Contacte

Exemple de cuvinte dificile pentru școala elementară. Plan de lecție de cuvinte complexe în limba rusă pe această temă. Să lucrăm la determinarea sensului cuvintelor cu două rădăcini

Complexul educațional și educațional „Școala Rusiei”

Subiect: Cuvinte dificile

Tip de lecție: lecție de dobândire de noi cunoștințe

Scopul lecției: cunoașterea cuvintelor complexe și dezvoltarea capacității de a găsi rădăcina în cuvinte complexe.

Obiectivele lecției:

Educational:

Pentru a forma la elevi o înțelegere a cuvintelor complexe, capacitatea de a scrie corect vocalele de legătură în astfel de cuvinte;

Introduceți modalități de a forma cuvinte complexe;

Extindeți cunoștințele despre compoziția cuvintelor.

Educational:

Cultivați interesul pentru a învăța limba maternă.

Educational:

Dezvoltarea vorbirii, a atenției, a observației, a gândirii și a vigilenței ortografice ale elevilor.

Rezultate planificate:

Subiect:

În timpul lecției, elevii vor dobândi cunoștințe despre cuvintele dificile;

Învață să găsești rădăcinile cuvintelor complexe;

Învață să formezi cuvinte complexe.

Metasubiect:

Acceptați și salvați sarcina de învățare;

Planificați-vă acțiunile în conformitate cu sarcina;

Efectuează compararea și clasificarea conform criteriilor specificate;

Efectuați o analiză a cuvintelor subliniind caracteristicile esențiale.

Personal:

Utilizați autoevaluarea adecvată pe baza criteriului succesului în activitățile educaționale;

Pentru a forma poziția internă a elevului la nivelul unei atitudini pozitive față de școală.

În timpul orelor

1. Moment organizatoric.

Bună ziua

Copii, vă este cald? (Da!)

Este lumină în clasă? (Da!)

A sunat deja clopoțelul? (Da!)

S-a terminat deja lecția? (Nu!)

Tocmai a început cursul? (Da!)

Vrei să studiezi? (Da!)

Deci toată lumea se poate așeza!

Să începem lecția de limba rusă.

Spune secretele cuvântului

Sunt mereu gata pentru tine.

Dar fii pregătit în clasă

Dezvăluie singur secretele cuvintelor.

Băieți, sunteți gata să faceți noi descoperiri? Atunci să trecem la treabă.

2. Caligrafie.

1) Încălziți-vă pentru brațe.

Să ne întindem degetele și să le pregătim de lucru. (încălzire)

Degetele noastre s-au strâns strâns împreună.

Ce s-a întâmplat? Interesant!

Se pare că aveau frig.

Le vom acoperi cu o pătură.

(Copiii își masează mâinile)

Degetele fac exerciții

Să fii mai puțin obosit.

Și apoi sunt în caiet

Vor scrie scrisori.

(Copiii strâng și desfășoară pumnii)

2) Scrierea de litere și compuși (Kk; Nn; na; dar; ko; en; ki; kl; nm; nya; ku; kya; nou)

Descrieți sunetele; în care silabe consoanele sunt moi şi dure.

3. Actualizarea cunoștințelor.

Scrie cuvinte cu aceeași rădăcină -culoare-;

Care este cuvântul rădăcină? Cum se scrie o rădăcină în cuvinte cu aceeași rădăcină?

4. Stabilirea scopului lecției.

Să citim o poezie de E. Izmailov.

Citiți poezii amuzante

Pentru ce sunt?

A fost odată un PAR,

Părea gri și bătrân,

Dar cu apă clocotită

A dansat ca un tânăr.

Curgea din ceainice,

S-a învârtit peste oale,

Nu există lucruri utile de făcut

Nu am putut să o fac deloc.

A fost odată ca niciodată un cuvânt MODE

În cuvântul EXIT, în cuvântul INPUT,

Cuvântul KHODIKI a bătut,

Și pe drumeție a mers în depărtare.

Așa au trăit STEAM și HOD.

Au trăit separat, dar

Erau conectați împreună -

Au înotat pe apă.

Feribotul merge cu STEAMBOAT,

PAIR și ROAD merg în perechi.

– Care cuvinte au trăit separat?

– În ce cuvinte s-a mutat viu cuvântul? (Ieșire, intrare, plimbări, drumeție.)

Sarcina: notează aceste cuvinte și sortează-le în funcție de compoziția lor. (Un elev comentează despre scrierea cuvintelor și analizarea lor în funcție de compoziția lor.)

– Cum se numesc aceste cuvinte? (Aceleași rădăcini).

– Ce s-a întâmplat cu cuvintele PAIR și MOVE? (Au fost conectați.)

- Ce cuvânt ai primit? (Barca cu aburi.)

– Notați acest cuvânt în caiet și încercați să-l înțelegeți în funcție de compoziția sa. (Opțiunile pentru copii sunt ascultate.)

- Câte rădăcini sunt în acest cuvânt? (Două). Care?

- Câte tulpini sunt în acest cuvânt? (Două.)

