymi słowy, prawdziwe przemiany chemiczne prawie zawsze obejmują kilka reakcji.

Szybkość reakcji zachodzących w kilku kolejnych etapach zależy od najwolniejszego z tych etapów. Przypomnijmy sobie arabskie przysłowie: „Karawana porusza się z prędkością najwolniejszego wielbłąda”.

Na przykład reakcja

2 Fe 2+ + H 2 O 2 = 2 FeOH 2+

przebiega przez następujące etapy:

1) 2 Fe 2+ + H 2 O 2 = 2 FeOH 2+ + OH .

k 1 = 60 l/(mol . Z);

2) OH . + Fe 2+ = FeOH 2+ , k 2 = 60 000 l/(mol . Z).

Wolniejszy etap jest pierwszym. Dlatego równanie szybkości tej reakcji wynosi

R = k 1 C(Fe 2+ ) C(H 2 O 2 ),

ale nie R = kc 2 (Fe 2+ ) C(H 2 O 2 ).

O tak złożonych procesach porozmawiamy bardziej szczegółowo w 11 klasie.

3. Wpływ temperatury.

Nauczyciel

Wpływ temperatury na przebieg reakcji chemicznej jest dwojaki. Po pierwsze, temperatura może wpływać na skład produktów, a po drugie, zdecydowana większość reakcji przyspiesza wraz ze wzrostem temperatury. Dlaczego? Ponieważ wraz ze wzrostem temperatury gwałtownie wzrasta liczba tzw. „aktywnych” cząsteczek, tj. cząsteczki o energii większej niż energia aktywacji.

Energia aktywacji to różnica między średnią energią cząsteczek w danej temperaturze a energią, jaką muszą posiadać, aby wejść w reakcje chemiczne.

Wpływ temperatury na szybkość reakcji chemicznej ilustruje reguła van't Hoffa

DEFINICJA

Gdy temperatura reakcji zmienia się co 10 stopni, szybkość reakcji zmienia się 2-4 razy (wzór na tablicy)

Nauczyciel

Jeśli temperatura wzrośnie, co stanie się z szybkością reakcji chemicznej?

Student

Szybkość reakcji wzrośnie 2-4 razy przy każdym wzroście temperatury o 10 stopni.

Nauczyciel

Jeśli temperatura spadnie, co stanie się z szybkością reakcji chemicznej?

Student

Prędkość zmniejszy się 2-4 razy przy każdym spadku temperatury o 10 stopni.

4. Powierzchnia styku.

Nauczyciel

Przejdźmy teraz do powierzchni styku.

Doświadczenie laboratoryjne. Przypomnienie o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa.

Do dwóch probówek wlej kwas solny, do pierwszej dodaj proszek cynkowy, a do drugiej granulat. Zapisz równanie reakcji. Określ jego rodzaj. Gdzie reakcja zachodzi szybciej? Dlaczego?

Uczeń zapisuje reakcję. Jest to reakcja zastępcza.

W pierwszej probówce reakcja przebiega szybciej. W końcu istnieje większa powierzchnia styku.

Nauczyciel

Prawidłowy.

5. Katalizator

Ostatnim czynnikiem jest obecność specjalnych substancji - katalizatorów. Reakcja chemiczna jest złożonym procesem, w którym mogą brać udział nie tylko odczynniki, ale także inne substancje obecne w układzie. Jeśli zauważalnie zmieniają szybkość reakcji chemicznej, nazywa się je katalizatorami. Porozmawiamy szczegółowo o tych substancjach i katalizie w następnej lekcji.

    ZABEZPIECZENIE MATERIAŁU

Nauczyciel

Jakiej nowej ilości nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji?

Student

Zapoznaliśmy się z szybkością reakcji chemicznej.

Nauczyciel

Jakich typów środowisk się nauczyłeś?

Student

Jednorodne i niejednorodne.

Nauczyciel

Czy prędkość jest zdefiniowana tak samo w różnych środowiskach?

Student

Nie, jest inaczej.

Nauczyciel

Jak wyznacza się prędkość w ośrodku jednorodnym?

Student

W układ jednorodny reakcja zachodzi przez cały czasV układy (w fazie gazowej lub roztworze). W takiej reakcji jednostką przestrzeni reakcyjnej jest jednostka objętości, a jeżeli objętość ta nie zmienia się w trakcie reakcji

Nauczyciel

Nauczyciel

Jak określa się prędkość w heterogenicznym środowisku?

W system heterogeniczny reakcja zachodzi na styku składników. Jeśli obszar tej granicyS .

Nauczyciel

W jakich jednostkach się to mierzy?

Jakie czynniki wpływają na szybkość reakcji chemicznej? Wymień je.

Student

Charakter substancji reagujących.

Stężenie reagentów.

Temperatura.

Powierzchnia kontaktu.

Obecność katalizatora.

JA . PODSUMOWANIE BADANEGO MATERIAŁU

Dzisiaj na zajęciach studiowaliśmy pojęcie szybkości reakcji chemicznej. Przyjrzeliśmy się, jak określa się szybkość reakcji chemicznej w układach jednorodnych i heterogenicznych. Zidentyfikowaliśmy czynniki, które mogą mieć wpływ na szybkość reakcji chemicznej.

Y . PRACA DOMOWA

Naucz się podstawowych definicji w domu. Na stołach masz także zadania, są one trzypoziomowe. Jak zawsze każdy wybiera odpowiedni dla siebie poziom, który na tym etapie szkolenia może ukończyć.

Scenariusz lekcji na temat „Szybkość reakcji chemicznych”,

9 klasa

nauczyciel chemii O.V. Załoznych

Cel: Zapoznanie studentów z pojęciem „szybkości reakcji chemicznych” i czynnikami od których ona zależy.

Zadania:

Edukacyjny: dać wyobrażenie o szybkości reakcji chemicznych i jej jednostkach miary. Pokaż jego znaczenie w przyrodzie i działalności człowieka; ustalić czynniki wpływające na szybkość reakcji. Pogłębiaj swoją wiedzę na temat katalizatorów. Zapoznanie studentów z klasyfikacją reakcji chemicznych ze względu na fazę (stan skupienia): homo i heterogeniczna.

