Kontaktai

Garsų sh, zh, ch, shch kūrimas keliais būdais. Garso sch pastatymas, garso sch artikuliacija Pamoka apie garso sch nustatymą

Tema: Garso gamyba[ SCH]

Tikslas:

1. Švietimas:

Stiprinti gebėjimą taisyklingai tarti garsą [u];

2. Pataisymas:

foneminės klausos ugdymas;

Foneminės analizės įgūdžių ugdymas;

3. Švietimas:

Ugdykite teigiamą požiūrį į veiklą;

Įranga: paveikslėlis (dramblys), garso artikuliacijos profilis [ш].

Planas:

.Org.momentas

Sveikinimai. Praneškite apie pamokos temą.

II .Pagrindinė dalis

1.Artikuliacinė gimnastika

3.Pirštų gimnastika

4. Pratimas kalbiniam kvėpavimui lavinti

5. Pratimai veido išraiškai lavinti

6. Pamokos temos paskelbimas.

8.Garso gamyba.

9. Fiziniai pratimai.

11.Foneminės klausos ugdymas.

III .Rezultatas

Vaiko aktyvumo vertinimas.

Pamokos eiga

.Org. momentas.

Sveikinimai

Sveiki. Šiandien į mūsų pamoką atėjo toks nuostabus dramblys. Jo vardas Dumbo. Mūsų dramblys, labai protingas, moka kalbėti, pažįsta beveik visus garsus ir raides, bet garso [у] ištarti negali. Ar galite padėti drambliui?

II . Pagrindinė dalis.

1.Artikuliacinė gimnastika

-Dabar darysime pratimus, dramblį pastatysime prie veidrodžio, priešais tave, kad parodytum kaip taisyklingai juos atlikti.

"Šypsena"

Laikydami lūpas šypsodamiesi. Dantų nesimato.

Mūsų Deniska yra išdykėlis
Pritraukia lūpas link ausų.
- Žiūrėk, - sako jis.
-Dabar aš varlė!

"Skanus uogienė"

Šiek tiek atidarykite burną ir plačiu priekiniu liežuvio kraštu palaižykite viršutinę lūpą (liežuvis platus, jo šoniniai kraštai liečia burnos kampučius), judindami liežuvį iš viršaus į apačią, o ne iš vienos pusės į kitą. Įsitikinkite, kad veikia tik liežuvis, o apatinis žandikaulis nepadeda, „netraukia“ liežuvio į viršų – jis turi būti nejudantis (galite laikyti pirštu).

Jei Denisas yra blogos nuotaikos,
Deniska valgo mūsų skanią uogienę.
Viršutinę lūpą reikia patepti uogiene,
Ir plačiu liežuviu viską išlaižyti iš karto.

„Nubausk neklaužadą liežuvį“

Plačiai šypsokis. Uždėkite platų liežuvį ant apatinės lūpos ir, lengvai sukandę dantimis, 5-10 sekundžių pasakykite „ta-ta-ta“. Tada pliaukštelėkite lūpomis liežuviu, sakydami „penki-penki-penki“ 5-10 sekundžių.

Tavo liežuvis išdykęs,
Jis tavęs neklauso.
Greitai nubausk jį:
"Penki-penki, penki-penki, penki-penki-penki!"

"Blynas"

Burna atvira, platus, atsipalaidavęs liežuvis remiasi į apatinę lūpą. Viršutine lūpa plekšnojame liežuviu: penki-penki-penki. Šiek tiek prikandame liežuvį: ta-ta-ta.

Keliamės anksti ryte,
Kepame skanius blynus.
Lakštelė per keptuvę
Tešla tepasi...
Pažiūrėk, koks jis gražus
Pasirodo, tai blynas.

"Valome dantis"

Nusišypsokite, atverkite burną liežuvio galiuku iš vidaus, kad pakaitomis „valytumėte“ apatinius ir viršutinius dantis.

Atidaryk burną, nusišypsok,
Parodyk man savo dantis
Nuvalykite viršų ir apačią
Juk jie mums nėra pertekliniai

"Didelis ir mažas"

3.Pirštų gimnastika

Parodykime drambliui, kaip gerai tu ir aš atliekame pirštų gimnastiką.

Mūsų pirštai tvirtai suspaudė vienas kitą

Kas nutiko? Įdomus!

Matyt, jiems sušalo

Juos apklosime antklode.

Jie suspaudžia kairę ranką į kumštį, o dešine suima ir stipriai suspaudžia. Tada jie keičia rankas. Tada jie nuleidžia rankas ir šiek tiek papurto. Pakartokite pratimą keletą kartų.

4. Pratimas kalbiniam kvėpavimui lavinti.

Išmokykime dramblį daryti kvėpavimo pratimų.Ramiai įkvėpkite per nosį, 2-3 sekundes palaikykite orą plaučiuose, tada lėtai iškvėpkite, sklandžiai iškvėpdami per burną.

„Sušaldykime smakrą“

Tikslas: suformuoti ilgą, nenutrūkstamą oralinį iškvėpimą, suaktyvinti lūpų raumenis.

Patraukite apatinę lūpą po viršutine lūpa ir ilgai pūskite šaltą orą žemyn po smakru, atlikite tai tyliai ir vienu iškvėpimu.

"Lietus"

Tikslas: kalbos kvėpavimo formavimas, gebėjimas tarti žodžius vienu iškvėpimu.

1 - pakaitomis ištieskite rankas į priekį - „pagauk lašus“ (įkvėpkite); 2 - iškvėpdami pasakykite: „Lašinėk-lašinėk!“; 3 - pakaitomis ištieskite rankas į priekį - „pagauk lašus“ (įkvėpkite); 4 - iškvėpdami pasakykite: „Taip, taip ir taip! Pakartokite 3-4 kartus.

5. Pratimai veido išraiškai lavinti.

Įsivaizduokite, kad dabar (lapkričio mėnesį) pas mus atėjo Kalėdų Senelis.

Įsivaizduokite, kad ant kelių turime pūkuotą kačiuką. Jis murkia, o tu jį glostyk.

Senelis ir moteris apakino Snieguolę, ir ji jų akyse atgijo. Ką išreiškia senelio ir moters veidai?

Parodykite, kaip Alionuška sėdi ir žiūri į brolį Ivanušką.