– Ce literă leagă aceste două rădăcini (tulpini)? (Vocală - O).

– Cum se poate numi această vocală dacă leagă rădăcini? (Conectiv).

– Explicați sensul acestui cuvânt. (Navă cu un motor cu abur.)

– Cuvintele precum steamer se numesc cuvinte compuse. Ce crezi că vom studia astăzi?

5. Lucrați pe tema lecției.

Lucrați conform manualului:

Ex. 138 (Pagina 77)

Citiți cuvintele, explicați sensul lexical al fiecărui cuvânt.

Câte rădăcini sunt în aceste cuvinte? De ce?

Ce vocale leagă rădăcinile în cuvinte compuse?

Ex. 139 (Pagina 78)

Citeste textul. Găsiți un cuvânt dificil în el, explicați de ce l-a folosit autorul.

Finalizați sarcina scrisă pentru exercițiu (Elevii verifică ortografia cuvintelor cu modele de ortografie).

6. Minutul de educație fizică.

1. Soarele ne ridică să facem mișcare,

Ridicăm mâinile la comanda „unu”.

Iar deasupra noastră frunzișul foșnește vesel.

Coborâm mâinile la comanda „doi!”

2. Ne punem mâinile într-o întindere:

A apărut un avion.

Batand aripa inainte si inapoi,

Faceți „unu” și faceți „doi”.

Unu și doi, unu și doi!

Pune mainile jos

Și toată lumea se așează!

7. Consolidarea materialului studiat.

Ex. 140 (Pagina 78) (Lucrează în perechi.)

Numiți cuvântul suplimentar din fiecare grupă. Justificați-vă alegerea.

(1. Sofer; 2. Pădurar; 3. Vârtej. Cuvintele rămase au rădăcina -vânt-;

Windmeter este un cuvânt dificil)

8. Rezumând lecția.

Ghici ghicitori, notează răspunsurile. Evidențiați rădăcinile cuvintelor.

1) Există un pui de elefant pe podea,

Este pe roți

Mângâind covorul cu trunchiul,

Va mângâia până când

Până când tot praful este aspirat

Și podeaua nu va fi curată. (Aspirator).

2) Munca lui -

În adâncurile chiar de jos.

Sarcina lui -

În întuneric și în tăcere.

Dar cine este el?

Răspunde la întrebare? (Scafandru)

3) Pufăie ca o locomotivă cu abur,

Este important să ții nasul sus.

Fă puțin zgomot, calmează-te -

Invită pescăruşul să bea ceva. (Samovar)

4) Voi țipa, voi toarce,

Voi zbura sub cer. (Elicopter)

Ce nou ai învățat la lecție?

Cum se numesc cuvintele care au două rădăcini?

9. Reflecție

Lecția noastră s-a încheiat, să rezumam,

Completați oricare dintre expresiile:

Imi place…

In clasa am invatat ca...

Am fost surprins...

Aș dori să...

10. Tema pentru acasă: Ex. 141 (Pagina 78)

  • formați o idee despre cuvintele complexe, metodele de formare a acestora și regulile de ortografie;
  • cultivați bunăvoința, capacitatea de a oferi oamenilor căldură și grijă;
  • introducerea valorilor umane universale; 4) dezvoltarea unui discurs coerent oral și scris.

În timpul orelor.

I. Moment organizatoric.

Fire subțiri au înconjurat pământul,
Fire de paralele și râuri verzi,
Întinde mâna, întinde mâna,
Fiecare om ar trebui să creadă în fericire.
Cald cu un cuvânt, mângâie cu o privire,
La urma urmei, chiar și zăpada se topește dintr-un cuvânt bun.
Este atât de minunat să fiu cu tine
O persoană mohorâtă va deveni bună și veselă.

Băieți, de ce poate o persoană să fie mohorâtă? (Când este jignit, se simte rău și trist).

Ce calități au oamenii care vor să-i ajute pe cei care au probleme? (Amabilitate, sensibilitate).

Astăzi ne vom uita la modul de formare a unor cuvinte care caracterizează astfel de calități.

II. Actualizarea cunoștințelor de bază.

1. Ghici ghicitoare:

Peste râuri, peste munți
Auzim muzică și conversații.
Ne-a ajutat să le auzim
Acest cufăr minune.

Așa e, este un radio. Cum s-a format acest cuvânt? (Este un cuvânt complex; este format din două tulpini).

2. Citirea unei povestiri.

Odată la radio am auzit povestea lui Yu. Ermolaev „Cel mai bun prieten”. Să o citim acum.

„Kolya și-a lăsat scuterul în curte și a ieșit la prânz. Înainte să aibă timp să mănânce, l-a văzut pe Vovka Chulkov călare pe scuterul său. Kolya s-a supărat și a fugit în curte.

„Acum”, se gândește el, „o să-l bat pe Vovka ca să nu ia lucrurile altora fără să le ceară”.

