Kontaktid

Näited rasketest sõnadest põhikooli jaoks. Keeruliste sõnade tunniplaan vene keeles sellel teemal. Töötame kahe juurega sõnade tähenduse määramisega

Haridus- ja hariduskompleks "Venemaa kool"

Teema: Rasked sõnad

Tunni tüüp:õppetund uute teadmiste omandamisel

Tunni eesmärk: keeruliste sõnadega tutvumine ja keeruliste sõnade juure leidmise oskuse arendamine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

Kujundada õpilastes arusaama keerulistest sõnadest, oskust sellistes sõnades siduvaid täishäälikuid õigesti kirjutada;

Tutvustada keeruliste sõnade moodustamise viise;

Laiendage teadmisi sõnade koostise kohta.

Hariduslik:

Kasvatage huvi oma emakeele õppimise vastu.

Hariduslik:

Õpilaste kõne-, tähelepanu-, vaatlus-, mõtlemis- ja õigekirjavalvsuse arendamine.

Planeeritud tulemused:

Teema:

Õpilased saavad tunni jooksul teadmisi raskete sõnade kohta;

Õppige leidma keeruliste sõnade juuri;

Õppige moodustama keerulisi sõnu.

Metasubjekt:

Aktsepteeri ja salvesta õpiülesanne;

Planeerige oma tegevust vastavalt ülesandele;

Viia läbi võrdlus ja klassifitseerimine vastavalt kindlaksmääratud kriteeriumidele;

Viia läbi sõnaanalüüs, tuues esile olulised tunnused.

Isiklik:

Kasutada õppetegevuses edukuse kriteeriumist lähtuvat adekvaatset enesehinnangut;

Kujundada õpilase sisemine positsioon kooli positiivse suhtumise tasemel.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

Tere päevast

Lapsed, kas teil on soe? (Jah!)

Kas klassiruumis on valgust? (Jah!)

Kas kell on juba helisenud? (Jah!)

Kas tund on juba läbi? (Ei!)

Kas tund on just alanud? (Jah!)

Kas sa tahad õppida? (Jah!)

Nii et kõik saavad maha istuda!

Alustame vene keele tundi.

Rääkige sõna saladustest

Olen alati teie jaoks valmis.

Aga olge klassis valmis

Avalda ise sõnade saladused.

Poisid, kas olete valmis uusi avastusi tegema? Asume siis tööle.

2. Kalligraafia.

1) Soojendage käsi.

Sirutame sõrmi ja paneme need tööks valmis. (soojendus)

Meie sõrmed surusid tihedalt kokku.

Mis on juhtunud? Huvitav!

Ilmselt oli neil külm.

Katame need tekiga.

(Lapsed masseerivad käsi)

Sõrmed teevad harjutusi

Et oleks vähem väsinud.

Ja siis on need märkmikus

Nad hakkavad kirju kirjutama.

(Lapsed suruvad rusikad kokku ja lahti)

2) tähtede ja ühendite kirjutamine (Kk; Nn; na; kuid; ko; en; ki; kl; nm; nya; ku; kya; uus)

Kirjeldage helisid; millistes silpides on kaashäälikud pehmed ja kõvad.

3. Teadmiste uuendamine.

Kirjutage sama juurega sõnad -värv-;

Mis on tüvisõna? Kuidas kirjutada juurt sama juurega sõnades?

4. Tunni eesmärgi seadmine.

Loeme E. Izmailovi luuletust.

Lugege naljakaid luuletusi

Milleks need on?

Kunagi oli PAR,

Ta nägi välja hall ja vana,

Aga keeva veega

Ta tantsis nagu noormees.

See voolas teekannudest,

See keerles pottide kohal,

Pole kasulikke asju teha

Ma ei saanud sellega üldse hakkama.

Kunagi oli sõna MODE

Sõnas EXIT, sõnas INPUT,

Sõna KHODIKI koputas,

Ja matkal kõndis see kaugusesse.

Nii elasid STEAM ja HOD.

Nad elasid lahus, kuid

Nad olid omavahel ühendatud -

Nad ujusid vee peal.

Parvlaev sõidab AURUPAAT,

PAAR ja ROAD lähevad paaris.

– Millised sõnad elasid eraldi?

– Millistes sõnades elas sõna liikuma? (Väljumine, sissepääs, jalutajad, matk.)

Ülesanne: kirjutage need sõnad üles ja sortige need vastavalt nende koostisele. (Üks õpilane kommenteerib sõnade üleskirjutamist ja nende koostise järgi analüüsimist.)

– Kuidas neid sõnu nimetatakse? (Samad juured).

– Mis juhtus sõnadega PAIR ja LIIKUMINE? (Nad olid ühendatud.)

- Mis sõna sa said? (Aurulaev.)

– Kirjutage see sõna oma vihikusse ja proovige see selle koostise järgi välja mõelda. (Kuulatakse laste valikuid.)

- Mitu juurt sellel sõnal on? (Kaks). Milline?

- Mitu tüve selles sõnas on? (Kaks.)

– Mis täht ühendab neid kahte juurt (tüve)? (Vokaal - O).