Edukacyjny: rozwijać umiejętności uczniów w zakresie zarządzania swoimi działaniami edukacyjnymi; rozwój samodzielnego myślenia; doskonalenie umiejętności praktycznych podczas wykonywania doświadczeń laboratoryjnych; rozwój umiejętności podkreślania najważniejszych rzeczy w badanym materiale, obserwacji, porównywania, analizowania i wyciągania wniosków.

Wychowawcy: rozwijać umiejętności komunikacji podczas pracy w parach i grupach; rozwijać niezależność; dążenie do celu.

Typ lekcji: lekcja uczenia się nowego materiału

Zasoby do lekcji: podręczniki i pomoce dydaktyczne różnych autorów, elektroniczny dodatek edukacyjny do podręcznika O.S. Gabrielyana (klasa IX), komputer, rzutnik multimedialny

Sprzęt: stojak z probówkami, lampą alkoholową, uchwytem na probówki.

Odczynniki: cynk, magnez, miedź, roztwór kwasu siarkowego, woda, żelazo (gwoździe i trociny), nadtlenek wodoru, tlenek manganu (IV).

Metody i techniki metodyczne: samodzielna praca z tekstem, praca indywidualna, praca w grupach, wypełnianie tabel, rozwiązywanie zadań testowych, praca w parach.

Środki ostrożności: praca z lampą alkoholową, roztworem kwasu siarkowego

Planowane wyniki:

Temat:

● znać definicję szybkości reakcji chemicznych

● znać czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznych

Metatemat:

● potrafić słuchać rozmówcy i prowadzić dialog; potrafić rozpoznać możliwość różnych punktów widzenia

● stosować różne sposoby wyszukiwania, gromadzenia, przetwarzania, analizowania i interpretowania informacji zgodnie z celami lekcji

● potrafić wyrazić swoją opinię i argumentować swój punkt widzenia

● aktywne wykorzystanie środków mowy, środków informacji i ICT do rozwiązywania problemów komunikacyjnych i poznawczych

Osobisty:

●rozwijać umiejętności współpracy z nauczycielem i rówieśnikami w różnych sytuacjach; umiejętność unikania tworzenia konfliktów i znajdowania sposobów wyjścia z kontrowersyjnych sytuacji

● kształtować postawę szacunku wobec opinii innych ludzi

● sprawować samokontrolę, wzajemną kontrolę

● oceniaj swoje osiągnięcia na zajęciach

Podczas zajęć

    Etap organizacyjny

    Aktualizowanie wiedzy

Prawie udręka bezruchu -

Pędź gdzieś z prędkością dźwięku,

Doskonale wiedząc, że gdzieś już jest

Z szybkością

Leonid Martynow

Chłopaki, dzisiaj na naszej lekcji mamy bardzo interesujący i bardzo ważny temat w badaniu reakcji chemicznych. Ale chcę rozpocząć lekcję od interesujących faktów:

Szybkość pękania bańki mydlanej wynosi 0,001 sekundy.

Napoleon czytał z prędkością dwóch tysięcy słów na minutę, 12 000 znaków.

Balzac przeczytał 200 stron w pół godziny.

Prędkość wiatru od 10 do 15 mil na godzinę.

Kiedy woda wrze, jej cząsteczki poruszają się z prędkością 650 metrów na sekundę

Huragan może poruszać się z prędkością 125 mil na godzinę.

W nocy włosy rosną powoli. Wzrost włosów przyspiesza w ciągu dnia. Pomiędzy godziną 10 a 11 tempo wzrostu jest największe. Szczyt wzrostu występuje między 14:00 a 16:00.

Krew przepływa szybko w tętnicach (500 mm/s), wolniej w żyłach (150 mm/s), a jeszcze wolniej w naczyniach włosowatych (1 mm/s).

Chłopaki, powiedzcie mi, co łączy te fakty naukowe? (mówią o prędkości).

O czym zatem będziemy dzisiaj rozmawiać na zajęciach? (prędkość)

Prawidłowy. Dzisiaj porozmawiamy o prędkości. Ale nie o tym, o czym uczyłeś się na lekcjach fizyki i matematyki, ale o szybkości reakcji chemicznych. Zatem tematem dzisiejszej lekcji jest „Szybkość reakcji chemicznych”.

Jak myślisz, jakie pytania pomogą nam odkryć temat lekcji?

(1. Jaka jest szybkość reakcji chemicznych? 2. Od czego zależy szybkość reakcji chemicznych?)

    Organizacja aktywności poznawczej

Jaka jest szybkość reakcji chemicznej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sugeruję samodzielną pracę z podręcznikami i pomocami dydaktycznymi z chemii różnych autorów, które znajdują się na Waszych biurkach (uczniowie pracują z podręcznikami, zapisują definicję pojęcia „szybkość reakcji chemicznej” oraz wzór na wyliczenie).

Następnie podczas rozmowy twarzą w twarz omawiamy główne kwestie:

    Jaka jest szybkość reakcji chemicznych? (dwóch uczniów czyta definicje z różnych źródeł)

    W jakich jednostkach mierzy się szybkość reakcji?

Zatem jeden problem rozwiązany. Przejdźmy teraz do drugiego pytania: „Co decyduje o szybkości reakcji chemicznych?”

Pracując z literaturą, natknąłeś się na czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznej. Jakie są te czynniki? (2 osoby wymieniają czynniki, można je zapisać na tablicy)

Teraz przeprowadzisz prace laboratoryjne, podczas których określisz, jak ten lub inny czynnik wpływa na szybkość reakcji chemicznych. Aby to zrobić, podzieliłeś się wcześniej na 5 grup. Każda grupa ma swoje własne zadanie. Należy przeprowadzić doświadczenie dokładnie według instrukcji, odpowiedzieć na zadane pytania i wypełnić tabelę. Aby znaleźć odpowiedzi na pytania, możesz skorzystać z dodatkowej literatury, którą posiadasz. Nie zapomnij przestrzegać przepisów bezpieczeństwa. Po zakończeniu nauki omówimy Twoje wyniki (studenci pracują według kart instruktażowych)

Zaczynajmy. W zależności od tego, które substancje reagują, reakcje mogą przebiegać bardzo szybko, nawet wybuchowo, z umiarkowaną szybkością lub bardzo wolno. Dlatego jednym z czynników wpływających na szybkość reakcji jest charakter reagentów. Przez naturę reagujących substancji rozumie się ich skład, strukturę i wzajemne oddziaływanie atomów. A teraz opowie nam, jak zachodzi ten wpływ (występ grupowy)

Zgodnie z kinetyką chemiczną, nowe substancje powstają, gdy cząsteczki oddziałują ze sobą. Dlatego im więcej cząstek w objętości, tym częściej zderzają się z czasem. W konsekwencji stężenie reagentów wpływa również na szybkość reakcji chemicznych. I co powie nam ten wpływ (występ zespołu)

Kolejnym czynnikiem, na którym się skupimy, jest temperatura (wydajność uczniów).