A sărit la el furios și chiar și-a strâns pumnii. Și Vovka l-a văzut și i-a spus băiatului care stătea lângă el:

Faceți cunoștință cu Igorek, acesta este cel mai bun prieten al meu Kolya. Kolya s-a stânjenit, și-a strâns pumnii și, pe neașteptate, și-a spus:

De ce nu mergi cu scuterul..."

Există un cuvânt dificil în text? (Scuter).

De ce i-a fost rușine Kolya? (M-am simțit rușinat de lăcomia mea).

Crezi că Kolya le va da acum scuterul copiilor? (Cu siguranță).

Cum ar trebui să te comporți cu oamenii ca să nu-ți fie rușine? (Modul în care vrei să fii tratat).

Notează cuvântul și efectuează analiza morfemică a acestuia: scuter.

Ce schemă pentru formarea cuvintelor compuse poate fi construită? (Rădăcină + vocală de legătură + rădăcină).

III. Observarea trăsăturilor cuvintelor complexe.

1. Selectarea cuvintelor cu aceeași rădăcină.

Cum înțelegeți cuvântul „bunătate”?

În dicționarul lui S.I. Ozhegov este dată următoarea interpretare: „Reactivitate, dispoziție emoțională față de oameni, dorința de a face bine celorlalți”.

Alegeți un adjectiv înrudit pentru cuvântul „bunătate”. (Drăguț).

Hai sa muncim in grupuri. Vă rugăm să scrieți cuvinte complexe - adjective care au aceeași rădăcină cu cuvântul „tip”.

Să verificăm cuvintele fiecărui grup.

Citește pe tablă: virtuos, bun, binevoitor, bun, respectabil, bun la inimă, conștiincios, bun vecin.

Adăugați în caiete cuvintele pe care nu le aveți. Selectați rădăcina din ele.

Ce au în comun ortografia acestor cuvinte? (Vocala de legătură „o”).

2. Selectarea sinonimelor.

S.I. Ozhegov interpretează cuvântul „bună” astfel: „Arătând grijă, sentimente sincere pentru toate ființele vii, aducând bine și întotdeauna gata să ajute”.

Vă rugăm să selectați sinonime. Fiecare grup își va scrie cuvintele pe foi de hârtie.

Verificarea cuvintelor fiecărui grup.

Scrieți în caiete: mulțumit, milostiv. Efectuați analiza lor morfemică.

Ce ai observat? (Ambele cuvinte sunt complexe, formate din două tulpini).

Notează semnificația cuvântului „milostiv” din dicționarul explicativ. (Milostiv - gata să ajute pe cineva din compasiune, filantropie).

Ce ai găsit în interpretarea cuvântului? (Cuvântul „filantropie” este, de asemenea, format din două baze).

3. Conversație bazată pe text.

Băieții din povestea lui M. Vodopianov „Unul pentru toți, toți pentru unul” pot fi numiți milostivi?

„Remarcabilul matematician Lev Semenovich Pontryagin a orbit când era încă elev în școala primară. Ochii i-au durut, a fost efectuată o operație nereușită, iar băiatul a fost pentru totdeauna cufundat în întuneric fără speranță. Băiatul era abătut de dezastrul care îl cuprinsese.

Într-o zi, camarazii lui Levi au venit acasă și au declarat ferm că îl vor ajuta ca o clasă.

Și au ajutat. În fiecare seară, cineva venea la Leva să învețe lecții cu el, să-i citească cu voce tare manuale și cărți. În timpul lecțiilor, colegul lui de birou i-a spus cu voce scăzută ce era scris pe tablă, ce experiență dă dovadă profesorul. Tovarășii mei au mers cu Leva la patinoar, la teatru, la concerte și la prelegeri.

Cu ajutorul adevăraților săi prieteni, Lev Pontryagin a absolvit școala cu onoruri și a intrat la Universitatea din Moscova. Și aici am găsit camarazi buni. Elevii l-au ajutat de bunăvoie pe tânăr. Pontryagin s-a dovedit a fi un matematician talentat și la vârsta de 23 de ani a devenit profesor și membru corespondent al Academiei de Științe.”

Cum vă ajutați unul pe altul? Este posibil să spunem despre clasa noastră: „Unul pentru toți, toți pentru unul”?

IV. Analiza situațiilor problematice în grupuri.

Fiecare grup primește un plic care descrie situația morală. Copiii discută situația și fiecare grup își exprimă părerea despre ceea ce a auzit.

  • Prietenul tău nu și-a făcut temele și cere un caiet pentru a-l putea copia.
  • Prietenul tău ia note proaste pentru trimestru și ți se interzice să fii prieten cu el.
  • Prietenul tău folosește cuvinte și expresii proaste.
  • Prietenul tău nu știe să joace volei și dezamăgește echipa.
  • Prietenul tău a făcut ceva rău, dar ai fost pedepsit.

Ce ar trebui să facă o persoană milostivă?

V. Exercițiu de scriere a cuvintelor complexe.

1. Lucrează sensul lexical al cuvintelor.

Citiți cuvintele și explicați de la baza căror două cuvinte este format fiecare dintre ele. Ce vocală intervine între cele două tulpini?

