Kontakti

Patskaņu skaņa un burts un vecākā grupa. Frontālā nodarbība senioru logopēdiskajā grupā "Rjabinka" par tēmu "Draudzības svētki" patskaņi un līdzskaņi skaņas un burti. Jēdziena “zilbe” nostiprināšana

Rakstpratības nodarbība senioru grupai “Skaņas zināšanu zemē”

Sagatavots un veikts un veikts:

Tkačenko Olga Sergejevna

Vecākā grupa

Mērķis: izpētīt patskaņu un līdzskaņu jēdzienu. Zilbes idejas veidošana.

1 Iepazīstināt bērnus ar jēdzienu “patskaņa” un “līdzskaņa” skaņa;

2 Attīstīt spēju skaidri artikulēt patskaņu skaņas;

3 Iemācieties pēc auss atšķirt “cietos līdzskaņus” un “mīkstos līdzskaņus”;

4 Ieviest “patskaņu”, “cieto līdzskaņu” un “mīksto līdzskaņu” simbolus;

5 Veidot bērnos priekšstatu par “zilbi”;

6 Attīstīt bērnu spēju atbildēt uz jautājumiem, palīdzēt bagātināt vārdu krājumu, attīstīt uzmanību, loģisko domāšanu, salīdzināt, analizēt un izdarīt secinājumus.

Materiāli:

Vizuāls skaņu attēlojums, 2 skaņu mājas, kārtis ar konvencionālu skaņu attēlojumu, zilbes uz tāfeles. MA, si, to, ku, ly, re. Kartes zilbju skaņas analīzei.

Nodarbības gaita

Kas ir skaņa? Pastāsti!
Klauvē un čaukst
Kliedz un zvani
Skan, mēģini, panāc!
Pat ja tu atnāksi
Ļoti uzmanīgi,
Jūs neredzēsit, jūs neatradīsit,
Un jūs varat dzirdēt

Puiši, pastāstiet man, kas ir skaņas?

(Viss, ko mēs dzirdam un izrunājam, ir skaņas.) 1

Vai vēlaties uzzināt, kādas skaņas ir tur, un iepazīt tās labāk?

Bērnu atbildes.

Pēc tam klausieties vienu aizraujošu pasaku “Skaņas zināšanu zemē”

Tālajā Zināšanu zemē, maģiskā mežā, lielā izcirtumā, klāta ar augstas zāles un dažādu ziedu paklāju, stāvēja maza mājiņa, kurā dzīvoja mazi pasaku ļaudis. Viņu vārds bija Sounds. Skaņas bija ļoti talantīgas: sacerēja dzejoļus, pasakas, dziesmas, dejoja, dziedāja. Taču pēc ilgākas kopdzīves mazajiem vīriem kļuva skaidrs, ka daži no viņiem dzied ļoti skaisti, bet citi labāk sacer dziesmas. Turklāt Skaņas - dziedātāji mēģināja ļoti skaļi, vienlaikus liedzot Skaņas - dzejniekiem sacerēt dzeju.

Tāpēc pasaku cilvēki nolēma apmesties dažādās mājās.

Skaņas - dziedātājus sāka saukt par patskaņiem, bet skaņas dzejniekus - par līdzskaņiem.


Puiši, vai vēlaties zināt, kuras skaņas varētu dziedāt un kuras varētu rakstīt dzejoļus un dziesmas?

(Bērnu atbildes.)

Šeit ir bildes ar attēliem, nosauciet, uz ko es norādīšu. 3



(Ananāss, pērtiķis, gliemezis, ekskavators, tītars.)

Tagad nosauciet vārda pirmo skaņu.

Ananāss - A

Oranžs - A

Gliemezis — U

Ekskavators - E

Turcija - I

Pērtiķis - Ak

Vai mēs varam dziedāt šīs skaņas - A, U, E, I, O.

(Bērni kopā ar skolotāju mēģina dziedāt Skaņas.)

Ja Skaņas var dziedāt, tad tie ir patskaņi, un, ja nē, tie ir līdzskaņi. 5

Kādas patskaņu skaņas jūs atceraties?

(Bērnu atbildes.)

Artikulācijas vingrošana.

(Skolotājs lasa dzejoli, un bērni atveido darbības un skaņas.)

Gaiss brīvi plūst caur muti

Skaņa ir patskaņa

A - atveriet muti plašāk,

neesi slinks un dziedi skaļāk

U - kaprīzi uzmeta lūpas,

viņš tās izvilka kā caurules

O – noapaļo savas lielās lūpas,

"o" nedaudz pavēra zobus,

ievilka manu mēli dziļāk

izliekta mugura - ak-o-ak - nopūtās

Y - lai arī patskanis, bet kluss,

Viņš joprojām žāvājas un guļ

y-y-y- paguli vēl stundu

vai varbūt iedzer kādu sulu?

E - te domīgās šaubās

"e" pauž viedokli:

uh-uh- es nezinu, ko teikt,

Varbūt labāk būtu klusēt.

Un - pasmaidi, jautrais biedrs

viņš smejas tik 6

uz platas mēles

skaņa lec kā seglos.

Šīm skaņām nav šķēršļu

Mēs ar prieku dziedam šīs skaņas - A, O, U, E, I.

Tātad, puiši, mēs labāk iepazinām patskaņu skaņas, bet kā ir ar līdzskaņiem?

Vai vēlaties uzzināt, kā Skaņas dzīvoja savās jaunajās mājās?

(bērnu atbildes.)

Pēc tam klausieties pasakas turpinājumu.

Pēc smagas dienas, labi strādājuši, Skaņas atpūtās. Patskaņi ir apaļās gultnēs, un līdzskaņi ir taisnstūrveida gultnēs, kas atgādināja galdus, pie kuriem strādāja mazie dzejnieki. Daži līdzskaņi aizmiga tikai uz cietas virsmas, izklājot tikai vienu matraci, tāpēc tos sāka saukt par cietajiem. Tie, kuriem patika gulēt mīkstās gultās, uzlika divus matračus, tāpēc tos sāka saukt par Mīkstajiem. Un, lai nesajauktu, kurš ir kurš,

Skaņām sāka būt īpaši apzīmējumi: Patskaņi - atvērtas mutes formā. Cietie līdzskaņi - viena matrača veidā. Soft Consonants - mīksta gultiņa ar diviem matračiem.