W przypadku zdecydowanej większości reakcji chemicznych ich szybkość wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Zależność szybkości reakcji od temperatury określa reguła Van't Hoffa:

ze wzrostem temperatury na każde 10 0 , szybkość reakcji wzrasta 2-4 razy.

Regułę tę można wyświetlić za pomocą wzoru:

ʋ t 2 = ʋ t 1 γ t 2 - t 1 /10

gdzie γ jest współczynnikiem temperaturowym zależnym od rodzaju reagentów i katalizatora.

Kolejnym czynnikiem, który nas interesuje, jest powierzchnia kontaktu reagujących substancji (wynik ucznia).

Wpływ tego czynnika na szybkość reakcji chemicznych można określić tylko wtedy, gdy reakcja jest niejednorodna, tj. substancje reagujące znajdują się w różnych stanach skupienia.

Jeżeli reagujące substancje są w tym samym stanie skupienia, tj. Jeśli reakcja jest jednorodna, powierzchnia styku reagentów nie wpływa na szybkość reakcji.

Pozostaje nam ostatni czynnik wpływający na szybkość reakcji chemicznej - wpływ katalizatora. Przypomnijmy sobie z zajęć z biologii, jakie substancje nazywamy katalizatorami.

Katalizatory to substancje, które zmieniają szybkość reakcji, ale same pozostają niezmienione.

W zależności od tego, jak katalizatory wpływają na szybkość reakcji, dzieli się je na dwie grupy:

    Katalizatory „+” – zwiększają szybkość reakcji chemicznych. Dotyczy to większości katalizatorów biologicznych – enzymów.

    Katalizatory lub inhibitory „-” - zmniejszają szybkość reakcji chemicznych. Należą do nich przeciwutleniacze – są to naturalne lub syntetyczne inhibitory, które mogą spowolnić proces utleniania. Stosowane są w celu zapobiegania psuciu się żywności. Na przykład kwas askorbinowy.

Przeanalizowaliśmy z Państwem wszystkie czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznych. Zadzwońmy do nich jeszcze raz.

    Konsolidacja pierwotna

Wykonanie zadania testowego (wg opcji), rozwiązywanie problemów

Klucz do testu: opcja 1 – 1-1; 2-1; 3-4; 4-4; 5-3; 6-2; B1 – 3421; B2-2

Opcja 2 - 1-2; 2-1; 3-2; 4-4; 5-2; 6-3; B1 – 3412; B2-1

Zadanie: określić, jak zmieni się szybkość niektórych reakcji:

a) gdy temperatura wzrośnie z 10° do 50° C;

b) gdy temperatura spadnie z 10° do 0° C.

Współczynnik temperaturowy reakcji wynosi 3.

    Praca domowa

powtórz podsumowanie, wypełnij ostatnią kolumnę tabeli; zadanie indywidualne: dla „3” - znajdź ciekawe fakty na temat „Szybkość reakcji chemicznej”; dla „4” - wykonaj test na temat „Szybkość reakcji chemicznej”; dla „5” - wymyśl problem na temat „Szybkość reakcji chemicznej”

    Odbicie

Na koniec lekcji uczniowie proszeni są o dokończenie zdań:

Dzisiaj dowiedziałem się...

Byłem zaskoczony...

Teraz mogę...

Chciałbym…

Największym problemem było...

Jestem... (zadowolony/niezadowolony) ze swojej pracy na zajęciach

Chłopaki, wszyscy świetnie się dzisiaj sprawdziliście w roli badaczy. Widzę, że opanowaliście temat lekcji, a to było najważniejsze w naszej wspólnej pracy. Dziękuję za lekcję.

Karta instruktażowa nr 1

Zależność szybkości reakcji od charakteru reagentów

Ćwiczenia: Wlać 1 ml kwasu do trzech probówek. Do pierwszej probówki włóż magnez, do drugiej cynk, a do trzeciej miedź. Porównaj szybkość oddziaływania metali z kwasem. Jak myślisz, jaka jest przyczyna różnej szybkości reakcji kwasu z metalami? Wypełnij tabelę w oparciu o swoje doświadczenie.

Probówka nr.

eksperymentalne warunki

Obserwacje

Karta instruktażowa nr 2

Zależność szybkości reakcji od stężenia reagentów

Ćwiczenia: Wlać 1 ml kwasu do 2 probówek. Do pierwszej probówki dodaj 0,5 ml wody. Umieść 2-3 granulki cynku w obu probówkach. W której z probówek wydzielanie gazu zaczęło się szybciej? Dlaczego? Wyciągnij wniosek na temat zależności szybkości reakcji od stężenia reagentów. Wypełnij tabelę w oparciu o swoje doświadczenie.

Probówka nr.

eksperymentalne warunki

Obserwacje

Karta instruktażowa nr 3

Zależność szybkości reakcji od temperatury

Ćwiczenia: Wlać 1 ml kwasu do dwóch probówek. Umieść 2-3 granulki cynku w obu probówkach. Podgrzej jedną z probówek. W której probówce wydzielanie gazu jest intensywniejsze? Dlaczego? Wyciągnij wniosek na temat zależności szybkości reakcji od temperatury. Wypełnij tabelę w oparciu o swoje doświadczenie.

Probówka nr.

eksperymentalne warunki

Obserwacje

Karta instruktażowa nr 4

Zależność szybkości reakcji od powierzchni styku reagentów (dla reakcji heterogenicznych)

Ćwiczenia: Wlać 1 ml kwasu do dwóch probówek. Do jednej probówki włóż żelazny gwóźdź, a do drugiej opiłki żelaza. W której probówce reakcja przebiega szybciej? Dlaczego? Wyciągnij wniosek na temat zależności szybkości reakcji od powierzchni kontaktu reagujących substancji. Wypełnij tabelę w oparciu o swoje doświadczenie.