Bun, binevoitor, bine comportat, nobil, caritabil, benefic.

Ce ai observat? (Aceeași primă bază).

Cum înțelegi cuvântul „bun”? (Bine; ceea ce oferă bogăție, satisface nevoi).

Cum a fost declarat anul 2007 în Republica Tatarstan? (Anul Carității).

Cum înțelegi ce înseamnă acest cuvânt?

„Caritatea este o activitate gratuită care vizează acordarea de asistență materială celor săraci sau în folosul public.”

2. Lucru pe mai multe niveluri.

Alegeți una dintre sarcini în funcție de puterea dvs.

Nivelul I: Notează aceste cuvinte și efectuează analiza lor morfemică: binefăcător, binevoitor, bine comportat, nobil, caritabil, benefic.

Nivelul II: Alcătuiește trei fraze din aceste cuvinte (binevoitor, binevoitor, bine comportat, nobil, caritabil, benefic) lor. adj. + im. substantiv

Nivelul III: Compune și notează trei propoziții coerente ca înțeles, folosind aceste cuvinte: binefăcător, binevoitor, bine comportat, nobil, caritabil, benefic.

Să auzim cu ce ai venit.

VI. Munca creativa.

Vino și notează textul „Pentru ca persoana de lângă tine să devină fericită”.

VII. Rezumatul lecției.

1. Reflecție.

  • Ce ai învățat la lecție?
  • Ce cuvinte se numesc cuvinte compuse?
  • Ce vocale pot uni tulpinile? Cum se numesc aceste vocale?
  • Despre ce mod nou de a forma cuvintele ați învățat astăzi? (Adăugarea a două baze).
  • Dați exemple de cuvinte dificile.
  • Ce sentimente ai experimentat în timpul lecției? Cu ce ​​este legat asta?
  • Ce concluzii ai tras pentru tine?

2. Tema pentru acasă.

Vei părăsi școala ca adulți și vei alege propriul tău drum viitor. Dar orice va deveni fiecare dintre voi în viitor - om de știință, artist, inginer sau doctor - în primul rând, fiți Om. Și trebuie să învățăm asta acum. Și vă sugerez să vă gândiți acasă la ce lucru real poate realiza fiecare individ și întreaga clasă împreună, astfel încât cel puțin o persoană de lângă voi să devină fericită. Cred că copiii atenți, care ascultă programe de televiziune și citesc ziarele locale, vor simți imediat durerea altcuiva și vor determina cine are nevoie de ajutorul nostru.

Formează noi cuvinte compuse

  • carti + dragoste =
  • Luna+plimbare =
  • frunză+cădere =
  • abur+plimbare =
  • gheață + zdrobire =
  • mers+mers =
  • el însuși+zboară=
  • armura+vestă =

Formează noi cuvinte compuse

  • carti + dragoste =
  • Luna+plimbare =
  • frunză+cădere =
  • abur+plimbare =
  • gheață + zdrobire =
  • mers+mers =
  • el însuși+zboară=
  • armura+vestă =

Previzualizare:

Instituția de învățământ municipală „Școala Gimnazială Nr. 22” IMRSC.

Lecție deschisă de limba rusă

clasa a II-a.

Pregătit și condus:

Sorokina Natalya Mihailovna

profesor de școală primară.

Anul universitar 2013-2014

Schița lecției

Clasă: 2, „Școala primară promițătoare”, N.A. Churakov „Limba rusă”, un manual în trei părți. Editat de M.L. Kalenchuk, Moscova „Carte/manual academic”, 2012.

Subiect: limba rusă

Subiect: Cum se fac cuvintele. Cuvinte compuse din două rădăcini cu o literă vocală de legătură.

Tipul de lecție: Învățarea de materiale noi.

Scopurile și obiectivele lecției:

Educational:

Pentru a actualiza cunoștințele copiilor despre compoziția cuvintelor,

Pentru a identifica cunoștințele existente ale copiilor despre formarea cuvintelor folosind prefixe și sufixe,

Să-și formeze elevilor idei despre modul în care se formează cuvinte complexe care au două rădăcini.

Educational:

Formarea experienței practice în analizarea cuvintelor în funcție de compoziția lor,

Promovarea dezvoltării abilităților educaționale și informaționale, a capacității de a lucra în perechi,

Dezvoltați atenția, observația, memoria, gândirea

Elevi,

Promovarea dezvoltării vorbirii elevilor,

Dezvoltați vigilența ortografică,

Dezvoltați capacitatea de a vă evalua în mod obiectiv cunoștințele.

Educational:

Cultivați bine acuratețea, diligența, dorința

Studiu,

Dezvoltați capacitatea de a asculta și de a lua un punct de vedere

interlocutor,

Arată o atitudine prietenoasă față de camarazii tăi în timpul

Activități comune.