Kuri līdzskaņi ir cieti un kuri ir mīksti?

Lielākā daļa cieto un mīksto līdzskaņu skaņu veido pārus: B - B, V - V, M - M...

Klausieties, cik atšķirīga ir viņu izruna. Kad mēs izrunājam mīkstos līdzskaņus, mūsu mēles aizmugure paceļas uz aukslēju pusi. Un gaisa plūsmas eja sašaurinās. Tāpēc mīkstas skaņas izklausās maigākas, maigākas un nav skarbas.

NE visām cietajām skaņām ir mīksti pāri. Atskan vientulības skaņas.

Līdzskaņi - Zh, Sh, Ts vienmēr ir cieti, un līdzskaņi - Ch, Shch, Y vienmēr ir mīksti.

Puiši, definēsim pēc auss cietās un klusās skaņas, es izrunāšu skaņas, un, ja dzirdat maigu līdzskaņu, paceliet mīkstā līdzskaņa apzīmējumu, un, ja šī skaņa ir cieta, paceliet uz augšu cietā līdzskaņa apzīmējumu. līdzskaņu.

(Ш, З, Зь, Нь, Р, К, Ль, Сь, С, Пь, П, Л, Рь, Х, Ш, Дь, И.)

Fiziskās audzināšanas minūte

Viens divi trīs četri pieci,

Skaņas iznāca pastaigāties

Viņi klusi staigā pa mežu

Viņi dzied savas dziesmas

Pēkšņi uzpūta vējš

Skaņa nobijās un apsēdās

pakratīja galvu

Bailes pazuda, bet skaņa pacēlās

Mēs vairs nebaidāmies no vēja

Mēs spēlējam ar viņu un izklaidējamies:

Mēs stumjam kājas, sitam plaukstas

Jauki spēlēties mežā

Bet kundzei laiks iet

Skan visi sadevušies rokās 9

Ejam pa taku

Un viņi atnāca mājās!

Tātad Skaņi dzīvoja mierā, neaizmirsa viens otru: gāja ciemos, dzēra tēju, smējās, spēlējās, sportoja, gāja pastaigāties pa mežu, sadevušies rokās. Kad patskaņi un līdzskaņi gāja blakus, veidojās zilbes.

Kādas skaņas mēs redzam attēlos?


Nosauksim katru skaņu atsevišķi.

(Skolotājs parāda un nosauc, un bērni atkārto.)

Un tagad Skaņas tur rokās un skan kopā, dzied tās.

Kādu zilbi tu dabūji?

(Bērnu atbildes.)

Tagad jūs apsēdieties pie saviem galdiem, un es jums iedošu kartītes ar zilbju attēliem.

(Bērni ieņem vietas.)

Puiši, pievērsiet uzmanību, zem katra attēla ir diagramma, tur varat ievadīt skaņu apzīmējumus. (Pēc skaņu apvienošanas zilbēs skolotājs sniedz katras skaņas aprakstu un kopā ar bērniem atzīmē to diagrammā.)

Spēle "Atbalss"

Woo-woo-woo! (Bērni atkārto.)

Woo-woo-woo!

(Skolotājs papildina atskaņu.)

Nosaukšu visas zilbes!

Gu-gu-gu! Gu-gu-gu! Es skrienu pa varavīksni!

Ju-ju-ju! Ju-ju-ju! Es zumēju kā liela vabole!

Ku-ku-ku! KOO-ku-ku! Uz kuces ir dzeguze!

Pu-pu-pu! Pu-pu-pu! Peles aprija labību!

Ru-ru-ru! Ru-ru-ru! Es salasīšu gatavas ogas!

Es jūtu, jūtu, jūtu! Es jūtu, jūtu, jūtu! Es visiem uzdāvināšu kādu cienastu!

Šū-šu-šu! Šū-šu-šu! Pļauju sienu ziemai!

Mū-mū-mū! Mū-mū-mū! Uzmini kurš?

Ču-ču-ču! Ču-ču-ču! Es braucu ar mašīnu!

Saspiežot, spiežot, spiežot! Es jūtu, jūtu, jūtu! Un es nemaz neesmu skumjš!

VI-vi-vi! Vi-vi-vi! Zvaniet visiem draugiem!

Di-di-di! Di-di-di! Nāc ārā aplī dejot!

Mums vajag dažādas skaņas

Svarīgas ir dažādas skaņas

patskaņi līdzskaņi,

Ciets un mīksts

Sadosimies rokās

Un viņi smaidīs viens otram

Dziediet dziesmu kopā

Skaņas dzīvo laimīgi!!!

Pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestāde

Bērnudārzs "Saule"

Abstrakts

runas attīstība

par lasītprasmi

"Paskaņu skaņu zeme"

bērniem

sagatavošanas skolas grupa

Sastādījis skolotājs

Inozemceva N.A.

Mordovo

2016. gads

Programmatūras uzdevumi:

sistematizēt bērnu zināšanas par patskaņu skaņām [ A], [y], [i], [o], [s], [e];

nostiprināt spēju vārdos izolēt doto skaņu un noteikt tās vietu vārdos;

attīstīt fonēmisko izpratni un dzirdi;

attīstīt prasmi sadalīt vārdus zilbēs, pielietojot noteikumu: “Paskaņu skaņu skaits vārdā, zilbju skaits”;

nostiprināt spēju korelēt skaņas ar atbilstošo burtu;

nostiprināt zināšanas par patskaņu skaņu grafisko attēlu (burtu).[ A], [y], [i], [o], [s], [e];

attīstīt vizuālo uztveri, kuras pamatā ir patskaņu atpazīšana;

attīstīt loģisko domāšanu, pildot uzdevumus;

attīstīt bērnos pašapziņu;

attīstīt bērnu radošās spējas;

attīstīt spēju strādāt komandā, palīdzēt un atbalstīt vienam otru.

Aprīkojums:

portatīvais dators, dziesmu audio ieraksti (muzikāls pavadījums uzdevumiem), loki-dekorācijas bērniem, glezna “Paskaņu skaņu zeme”, objektu attēli, d/i “Kur dzīvo skaņa”, spēle “Burtu konstruktors”, aksesuāru komplekts brīvai radošumam: krāsaini un vienkārši zīmuļi, līme, sāls mīkla, modelēšanas dēļi, burtu dekorācijas, burtu trafareti u.c.

Organizēto izglītojošo pasākumu norise

1. Ievaddaļa

Skolotājs bērniem parāda neparastu kastīti. Bērni pārbauda saturu un izdara pieņēmumus par to. Viņi to atver, un tajā ir tauriņi un sarkanas saktas.

Audzinātāja.

Šie rotājumi ir domāti mums. Tā kā es iesaku jums apmeklēt mūsu draugus. Un kā zināms, ciemos jānāk kārtīgam, kārtīgam un gudram. (Bērni pielaiko rotaslietas).

Pastāsti man, pie kā mēs iesim? Un kāpēc visas mūsu dekorācijas ir sarkanas? (Bērnu atbildes)

Padomājiet, puiši, ko mēs domājam ar sarkanu? Tieši tā, skan patskaņi. Dosimies uz patskaņu skaņu zemi.

Kas ir patskaņi?
Ak, man tas vēl nav skaidrs!
Ātri paskaidrojiet
Lai es kļūstu gudrāks!

Patskaņi ir skaņas, kuras mēs izrunājam ar balsi, brīvi, bez šķēršļiem. Tie tiek dziedāti, un mēs tos atzīmējam ar sarkanu krāsu.

Nu, mums ir pienācis laiks doties ceļā. Iesaku paņemt līdzi dāvanu – spēli, kuru mēs visi kopā varam spēlēt. Un mēs dosimies ar jums transportā, kura nosaukums sākas ar patskaņu.

Atvaļinājumā, draugi,
Es un visa mana ģimene.
Polija, Francija, Kaira -
Mēs ceļosim apkārt pasaulei
Visas vietas uz zemeslodes
Pilnīgi jaunā...(autobusā)

Ieņemiet vietas, mēs dodamies uz patskaņu skaņu zemi. Un, lai mums nebūtu garlaicīgi, noklausīsimies dziesmu, no kuras uzzināsim, ka skaņas izdod ne tikai cilvēki, bet arī dzīvnieki. No šīm skaņām mēs pat varam uzminēt dzīvnieka vārdu. (Bērni ieņem vietas un dziesmas pavadībā visi dodas uz patskaņu skaņu zemi.)

Mūzika Nr.1.

2. Galvenā daļa.

Puiši, mēs esam ieradušies. Paskatieties, kāda tā ir interesanta, neparasta valsts. Nāksim tuvāk un apskatīsim visu šeit tuvāk.

Bet kāpēc mēs šeit nevienu neredzam, kāpēc mēs nevienu neesam satikuši? Iespējams, tāpēc, ka šī ir skaņu valsts, un skaņas ir neredzamas.

Kāpēc, jūsuprāt, mājām ir sarkani jumti? (jo skaņas ir patskaņi)

Kāpēc šeit ir tikai 6 mājas? (Jo ir tikai 6 patskaņu skaņas)

Nosauc viņus, ([a],[ o],[Jā, es]).

Nosauksim vārdus, kas sākas ar skaņu [a], piemēram, ARBUZS (tiek ievietota bilde), tad autobuss, apelsīns, ananāss, aprikoze, aktieris, mākslinieks utt.

Nosauksim vārdus, kas sākas ar skaņu [o], piemēram, ĒZELIS (piekārts attēls), tad logi, stīpa, mākonis, sala, asari, ezers utt.

Nosauksim vārdus, kas sākas ar skaņu [u], piemēram, DILLES (piekārts attēls), tad - gliemezis, dzelzis, makšķere, raža, dilles, skolotājs, skolnieks utt.

Nosauksim vārdus, kas sākas ar skaņu [un], piemēram, ADATU (tiek izkārta bilde), tad tītars, īriss, Iļja, ikri, Irina, vītols, vīgrieze utt.

Nosauksim vārdus, kas sākas ar skaņu [e], piemēram, ESKIMO (tiek pakārts attēls), tad grīdas, ekskavators, ekrāns, atbalss utt.

Tā mēs nosaucām vārdus. Puiši, mēs zinām, ka vārdi ir sadalīti zilbēs, un patskaņu skaņas ir iesaistītas zilbju veidošanā. Mēs varam viegli noteikt, cik zilbju ir vārdā, saskaitot patskaņu skaņas. Jo mēs jau zinām likumu: "Paskaņu skaņu skaits vārdā, zilbju skaits."

Noteiksim zilbju skaitu attēlu nosaukumos, kas atrodas uz tāfeles.

Teiksim vārdu... Cik zilbju ir vārdam.... Kāpēc tu tā domā... Nosauc šīs skaņas...

ARBŪZS

ĒZELIS

DILLES

ADATU

ESKIMO

Ja atceraties, spēli paņēmām līdzi. Tā kā skaņas neredzam, bet vārdos varam noteikt to vietu, iesaku spēlēties ar skaņām spēlē “Kur dzīvo skaņa”

Mēs sadalīsimies pa pāriem. (Bērni tiek sadalīti pa pāriem)

Jūs saņemsiet karti ar pieciem logiem un attēlu kartītes ar dažādu priekšmetu attēliem. Pēc manas komandas jums jāatrod vēlamais attēls un jāaizpilda tukšais logs. Uzdevums tiek uzskatīts par izpildītu, ja attēlu secība ir pareiza.

Pirmajā logā novietojiet attēlu ar objektu, kura nosaukums sākas ar patskaņu [e] (popsicle).

Otrajā logā novietojiet attēlu ar objektu, kura nosaukumā vārda vidū ir patskaņa skaņa [i] (valis).

Trešajā logā novietojiet attēlu ar objektu, kura nosaukumā ir divas patskaņu skaņas [o] un [a] (muca).

Ceturtajā logā novietojiet attēlu ar objektu, kura nosaukumā ir divi patskaņi [u] (ķengurs)

Piektajā logā novietojiet attēlu ar objektu, kura nosaukums beidzas ar patskaņu [s] (pulkstenis)

Kāda bilde palikusi? (Siers) Šajā vārdā skaņa [s] ir ... vidū, tagad esat atradis vārdu, kur skaņa [s] atrodas beigās. Vai šī skaņa varētu būt sākumā?

Pārbaudīsim... (Skolotājs uz tāfeles parāda pareizi aizpildītu paraugu)

Jūs paveicāt šo uzdevumu, bet vai varat viegli atšķirt patskaņu skaņas no līdzskaņiem? Sarīkosim nelielu stafeti, jums pēc iespējas ātrāk pēc kārtas man jāatnes kartītes ar objektu attēliem, kuru nosaukumi sākas ar patskaņu skaņām. Esi uzmanīgs, nekļūdies! Sākt..

Fiziskās audzināšanas stunda - spēle (stafetes skrējiens) “Atrodi patskaņu skaņu”Mūzika Nr.2

Labi padarīts! Puiši, šī ir pārsteidzoša valsts, žēl, ka šīs valsts iedzīvotāji ir neredzami. Bet mēs varam viņiem palīdzēt... Kā? Atcerēsimies, mēs dzirdam un izrunājam skaņas, un katrai skaņai ir savs apzīmējums, simbols, portrets, tas ir... burts. Un, kā jūs zināt, mēs redzam, rakstām un lasām vēstules. Mēs apkoposim šos simbolus, un ikvienam kļūs skaidrs, kādas skaņas dzīvo šajā valstī.

Spēle "Burtu konstruktors"

Bērni kolektīvi savāc burtus no konstruēšanas komplekta. (pamatojoties uz paraugu)

Kādas vēstules mēs saņēmām? A, O, U, Y, E, I.

Piedāvāju palīdzēt un šīs vēstules piestiprināt pie mājām. Bet šeit ir uzdevums: jums ir jāuzmin, kur burts jāpievieno. Palīdzēs attēli, kuru nosaukumi sākas ar patskaņu skaņām. (Kur ARBUZS - A, MĀKONIS - O, GLIEMZE - U, ADATA - I, EKSKAVĀTORS - E, tukšajā logā - Y)

Krievu valodā, diemžēl, nav vārdu, kas sākas ar Y!

Bērni pie mājām piestiprina kartītes ar burtiem. (izmantojot plastilīnu vai magnētu)

Mums pienācis laiks atvadīties no šīs brīnišķīgās valsts, mēs palīdzējām tās iedzīvotājiem (Kā?) Vai jums patika? Kas tieši? Un kā suvenīru iesaku paņemt sev dāvanu - vēstuli, bet vajag taisīt ar savām rokām.

Skolotāja ved bērnus uz radošuma stūrīti un piedāvā bērniem vairākas iespējas: krāsot ar krāsainiem zīmuļiem, ēnot burtus, modelēt no sāls mīklas, aplikāciju. Bērni paši izvēlas dāvanu variantu.

Zemmūzika Nr.3veikt radošu uzdevumu.

Puiši, es redzu, ka esat gatavi. Kādas vēstules ņemam līdzi kā suvenīrus? Laiks mums iet, atvadīties, līdz atkal satiksimies.

Tikmēr braucam, iesaku noklausīties dziesmu “Alfabēts”

Zemmūzika Nr.4bērni iet mājās.

3. Noslēguma daļa.

Te nu mēs esam. Puiši, pie kā mēs bijām ciemos? Vai jums patika? Vai esat iegaumējis visas patskaņu skaņas? Cik tādu ir? Nosauciet to. Ar kādu krāsu tie ir apzīmēti? Kāpēc mēs tos saucam par patskaņiem?

Tēma: “Ceļojums uz Skaņu pilsētu”

Mērķis: Patskaņu un līdzskaņu diferencēta izmantošana runā.

Uzdevumi:

Attīstīt dzirdes uzmanību.

Ieviesiet jēdzienu “runas skaņa”.

Nostipriniet jēdzienus “patskaņa skaņa” un “līdzskaņa skaņa” un to simbolus.

Iemācieties pēc auss atšķirt cietās un mīkstās līdzskaņu skaņas.

Nostipriniet jēdzienu "zilbe".

Attīstīt skaņas analīzi un sintēzi.

Aprīkojums: ekrāns, mūzikas instrumenti, papīrs, šķēres, paneļi, kas attēlo mājas sarkanā, zilā un zaļā krāsā, objektu attēli, kas attēlo cilvēkus un dzīvniekus.

Nodarbības gaita:

1. Organizatoriskais moments.

Vispirms apsēžas meitenes, nosaucot savu vārdu, tad zēni.

2. Dzirdes uzmanības attīstība. Spēle "Klausieties un uzminiet".

Logopēds aicina bērnus aizvērt acis un uzminēt, kas viņš irrej (čaukst papīru, sit plaukstas, griež papīru, plēšpapīrs, spēlējas ar bumbu, lapo grāmatu).

Kā tu zināji, ko es daru, tu to neredzēji?

Jūs dzirdējāt skaņas. Ko mēs klausījāmies? (Ausis.) Ausis ir svarīgs mūsu ķermeņa orgāns.

3. Ievads jēdzienā “runas skaņa”

Jūs jau esat dzirdējuši, kā skan dažādi objekti. Visas dzīvās būtnes arī rada skaņas. Kā čūska šņāc? Kā vilks gaudo? Kā muša zvana? Kā vabole dūko? Kā dzenis āmur? (Rādīt skaņu simbolus.) Skaņas rada dažādi priekšmeti un dzīvnieki, un jūs un es runājam.

Logopēds uz tāfeles uzliek attēlus (cilvēks, kaķis, putns, zivs) un lūdz bērnus izcelt papildu objektu (personu). Pēc tam, kad bērni ir paveikuši uzdevumu, logopēde ziņo: “Runāt var tikai cilvēki. Viss, ko mēs sakām, ir runa. Un mūsu lūpas, zobi, mēle un balss palīdz mums izrunāt skaņas. Mācīsimies klausīties un izrunāt runas skaņas. Runas skaņas tiek apvienotas, veidojot vārdus. Lai dzirdētu vārda skaņas, jums ir jāizrunā izvilktais vārds: dddyyymm, shshshuuummm. Man ir burvju nūjiņa. Tiklīdz zizlis pieskaras objektam, vārds izklausās izstiepts: zhzhuuuk.

Uz logopēda galda ir rotaļlietas-objekti: vilks, lapsa, māja utt. Bērni trenē vārdu izrunu pievilcīgā veidā.

4. Fizminutka.

Pantomīma "Pastaiga mežā". (Ejot ar augstiem ceļiem.)

Mēs ejam cauri garai zālei. Lecam pāri peļķei (lecot uz divām kājām).

Klausīsimies lapu troksnī. Pēkšņi uzpūta vējiņš. (Viegli izelpojiet ar noapaļotām lūpām. Spēcīga vēja un vēja imitācija vētras laikā.) Vējš ir pierimis. Sēņosim. Mēs gājām un gājām pa mežu, un atradām baraviku (baraviku, baraviku).

5. Jēdzienu nostiprināšana"patskaņu skaņa" un "līdzskaņu skaņa".

Displejā redzamais panelis ir: Skaņu mājas - sarkana, zila un zaļa. Māju logos ir vienādas krāsas laukumi.

- Šodien mēs iesim ciemos pasakainā Skaņu pilsēta. Šajā pilsētā ir skaistas mājas. Kādā krāsā tās ir? Šī māja... (sarkana). Šis... (zaļš). Un šis... (zils). Mēs redzam laukumus māju logos. Pieskarsimies viņiem. Pieejam pie Sarkanās mājas un pieskaramies pirmajam laukumam. Klausieties, kā tas izklausās: "A-ah-ah." Pieskarsimies citam kvadrātam un dzirdēsim: "Oooh." Un trešais laukums sniedza balsi: "E-un-un." Ceturtais dziedāja: "Oh-oh-oh." Tuvojamies Zilajai mājai. No viņa logiem var dzirdēt citas dziesmas: "D-d-d, sh-sh-sh, w-w-w, 6-6-6." Zaļajā mājā dziesmas skan maigāk: "L'-l'-l", m'-m'-m'." Kādi interesanti kvadrāti, jūs noklikšķiniet uz tiem un dzirdat dažādas skaņas. Vai esat uzminējis, ko mēs apzīmēsim ar šiem kvadrātiem? (Izklausās.) Šie kvadrāti attēlos runas skaņas. Vai dažādās mājās dziesmas skan vienādi? (Savādāk.) Skaņas ir dažādas.

Apskatīsim Sarkano māju. Šeit dzīvo skaņas, kurām patīk dziedāt: “A-ah; ak; oho; un-un; y-y; uh." Izdziedāsim arī šīs skaņas. Novietojiet roku uz rīkles. Balss dzīvo šeit. Dažreiz viņš guļ un nav dzirdams, un dažreiz viņš pamostas un dzied tik skaļi, ka viņam sāk trīcēt kakls. Saki: a-a; ak; oho; un-un; y-y; uh. Kurš atceras, ko mēs dziedājām? (Balss.) No kurienes rodas gaiss, kad mēs dziedam šīs skaņas? (No mutes.) Vai gaiss izplūst brīvi vai kaut kas to neļauj? Skaņas, kuras var dziedāt, jo mutē nav gaisa šķēršļu, sauc par patskaņiem. No tiem ir tikai seši: a, o, y, i, y, e. Mēs tos apzīmēsim ar sarkanu kvadrātu.

Zilās un zaļās mājas ir atsevišķas. Klausieties skaņas, kas dzīvo zilajā mājā: d, b, l. Un tagad zaļā krāsā: d , b , l . Kā šīs skaņas atšķiras? – dažas skaņas ir cietas, bet citas ir maigas. Cietās skaņas tiks apzīmētas ar zilu kvadrātu, klusās skaņas tiks apzīmētas ar zaļu kvadrātu. Vai ir iespējams dziedāt šīs skaņas? (Nē.) Vai tad, kad mēs tos izrunājam, gaiss izplūst brīvi, vai kaut kas to neļauj? (Sūkļi, zobi vai mēle traucē gaisu.) Skaņas, kuras nevar dziedāt, jo mutē ir gaisa barjera, sauc par līdzskaņiem. Tie ir cieti vai mīksti.

Ja dzirdat stipru skaņu, iespiediet kāju: b, b ,d ,k,t ,t,m,m

6. Jēdziena “zilbe” nostiprināšana.

Skaņu pilsētā visas skaņas ir draugi un apciemo viens otru. Ja līdzskaņa un patskaņa skaņa ir draugi, tad, esot kopā, tie veido “zilbi”. Zilbes vienmēr izklausās atšķirīgi, atkarībā no tā, kuras skaņas kļūst par draugiem. Bet ir viens noslēpums – katrā zilbē ir jābūt patskaņai. Es izrunāju zilbes, un jūs nosaucat skaņas, kas tās veido: MA, BO, DU... Zilbes var savienot kopā un veidot vārdu. Kādas divas zilbes ir apvienotas vārdā MA-MA? Vārdi un vilcieni ir līdzīgi viens otram. Vilcieni sastāv no vagoniem, un vārdi sastāv no zilbēm. Vārdā ir tik daudz zilbju, cik patskaņu skaņu. Novietojiet dūri zem zoda un sakiet jebkuru vārdu. Cik reižu zods balstās uz dūri, ir patskaņu skaits šajā vārdā. Un tas nozīmē zilbes. Tagad es teikšu vārdus, un jūs aplaudējat tik reižu, cik vārda ir zilbju (ūdens, smaržas, lāpsta, zilonis, telefons utt.). Visas zilbes apzīmēsim ar diagrammu (rādīt). Saskaņosim diagrammas ar vārdiem (ūdens, smaržas, lāpsta, zilonis, telefons utt.). Vai jūs zināt, kas ir visinteresantākais? Jebkurā vārdā viena zilbe vienmēr tiek izrunāta ar uzsvaru, t.i. mēs to izceļam ar savu balsi. Uz uzsvērtas zilbes balss skan spēcīgāk. Vārdā “va-gon” uzsvērtā zilbe ir “gon”, un vārdā “do-mi-no” uzsvērtā zilbe ir “nē”. Diagrammā mēs apzīmēsim stresu ar šo ikonu (šķībs ķeksītis). Es nosaukšu vārdus, un jūs saskaitāt, cik zilbju tiem ir, nosakiet uzsvērto skaņu un izvēlieties modeli.

7. Kopsavilkums.

Mums ir pienācis laiks atvadīties no Sound City. Bet vispirms atcerēsimies:

Ko mēs sakām?

Kā mēs izdodam skaņas?

Kādas skaņas tur ir?

Kā mēs apzīmējam patskaņus un līdzskaņus?

Kas ir zilbe? Kā veidojas zilbe?

Kad zilbes saliek kopā, ko tās veido?

Cik zilbju ir vienā vārdā?

Mērķis: konsolidēt burtu nosaukumus, korelējot tos grupās: patskaņi un līdzskaņi, attīstīt spēju lasīt zilbes, salikt vārdus atbilstoši noteiktai zilbei. Sniedziet attēlojumus atsevišķās runas vienībās: skaņa, zilbe, vārds, teikums. Divu līdz trīs vārdu deklaratīvu teikumu lasīšana. Punkts teikuma beigās. Lielo burtu rakstīšana teikuma sākumā. Priekšlikuma izklāsta sastādīšana. Zilbju lasīšana ar visa vārda aizpildīšanu, izmantojot zilbju tabulas, strādājot ar dažādu formātu sadalītiem alfabētiem.

Materiāls: cepures - simboli; tabulas ar attēliem (sākums, vidus, beigas); kases aparāti; kartītes ar vārdiem:

GCD pārvietošana:

es. Laika organizēšana.

Šodien klasē dosimies ciemos uz grāmatas lappusēm. Kas dzīvo grāmatās? (Grāmatas satur burtus, zilbes, vārdus, teikumus). Un, lai mēs nonāktu grāmatas lappusēs, mums ir jāpārvēršas par burtiem. (Uzliksim cepures un pārvērtīsimies par burtiem, meitenes uzvelk cepures ar patskaņiem, zēni - ar līdzskaņiem)

Tagad jūs un es varam iekļūt grāmatas lappusēs. Bet redziet, katra burti ir atšķirīgi, varbūt mēs varam kaut kā šos burtus atdalīt? (meitenēm ir patskaņi, zēniem ir līdzskaņi)

Meitenes sēž pie viena galda, zēni pie cita

II.Darbs pie tēmas GCD

1. Patskaņi un līdzskaņi

Meitenes, ko jūs varat mums pastāstīt par savām vēstulēm?

Burti A, U, O ir patskaņu skaņas, šīs skaņas izrunājam tikai ar balsi, mutē nav šķēršļu.

Puiši, kas kopīgs jūsu burtiem?

Burti S, M, X, W, L ir līdzskaņu skaņas, izrunājot šīs skaņas, mutē rodas barjera, mēs nevaram tos dziedāt, izrunāt skaļi, mums traucē mēle, zobi, lūpas.

2. Dzejoļi(bērni deklamē skolotājas iepriekš sagatavotus dzejoļus)

A – alfabēta sākums

Tāpēc viņa ir slavena.

Un viņu ir viegli atpazīt

Viņš izliek kājas plati.

Šeit ir divi pīlāri pa diagonāli

Un starp tiem ir josta.

Vai jūs zināt šo vēstuli? A?

Jūsu priekšā ir burts….(A)

Burts U – divas garas ausis

Vai arī ozolam ir divi mezgli

Šim burtam nav leņķa

Tāpēc viņa ir apaļīga

Paskaties uz riteni

Un jūs redzēsit burtu O.

Saulriets lido aiz meža

Koši stārķi lido uz mežu

Asteres kvēloja dārza puķu dobēs

Uz dīķa trīc koši ēnas

Koši pīles slīd pāri dīķim...

Žēl, ka saulriets jau bālē.

Nogurusi pīle uz dīķa

Māciet savus pīlēnus.

Pīlēni peld labi redzamā vietā

Mamma negrib

Pīle šausmīgi cieš

Nu kas no viņiem sanāks!?

Mākonis, mākonis, kažoks gredzenos

Jūs mākonis ir ļoti līdzīgs aitām

Draugi sadevāmies rokās

Un viņi teica: "Tu un es -

Tie esam mēs, un tomēr

Rezultāts ir burts ...... (M)"

Mēs nenirsim upē -

Mēs nirsim pienā.

Laukus pārpludina piens,

Tilts, upe un krūmi.

Piens pārklāja māju

Tas maigi plūst no augšas.

Mēs tagad esam apakšā

Esam piena dzīlēs

Mēs nepeldamies okeānā -

Mēs kuģojam biezā miglā.

Saule norietējusi aiz ciema

Zīles guļ, sīļi guļ

Upē guļ ūsains sams

Mežs, stepe un dārzs guļ

Ganāmpulks guļ, gans un suns

Čīkstas, dziesmas, smiekli apklusa

Miegs visus aizveda uz savu valsti.

X turpina staigāt, iet, staigāt -

Vai nevarat atrast vietu?

šalkoņa, čuksti, troksnis zem loga,

Viegla pēriena... Kas tas ir - rūķītis?

Ššš! Tur, aiz aizkariem, pie loga

Klusums čaukst kā ņipra pele.

Ignāts devās pirkt lāpstas

Ignāts nopirka piecas lāpstas

Mēs runājām par burtiem, tagad atkal nosauksim patskaņu skaņas (saka zēni), līdzskaņu skaņas (saka meitenes)

3. Skaņas vieta vārdos

Un tagad mēs atcerēsimies, kādos vārdos šīs skaņas ir trīs pozīcijās (sākumā, vidū, beigās)

Strādājiet pēc tabulām, kuras bērni sagatavojuši kopā ar vecākiem

4. Spēle “Dzīvās zilbes”

Kad skolotājs zvana, bērni no vienas un otras komandas iznāk pa vienam, vēršas pie bērniem, un bērni izlasa doto zilbi.

5. Spēle “Savākt dažādus vārdus”

Bērniem tiek dots uzdevums: salikt vārdus (vārdi katram ir iepriekš sagatavoti atsevišķās kartītēs) no pieejamajiem burtiem no sadalītā alfabēta burtiem.

Luša, Saša, Maša, sams, pats, ūsas, sauss, auss, auss, mazs, māte, prāts, eļļa, lapsene, pagājis, mula

6. Darbs ar runas vienībām - skaņu, zilbi, vārdu, teikumu

6.1. Piedāvājums

Trīs vārdu teikums ir sastādīts mutiski

Maša mīl sviestu.

Skolotājs bērniem parāda, kā izveidot teikuma kontūru, tiek noteikts vārdu skaits teikumā, kā tiek uzrakstīts pirmais vārds, kas nāk teikuma beigās, bērni (uz sagatavotajām kartītēm) veido teikuma kontūru.

6.2. Vārds

Maša, eļļa

Skolotājs kopā ar bērniem atgādina, kā tiek sastādīta vārdu diagramma, tiek noteikts zilbju skaits vārdos un uz sagatavotajām kartēm tiek sastādīta vārdu diagramma.

III.GCD rezultāts

1. Grāmatas izveide

Un tagad es iesaku jums izveidot savu grāmatu, esmu sagatavojis lapas, bet uz tām nav viss pabeigts, padomāsim, kā pareizi pabeigt manis iesākto grāmatas lapu? (lapā ir pētīto burtu attēli, pa kreisi ir patskaņu burtu attēli, labajā pusē ir līdzskaņu burtu attēli, uz bērnu tabulām ir burtu kontūras - bērni kopā ar skolotāju nosaka, kuras attēlu mēs aizstāsim, kuru burtu un kāpēc)

Patskaņi un līdzskaņi tiek atkārtoti atkārtoti

Kā redzat, mūsu grāmatas lapa nav pilnībā aizpildīta, tas ir tāpēc, ka mēs vēl neesam izpētījuši visus burtus, jums un man vēl ir jāiepazīstas ar atlikušajiem burtiem un jāpabeidz mūsu grāmata.

Jūs šodien paveicāt labu darbu, atcerēsimies, kas jums patika visvairāk? Kas bija ļoti grūti? Ar ko vēl jūs vēlētos strādāt?

IV. Mājasdarbs

Zilbju tabulu lasīšana ar vārdu sacerēšanu un vārdu diagrammām (darbs piezīmju grāmatiņās)

Lasītprasmes nodarbība vecākā pirmsskolas vecuma bērniem (skolas sagatavošanas grupa)

Tēma: “Ievads patskaņu skaņu izrunā”

Mērķis: Izveidojiet jēdzienu "runas skaņas" un "patskaņu skaņu".

Mācību uzdevums: Veidot un nostiprināt bērnu zināšanas par runas skaņām un patskaņu skaņām.

Attīstības uzdevums: Attīstīt bērnu fonēmisko dzirdi, attīstīt uzmanību, atmiņu, domāšanu, attīstīt vārdu krājumu, iedvest interesi par rotaļām ar vārdiem, attīstīt sakarīgu runu, nostiprināt spēju atbildēt uz jautājumiem ar kopīgu teikumu, attīstīt spēju patstāvīgi izdarīt secinājumus.

Izglītojošs uzdevums : Audzināt zinātkāri, radošo aktivitāti, attīstīt patstāvīgas darbības prasmi, audzināt bērnos spēju: strādāt komandā, pacietīgi uzklausīt skolotāju jautājumus, biedru atbildes un respektēt viņu viedokli, izkopt savstarpējas savstarpējas sapratnes sajūtu. palīdzību un palīdzību, audzināt interesi par aktivitāti un mīlestību pret dzimto valodu.

Nodarbības gaita:

    Kuru burvju valsti mēs ar jums sākām ceļot pēdējo reizi?(valstij “Rakstīt-lasīt”)

    Kā sauc šīs valsts gudrāko iedzīvotāju?(Viņa vārds ir Write-Read)

    Kuru pilsētu burvju zemē mēs apmeklējām?(Zvukograd)

    Kas dzīvo šajā pilsētā?(Skaņas)

    Kādas skaņas tur ir?(Mūzikas skaņas, daba, objekti)

Labi darīti zēni. Šodien mēs turpinām savu ceļojumu cauri"Zvukograd". Mēs uzzināsim, kādas vēl skaņas ir. Spēlēsim interesantas spēles ar šīm skaņām. Nu, dodamies ceļā?(Jā).

Tiek atskaņots dziesmas “Ir jautri staigāt kopā” skaņu celiņš. Bērni staigā ap galdiem un apsēžas savās vietās.

Pedagogs:

Uzmini mīklu:

Jūs to nevarat redzēt, jūs nevarat paņemt to rokās,

Bet jūs to varat dzirdēt. Kas tas ir? (skaņa)

Labi padarīts. Protams, tā ir skaņa. Mēs dzirdam un klausāmies skaņas. Atcerējāmies, ka ir dabas skaņas, priekšmetu skaņas, mūzikas skaņas. Bet tās vēl nav visas skaņas. Ir vēl viena skaņu grupa, un to sauc par runas skaņām. Mēs ne tikai dzirdam šīs skaņas, bet arī izrunājam tās.