Probówka nr.

eksperymentalne warunki

Obserwacje

Karta instruktażowa nr 5

Zależność szybkości reakcji od katalizatorów

Ćwiczenia: Do dwóch probówek wlać 1 ml nadtlenku wodoru. Ostrożnie wlej kilka kryształków tlenku manganu (IV) do jednej probówki. W której z probówek obserwuje się szybkie wydzielanie gazu? Dlaczego? Jaką rolę w tej reakcji odgrywa tlenek manganu? Wyciągnij wniosek na temat zależności szybkości reakcji od katalizatorów. Wypełnij tabelę w oparciu o swoje doświadczenie.

Probówka nr.

eksperymentalne warunki

Obserwacje

Czynniki wpływające na prędkość

wnioski

    Charakter reagentów

    Stężenie reagentów

    Temperatura

    Powierzchnia kontaktu substancji reagujących

    Katalizatory

SZYBKOŚĆ REAKCJI CHEMICZNYCH 6.4.2 nr 86

Notatka wyjaśniająca.

To rozwinięcie lekcji edukacyjnej odnosi się do części „Przemiany chemiczne” studiowanej w 11. klasie. Podczas przygotowywania lekcji na dany temat zostały spełnione ogólne wymagania dotyczące tworzenia lekcji, takie jak powiązanie zasad przejrzystości, dostępności i naukowego charakteru proponowanego materiału, przestrzeganie kultury bezpiecznego obchodzenia się z substancjami oraz wpajanie holistyczne spojrzenie na świat zjawisk i procesów chemicznych, prognozowanie i planowanie wyników lekcji.

Jasno sformułowane cele i zadania lekcji realizowane są przy użyciu różnych metod, form i technik nauczania. Proponowana jest lekcja odkrywania nowej wiedzy z elementami badań, ponieważ na tym etapie uczniowie otrzymają wystarczającą liczbę koncepcji teoretycznych, które zostaną wzmocnione podczas praktycznej części lekcji. Stosowano następujące formy organizacji zajęć edukacyjnych: frontalną, grupową, indywidualną. Nauczycielowi przypisuje się rolę w regulowaniu procesu uczenia się, kierowaniu uczniami, monitorowaniu ich obserwacji, korygowaniu i uzupełnianiu ich wyników oraz ich analizowaniu.

Planowane wyniki: ukształtować podstawowe pojęcia na ten temat, zrozumieć znaczenie wpływu różnych czynników na szybkość reakcji chemicznej. Rozumieć możliwość kontrolowania reakcji chemicznej poprzez zmianę warunków jej występowania. Rozwijanie umiejętności planowania i przeprowadzania eksperymentu chemicznego, umiejętnego rejestrowania wyników i ich analizy. Rozpoznawać integralność zachodzących procesów i zjawisk chemicznych, różnicować koncepcje odnoszące się do zjawisk w sferze środowiskowej i interdyscyplinarnej.

Temat lekcji : szybkość reakcji chemicznych.

Cele Lekcji : przestudiuj istotę pojęcia: szybkość reakcji chemicznych, określ zależność tej wielkości od różnych czynników zewnętrznych.

Cele Lekcji:

edukacyjny Jaka jest szybkość reakcji chemicznych i od jakich czynników zależy?

rozwijający się Studenci uczą się przetwarzać i analizować dane eksperymentalne, identyfikować istotę reakcji chemicznej i wyjaśniać związek pomiędzy szybkością reakcji chemicznej a czynnikami zewnętrznymi

edukacyjny Uczniowie rozwijają umiejętności komunikacyjne poprzez pracę w parach i grupach. Wykorzystują środki chemii do zrozumienia procesów zachodzących w otaczającym ich świecie. W trakcie pracy praktycznej zdają sobie sprawę z obowiązku ścisłego przestrzegania instrukcji w celu uzyskania wyników.

Typ lekcji : lekcja odkrywania nowej wiedzy z elementami eksploracji.

Metoda nauczania : częściowo przeszukiwalne, forma organizacji: indywidualny, grupowy, frontalny, zbiorowy

Literatura dla nauczycieli i uczniów:

2. G.E. Rudzitis, F.G.Feldman Chemistry. Klasa 11. Poziom podstawowy/Podręcznik dla placówek kształcenia ogólnego.

3. Gara N.N. Lekcja chemii dla klasy 11.

4. Gara N.N., Gabruseva N.I. Chemia. Książka problemowa z „asystentem” 11 klasy.

Środki edukacji:chemikalia i sprzęt do eksperymentów, konsola multimedialna, komputer.

Kroki lekcji

Uzasadnienie działań nauczyciela

Przewidywane działania uczniów

Utworzono UUD

  1. Etap organizacyjny

Wzajemne pozdrowienia pomiędzy uczniami i nauczycielami; rejestracja nieobecności; sprawdzanie gotowości uczniów do zajęć.

Przygotuj uczniów do pracy

Gotowość klasowa do pracy

Chęć współpracy i współtworzenia z nauczycielem

  1. Przygotowanie do głównego etapu opanowywania materiału edukacyjnego. Aktywizacja podstawowej wiedzy i umiejętności. Ustalanie celów i zadań lekcji.

Zapamiętajmy:

  1. co to jest reakcja chemiczna?
  2. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zaszła reakcja chemiczna?
  3. Czy różne reakcje chemiczne zachodzą w tym samym czasie?

Poproś uczniów, aby zastanowili się nad celem i zadaniami lekcji. Zapewnij motywację uczniów i akceptację zadania lekcyjnego

Omawiając pytanie (2) należy podkreślić, że reakcja chemiczna jest możliwa tylko w przypadku zderzenia cząsteczek

Aktywna praca uczniów świadczy o ich gotowości do zapoznania się z tematem lekcji

Z własnego doświadczenia życiowego uczniowie zakładają, że czas trwania różnych reakcji jest różny

Potrafić brać udział w zbiorowej dyskusji i argumentować swoje stanowisko. Potrafić wykorzystywać wiedzę i codzienne obserwacje

Zapisujemy temat lekcji „Szybkość reakcji chemicznych”. Sformułujmy cel lekcji: dowiedzieć się, jaka jest szybkość reakcji chemicznej i od jakich czynników zależy. Na lekcji zapoznamy się z teorią zagadnienia „szybkość reakcji chemicznej”. Następniew praktyce potwierdzimy część naszych teoretycznych założeń.