Rezultate planificate:

Subiect:

Pentru a clarifica cunoștințele despre compoziția cuvintelor,

Să fie capabil să recunoască diferite părți ale unui cuvânt,

Scrieți corect cuvintele pe baza regulilor învățate,

Găsiți informațiile necesare în manual,

Metasubiect:

Să înțeleagă și să păstreze în memorie obiectivul de învățare al lecției,

Alegeți acțiunile în conformitate cu scopul,

Efectuați activități educaționale, însoțite de comentarii,

După ce ți-ai evaluat cunoștințele, fă ajustările necesare acțiunilor tale pe baza greșelilor făcute.

personal:

Arătați interes educațional și cognitiv pentru noul material educațional și modalități de a rezolva o nouă problemă a lecției.

UUD format:

Cognitiv - formularea independentă a unui scop cognitiv, compararea și clasificarea după criterii date, analiza cuvintelor în vederea evidențierii trăsăturilor lor, sinteza;

Comunicativ - cooperare cu profesorul și colegii de clasă, să fiți capabil să puneți întrebări clarificatoare, să vă exprimați gândurile în vorbire orală și scrisă, să justificați judecata exprimată;

Reglementare - determinați și formulați sarcina educațională în lecție în dialog cu profesorul și colegii de clasă, să vă puteți organiza locul de muncă și munca, să lucrați conform planului propus, ajustându-vă munca, concentrându-vă pe o evaluare intermediară a nivelului de stăpânire a materialul;

Personal – evaluare morală și etică a muncii cuiva în clasă, conștientizarea succesului în studierea temei.

Ajutoare tehnice de instruire:proiector multimedia, ecran de expunere, laptop, prezentare.

Metode și forme de antrenament:

Metode: vizuale, verbale, practice,

Forme: frontală, individuală.

Conexiuni interdisciplinare: citire (teste de citire din manual)

Echipament: prezentare,

Fișe cu tema „Scrierea cuvintelor cu ortografie neverificabilă”.

Activitățile profesorului

Activitatea elevilor

UUD

  1. Organizarea timpului.

Motivația pentru activități de învățare.

Salută elevii și verifică pregătirea sălii de clasă și a echipamentului.

Slide numărul 2.

Pregătește studenții pentru muncă:

Astăzi vom scrie din nou,

Trage concluzii și motivează.

Și pentru ca lecția să fie în folosul tuturor,

Implică-te activ în muncă, prietene!

- Sarcina noastră este să lucrăm activ și fidel, cu o dispoziție bună, să îndeplinim toate sarcinile.

Profesorii ascultă. Organizați un loc de muncă.

UUD de reglementare

UUD personal

II. Stabilirea temei și a scopului lecției. Autodeterminare pentru activitate.

Slide numărul 3.

Profesorul le pune copiilor o întrebare problematică:

Băieți, ghiciți ghicitoarea: Cine singur are un corn? Ei bine, desigur…

Cu ce ​​cuvânt ai venit?

Scrieți cuvântul pe tablete individuale.

Descompuneți-l după compoziție.

Ce ai observat?

Deschide manualul de la pagina 91, citește titlul subiectului lecției, pe care îl vom lucra astăzi la clasă.

Ce sugestii ați dori să-mi faceți care să mă ajute să studiez în continuare materiale noi în clasă?

Câți dintre voi au dorința de a învăța ceva nou la clasă?

Copiii încearcă în mod independent să formeze un cuvânt, să stabilească câte rădăcini sunt în cuvântul rezultat. Cu ajutorul profesorului, ei determină ce vor învăța în această lecție.

UUD de reglementare

UUD comunicativ

III. Actualizarea cunoștințelor dobândite anterior.

  1. Verificarea temelor. Profesorul se plimbă prin clasă, se uită prin caiete pentru a vedea dacă toți copiii și-au terminat temele.
  2. Profesorul îi pune pe copii să facă treaba:

Deschide caietele pe care ti le-am distribuit astazi, noteaza:

„Lucrul de clasă”.

Scriem frumos, atent, afișăm fiecare literă corect, caligrafic.

2. Lucrați la carduri „Scrieți cuvinte cu ortografie neverificabilă”.

Băieți, faceți schimb de carduri. Verificați dacă vecinul dvs. a finalizat sarcina corect.

3. Revizuirea modului în care se formează cuvintele:

Ce moduri de formare a cuvintelor cunoașteți?

Cum se formează cuvintele noi?

Ce părți ale cuvântului sunt implicate în asta?

Copiii au caiete deschise în care și-au făcut temele.

Copiii notează data.

Băieții îndeplinesc sarcini pe cărți.

Evaluare inter pares.

Lucru frontal pe probleme.

UUD de reglementare

UUD cognitiv

UUD personal

UUD comunicativ

IV. Se lucrează la material nou.

Lucrarea din manual este însoțită de diapozitive de prezentare Slide nr. 4-10.

1. Profesorul activează munca copiilor în manual.

- Deschideți manualul de la pagina 91. Începem să citim textul noului material, încercând să îndeplinim corect toate sarcinile vrăjitoarei și Anishit Yokopovna.

Scrie cuvintele.

Lucrați la întrebările de la pagina 92. (penultimul paragraf)

Să încercăm să analizăm aceste cuvinte în funcție de compoziția lor.

Câte rădăcini există în cuvintele noi pe care le-am creat?

Ce literă leagă aceste rădăcini?

Citirea rezultatului de la pagina 92 ​​- ultimul paragraf.

Lucrați conform manualului.

Citirea textului p.91-92.

Pe măsură ce textul este citit, sarcinile sunt finalizate pentru a forma cuvinte noi.

Băieții copiază cuvintele. P.92 – manual.

Băieții au citit concluzia.

UUD cognitiv

UUD personal

V. Exercițiul fizic.

VI.Consolidarea materialului studiat.

1. Profesorul îi pune pe copii să finalizeze sarcina pentru numărul.

- La pagina 93, găsiți și citiți sarcina pentru nr. 102.

Băieți, arătați în scris cum s-au format cuvintele silvostepă și gater.

Acum uită-te cu atenție la tablă, ai finalizat sarcina corect?

Slide numărul 11.

Lucrați pe probleme de exerciții:

Ce înseamnă cuvintele?
-Ce face un tăietor de lemne în pădure?

Ce face un camion de lemne în pădure?

Din ce cuvinte au dat naștere cuvintelor lumberjack și timber carrier?

2. Jocul „Formați cuvinte complexe”

Slide nr. 12

3. Finalizarea sarcinii creative „Formați noi cuvinte complexe”

Slide numărul 13.

4. Finalizarea sarcinii pentru dezvoltarea gândirii creative „Înlocuiește cu un cuvânt”

Slide nr. 14-15.

5. Finalizarea sarcinii „Găsiți cuvinte dificile în text”. Profesorul îi pune pe copii să facă treaba.

Slide nr. 16-17.

6. Munca independentă. Nr. 103 p. 93 din manual. Profesorul îi pregătește pe copii să lucreze.

Slide nr. 18-19.

Lucrați conform manualului.

Completați sarcina nr. 102, lucrând în perechi.

Autotestare.

Lucru în grup oral.

Lucrul cu carduri individuale.

Autotest pe diapozitivul de prezentare.

Lucru în grup oral.

Fiecare elev are o fișă cu text pe care copiii subliniază cuvinte dificile.

Verificarea slide-ului de prezentare.

Băieții îndeplinesc sarcinile numărului

Autotest pe diapozitiv.

UUD cognitiv

UUD de reglementare

UUD comunicativ

UUD de reglementare

UUD comunicativ

UUD personal

UUD de reglementare

UUD comunicativ

UUD personal

UUD personal

VII. Rezumând lecția.

Slide numărul 20.

Profesorul, punând întrebări conducătoare, îi ajută pe copii să tragă o concluzie despre ceea ce au învățat în lecție.

Copiii și profesorul trag o concluzie: ce au învățat?

UUD de reglementare

UUD comunicativ

VIII. Teme pentru acasă.

Slide numărul 21.

Profesorul explică cum să faci temele.

Băieții își notează temele.

UUD de reglementare

Cine singur are corn? Ei bine desigur... NAS O corn

Cum poți forma un cuvânt nou din două cuvinte pădure și parc? parc forestier

Cum se numește fâșia de pădure, adică fâșia de plantații forestiere? centura forestieră

Cum se numește pământul dintre pădure și stepă? silvostepă

Care este numele fabricii de prelucrare a lemnului? gater

Cum se numește instalația de recoltare a lemnului? moara de cherestea

Cum se numește Plantarea Pădurilor? plantare de pădure

Parc forestier, centură forestieră, fabrică de prelucrare a lemnului, fabrică de cherestea, stepă forestieră, plantație forestieră. o o o o o o

Pădure/+ rub / it=pădure despre ruble Pădure/+carry/it=pădure despre cărucior

Formează cuvinte complexe MODE gheață peste tot mare fum în curând

Formează cuvinte noi compuse cărți+dragoste = Lună+plimbare = frunză+cădere = abur+plimbare = gheață+înțepătură = plimbare+plimbare = armură+vestă = iubitor de cărți Mergător lunar Căderea frunzelor Vapor cu aburi Spărgător de gheață Armura pentru pietoni

Înlocuiește cu un cuvânt Filtru de cafea Trapper Betoniere Snowfall Un dispozitiv folosit pentru prepararea cafelei? CE POȚI NUMI O PERSOANE CARE PRIMEAZĂ ANIMALE? CARE ESTE DENUMIREA MAȘINII CARE AMESTEA BETONUL? Cum poți numi un fenomen natural când cade zăpadă?

Înlocuiește cu un singur cuvânt Căpcăun Dinte dulce Cu picioare lungi Ochi verzi Ochi albaștri C personaj de poveste Cine mănâncă oameni Cum poți numi o persoană care mănâncă multe dulciuri? Cum numești o persoană care are picioare lungi? Cum numești o persoană cu ochi verzi (albaștri)?

Găsiți cuvinte dificile în text. O veveriță stă pe căruță, Ea împarte nuci: Ursului cu picior gras, iepurașului cu picior, calului cu coama de aur, ariciului harnic.

Pot lucra independent Finalizați sarcina nr. 103.

Verifică! Ai finalizat sarcina corect? Sorokono. Cât patruzeci de picioare ale unui centipede - Au alergat veseli de-a lungul potecii pădurii.

Știu... am învățat... pot... pot...

Tema pentru acasă nr 104 p.94.

Literatură folosită Manual N.A. Churakov „Limba rusă”, un manual în trei părți. Editat de M.L. Kalenchuk, Moscova „Carte academică / manual”, 2012.



Din două sau chiar trei cuvinte puteți forma un cuvânt nou. Această metodă de formare a cuvintelor noi se numește adăugare, iar cuvintele în sine sunt numite complexe. Pentru a înțelege unde sunt rădăcinile într-un cuvânt complex, trebuie mai întâi să determinați corect sensul acestuia. De exemplu, o navă cu aburi nu este una care navighează în perechi, ci o navă care navighează în perechi. Sau o capcană pentru șoareci nu este un șoarece priceput, ci o capcană pentru șoareci.

Există cuvinte care arată ca cuvinte complexe, dar de fapt au doar o singură rădăcină și ea reiese clar după găsirea sensului cuvântului. De exemplu, gălbui nu este lână galbenă, ci ușor galbenă, rădăcina este una (galbenă), iar ovat este un sufix. Sau cel mai tare nu este ceaiul grozav, ci pur și simplu foarte grozav.

Să lucrăm la determinarea sensului cuvintelor cu două rădăcini

Aspirator: O mașină pentru îndepărtarea prafului prin aspirarea acestuia cu un curent de aer.

Rinocerul: Un mamifer sudic mare, cu unul sau două coarne pe partea din față a botului.

Basculantă: Un camion cu o caroserie basculabilă mecanic.

Scuter: începutul secolului al XX-lea: nume militar pentru o bicicletă, un vehicul mecanic.

Trotineta: Acum: Pentru copii: o bară pentru călărie cu mâner în picioare pe roți sau role.

Elicopter: o aeronavă mai grea decât aerul, cu decolare și aterizare verticală, cu o „elice” cu rotor orizontal.

Avion: o aeronavă mai grea decât aerul, cu o centrală electrică și o aripă care produce portanță.

(Interpretare preluată din Dicționarul explicativ al lui Ozhegov)

Altfel, un aspirator este ceva care aspiră praful. Rădăcini praf, suge.
Rinocerul este un animal cu un corn pe nas. Rădăcini nas, corn.
Un autobasculant este o mașină care își aruncă propria marfă. Rădăcinile în sine și arborele. C din fața celei de-a doua rădăcini este un prefix.
Un scuter este un dispozitiv care se rostogolește singur. Înrădăcinează-te, pisică.
Un elicopter este un vehicul care zboară vertical. Rădăcini vert, ani.
Un avion este un dispozitiv care zboară singur. Înrădăcinează-te, zboară.

Exemple de cuvinte cu două rădăcini și conjunctive o, e

Motorcade, miting motor, betoniere, ferăstrău cu lanț, țeavă de apă, cascadă, strider de apă, vehicul de teren, elicopter, scafandru, trapper, cădere de stele, săpător, bucătar, gândac de scoarță, spărgător de gheață, tăietor de lemne, centipede, capcană de șoareci, mașină de tocat carne, ulei conductă, navă cu aburi, aspirator, mitralieră, pieton, esofag, prins de păsări, pescar, samovar, avion, scuter, basculant, oțel, căderi de zăpadă, tăietor de sticlă, locomotivă diesel, aparat de fotografiat, aparat de făcut pâine, locomotivă electrică.

Vocala de legătură -e se scrie după tulpini pe consoana moale, șuierătoare și c (pieton, bătăi inimii, agricultură etc.). Există o excepție: după tulpină, o consoană moale poate avea și o vocală -o. De exemplu, un stâlp de prindere, (deși un cal), un telemetru, (chiar dacă există o distanță). Ortografia unor astfel de cuvinte este determinată cel mai adesea de dicționar.

Vocala de legătură -o se scrie după tulpină pe o consoană tare.

Exemple de cuvinte compuse cu o vocală de legătură -e-

kashEvar (terci + bucătar)

birdsCatch (pasăre + captură)

pieton (mers + mers)

pluviometru (ploaie + măsură)

aspirator (praf + aspiratie)

fabrică de păsări de curte (păsări de curte + fabrică)

conductă de petrol (ulei + conductă)

depozit de legume (legume + magazin)

călătorie (cale + mers)

cursă de şoareci

navigator

Tratamentul cu noroi

devenitEvar

naufragiu

inspector

FreshFrozen

peste tot Doamne

omniprezentă

solstițiu

Exemple de cuvinte compuse cu o vocală de legătură -o-

samovar (tu însuți + bucătar)

cascada (apa + toamna)

iceOkol (gheață + zdrobire)

languageOved (limbă + cunoști)

Zăpadă (zăpadă + toamnă)

elicopter (vertical + zbor)

tăietor de sticlă (sticlă + tăiere)

concreteMixer (beton + amestec)

ZverOlov (fiară + captură)

houseSidden (acasă + stai)

aparat foto

autoColumn

Dioda electro luminiscenta

ferăstrău electric

testAgitator

O altă listă de cuvinte dificile cu două rădăcini și chiar trei

Subiect: Complexul educațional în limba rusă „Școala Rusiei”

Tema lecției: Cuvinte dificile.

Scopul lecției: dezvolta capacitatea de a scrie corect cuvinte complexe folosind literele de legătură o, e; determinați tulpinile unui cuvânt complex; aplică regulile ortogramelor ortografice în rădăcinile unui cuvânt complex.

Sarcini:

Educational:

Dezvoltați capacitatea de a scrie cuvinte complexe pe baza unui algoritm;

Activați și extindeți vocabularul elevilor.

Educational:

Să promoveze dezvoltarea interesului cognitiv la elevi, abilități educaționale generale logice, operații mentale, imaginație, diferite tipuri de memorie;

Creați pentru dezvoltarea tuturor tipurilor de canale de percepție a informațiilor.

Educational:

Continuați să dezvoltați calități personale pozitive (responsabilitate, simțul asistenței reciproce, bunăvoință);

Dezvoltarea abilităților de autoreglare (capacitate de a auzi și de a asculta);

Insuflați respect pentru muncă și pentru produsele muncii.

În timpul orelor

    Moment organizatoric (salut).

    Etapa indicativ-motivațională.

Caligrafie.

    Copiii sunt rugați să ghicească ghicitoarea.

„Este ușor și rapid de ghicit: moale, luxuriant și parfumat,Este negru, este alb și uneori este ars.”(Pâine)

Alegeți cuvinte cu aceeași rădăcină pentru cuvântul „pâine”.

Record: pâine, pâine, pâine. Izolarea rădăcinii.

    Amintiți-vă de proverbele despre pâine.

Aflarea sensului proverbelor.

Citirea proverbelor de la tablă. Aflarea sensului lor. Înregistrați unul dintre ele la alegere.

3. Pregătește-te să studiezi un subiect nou.

Unde se coace painea? (la brutărie)

Ne contactează directorul asistent al brutăriei. A fost însărcinat să facă un semn. Să-l ajutăm. Pâine? fabrică. - problema (inscriere pe tabla)

Ce este interesant în a scrie un cuvânt? (Două rădăcini).

Cum poți numi cuvinte care pot consta din mai multe tulpini?

Cum numești o vocală care leagă două rădăcini într-un cuvânt compus?

Care este subiectul lecției? (Deschideți subiectul lecției pe tablă)

Înregistrarea unei propuneri și analizarea acesteia.

Pâinea... muncitorii fabricii le-au arătat studenților munca lor.

Card individual.

In...ter, m...bel, apartament, camera...ta, m...gasin, r...bota, p...court, st...kan, l...pata, m...bel, student, sah...r.

4. Observarea faptelor de limbaj. Generalizarea trăsăturilor structurale și semantice ale unui concept .

1) Lucrătorii brutăriei v-au pregătit o întrebare.

Când se scrie vocala de legătură o în cuvinte complexe și când este e?

Observați și trageți o concluzie:(Pe birou)

Pâine... panificație unt... fabrică

Observarea păsărilor... prinderea Mersul... mersul pe jos

Sam... aruncă Vezd... mută

Praf...sos Sam...var

House...sed Skin...ed

Raport de grup. Citirea regulilor din manual.

2)

Ghici ghicitoare, notează răspunsul și sortează-l în funcție de compoziția sa. (notăm răspunsurile într-un caiet)

O mașină care zboară singură... (AVION)

Stătea în pădure

Nimeni nu l-a luat

Într-o pălărie roșie la modă,

Nu e bine. – (FLASHOMOR)

La Foka cu nasul mare

În mod constant mâinile pe șolduri.

Foka fierbe apa

Și strălucește ca o oglindă. – (SAMOVAR)

Un pârâu iute curge pe munte,

Apa cade repede.

Vei vedea această frumusețe -

Nu vei uita niciodată. – (CASCADA)

Cum se numește prima bicicletă? (SCUTER)

Minut de educație fizică.

    Aplicarea conceptelor și regulilor.

Faceți exercițiul 122, pagina 50

    Citiți rima de 2 ori, apoi scrieți cuvintele din memorie.

(lucrare in grup)

de modă veche

rapid,

fân,

multistar,

multistrat,

mișcător de pământ,

cu picioarele subțiri,

cu coarne abrupte,

cu mai multe locuri,

slab împădurit

pieton,

naţional

Card individual.

Conectați părți ale cuvintelor complexe.

mișcarea solului

tunet sec

robinet de carne

masuri de fan

planta peste tot

ţăruş de lemn

mașină de tuns gheață

    Rezumatul lecției.

Ți-a plăcut lecția?

Am aflat?

Eu pot?

Evaluări:

    Teme pentru acasă



Ți-a plăcut articolul? Împărtășește-l