6. Pamokos temos paskelbimas.

Dabar jūs ir aš išmoksime taisyklingai ištarti garsą [sch]. Ir išmokykime dramblį.

7. Artikuliacijos analizė pagal planą.

Skleidžiant garsą [ш], lūpos šiek tiek pastumtos į priekį ir suapvalintos. Liežuvio galiukas pakeltas į kaušelius už viršutinių dantų. Šoniniai liežuvio kraštai stipriai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų. Užpakalinė liežuvio dalis pakelta. Liežuvis įsitempęs. Balso stygos ilsisi, gerklė nedreba (balso nėra).

Garsas [Ш]- priebalsis, kurčias, visada minkštas.

8.Garso gamyba.

Dabar papasakosiu tau pasaką apie mažą traukinuką. Mūsų mažasis lokomotyvas bus liežuvis, o bėgiai – krūminiai dantys. Variklis negali užlipti ant bėgių, padėkime jam?Gerai, eime! Prispauskite šoninius liežuvio kraštus, kaip ratus, prie viršutinių krūminių dantų. Įsitikinkite, kad „ratukai“ tvirtai stovi ant bėgių ir jokiu būdu nuo jų nenulipa!(Vaikas turi jausti, kaip šoniniai liežuvio kraštai tvirtai prispaudžiami prie viršutinių dantų). Dabar pūskite į traukinį, kad jis važiuotų. Šauniai padirbėta.

Atsarginiai metodai, jei ankstesni metodai neveikia:

1. Paprasčiausias būdas sukurti Shch yra iš garso Ch Tam reikia ilgai traukti Ch ir tada pabaigoje pasigirs garsas Shch Tada reikia ištempti šį garsą tol, kol įmanoma, stengdamasis kalbėti kuo greičiau.

Dėmesio! Nepamirškite įsitikinti, kad tardamas garsą Ch/Sh vaikas ištiesia lūpas į priekį ir pakelia liežuvį prie viršutinių dantų.

2. Tarsi sklandžiaishch. Turėtumėte atkreipti vaiko dėmesį į tai, kad tardami garsąsch lūpos šypsosi, matosi dantys, liežuvis pakeltas už viršutinių dantų.

9. Fiziniai pratimai.

Viena – kelkis, pasitrauk
Du – pasilenk, išsitiesk
Trys – trys plakimai rankomis, trys galvos linktelėjimai.
Keturios – platesnės kojos.
Penki – mojuokite rankomis
Šeši – ramiai atsisėskite prie stalo.

10.Izoliuoto garso fiksavimas.

Pasakyk man, ar matei, kaip mama kepa bulves? Kai ant įkaitusios keptuvės užpila aliejaus, šnypščia: „šč...“ Kaip šnypščia?.. Ar matėte gyvates zoologijos sode? Ar žinai, kaip jie šnypščia? Klausyk: „shchshch...“ Dabar kartu pakartokime, kaip šnypščia gyvatės...

-Dabar energingai valykime kelnes drabužių šepetėliu: "Sch-Sch-Sch - ..."

Pakalbėkime su jumis liežuviu:

ASCH-ASCH-ASCH, ASCH-ASCH-ASCH: pirkome lietpaltį.

OSCH-OSCH-OSCH, OSCH-OSCH-OSCH: kam reikia pagalbos?

OSCH-OSCH-OSCH, OSCH-OSCH-OSCH: sode augo asiūklis.

USH-USH-USH, USH-USH-USH: už tvoros yra gebenės.

DAUGIAU, DAUGIAU, DAUGIAU, DAUGIAU: pagavome karšius.

11.Foneminės klausos ugdymas .

- „Pagauk garsą“: suplokite rankomis išgirdę garsą ш tarp kitų garsų, skiemenų: tsa, re, [osh], ta, sh, kopūstų sriuba, [sa], zo, [schu], ne, [ pelenai]

III . Pamokos santrauka.

Puiku, šiandien labai stengėsi, esu tavimi labai patenkintas. Dramblys, jis irgi sako ačiū, tu jam labai padėjai.Pasakyk kokį garsą mes šiandien išmokome ištarti? Kas jums patiko mūsų pamokoje?Galite būti laisvi.

Šnypštimo garsai „Ш“ ir „Ш“ įvedami po to, kai vaikas sėkmingai dirba. Taip yra dėl to, kad šnypštantys ir švilpiantys priebalsiai turi tą patį formavimo principą. Tai atrodo taip: oro srautas, išeinantis iš vėjo vamzdžio, praeina per tarpą, kurį sudaro liežuvio griovelis. Šiuo atveju liežuvis yra šiek tiek įdubęs, jo šoniniai kraštai liečia alveolių gumbus.

Laviname kalbos aparato organus

Norint sėkmingai išgauti priebalsį „sh“, naudingiausi bus šie pratimai:

"Platus liežuvis"

Pakvieskite savo kūdikį plačiai šypsotis kaip beždžionė. Padovanok jam veidrodį, kad jam būtų smagiau. Tada paprašykite jo nusišypsoti ir, šiek tiek atidarę burną, parodykite platų, atsipalaidavusį liežuvį kaip blyną. Po to paprašykite jo uždėti liežuvį ant apatinės lūpos. Patartina laikyti liežuvį tokioje būsenoje (uždėjus jį ant apatinės lūpos) skaičiuojant nuo vieno iki penkių.

„Paslėpk saldainį“

Paprašykite jauno mokinio uždėti platų liežuvį ant apatinės lūpos „blynų“ būdu (kaip aprašyta ankstesniame pratime). Ant jo liežuvio krašto uždėkite nedidelį gabalėlį saldumynų: zefyro, zefyro ar iriso. Dabar reikia „paslėpti“ gabalėlį saldumo burnoje, priklijuojant jį prie burnos stogelio, už viršutinių dantų.

Svarbus punktas: Atliekant šį pratimą, vaiko burna neturi atsiverti per plačiai, ne daugiau kaip 1,5–2 cm. Pratimą reikia atlikti lėtu tempu, o tai gali būti sunku, nes bet kuris kūdikis bandys greičiau suvalgyti saldainį.

"Mažas grybas"

Norėdami atlikti šią užduotį, geriau naudoti veidrodį.

