Kontakti

Runas materiāla diferencēšana. Kartiņas mājasdarbam "skaņu diferenciācija y - l". Skaņu izruna vārdos. Skaņu analīze un sintēze

Mērķis: Nostiprināt prasmi atšķirt L-L skaņas zilbēs, vārdos, frāzēs.

Mērķi: Turpināt mācīt, kā atšķirt skaņas pēc cietības un maiguma, skaņas analīzi. Priekšlikumu sagatavošana atbalsta priekšmetiem. Attīstīt fonēmisko izpratni, sakarīgu runu, iztēli, domāšanu, vispārējās un smalkās motorikas, uzmanību, atmiņu. Ekspresīvu kustību izmantošana emociju audzināšanā, sevis relaksācijas prasmju apguve.

Aprīkojums: magnētiskā tāfele, magnēti, krāsainie zīmuļi, skaņu attēli L-L, atsevišķas kartītes ar lukturīšiem (zaļš un zils) un objektu attēli ar skaņām L-L nosaukumos

Nodarbības gaita

1. Organizatoriskais moments

Vingrinājumi uzmanības aktivizēšanai:

Spēle "Pasniedz roku".

- Nāc, labā roka, pastiepies pēc kreisās auss. Un tu, kreisā roka, uz labo aci: Un tā tālāk.

– Sveiki, bērni, šodien mums ir neparasta nodarbe: pie mums ir atnākuši ciemiņi, viņi jums smaida. Un jūs uzsmaidīsit saviem viesiem. Pasmaidiet viens otram. Pasmaidi arī man.

2. Tēmas ziņojums

– Bet ko mēs nodarbosimies stundās, uzzināsiet, kad klausīsities dzejoli. Un ne tikai klausieties, bet arī mēģiniet noteikt, kura skaņa šajā dzejolī ir dzirdama visbiežāk?

Mamma iedeva mazuli vannināt.
Es nomazgāju savu kailo ķermeni ar ziepēm un veļas lupatiņu.
Mila stāvēja blakus mātei,
Viņa aplēja mazuli ar siltu ūdeni.
Allochka maigi izžāvēs bērnu
Silts, pinkains, liels dvielis.

- [L]
- Pa labi. Šodien mēs iemācīsimies pareizi atšķirt skaņas L un L.

3. Artikulācijas vingrošana, elpošanas vingrinājumi

– Un, lai pareizi un skaisti izrunātu skaņas L un L, mums jātrenē elpošana, lūpas un mēle.

Apakšējās diafragmas elpošanas attīstība:

Ieelpot (caur degunu) - izelpot pfft
Ieelpot (caur degunu) - izelpot pfft, pfft
Ieelpot (caur degunu) - izelpot pfft, pfft, pfft

Ar skaņām:

Ieelpojiet (caur degunu) - izelpojiet A
Ieelpot (caur degunu) – izelpot JSC
Ieelpot (caur degunu) - izelpot AOU

Mēles vingrinājumi:

"SKATĪTIES." Mute ir nedaudz atvērta. Lūpas ir izstieptas smaidā. Izmantojot šaurās mēles galu, pārmaiņus sasniedziet mutes kaktiņus.
"ČŪSKA". Mute ir plaši atvērta. Pabīdiet šauro mēli uz priekšu un virziet to dziļi mutē.
"ŠŪPES". Mute ir vaļā. Ar saspringtu mēli sasniedziet degunu un zodu vai augšējos un apakšējos priekšzobus.
"Paslēpiet konfekti." Mute ciet. Ar saspringtu mēli atpūtieties uz viena vai otra vaiga.
"IZTĪRI ZOBUS". Mute ciet. Pārvietojiet mēli ar apļveida kustībām starp lūpām un zobiem.
"SPOLE". Mute ir vaļā. Mēles gals balstās uz apakšējiem priekšzobiem, sānu malas ir piespiestas augšējiem molāriem. Plašā mēle “izripo” uz priekšu un ievelkas mutes dziļumos.
“GARDS IEVĪRUMS.” Mute ir vaļā. Izmantojot platu mēli, laiziet augšlūpu un pārvietojiet mēli mutes aizmugurē.

Puiši, atkārtosim teicienus ( tīri bērniem pazīstami teicieni)

La-la-la, la-la-la - nepamanīju stiklu
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - mēs netrāpījām pa stiklu
La-la-la, la-la-la - bet logā nav stikla

Lu-lu-lu, lu-lu-lu - pie logiem uz grīdas
Ly-ly-ly, ly-ly-ly - guvām vārtus

Li-li-li, li-li-li - tālumā redzamas papeles
Le-le-le, le-le-le - mūsu ciemā to ir daudz
La-la-la, la-la-la - bet viņi liek zemei ​​nolaisties
La-la-la, la-la-la - mēs visi mīlam papeles
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - papeles un es mīlu

La-la, la-la, la-la-la - Ļenai bija lelle
Li-ly, li-ly, li-ly-ly – lellei filca zābaki ir par mazu
Le-lo, le-lo, le-lo-lo - lelles mētelis ir silts

Lo-lo-lo, lo-lo-lo – ārā ir silts
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - galds atrodas stūrī
Ul-ul-ul - mūsu krēsls ir salauzts
Ol-ol-ol - nopirkām sāli.

4. Fonēmiskās apziņas attīstība

Skaņas L izolēšana no vairākām izolētām skaņām.

– Es izdošu skaņas, un tu sasit plaukstas, dzirdot skaņu L (V L T L N S L L F L).

Zilbes ar skaņu L izolēšana no vairākām zilbēm.

– Es izrunāšu zilbes, un jūs sasitīsiet plaukstas, dzirdot zilbi ar skaņu L (MA LA RO LO KU LU SY LY TU).

Vārda ar skaņu L izolēšana no vairākiem vārdiem.

- Bērni, jūs un es zinām cieto skaņu L un maigo skaņu L. Tagad es jums pateikšu vārdus, kuros jūs varat dzirdēt l un l. Ja vārds satur maigu skaņu L, jūs paņemsiet zaļo karti, un, ja ir cieta skaņa L, jūs paņemsiet zilu karti.

Vārdu piemēri: krīts, straume, kode, miets, stūris, ogles, durklis, laiva, ledus, lūka, loks, lins, slēpes, liepa.

Izmantojot to pašu modeli, mēs varam atšķirt vārdus ar mīkstu zilbi la: Alla, Alya, Milya, Mila, Kolya, Olya.

Vingrinājums tiek veikts arī ar krāsu signālu iestatīšanu skaņām l un l.

5. "Iededz lukturīti."

- Puiši, uz mūsu nodarbību ieradās vairāk viesu, mana māsa un brālis, Lada un Lioša (lelles ir pakārtas uz magnētiskās tāfeles). 1.pielikums

Paskaties, kāds viņiem ir apģērbs - zils Ladai, zaļš Liošai. Kāpēc tu domā?

– Tā kā skaņa L vārdā Lada ir cieta, to norāda zilā krāsā. Un skaņa L vārdā Lesha ir maiga, to norāda zaļā krāsa.

– Jāšķiro bildes Ladai un Liošai, izrunājot bildes nosaukumu un skaidri izceļot skaņas L, L. Bildes ir izkārtas uz magnētiskas tāfeles.2. pielikums

6. Skaņu izruna vārdos. Skaņu analīze un sintēze

– Puiši, kur ir skaņa [L], [L] bilžu nosaukumos: sākumā, vidū vai beigās? Uzzīmējiet diagrammas bultiņas. 3. pielikums

7. Cieto un mīksto skaņu L, L diferencēšana vārdos

A). Katram bērnam ir viens no attēliem: sīpols, kartupelis, ābols, citrons, zemene, avene, gladiola, lilija, dzenis, gārnis, halāts, kažociņš.

– Bildes ar skaņu L jādod Liošai, bet ar skaņu L – Ladai.

b). Logopēds parāda Ladas attēlus uz magnētiskās tāfeles un lūdz katram no tiem izvēlēties Liošas attēlu pāri un izskaidrot savu izvēli.

Piemēram: Pola - lauki, gludināšana - skatīšanās, vērpšana - Jūlija, karogi - kolbas, klons - kļava, loks - lūka, bija - taisnība, vesels - mērķis, ēda - egle, kļuva - tērauds, deva - attālums, degsme - putekļi, stūra - ogles.

8. Spēle “Plaukti”

Palīdziet Ladai un Liošai sakārtot skapi un plauktus. Ir nepieciešams noņemt nevajadzīgus priekšmetus. 4. pielikums

9. Skaņu L – L izrunas nostiprināšana frāzē

Pareizi izrunājiet visus vārdus teikumā, skaidri uzsverot skaņas L, L. ( Bērni uzdevumu izpilda pa vienam, atkārtojot pēc skolotāja.

Olya dziedāja.
Mūsu Jūlija ir kā tops.
Koļa rokā ir karogs, bet sānos - kolba.
Jūs varat uzklāt jumtu, jūs varat apdzīvot māju.
Es atspiedu dūri un manā plaukstā bija ugunspuķe.
Gājām pa laukiem un visu, ko atradām, sadalījām uz pusēm.
Šeit divi suņi staigā uz pakaļkājām modernās cepurēs.
Lauva, bez šaubām, ir stipra, bet vājāka par ziloni.
Lido lidmašīnas, tajās sēž piloti.
Brauc kombains uz riteņiem, kas griež nobriedušas kukurūzas vārpas.
Luda, tev zem kājām ir peļķe.
Uz kluba jumta sēdēja žagars un tīrīja tā knābi.
Larisai vajag ne tikai jebkuru krāsu, bet gan zilu krāsu.
Ielejiet ogles šajā stūrī.
Pie upes gar oļiem staigā žagars.
Modinātājs mani pamodināja.

10. Pabeidziet savu stāstu, izvēloties vārdus

– Puiši, Lada un Lioša jums ir izdomājuši kupletus, kas jāpabeidz, pareizi izvēloties skaņu un nozīmes vārdus. Bet pievērsiet uzmanību tam, ka vārdos ir jāsatur skaņas L, L.

Zaķis neklausīja tēti -
Viņi saspieda Zaķi... ( ķepa).

Bērni sēdēja parkā
Un saldējums...( ēda).

Un pie šīs Ziemassvētku eglītes
Ļaunie klīda... ( vilki).

Ziemassvētku eglīte, Ziemassvētku eglīte,
Kolkaja... ( adata).

Pīle sāka dziedāt pelei:
- Ha-ha-ha, ej gulēt,... ( mazulis)!

Bieži iet uz ezeru padzerties
Sarkanmate staigā... ( lapsa).

Krupis sāka svarīgi ķērkt:
- Kva-kva-kva, nevajag... ( raudāt)!

Zag, spēlēsim futbolu!
Ātri iegūstiet punktus... ( Mērķis)!

Pēkšņi debesis apmākušās,
Zibens no mākoņa... ( dzirkstīja).

Es neskrienu pie ārsta -
ES pats... ( Es lidoju).

Mēs neēdām, nedzērām,
Sniega sieviete... ( veidots).

Vingrinājums "Saki vārdus"

- Palīdziet Ladai un Lešai izdomāt vārdus, izvēloties pareizo zilbi ar L skaņu.

11. Teikumu veidošana pēc attēliem

(Izmantojiet vārdus, kuriem ir L skaņa) 7. pielikums

12. Nodarbības kopsavilkums

a) Labi, puiši, jūs šodien smagi strādājāt. Lada un Lyosha ir apmierināti ar jūsu atbildēm.
b) Mājas darbs: atrisiniet mīklas, apgūstiet kādu no mēles griezējiem.

Bibliogrāfija:

  1. Burdina S.V.
  2. Logopēdiskā piezīmju grāmatiņa skaņām [l], [l’]. – Kirovs: Pavasaris – dizains, 2006.
  3. Genings M. G., vācietis N. A.
  4. Pirmsskolas vecuma bērnu pareizas runas mācīšana. Rokasgrāmata bērnudārza skolotājiem. 4. izdevums. - Čeboksari: Čuvašu grāmatu izdevniecība, 1980.
  5. Gerasimova A.S.
  6. Pirmsskolas vecuma bērnu attīstības un izglītības enciklopēdija 1–6 gadiem. – M.: OLMA Media Group, 2009.
  7. Gerbova V.V.
  8. Runas attīstības nodarbības 4–6 gadus veciem bērniem (vecākā jauktā vecuma grupa): Grāmata. bērnudārza audzinātājai dārzs – M.: Izglītība, 1987.g.
  9. Ļebedeva I.L.
  10. Sarežģīta skaņa, tu esi mūsu draugs! Skaņas L, L: Praktisks ceļvedis logopēdiem, pedagogiem, vecākiem. – M.: Ventana-Graf, 2008.
  11. Maksakovs A.I.
  12. Vai jūsu bērns saka pareizi: Rokasgrāmata bērnu aprūpes sniedzējam. dārzs – M.: Izglītība, 1982.g.
  13. Maksakovs A.I.
  14. Vai jūsu bērns saka pareizi: Rokasgrāmata bērnu aprūpes sniedzējam. dārzs – 2.izdevums, pārstrādāts – M.: Izglītība, 1982.g.
  15. Morozova I., Puškareva M.
  16. Logopēda nodarbības. Mācīsimies runāt pareizi. – M.: Spāre, 2010.
  17. Saulains zaķis. Avīze pirmsskolas vecuma bērniem ar padomiem vecākiem. – Nr.6, 2010. gada marts.

Skaņas automatizācija [th], diferenciācija [th] – [l].

  1. Izrunājiet skaņu [th] skaidri un skaļi vairākas reizes, lūpas smaidot, zobi cieši un redzami, mēles gals aiz apakšējiem priekšzobiem.
  2. Izrunājiet skaņu [th] kombinācijā ar patskaņiema, e, o, y (i, e, e, yu).
  3. Sakiet starpsaucienus "jā!" un "ak!" un paskaidrojiet bērnam, kādos gadījumos tās tiek izmantotas. Vienlaikus veiciet sejas kustības. Ak! – esi pārsteigts (pacel uzacis, parādi pārsteigumu sejā).

Ak! – sāp (sarauciet uzacis, attēlojiet ciešanas uz sejas).

Bērns, sekojot pieaugušajam, atkārto starpsaucienus un veic sejas kustības.

4. Spēle "Uzmini, kas ar mani notiek." Pieaugušais izrunā vienu no starpsaucieniem "jā!" vai “Ak!”, un bērns piešķir sejai atbilstošu izteiksmi - pārsteigums vai ciešanas. Tad pieaugušais attēlo tos pašus stāvokļus, un bērns tos izrunā, sakot: "Ah!" vai "ak!"

5. Deklamēšanas laikā izpildiet vingrinājumu “Pirksti saka sveiki”:

a) zilbes ay, oh, hey, y;

b) skaņas: й+а=я, й+о=е, й+е=е, й+у=у.

Vispirms veiciet vingrinājumu ar labo roku, pēc tam ar kreiso roku, pēc tam ar abām rokām vienlaikus.

6. Spēle "Dziedi kā putns". Palūdziet bērnam pateikt šādus pārus un ķēdes aiz viņa:

a – I I – La I – I – La

o – yo – le le – le – e

u – yu yu – lyu yu – lyu – yu

e – e e – le le – e – le

7. Runājiet tīru runu:

Ay - ah - ah - mest bumbu

Ak - ak - ak - ar to roku

Hei - hei - hei - sit stiprāk

El - el - el - tieši mērķī.

Es - es - es, es - es - es - šī ir mana dziesma.

Yu - yu - yu, yu - yu - yu - es dziedu dziesmu skaļi.

E - e - e, e - e - e - es tev to iedošu.

Yo - yo - yo, yo - yo - yo - savā dzimšanas dienā.

8. Mācieties dzejoļus:

Krit, krīt, krīt, snieg,

Padariet visus laimīgus, padariet visus laimīgus.

Egle izskatās kā ezis

Egle skujās, ezis arī.

Mēs braucām, mēs braucām,

Mēs piebraucām līdz bedrei,

Apbraukājām bedri

9. Atkārtojiet mēles pagriešanu:

Līna tik tikko ēda.

Es negribēju ēst aiz slinkuma.

10. Spēle "Nosauciet to laipni."

Palūdziet bērnam vispirms atkārtot,un tad pasaki vārdus pats.

Yana - Janočka

Jūlija - Yulechka

Egors - Egoruška

Jura - Juročka

Jaša - Jašenka

11. Spēle "Pievienot vārdu".

Pieaugušais vispirms nolasa teikumus bērnam,intonatīvi izceļot pēdējo vārdu rindā, un pēc tam, lasot vēlreiz, aicina bērnu tos “pievienot” pašam.

Spēles skaņu L-L atšķiršanai pirmsskolas vecuma bērniem

Mērķis: skaņu diferenciācija L-L.
Uzdevumi:
1. Attīstīt pirmsskolas vecuma bērniem pareizu skaņu izrunu, prasmi atšķirt L-L skaņas savā runā un pareizi tās lietot.
2. Izmantojot didaktisko spēli, dažādot darbu pie pareizas skaņu izrunas nostiprināšanas un ieinteresēt bērnus.
Apraksts: Cienījamie kolēģi, ļaujiet man šoreiz jūs iepazīstināt ar spēlēm no jūsu kolekcijas, lai atšķirtu skaņas L-L. Šīs spēles veicina pareizas skaņu izrunas veidošanos bērna runā, attīsta atmiņu, uzmanību, domāšanu, smalko un rupjo motoriku, kā arī veicina valodas gramatiskās struktūras attīstību. Šīs spēles var vadīt gan logopēds, gan skolotājs. Šis darbs būs noderīgs logopēdiem, logopēdiem, pedagogiem un vecākiem.

Lauva, laka, zirgs, lapas, piens, slēpes, liepa, irbene, lampa, āmurs, kāpnes, Lisa, Glory, loks, lejkanna, cepure, modinātājs, karotes, ziepes, pupiņas.

"Priecīgs metalofons"
Bērnam tiek lūgts noskaitīt dzejoli un iesist ritmu metalofonā.
La-la-la, la-la-la - pavasaris mums jau ir atnācis,
La-la-la, la-la-la - papeles zied.
Ly-ly-ly, ly-ly-ly - trīs bites zumēja.
Li-li-li, li-li-li - meitenes atrada vabolīti.
Lo-lo-lo, lo-lo-lo - cik silts ir ārā.
Le-le-le, le-le-le - kode lido garām.
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - meitenes priecājas redzēt siltumu.
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - kā es mīlu pavasari.

Pirkstu spēle "Kur tas auga"
Liepai ir lapas,
Nosaucot kokus, saliecam pirkstus.
Kļavai ir lapas,
Papelei ir lapas,
Priedēm un eglēm ir dzeloņainas skujas.
Mēs atdarinām “adatas”, saspringti norādot uz visiem pirkstiem.

Runas spēle ar psihovingrošanas elementiem "Puķu dobe"
Pirms spēles sākšanas ar bērnu jātiek skaidrībā par to, kādus ziedus sauc par dārza puķēm (tās, kuras audzē dārzā, puķu dobēs). Spēles laikā pieaugušais pavada ziedu izstādi ar attēliem.
Lidija laista mazās baltās lilijas,
Pārvietojiet vienu roku uz sāniem.
Lyuba laistīs purpursarkano lupīnu.
Mēs pārvietojam otru roku uz sāniem.
Zēnu Slava staigā viena,
Mēs veidojam pārsteigtu seju; parādīt vienu pirkstu
Slava ielej dzeltenas lapas,
Mēs simulējam "laistīšanu".
Un jūs un es laistīsim floksu.
Rādām ar rokām uz sevi un bērnu

Spēles beigās pieaugušais jautā bērnam, kādā krāsā ir katrs zieds.

Bumbu spēle "Lido - nelido"
Pieaugušais ripina bumbu bērnam, pasakot vārdu, un bērnam ir jāripina bumba atpakaļ, sakot “lido” vai “nelido”. Piemēram: Lidmašīna... lido. Alnis... nelido. utt.
Lidmašīna, aļņi, varde, bezdelīga, vilks, žagars, kamene, vāvere, gliemezis, bite, ugunspuķe, kode, lauva, helikopters, gulbis, ronis, briedis, kodes.

Pirkstu spēle "Polyanka"
Mēs gājām pa izcirtumu,
Savelkam pirkstus dūrēs līniju ritmā.
Viņi tur kādu ieraudzīja.
Ļena - gliemezis,
Nosaucot vārdus saliecam pirkstus
Luda - kamene,
Slava bitītei
Un Vlads ir ugunspuķe.
Vai jūs uzmanīgi klausījāties?
Uzminiet: kurš nelido?
Sauc to!


Individuālo logopēdisko sesiju kopsavilkums

ar 1. klases skolēnu vidusskolā.

Runas secinājums: vispārēja runas nepietiekama attīstībaIII līmenī.

Tēma: Skaņas un burti L - Y.

Posms: skaņu diferencēšana vārdos, teikumos un tekstā.

Mērķi:

izglītojošs:

Precizējiet skaņu [Y] un [Lʼ] artikulāciju, izceļot līdzības un atšķirības.

Panākt skaidru skaņu atšķiršanu pēc auss un izrunas.

Pareizi saskaņojiet skaņas ar atbilstošajiem burtiem.

Māciet apzināti lasīt.

korekcijas:

Attīstīt fonēmisko izpratni un analīzi.

Darbs pie redzes, dzirdes un kinestētisko sajūtu pilnības attīstīšanas.

Disgrāfijas kļūdu novēršana.

Roku smalko motoriku attīstīšana.

izglītojošs:

Attīstīt spēju saprast mācību uzdevumu.

Ilgtspējīgas intereses veidošana par logopēdijas nodarbībām.

Aprīkojums: spogulis, skaņas artikulācijas profili, dators, prezentācija.

Nodarbības plāns.

es. Org. brīdis.

II. Skaņu artikulācija un īpašības.

III

IVAtšķirība frāzēs.