Podaj cel lekcji i przybliżony plan jej realizacji.

Spójrzmy na dwa przykłady. Na stole znajdują się dwie probówki, w jednej znajduje się roztwór alkaliczny (NaOH), w drugiej gwóźdź; wlać roztwór CuSO do obu probówek 4. Co widzimy?

W pierwszej probówce reakcja nastąpiła natychmiast, w drugiej nie było jeszcze widocznych zmian.

Utwórzmy równania reakcji (dwóch uczniów zapisuje równania na tablicy):

  1. CuSO 4 + 2NaOH = Cu(OH) 2 + Na 2 SO 4

Cu 2+ + 2OH - = Cu(OH) 2

  1. Fe + CuSO 4 = FeSO 4 + Cu

Fe 0 + Cu 2+ = Fe 2+ + Cu 0

Należy zauważyć, że reakcja 1) jest jednorodna, a reakcja 2) jest niejednorodna. To jest dla nas ważne.

Jak długo trwa reakcja i od czego to zależy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania podczas naszej lekcji. Badanie szybkości i mechanizmów reakcji chemicznych nazywa sięKinetyka chemiczna.

Należy potwierdzić założenia uczniów eksperymentem chemicznym.

Na podstawie wyników eksperymentu demonstracyjnego uczniowie są przekonani o słuszności swoich założeń

Potrafić samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela zapisać wyniki demonstracji, wyciągnąć wnioski i zaplanować ewentualny etap nauki. Umieć pisać równania reakcji chemicznych.

  1. Zrozumienie treści. Przyswajanie nowej wiedzy i metod działania

Przejdźmy do pojęcia „prędkości”. Znasz takie kombinacje, jak prędkość ruchu, prędkość czytania, prędkość napełniania basenu itp. Ogólnie rzecz biorąc, czym jest prędkość? Zmiana dowolnego współczynnika na jednostkę czasu.

Ale jaki czynnik zmienia się, jeśli chodzi o szybkość reakcji?

Powiedzieliśmy już, że reakcja chemiczna zachodzi podczas zderzenia cząstek. Wtedy oczywiście im szybciej cząstki się zderzają, tym większa jest szybkość reakcji. Kiedy cząstki substancji wyjściowych zderzają się, powstają nowe cząstki - produkty reakcji.

Co zmienia się w czasie w reakcji chemicznej? Zmienia się ilość materiałów wyjściowych i zmienia się ilość produktów reakcji. Jeśli odniesiemy ilość substancji do jednostkowej objętości, otrzymamy stężenie molowe substancji. Stężenie molowe substancji mierzy się w mol/l. Aby określić szybkość reakcji, konieczne jest posiadanie danych na temat zmiany stężenia dowolnego składnika reakcji w określonych odstępach czasu.

Równanie reakcji jest zapisane na tablicy

I 2 (gaz) + H 2 (gaz) + 2HI (gaz)

oraz tabela zmian stężenia jodu w czasie (prawa kolumna – zmiana stężenia HI nie została jeszcze wypełniona)

Zapewnij sensowne postrzeganie wiedzy

Ustal współczynnik, według którego można ocenić szybkość reakcji

Wprowadzenie do pojęcia stężenia molowego i jego jednostek miary

Aktywne działania studentów na rzecz przedmiotu studiów

W trakcie rozmowy uczniowie dochodzą do wniosku na temat związku pomiędzy szybkością reakcji a stężeniem substancji biorących udział w reakcji

Potrafić budować związki przyczynowo-skutkowe, dokonywać niezbędnych porównań, uogólnień i zależności.

Czas, s

mol/l

mol/l

0,35

Budujemy wykres zmian stężenia jodu w czasie

CHI, mol/l

3 1,2

1,0 2 1,0

0,8 0,8

0,6 0,6

0,4 3 0,4

0,2 0,2

0 5 10 15 20

Czas, s

Wykres zmian stężenia reagenta w czasie daje uczniom możliwość samodzielnego określenia szybkości reakcji i monitorowania jej zmian w trakcie reakcji

Kształcenie umiejętności badawczych – budowanie wykresu na podstawie danych eksperymentalnych

Potrafić zapisać zależność szybkości reakcji od różnych czynników.

Formułuj odpowiednie wnioski

Krzywą zmian stężenia reagenta lub produktu reakcji w czasie nazywa siękrzywa kinetyczna.

Szybkość reakcji chemicznejjest zmianą stężenia jednego z reagentów w jednostce czasu.

C 2 - c 1 ∆c 0,3 - 1

v = = = = - 0,03 (mol/l s)

T 2 – t 1 ∆t 20 – 0

Ogólnie przyjmuje się, że szybkość reakcji jest wartością dodatnią, znak minus wskazuje, że funkcja zależności od stężenia I 2 od czasu do czasu maleje. Z wykresu wynika, że ​​wraz z upływem czasu maleje nie tylko stężenie, ale także szybkość reakcji. Potwierdźmy to obliczeniami.

Wyznaczmy prędkość dla różnych odcinków krzywej kinetycznej:

w sekcji 1: v = 0,08 mol / (l s),

w części 2: v = 0,035 mol/(l s),

w części 3: v = 0,01 mol/ (l s)

Jakie wnioski płyną z analizy krzywej kinetycznej? – W miarę postępu reakcji stężenie reagenta maleje. Szybkość reakcji maleje z czasem.

Oczywiście „szybkość reakcji” to średnia prędkość procesu w określonym przedziale czasu; im krótszy jest ten okres, tym dokładniejsza jest wartość prędkości.

Wypełnijmy prawą kolumnę tabeli wartościami stężeń produktu reakcji HI. Przy wyznaczaniu wartości kierujemy się równaniem reakcji. Konstruujemy krzywą kinetyczną względem produktu reakcji, wyznaczamy szybkości reakcji dla odcinków krzywej 1, 2 i 3.

Dochodzimy do wniosku, że prędkość na składowej HI jest dwukrotnie większa niż na składowej I 2 . Można to przewidzieć na podstawie równania reakcji. pokazała nam to dodatkowa analiza krzywej kinetycznej

  1. stężenie produktu wzrasta w miarę postępu reakcji;
  2. szybkość reakcji mierzona produktem maleje z czasem (jak również reagentem);
  3. szybkości reakcji mierzone dla różnych składników są różne, tzn. mówiąc o szybkości reakcji, należy także wskazać uczestnika reakcji, na podstawie którego określono szybkość procesu.