Paprašykite vaiko plačiai nusišypsoti, atverti burną ir parodyti dantis. Tada jis turėtų pabandyti prispausti visą liežuvio kūną prie gomurio. Laikydami liežuvį šioje padėtyje, turite stengtis kuo plačiau atverti burną. Jei kūdikis šią akimirką pažiūrės į veidrodį, jis pastebės liežuvio panašumą į ploną mažo grybo kepurėlę, o liežuvio frenulį – į jo stiebą.

"Fokus Pokus"

Šis pratimas lavina įgūdį sukurti griovelį liežuvio viduryje, o tai yra svarbus įgūdis norint ateityje skambėti „Sh“.

1 žingsnis. Vaikas „rodo“ platų, atsipalaidavusį liežuvį. Jis šiek tiek iškiša jį iš burnos ir užsideda kaip „blyną“ ant apatinės lūpos. Burna lieka šiek tiek atvira.

2 žingsnis.Šioje padėtyje esančius liežuvio kraštus prispaudžia prie šoninių burnos kampučių, o pats liežuvis šiek tiek susiaurėja, suformuodamas „griovelį“.

3 veiksmas. Ant kūdikio nosies galiuko uždedamas vatos gabaliukas. Paprašykite vaiko išleisti orą išlaikant liežuvio padėtį, aprašytą ankstesniuose žingsniuose.

Teisingai atlikus užduotį, iškvėpimo metu susidaręs oras praeis per „griovelio“ vidurį ir kils į viršų, nupūsdamas ant nosies gulinčią vatą.

Pasibaigus artikuliaciniam pratimui, patartina atlikti kelis pratimus.

Mokymasis ištarti "Sh"

Jei vaikams nekilo sunkumų ištariant garsą „S“, greičiausiai jiems nekils problemų dėl priebalsio „Sh“. Tada galite pradėti leisti garsą „Ш“, o geriau tai padaryti taip.

1 žingsnis. Pakvieskite kūdikį pasakyti „S“, ilgą „S-s-s“ arba padainuoti skiemenį „S-a-a-a“. Paimkite veidrodį ir paprašykite jo tai darydami užfiksuoti liežuvio padėtį.

2 žingsnis. Tardami ilgą „S-s-s“, mentele arba dešinės rankos rodomuoju pirštu pakelkite vaiko liežuvio galiuką aukščiau ir šiek tiek laikykite už viršutinių dantų. Būtina, kad liežuvis liestų alveolių gumbus.

3 veiksmas. Paprašykite mokinio dar kartą iškvėpti oro srovę, išlaikant ankstesnę liežuvio padėtį, ir aiškiai išgirsite, kaip „S-s-a“ pasikeičia į „sha“.

Dėmesio: Skleidžiant garsą „SH“, labai svarbu užtikrinti, kad vaikai visu liežuviu nesiremtų ant burnos stogo! Tai gali sukelti neteisingą kalbos organų padėtį tariant „Sh“.

Rezultatas:

Teisingai atlikus priebalsį „Ш“, turėtų būti sukurta tokia šio garso artikuliacija:

  • Garsiakalbio lūpos yra šiek tiek suapvalintos ir šiek tiek pasuktos į priekį.
  • Garso tarimo momentu tarp viršutinių ir apatinių dantų yra 1 mm atstumas.
  • Platus liežuvis yra pakeltas į alveoles su „kapele“, bet neliečia gomurio; Tarp liežuvio ir gomurio yra tarpas.
  • Šoniniai liežuvio kraštai tvirtai priglunda prie viršutinių krūminių dantų pagrindo.
  • Tariant „Ш“ iškvepiama oro srovė yra gausi ir šilta.

Mokymasis ištarti "Ш"

Priebalsį „Ш“ nustatyti lengviau, jei naudojate pagrindinius švelnaus garso „C“ artikuliacijos taškus. Jei vaikas sėkmingai ištaria minkštąjį „S“ skiemeniuose „xia“, „se“, „si“, „siu“, greičiausiai jam nekils problemų išgaunant „Sh“ garsą.

Tačiau jei „Ш“ tarimas sukelia sunkumų vaikams, tai šis garsas gali būti išgaunamas mechaniškai. Kaip tai padaryti?

Pakvieskite vaiką ištarti skiemenis „as“ arba „sya“. Tuo metu, kai kūdikis taria šiuos garsus, suaugęs žmogus mentele (arba rodomuoju pirštu) turėtų pakoreguoti liežuvio padėtį, perkeldamas jo galiuką už viršutinių smilkinių pagrindo.

Galite pabandyti sukurti garsą „Ш“ be mechaninės korekcijos. Norėdami tai padaryti, tiesiog pakvieskite vaikus per pamoką eksperimentuoti, pakeisdami liežuvio padėtį burnoje tuo metu, kai jie taria skiemenis „sya“ ir „as“. Kartu išanalizuokite, kas šiuo atveju vyksta, kas skamba?

Mes sustipriname teisingą „Ш“ ir „Ш“ tarimą

Šių garsų tarimui automatizuoti naudojami klasikiniai metodai ir technikos: liežuvio suktukai, liežuvio suktukai, tekstų skaitymas ir analizė.

"SH"

Mūsų Maša maža, vilki raudoną kailinį.

Dašai davėme košės,

Daša, Daša, valgyk košę!

Močiutės dėžutėje yra daug ričių. Mūsų katė mėgsta žaisti su ritėmis.

"SCH"

Šuniukas įsmeigė į leteną skeveldra, jam skaudėjo, girgždėjo.

Auksažiedis buvo dendis.

Ką mes žinome apie auksarankius?

Auksakidžiai yra maži, gražūs paukščiai, gyvenantys lapuočių miškuose. Auksinių kirkšlių maistas – beržo, drebulės ir erškėčio sėklos. Auksakidžiai mėgsta gyventi ne tik miškuose, bet ir šalia žmonių gyvenamosios vietos – soduose ir parkuose. Aukštai ant medžių šakų lizdus sukasi auksakiekiai, o jų jaunikliai gimsta iš nuostabios spalvos – mėlynų, tamsių dėmių ir nedidelių potėpių kiaušinių. Rudenį auksagalviai susirenka į didelius pulkus ir išskrenda ten, kur žiema šiltesnė.

Analizuoti tekstą naudojant kalbos raidos užduočių elementus. Paprašykite vaiko papasakoti, ką jis sužinojo apie auksagalvius, kas jam labiausiai įsiminė? Kaip vadinami auksaspalvių jaunikliai? Kur gyvena auksagalviai?