– Kuidas saab seda vokaali nimetada, kui see ühendab juuri? (Ühendav).

– Selgitage selle sõna tähendust. (Saada aurumasinaga.)

– Selliseid sõnu nagu aurutaja nimetatakse liitsõnadeks. Mis te arvate, mida me täna uurime?

5. Töötage tunni teemaga.

Töö õpiku järgi:

Nt 138 (lk 77)

Lugege sõnu, selgitage iga sõna leksikaalset tähendust.

Mitu juurt on neil sõnadel? Miks?

Millised vokaalid ühendavad liitsõnades juuri?

Nt 139 (lk 78)

Loe teksti. Leidke sellest mõni raske sõna, selgitage, miks autor seda kasutas.

Täitke harjutuse kirjalik ülesanne (Õpilased kontrollivad sõnade õigekirja õigekirja abil).

6. Kehalise kasvatuse minut.

1. Päike tõstab meid treenima,

Tõstame käed käsu "üks" peale.

Ja meie kohal kahiseb lehestik rõõmsalt.

Langetame käed käsule "kaks!"

2. Panime käed laiali:

Ilmus lennuk.

Tiiva edasi-tagasi lehvitamine,

Tehke "üks" ja tehke "kaks".

Üks ja kaks, üks ja kaks!

Pange käed alla

Ja kõik istuge maha!

7. Õpitud materjali koondamine.

Nt 140 (lk 78) (Töötage paaris.)

Nimetage igas rühmas lisasõna. Põhjendage oma valikut.

(1. Autojuht; 2. Metsamees; 3. Pööris. Ülejäänud sõnadel on tüvi -tuul-;

Tuulemõõtja on raske sõna)

8. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Arva ära mõistatused, kirjuta vastused üles. Tõstke esile sõnade juured.

1) Põrandal on elevandipoeg,

See on ratastel

Silitas oma tüvega vaipa,

Silitab kuni

Kuni kogu tolm on sisse imetud

Ja põrand ei jää puhtaks. (Tolmuimeja).

2) tema töö

Sügavuses päris põhjas.

Tema töö -

Pimedas ja vaikuses.

Aga kes ta on?

Vasta küsimusele? (sukelduja)

3) ta pahvib nagu auruvedur,

Oluline on nina püsti hoida.

Tee natuke häält, rahune maha -

Kutsu kajakas jooma. (samovar)

4) Ma karjun, nurrun,

Ma lendan taeva alla. (helikopter)

Mida uut sa tunnis õppisid?

Kuidas nimetatakse sõnu, millel on kaks juurt?

9. Peegeldus

Meie õppetund on lõppenud, teeme kokkuvõtte,

Täitke mõni avaldistest:

Mulle meeldib see…

Tunnis õppisin, et...

Ma olin üllatunud...

Mulle meeldiks...

10. Kodutöö: Nt 141 (lk 78)

  • kujundada ettekujutus keerulistest sõnadest, nende moodustamise meetoditest ja õigekirjareeglitest;
  • kasvatada head tahet, oskust anda inimestele soojust ja hoolt;
  • tutvustada üldinimlikke väärtusi; 4) arendab sidusat suulist ja kirjalikku kõnet.

Tundide ajal.

I. Organisatsioonimoment.

Õhukesed niidid tiirutasid maad,
Paralleelide niidid ja rohelised jõed,
Siruta käsi, siruta käsi,
Iga inimene peaks uskuma õnne.
Sõnaga soojendada, pilguga paitus,
Heast sõnast sulab ju isegi lumi ära.
Sinuga koos olla on nii imeline
Sünge inimene muutub lahkeks ja rõõmsaks.

Poisid, miks võib inimene olla sünge? (Kui ta on solvunud, tunneb ta end halvasti ja kurb).

Millised omadused on inimestel, kes tahavad hädasolijaid aidata? (Headus, tundlikkus).

Täna vaatleme mõningaid selliseid omadusi iseloomustavate sõnade moodustamise viisi.

II. Põhiteadmiste värskendamine.

1. Arva ära mõistatus:

Üle jõgede, üle mägede
Kuulame muusikat ja vestlust.
Aitas meil neid kuulda
See ime rind.

Täpselt nii, see on raadio. Kuidas see sõna tekkis? (See on keeruline sõna; see on moodustatud kahest tüvest).

2. Loo lugemine.

Ükskord kuulsin raadiost Yu. Ermolajevi lugu “Parim sõber”. Loeme seda nüüd.

“Kolya jättis oma rolleri õue ja läks välja lõunatama. Enne kui jõudis süüa, nägi ta Vovka Tšulkovit oma rolleriga sõitmas. Kolja vihastas ja jooksis õue.

"Nüüd," mõtleb ta, "annan Vovkale peksa, et ta ei võtaks teiste inimeste asju küsimata ära."

Ta hüppas vihaselt tema juurde ja surus isegi rusikad kokku. Ja Vovka nägi teda ja ütles poisile, kes tema kõrval seisis:

Saage tuttavaks Igorekiga, see on mu parim sõber Kolja. Kolja häbenes, surus rusikad lahti ja ütles ootamatult endale:

Miks sa tõukerattaga ei sõida..."

Kas tekstis on raske sõna? (Roller).

Miks Koljal piinlik oli? (Tundsin oma ahnuse pärast häbi).

Kas arvate, et Kolja annab nüüd oma rolleri lastele? (Kindlasti).

Kuidas peaks inimestega käituma, et mitte end häbeneda? (See, kuidas sa tahad, et sind koheldaks).

Kirjutage sõna üles ja viige läbi selle morfeemiline analüüs: tõukeratas.

Millise liitsõnade moodustamise skeemi saab koostada? (Juur + ühendav vokaal + juur).

III. Keeruliste sõnade tunnuste jälgimine.

1. Samatüveliste sõnade valik.

Kuidas mõistate sõna "lahkus"?

S. I. Ožegovi sõnaraamatus on antud järgmine tõlgendus: "Vastuvõtlikkus, emotsionaalne suhtumine inimestesse, soov teha teistele head."

Valige sõnale "lahkus" sugulane omadussõna. (Lahke).

Teeme tööd rühmades. Kirjutage üles keerulised sõnad - omadussõnad, millel on sama tüvi kui sõna "lahke".

Kontrollime iga rühma sõnu.

Tahvlilt loe: vooruslik, heatujuline, heatahtlik, heatujuline, soliidne, heasüdamlik, kohusetundlik, hea naaber.

Lisage oma märkmikesse sõnad, mida teil pole. Valige nendes juur.

Mis on nende sõnade kirjapildil ühist? (Ühendav täishäälik "o").

2. Sünonüümide valik.

S.I. Ožegov tõlgendab sõna "lahke" nii: "Näitab üles hoolivust, siiraid tundeid kõigi elusolendite vastu, tuues head ja alati valmis aitama."

Valige sünonüümid. Iga rühm kirjutab oma sõnad paberilehtedele.

Kontrollige iga rühma sõnu.

Kirjutage vihikusse: leplik, halastav. Tehke nende morfeemiline analüüs.

Mida sa märkasid? (Mõlemad sõnad on keerulised, moodustatud kahest tüvest).

Kirjutage seletavast sõnastikust üles sõna "armuline" tähendus. (Armuline – valmis kedagi aitama kaastundest, heategevusest).

Mida sa selle sõna tõlgendamisel leidsid? (Sõna "filantroopia" on samuti moodustatud kahest alusest).

3. Vestlus teksti põhjal.

Kas M. Vodopjanovi loo “Üks kõigi eest, kõik ühe eest” tüüpe võib armulisteks nimetada?

“Silmapaistev matemaatik Lev Semenovitš Pontrjagin jäi pimedaks, kui ta oli veel algkooliõpilane. Tema silmad valutasid, tehti ebaõnnestunud operatsioon ja poiss sukeldus igaveseks lootusetusse pimedusse. Poiss oli teda tabanud katastroofist masendunud.

Ühel päeval tulid Levi seltsimehed koju ja teatasid kindlalt, et aitavad teda klassina.

Ja nad aitasid. Igal õhtul tuli keegi Levale temaga tunde õppima, talle õpikuid ja raamatuid ette lugema. Tema töökaaslane rääkis tundides talle tasasel häälel, mis tahvlile oli kirjutatud, mis kogemust õpetaja näitab. Mu kamraadid käisid Levaga liuväljal, teatris, kontsertidel ja loengutel.

Tõeliste sõprade abiga lõpetas Lev Pontryagin kooli kiitusega ja astus Moskva ülikooli. Ja siit me leidsime head seltsimehed. Õpilased aitasid noormeest meelsasti. Pontrjagin osutus andekaks matemaatikuks ja 23-aastaselt sai temast Teaduste Akadeemia professor ja korrespondentliige.

Kuidas te üksteist aitate? Kas meie klassi kohta võib öelda: “Üks kõigi eest, kõik ühe eest”?

IV. Probleemsituatsioonide analüüs rühmades.

Iga rühm saab moraalset olukorda kirjeldava ümbriku. Lapsed arutavad olukorda ja iga rühm avaldab oma arvamuse kuuldu kohta.

  • Teie sõber ei ole oma kodutööd teinud ja küsib märkmikku, et ta saaks selle kopeerida.
  • Teie sõber saab veerandi eest halbu hindeid ja teil on keelatud temaga sõber olla.
  • Teie sõber kasutab halbu sõnu ja väljendeid.
  • Teie sõber ei tea, kuidas võrkpalli mängida ja laseb meeskonnal alt vedada.
  • Teie sõber tegi midagi halba, kuid teid karistati.

Mida peaks halastav inimene tegema?

V. Harjutus keeruliste sõnade kirjutamisel.

1. Töö sõnade leksikaalse tähenduse kallal.

Lugege sõnad läbi ja selgitage, millistest kahest sõnast kumbki moodustub. Milline täishäälik jääb kahe tüve vahele?

Heatahtlik, heatahtlik, hästi käituv, üllas, heategevuslik, kasulik.

Mida sa märkasid? (Sama esimene alus).

Kuidas mõistate sõna "hea"? (Hea; see, mis annab rikkust, rahuldab vajadusi).

Kuidas kuulutati välja 2007. aasta Tatarstani Vabariigis? (Heategevuse aasta).

Kuidas aru saada, mida see sõna tähendab?

"Heategevus on tasuta tegevus, mille eesmärk on anda materiaalset abi vaestele või avalikku kasu."

2. Mitmetasandiline töö.

Valige oma tugevuse järgi üks ülesannetest.

I tase: kirjutage need sõnad üles ja viige läbi nende morfeemiline analüüs: heatahtlik, heatahtlik, hästi käituv, üllas, heategevuslik, kasulik.

II tase: koostage nendest sõnadest kolm fraasi (hea, heatahtlik, hästi käituv, üllas, heategevuslik, kasulik) neid. adj. + im. nimisõna

III tase: koostage ja kirjutage üles kolm lauset, mis on tähenduselt sidusad, kasutades neid sõnu: heatahtlik, heatahtlik, hästi käituv, üllas, heategevuslik, kasulik.

Kuulame, mis sa välja mõtlesid.

VI. Loominguline töö.

Mõelge välja ja kirjutage üles tekst "Nii, et teie kõrval olev inimene oleks õnnelik."

VII. Tunni kokkuvõte.

1. Peegeldus.

  • Mida sa tunnis õppisid?
  • Milliseid sõnu nimetatakse liitsõnadeks?
  • Millised vokaalid võivad tüvedega liituda? Kuidas neid täishäälikuid nimetatakse?
  • Millise uue sõnade moodustamise viisi te täna õppisite? (Kahe aluse lisamine).
  • Tooge näiteid rasketest sõnadest.
  • Milliseid tundeid kogesite tunni jooksul? Millega see seotud on?
  • Mis järeldused sa enda jaoks tegid?

2. Kodutöö.

Sa lahkud koolist täiskasvanuna ja valid ise oma tulevikutee. Kuid mis iganes teist saab tulevikus – teadlane, kunstnik, insener või arst –, olge ennekõike inimene. Ja me peame seda nüüd õppima. Ja ma soovitan teil kodus mõelda, mida päriselt igaüks eraldi ja kogu klass koos korda saata, et vähemalt üks inimene teie kõrval õnnelikuks saaks. Arvan, et tähelepanelikud lapsed tunnevad telesaateid kuulates ja kohalikke ajalehti lugedes koheselt kellegi teise valu ja otsustavad, kes meie abi vajab.

Moodustage uusi liitsõnu

  • raamatud + armastus =
  • Kuu+kõnd =
  • leht+langemine =
  • aur+kõnd =
  • jää + purustamine =
  • kõndimine+kõndimine =
  • ise+lendab=
  • soomus+vest =

Moodustage uusi liitsõnu

  • raamatud + armastus =
  • Kuu+kõnd =
  • leht+langemine =
  • aur+kõnd =
  • jää + purustamine =
  • kõndimine+kõndimine =
  • ise+lendab=
  • soomus+vest =

Eelvaade:

Vallavalitsuse õppeasutus “Põhikeskkool nr 22” IMRSC.

Avatud vene keele tund

2. klass.

Valmistatud ja läbi viidud:

Sorokina Natalja Mihhailovna

algkooli õpetaja.

2013-2014 õppeaasta

Tunni ülevaade

Klass: 2, “Lubatõotav algkool”, N.A. Tšurakov “Vene keel”, kolmeosaline õpik. Toimetanud M.L. Kalenchuk, Moskva “Akadeemiline raamat/õpik”, 2012.

Teema: vene keel

Teema: Kuidas sõnu tehakse. Liitsõnad kahest tüvest ühendava vokaalitähega.

Tunni tüüp: uue materjali õppimine.

Tunni eesmärgid ja eesmärgid:

Hariduslik:

Laste teadmiste värskendamiseks sõnade koostise kohta,

Tuvastada laste olemasolevad teadmised sõnade moodustamise kohta eesliidete ja järelliidete abil,

Moodustada õpilastes ideid selle kohta, kuidas tehakse keerulisi sõnu, millel on kaks juurt.

Hariduslik:

Praktilise kogemuse kujunemine sõnade parsimisel nende koostise järgi,

Edendada haridus- ja teabeoskuste arengut, paaristöötamise oskust,

Arendage tähelepanu, vaatlust, mälu, mõtlemist

Õpilased,

Edendada õpilaste kõne arengut,

Arendage õigekirjavalvsust,

Arendage oskust oma teadmisi objektiivselt hinnata.

Hariduslik:

Kasvatage hästi täpsust, töökust, soovi

Uuring,

Arendage oskust kuulata ja seisukohti võtta

vestluskaaslane,

Näidake oma kaaslaste suhtes üles sõbralikku suhtumist

Ühised tegevused.

Planeeritud tulemused:

Teema:

Et selgitada teadmisi sõnade koostise kohta,

suutma ära tunda sõna erinevaid osi,

Kirjutage õpitud reeglite põhjal sõnad õigesti,

Leia õpikust vajalik teave,

Metasubjekt:

Õppetunni õpieesmärgi mõistmine ja mällu säilitamine,

Valige tegevused vastavalt eesmärgile,

Viige läbi harivaid tegevusi koos kommenteerimisega,

Pärast oma teadmiste hindamist tehke tehtud vigade põhjal oma tegevuses vajalikud kohandused.

isiklik:

Näidake üles hariduslikku ja kognitiivset huvi uue õppematerjali ja uue tunniprobleemi lahendamise viiside vastu.

Moodustati UUD:

Kognitiivne - kognitiivse eesmärgi iseseisev sõnastamine, võrdlus ja klassifitseerimine etteantud kriteeriumide järgi, sõnade analüüs nende tunnuste esiletoomiseks, süntees;

Suhtlusvõimeline - koostöö õpetaja ja klassikaaslastega, oskab esitada täpsustavaid küsimusi, väljendada oma mõtteid suulises ja kirjalikus kõnes, põhjendada avaldatud hinnangut;

Reguleeriv - määrake ja sõnastage tunnis õppetöö ülesanne dialoogis õpetaja ja klassikaaslastega, suutma korraldada oma töökohta ja tööd, töötada kavandatud plaani järgi, kohandades oma tööd, keskendudes meisterlikkuse taseme vahehinnangule. materjal;

Isiklik – moraalne ja eetiline hinnang oma tööle tunnis, teadlikkus teema õppimise edukusest.

Tehnilised koolituse abivahendid:multimeediaprojektor, säritusekraan, sülearvuti, esitlus.

Treeningu meetodid ja vormid:

Meetodid: visuaalne, verbaalne, praktiline,

Kujundid: eesmine, individuaalne.

Interdistsiplinaarsed seosed: lugemine (lugemisülesanded õpikus)

Varustus: esitlus,

Flashcardid teemal "Kontrollimatu õigekirjaga sõnade kirjutamine".

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevus

UUD

  1. Aja organiseerimine.

Motivatsioon õppetegevuseks.

Tervitab õpilasi ning kontrollib klassiruumi ja tehnika valmisolekut.

Slaid number 2.

Seadistab õpilased tööle:

Täna kirjutame jälle,

Tee järeldused ja põhjenda.

Ja et õppetund oleks kõigile kasulik,

Osale aktiivselt töös, mu sõber!

- Meie ülesanne on töötada aktiivselt ja truult, hea tujuga, täita kõik ülesanded.

Õpetajad kuulavad. Korraldage töökoht.

Regulatiivne UUD

Isiklik UUD

II. Tunni teema ja eesmärgi seadmine. Enesemääramine tegevuseks.

Slaid number 3.

Õpetaja esitab lastele probleemse küsimuse:

Poisid, arvake ära mõistatus: kellel üksi on sarv? No muidugi…

Mis sõna sa välja mõtlesid?

Kirjutage sõna üksikutele tahvelarvutitele.

Jaotage see koostise järgi.

Mida sa märkasid?

Ava õpik lk 91, loe läbi tunni teema pealkiri, millega täna tunnis tegeleme.

Milliseid ettepanekuid soovite mulle teha, mis aitaksid mul klassis uut materjali edasi õppida?

Kui paljudel teist on soov tunnis midagi uut õppida?

Lapsed proovivad iseseisvalt sõna moodustada, määravad, kui palju juuri on saadud sõnas. Õpetaja abiga määravad nad, mida nad selles tunnis õpivad.

Regulatiivne UUD

Kommunikatiivne UUD

III. Varem omandatud teadmiste värskendamine.

  1. Kodutööde kontrollimine. Õpetaja kõnnib klassis ringi, vaatab vihikuid, kas kõik lapsed on oma kodutööd teinud.
  2. Õpetaja seab lapsed tööd tegema:

Avage märkmikud, mille ma teile täna jagasin, ja kirjutage üles:

"Klassitöö".

Kirjutame kaunilt, hoolikalt, kuvame iga tähe õigesti, kalligraafiliselt.

2. Töötage kaartidega "Kontrollimatu õigekirjaga sõnade kirjutamine".

Poisid, vahetage kaarte. Kontrollige, kas teie naaber täitis ülesande õigesti.

3. Sõnade moodustamise ülevaade:

Milliseid sõnade moodustamise viise teate?

Kuidas moodustuvad uued sõnad?

Millised sõna osad on sellega seotud?

Lastel on avatud vihikud, milles nad kodutöid tegid.

Lapsed panevad kuupäeva kirja.

Poisid täidavad ülesandeid kaartidel.

Eksperthinnang.

Frontaalne töö küsimustega.

Regulatiivne UUD

Kognitiivne UUD

Isiklik UUD

Kommunikatiivne UUD

IV. Uue materjali kallal töötamine.

Töö õpikust saadavad esitlusslaidid Slaid nr 4-10.

1. Õpetaja aktiveerib õpikus laste tööd.

- Ava õpik lk 91. Hakkame lugema uue materjali teksti, püüdes õigesti täita kõiki nõia ja Anishit Yokopovna ülesandeid.

Kirjutage sõnad üles.

Töötage küsimustega lk 92. (eelviimane lõik)

Proovime neid sõnu nende koostise järgi sõeluda.

Kui palju juuri on meie loodud uutel sõnadel?

Mis täht neid juuri ühendab?

Väljundi lugemine lk 92 - viimane lõik.

Töö õpiku järgi.

Teksti lugemine lk.91-92.

Teksti lugemisel täidetakse ülesandeid uute sõnade moodustamiseks.

Poisid kopeerivad sõnad maha. Lk.92 – õpik.

Poisid lugesid järeldust.

Kognitiivne UUD

Isiklik UUD

V. Füüsiline harjutus.

VI Õpitud materjali koondamine.

1. Õpetaja sätib lapsed numbri ülesande täitmiseks.

- Lk 93 leidke ja lugege ülesanne nr 102 jaoks.

Poisid, näidake kirjalikult, kuidas tekkisid sõnad mets-stepp ja saeveski.

Vaata nüüd hoolega tahvlit, kas oled ülesande õigesti täitnud?

Slaid number 11.

Töötage treeningprobleemidega:

Mida need sõnad tähendavad?
- Mida teeb metsaraidur metsas?

Mida teeb metsaveok metsas?

Millistest sõnadest sündisid sõnad saemees ja puiduvedaja?

2. Mäng "Keeruliste sõnade moodustamine"

Slaid nr 12

3. Loomingulise ülesande "Moodusta uusi keerulisi sõnu" täitmine

Slaid number 13.

4. Loova mõtlemise arendamise ülesande „Asenda ühe sõnaga“ täitmine

Slaid nr 14-15.

5. Ülesande “Leia tekstist raskeid sõnu” täitmine. Õpetaja sätib lapsed tööd tegema.

Slaid nr 16-17.

6.Iseseisev töö. Nr 103 lk 93 õpikus. Õpetaja valmistab lapsed tööle.

Slaid nr 18-19.

Töö õpiku järgi.

Täida ülesanne nr 102, paaristöö.

Enesetest.

Rühmatöö suuline.

Töö üksikute kaartidega.

Enesetest esitlusslaidil.

Rühmatöö suuline.

Igal õpilasel on kaart tekstiga, millele lapsed rasked sõnad alla tõmbavad.

Esitlusslaidi kontrollimine.

Poisid täidavad numbri ülesandeid

Enesetest slaidil.

Kognitiivne UUD

Regulatiivne UUD

Kommunikatiivne UUD

Regulatiivne UUD

Kommunikatiivne UUD

Isiklik UUD

Regulatiivne UUD

Kommunikatiivne UUD

Isiklik UUD

Isiklik UUD

VII. Õppetunni kokkuvõte.

Slaid number 20.

Juhtküsimuste esitamisega aitab õpetaja lastel teha järeldusi tunnis õpitu kohta.

Lapsed ja õpetaja teevad järelduse: mida nad on õppinud?

Regulatiivne UUD

Kommunikatiivne UUD

VIII. Kodutöö.

Slaid number 21.

Õpetaja selgitab, kuidas kodutöid teha.

Poisid panevad oma kodutööd kirja.

Regulatiivne UUD

Kellel üksi on sarv? No muidugi... NINA O SARV

Kuidas moodustada kahest sõnast mets ja park uue sõna? metsapark

Kuidas nimetatakse metsariba ehk metsakultuuride riba? metsavöönd

Kuidas nimetatakse maad metsa ja stepi vahel? mets-stepp

Mis on puidutöötlemistehase nimi? saeveski

Mis on puiduvarumistehase nimi? saeveski

Mis on metsaistutamise nimi? metsaistandus

Metsapark, metsavöönd, puidutöötlemistehas, saeveski, metsastepp, metsaistandus. o o o o o o

Mets/+ hõõruda / it=mets umbes rubla Forest/+carry/it=mets umbes käru

Moodusta keerulisi sõnu MODE jää kõikjal meresuits varsti

Moodustage uued liitsõnad raamatud+armastus = Kuu+kõnd = leht+langemine = aur+kõnd = jää+tork = kõnni+kõnd = raudrüü+vest = Raamatusõber Kuukõndija Lehtede langemine Aurulaev Jäämurdja Jalakäijate soomusvestid

Asendage ühe sõnaga Kohvimasin Trapper Betoonisegisti Lumesadu Kohvi valmistamiseks kasutatav seade? KUIDAS SAAB NIMETADA INIMENET, KES LOOMA PÜÜB? MIS ON BETONI SEGAMISE MASINA NIMETUS? Mida saab nimetada loodusnähtuseks, kui lumi maha sajab?

Asenda ühe sõnaga Kannibal Maiasmokk Pika jalaga Roheliste silmadega Sinisilmne C muinasjututegelane Kes sööb inimesi Kuidas võib nimetada inimest, kes sööb palju magusat? Kuidas kutsuda inimest, kellel on pikad jalad? Kuidas kutsute roheliste (siniste) silmadega inimest?

Otsige tekstist raskeid sõnu. Orav istub vankrile, Jagab pähkleid: Paksu jalaga karule, nuiajänkule, kuldsõrele hobusele, töökale siilile.

Oskan töötada iseseisvalt Täida ülesanne nr 103.

Vaata järgi! Kas täitsite ülesande õigesti? Sorokono. Sajajalgse tervelt nelikümmend jalga – nad jooksid rõõmsalt mööda metsarada.

Ma tean... ma õppisin... ma suudan... ma saan...

Kodutöö nr 104 lk 94.

Kasutatud kirjanduse õpik N.A. Tšurakov “Vene keel”, kolmeosaline õpik. Toimetanud M.L. Kalenchuk, Moskva “Akadeemiline raamat / õpik”, 2012.



Kahest või isegi kolmest sõnast saate moodustada uue sõna. Seda uute sõnade moodustamise meetodit nimetatakse liitmiseks ja sõnu endid kompleksseks. Et mõista, kus keerulise sõna juured asuvad, peate kõigepealt õigesti määrama selle tähenduse. Näiteks aurulaev ei ole see, mis sõidab paarikaupa, vaid laev, mis sõidab paarikaupa. Või pole hiirelõks mitte osav hiir, vaid lõks hiirtele.

On sõnu, mis näevad välja nagu keerulised sõnad, kuid tegelikult on neil ainult üks juur ja see tuleb selgelt esile pärast sõna tähenduse leidmist. Näiteks kollakas ei ole kollane villane, vaid kergelt kollane, juur on üks (kollane) ja ovat järelliide. Või parim pole suurepärane tee, vaid lihtsalt väga hea.

Töötame kahe juurega sõnade tähenduse määramisega

Tolmuimeja: masin tolmu eemaldamiseks, imedes selle õhuvooluga sisse.

Ninasarvik: suur lõunamaa imetaja ühe või kahe sarvega koonu esiosas.

Kallur: mehaaniliselt kallutatava kerega veok.

Roller: 20. sajandi algus: jalgratta, mehaanilise sõiduki sõjaline nimetus.

Tõukeratas: Nüüd: Lastele: ratastel või rullikutel seisva käepidemega kang sõitmiseks.

Helikopter: õhust raskem vertikaalse õhkutõusmise ja maandumisega õhusõiduk, millel on horisontaalne rootor "propeller".

Lennuk: õhust raskem õhusõiduk, millel on elektrijaam ja tiib, mis toodab tõstejõudu.

(Tõlgendus võetud Ožegovi seletavast sõnaraamatust)

Muidu on tolmuimeja asi, mis tolmu imeb. Juured tolmuvad, imevad.
Ninasarvik on loom, kelle ninal on sarv. Roots nina, sarv.
Kallur on masin, mis kallab ise oma lasti. Juured ise ja võll. Teise juure ees olev C on eesliide.
Roller on seade, mis ise veereb. Root ise, kass.
Helikopter on sõiduk, mis lendab vertikaalselt. Juured vert, aastad.
Lennuk on seade, mis lendab ise. Juurige, lenda.

Näiteid kahetüvelistest sõnadest ja sidesõnadest o, e

Mootorkolonn, motoralli, betoonisegisti, mootorsaag, veetoru, kosk, veesaag, maastikusõiduk, helikopter, sukelduja, püüdja, starfall, kaevaja, kokk, kooremardikas, jäämurdja, metsamees, sajajalgne, hiirelõks, lihaveski, õli torujuhe, aurulaev, tolmuimeja, kuulipilduja, jalakäija, söögitoru, linnupüüdja, kalamees, samovar, lennuk, roller, kallur, terasetööline, lumesadu, klaasilõikur, diiselvedur, kaamera, leivaküpsetaja, elektrivedur.

Ühendusvokaal -e kirjutatakse tüvede järel kaashääliku pehmel, susiseval ja c-l (jalakäija, südamelöögid, põllumajandus jne). On erand: pärast tüve võib pehme konsonandi olla ka täishäälik -o. Näiteks haakepost, (kuigi hobune), kaugusmõõtja (kuigi vahemaa on). Selliste sõnade õigekirja määrab enamasti sõnaraamat.

Ühendusvokaal -o kirjutatakse kõva konsonandi tüve järele.

Näited liitsõnadest ühendava vokaaliga -e-

kashEvar (puder + kokk)

linnud Catch (lind + saak)

jalakäija (kõndimine + kõndimine)

vihmamõõtur (vihm + mõõt)

tolmuimeja (tolm + imemine)

linnuvabrik (linnuliha + tehas)

naftajuhe (nafta + juhtivus)

juurviljahoidla (juurviljad + pood)

teekond (tee + jalutuskäik)

hiirelõks

navigaator

mudaravi

sai Evar

laevahukk

maamõõtja

VärskeKülmutatud

kõikjal Jumal

üldlevinud

pööripäev

Näited liitsõnadest ühendava vokaaliga -o-

samovar (ise + kokk)

juga (vesi + kukkumine)

iceOkol (jää + purustamine)

LanguageOved (keel + teadmine)

Lumesadu (lumi + sügis)

helikopter (vertikaalne + lend)

klaasilõikur (klaas + lõigatud)

Betoonisegisti (betoon + segamine)

ZverOlov (metsaline + saak)

houseSidden (kodus + istuda)

kaamera

autoColumn

Valgusdiood

elektriline saag

testSegisti

Veel üks raskete sõnade loetelu, millel on kaks juurt ja isegi kolm

Teema: Vene keele õppekompleks "Venemaa kool"

Tunni teema: Rasked sõnad.

Tunni eesmärk: arendada oskust kirjutada õigesti keerulisi sõnu kasutades ühendavaid tähti o, e; määrata keerulise sõna tüvesid; rakendada keeruka sõna juurtes ortogrammide õigekirja reegleid.

Ülesanded:

Hariduslik:

Arendada oskust kirjutada algoritmi alusel keerulisi sõnu;

Aktiveerida ja laiendada õpilaste sõnavara.

Hariduslik:

Edendada õpilastes kognitiivse huvi, loogiliste üldkasvatusoskuste, vaimsete operatsioonide, kujutlusvõime, erinevat tüüpi mälu arengut;

Looge igat tüüpi teabe tajumise kanalite arendamiseks.

Hariduslik:

Jätkata positiivsete isikuomaduste arendamist (vastutustunne, vastastikuse abistamise tunne, hea tahe);

Arendada eneseregulatsioonioskusi (kuulmis- ja kuulamisoskus);

Sisestage austust töö ja tööproduktide vastu.

Tundide ajal

    Organisatsioonihetk (tervitus).

    Indikatiivne-motiveeriv etapp.

Kalligraafia.

    Lastel palutakse mõistatus ära arvata.

"Seda on lihtne ja kiire ära arvata: pehme, lopsakas ja lõhnav,See on must, see on valge ja mõnikord on see põlenud.(Leib)

Valige sõnale "leib" sama juurega sõnad.

Rekord: leib, leib, leib. Juure isoleerimine.

    Pidage meeles vanasõnu leiva kohta.

Vanasõnade tähenduse väljaselgitamine.

Vanasõnade lugemine tahvlilt. Nende tähenduse väljaselgitamine. Salvestage üks neist valikuliselt.

3. Valmistuge uue teema uurimiseks.

Kus leiba küpsetatakse? (pagariäris)

Meiega võtab ühendust pagariäri direktori abi. Talle tehti ülesandeks teha märk. Aitame teda. Leib? tehas. - probleem (kiri tahvlil)

Mis on sõna kirjutamises huvitavat? (Kaks juurt).

Kuidas nimetada sõnu, mis võivad koosneda mitmest tüvest?

Mida nimetatakse vokaaliks, mis ühendab liitsõna kaht juurt?

Mis on tunni teema? (Ava tunni teema tahvlil)

Ettepaneku salvestamine ja selle analüüs.

Leiva...vabrikutöölised näitasid õpilastele oma töid.

Individuaalne kaart.

In...ter, m...bel, korter, tuba...ta, m...gasin, r...bota, p...kohus, st...kan, l...pata, m...bel, üliõpilane, sah...r.

4. Keelefaktide vaatlemine. Mõiste struktuursete ja semantiliste tunnuste üldistamine .

1) Pagaritöölised on teile koostanud küsimuse.

Millal kirjutatakse keerulistes sõnades ühendav vokaal o ja millal e?

Vaadake ja tehke järeldus:(Töölaual)

Leib...pagariäri Või...vabrik

Linnusõit...püüdmine Kõndimine...kõndimine

Sam...viska Vezd maha...koli

Tolm...sos Sam...var

House...sed Skin...toim

Grupi aruanne. Reeglite lugemine õpikust.

2)

Arva ära mõistatus, kirjuta vastus üles ja sorteeri see koostise järgi. (kirjutame vastused vihikusse)

Auto, mis lendab ise... (LENNUK)

Ta seisis metsas

Keegi ei võtnud teda

Moekas punases mütsis,

Mitte hea. – (FLASHOMOR)

Suure ninaga Foka juures

Pidevalt käed puusadel.

Foka keedab vett

Ja see särab nagu peegel. – (SAMOVAR)

Mäest alla jookseb kiire oja,

Vesi langeb kiiresti.

Sa näed seda ilu -

Te ei unusta kunagi. – (JUGA)

Mis on kõige esimese jalgratta nimi? (ROLLER)

Kehalise kasvatuse minut.

    Mõistete ja reeglite rakendamine.

Tehke harjutus 122, lk 50

    Lugege riim 2 korda läbi, seejärel kirjutage sõnad mälu järgi.

(grupitöö)

vanamoodne

kiire,

heinategu,

multistar,

mitmekihiline,

mulla liigutaja,

peenikeste jalgadega,

järsu sarvega,

mitme istmega,

hõreda metsaga

jalakäija,

rahvuslik

Individuaalne kaart.

Ühendage keerukate sõnade osad.

maapealne liikumine

äike sek

liha kraan

heina meetmed

istutada kõikjale

puidust vaia

jääniiduk

    Tunni kokkuvõte.

Kas teile tund meeldis?

Sain teada?

Kas ma saan?

Hinnangud:

    Kodutöö



Kas teile meeldis artikkel? Jaga seda