Pasaulē ir daudz skaņu:

Lapu šalkoņa, viļņu šļakatas.

Un ir runas skaņas,

Mums tie noteikti jāzina.

Runas skaņas ir sadalītas divās grupās. Patskaņu skaņas un līdzskaņu skaņas. Patskaņu skaņu krāsa ir sarkana. Nosauksim šīs skaņas.

Kā jūs varat atšķirt patskaņu skaņas no citām skaņām? Par to ir dzejolis, klausieties:

Patskaņi stiepjas kā zvana dziesma

Un - un - un - un.

A – Viņi var raudāt un vaidēt:

Ak - ak - ak - y - y - y.

Viņi var šūpot Alenku šūpulī:

A-a-a-a.

Viņi var kliegt kā atbalss mežā:

Ak! Ak! Ak!

Var lidot augstu zilumā:

A, o, y un, uh, s.

Viņi nevēlas svilpt vai kurnēt.

Pedagogs: Patskaņu skaņas var dziedāt kā dziesmu, izvilkt. Sauksim vēlreiz patskaņu skaņas [a, o, u, e, s un]. Cik tādu ir? (patskaņu skaņas 6).

Spēle "Nosauciet skaņu vārda sākumā"

Patskaņiem tik ļoti patika, kā jūs tos atcerējāties, ka viņi gribēja ar jums spēlēties. Ko tu gribi?(Jā).

Es nosaukšu vārdus, kas sākas ar patskaņu, un jums ir jāpasaka, kāda veida skaņa tā ir. (spēli spēlē ķēdē, lai katrs skolēns piedalās spēlē).

Arbūzs, mākonis, pīle, medījums, stārķis, ēzelis, dzelzs, īriss, vārpa, ezers, apelsīns utt.

Spēle "Lelles pazuda"

Spēle tiek spēlēta uz paklāja. Bērniem ir vairākas lelles. Viņu vārdi: Anya, Olya, Ulya, Elya, Ira. Lelles iegāja mežā un apmaldījās. Kāda skaņa mums jālūdz, lai dotos meklēt Aniju? ([A]). Bērniem ir kartītes ar skaņām. Bērnam jāatrod sava lelle, tas ir, jānosauc skaņa, kuru vadītājs izrunāja ar lielāku spēku. Skolotājs pa vienam paņem lelli un sauc tās vārdu, ar balsi uzsverot perkusīvo skaņu. Bērni skatās uz kārtīm, pieskrien tie, kuriem ir pareizā skaņa.

Fiziskās audzināšanas minūte .

Bērni piecēlās un aizvēra acis.

Mēs atveram acis

Ieelpojiet - un mēs ilgi velkam: “a-a-a-a..” (balss skan klusi tādā pašā līmenī)

No rīta uzlēca saule,

No apakšas uz augšu mēs velkam: "o-o - O-O..." (balss skaņa skan pieaugoša)

Pa dienu ejam augšā un lejā pa kalniem: “Y-Y-Y-Y...” (balss skaņa skan vienā līmenī)

Naktī skatāmies uz zvaigzni, no augšas uz leju lidojam “U-U-u-u.” (balss skan zemāk)

Spēle “Nosauc patskaņa skaņu un atrodi tās vietu”

Priekšmeta bildes (māja, pele, dūmi, sīpoli, vēzis, magones, vabole, valis, siers). Zem attēliem ir kvadrāti ar skaņu skaitu vienā vārdā.

Pedagogs: Man rokās ir bilde.

    Kas ir redzams attēlā?

    Cik skaņu ir vienā vārdā?

    Kādu patskaņu skaņu mēs dzirdam?

    Kur tas atrodas vārda sākumā, vidū vai beigās? (Vēlamais kvadrāts ir pārklāts ar sarkanu kartīti.)

Pedagogs: Nākamo uzdevumu veiksiet pāros. Uz jūsu galdiem ir kārtis ar skaņām. Skatieties uzmanīgi, atrodiet starp tiem patskaņus un apvelciet tos ar sarkanu apli.(Visiem bērniem ir vienādas kartītes. Testu var veikt pie tāfeles, uz kuras rakstītas vienas un tās pašas skaņas).

.

.

Spēle "Pīles un laktas".

Spēle tiek spēlēta uz paklāja. Bērni ir sadalīti 2 komandās - laktas un pīles. Viņi nejauši pārvietojas pa paklāju. Prezentētājs pārmaiņus izrunā vārdus vai nu ar uzsvērtu skaņu [u], vai ar uzsvērtu skaņu [o]. “Asaru” bērniem vajadzētu sastingt, dzirdot vārdu ar skaņu [o], un “pīlēm” - dzirdot vārdu ar [u]. Kurš neapstājas laikā, tiek izslēgts no spēles. Uzvar tas, kurš nekad nav kļūdījies un visilgāk noturējās laukumā.

Spēles vārdi: stīpa, dārzeņi, rudens, ēzelis, sala, atvaļinājums, atvaļinājums, Olya, ezers, aita, kārtība, mākonis, stūris, makšķere, vakariņas, bišu strops, atvaļinājums, gudrs, ogles, šaurs.

Pedagogs: Mūsu ceļojums šodien beidzas.

    Vai jums patika spēlēties ar skaņām?

    Kas tev patika visvairāk?(bērnu atbildes)

    Par kādām skaņām mēs šodien runājām?(runas skaņas).

    Kādās grupās runas skaņas tiek iedalītas?(patskaņiem un līdzskaņiem).

    Cik patskaņu skaņas?(tie ir 6).

    Kā zināt, vai skaņa ir patskanis?(jūs varat to dziedāt).

Labi padarīts. Un mēs uzzināsim par līdzskaņu skaņām nākamajā ceļojumā pa pilsētu"Zvukograd".



Vai jums patika raksts? Dalies ar to