Atlikdami šią užduotį, pasirūpinkite garsų „Ш“ ir „Ш“ tarimo grynumu, jei reikia, pakartokite pratimus, kad juos pataisytumėte ir taisyklingai ištartumėte.

Mokytoja, vaikų raidos centro specialistė
Družinina Elena

Garso „Ch“ ir „Shch“ nustatymas

Garso „SH“ nustatymas

  1. Liežuvio galiukas pakelti į gomurio priekį (į alveoles). Šoninius liežuvio kraštus tvirčiau prispaudžiame prie viršutinių krūminių dantų, nei skambant š. Iškvėpimo momentu visą ištiesto liežuvio masę ir galiuką prispaudžiame prie gomurio. Įtempiame liežuvio raumenis.
  2. Lūposšiek tiek pastumkite jį į priekį ir apvalykite.
  3. Dantys užsidarome arba sujungiame.
  4. Iškvėptas oras liežuvio viduryje pereina į susidariusį siaurą tarpą; ant delno, pritraukto prie burnos, jaučiamas šiltas, ilgai trunkantis oro srautas, išeinantis su tam tikra įtampa.
  5. Garsas blankus, švelnus.Balso klostės atidaryti, kad jie nevibruotų.

Garsą sh pradedame nustatyti tik nustatę garsą sh. Pirmiausia reikia išbandyti garso kūrimą imituojant. Jei imitaciniai pratimai neduoda efekto, pereikite prie toliau pateiktų pratimų. Esant prastam garso ь tarimui, būtina pasiekti jo susidarymą. Garsas u tariamas taip pat kaip garsas w, tik dėl stipraus liežuvio spaudimo gomuriui labiau pailgėjęs ir įtemptas.

PARUOŠIMO PRATIMAS

Pratimas. Mes atveriame burną. Būtina čiulpti visą liežuvį iki gomurio, kad „frenulumas“ būtų ištemptas. Liežuvio galiuką pakeliame į gomurio priekį (į alveoles). Vaikas šį pratimą atlieka padedamas logopedo, kuris pirštą po liežuviu padeda horizontalioje padėtyje. Pirštas prispaudžia liežuvį prie gomurio vidurinėje dalyje.

Paėmę oro, stipriai jį iškvėpiame, bandydami ištarti ilgą garsą sh. Išgirs garsą Tokiu atveju liežuvis turėtų atsispirti. Liežuvio elastingumą ir tarpą reguliuoja logopedas, naudodamas piršto spaudimą. Pasiekiame ilgą garsą. Aiškumo dėlei, tardamas garsą sch, logopedas jį taria kartu su vaiku.

II darbo etapas

(veda kaip pamokos dalis)

Tema. Esamo garso tarimo patikslinimas sch arba vadindamas jį pamėgdžiojimu.
Tikslas. Skatinkite vaikus taisyklingai tarti garsus sch. Išmokite nustatyti liežuvio padėtį tariant garsą sch.

Ankstesnis darbas. Sugebėjimas sulaikyti lūpas šypsodamasis ir išplėsti liežuvį susiformavo praktikuojant garsus ir ai, s. Liežuvio judėjimas aukštyn buvo sukurtas susipažįstant su garsais t, d, n, w, f; nukreipta oro srovė – su garsais f, v, s, h, w, g.
Parengiamieji darbai. Paaiškinkite, kaip vaikai taria garsus sch.
Žaidimas "Kas yra pastabus?"
Trumpas aprašymas
Vaikai sėdi puslankiu arba prie stalų. Logopedė klausia: „Vaikai, ar matėte, kaip mama kepa bulves? Kai ji užpila aliejaus ant karštos keptuvės, ji šnypščia:
„shch...“ Kaip šnypščia?.. Kas matė gyvates zoologijos sode? Ar žinai, kaip jie šnypščia? Klausyk: "shchshch..."
Dabar pakartokime viską kartu, lyg gyvatės šnypščia... Vaikai užduotį atlieka iš pradžių visi kartu, paskui – atskirai.

„Kai sakome, kad garsas sch, kur liežuvio galiukas? – klausia mokytoja. („Liežuvio galiukas yra už viršutinių dantų“;) „Parodyk, kur liežuvio galiukas pakyla“. Demonstracijos metu logopedas patikrina, kaip kiekvienas vaikas atlieka pratimą.

Metodiniai nurodymai. Padėti vaikams gerai ištarti garsus sch, būtina stebėti teisingą artikuliacinio aparato organų padėtį. Jei vaikas turi garsą sch jei tai nepadeda, reikia pakviesti jį, atidarius burną, pakelti platų liežuvio galiuką į viršutines alveoles ir jo nenuleisdami kartu ištarti garsų derinį. siūti, tada gausite garsą sch. Arba, esant tokiai pačiai artikuliacijos organų pozicijai, tarkite kartu shch. Vaikai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tardami garsą sch lūpos šypsosi, matosi dantys, liežuvis pakeltas už viršutinių dantų.

III darbo etapas (veda kaip pamokos dalis ir už pamokos ribų)

Tema. sch
žodžiuose.
Tikslas. Išmokykite vaikus taisyklingo tarimo
garsas schžodžiuose.
Ankstesnis darbas. Išsiaiškintas atskirto garso tarimas sch.
Parengiamieji darbai. Raskite daiktus ir žaislus, kurių pavadinimuose yra garsas sch, Pavyzdžiui: šepetys, šuniukas, šlifavimas, dėžutė, lietpaltis, replės ir kt.

Žaidimas „Skautai“ Trumpas aprašymas

Mokytojas slepia daiktus įvairiose kambario vietose. Pasikvietusi vaikus ir susodinusi juos puslankiu, mokytoja sako, kad jie vaidins „skautus“. Vaikai turi rasti paslėptus objektus. (Įvardija, kuriuos.) Paieškoms skiriama skautų grupė: kiekvienas turi atsinešti rastą daiktą ir pavadinti. Tas, kuris surado objektą ir pavadino jį, gauna „skauko ženklą“.

Metodiniai nurodymai.Įsitikinkite, kad įvardydami objektą vaikai paryškintų garsą sch, tardamas jį šiek tiek ilgiau nei kitus garsus. Kai vaikas atneša daiktą ir pavadina jį, galite pakviesti vaikus kartu pakartoti daikto pavadinimą, o tada paprašyti tų vaikų, kuriems reikia šį garsą įtvirtinti žodžiais, pakartoti.



IV darbo etapas (veda kaip visa pamoka)

Tema. Taisyklingo garso tarimo ugdymas sch kalboje.
Tikslas. Pratinkite vaikus taisyklingai tarti garsus sch atsakydamas į klausimus apie istoriją „Draugai“.
Ankstesnis darbas. Garso tarimas buvo patikslintas sch izoliuotas ir žodžiais.
Parengiamieji darbai. Pasirinkite klausimus pagal istorijos turinį.

Istorija „Draugai“

Du draugai išėjo pasivaikščioti V giraitė. Su savimi jie pasiėmė šuniuką. Draugai ėjo per žydinčią pievą. Ten jie rinko rūgštynes. Šuniukas vijosi skraidančius drugelius. Jie atėjo į giraitę. Gera giraitėje! Paukščiai čiulba, auksakiškės gieda, jaunikliai čiulba. Prie kelmo bendražygiai pamatė bėgantį driežą. Vaikai bėgiojo aplinkui V giraitė, žaidė su šuniuku. Jie norėjo eiti toliau į mišką, į tankmę. Vienas iš bendražygių sako: „Neik ten, ten slankioja vilkai, ieškodami maisto“. Draugai nusijuokė iš pokšto ir nusprendė, kad laikas grįžti. Patenkinti jie grįžo namo. Berniukai nešė rūgštynes, o šuniukas – traškutį. Jie grįžo namo pietauti ir su apetitu valgė kopūstų sriubą, keptą lydeką ir daržoves.



Metodiniai nurodymai.Įsitikinkite, kad garsą ištariate teisingai sch.

Eilėraščiai, eilėraščiai, mįslės, liežuvio virpėjimai Dėl tarimo įtvirtinimas garsas sch

***
Šuniukas buvo toks niūrus!
Aš vis maitindavau jį kopūstų sriuba,
Apsaugotas nuo stipraus šalčio.
Šuniukas cyptelėjo iš džiaugsmo,
Vis tiek būtų! Jis užaugo laimingas!
Dabar mano šuniukas yra ne šuniukas, o šuo -
Tikras!
***
Du šuniukai nuo skruosto iki skruosto
Jie suspaudžia šepetį kampe.
Ir grindų šepetys
Virš galvos yra lazda.
Lazda yra šuniukų spragtelėjimas nuo peties,
Du šuniukai paliko maistą.
***
Plazdantys pelekai
Ir dantytas, bet liesas,
Ieškau maisto pietums,
Lydeka vaikšto aplink karšį!
Štai ir viskas!
***
Akys, ūsai,
Uodega, nagai,
Ir nusiprausia švariau nei visi kiti.
Kas čia? Katė-katė!
***
Mama, neieškok mūsų -
Kopūstų sriubai žiupsnome rūgštynių.
Giraitėje žolė juda,
Sugnybsim rūgštynes.
***
Valau šuniuką šepetėliu,
kutenu jo šonus.
***
Upėje gyveno lydeka,
Kreidos vanduo šepetėliu,
Išviriau svečiams kopūstų sriubą,
Ji gydė mažylius.

Garsų [w], [zh], [sch], [h] kūrimo būdai

Parengiamasis etapas. Nesant garso [w], darbas pradedamas formuojant taisyklingą garso artikuliaciją: ugdomas gebėjimas šiek tiek pastumti suapvalintas lūpas į priekį; plataus priekinio liežuvio krašto pakėlimas iki gumbų už viršutinių dantų; galimybė prispausti šoninius liežuvio kraštus prie viršutinių krūminių dantų; liežuvio viduriu teka ilgai trunkanti oro srovė.

Inscenizacija . Naudojama imitacijos technika ir atkreipiamas dėmesys į taisyklingą artikuliacinio aparato organų padėtį (prašoma kelis kartus tarti SA ir tarimo metu palaipsniui (sklandžiai) kelti liežuvį į viršų, lūpos šiek tiek ištiestos kaip aparatas. vamzdis). Mechaniniu būdu zondas Nr.5 naudojamas nuo skiemens SA, liežuvis aukštyn.

Tarpdančių sigmatizmas

Parengiamasis etapas: atliekami pratimai liežuvio galiuko ir priekinės dalies pakėlimui viršutiniais dantimis; nukreiptos oro srovės generavimas; praktikuojamas garsas [t], tam reikia pakelti liežuvio galiuką viršutiniais dantimis.

Inscenizacija. Vaiko prašoma, atidarius burną, 4-5 kartus lėtai ištarti aspiruotas [t], liežuvio galiuku smogdamas į gumbus už viršutinių dantų; Palaipsniui ilginkite iškvėptą srovę ir nedaužykite gumbų, o tik kelkite liežuvio galiuką link jų.

Šoninis sigmatizmas

Parengiamasis etapas: atliekami pratimai, skirti sustiprinti šoninius liežuvio kraštus, tolygiai pakelti abi galiuko puses ir priekinę užpakalinę liežuvio dalį; sukurti oro srautą, einantį liežuvio viduryje; [t] ir [s] apdorojami.

Inscenizacija. Naudojama mechaninė pagalba (zondas Nr. 5, plokščia, siaura, šiek tiek išlenkta rankena iš šaukštelio), pakelkite platų liežuvį už viršutinių dantų, perkelkite atgal į gumbus, paprašykite vaiko dantukais lengvai suspausti šaukštą. ir ilgai tarkite [s] (matomas visas priekinių dantų laikas).

Nosies sigmatizmas

Parengiamasis etapas: lavinamas gebėjimas laikyti platų, išskėtą liežuvį ant viršutinės lūpos; nukreipti oro srovę į liežuvio galiuką, pakeltą ant viršutinės lūpos; norint pagal ausį atskirti [w] garsą nosiniame ir žodiniame tarime, praktikuojami [t] ir [s].

[w] nustatymas iš [s] su mechanine pagalba

Jei yra [r], tai tardami RA mentele ar zondu Nr.5 sustabdykite liežuvio vibraciją – pasigirsta šnypštimas. Kai RA tariamas šnabždesiu, girdimas SHA, garsiai – ZHA.