Analiza krzywej kinetycznej krok po kroku prowadzi do znaczącego zrozumienia badanego materiału i eliminuje formalizm wiedzy

Wykreślenie krzywej kinetycznej produktu reakcji pokazuje, że akumulacja produktu reakcji następuje stopniowo w miarę zużywania się substancji wyjściowych

Należy zwrócić uwagę na istotę fizyczną współczynników stechiometrycznych w równaniu reakcji chemicznej

Samodzielnie sformułuj pojęcie „szybkości reakcji”

Niezależnie obliczaj prędkość dla całej krzywej kinetycznej i jej poszczególnych odcinków. Uczniowie sami wyznaczają jednostki szybkości reakcji

Wyniki uzyskanych obliczeń poddaje się analizie. formułować wnioski

  1. Wstępne sprawdzenie stopnia opanowania materiału

Plakat na tablicy:

Reakcja chemiczna przebiega według schematu

A + B = 2C

2A + B = 2C

Oceniaj poprawność i świadomość opanowania nowego materiału edukacyjnego, identyfikuj i eliminuj luki i nieporozumienia

Wypełnij tabelę

Potrafi zastosować zdobytą wiedzę do rozwiązywania prostych problemów. Przeanalizuj poprawność sekwencji działań. Potrafić brać udział w dyskusji nad problemem i wyrażać własną opinię na temat uzyskanego wyniku.

  1. Utrwalanie i zastosowanie zdobytej wiedzy

Problem: w którym z naczyń o tej samej pojemności reakcja przebiega z dużą szybkością, jeśli jednocześnie w pierwszym naczyniu wytworzy się 10 g fluorowodoru, a w drugim 53 g jodowodoru?

Konsoliduj zdobytą wiedzę

Samodzielna realizacja zadań przy wzajemnej weryfikacji wyników realizacji.

Potrafić samodzielnie rozwiązywać problemy na dany temat. Przeanalizuj poprawność zadania.

  1. Odbicie. Podsumowanie wyników pośrednich

Podsumujmy główne wyniki. Sformułujmy je i zapiszmy w zeszycie.

Rozwiń umiejętność podsumowywania otrzymanych informacji i podkreślania najważniejszych rzeczy

Samodzielne formułowanie wniosków. Identyfikacja ogólnego tła emocjonalnego i produktywnego lekcji.

Potrafi streścić i usystematyzować otrzymane informacje. Weź udział w dyskusjach i wyrażaj swoje myśli.

  1. Praca domowa

Oferowane jest wielopoziomowe zadanie z wykorzystaniem kart:

1) obowiązkowe: §.12, 1-6 pkt. 62

2) szczegółowe: §. 12, z1-4 s. 63

3) twórczy: Rozważ reakcje wytwarzania kwasu siarkowego z pirytu z punktu widzenia zależności szybkości reakcji chemicznej od rozkładu. czynniki.

Do nagranego zadania dołączono komentarze na różnych poziomach.
Odpowiada na pytania uczniów.

Wybór jednego rodzaju zadania domowego. Wydobywanie niezbędnych informacji i zapisywanie ich w dzienniku.

Zadanie domowe odrobione poprawnie i z przyjemnością.


Lekcję opracowała Svetlana Ivanovna Lopkina

nauczyciel chemii i geografii

Miejska placówka oświatowa „Szkoła Średnia Lazhyal” Republiki Mari Eł

Temat: chemia

Stopień 9

Temat: Szybkość reakcji chemicznych

Cel lekcji: tworzenie warunków świadomości i zrozumienia wiedzy na temat „Szybkość reakcji chemicznych. Czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznych”

Cele Lekcji:

Aspekt edukacyjny:

    ukształtować pojęcie „szybkości reakcji chemicznych”, w wyniku obserwacji, analizy, porównania, uogólnienia, doprowadzić uczniów do zrozumienia zależności szybkości reakcji chemicznych od różnych czynników;

    rozwijanie umiejętności badawczych uczniów.

Aspekt rozwojowy:

    przyczyniają się do kształtowania ogólnych umiejętności edukacyjnych:

edukacyjne i intelektualne (analiza faktów, ustalanie związków przyczynowo-skutkowych, wyciąganie wniosków);

edukacyjno-informacyjne (praca z testami);

edukacyjno-organizacyjnych (rozumieć sens zadania, przeznaczać czas na wykonanie zadań testowych i ich sprawdzenie);

edukacyjne i komunikacyjne (umiejętność prowadzenia dialogu, wyrażania swojego punktu widzenia);

    przyczyniać się do rozwoju horyzontów uczniów.

Aspekt edukacyjny:

    promować dokładność, uważność i ostrożność podczas pracy ze sprzętem laboratoryjnym i odczynnikami.

Sprzęt:

do pracy laboratoryjnej: zestaw odczynników: roztwór HCl, Zn w tabletkach i proszku, Fe, Mg; lampy alkoholowe, zapałki, uchwyty, probówki;

na biurku nauczyciela: HCl (stężony), sól litowa, kostka cukru, lampa alkoholowa, zapałki, szczypce do tygli;

Pokaz sprzętu komputerowego.

Rodzaj sesji szkoleniowej: lekcja „odkrywania” nowej wiedzy z elementami badań

Forma organizacji: frontalna, praca w parach

Wykorzystanie technologii edukacyjnych:

    technologia uczenia się oparta na problemach;

    technologia interakcji zbiorowej;

    technologia krytycznego myślenia

    uczenie się w oparciu o sytuacje edukacyjne

Metody i techniki nauczania:

    dialog problematyczny;

    stymulowanie dialogu;

    prowadzenie dialogu;

    metoda porównawcza;

    badanie

Podczas zajęć

Działalność nauczyciela

Działalność studencka

I. Etap motywacyjno-docelowy.

1. Aktualizowanie wiedzy(3 minuty)

Dziś mamy nietypową lekcję. Powiedz mi proszę, czy lubisz sok?

Co to oznacza (pod względem chemicznym)? Jakie oznaki reakcji chemicznych obserwuje się w tym przypadku? (slajd 2)

Oznacza to, że nawet w życiu codziennym nieustannie mamy do czynienia z reakcjami chemicznymi. A dzisiaj porozmawiamy o reakcjach.

Ponieważ dzisiaj będziemy prowadzić badania pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. (slajd 3)

    Nie smakuj substancji. Spróbuj mocnoDo substancje nie mają kontaktu ze skórą twarzy i dłoni, ponieważ wiele z nich powoduje podrażnienie skóry i błon śluzowych.

    W przypadku oparzenia lub skaleczenia należy skontaktować się z nauczycielem lub asystentem laboratoryjnym.

    Nie rozpoczynaj eksperymentu, nie wiedząc, co i jak zrobić.

    Nie zaśmiecaj swojego miejsca pracy przedmiotami, które nie są potrzebne do ukończenia eksperymentu. Pracuj spokojnie, bez zamieszania, nie przeszkadzając sąsiadom.

    Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się ze szkłem, substancjami i materiałami laboratoryjnymi.

    Po zakończeniu pracy uporządkuj miejsce pracy.

2. Wyznaczanie celów(3 minuty)

Co zmieniło się w zepsutym soku z chemicznego punktu widzenia?

W czym mierzy się substancję?

Jaka jest jednostka miary ilości substancji?

Ale zdarza się, że sok może stać niezmieniony i nie ma oznak zepsucia.

Czy to oznacza, że ​​reakcje chemiczne nie zachodzą?

Oznacza to, że reakcje chemiczne zachodzą z różną szybkością. A dzisiaj musimy zapoznać się z pojęciem „szybkości reakcji chemicznej” i określić, od jakich czynników ona zależy.

Po co to jest?

Zapisz temat lekcji.

II. Etap proceduralny. Wspólne odkrywanie nowej wiedzy.

1. Pojęcie szybkości reakcji chemicznej.(10 minut.)

Na kursie fizyki zapoznałeś się z pojęciem „prędkości ruchu”. Pamiętajmy, co to jest.

Szybkość ruchu to zmiana długości ścieżki w jednostce czasu:

∆S

Pojęcie „szybkości reakcji chemicznej” jest pod wieloma względami podobne do pojęcia „prędkości ruchu”. Jak już ustaliliśmy, podczas reakcji chemicznych zmieniają się ilości substancji, zarówno reagentów, jak i produktów reakcji. W cieczach i gazach reakcje zachodzą w określonej objętości, dlatego w ośrodkach ciekłych i gazowych (reakcje jednorodne) szybkość reakcji chemicznej to zmiana ilości substancji na jednostkę czasu na jednostkę objętości:

∆ n n ∆s

V= - , ale skoro - = с, to V= ± -

V ∙∆t V ∆t

∆с = с2 -с1 (wyjaśnij, dlaczego przed wzorem znajduje się znak ±)

Jednostką miary szybkości reakcji chemicznej jest zwykle mol/l∙s.

Jeżeli w reakcji bierze udział substancja stała (reakcja heterogeniczna), wówczas oddziaływanie substancji nie zachodzi w całej objętości. Ale tylko na powierzchni ciała stałego, zatem:

S∙∆t

gdzie S jest powierzchnią kontaktu substancji (slajd 4)

Rozwiążmy zadanie obliczenia szybkości reakcji chemicznej: w roztworze zachodzi reakcja A + B = C. Jaka jest szybkość reakcji chemicznej, jeśli początkowe stężenie A wynosiło 0,8 mol/l, a po 20 s spadło do 0,78 mol/l? (slajd 5)

2. Minuta wychowania fizycznego(2 minuty.)

Znów mamy zajęcia z wychowania fizycznego

Pochylmy się, dalej, dalej!

Wyprostowany, rozciągnięty,

A teraz pochylili się do tyłu.

Moja głowa też jest zmęczona

Więc pomóżmy jej

Prawo i lewo, raz i dwa

Myśl, myśl, głowa.

Mimo że opłata jest krótka,

Trochę odpoczęliśmy.

3. Czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznych(20 minut.)

Wróćmy do naszego przykładu.

Co możemy zrobić, aby zachować sok jak najdłużej?

Prawidłowy. Zatem pierwszy czynnik:

    Temperatura (slajd 6)

Im wyższa temperatura, tym większa szybkość reakcji chemicznych; im niższa temperatura, tym wolniejsza szybkość reakcji chemicznych.

Reguła Van't Hoffa: na każde 10°C wzrostu temperatury szybkość reakcji wzrasta 2-4 razy:

Matematycznie reguła van't Hoffa wyrażone wzorem:

gdzie: – współczynnik temperaturowy, – odpowiednio szybkość reakcji chemicznej w temperaturach.

Rozwiązanie zadania: Określ, jak zmieni się szybkość reakcji chemicznej, której współczynnik temperaturowy wynosi 3, gdy temperatura wzrośnie z 10°C do 40°C. (slajd 7)

Na zajęciach dużą wagę przywiązywaliście do środków bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zasad postępowania w przypadku pożaru. Wiesz, że jeśli w pokoju pali się ogień, nie możesz otworzyć okien. Dlaczego? Oznacza to, że szybkość reakcji spalania wzrasta. - Co powoduje wzrost szybkości spalania? Przypomnij sobie, czym jest spalanie.

Na szybkość reakcji chemicznej wpływają: 2) stężenie reagentów (slajd 8)

Demonstracja: a) oddziaływanie roztworu HCl z Zn; b) oddziaływanie stęż. HCl z Zn. Wniosek: im wyższe stężenie, tym większa szybkość reakcji chemicznej. Wyjaśnienie: Aby zaszła reakcja chemiczna, cząsteczki reagujących substancji muszą się zderzyć. Im wyższe stężenie substancji, tym więcej takich zderzeń, a więc szybkość reakcji jest większa. (W klasie mocnej wprowadzono pojęcie prawa działania mas. Zgodnie z prawem działania mas szybkość reakcji, której równanie wynosi A + B = C, można obliczyć ze wzoru: v 1 = k 1 C A C B, a szybkość reakcji, której równanie wynosi A + 2 B = C, można obliczyć ze wzoru: v 2 = k 2 C A C B 2 We wzorach: C A i C B to stężenia substancji A i B (mol/l), k 1 i k 2 to współczynniki proporcjonalności, tzw stałe szybkości reakcji. Formuły te są również nazywane równania kinetyczne. Utwórz równania kinetyczne dla następujących reakcji: a) H2 +Cl2 =2HCl;
B) 2 Fe + 3CI 2 = 2 FeCl 3)

Chłopaki, teraz przyjrzeliście się oddziaływaniu roztworu HCl z Zn. Jak inaczej można zwiększyć szybkość tej reakcji bez zmiany temperatury i stężenia kwasu solnego? Prawdopodobnie kiedykolwiek rozpalałeś kominek lub piec, chodziłeś na pieszą wędrówkę lub rozpalałeś ogień. Jakiego drewna używałeś do opału – duże polana czy rąbałeś je? - Czemu myślisz? Sformułujmy wniosek:

3) w przypadku reakcji heterogenicznych prędkość zależy od pola powierzchni kontaktu reagujących substancji. (slajd 9) Im większa powierzchnia styku, tym większa szybkość reakcji chemicznej.

– Porównajmy, jak dwa metale – Fe i Mg – oddziałują z roztworem HCl.

Czy szybkości tych reakcji są takie same? Dlaczego? Sformułujmy wniosek: kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkość reakcji chemicznej jest 4) charakter substancji reagujących (slajd 10)

Powiedz mi, myślisz, że możemy podpalić kostkę cukru? (Demonstracja) To nie działa. Teraz połóżmy kilka ziaren soli litowej (popiół papierosowy) na kawałku cukru (Pokaz) Cukier się zapala. Czemu myślisz?

Sole litu są katalizatorami spalania cukru. 5) kolejnym czynnikiem jest katalizator (slajd 11)

Pamiętaj, czym są katalizatory. Nasze ciała zawierają również katalizatory. Jak się nazywają?

Dowiedzieliśmy się więc, jaka jest szybkość reakcji chemicznej i od czego ona zależy.

III . Autotest. Korekta uzyskanych wyników.(3 minuty)

Proponuję przystąpić do testu i ocenić zdobytą wiedzę. Wybierz prawidłowe opcje odpowiedzi. (slajd 12)

1 . Jednostka miary szybkości reakcji chemicznej:

A) m/s B) mol/m

B) mol/l∙min D) m∙s²

2. Czynnik nie wpływający na szybkość reakcji chemicznej:

A) katalizator

B) stężenia reagentów

B) kształt naczynia, w którym zachodzi reakcja

D) temperatura

3. Szybkość reakcji chemicznej

Zn +2HCl = ZnCl2 +H2 będzie największe przy zastosowaniu:

A) kawałek Zn i 5% roztwór kwasu

B) Proszek Zn i 5% roztwór kwasu

B) kawałek Zn i 10% roztwór kwasu

D) Proszek Zn i 10% roztwór kwasu

4 . „Rozpuszczanie” cynku w kwasie solnym ulegnie spowolnieniu, gdy:

A) zwiększenie stężenia kwasu

B) kruszenie cynku

B) rozcieńczanie kwasu

D) wzrost temperatury

5 . Na każde 10°C wzrostu temperatury szybkość reakcji chemicznej wynosi:

A) nie zmienia się

B) maleje

B) wzrasta 10 razy

D) wzrasta 2-4 razy

Autotest: odpowiedzi: 1. B); 2.B); 3.G); 4.B); 5.D). (slajd 13)

IV . Odbicie.(2 minuty.)

Mam nadzieję, że podczas naszej lekcji nauczyłeś się wielu nowych i ważnych rzeczy, które mogą ci się przydać w życiu. Podczas lekcji staraliście się opanować to, co najważniejsze w procesie poznania – umiejętność dochodzenia do prawdy za pomocą dowodów, czyli tzw. przeprowadzić badania.

Teraz zaproponuję ci mały test. Daj plusy za wypowiedzi. (slajd 14)

    Dowiedziałem się wielu nowych rzeczy.

    Będzie mi to potrzebne w życiu.

    Podczas zajęć było o czym myśleć.

    Otrzymałem odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.

    Na zajęciach pracowałem sumiennie.

Policz liczbę plusów. Ich liczba informuje Cię, jak poradziłeś sobie na lekcji.

V . Praca domowa.(slajd 15)(2 minuty.)

1. Rozwiąż zadanie: Wyznacz szybkość reakcji chemicznej H 2 + Br 2 = 2HBr, jeśli początkowe stężenie wodoru wynosiło 1 mol/l, a po 30 s wynosiło 0,8 mol/l. (Zadanie jest drukowane na kartkach papieru)

2. Podaj przykłady wpływu różnych czynników na szybkość reakcji chemicznych przeprowadzanych w domu, w życiu codziennym.

Odpowiedź (zwykle tak)

Odpowiedź:

- Zachodzi reakcja chemiczna

- Emisja gazu, pojawienie się zapachu

Przypuszczać:

- Znikają smaczne i zdrowe substancje, a pojawiają się substancje pogarszające smak soku.

- Ilość substancji

- Kret

- Nie, reakcje zachodzą, ale wolniej

- Istnieją przydatne reakcje, należy zwiększyć ich prędkość; Występują szkodliwe reakcje, których prędkość należy zmniejszyć.

Zapisz temat lekcji

Odpowiedź

Wspólnie z nauczycielem wymyślcie wzór i zapiszcie go w zeszycie.

Rozwiąż problem wspólnie z nauczycielem

Powtarzaj ćwiczenia za nauczycielem.

Sugestia: włóż do lodówki.

Przeprowadza się doświadczenie laboratoryjne: a) oddziaływanie roztworu HCl z Zn w normalnej temperaturze;

b) oddziaływanie roztworu HCl z Zn podczas ogrzewania

Sformułowano wniosek: im wyższa temperatura, tym większa szybkość reakcji chemicznych.

Rozwiązują problem.

Odpowiadają: płomień płonie z większą siłą.

Dyskusja: spalanie to oddziaływanie substancji z tlenem. Kiedy otwieramy okno, do pomieszczenia wpada strumień tlenu (zwiększa się jego stężenie).

Zapisz to w zeszycie.

Odpowiedź brzmi: rozdrobnione kłody zapalają się szybciej, bo... zwiększa się powierzchnia stykająca się z tlenem.

Prowadzone są doświadczenia laboratoryjne: a) oddziaływania roztworu HCl z Zn (tab.);

b) oddziaływanie roztworu HCl z Zn (proszek)

Przeprowadza się doświadczenie laboratoryjne: a) oddziaływanie roztworu HCl z Fe;



Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij to