Контакти

Диференціація л й мовний матеріал. Картки для домашнього завдання "диференціація звуків - ль". Вимова звуків у словах. Звуковий аналіз та синтез

Мета: Закріплення навички відмінності звуків Л-ЛЬ у складах, словах, фразах.

Завдання: Продовжувати вчити диференціювати звуки за твердістю-м'якістю, звуковим аналізом. Складання пропозицій щодо опорних предметів. Розвивати фонематичне сприйняття, зв'язне мовлення, уяву, мислення, загальну та дрібну моторику, увагу, пам'ять. Використання виразних рухів у вихованні емоцій, набуття навичок у саморозслабленні.

Обладнання: магнітна дошка, магніти, кольорові олівці, картинки на звуки Л-ЛЬ, індивідуальні картки з ліхтариками (зелений та синій) та зображенням предметів, у назві яких звуки Л-ЛЬ

Хід заняття

1. Організаційний момент

Вправи на активізацію уваги:

Гра "Дотягни рука".

- Ану, права рука, дістанься до лівого вушка. А ти, ліва рука, до правого вічка: І так далі.

– Доброго дня, діти, сьогодні у нас незвичайне заняття: до нас прийшли гості, вони посміхаються вам. І ви посміхнетесь гостям. Усміхніться один одному. Усміхніться і мені.

2. Повідомлення теми

– А ось чим ми займатимемося на занятті, ви дізнаєтесь, коли прослухаєте вірш. І не просто прослухайте, а спробуйте визначити, який звук найчастіше чується в цьому вірші?

Мама купала у ванні малу.
Милом, мочалом мила голичку.
Біля мами Міла стояла,
Теплою водою малюка обливала.
Аллочка ласкаво витре немовля
Теплим, кудлатим, великим рушником.

- [Л]
- Правильно. Сьогодні ми з вами вчитимемося правильно розрізняти звуки Л і Ль.

3. Артикуляційна гімнастика, дихальна гімнастика

– А для того, щоб правильно та красиво говорити звуки Л і Ль, ми маємо потренувати, дихання, губи та мову.

Розвиток нижньодіафрагмального дихання:

Вдих (носом) – видих пфф
Вдих (носом) – видих пфф, пфф
Вдих (носом) – видих пфф, пфф, пфф

Зі звуками:

Вдих (носом) – видих А
Вдих (носом) – видих АТ
Вдих (носом) - видих АОУ

Вправи для мови:

"ГОДИННИКИ". Рот відкритий. Губи розтягнуті на посмішку. Кінцем вузької мови поперемінно тягнутися до куточків рота.
"Змійка". Рот широко відкрито. Вузьку мову сильно висунути вперед і прибрати в глиб рота.
"Гойдалки". Рот відкритий. Напруженою мовою тягнутися до носа та підборіддя або до верхніх та нижніх різців.
"СХОВАТИ ЦУКЕРЕЦЬ". Рот зачинено. Напруженою мовою впертись то в одну, то в іншу щоку.
"ПОЧИСТИТИ ЗУБИ". Рот зачинено. Круговим рухом язика провести між губами та зубами.
"КАТУШКА". Рот відкритий. Кінчик язика упирається в нижні різці, бічні краї притиснуті до верхніх корінних зубів. Широка мова "викочується" вперед і забирається в глиб рота.
"СМАЧНЕ варення". Рот відкритий. Широким язиком облизати верхню губу і забрати язик у глиб рота.

Хлопці, давайте повторимо чистомовки ( чистомовки знайомі дітям)

Ла-ла-ла, ла-ла-ла – не помітили шибки
Лу-лу-лу, лу-лу-лу – ми не били склом
Ла-ла-ла, ла-ла-ла - тільки немає у вікні скла

Лу-лу-лу, лу-лу-лу – біля вікон на підлозі
Ли-ли-ли, ли-ли-ли – забивали ми голи

Чи-ли-ли, чи-ли-ли – тополі видно в дали
Ле-ле-ле, ле-ле-ле – багато їх у нас у селі
Ля-ля-ля, ля-ля-ля – але від них у пуху земля
Ля-ля-ля, ля-ля-ля – усі ми любимо тополі
Лю-лю-лю, лю-лю-лю – тополі і я люблю

Ля-ла, ля-ла, ля-ла-ла – у Олени лялечка була
Лі-ли, ли-ли, ли-ли-ли – ляльки валянки малі
Ле-ло, ле-ло, ле-ло-ло – у пальті лялечці тепло

Ло-ло-ло, ло-ло-ло – на вулиці тепло
Лу-лу-лу, лу-лу-лу – стіл стоїть у кутку
Ул-ул-ул – у нас зламався стілець
Оль-оль-оль – ми купили сіль.

4. Розвиток фонематичного сприйняття

Виділення звуку Л із ряду ізольованих звуків.

- Я вимовлятиму звуки, а ви ляснете в долоні, коли почуєте звук Л (В Л Т Л Н С Л Л Ф Л).

Виділення мови зі звуком Л із низки складів.

– Я вимовлятиму склади, а ви ляснете в долоні, коли почуєте склад зі звуком Л (МА ЛА РО ЛО КУ ЛУ СИ ЛИ ТУ).

Виділення слова зі звуком Л із низки слів.

– Діти, ми з вами знаємо твердий звук Л та м'який звук Ль. Зараз я вам говоритиму слова, в яких чується л і ль. Якщо у слові чується м'який звук Ль, ви підніміть зелену картку, а якщо твердий звук Л – синю картку.

Зразкові слова: крейда, мілина, моль, кіль, кут, вугілля, укол, човен, лід, люк, цибуля, льон, лижі, липа.

По тому зразку можна виділити імена з м'яким складом ля: Алла, Аля, Міля, Міла, Коля, Оля.

Вправа проводиться також з виставленням колірних сигналів звуків л і ль.

5. "Запали ліхтарик".

– Хлопці, до нас на заняття прийшли ще гості, сестричка з братиком, Лада та Льоша (На магнітну дошку вивішуються ляльки). Додаток 1

Подивіться, який у них одяг – синій у Лади, зелений у Льоші. Як ви вважаєте, чому?

– Тому що звук Л у слові Лада – твердий, він позначається синім кольором. А звук Ль у слові Льоша – м'який, він позначається зеленим кольором.

– Необхідно розібрати картинки для Лади та Льоші, промовляючи назву картинки та чітко виділяючи звуки Л, Ль. Зображення вивішуються на магнітну дошку.Додаток 2

6. Вимова звуків у словах. Звуковий аналіз та синтез

– Хлопці, де знаходиться звук [Л], [Ль] у назвах картинок: на початку, у середині чи наприкінці? Проведіть стрілки до схем. Додаток 3

7. Диференціація твердого та м'якого звуків Л, ЛЬ у словах

а). У кожної дитини одна із картинок: цибуля, картопля, яблуко, лимон, полуниця, малина, гладіолус, лілія, дятел, чапля, халат, пальто.

– Картинки зі звуком ЛЬ потрібно віддати Льоші, а зі звуком Л – Ладі.

б). Логопед виставляє на магнітній дошці картинки Лади та просить підібрати до кожної з них пару з картинок Льоші, пояснити свій вибір.

Наприклад:Пола - поля, гладячи - дивлячись, дзиґа - Юля, прапори - фляги, клон - клен, цибуля - люк, був - буваль, ціл - мета, ял - ялина, став - сталь, дав - далечінь, запал - пил, кут – вугілля.

8. Гра "Полички"

Допоможіть Ладі та Льоші прибратися в шафі на поличках. Необхідно забрати зайві предмети. Додаток 4

9. Закріплення вимови звуків Л – ЛЬ у фразі

Всі слова в реченні промовте правильно, чітко виділяючи звуки Л, Ль. ( Діти виконують завдання по черзі, повторюючи за педагогом.

Оля співала.
Наша Юля як дзиґа.
Колі в руці прапор, на боці фляжка.
Можна дах настилати, можна будиночок заселяти.
Я розтиснув кулачок – на долоні світлячок.
Ми ходили по полях і ділили навпіл все, що знаходили.
Ось йдуть на задніх лапках два собачки в модних капелюшках.
Без сумніву, лев сильний, але слабший він, ніж слон.
Летять літаки, сидять у них пілоти.
Їде комбайн на колесах, ріже стиглі колоски.
Людо, у тебе під ногами калюжа.
Села галка на дах клубу та чистить дзьоб.
Ларисі потрібна не будь-яка, а блакитна фарба.
Висипання вугілля в цей кут.
Галка ходить біля річки галькою.
Мене розбудив будильник.

10. Доведи, підібравши слова

- Хлопці, Лада і Льоша придумали для вас двовірші, які ви повинні закінчити, правильно підібравши слова, близькі за звучанням і змістом. Але зверніть увагу, що слова повинні містити звуки Л, Ль.

Не послухав Зайчика тата –
Віддавили Зайчику ... ( лапу).

Діти у скверику сиділи
І морозиво … ( їли).

А біля цієї ялинки
Бродили злі… ( вовки).

Ялинка, ялинка,
Гуляючи … ( голка).

Стала співати мишеня качка:
- Га-га-га, усні, ... ( малютка)!

Часто до озера напитися
Ходить руда... ( лисиця).

Стала жаба важливо квакати:
– Ква-ква-ква, не треба… ( плакати)!

Заг, давай грати у футбол!
Забивай швидше… ( гол)!

Раптом небо хмарою затягло,
З хмари блискавка ... ( блиснула).

Я не бігаю до лікаря –
Я сама його... ( лечу).

Ми не їли, ми не пили,
Бабу сніжну ... ( ліпили).

Вправа "доскажи слова"

– Допоможіть Ладі та Льоші скласти слова, підібравши правильно склад зі звуком Л.

11. Складання пропозицій щодо картинок

(Використовувати слова, у яких є звук Л)Додаток 7

12. Підсумок заняття

а) Молодці, хлопці, ви сьогодні добре попрацювали. Лада та Льоша задоволені вашими відповідями.
б) Домашнє завдання: відгадати загадки, вивчити одну з скоромовок.

Список літератури:

  1. Бурдіна С.В.
  2. Логопедичний зошит на звуки [л], [л']. - Кіров: Весна - дизайн, 2006.
  3. Генінг М. Р., Герман Н. А.
  4. Навчання дошкільнят правильної мови. Посібник для вихователів дитячих садків. 4-тє видання. - Чебоксари: Чуваське книжкове видавництво, 1980.
  5. Герасимова А.С.
  6. Енциклопедія розвитку та навчання дошкільника для 1–6 років. - М.: ОЛМА Медіа Груп, 2009.
  7. Гербова В. В.
  8. Заняття з розвитку мови з дітьми 4-6 років (старша різновікова група): Кн. для вихователя подітий. саду. - М.: Просвітництво, 1987.
  9. Лебедєва І.Л.
  10. Тяжкий звук, ти наш друг! Звуки Л, Ль: Практичний посібник для логопедів, вихователів, батьків. - М: Вен-тана-Граф, 2008.
  11. Максаков А. І.
  12. Чи правильно говорить ваша дитина: Посібник для вихователя дет. саду. - М.: Просвітництво, 1982.
  13. Максаков А. І.
  14. Чи правильно говорить ваша дитина: Посібник для вихователя дет. саду. – 2-ге издю., испр – М.: Просвітництво, 1982.
  15. Морозова І., Пушкарьова М.
  16. Уроки логопеда Вчимося говорити правильно. - М.: Бабка, 2010.
  17. Сонячний зайчик. Газета для дошкільнят із підказками для батьків. - №6, березень, 2010.

Автоматизація звуку [й], диференціація [й] – [ль].

  1. Чітко і голосно кілька разів вимовити звук, при цьому губи в посмішці, зуби зближені і видно, кінчик язика знаходиться за нижніми різцями.
  2. Вимовити звук [й] у поєднанні з голоснимиа, е, о, у (я, е, е, ю).
  3. Вимовити вигуки «ай!» та «ой!» і пояснити дитині, у яких випадках їх вживають. Одночасно виконувати мімічні рухи. Ай! - Здивуватися (підняти брови, зобразити здивування на обличчі).

Ой! - Боляче (нахмурити брови, зобразити страждання на обличчі).

Дитина слідом за дорослим повторює вигуки і виконує мімічні рухи.

4. Гра "Вгадай, що зі мною". Дорослий вимовляє одне з вигуків «ай!» або «ой!», а дитина надає своїй особі відповідного виразу – подиву чи страждання. Потім дорослий зображує ці ж стани, а дитина їх озвучує, промовляючи «ай!» або "ой!".

5. Виконувати вправу «Пальчики вітаються» з одночасним промовлянням:

а) складів ай, ой, ей, ий;

б) звуків: й + а = я, й + о = е, й + е = е, й + у = ю.

Виконувати вправу спочатку правою, потім лівою рукою, потім одночасно двома руками.

6. Гра «Заспівай, як пташка». Попросити дитину за собою вимовити такі пари та ланцюжки:

а – я я – ля я – я – ля

о – йо – льо льо – льо - е

у – ю ю – лю ю – лю – ю

е – е е – ле ле – е – ле

7. Проговорити чистомовки:

Ай – ай – ай – м'яч кидай

Ой – ой – ой – тією рукою

Гей - гей - гей - бий сильніший

Ель - ель - ель - прямо в ціль.

Я – я – я, я – я – я – це пісенька моя.

Ю – ю – ю, ю – ю – ю – дзвінко пісеньку співаю.

Е – е – е, е – е – е – подарую її тобі.

Е – е – е, е – е – е – в день народження твоє.

8. Розучити вірші:

Падай, падай, падай, сніг,

Радуй, радуй, радуй усіх.

Ялина на їжачка схожа,

Ялина в голках, їжачок теж.

Ми їхали, їхали,

До ями під'їхали,

Йому об'їхали

9. Повторювати скоромовку:

Ледве - Лена їла.

Їсти від лінощів не хотіла.

10. Гра «Назви ласкаво».

Попросити дитину спочатку повторити,а потім вимовити самостійно слова.

Яна – Яночка

Юля – Юлечка

Єгор – Єгорушка

Юра – Юрочка

Яша – Яшенька

11. Гра «Додай слівце».

Дорослий спочатку читає дитині речення,інтонаційно виділяючи останнє слово у рядку, а потім при повторному читанні пропонує дитині самостійно їх «додати».

Ігри на диференціацію звуків Л-Л у дошкільнят

Ціль:диференціація звуків Л-Ль.
Завдання:
1. Формувати у дошкільнят правильне звуковимову, вміння диференціювати звуки Л-Ль у своїй промові, вживати їх правильно.
2. Урізноманітнити з допомогою дидактичної гри роботу над закріпленням правильного звукоприношення, зацікавити дітей.
Опис:Шановні колеги дозвольте вам уявити цього разу ігри зі своєї скарбнички на диференціацію звуків Л-Ль. Дані ігри сприяють формуванню правильної звуковимови у мові дитини, розвивають пам'ять, увагу, мислення, дрібну та загальну моторику, сприяють розвитку граматичного ладу мови. Ці ігри може проводити як логопед, і вихователь. Ця робота буде корисна логопедам, дифектологам, вихователям, батькам.

Лев, лак, кінь, листок, молоко, лижі, липа, калина, лампа, молоток, драбинка, Ліза, Слава, цибуля, лійка, капелюх, будильник, ложки, мило, квасоля.

"Веселий металофон"
Дитині пропонується розповідати вірш та відстукувати ритм у металофон.
Ла-ла-ла, ла-ла-ла - до нас уже весна прийшла,
Ля-ля-ля, ля-ля-ля – розквітають тополі.
Ли-ли-ли, ли-ли-ли - задзижчали три бджоли.
Чи-ли-ли, ли-ли-ли – дівчатка жука знайшли.
Ло-ло-ло, ло-ло-ло – як на вулиці тепло.
Ле-льо-льо, льо-льо-льо - пролітає метелик.
Лу-лу-лу, лу-лу-лу – раді дівчата теплу.
Лю-лю-лю, лю-лю-лю - як я весну люблю.

Пальчикова гра "Де що виросло"
У липи - листя,
Загинаємо пальчики під час називання дерев.
У клена - листя,
У тополі - листя,
У сосни та ялинки – колкі голки.
Імітуємо "голки", напружено виставляючи усі пальчики.

Мовна гра з елементами психогімнастики "Клумба"
Перед початком гри треба уточнити у дитини уявлення про те, які квіти називаються садовими (ті, що вирощуються в саду, на клумбах). У ході гри дорослий супроводжує показ кольорів картинками.
Поливає Лідія біленькі лілії,
Відводимо кисть однієї руки убік.
Люба поллє бузковий люпин.
Відводимо кисть іншої руки убік.
Слава з хлопчиків ходить один,
Робимо здивоване обличчя; показуємо один пальчик
Слава поллє жовтий левкою,
Імітуємо "поливання".
А флокси поллємо ми з тобою.
Показуємо рукою на себе та дитину

Наприкінці гри дорослий уточнює у дитини, якого кольору кожна квітка.

Гра з м'ячем "Літає – не літає"
Дорослий котить дитині м'яч, називаючи слово, а дитина повинна відкотити м'яч, говорячи "літає" чи не "літає". Наприклад: Літак... літає. Лось... не літає. і т.д.
Літак, лось, жаба, ластівка, вовк, галка, джміль, білка, равлик, бджола, світлячок, моль, лев, вертоліт, лебідь, тюлень, олень, метелик.

Пальчикова гра "Полянка"
На галявині ми гуляли,
Стискаємо пальчики в кулачки в ритмі рядків.
Там когось побачили.
Олена - равлик,
Загинаємо пальчики під час називання
Люда - джмеля,
Слава - бджолу,
А Влад – світлячка.
Ти уважно слухав?
Відгадай: хто не літає?
Називай!


Конспект індивідуального логопедичного заняття

із ученицею 1 класу загальноосвітньої школи.

Мовний висновок: загальний недорозвинення мовиIIIрівня.

Тема: Звуки та букви Ль - Й.

Етап: Диференціація звуків у словах, реченнях, у тексті.

Цілі:

освітні:

Уточнити артикуляцію звуків [Й] і [Л], виділяючи подібність та відмінності.

Добиватися чіткої диференціації звуків на слух та у вимові.

Правильно співвідносити звуки з літерами.

Навчати усвідомленому читанню.

корекційні:

Розвивати фонематичний слух та аналіз.

Працювати над розвитком повноти зорових, слухових та кінестетичних відчуттів.

Попередження дисграфічних помилок.

Розвиток дрібної моторики рук.

виховні:

Виховання вміння розуміти навчальне завдання.

Виховання сталого інтересу до логопедичних занять.

Обладнання: дзеркало, профілі звуку артикуляції, комп'ютер, презентація.

План заняття.

I. Орг. момент.

II. Артикуляція та характеристика звуків.

III

IVДиференціація у фразах.

V. Фізмінутка.

VII

VIII. Диференціація у тексті.

IX. Підсумок заняття.

X. Домашнє завдання

Хід заняття.

I. Орг. момент.

II. Артикуляція та характеристика звуків.

Особливості артикуляції звуку [Л"] Особливості артикуляції звуку [Й].

Звук [Л"] - м'який дзвінкий приголосний.


Звук [Й] – завжди м'який дзвінкий приголосний.



III. Диференціація у складах, словах.

Гра "Навпаки".

я – я – я – ля – ля – ля

е – е – е – льо – льо – льо

ю – ю – ю – лю – лю – лю

е – е – е – ле – ле – ле

ай-ай-ай-аль-аль-аль-аль

ой – ой – ой – оль – оль – оль

эй – эй – эй – эль – эль – эль

південь – люк лежи – їжаки

йод – лід полізти – поїсти

ямка – лямка ляжка – Яшка

спідничка – Любочка Коля - колья

IV Диференціація у фразах.



    Прочитай фразу.

бо лшшо йбджі ліни йро й,так лекі йгорни йкра й,глибоко евуще ль е,ба льни йтанець

    Закінчи фрази (за картинками).

короб ... п летени й,замок … ж лезни й,васи лек …по лЄво й,тю льпан … садові й

Цей глечик … г ліняни й, а цей … - хрускіт льни й.

Цей лєс … лщирі й, а цей ... - хво йні й.

Які гноми характером?

Цей гном ... важко лювіви й, а цей - лЄниви й.

Цей гном … турбот лі ви й, а цей – … безразовий лличні й.

V.. Фізмінутка.

Вправа для дрібної моторики рук.


Жи лта брати я, не тужи лі,
Але якось приуни лв.
Ста лі думати і ворожити,
Які ж імена всім дати? (Згинати пальці обох рук)
Яхоч ростом не ві лгик,
Але веселі йбешкетник.
Все стоїте ви за багато й
Зватимуся я Бо лшшо й. (Крутити великими пальцями обох рук, інші пальчики стиснуті в кулачок)
Явказувати люб лю
На квіти та на Місяць,
Дуже я уважаєте льни й
Палець Вкажіть льни й. (Крутити вказівними пальцями обох рук).

Ястою посередині,
Зватимуся явідтепер
Середні йпа лец - уда лец
Ось тако й ямолодець! (Крутити середніми пальцями обох рук)

Найменше ябрати ена зріст.
Ох, як ма леньким непросто!
Але мене ллегко дізнатися,
Нехай Мізинцем кликатимуть. (Крутити мізинці обох рук)
Брат один як не гадав,
Ім'я так собі не дав.
Але его не обража ют,
Безіменним називає ют!

(Показати безіменний пальчик обох рук, решта притиснути до долоні за допомогою великих пальців.)

VI. Диференціація в чистомовках

«Про й– о й– о й» - стогне мо йбо льно й.

Ївь – ївь – ївь – до люквенни йкисі ль.

Лю – лю - лю – ті лефон ясво й люб лю.

Ле йле йле й- Ти води не жала ле й.

А й– а й– а й– гарненько підмітка й.

У й– у й– у й– малюнок нарису й.

VII. Диференціація у реченнях.

    Відгадай і завчи загадку.

Кінь ста льно й, хвіст лняно й. (голка)

    Зміни пропозицію за зразком:

милуватися красою кленового листя

Я... Ти... Він... Вона... Ми... Ви... Вони...

VIII. Диференціація у тексті.

Чуковський «Доктор Айболіт»

Договори пропозиції, використовуючи слова: Айболіт, лікуватися, вилікує, зцілить, лисиця, клюнула.

Добрий лікар . Він сидить під деревом. Приходь до нього. і корова, і вовчиця, і жучок, і черв'ячок, і ведмедиця. Всіх.… , … добрий лікар !

І прийшла до Айболіта. І прийшов до Айболита Барбос: "Мене курка ... в ніс!"

IX. Підсумок заняття.

Чому ми навчалися на уроці?

Яке завдання було найскладнішим?

Намалюй свій настрій.

X. Домашнє завдання(У надрукованому вигляді вклеюється в зошит).

XI. Оцінка діяльності учнів.


Диференціація звуків ЛЬ-Й у скоромовках

Уважно послухай початок кожної римування. Додай потрібну кількість однакових складів.

У сумці смачний ананас, ас-ас-ас, ас-ас-ас.

Косточку приніс Барбос, ос-ос-ос, ос-ос-ос.

Зграї Сосискін був не боягуз, ус-ус-ус, ус-ус-ус.

Я на санках їду вниз, іс-іс-іс, іс-іс-іс.

Сови полетіли до лісу, ес-ес-ес, ес-ес-ес.

Я почув гучний бас, ас-ас-ас, ас-ас-ас.

На тарілці абрикос, ос-ос-ос, ос-ос-ос.

Там, біля пристані, баркас, ас-ас-ас, ас-ас-ас.

Закріплення вимови звуку З різних зворотних складах

Слідом за дорослим чітко, не поспішаючи, повтори різні складові «свистелки».

ас-ус-іс іс-ос-ас іс-ус-іс іс-ос-ус

ос-іс-ус ус-іс-ос ос-ес-ас ус-ос-ес

ЕТАП ЧЕТВЕРТИЙ

ЗАКРІПЛЕННЯ ЗВУКУ З У СЛОВАХ

Закріплення вимови звуку З початку слів. Розвиток слухових уваги та пам'яті

Уточни значення незнайомих слів. Чітко, виділяючи голосом звук С, повтори кожні 3 слова. Потім назви 5 слів самостійно з пам'яті.

Сад – сік – сом. Суп – сук – сам. Сови – сода – сотня. Сипати – ситий – ситний. Судак - сухий - скриня. Судно – сумка – доба. Сухо – сани – садок. Чобіт – синок – верстат.

Закріплення вимови звуку З середині слів. Розвиток слухових уваги та пам'яті

Уточни значення незнайомих слів. Чітко, виділяючи голосом звук С, повтори кожні 3 слова. Потім назви 5 слів самостійно.

Оса - коса - лисиця. Несу – пасу – у лісі. Босий - косий - лісок. Шматок - шкарпетка - пісок. Терези - носи - вуса. Коси - намисто - вуса. Посуд - косинка - посилка. Візок - маска - танець.

Закріплення вимови звуку З. Формування навичок звукового аналізу

Розклади 8-10 картинок із Додатка 5. Послухай початок слова. Покажи та назви той предмет, який дорослий загадав. Якщо ти зможеш назвати об'єкт, якого немає на картинках, то отримаєш додатковий приз!

чи... о... капу... фа...

кому... ана... авто... під...

бу... ве... на... як...

* Намагайтесявимовлятипочатоксловатак, яквоночується («виси», «насік»), анеякпишеться («ваги», "шкарпетка"). Пам'ятайте, щодитинаорієнтуєтьсяназвучанняслова, аненайогонаписання. Виконуйтевправадотихпір, БувайдитинанебудестійковизначатиУсесловапоїхпочатку.

Закріплення вимови звуку на початку, середині і кінці слів. Розвиток фонематичного сприйняття

Розклади картинки з Додатка 5. Відбери спочатку ті з них, назви яких починаються зі звуку С. Склади їх чаркою. Чітко, виділяючи голосом звук, назви кожен об'єкт по 3 рази. Якщо ти назвав картинку правильно, відклади її убік. Картинки, названі з помилками, знову склади чаркою і промов слова чітко і голосно 5 разів.

Те ж саме зроби з картинками з Додатка 5, в назвах яких звук С чується в середині та наприкінці слова.

Закріплення вимови звуку З у словах, що повторюються.

Розвиток почуття рими

Відповідай на запитання дорослого словом, що римується. Потім чітко, виділяючи звук С, повтори його потрібну кількість разів так, щоб вийшли "відповідалки-повторялки".

Говорить дорослий Говорить дитина

Я кому даю дві миски? Киски, кицьки, кицьки, кицьки.

Злива ллє кудись з небес? До лісу, до лісу, до лісу, до лісу.

Хто до дивана тапки ніс? Пес, пес, пес, пес.

Що ти сам допити не зміг? Сік, сік, сік.

Що сусід приніс нам? Квас, квас, квас, квас.

Що додам я до квасолі? Сіль, сіль, сіль, сіль.

Закріплення вимови звуку З у словах. Розвиток пам'яті та логічного мислення

Розклади картинки з Додатка 5. Розподіли їх за групами (тварини, рослини, засоби транспорту, предмети побуту тощо). Подивися на картинки з однієї групи і постарайся запам'ятати якнайбільше слів. Потім повернись до картинки спиною і чітко, виділяючи голосом звук С, назви об'єкти по пам'яті.

Закріплення вимови звуку З поєднаннях слів із прийменником у

Візьми картинки хлопчика та дівчинки з Додатка 2. Дай їм імена зі звуком (Соня та Саня). Потім візьми картинки з Додатка 5 і розділи зображення предмети між дітьми так, як ти вважаєш за потрібне. Проговори поєднання слів 3-4 рази.

Наприклад: У Соні мішок. У Соні намисто. У Сані літак. У Сані шабля.

Закріплення вимови звуку С у словах різного

складового складу. Формування навичок

звуко-складового аналізу

Візьми з Програми 2 складові «вагончики», а з Програми 5 всі картинки. Розклади картинки та проговори всі слова, поділяючи їх на склади. Порахуй кількість складів у всіх словах (для цього підклади долоню під нижню щелепу і рахуй її рухи). Потім «помісти» кожен об'єкт у відповідний складовий «вагончик».

Картинки поруч із «вагончиками» краще розкладати не стосами, а вертикальними рядами. Так і дитині, і дорослому простіше проконтролюватиме правильність виконання завдання.

Закріплення вимови звуку С у словах-скоромовках

Уточни значення незнайомих слів. Чітко, виділяючи звук, повтори кожне слово 5 разів у швидкому темпі, зберігаючи при цьому гучність і виразність вимови.

Склад, спуск, свист, попит, самоскид, здатний, сосиски, спросонок, рятувальник, насос, бурульки, космос, сосна, соліст.

Закріплення вимови звуку З у словах. Розвиток логічного мислення

Чітко, виділяючи звук, назви всіх тварин (такса, оса, слон, носоріг, лисиця, соловей). Переліч тварин від найбільшого до найменшого, а потім зміни порядок і назви їх від найменшого до найбільшого.

Закріплення вимови звуку на початку, середині і кінці слів. Формування навичок звукового аналізу

Візьми з Програми 3 схеми, що позначають позицію звуку в слові. Розклади всі картинки з Додатка 5 і промов їх назви, виділяючи звук С. Потім поклади кожну картинку під відповідною схемою.



Сподобалася стаття? Поділіться їй