Labiodentinis sigmatizmas

Parengiamasis etapas: vaikas mokomas lyginti ir skirti pagal ausį [w] - [f], naudojant paveikslėlius-simbolius; atliekami pratimai, skirti apatinės lūpos judesiams aukštyn ir žemyn; keldami platų priekinį liežuvio kraštą aukštyn.

Inscenizacija. Jie įdeda [w] imituodami, naudodami vizualinį valdymą. Įsitikinkite, kad apatinė lūpa nejuda ir atidengia apatinius smilkinius (lūpas galima laikyti pirštu). Galimas mechaninis priėmimas iš [s].

Dantų sigmatizmas

Parengiamasis etapas: ugdomas gebėjimas lyginti ir atskirti pagal ausį [w] - [t], naudojant paveikslėlius-simbolius; atskirti garsus [w] - [t] pagal lytėjimo pojūčius oro sraute ([w] - ilgas, [t] - trūkčiojimas); pratimai ilgalaikei nukreiptai oro srovei; plataus priekinio liežuvio krašto padėtis ties gumbeliais už viršutinių smilkinių; apdoroti [s].

Inscenizacija: imituojant (vizualinė kontrolė ir lytėjimo pojūčiai).

Šnypščiantis sigmatizmas

Parengiamasis etapas: palyginkite ir atskirkite [w] - [sch], naudodami paveikslėlius-simbolius; galimybė pakelti platų priekinį liežuvio kraštą iki gumbų už viršutinių smilkinių; pakaitiniai plačiojo liežuvio galiuko judesiai nuo viršutinių smilkinių pagrindo iki kietojo gomurio priekio (pirmyn – atgal).

Inscenizacija. Nuo [su] mechanine technika (liežuvio stūmimu atgal).

Švilpaujantis sigmatizmas

Parengiamasis etapas: palyginkite ir atskirkite [s] - [w], naudodami paveikslėlius-simbolius; oro srauto skirtumas ([s] - šaltas, [w] - šiltas); plataus liežuvio judesiai aukštyn; kintamieji plataus liežuvio judesiai apatiniams ir viršutiniams dantims; kintantys lūpų judesiai: tempimas į šypseną – uždarytas į priekį (vamzdis).

Inscenizacija. Imitacijos metodas.

Garsas [w] dedamas iš [w] sujungiant balso klosčių vibraciją.

Tarp tarimo [ch] trūkumų, be tų, kurie būdingi visiems sibilantams, reikėtų pažymėti [ch] pakeitimą švelniai švilpiančiu afrikatu [ts"], taip pat garsus [t"] arba [sh"].

Garsas [h] dedamas nuo [t]: liežuvio galiuką pakėlus į viršų, jis perkeliamas toliau į vidų nuo viršutinių smilkinių. Vaiko prašoma ištarti Тъ-Ть arba Т’И (AT’) liežuvio galiuką pakėlus į viršų, stumiant lūpas į priekį. Galite naudoti zondą Nr. 5, kad atitrauktumėte liežuvio galiuką atgal.

Teisingą [h] tarimą taip pat galima pasiekti vienu metu ištariant garsų derinį ТШ, iš pradžių lėtai, paskui greitai.

Tarp tarimo [ш] trūkumų yra sutrumpintas tarimas (kaip ir [ш]), garso [ш] pakeitimas [s"], tarimas [ш] afrikatyviniu elementu (kaip derinys Ш'Ч). Įdėjus [w, f, h] garsas [ш] dažnai pasirodo automatiškai.

Norėdami paskambinti [u]vaiko prašoma ilgai tarti [sh], ištiesti lūpas į šypseną, liežuvį judinant į priekį => [sch]. Taip pat galite paprašyti vaiko ilgai sakyti [ch].

Galimas mechaninis metodas: vaikas keletą kartų ištaria S'I arba S'A, logopedas įkiša po liežuviu mentelę ar zondą ir, tariant skiemenis, šiek tiek pakelia, šiek tiek pastumdamas atgal ( arba tiesiog nustumkite jį mentele).

Šnypštimo garsų automatizavimas

Pateikiamas garsas nuosekliai įvedamas į skiemenis (tiesioginis, atvirkštinis, su santaka), žodžius ir frazinę kalbą. Su sigmatizmais jie baigiasi automatizavimo stadija, su parasigmatizmu - [w] diferencijavimas su pakaitiniais garsais: su [f] su labial-dental, su [t] su dantu, su [sch] su šnypščiu, su [s] su švilpiančiais parasigmatizmais.

Garsas [sh]

Parengiamasis etapas

1-oji pamoka

Erdvinė orientacija

Kryžminė orientacija.

- Dešinę ranką uždėkite ant kairiojo peties. Padėkite kairę ranką ant dešiniojo kelio. Dešine ranka palieskite kairę ausį. Kaire ranka palieskite dešinį skruostą.

"Mes kylame į kalną, mes leidžiamės nuo kalno". Skiemenių tarimas kartu su rodomojo piršto judesiais.

„Sušildykime rankas“. Giliai įkvėpkite per nosį. Apvyniokite lūpas ir stipriai iškvėpkite per burną. Turi būti jaučiamas šiltas oro srautas. Pakartokite 3-4 kartus.

Lūpų mankšta

"Nuostaba". Suapvalinkite lūpas ir patraukite jas į priekį. Padarykite garsą [o].

Liežuvio pratimai

„Liežuvis ieško plyšio tvoroje“. Įkiškite platų liežuvį į tarpą tarp dantų.

"Meteles". Nusišypsokite, šiek tiek atidarykite burną, uždėkite platų priekinį liežuvio kraštą ant apatinės lūpos. Laikykite šioje pozicijoje, kad suskaičiuotumėte 10.

Kvėpavimo, artikuliacijos ir fonacijos koordinavimas

Žaidimo užduotys

„Valtis svyra ant bangų“. Banguotų linijų piešimas sorų grūdų dėžutėje.

Garso [ш] izoliavimas nuo daugelio garsų, kurie yra nutolę pagal akustines ir artikuliacines savybes. Garsai: [v], [w], [l], [sh], [p], [b], [f], [sh], [m], [n], [sh]. Skiemeniai: la, sha, fu, wu, po, ko, would, gee.Žodžiai skrybėlė, gumulas, kailis, stiklainis, marškiniai, avietė.

2 pamoka

Atlikite pratimus, kad išlavintumėte ilgą iškvėpimą

"Futbolas". Atsikvėpti. Nusišypsokite ir uždėkite platų priekinį liežuvio kraštą ant apatinės lūpos. Naudodami iškvepiamo oro srovę, įmeskite vatos gumulėlį į „vartus“.

„Užgesinkime žvakę“. Tolygiai ir lėtai iškvėpkite į žvakės liepsną.

Balsių garsų tarimas a-i, a-u, e-s-o vienu iškvėpimu perdėta artikuliacija.

Lūpų pratimai

"Platus vamzdis" Uždarykite dantis. Suapvalinkite lūpas, ištiestas į priekį. Lūpų kampučiai nesiliečia. Lūpos neuždengia dantų. Laikykite lūpas šioje padėtyje, kad suskaičiuotumėte 6.

Liežuvio pratimai

„Skanus uogienė“. Šiek tiek atidarykite burną. Naudodami platų priekinį liežuvio kraštą, apsilaižykite viršutinę lūpą, judindami liežuvį iš viršaus į apačią. Pakartokite 5-6 kartus.

„Liežuvis eina aplankyti nosies“. Šiek tiek atidarykite burną, pakelkite platų priekinį liežuvio kraštą link nosies. Laikykite jį šioje pozicijoje, kad suskaičiuotumėte 5–6.

„Dantys ir liežuvis žaidžia slėpynių“. Šiek tiek atidarykite burną, liežuviu uždenkite viršutinius dantis.

„Gegutės ir pelėdos pokalbis“. Skiemenų ir garsų tarimas gegutė, gegutė, gegutė; oi, oi pasikeitus intonacijai.

Foneminio suvokimo ugdymas

Garso [w] išskyrimas tarp garsų, kurių akustinės ir artikuliacinės savybės yra panašios, skiemenų ir žodžių fone. Garsai: [s], [sh], [z], [s], [sh], [ts], [zh], [s]. Skiemeniai: sa, for, zha, so, sha, tso, su, shu, zy, shi, sy.Žodžiai gegutė, pelėda, žvirblis, lapė, vabalas, kamanė ir tt Vaikas pakelia ranką arba ploja rankomis, jei girdi garsą [w].

3 pamoka

Atlikite pratimus, kad išlavintumėte ilgą iškvėpimą

Uždenkite platų liežuvį ant viršutinės lūpos, atsineškite popieriaus juostelę (tiesiai virš nosies). Pūskite ant popieriaus stulpelio (oro srautas turi eiti įstrižai aukštyn).

— Lėktuvas dūzgia. Garso [u] tarimas keičiantis balso aukščiui ir stiprumui.

Lūpų mankšta

Kaitomi pratimai „Šypsena“ ir „Vamzdis“.

Liežuvio pratimai

„Liežuvis siūbuoja ant sūpynių“. Plačiai atidarykite burną, pakelkite platų liežuvį prie nosies, tada nuleiskite iki smakro.

„Paslėpkime dantis“. Viršutinius dantis uždenkite plačiu liežuviu, tada apatinius.

„Priklijuokite saldainius“. Uždėkite saldainio gabalėlį ant liežuvio krašto, išlindusio iš burnos. Siūlykite priklijuoti prie burnos stogo už viršutinių dantų.

Artikuliacinio aparato organų perjungiamumo ugdymas ir koordinuoto lūpų ir liežuvio darbo vystymas

– Grojame būgnais. Skiemeninių junginių tarimas ta-da, ta-da, ta-da, ta-da, tu-tu, tu-tu, tu-tu judinant abiejų rankų rodomuosius pirštus.

Foneminio suvokimo ugdymas

Garso [ш] apibrėžimas žodžiais. Raskite žaislų, kurių pavadinimuose yra garsas [sh]. ( Matrioška, ​​barškutis, čeburaška, lokys, mašina, kamuolys.)

rutulys, lokys, kūdikis.

4 pamoka

Atlikite pratimus, kad išlavintumėte ilgą iškvėpimą

"Dėmesys". Ant nosies galiuko uždėkite vatos gabalėlį. Šypsokitės, šiek tiek atidarykite burną. Platų priekinį liežuvio kraštą uždėkite ant viršutinės lūpos taip, kad jo šoniniai kraštai būtų prispausti, o viduryje būtų „griovelis“. Nupūskite medvilnę. Oras turi tekėti per liežuvio vidurį, tada vata skris aukštyn.

Lūpų mankšta

„Dramblio kamienas“. Suapvalinkite lūpas ir patraukite jas į priekį. Laikykite lūpas šioje padėtyje, kad suskaičiuotumėte 6.

Liežuvio pratimai

"Sūpynės". Pakelkite ir nuleiskite platų liežuvį už dantų, paliesdami jį viršutinės dantenos galiuku, tada apatinę danteną.

Padėkite liežuvio galiuką po viršutine lūpa, tada spustelėdami nuplėškite.

"Taurė".

- Paruošk „puodelį“, pavaišinsiu sultimis. Kokias sultis gersite?

— Šiek tiek atidarykite burną, plačiu liežuviu uždėkite ant apatinės lūpos, tada pakelkite galiuką ir šoninius liežuvio kraštus į viršų; vidurinėje liežuvio dalyje turi susidaryti įdubimas.

„Paršelių Naf-Naf ir Nuf-Nuf pokalbis“. Skiemenų tarimas na-na-na, na-na-na, gerai-na-na, bet-bet-bet pasikeitus stresui ir intonacijai (baimingas, pasitikintis, piktas, ramus).

Foneminio suvokimo ugdymas

Raskite paveikslėlius tema „Drabužiai“, kurių pavadinimuose yra garsas [w]. Garso [ш] padėties nustatymas žodžiais kepurė, šalikas, marškiniai, kelnės, dušas.

Išdėstykite paveikslėlius ant spausdinimo drobės. Viršutinėje juostoje pastatykite objektus, kurių pavadinimuose garsas girdimas žodžio pradžioje, viduryje - tuos, kurių vardų garsas yra viduryje, apačioje - tuos, kurių pavadinimų garsas yra pabaigoje.

