Контакти

Голосний звук і літера та старша група. Фронтальне заняття у старшій логопедичній групі "горобина" на тему "свято дружби" голосні та приголосні звуки та літери. Закріплення поняття «склад»

Заняття з навчання грамоті у старшій групі "Звуки в країні Знань"

Підготувала і провела та провела:

Ткаченко Ольга Сергіївна

Старша група

Мета: Вивчення поняття про голосні та приголосні звуки. Формування ставлення до складі.

1 Ознайомити дітей з поняттям «гласний» та «згодний» звук;

2 Розвивати вміння чітко артикулювати голосні звуки;

3 Вчити розрізняти на слух «тверді приголосні» та «м'які приголосні»;

4 Ознайомити з умовними позначеннями «голосних» звуків, «згодних твердих» та «згодних м'яких»;

5 Формувати в дітей віком уявлення про «складі» ;

6 Розвивати вміння дітей відповідати на ці запитання, сприяти збагаченню словникового запасу, розвивати увагу, логічне мислення, порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Матеріали:

Наочне зображення звуків, 2 - будиночки звуків, картки із умовним зображенням звуків, склади на дошку. МА, сі, то, ку, ли, ре. Картки для звукового аналізу складів.

Хід заняття

Що таке звук? Скажи!
Постукай і пошурхнувши,
Покричи та дзвін,
Звук, спробуй, наздожени!
Навіть якщо підійдеш
Дуже обережно,
Не побачиш, не знайдеш,
А почути можна

Діти, скажіть, що таке звуки?

(Все, що ми чуємо і вимовляємо - звуки.) 1

А хочете дізнатися, які бувають звуки та познайомитися з ними ближче?

Відповіді дітей.

Тоді послухайте одну захоплюючу казку, яка називається - "Звуки в країні Знань"

У далекій країні Знань, у чарівному лісі, на великій галявині, прикритій килимом з високої трави та різноманітних квітів, стояв маленький будиночок, у якому жили маленькі казкові чоловічки. Звали їх Звуки. Звуки були дуже талановитими: складали вірші, казки, пісні, танцювали, співали. Але проживши довгий час разом, чоловічкам стало ясно, що деякі з них дуже гарно співають, а в інших краще виходить писати для них пісні. До того ж Звуки співаки дуже голосно репетирували, заважаючи при цьому Звукам – поетам складати вірші.

Тому вирішили казкові чоловічки оселитися у різних будинках.

Звуки – співаки стали називатися Гласними, а Звуки поети – Згодними.


Хлопці, хочете дізнатися, які звуки могли співати, а які писати вірші та пісні?

(Відповіді дітей.)

Перед вами картинки із зображеннями, назвіть те, на що я вкажу. 3



(Ананас, мавпа, равлик, екскаватор, індик.)

А тепер назвіть перший звук у слові.

Ананас – А

Апельсин – А

Равлик – У

Екскаватор – Е

Індик – І

Мавпа – Про

Чи можемо ми заспівати ці Звуки – А, У, Е, І, О.

(Діти, разом із вихователем, намагаються проспівати Звуки.)

Якщо Звуки можна заспівати, значить вони Гласні, а якщо ні - Згодні. 5

Які голосні Звуки ви запам'ятали?

(Відповіді дітей.)

Артикуляційна гімнастика.

(Вихованець читає вірш, а діти відтворюють дії та звуки.)

Повітря вільно йде через рот

Звук виходить голосний

А - ширше рота відкрий,

не лінуйся і голосніше співай

У - надув примхливі губки,

їх він витяг, як трубки

О – округливши великі губи,

«о» відкрив трохи зуби,

язик глибше відтягнув,

спинку вигнув-о-о-о-зітхнув

Ы-хоть голосний, але тихоня,

все позіхає він спросоні

ы-и-и- поспати ще годинку

чи може випити сік?

Е - ось у задумливому сумніві

«е» висловлює думку:

е-е-е- не знаю, що сказати,

може краще помовчати.

І - посмішка, веселун

він сміється дзвінка так 6

на широкому язичку

скаче звук, як на сідлі.

Звукам цим немає перешкоди

Співати ми ці звуки раді – А, О, У, Е, І.

Ось хлопці ми з вами ближче познайомилися з Голосними звуками, а як же Згодні?

Бажаєте дізнатися, як жили у своїх нових будинках Звуки?

(Відповіді дітей.)

Тоді послухайте продовження казки.

Після важкого дня, добре попрацювавши, звуки відпочивали. Голосні – у круглих ліжечках, а Згодні – у прямокутних, які нагадували столики, за якими працювали чоловічки – поети. Деякі приголосні засипали тільки на твердій поверхні, підстелив тільки один матрац, тому їх стали називати твердими. Ті ж, що любили спати в м'яких ліжечках, клали по два матраци, тому їх почали називати М'якими. А щоб не переплутати, хто з них хто,

Звуки стали носити спеціальні позначення: Голосні - як відкритого ротика. Тверді приголосні – у вигляді одного матрацика. М'які Згодні – м'якого ліжечка з двома матрацами.

Які ж згодні тверді, а які м'які?

Більшість твердих і м'яких Согласных звуків утворюють пари: Б – Бь, У – Вь, М – Мь…

Чуєте, як відрізняється їхня вимова. Коли ми вимовляємо м'які приголосні, спинка нашої мови піднімається вгору, до піднебіння. А ще звужується прохід для повітряного струменя. Тому м'які звуки звучать м'якше, ніжніше, не різко.

Не всі тверді звуки мають м'які пари. Бувають звуки одинаки.

Згодні – Ж, Ш, Ц завжди тверді, а Згодні – Ч, Щ, Й завжди м'які.

Хлопці, давайте визначимо на слух, тверді і м'які звуки, я вимовлятиму звуки, а ви якщо почуєте м'який приголосний звук, підніміть вгору позначення - м'якого приголосного, а якщо цей звук твердий - піднімете вгору позначення твердого приголосного.

(Ш, З, ЗЬ, НЬ, Р, К, ЛЬ, СЬ, С, ПЬ, П, Л, РЬ, Ч, Щ, ДЬ, Й.)

Фізкультхвилинка

Раз два три чотири п'ять,

Вийшли звуки погуляти

Тихо лісом ідуть

Пісеньки свої співають

Вітерець раптом налетів

Злякався Звук, сів

Головою похитав

Страх зник, а звук підвівся

Більше вітру не боїмося

З ним граємо, веселимось:

Топаємо ногами, плескаємо руками

Весело у лісі грати

Але час дамою крокувати

Взялися звуки всі за руки 9

Стежкою пішли

І додому вони прийшли!

Так от, Звуки жили у світі, не забували один одного: ходили в гості, чаювали, сміялися, грали, займалися спортом, ходили на прогулянку до лісу, взявшись за руки. Коли Голосні та Згодні йшли поряд, то утворювалися склади.

Які звуки ми з вами бачимо на картинках?


Давайте назвемо кожен звук окремо.

(Виховник показує та називає, а діти повторюють.)

А тепер Звуки взялися за руки і зазвучали разом, проспівайте їх.

Який склад вийшов?

(Відповіді дітей.)

А тепер ви сядете за свої столики, а я роздам вам картки із зображеннями Слогів.

(Діти сідають на свої місця.)

Діти, зверніть увагу, під кожним малюнком є ​​схема, туди ви впишіть позначення звуків. (Після з'єднання звуків у склади, вихователь дає характеристику кожному звуку і позначає їх у схемі разом із дітьми.)

Гра «Луна»

Ву – ву – ву! (Діти повторюють.)

Ву – ву – ву!

(Вихованець додає у риму.)

Я всі склади назву!

Гу – гу-гу! Гу – гу-гу! Я по веселці біжу!

Жужу-жу! Жу-жу-жу! Я як жук великий дзижчу!

Ку ку ку! Ку ку ку! Он зозуля на суку!

Пу- пу-пу! Пу- пу-пу! Миші з'їли, крупу!

Ру-ру-ру! Ру-ру-ру! Стиглих ягід зберу!

Щу- щу-щу! Щу- щу-щу! Усіх перехожих пригощу!

Шушу-шу-шу! Шушу-шу-шу! Сіно на зиму кошу!

Му-му-му! Му-му-му! Здогадайтеся кому?

Чу-чу-чу! Чу-чу-чу! На машині я качу!

Щу-щу-щу! Щу- щу-щу! І не скільки не сумую!

ВІ- ві-ві! Віви-ві! Всіх друзів своїх клич!

Ді-ді-ді! Ді-ді-ді! У коло на танець виходь!

Різні звуки потрібні

Звуки різні важливі

Голосні приголосні,

Тверді та М'які

Дружно за руки візьмуться

І один одному посміхнуться

Пісню разом заспівають

Звуки-весело живуть!

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа

Дитячий садок «Сонечко»

Конспект

мовного розвитку

з навчання грамоти

«Країна голосних звуків»

для дітей

підготовчої до школи групи

Склала вихователь

Іноземцева Н.А.

Мордове

2016р

Програмні завдання:

систематизувати знання дітей про голосні звуки [ а], [у], [і], [о], [и], [е];

закріплювати вміння виділяти заданий звук у словах та визначати його місце у словах;

розвивати фонематичне сприйняття та слух;

формувати вміння ділити слова на склади, застосовуючи правило: «Скільки голосних звуків у слові, стільки та складів»;

закріплювати вміння співвідносити звук із відповідною літерою;

закріпити знання про графічний образ (букву) голосних звуків[ а], [у], [і], [о], [и], [е];

розвивати зорове сприйняття з урахуванням впізнавання голосних букв;

розвивати логічне мислення під час виконання завдань;

розвивати у дітях впевненість у своїх силах;

розвивати творчі здібності дітей;

виховувати вміння працювати в колективі, допомагати та підтримувати один одного.

Обладнання:

ноутбук, аудіозаписи пісень (музичний супровід до завдань), банти-прикраси для дітей, картина «Країна голосних звуків», предметні картинки, д/і «Де живе звук», гра «Конструктор букв», набір приладдя для вільної творчості: кольорові та прості олівці, клей, солоне тісто, дошки для ліплення, прикраси літер, трафарети літер і т.д.

Хід організованої освітньої діяльності

1. Вступна частина

Вихователь показує дітям незвичайну коробку. Діти розглядають, роблять припущення про вміст. Відкривають, а в ній метелики, брошки червоного кольору.

Вихователь.

Ці прикраси для нас. Тому що я пропоную вам відправитися в гості до наших знайомих. А в гості, як вам відомо, потрібно приходити акуратними, охайними та ошатними. (Діти приміряють прикраси).

Скажіть, а до кого ми все ж таки вирушимо? І чому у нас усі прикраси червоного кольору? (Відповіді дітей)

Подумайте, хлопці, що ми позначаємо червоним кольором? Правильно, голосні звуки. Ми з вами вирушимо до країни голосних звуків.

Що таке голосні?
Ох, поки не зрозуміло мені!
Поясніть швидше,
Щоб я стала розумнішою!

Голосні - це звуки, які вимовляємо голосом, вільно, без перешкод. Вони співаються, і ми позначаємо їх червоним кольором.

Ну що ж нам час вирушати в дорогу. Я пропоную взяти із собою подарунок-гра, в яку ми всі разом зможемо пограти. А вирушимо ми з вами на транспорті, назва якого починається з голосного звуку.

На канікулах, друзі,
Я та вся моя сім'я.
Польщу, Францію, Каїр.
Ми об'їдемо цілий світ,
Всі місця на глобусі
У новенькому...(автобусі)

Займайте місця, ми вирушаємо до країни голосних звуків. А щоб нам не було нудно, ми прослухаємо пісню, з якої дізнаємося, що звуки вимовляє не лише людина, а й тварини також видають звуки. Ми навіть можемо за цими звуками вгадати назву тварини. (Діти займають місця і у супроводі пісні всі вирушають до країни голосних звуків.)

Музика №1

2. Основна частина.

Хлопці, ми прибули. Подивіться яка цікава, незвичайна країна. Давайте підійдемо ближче і розглянемо тут все уважніше.

Але чому ж ми тут нікого не бачимо, нікого не зустріли? Мабуть тому, що це країна звуків, а звуки невидимі.

Як ви вважаєте, чому у будинків червоні дахи? (т.к. звуки голосні)

А чому тут лише 6 будинків? (Бо голосних звуків всього 6)

Назвіть їх, ([a],[ o], [у], [е], [и], [і]).

Назвемо слова, що починаються на звук [a] , наприклад, КАБУЗ (вивішується картинка), далі - автобус, апельсин, ананас, абрикос, актор, артист тощо.

Назвемо слова, що починаються на звук [про], наприклад, ОСЛИК (вивішується картинка), далі - вікна, обруч, хмара, острів, окунь, озеро і т.д.

Назвемо слова, що починаються на звук [у] , наприклад, УКРОП (вивішується картинка), далі - равлик, праска, вудка, врожай, кріп, учитель, учень і т.д.

Назвемо слова, що починаються на звук [і], наприклад, ИГОЛКА (вивішується картинка), далі - індик, ірис, Ілля, ікра, Ірина, верба, іволга тощо.

Назвемо слова, що починаються на звук [е], наприклад, ЕСКИМО (вивішується картинка), далі - поверхи, екскаватор, екран, луна, і т.д.

Ось скільки слів ми з вами назвали. Хлопці, ми знаємо що слова поділяються на склади, а голосні звуки беруть участь у освіті складів. Ми можемо легко сказати скільки складів у слові, порахувавши голосні звуки. Тому що ми вже знаємо правило: «Скільки у слові голосних звуків, стільки й складів».

Давайте визначимо кількість складів у назвах картинок на дошці.

Вимовимо слово… Скільки складів у слові…. Чому ви так думаєте… Назвіть ці звуки…

Кавун

ОСЛИК

УКРОП

ГОЛОЧКА

ЕСКИМО

Якщо ви пам'ятаєте, ми принесли із собою гру. Так як звуки ми не можемо побачити, але можемо визначити їхнє місце в словах, я пропоную пограти зі звуками у гру «Де живе звук»

Ми поділимося на пари. (Діти поділяються на пари)

Ви отримаєте картку з п'ятьма віконками та картки-картинки із зображенням різних предметів. За моєю командою вам необхідно знайти потрібну картинку та закласти нею порожнє віконце. Завдання вважається виконаним, якщо черговість картинок буде правильною.

Покладіть на перше віконце картинку із зображенням предмета, назва якого починається на голосний звук [е] (ескімо).

Покладіть на друге віконце картинку із зображенням предмета, у назві якого голосний звук [і] стоїть у середині слова (кит).

Покладіть на третє віконце картинку із зображенням предмета, у назві якого два голосні звуки [о] та [а] (бочка).

Покладіть на четверте віконце картинку із зображенням предмета, у назві якого два голосні звуки [у] (кенгуру)

Покладіть на п'яте віконце картинку із зображенням предмета, назва якого закінчується на голосний звук [и] (годинник)

Яка картинка залишилася? (Сир) У цьому слові звук [и] стоїть … у середині, зараз ви знаходили слово, де звук [и] стоїть наприкінці. А чи може цей звук стояти на початку?

Перевіряємо… (Виховник показує правильно заповнений зразок на дошці)

З цим завданням ви впоралися, а чи зможете легко відрізнити голосні звуки від приголосних? Проведемо невелику естафету, ви повинні якнайшвидше по черзі принести мені картки із зображенням предметів, назви яких починаються на голосні звуки. Будьте уважними, не помилитеся! Починаємо.

Фізкультхвилинка - гра (естафета) «Знайди голосний звук»Музика №2

Молодці! Діти, це дивовижна країна, тільки дуже шкода, що жителі цієї країни невидимі. Але ми можемо їм допомогти… Як? Давайте пригадаємо, звуки ми чуємо і вимовляємо, і кожен звук має своє позначення, символ, портрет, це… буква. А літери, як відомо, ми бачимо, пишемо, читаємо. Ми зберемо ці символи, і всім стане зрозуміло, що за звуки живуть у цій країні.

Гра «Конструктор літер»

Діти колективно збирають літери із конструктора. (З опорою на зразок)

Які літери в нас вийшло? А, О, У, Ы, Е, І.

Я пропоную допомогти та прикріпити ці літери на будиночки. Але завдання, треба здогадатися куди яку букву потрібно прикріпити. Допоможуть картинки, назви яких починаються з голосних звуків. (Де Кавун - А, Хмара - О, Равлик - У, Голка - І, ЕКСКАВАТОР - Е, в порожнє віконце - Ы)

У російській мові, на жаль, Не буває слів на Ы!

Діти прикріплюють картки з літерами на будиночки. (за допомогою пластиліну або магніту)

Нам час прощатися з цією чудовою країною, ми допомогли її мешканцям (Чим?) Вам сподобалося? Що саме? І на згадку я пропоную взяти собі подарунок-літеру, але зробити її потрібно своїми руками.

Вихователь підводить дітей до куточку творчості та пропонує дітям кілька варіантів: розфарбувати кольоровими олівцями, штрихування літери, ліплення із солоного тіста, аплікація. Діти самостійно обирають варіант подарунка.

Підмузику №3виконують творче завдання.

Хлопці, я бачу, ви вже готові. Які літери ми забираємо із собою на згадку? Нам час вирушати, скажімо до побачення, до нових зустрічей.

А поки ми їхатимемо я пропоную прослухати пісню, яка називається «Алфавіт»

Підмузику №4діти їдуть додому.

3. Заключна частина.

Ось ми й приїхали. Діти, у кого в гостях ми побували? Вам сподобалось? Ви всі голосні звуки запам'ятали? Скільки їх? Назвіть. Яким кольором вони позначаються? Чому ми називаємо їх голосними?

Тема: «Подорож до звукового міста»

Ціль:Диференційоване використання голосних та приголосних звуків у мові.

Завдання:

Розвивати слухову увагу.

Ознайомити з поняттям «мовний звук».

Закріпити поняття «гласний звук» та «згодний звук» та їх умовні позначення.

Вчити диференціювати тверді та м'які приголосні звуки на слух.

Закріпити поняття «склад».

Розвивати звуковий аналіз та синтез.

Обладнання:ширма, музичні інструменти, папір, ножиці, панно із зображенням будинків червоного, синього та зеленого кольорів, предметні картинки із зображенням людини та тварин.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Спочатку сідають дівчатка, називаючи своє ім'я, потім хлопчики.

2. Розвиток слухової уваги. Гра «слухай та відгадуй»

Логопед пропонує дітям заплющити очі і відгадати, що він дегавкає (шелестить папером, плескає в долоні, ріже папір, рвепапір грає м'ячем, гортає книгу).

Як ви дізналися, що я робила, ви ж не бачили?

Ви чули звуки. Чим ми слухали? (Вухами.)Вуха – це важливий орган нашого тіла.

3. Знайомство з поняттям «мовний звук»

Ви чули, як звучать різні предмети. Усі живі істоти також видають звуки. Як шипить змія? Як виє вовк? Як дзвенить муха? Як дзижчить жук? Як довбає дятел? (Показати символи звуків.) Звуки видають різні предмети та тварини, а ми з вами – говоримо.

Логопед виставляє на дошку картинки (людина, кішка, птах, риба) та просить дітей виділити зайвий предмет (людина). Після того, як діти впораються із завданням, логопед повідомляє: «Тільки людина вміє говорити. Все, що ми говоримо – це мова. А вимовляти звуки нам допомагають губи, зуби, язичок та голос. Ми навчатимемося слухати і вимовляти мовні звуки. Мовні звуки з'єднуються та виходять слова. Щоб почути звуки в слові, треба вимовити слово протяжно: дддиыиммм, шшшуууммм. У мене є чарівна паличка. Щойно паличка стосується предмета, слово звучить протяжно: жжжууук.

На столі у логопеда іграшки-предмети: вовк, лисиця, будинок тощо. Діти вправляються у протяжному виголошенні слів.

4. Фізхвилинка.

Пантоміма «Прогулянка до лісу». (Ходьба з високим підніманням колін.)

Переступаємо через високу траву. Перестрибуємо через калюжу (стрибки на двох ногах).

Прислухаємось до шуму листя. Раптом повіяв вітерець. (Легкий видих із округленням губ. Імітація сильного вітру та вітру під час бурі.) Вітер затих. Збиратимемо гриби. Ми лісом йшли, йшли, подосиновик (підберезник, боровик) знайшли.

5. Закріплення понять«голосний звук» та «згодний звук».

Виставляється панно: Звукові будинки – червоного, синього та зеленого кольорів. У віконцях будинків квадратики такого ж кольору.

- Сьогодні ми побуваємо вказковому Звуковому місті. У цьому місті є гарні будинки. Якого вони кольору? Цей будинок … (червоний). Цей … (зелений). А цей... (синій). У віконцях будинків бачимо квадратики. Давайте помацаємо їх. Підійдемо до Червоного дому, торкнемося першого квадрата. Слухайте, як він звучить: «А-а-а». Доторкнемося до іншого квадрата і почуємо: «У-у-у». А третій квадрат подав голосок: І-і-і. Четвертий заспівав: "О-о-о". Підійдемо до Синього дому. З його віконців долинають інші пісеньки: «Д-д-д, ш-ш-ш, ж-ж-ж, 6-6-6». У Зеленому будинку пісеньки звучать ніжніше: «Л'-л'-л', м'-м'-м'». Які цікаві квадратики на них натискаєш і чуєш різні звуки. Ви здогадалися, що ми позначатимемо такими квадратиками? (Звуки.) Цими квадратиками позначатимемо мовні звуки. Чи однаково звучать пісеньки в різних будинках? (По різному.) Звуки бувають різні.

Заглянемо до Червоного дому. Тут живуть звуки, котрі люблять співати: «А-а; про-о; у-у; і-і; ы-и; е-е». Давайте і ми заспіваємо ці звуки. Покладіть долоню на горло. Тут мешкає голос. Іноді він спить і його не чути, а іноді прокидається і співає так голосно, що шийка починає тремтіти. Вимовте: а-а; про-о; у-у; і-і; ы-и; е-е. Хто запам'ятав, чим ми співали? (Голосом.) Звідки виходить повітря, коли ми співаємо ці звуки? (З ротика.) Повітря, виходить вільно чи йому щось заважає? Звуки, які можна співати, тому що в роті немає перешкоди повітрю, називаються голосними. Їх всього шість: а,о,у,і,и,е. Позначати ми їх червоним квадратом.

Синій та зелений будинки стоять окремо. Послухайте, які звуки живуть у синьому будинку: д, б, л. А тепер у зеленому: д , б л . Чим вирізняються ці звуки? – одні звуки тверді, інші м'які. Тверді звуки позначимо, синім квадратом, м'які звуки позначимо зеленим квадратом. Чи можна заспівати ці звуки? (Ні.) Коли ми їх вимовляємо, повітря виходить вільно, чи йому щось заважає? (Повітря заважають губки, зубки, або язичок.) Звуки, які не можна співати, тому що в роті є перешкода повітрю, називаються приголосними. Вони бувають тверді чи м'які.

Якщо почуєте твердий звук, то тупніть ніжкою: б, б д ,до,т ,т,м,м

6. Закріплення поняття «склад».

У Звуковому місті всі звуки дружать та ходять один до одного в гості. Якщо дружать приголосний і голосний звук, то, опинившись разом, вони утворюють «склад». Склади завжди звучать по-різному, залежно від того, які звуки потоваришували. Але є один секрет – у кожному складі обов'язково має бути голосний звук. Я вимовляю склади, а ви називаєте звуки, з яких вони складаються: МА, БО, ДУ ... Склади можуть з'єднатися разом і утворити слово. У слові МА-МА які дві мови поєдналися? Слова та поїзди схожі один на одного. Потяги складаються з вагонів, а слова складаються із складів. У слові стільки складів, як голосних звуків. Поставте кулачок під підборіддя і промовте будь-яке слово. Скільки разів підборіддя опуститься на кулачок, стільки в цьому голосних слові. А значить і складів. Зараз я вимовлю слова, а ви ляснете стільки разів, скільки складів у слові (вода, парфуми, лопата, слон, телефон і т.д). Усі склади ми позначатимемо схемою (показати). Давайте підберемо схеми до слів (вода, парфуми, лопата, слон, телефон тощо). А знаєте, що найцікавіше? У кожному слові одне слово завжди вимовляється з наголосом, тобто. ми його вирізняємо голосом. На ударній мові голос звучить сильніше. У слові "ва-гон" ударний склад "гон", а в слові "до-мі-но" ударний склад "але". У схемі наголос ми позначатимемо ось таким значком (коса галочка). Я назву слова, а ви порахуйте, скільки в них складів, визначте ударний звук і підберіть схему.

7. Підсумок.

Нам час прощатися зі Звуковим містом. Але спочатку згадаємо:

Що ми вимовляємо?

Чим ми вимовляємо звуки?

Які звуки бувають?

Чим ми позначаємо голосні та приголосні звуки?

Що таке склад? Як утворюється склад?

Коли склади поєднуються разом, що вони утворюють?

Скільки у слові складів?

Ціль: закріплювати назву літер, співвіднесення їх у групи: голосні та приголосні, формувати вміння у прочитуванні складів, складання слів за заданим складом. Дати уявлення в окремих одиницях мови: звук, склад, слово, речення. Читання оповідальних речень із двох – трьох слів. Крапка в кінці пропозиції. Написання великої літери на початку речення. Складання схеми речення. Читання складів з договором до цілого слова за складовими таблицями, робота з розрізних абеток різного формату.

Матеріал: шапочки - символи; таблиці з картинкою (початок, середина, кінець); каси букв; картки зі словами:

Хід НОД:

I. Організаційний момент.

Сьогодні на занятті ми з вами поїдемо в гості на сторінки книги. А хто живе у книгах? (У книгах живуть букви, склади, слова, речення). І для того, щоб нам потрапити на сторінки книги, ми повинні перетворитися на літери. (Надягнемо шапочки і перетворимося на літери, дівчатка надягають шапочки з голосними літерами, хлопчики – з приголосними)

Ось зараз ми можемо потрапити на сторінки книги. Але подивіться, літери у всіх різні, може ми можемо якось розділити ці літери? (у дівчаток – голосні літери, у хлопчиків – приголосні)

Дівчатка сідають за один стіл, хлопчики за інший

ІІ.Робота за темою НОД

1. Голосні та приголосні літери

Дівчатка, що ви можете розповісти про свої літери?

Літери А, У, О – голосні звуки, ці звуки ми вимовляємо лише голосом, ніякої перешкоди у роті немає.

Хлопчики, а що спільного у ваших букв?

Літери С, М, Х, Ш, Л – приголосні звуки, при вимові цих звуків у роті виникає перешкода, їх ми не можемо заспівати, вимовити голосно, нам заважає язик, зуби, губи.

2. Вірші(діти розповідають, заздалегідь підготовлені вихователем вірші)

А – початок алфавіту

Тим вона й відома.

А впізнати її легко,

Ноги ставить широко.

Ось два стовпи навскіс

А між ними поясок.

Ти цю літеру знаєш? А?

Перед тобою буква .... (А)

Літера У – два довгі вушка

Або У дубочка два сучки

У цій літері немає кута

Тому вона кругла

Подивися на колесо

І побачиш літеру О.

Алеє за лісом захід сонця

Червоні лелеки до лісу летять

Айстри зашарілися на клумбах у саду

Яскраво-червоні тіні тремтять на ставку

Яскраві качки по ставку ковзають.

Жаль, що вже відгоряє захід сонця.

Втомилася качка на ставку

Вчити своїх каченят.

Каченята плавати на очах

У мами не хочуть

Жахливо качка мучиться

Ну що з них вийде!

Хмара, хмара, вовна кільцями

Дуже ти хмара схожа на овець

Взялися ми за руки друзі

І сказали «Ти та я –

Це ми, а тим часом

Вийшла буква ……(М)»

Ми пірнаємо не в річці –

Ми пірнаємо у молоці.

Молоко поля залило,

Місток, річку та кущі.

Молоко вдома покрило

М'яко ллється з висоти.

Ми тепер на самому дні

Ми – у молочній глибині

Ми пливемо не в океані.

Ми пливемо у густому тумані.

Сонце село за селом

Сплять синиці, сойки сплять

Спить у річці вусатий сом

Сплять і ліс, і степ, і садок

Стадо спить, пастух та пес

Змовкли скрипи, пісні, сміх

Сон у свою країну забрав усіх.

Х все ходить, ходить, ходить

Місця, чи не знаходить?

Шурхіт, шепотіння, шумок під вікном,

Хтось – гном?

Ш-ш-ш! Там, за шторами, біля вікна

Жвавим мишеням шарудить тиша.

Пішов Гнат лопати купувати

Купив Гнат п'ят лопат

Ми розповіли про літери, тепер ми ще раз назвемо голосні звуки (хлопчики кажуть), приголосні звуки (називають дівчатка)

3. Місце звуку у словах

Нині ж ми згадаємо, у яких словах зустрічаються дані звуки у трьох позиціях (початок, середина, кінець)

Робота за таблицями, приготовленими дітьми разом із батьками

4. Гра «Живі склади»

На виклик педагога по черзі виходять діти з однієї та з іншої команди, повертаються до дітей, діти читають отриманий склад.

5. Гра «Збери різні слова»

Дітям дається завдання: скласти слова (слова кожного заздалегідь підготовлені окремих картках) з наявних літер з літер розрізної абетки.

Луша, Саша, Маша, сом, сам, вус, сухо, вухо, вуха, мала, мама, розум, масло, оса, пішла, мула

6. Робота за одиницями мови – звук, склад, слово, пропозиція

6.1. Пропозиція

Усно складається пропозиція із трьох слів

Маша любить олію.

Педагог показує дітям, як скласти схему речення, визначається кількість слів у реченні, як написано перше слово, що стоїть наприкінці речення, діти (на підготовлених картках) складають схему речення

6.2. Слово

Маша, олія

Педагог згадує з дітьми, як складається схема слова, визначають кількість складів у словах, на підготовлених картках складається схема слів

ІІІ.Підсумок НОД

1. Створення своєї книги

А зараз я пропоную вам створити свою книгу, я приготувала сторінки, але на них не все закінчено, давайте подумаємо, як правильно закінчити почату мною сторінку книги? (На сторінці запропоновані картинки на вивчені літери, зліва картинки на голосні літери, праворуч картинки на приголосні літери, на столах у дітей лежать контури літер - діти разом з вихователем визначають до якого малюнку яку букву підставимо і чому)

Ще раз повторюються голосні та приголосні звуки

Як ви бачите, сторінка нашої книги заповнена не вся, це тому, що вивчили ми ще не всі літери, нам з вами ще доведеться познайомитися з іншими літерами і закінчити нашу книгу.

Сьогодні ви добре попрацювали, давайте згадаємо, що вам найбільше сподобалося? Що було дуже важко? З чим ви ще хотіли б попрацювати?

IV. Домашнє завдання

Читання складових таблиць зі складання слів та схеми до слів (робота в зошитах)

Заняття з навчання грамоті для дітей старшого дошкільного віку (підготовча до школи група)

Тема: "Знайомство з вимовою голосного звуку"

Ціль: Формувати поняття «звуки мови» та поняття «голосний звук».

Навчальне завдання: Формувати та закріплювати знання дітей про звуки мови та голосні звуки.

Розвиваюча задача: Розвивати фонематичний слух дітей, розвивати увагу, пам'ять, мислення, розвивати словниковий запас, прищеплювати інтерес до гри зі словом, розвивати зв'язне мовлення, закріплювати вміння відповідати питання поширеною пропозицією, виробляти вміння самостійно робити висновки.

Виховне завдання : Виховувати допитливість, творчу активність, виховання навички самостійної діяльності, виховувати у дітей вміння: працювати в колективі, терпляче вислуховувати питання педагогів, відповіді товаришів та поважати їхню думку, виховувати почуття взаємовиручки та допомоги, виховувати інтерес до заняття та любов до рідної мови.

Хід заняття:

    Якою чарівною країною ми з вами почали мандрувати минулого разу?(по країні «Пиши-Читай»)

    Як звати наймудрішого мешканця цієї країни?(Його звуть - Пиши-Читай)

    У якому місті чарівної країни ми побували?(Звукоград)

    Хто живе у цьому місті?(Звуки)

    Які звуки бувають?(Звуки музики, природи, предметів)

Молодці, хлопці. Сьогодні ми продовжуємо подорож по"Звукограду". Ми дізнаємось, які ще бувають звуки. Пограємо із цими звуками в цікаві ігри. Ну що, вирушаємо в дорогу?(Так).

Звучить фонограма пісні «Разом весело крокувати». Діти навколо столів крокують і сідають на свої місця.

Вихователь:

Відгадайте загадку:

Його не видно, в руки не взяти,

Зате чути. Що це?

Молодці. Звісно, ​​це звук. Звуки ми чуємо, слухаємо. Ми згадали, що бувають звуки природи, звуки предметів, звуки музики. Але це ще всі звуки. Є ще одна група звуків і називається вона звуки мови. Ці звуки ми не лише чуємо, а ще й вимовляємо.

Багато звуків є на світі:

Шелесті листя, плескіт хвилі.

А бувають звуки мови,

Ми повинні їх точно знати.

Звуки мови поділяються на дві групи. Голосні звуки та приголосні звуки. Колір голосних звуків червоний. Давайте назвемо ці звуки.

Як же можна відрізнити голосні звуки з інших звуків, про це є вірш, послухайте:

Голосні тягнуться пісенькою дзвінкою

І - і - і - і.

А - Можуть заплакати і застогнати:

О - о - о - у - у - у.

Можуть качати в колисці Оленку:

А - а - а - а.

Можуть, як луна, у лісі закричати:

Ау! Ау! Ау!

Можуть літати високо в синяву:

А, о, у, і, е, і.

Не хочуть свистіти і бурчати.

Вихователь: Голосні звуки можна співати, як пісеньку, тягнути. Давайте ще раз назвемо голосні звуки [а, о, у, е, ы, і]. Скільки їх? (голосних звуків 6).

Гра «Назви звук на початку слова»

Голосним звукам так сподобалося, як ви запам'ятали їх, що вони захотіли з вами пограти. А ви хочете?(Так).

Я називатиму слова, які починаються з голосного звуку, а ви повинні сказати, що це за звук. (гра проводиться по ланцюжку, щоб кожен вихованець взяв участь у грі).

Кавун, хмара, качка, гра, лелека, віслюк, праска, ірис, вухо, озеро, апельсин і т.д.

Гра " Ляльки заблукали "

Гра проводиться на килимі. У дітей кілька ляльок. Їхні імена: Аня, Оля, Уля, Еля, Іра. Ляльки пішли в ліс і заблукали. Який звук попросимо піти шукати Аню? ([а]). Діти мають картки зі звуками. Дитина має знайти свою ляльку, тобто назвати той звук, який вимовляв ведучий із більшою силою. Вихователь бере по черзі ляльку та називає її ім'я, виділяючи голосом ударний звук. Діти дивляться на картки, підбігають ті, хто має на картці потрібний звук.

Фізкультхвилинка .

Діти підвелися, заплющили очі.

Розплющуємо ми очі,

Вдих - і довго тягнемо: "а-а-а-а.." (голос звучить тихо на одному рівні)

Вранці сонечко зійшло,

Знизу вгору ми тягнемо: "о-о-о-о…" (звук голосу звучить з підвищенням)

Вдень гірками їздимо ми: " Ы - Ы - Ы–Ы…".(звук голосу звучить голосно одному рівні)

Вночі дивимося на зірку, Зверху вниз злітаємо "У - У - у - у". (Звук голосу звучить з пониженням)

Гра «Назви голосний звук та знайди його місце»

Предметні картинки (будинок, миша, дим, цибуля, рак, мак, жук, кит, сир). Під картинками квадратики із кількістю звуків у слові.

Вихователь: У мене в руках картинка.

    Що зображено на зображенні?

    Скільки звуків у слові?

    Який голосний звук чуємо?

    Де він знаходиться на початку слова, у середині чи наприкінці слова? (потрібний квадрат закривається червоною карткою.)

Вихователь: Наступне завдання ви виконуватимете парами. У вас на столах лежать картки зі звуками. Подивіться уважно, знайдіть серед них голосні та обведіть їх у червоний гурток.(Картки у всіх дітей однакові. Перевірку можна провести біля дошки, на якій написані такі ж звуки).

.

.

Гра "Качки та окуні".

Гра проводиться на килимі. Діти діляться на 2 команди - окуні та качки. Вони рухаються довільно по килиму. Ведучий вимовляє по черзі слова то з ударним звуком [у], то з ударним [про]. Діти-"окуні" повинні завмерти, коли почують слово зі звуком [о], а "качки" - коли почують слово з [у]. Хто не зупиняється вчасно, вибуває із гри. Виграє той, хто жодного разу не помилився і найдовше залишився на майданчику.

Слова для гри: обруч, овочі, осінь, ослик, острів, відпочинок, відпустка, Оля, озеро, вівці, орден, хмара, кут, вудка, вечеря, вулик, відпустка, розумне, вугілля, вузьке.

Вихователь: Наша подорож сьогодні закінчується.

    Вам сподобалася грати зі звуками?

    Що вам найбільше сподобалося?(Відповіді дітей)

    Про які звуки ми сьогодні говорили?(Звуки мови).

    На які групи поділяються звуки мови?(На голосні та приголосні).

    Скільки голосних звуків?(їх 6).

    Як дізнатися, що звук голосний?(його можна співати).

Молодці. А про приголосні звуки ми дізнаємося з вами у наступній нашій подорожі містом"Звукоград".



Сподобалася стаття? Поділіться їй