V. Fiziskie vingrinājumi.

VII

VIII. Atšķirība tekstā.

IX. Nodarbības kopsavilkums.

X. Mājasdarbs

Nodarbības gaita.

es. Org. brīdis.

II. Skaņu artikulācija un īpašības.

Skaņas artikulācijas pazīmes [L"]. Skaņas artikulācijas pazīmes [Y].

Skaņa [L"] ir maiga balss līdzskaņa.


Skaņa [Y] vienmēr ir maiga balss līdzskaņa.



III. Atšķirība zilbēs un vārdos.

Spēle "Gluži pretēji".

Es - es - es - la - la - la

ё – ё – ё – le – le – le

yu – yu – yu – lyu – lyu – lyu

e – e – e – le – le – le

ay - ay - ay - al - al - al

ak - ak - oi - ol - ol - ol

hey - hey - hey - el - el - el

dienvidi – lūka meli – eži

jods - ledus kāpt - ēst

fossa – siksnas augšstilbs – Yashka

svārki – Ļubočka Koļa – likmes

IV Diferencēšana frāzēs.



    Izlasi frāzes.

bo l nu labi th bite l cits th ro th,l youki th kalumi th kra th, dziļi e jau l b e, ba l ny th dejot

    Pabeidziet frāzes (pamatojoties uz attēliem).

kaste...lpp l etyons th, pils... nu l ezny th, washi l jū...ar l evo th,čau l ppan...sadovy th

Šī krūze... g l inyans th, un šis... - krakšķ l ny th.

Šis l es... l taisnība th, un šis... - xvo th mums th.

Kādi ir rūķīši?

Šis rūķis... grūti l yubivy th, un šis - l eniva th.

Šis rūķis ... uztraucas l un tu th, un šis ir... l ichny th.

V.. Fiziskie vingrinājumi.

Vingrinājums roku smalkajai motorikai.


Zhi l un ņem es, netraucē l Un,
Bet kādu dienu žāvētas plūmes l Un.
simts l un domā un uzmini
Kā mēs varam dot vārdus visiem? (Salieciet abu roku pirkstus)
es lai gan nav garš l ik,
Bet jautrs th nerātns.
Jūs visi stāvat man aiz muguras th
Mani sauks es Bo lnu labi th. (Pagrieziet abu roku īkšķus, pārējie pirksti savilkti dūrē)
es norādīt l yub l Yu
Uz ziediem un uz mēnesi,
Esmu ļoti uzmanīgs l ny th
Pirksts Lūdzu, norādiet lny th. (Pagrieziet abu roku rādītājpirkstus).

es Es stāvu vidū
Mani sauks es no šī brīža
Vidēji th pa l ec - lai veicas l ec
Šeit ir taco th es Labi padarīts! (Pagrieziet abu roku vidējos pirkstus)

Vismazāk esņem e augstumā.
Ak, kā mamma l Mazajiem nav viegli!
Bet es l viegli noskaidrot
Ļaujiet Mazais pirkstiņš viņi piezvanīs. (Pagrieziet abu roku mazos pirkstiņus)
Brālis viens, lai kā viņš uzminēja,
Es sev tādu vārdu nedevu.
Bet e bez apvainojumiem Yu T,
Bezvārda zvanot Yu T!

(Parādiet abu roku zeltnesi, pārējo piespiediet pie plaukstas ar īkšķiem.)

VI. Atšķirība tīrās mēlēs

"PAR th- O th- O th"- es vaidu th bo l tiešām th.

Ēda b – ēda b – ēda b – k l juquenna th kaķēns l b.

L Yu - l Yu - l yu – tie l ephon esth l yub l Yu.

L e thl e thl e th- tu nevēlies ūdeni l e th.

A th- A th- A th- labi slaucīt th.

U th– y th– y th- Es uzzīmēšu attēlu th.

VII. Diferencēšana teikumos.

    Uzmini un iegaumē mīklu.

Simts zirgs l tiešām th, asti l nyano th. (adata)

    Mainiet teikumu uz šādu piemēru:

apbrīnot kļavu lapu skaistumu

Es... Tu... Viņš... Viņa... Mēs... Jūs... Viņi...

VIII. Atšķirība tekstā.

K. I. Čukovskis "Doktors Aibolits"

Pabeidziet teikumus, izmantojot vārdus: Aibolīt, ārstēt, dziedēt, dziedēt, lapsa, knābā.

Labs ārsts . Viņš sēž zem koka. Nāc pie viņa... un govs, un vilks, un blaktis, un tārps, un lācis. Visi... , ... labs ārsts !

Un viņa nonāca pie Aibolīta. Un Barboss ieradās pie Aibolīta: "Man ir vista... manā degunā!"

IX. Nodarbības kopsavilkums.

Ko mēs iemācījāmies stundā?

Kurš uzdevums bija visgrūtākais?

Uzzīmē savu noskaņojumu.

X. Mājasdarbs(izdrukāts un ielīmēts piezīmju grāmatiņā).

XI. Studentu snieguma novērtējums.


Skaņu L - Y diferenciācija mēles griežos

Uzmanīgi klausieties katra atskaņas sākumu. Pievienojiet vajadzīgo identisku zilbju skaitu, kas atbilst atskaņai.

Maisiņā ir garšīgs ananāss, kā-kā-kā-kā-kā.

Barbos atnesa kaulu, os-os-os, os-os-os.

Sosiskina bars nebija gļēvulis, mēs-mēs-mēs, mēs-mēs-mēs.

Es braucu ar ragaviņām lejā, ir-ir-ir, ir-ir-ir.

Pūces lidoja mežā, es-es-es, es-es-es.

Es dzirdēju skaļu basu, kā-kā-kā-kā-kā-kā.

Uz šķīvja ir aprikoze, os-os-os, os-os-os.

Tur, pie mola, garā laiva, kā-kā-kā-kā-kā.

Skaņas C izrunas nostiprināšana dažādās reversās zilbēs

Sekojot pieaugušajam, skaidri un lēni atkārtojiet dažādu zilbju “svilpes”.

as-us-is is-os-as is-us-is is-os-us

os-is-us us-is-os os-es-as us-os-es

CETURTĀ POSMS

SKAŅAS KRĀJUMI VĀRDOS

Skaņas C izrunas stiprināšana vārdu sākumā. Dzirdes uzmanības un atmiņas attīstība

Noskaidrojiet nepazīstamu vārdu nozīmi. Skaidrs, ka, uzsverot skaņu C savā balsī, atkārtojiet ik pēc 3 vārdiem. Tad nosauc pats no atmiņas 5 vārdus.

Dārzs - sula - sams. Zupa - kuce - pati par sevi. Pūces - soda - simts. Apkaisīt - pilns - apmierinošs. Zandarts - sauss - lāde. Kuģis - soma - diena. Sausais - kamanas - bērnudārzs. Boot - dēls - mašīna.

Skaņas C izrunas stiprināšana vārdu vidū. Dzirdes uzmanības un atmiņas attīstība

Noskaidrojiet nepazīstamu vārdu nozīmi. Skaidrs, ka, uzsverot skaņu C savā balsī, atkārtojiet ik pēc 3 vārdiem. Tad pats nosauc 5 vārdus.

Lapsene - izkapts - lapsa. Nešana - ganīšana - mežā. Basām kājām - izkapts - mežs. Gabals - zeķe - smiltis. Svari - deguni - ūsas. Bizes - krelles - ūsas. Trauki - šalle - paku. Rati - maska ​​- deja.

Skaņu izrunas nostiprināšana C. Skaņu analīzes prasmju veidošana

Izkārtojiet 8-10 attēlus no 5. pielikuma. Klausieties vārda sākumu. Parādiet un nosauciet objektu, ko pieaugušais vēlējās. Ja spēsi nosaukt objektu, kas nav attēlos, saņemsi papildus balvu!

li... o... kapu... fa...

com... ana... auto... zem...

bu...ve...kā...kā...

* IzmēģinietizrunātSāktvārdusTātad, tovar dzirdēt ("vis", "deguns"), ANavir uzrakstīts ("svari", "zeķe"). Atcerieties, Kasbērnsorientējasieslēgtsskaņuslānisva, ANavieslēgtsviņarakstīšana. Sekojietvingrinājumspirms tamtiekopš tā laika, Uz redzēšanosbērnsNavgribunelokāminoteiktVisivārdusAutorsviņusākums.

Skaņas C izrunas stiprināšana vārdu sākumā, vidū un beigās. Fonēmiskās apziņas attīstība

Izkārtojiet attēlus no 5. pielikuma. Vispirms atlasiet tos, kuru nosaukumi sākas ar skaņu S. Novietojiet tos kaudzē. Skaidrs, ka, uzsverot skaņu C savā balsī, nosauciet katru objektu 3 reizes. Ja attēlu nosaucāt pareizi, nolieciet to malā. Ievietojiet nepareizi uzrakstītos attēlus atpakaļ kaudzē un skaidri un skaļi pasakiet vārdus 5 reizes.

Dariet to pašu ar attēliem no 5. pielikuma, kuru nosaukumos vārda vidū un beigās ir dzirdama skaņa C.

C skaņas izrunas pastiprināšana atkārtotos vārdos.

Atskaņas izjūtas attīstīšana

Atbildiet uz pieaugušā jautājumu ar atskaņu vārdu. Pēc tam skaidri, izceļot skaņu C, atkārtojiet to nepieciešamo reižu skaitu, lai iegūtu “atkārtotas atbildes”.

Pieaugušais runā Bērns runā

Kam es dāvinu divas bļodas? Incītis, incītis, puncis, puncis.

Vai lietus līst no debesīm? Mežā, mežā, mežā, mežā.

Kurš nesa čības uz dīvānu? Suns, suns, suns, suns.

Kāpēc jūs nevarējāt pabeigt dzērienu? Sula, sula, sula, sula.

Ko kaimiņš mums atnesa? Kvass, kvass, kvass, kvass.

Ko es pievienošu pupiņām? Sāls, sāls, sāls, sāls.

Skaņas C izrunas nostiprināšana vārdos. Atmiņas un loģiskās domāšanas attīstība

Sakārtojiet attēlus no 5. pielikuma. Sadaliet tos grupās (dzīvnieki, augi, transporta līdzekļi, sadzīves priekšmeti utt.). Apskatiet vienas grupas attēlus un mēģiniet atcerēties pēc iespējas vairāk vārdu. Pēc tam pagrieziet muguru pret attēlu un skaidri, akcentējot skaņu C savā balsī, nosauciet objektus pēc atmiņas.

Skaņas C izrunas nostiprināšana vārdu savienojumos ar prievārdu plkst

Uzņemiet zēna un meitenes attēlus no 2. pielikuma. Dodiet viņiem vārdus ar skaņām (Sonya un Sanya). Pēc tam uzņemiet attēlus no 5. pielikuma un sadaliet attēlos redzamos objektus starp bērniem pēc saviem ieskatiem. Izrunājiet iegūtās vārdu kombinācijas 3-4 reizes.

Piemēram: U Sony soma. Sonijai ir krelles. Sanijai ir lidmašīna. Sanijai ir zobens.

Skaņas C izrunas nostiprināšana dažādos vārdos

zilbju sastāvs. Prasmju veidošana

skaņu zilbju analīze

Ņemiet zilbiskus “automašīnas” no 2. pielikuma un visus attēlus no 5. pielikuma. Izkārtojiet attēlus un izrunājiet visus vārdus, sadalot tos zilbēs. Saskaitiet zilbju skaitu visos vārdos (lai to izdarītu, novietojiet plaukstu zem apakšējā žokļa un saskaitiet tās kustības). Pēc tam “ievietojiet” katru objektu atbilstošajā zilbē “auto”.

Attēlus pie “mašīnām” labāk kārtot nevis kaudzēs, bet gan vertikālās rindās. Tādējādi gan bērnam, gan pieaugušajam būs vieglāk uzraudzīt uzdevuma pareizību.

Skaņas C izrunas nostiprināšana mēles griežos

Noskaidrojiet nepazīstamu vārdu nozīmi. Skaidrs, ka, uzsverot C skaņu, atkārtojiet katru vārdu 5 reizes ātrā tempā, vienlaikus saglabājot izrunas skaļumu un saprotamību.

Sastāvs, nolaišanās, svilpe, pieprasījums, pašizgāzējs, spējīgs, desas, miegains, glābējs, sūknis, lāstekas, kosmoss, priede, solists.

Skaņas C izrunas nostiprināšana vārdos. Loģiskās domāšanas attīstība

Skaidri, uzsverot skaņu C, nosauciet visus dzīvniekus (taksis, lapsene, zilonis, degunradzis, lapsa, lakstīgala). Uzskaitiet dzīvniekus no lielākā līdz mazākajam, pēc tam apgrieziet secību un nosauciet tos no mazākā uz lielāko.

Skaņas C izrunas stiprināšana vārdu sākumā, vidū un beigās. Skaņas analīzes prasmju veidošana

Ņemiet diagrammas no 3. pielikuma, kas norāda skaņas atrašanās vietu vārdā. Izkārtojiet visus attēlus no 5. pielikuma un sakiet to nosaukumus, izceļot skaņu C. Pēc tam novietojiet katru attēlu zem atbilstošās diagrammas.



Vai jums patika raksts? Dalies ar to