5 pamoka

Atlikite pratimus, kad išlavintumėte ilgą iškvėpimą

„Stiprus vėjas pučia lapus“. Uždėkite platų liežuvį („kastuvą“) ant apatinės lūpos. Pūtimas formuojant „griovelį“ išilgai vidurio linijos.

Lūpų mankšta

„Didelio dramblio ir mažo dramblio kamienas“. Pakaitomis platūs ir siauri "vamzdžiai".

Liežuvio pratimai

– Jojame ant žirgo. Paspaudus liežuviu. Platus liežuvio galiukas prisisiurbia prie gomurio ir spragtelėjus nulipa.

„Rožės žiedlapis“. Liežuvis suspaustas išorėje, tada – burnos viduje. Įsitikinkite, kad šoniniai liežuvio kraštai yra prispausti prie viršutinių krūminių dantų.

Artikuliacinio aparato organų perjungiamumo ugdymas ir koordinuoto lūpų ir liežuvio darbo vystymas

„Begemotų pokalbis“. Skiemeninių junginių tarimas bda-bda, bdo-bdo, bdu-bdu, bda-bda; bda-bdo-bdy, bda-bda-bdu-bdy pasikeitus intonacijai.

Foneminio suvokimo ugdymas

Garso [ш] padėties nustatymas žodžiais Šura, Maša, Nataša, storos, žemos, kvailos, nuogos.

6 pamoka

Atlikite pratimus, kad išlavintumėte ilgą iškvėpimą

"Vėjas ošia". Padėkite buteliuką aukštyn kojom nosies lygyje. Pakelkite platų liežuvį prie viršutinės lūpos ir stipriai pūskite ant liežuvio. Burbule girdisi triukšmas.

"Dramblio jauniklis geria šiek tiek vandens." Padarykite „smaklę“. Įkvėpkite ir iškvėpkite orą per burną.

Lūpų pratimai

Pratimų iš ankstesnių pamokų kartojimas.

Koordinuotų lūpų ir liežuvio judesių ugdymas. Ištieskite lūpas į „vamzdelį“, o liežuvį į „puodelį“ (už burnos ribų).

Liežuvio pratimai

Pratimų iš ankstesnių pamokų kartojimas.

"Harmonika". Šypsokitės, šiek tiek atidarykite burną. Priklijuokite liežuvį prie burnos stogelio, tada, nenuleisdami liežuvio, uždarykite ir atidarykite burną. Kartodami pratimą, plačiau atverkite burną ir ilgiau laikykite liežuvį.

Artikuliacinio aparato organų perjungiamumo ugdymas ir koordinuoto lūpų ir liežuvio darbo vystymas

Booby the Hippo mokosi tarti skiemenis žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti, žiūrėti.

Foneminio suvokimo ugdymas

Nuotraukų, kurių pavadinimuose yra garsas [w], pasirinkimas iš kitų nuotraukų, kurių pavadinimuose yra [s] ir [z]. Mokytojas ištaria žodžius, o vaikas pasirenka paveikslėlius, kurių pavadinimuose yra garsas [w].

Garso nustatymas [w]

Artikuliacinio aparato organų padėtis teisingai tariant garsą [w]

Lūpos šiek tiek suapvalintos ir ištiestos į priekį kaip vamzdelis. Dantys sujungiami 1-2 mm atstumu. Liežuvio galiukas pakeltas „puodelyje“, bet neliečia gomurio. Šoniniai liežuvio kraštai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų, o priekinės liežuvio dalies vidurys sudaro pusmėnulio plyšį su gomuriu iškart už alveolių. Minkštasis gomurys pakeltas, balso stygos atviros. Iškvepiamo oro srautas yra stiprus. Jei pridedate nugarą prie burnos, pajusite šilumą.

Garso kūrimo būdai [w]

Garsinis garso suvokimas. Garsinio garso „Triukšmario“ vaizdo kūrimas. Onomatopoėja

Vėjo garsas miške; lapų ošimas ant medžių; sausų lapų ošimas; sauso šieno ar šiaudų, popieriaus šiugždesys; šnypštimo, gyvatės; pelių ošimas duobėje, padangos ant grindinio; iš pramušto baliono sklindančio oro garsas, garą išleidžiantis lokomotyvas.

Vaizdinio garso vaizdo formavimas [w]

Artikuliacijos profilio ekranas. Lūpų, dantų ir liežuvio padėties patikslinimas. Artikuliacijos organų padėties aprašymas.

Artikuliacijos organų padėties suvokimo formavimas žaislų pagalba. Pažiūrėkite, kaip beždžionė pakelia savo liežuvį, „užkabintą“ viršutinių dantų.

еёё129 Garso automatizavimo etape naudojamų užduočių brėžiniai [с]

Taisyklingos garso [sh] artikuliacijos demonstravimas. Atkreipkite vaiko dėmesį į lūpų, dantų ir liežuvio padėtį.

Plastikinis liežuvio formos vaizdas naudojant rankas

Dešine ranka nubrėžkite liežuvio „puodelio“ formą, o kaire ranka – gomurį.

Garso [w] nustatymas pagal R.I. Levina (1965 m.)

Garso [sh] nustatymas imituojant

Pakelkite liežuvį prie viršutinės lūpos ir tolygiai bei stipriai iškvėpkite orą, valdydami oro srovę plaštaka.

Pasiekę šiltą oro srovę iš liežuvio padėties ties viršutine lūpa, atidarę burną perkelkite liežuvį per viršutinius dantis į gomurį. Suapvalinkite lūpas ir ištieskite jas į priekį, sutraukite dantis 1-2 mm atstumu ir iškvėpkite. Garsas turi būti [w].

Garso išdėstymas [sh] pagal garsą [t]

Ištarkite garsą [t] keletą kartų 2–3 sekundžių intervalais. Tada suteikiamas nustatymas: liežuvis „beldžia“ ne į dantis, o į gumbus (alveoles). Garsas [t] iš pradžių tariamas su aspiracija, o silpnas ir trumpas šnypštimas maišomas su sprogimo garsu.

Suapvalinkite lūpas ir ištieskite jas į priekį, pakelkite liežuvį į gomurio priekį. Prispauskite šoninius liežuvio kraštus prie krūminių dantų. Perėjimas iš garso [t] į garsą [w]: t-t-t-shhh. Vėliau triukšmas pailgėja ir pašalinamas iš ankstesnio garso [t].



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalink