Kontaktid

Tunni teema: "Põhimõisted foneetikast, graafikast, õigekirjast. Helid ja tähed. Foneetiline analüüs." Foneetika. Ortopeedia. Graafika ja õigekiri Mida ortopeedia uurib


Sõnavaratöö.

Tolerantsus - kannatlikkus teiste inimeste arvamuste, kultuuri, religiooni suhtes; kaastunne.

Kompliment (prantsuse) -

kellelegi adresseeritud meelitav märkus, kiitus;

kunstniku traditsiooniline poogna vastuseks publiku väljakutsele.


  • Auhind, kataloog, ilusam, kork, vahendid, ekstraheerimine, hellitamine, kopeerimine, helistamine, vibud, puusepp, koogid, kulp, kodujuust, ekspert.

  • kataloog
  • ilusam
  • pitsat
  • tootmine
  • kopeerida
  • nad helistavad
  • kodujuust
  • asjatundja

  • Mille alusel saab need sõnad kahte rühma jagada?
  • Kirjutage see kahte veergu

Tuul, kallamine, mõõt, kudumine, laulmine, juuni, helge, laul, inimesed, õmblemine.


Nimeta sõnad, milles:

a) kaashäälikute kõrvulukustamine;

b) kaashäälikute hääldamine.

Laadimine, painutamine, suupiste, valvur, sügelema, valmistamine, ettevalmistamine, põgenemine, muinasjutt, ost, niitmine.


Nimetage peamised sõnadega esinevad foneetilised protsessid:

sozh A lennata, uk O vest

mul on kahju V Tere V palun

ro b kii, pilvelõhkuja b

co Koos bah, ah Koos berg


  • Ülevenemaaline, all-ros-si-ska-ya (5 silpi). [ fs ' iras ' ii ' taevas ' a ]
  • in [f] – konsonant, kõva, hääletu.
  • e [i] – täishäälik, rõhutu.
  • p [p] – konsonant, kõva, hääleline.
  • o [a] – täishäälik, rõhutu.
  • s [s’] – kaashäälik, pehme, kurt.
  • ja [ja] – täishäälik, rõhutatud.
  • th [th’] – kaashäälik, pehme, kõlav.
  • s [s] – kaashäälik, kõva, hääletu.
  • k [k] – kaashäälik, kõva, kurt.
  • a [a] – täishäälik, rõhutu.
  • I [th’] – kaashäälik, pehme, kõlav.
  • [a] – täishäälik, rõhutu.
  • 13 tähte, 13 heli

Lugege transkriptsiooni ja kirjutage lause üles

[ L'ubl'u b'ir'osku ruskui'u

siis s’etluy’u siis sad’u’u]


[ l juures bl juures b ir osk juures vene keel juures th juures

siis St. etl juures th juures siis gr juures nuhkima juures ]

Ma armastan vene kaske, Mõnikord helge, mõnikord kurb. (A. Prokofjev)

I.I. Levitan "Kasesalu"


Assonants- See on vokaalide kaashääliku kunstiline tehnika.


- Kirjutage üles, rõhutage korduvaid kaashäälikuid ja suurendage väljendusvõimet?

“Kesköösel raba kõrbes

Pilliroog on vaevu kuuldav, vaikselt kahiseb.

  • (K. Balmont)

  • Alliteratsioon- See on vanim stiilitehnika kunstikõne väljendusrikkuse suurendamiseks kaashäälikute kordamise teel.

Ühtse riigieksami ülesanded


A14-3; 4.

A1-2; 4

Hinnangud: “5” - 4 õiget vastust


  • 1)abs...äge, jääda...puhutud, hõivatud...viskama 2)õhk...kampaania, sk...purjus, ujuda...vec 3)auto...tize, update, str. ..kõige 4)b...lagur, jump...k, sl ...elas
  • 1) tõmbuma, takistama, küpsema, k…mmersant 2) k…õmblema, eelõmblema, kallutama…niiti 3)s…suhtima, s…pigima, b…rahustama 4) vaata…paksendama, uv…katelny, juhtima .. .stiilida

  • 1. Millises sõnas oli viga: rõhutatud vokaalihäälikut tähistav täht tõsteti valesti esile?
  • 1)sisaldab 2) veerandit 3) allapoole 4) saadetud
  • 2. Millises sõnas oli viga: rõhutatud vokaalihäälikut tähistav täht tõsteti valesti esile?
  • 1) top 2) hellita 3) ilusamad 4) koogid

Kirjutage tekst vastavalt vene keele õigekirja ja kirjavahemärkide normidele

  • [byt' ch'ilav'ekam f ch'ilav'ech'iskam opsch'istv'e vofs'i n'i t'ashkai'a ab'azanast' / a prastoi'e development'i'e internal' en' ey' patr'ebnast'i / n'ikto n'i gavar'it / shto na pch'il'e l'ezhyt sv'isch'enyy' dolk d'elat' m'ot / ana y"evo delayet \patamu ana pch'ilasse /]
  • (A.I. Herzen) .


5. klassi vene keele tunni tehnoloogiline kaart
Teema: “SÕNA FONETILINE ANALÜÜS. KOKKUVÕTE TEEMAL ÕPITUst:
"FONEETIKA. GRAAFIKA. LÄBIVIIMINE"".
Eesmärk: selgitada välja õpilaste teoreetiliste teadmiste ja praktiliste oskuste teadmiste tase
uuritud materjal; arendada õpilaste mõtlemist; arendada nende võimet oma õpitegevusi analüüsida,
tõsta esile peamine.
Tunni tüüp: õpioskuste süstematiseerimise tund.
Planeeritud õppetulemused:
Õppeaine: (meisterlikkuse ulatus ja pädevustase): tunneb helide üldisi omadusi, järjekorda
foneetiline analüüs ja iotiseeritud helid; oskama teostada sõnade foneetilist analüüsi.
Meta-aine: (kultuuripädevuse kogemuse/omandatud pädevuse komponendid): võime
realiseerida õppetegevuse eesmärke ja neid selgitada; oskus seada eesmärki ja organiseerida selle saavutamist; võime
reeglite koostamine; reflektiivne mõtlemine, eneserefleksioon ja enesehinnang.
Isiklik: teadlikkus vene keele esteetilisest väärtusest; austus emakeele vastu, uhkus selle üle
tema; vajadus säilitada vene keele kui rahvuskultuuri nähtuse puhtus; soov kõne järele
eneseareng.
Õppemeetodid ja -vormid: keele jälgimine, probleemsituatsioonide loomine; üksikisik, rühm,
eesmine.

Nr Tööetapid
1 Motivatsioon
tegevustele
TUNNIDE AJAL:
Õpetaja tegevus
Tere kutid. Täna hommikul ületas igaüks teist läve
meie kool. Mõnel on hommikul hea tuju, mõnel võib
võib-olla natuke kurb. Nii et naeratagem üksteisele
Soovime üksteisele uute teadmiste avastamist.
Avage märkmikud ja kirjutage number üles.

Õpilaste tegevused
Kuulamine
õpetajad,
dialoogis osalema
õpetaja. Demonstreerida
valmisolek tunniks.

Küsimustele vastama.
Nad ehitavad asju, mis on arusaadavad
lausungi partner.
Mõeldes vastuste üle
küsimusi ja mõista seda
teadmistest ei piisa
täielikud vastused.
2
Värskenda
teadmisi
ESINE KÜSIMUS
1. Mis on foneetika?
2. Mille poolest erineb vokaalide moodustamine kaashäälikutest?
3. Millistesse rühmadesse vokaalihelid jagunevad?
4. Millistesse rühmadesse jagunevad kaashäälikud?
5. Miks on tähed E, E, Yu, I erilised?
6. Mitu tähte on vene tähestikus?
JÄTKAKE FRAASIDEGA
1. Foneetikaõpetus……………………………………kõnehelid.
2. Graafikauuringud ………………….… Tähe stiilid, nende tüübid.
3. Kalligraafia õpetab ……..tunnustatud tähestiile järgima.
4. Ortopeedia on keeleteaduse haru, mis sisaldab ……….
häälikute ja rõhu sõnade hääldamise reeglid.
TABELI TÄITMINE:
1.
2.
Keeleteaduse haru
Mida jaotises uuritakse
Foneetika
Ortopeedia
Graafika
Kõne helid
Hääldusreeglid
Kirjad helide jaoks
Täishäälikud
Kaashäälikud
Kõne helid
[a] [o] [y]
[e] [i] [s]6
Kurdid 10
[k, p, s, t, w,
f, x, c,
Kirjad
a, o, y, e, i, s, e, e,
yu, ma 10
Hääl 11
[b, c, d, e, g, l, m, n,

Shch, h]
Alati pehme
[ h, sch, th 1
Alati raske [f, w, c]
susisemine
№ 3 .
Tähtedel i, yu, e, e on 2
väärtused
1. Määrake
[w, f, h, sch]
R. y]
Näited
Mõõt, lend, nokk,
Istun maha
ja siis
pehme koos
täishäälikud
Jaht
a) alguses
sõnad;
b) pärast
täishäälik;
c) pärast ъ, ь Viet
Majakas
täishäälikud
[a] [o] [y] [e]
2,0 keskmine
2 heli: i [th],
[A];
yu [th], [y];
e [I], [e];
ё [th],
Tõstke esile tähed, mis tähistavad pehmeid kaashäälikuid.
Seitse, elav, mõõt, raske, kipitav, armas, kahvatu näoga.
HARJUTUS:
Kui palju pehmeid kaashäälikuid on sõnas tüdruk?
HARJUTUS:
3
Loomine
problemaatiline
olukordi
Formuleerige
sihtmärk
haridustegevus sisse
dialoog õpetajaga.

Vene keele tund 9. klassi õpilastele

teemal:

"Kordamine. Foneetika. Graafika. Ortopeedia".

Eesmärgid:

    Võtke kokku teadmised teemal "Foneetika".

    Süvendada foneetika ja õigekirja vahelise seose mõistet.

3. Parandada õigekirjaoskusi.

4. Tugevdada foneetilise analüüsi oskust.

5. Valmistuge lõplikuks sertifitseerimiseks.

Õppematerjalid: esitlus, kaardid, test, tekst, sõnastik

Tunniplaan:

    Aja organiseerimine. Tunni teema ja eesmärkide sõnastus.

Poisid, täna võtame tunnis kokku oma olemasolevad teadmised foneetika, graafika, ortopeedia kohta; Süstematiseerime ideid põhiliste foneetiliste protsesside ja tähtede häälikutähenduste kohta, täiustame sõnade foneetilise parsimise oskusi. Tunni lõpus teeme oma tööst kokkuvõtte, töötades hindamistestiga. (Kirjutage number ja Tunni teemad – slaid)

Tunni epigraafina võtame N. V. Gogoli sõnad:

"Ma ei tea, millises teises kirjanduses on luuletajad näidanud nii lõputult erinevaid kõlavarjundeid, mida muidugi soodustas osaliselt meie luulekeel ise." Me ei kirjuta Gogoli sõnu üles, vaid mõne aja pärast pöördume nende juurde tagasi.

    Frontaalküsitlus teoreetilise materjali kordamisest ja üldistamisest teemal “Foneetika”, koos ettekandega.

    Mida nimetatakse foneetika(pärast õpilaste vastamist näitan slaidil definitsiooni)

Foneetika on keeleteaduse haru, mis uurib kõne helisid.

    Mida nimetatakse õigekiri?(libisema)

Ortopeedia on keeleteaduse haru, mis uurib häälikute ja sõnade õiget hääldust.

    Mida ta õpib? graafika?(libisema)

Graafika määrab kirjas kasutatavate stiilide koostise ning uurib tähtede ja helide vahelisi seoseid.

Õpetaja: Mitu tähte on vene tähestikus?

Õpilased: 33

    Millisesse kahte suurde rühma on kõik helid jagatud?

Õpilased: Kaashäälikud ja vokaalid.

    Loetlege täishäälikud. (libisema)

[a], [o], [e], [i], [s], [y].

6. Loetlege mõned kaashäälikud.

7. Mille poolest erinevad vokaalid kaashäälikutest?

Täishäälikud on helid, milles õhk läbib vabalt suuõõne, ilma et tekiks takistusi. Kaashäälikud on helid, mille moodustamisel õhk puutub kokku takistustega. Konsonandid koosnevad ühest mürast ehk mürast ja häälest.

    Teame, et enamik kaashäälikuid moodustab paare kõvaduse ja pehmuse, häälekuse ja kurtuse põhjal. (libisema)

Kaashäälikud

kõva pehme häälega hääletu

Nimetage kaashäälikuid, mis on ainult kõvad, ainult pehmed, ainult häälelised, ainult hääletud. (slaid jätkub)

[g] [w] [c] [h] [th] [sch] [th] [r] [l] [m] [n] [x] [c] [h] [sch]

9. Millistel tähtedel on kaks heli?

Õpilased: E Yo Yu Ya

10. Millal teevad tähed E, E, Yu, I 2 häält? (libisema)

E Yo Yu Ya annab kaks heli:

1. Sõna YAMA alguses - [ya]ma

2. Jaotussõnade b ja b järel VYUGA - v[y]ga

3. Pärast täishäälikuid ARMY – army[ya]

Niisiis: Kordasime tunni teemal üle õpitud reegleid ja nüüd kinnitame need teadmised praktilistes harjutustes.

III. Teadmiste kontroll. Oskuste ja võimete harjutamine.

    Pakutakse ülesandeid kaardid kaks õpilast – nad töötavad juhatuses.

Ülesanne: kirjuta sõnad üles

1 õpilane: milles tähed E E Yu YA tähistavad 1 heli

2. õpilane: milles tähed E E Yu YA tähistavad 2 heli

Sõnad: Loops, lend, pink, keel, vann, vala, armasta, lahkus, pikk, kuula, terve, noor.

    Kogu klass töötab slaidil oleva ülesande kallal: Millist sõna kirjutatakse hääldusest erinevalt?

Elu, õnn, maailm, võit, kool, puhkus, rõõm, ilutulestik.

Kirjutage esiletõstetud sõnad veergu, märkige esiletõstetud sõnade tähtede ja helide arv. Kontrollige libisema.

Elu – 5 tähte, 4 heli

Õnn – 7 tähte, 6 heli

Võit – 6 tähte, 6 heli

Puhkus – 8 tähte, 7 heli

Rõõm – 7 tähte, 6 heli

Saluut – 5 tähte, 5 heli

Juhatuses töötavate meeste ülesannete kontrollimine.

Niisiis: Näeme, et sõna õigekiri ei lange sageli kokku selle hääldusega. Sõna õigeks kirjutamiseks on vaja teada vastavaid õigekirjareegleid, kuid õpitud õigekirja kirjutamise reegleid käsitleme järgmistes tundides.

F y s c u l t m i n u t k a

Energizer: "Rühm A" (treening pingete maandamiseks, väsimuse leevendamiseks)

Õpetaja: Poisid, meenutagem, mis on stress ja mis iseloomuga see vene keeles on.

Õpilane: Rõhk on ühe silbi rõhutamine suurema jõuga sõna hääldamisel. (slaid) Vene aktsent on vaba, mitmekesine. Liigutatav. Näiteks: Leaf-leaf, aktsendi seadmiseks on kaks võimalust: Kolmapäeviti - kolmapäeviti.

Õpetaja: Ja nüüd pakun välja järgmise ülesande (slaid):

Pange rõhk sõnadele, rühmitades need järgmise põhimõtte järgi:

Variant 1: rõhuga esimesel silbil.

Variant 2: rõhuasetusega viimasel silbil.

3. võimalus: kahe samaväärse valikuga.

Sõnad slaidil: Pöörded, kergendus, uksel, silo, kõne, kompass, kataloog, rooste, vahendid, rulood, toiduvalmistamine, kreemid, ambulatoor, kolledž, algas, hapuoblikas, kolmapäeviti, tähelepanelik, puusepp, peet, sidekriips, kodujuust, vallasasi, vabaaja, arusaadav, hõivatud.

Kontrollige slaidilt:

Variant 1: keerleb, silo, kompass, vahendid, kreemid, algas, mäletamine, peet, liigutatav, arusaadav.

2. võimalus: hõlbustamine, helistamine, kataloog, rulood, ambulatoorium, hapuoblikas, puusepp, sidekriips, vaba aeg, hõivatud.

Variant 3: uksel, uksel, rooste, rooste, kokkamine, kokkamine, kõrgkool, kõrgkool, kolmapäeviti, kolmapäeviti, kodujuust, kodujuust.

Õpetaja: Poisid, millise teadmiste allika poole peaksime pöörduma, kui meil on raske ühele sõnale rõhku panna? Tuletan meelde, et kui sul on raskusi sõnades rõhuasetusega, tuleb viidata õigekirjasõnastikule, näiteks autor D.N. Ušakova. Näitan teile sõnaraamatut. Nüüd avame keelelise lehe.

(Slaid Ušakovi foto ja tekstiga) – õpilane loeb

Dmitri Nikolajevitš Ušakov (1873 – 1942) – vene keeleteadlane. Ta töötas dialektoloogia, õigekirja, õigekirja alal, oli Selgitava sõnaraamatu peatoimetaja. Ta on õigekirjasõnastiku autor, mida koolinoored kasutavad tänaseni.

IV . Õpetaja: Poisid, pöördume meie õppetunni epigraafi poole. Mõelge N. V. Gogoli avalduse põhiideele. Esitage argumendid, mis toetavad autori ideed.

Üliõpilane: Igal luuletajal on oma värss, oma eriline stiil, võiks öelda, et oma eriline helin. Mõnikord paneb Deržavini karm värss meid värisema, lugeja kõrva köidavad Puškini hämmastavad, lummavad read, paljud M. Yu Lermontovi luuletused on täis valu ja nördimust. Kõik nad levitasid nagu kellade helisemine eufooniat kogu Vene maal.

Õpetaja: Slaidil näete A.T. luuletust. Tvardovski (20. sajandi luuletaja, kirjanik, publitsist – 2. juunil 1. tähistab tema 100. sünnipäeva) Lugege seda ja jälgige, millised on Tvardovski luuletuse stiili tunnused.

Sõda on möödas, kannatused on möödas,

Kuid valu kutsub inimesi:

Tulge inimesed, mitte kunagi

Ärgem seda unustagem.

Olgu tema mälestus tõsi

Nad jätkavad seda piina,

Ja tänapäeva laste lapsed,

Ja meie lastelaste lapselapsed.

A. T. Tvardovski

Õpilane: Selles luuletuses kuuleme üleskutset meenutada kohutavaid sõja-aastaid. Esimene rida kõlab pidulikult ja teises kuuleme kurbust, pettumust, valu sellest, et sõda on paljudele inimestele leina toonud. Kolmas rida on palve inimestele mitte unustada sõda.

Õpetaja: Poisid, millist heli korratakse selle luuletuse ridades kõige sagedamini?

Õpilased: [O]

Õpetaja: Kas teadsite, et teksti väljendusrikkuse suurendamise tehnikat, mis põhineb samade või sarnaste vokaalihelide kordamisel, nimetatakse ASSONANTSiks? (ASSONANCE definitsioon on tahvlile pandud, kui lapsed seda määratlust ei tea)

Assonants on üks foneetika väljendusvahendite liike - helikiri.

Ülesanne: analüüsime tahvli ääres sõna sõda 1 õpilast foneetiliselt

Sõda

V-[v] – acc., heli, tv., paar.

O-[a]-hääl., ilma helita.

J-[th]- nõus, heli, pehme.. paaritu.

N-[n]- acc., heli, tv., sidumata.

A- [a] - v., löök.

_____________

5 tähte, 5 heli

Niisiis: kordasime sõna foneetilise parsimise reeglit.

Õpetaja: Tvardovski luuletuse valik pole juhuslik - 2010. aasta mais tähistab kogu meie riik Teise maailmasõja võidupüha 65. aastapäeva.

Kirjutage oma kodutöö vihikusse:

Nt 284 – kopeerida, panna kirjavahemärgid, teha 2 sõna foneetiline analüüs.

Kes soovib saada lisahinnangut, siis sooritage foneetikatest, mis on sarnane sellele, mida praegu teeme.

V. TEST (slaidil ja kaartidel)

1. Millises sõnareas asuvad sõnad, milles sama helide ja tähtede arv?

A. armee, lõuna, maailm B. test, inimesed, nööbik akordion

B. kohtumine, toit, aeg D. skoor, veri, sõber

2. Millises sõnas on kõik kaashäälikud hääldatud?

A. printsess B. kauplus C. kõikjal D. vapp

3. Millises sõnas hääldatakse heli [o]?

A. süütas B. kingitus C. šokolaad D. küttepuud

4. Millises sõnas langeb rõhk eelviimasele silbile?

A. odav B. aktsepteeris C. kadunud D. mustlane

5. Millises reas kõigis sõnades tähistavad esiletõstetud tähed pehmeid kaashäälikuid?

A. d puudujääk, d dirigent, d kuusk T esy;

B. d dešifreerida, d e T aktiivne, d ecolte;

IN. d delegaat, d detail, d demokratiseerimine;

Vastused: 1. A 2. B 3. A 4. B 5. C

Eksperthinnang. Vastused slaidil. Hindamine.

Tunni kokkuvõte.

Õpetaja: Milliseid kontseptsioone me täna üle vaatasime? Milliseid praktilisi oskusi arendasite või omandasite? Milliseid vene kirjanikke sa silmas pidasid? Mis teile tunnist kõige rohkem meelde jäi?

Ja nüüd on kõigile üllatus ja kingitus - tabel teoreetilise materjaliga jaotises "Foonika" - Olgu see tabel teie kausta "Eksamiteks ettevalmistamine" esimene leht.

  • Millisesse kahte rühma vokaalid jagunevad?
  • Millistesse rühmadesse jagunevad kaashäälikud nende häälelisuse ja pehmuse järgi?
  • Pidage meeles tugevaid ja nõrku positsioone: a) täishäälikud, b) kaashäälikud.
  • Milliseid siblivaid kaashäälikuid teate?
  • Kuidas on heli [th] kirjas kujutatud?
  • Millal hääldatud konsonantide asemel hääldatakse nende paarishäälikuid kaashäälikuid ja millal hääldatud kaashäälikute asemel nende paarishäälikuid?

Sõna foneetilise parsimise järjekord

  1. Silbid, rõhk.
  2. Vokaalhelid: rõhutatud ja rõhutu; mis tähtedega neid tähistatakse?
  3. Kaashäälikud: häälelised (sh kõlavad) ja hääletud (paaritud ja paaritu), kõvad ja pehmed (paaritud ja paarituta); mis tähtedega neid tähistatakse?

Kirjaliku analüüsi näidis

sa juhid [v’id’osh]
ve-sina

[v’] – nõus, kõlav, pehme.

[ja] – ütleme., ilma kohtuotsuseta.

[d’] – nõus, kõlav, pehme.

[o] - täishäälik, löök.

[w] - nõus., kurt., tv.

6 tähte, 5 heli

4 . Rühmitage paaridesse sõnad, mis erinevad: ühes häälikus, häälikute arvus, häälikute jadas. Tehke lihtsad tavalised laused mis tahes kahe sõnaga.

Redel, parv, silt, kirves, dokk, kook, sidrun, allapanu, drape, suudmeala, mutt, heinamaa, hoovus, mürin, kindlus, kass, ader, burka, ros.

5 . Kirjutage sõnad tähestikulises järjekorras, välistades kõik hääldusnormide rikkumised.

Linnumaja, muna, tähestik, sentimeeter, muusika.

6 . Lugege ilmekalt. Kirjutage üles: 1) sõnad, mille juurtes on rõhutu e, 2) üks sõna koos häälikulise kaashääliku kurdistusega sõna lõpus. Parenda esiletõstetud sõnad foneetiliselt.

      Vaiksete suvilate katustel ja põldudel maa
      Muutke mustaks linnud. Selge ilmaga
      Vilkub parvedena sügiseses kerges udus,
      Nagu kerge suits hõljuvad nad üle taeva.

      Ja vaene metsatukas, liigutavalt kallis
      Värvilised lehed õhukestel mustadel varrastel,
      Ta ei kurda, ei müra ja kuulab värisedes,
      Ristteel möllavad tuuled.

      (S. Marshak.)

    Millal eraldajat kasutatakse? ъ ja millal - b?
    Millised tingimused määravad kirja kasutamise ja mittekasutamise? b: 1) sõna lõpus, 2) sõnasiseste kaashäälikute vahel?

7 . Jaotage sõnad kahte rühma: kirjutage ühte eraldusmärgiga ъ, ja teises - eraldusmärgiga b. Märkige sõnadega tähtede jagamise tingimused ъ Ja b. Täiendage iga rühm 2-3 enda sõnaga.

Sosh..söö, toit, tõuse..söö, Bur..yan, ulgumine..söö, enne..aastapäeva, uskumatu, ise..yu, ööbik..ja, teadaanne, aeg.. sõidab, sisse..ut .

8 . Kirjutage vasakpoolsesse veergu tähega sõnad b sulgude asemel, paremal - ilma täheta b, mis näitab pehme märgi kasutamise ja mittekasutamise tingimusi.

Vos(?)moy, vet(?)vi, gvoz(?)dik, pros(?)ba, sel(?)sky, January(?)sky, hammer(?)ba, voz(?)mesh, October( ?)skiy, ser(?)ha, tone(?)she, July(?)skiy.

Tunni tüüp: 5. klassis saadud info kordamine.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

  • teemakohaste teadmiste üldistamine;
  • omandatud teadmiste praktikas rakendamise oskuse edasiarendamine, kõigis osas käsitletud kirjaviisides navigeerimine, tekstis äratundmine;
  • keelelistel teemadel kaasarääkimisoskuse arendamine;
  • tekstianalüüsi oskuse arendamine;
  • õpilaste sõnavara rikastamine.

Hariduslik:

  • monoloogi lausumisoskuse arendamine; rühmatööd, kus iga õpilane saab näidata oma võimeid;
  • õpilaste kõne arendamine;
  • õpilaste loominguliste võimete arendamine.

Hariduslik:

  • õpetada õpilasi töötama meeskonnas (isiklik sotsialiseerimine);
  • sisendada suhtlemisoskust;
  • arendada oskust kellegi teise avaldust õigesti tajuda;
  • arendada austust ja armastust oma emakeele vastu.

Interdistsiplinaarsed seosed: kirjandus.

Didaktiline materjal: selgitavad sõnaraamatud, märkmikud.

Vajalik tehnika: õpikud, tahvel, arvuti, projektor.

Tahvli kujundus: esitlus.

Koolitusprogramm: M.T. Baranov, T.A. Ladyzhenskaja. vene keel. 6. klass

TUNNIDE AJAL

I. Organisatsioonimoment. (1 min.)

II. Kodutööde kontrollimine. (5 minutit.)

Õpilased panevad mälu järgi kirja I. S. Turgenevi ütluse keele kohta, mille nad on pähe õppinud.

III. Õpetaja sõna.

Töö tekstiga. (5 minutit.)

– Valmistuge ilmekaks lugemiseks.

- Sisestage puuduvad tähed. Mis tüüpi kirjamustreid tekstist leiti. Sõnastage reeglid.

Kaua aega tagasi, kiviajal, elas üks mees. Ta oli mees... ürgne mees, ta elas koopas ja tal oli väga vähe... lootust. Ta (ei osanud) ei lugeda ega kirjutada – ja ta (ei tahtnud) ei lugeda ega kirjutada – ja seni, kuni ta oli toidetud, oli ta õnnelik. Tema nimi oli Tegumai Bopsulai, mis tähendab: Mees-jalad-kes-ei-iial-kiire, aga meie, kallis poiss, kutsume teda lühemaks muutmiseks lihtsalt Tegumaiks. Tema seal oli naine ja nad teadsid tema Teshumai Tevindrot, mis tähendab: Naine, kes küsib liiga palju küsimusi, aga meie, kallis poiss, nimetame teda lihtsalt Teshumaiks, et seda lühemaks muuta. Ja tal oli väike tütar, kelle nimi oli Taffamai Metallumai, mis tähendab: Tüdruk, kes vajab-hea-peksu-olemise eest, aga ma kutsun teda lihtsalt Taffyks. Tegumai Bopsulai on väga ma armastasin tema ja ta ema armastasid teda väga ja nad peksasid teda palju harvemini kui vaja, ja Kõik kolm olid õnnelikud ja õnnelik.

– Kust see lõik tuli? Kuidas on see seotud tunni eelmise teemaga?

– See tekst aitab meil õppetunni materjali omandada.

IV. 5. klassis õpitu kordamine.

Treeningharjutused (15 minutit.)

Harjutus visuaalse mälu ja visuaalse motoorse taju arendamiseks.

Lugege läbi kolm krüpteeritud sõna ja saate aru, millest me täna tunnis räägime. Vihje: peate esimeses sõnas läbi kriipsutama kõik samad tähed, teises sõnas kõik paaris tähed, kolmandas kõik paaritud tähed. (Slaid 2.)

BF YAO VN YAE BT VIKA.
G LR YAA BF EI BK ZHA.
hr VF BO ZE TP AI MYA.

Ülevaate küsimused.

1. Mis on foneetika? (Õpilaste vastused)
(Teaduse ja keele haru, mis uurib helisid, silpe ja rõhku.)
2. Milliseid helisid sa tead? (Õpilaste vastused)
(Vokaalid ja kaashäälikud.)
3. Millistesse rühmadesse jagunevad kaashäälikud? (Õpilaste vastused)
(Kõva ja pehme, häälekas ja hääletu.)
4. Mis on stress? (Õpilaste vastused.) (Ühe silbi eraldamine suurema jõuga sõna hääldamisel.)
5. Mis on silp? (Õpilaste vastused.)
(Üks täishäälik või mitu heli koos hääldatuna.)
6. Mida mõeldakse keeleteaduses graafika all? (Õpilaste vastused.)
(Märkide komplekt, mille abil saab kõnet kirjalikult salvestada.)
7. Milliseid graafilisi tööriistu sa tead? (Õpilaste vastused.)
(Tähed, sidekriips, tühik ja kirjavahemärgid.)
8. Mis on ortopeedia? (Õpilaste vastused.)
(Reeglid helide ja nende kombinatsioonide hääldamiseks, samuti rõhuasetuste paigutamiseks.)

- Niisiis, foneetika on terve suure mandri osariik, mida nimetatakse "vene keeleks". Vaatame, kes suudab rohkem sõnu üles korjata, mille juur on -von-.

Vastused: grammofon, grammofon, magnetofon, telefon jne.

- Taust, foneem on heli. Sõnu tehakse foneemidest. Sõnad koosnevad tähtedest. Kui palju neid on vene tähestikus?

Õpilaste vastus.

– Kuidas on kirjad paigutatud?

Õpilaste vastus.

- Poisid! Vaata tahvlit. Sinna on kirjutatud riikide nimed (vene keele lõigud). Järjesta need tähestikulises järjekorras.

Töölaual: Foneetika. Morfoloogia. Ortopeedia. Graafika. Õigekiri.

Kirjavahemärgid. Süntaks. Morfeemika. Sõnavara. Grammatika.

Õpilaste suulised vastused.

MÄNG "Kes on kiirem?" (Töö sõnaraamatuga).

– Otsige õigekirjasõnastikust tahvlilt üles sõnad ja kirjutage need õigesti üles. Millise kirjapildiga need sõnad on?

Töölaual: h...lovek, p...hole, ...dezhda, sl...lunya..

- Kõik foneemid on jagatud kahte suurde rühma. Milline?

- Kui palju neid on?

– Mis te arvate, kui vokaalid ja kaashäälikud vaidleksid selle üle, kumb neist on olulisem, siis kes võidaks?

Õpilaste vastused.

– Mitu silpi võib ühes sõnas olla? Jagage järgmised sõnad silpideks.

Tööd tehakse suuliselt. Õpetaja kutsub sõna, õpilased vastavad.

- Kaua aega tagasi, ikka, kivi, mees, ürgne, koobas, seljas, riided, õnnelik, tütar.

Õpilaste vastused.

Soojendama.

Lapsed kujutavad žestide abil konkreetse elukutse isikuid. (2 minutit.)

Olen kaupmees
Ja ma olen kirjatundja
Olen ilus tüdruk
Olen õmbleja,
ma olen kunstnik
Ja ma olen tsirkuseartist
Olen selle piirkonna parim arst.
Ma olen akrobaat, ükskõik mis...
Oleme teile alati kasulikud!
Iga meie töö on hiilgav,
Kelleks sina ja mina saame?

Töö õpikuga.

– Tuletagem nüüd meelde ülekandereegleid. Paranda vead. Milliseid reegleid rikuti?

Peal tahvel: Hoia, kivi, nina, loe, kirjuta,

Üks õpilane töötab tahvli juures, jagades sõnad vertikaalsete joontega silpideks.

- Poisid! Kirjutage üles 3-4 sõna õige jaotusega silpideks.

Õpilased täidavad ülesande.

– Pidage meeles, milliste tunnustega kaashäälikuid ja täishäälikuid iseloomustatakse?

Õpilaste vastused.

- Täitke murded. (Slaid 16.)

Peal tahvel:

Millised helid erinevad sõnade kohus – essents, mutt – kriit vahel? Mis juhtub kaashäälikutega sõna absoluutses lõpus? Nimetage teisi positsioone, kus sama asi juhtub (hääletatakse kurtide ees).

– Teeme teksti valitud sõnade foneetilise analüüsi, millega tunni alguses töötasime: variant 1 – tal oli, armastas; Variant 2 – kõik, õnnelikud. Meenutagem, milline on foneetilise analüüsi järjekord, avades õpikud lk 4. Vastastikune kontroll.

Valikuline dikteerimine.

Õnnelik, ikka, tüdruk, poiss, kallis, naine. (Me kontrollime pärast salvestamist).

Stseen. Esinevad eelnevalt ettevalmistatud õpilased. (Väikese dramatiseeringu elemendid.)

Harjutus. Vaadake stseeni hoolikalt. Kirjutage vihikusse vastus küsimusele: kes on Cyril ja Methodius?

Konstantinile tundus koolis kõik huvitav ja üllatav ning ta kiusas oma vanemat venda pidevalt küsimustega:

Kirill. – Miks õpetaja kogu aeg kreeka keelt räägib? Kuulsin, et poes rääkis ta suurepäraselt slaavi keelt.

Methodius. - Nii et see on poes. Ja koolis saab rääkida ainult kreeka keeles. Sest raamatud, teadmised – kõik pärineb kreeklastelt.

Kirill. – Miks ei ole slaavlastel oma raamatuid?

Methodius. – Sest sa ei oska slaavi keeles kirjutada.

Kirill. - Nagu nii? Nii et ma võtan selle ja kirjutan "maja".

Methodius. - Kuid te ei kirjuta enam "Ma elan majas", sest teil pole piisavalt tähti.

Kirill (karjudes) – ma mõtlen selle välja!

Sel ajal möödus nende kooliõpetaja. Ta kuulis vendade juttu.

Õpetaja. "Kas te ei tea, et ainult kultiveeritud keeled on tinti ja pärgamenti väärt – ladina ja kreeka keel?" Kõik teised keeled on ebaviisakad ja barbaarsed ning te ei saa nendega kirjutada!

Kirill. - Ei, sa saad! Nii et ma kasvan suureks ja mõtlen välja slaavlastele mõeldud kirju. Nad kirjutavad ja mitte halvemini kui kreeklased.

Üliõpilane.

Aastad on möödunud. Vennad Cyril ja Methodius kasvasid üles ja õppisid. Kuid slaavi tähestiku loomise unistus ei jätnud tema nooremat venda. Ta töötas kõvasti ja mõtles välja algustähed ning koostas nendest tähestiku.

Ülesande kontrollimine. Need, kes ülesannet ei täitnud, panevad slaidilt lause üles. Õigekirja selgitus. (Slaid 18.)

Töö tekstiga. (5 minutit.)

– Milline sõna on tekstis esile tõstetud?

- Mida see tähendab?

Sellest, kuidas nad iidsetel aegadel kirjutama õppisid, rääkisid Novgorodist arheoloogilistel väljakaevamistel leitud iidsed vene kooli “märkmikud”. Tõsi, need märkmikud pole meie omad. Teame juba, et Vana-Venemaal kirjutasid nad pärgamendile. Kuid pärgament oli kallis materjal ja loomulikult ei kasutatud seda koolitöös. Arheoloogide leitud “märkmikud” on vana aja põhi kasetoht Tueska, ribad ja tükid kasetoht, millele terava instrumendiga kirju kraabitakse. Ühel tükil kasetoht näeme kirillitsat, mille on kriipsutanud oskamatu käsi (vt joonis 1):

Riis. 1. Kirillitsa tähestik

Nagu näete, erineb see märgatavalt tähestikust, mida meile koolis õpetatakse. Lisaks on puudu mõned tähed – õpilane ei tunne veel kindlalt tähestikku. Tueska põhjas on ka tähestik, kuid täielikum, ilma lünkadeta ja tähestikule järgneb terve harjutus. 13. sajandi keskel elanud poiss kirjutab välja silbid: “ba, va, ga...” ja nii kuni “sha”, siis: “be, ve, ge...”. Kohad kasetohul Piisas vaid, et jõuda silbini "si". Aga sellest saime juba aru, et Onfim - poiss kraapis joonise tagaküljele ja kirjutas oma nime - õpib silpe kirjutama. Arheoloogid leidsid mitmeid Onfimi joonistusi kasetohul, mis on vahele jäänud kooliharjutustega (vt joon. 2).

Riis. 2. Onfimi joonistused.

Oskamatuid kritseldusi vaadates mõistate, kui palju kasetohtõnnetud kasepuud oli vaja maha rebida, et vähemalt üks poiss kirjutama õpetada.

Õpilane vastab. (Slaid 19.)

Paneme sõna kirja kasetoht õigekirjasõnastikes täiendame oma sissekandeid sõnadega harjutusest 5, lk 5. Häälda neid alati õigesti.

(Linnumaja, munad, tähestik, sentimeeter, muusika, muidugi igavalt, meelega, nagu tavaliselt...)

V. Materjali kinnitamine. (7 minutit)

– Millised vene keele lõigud meile täna meelde jäid? Kirjutage see oma töövihikutesse.

– Millistesse rühmadesse vokaalid jagunevad? Kaashäälikud?

– Milliseid siblivaid kaashäälikuid te teate?

– Kuidas on heli [j] kirjas kujutatud?

– Millal hääldatakse hääletute kaashäälikute asemel nende paarishäälikuid ja millal hääletute kaashäälikute asemel nende paarishäälikulisi kaashäälikuid?

- Kes on Cyril ja Methodius?

VI. Õppetunni kokkuvõte. Meenutagem “Foori”! (3 minutit)

– joonistate punase emotikon, kui materjal pole teile selge; kollane, kui see on osaliselt mõistetav; roheline, kui sa kõigest aru saad.

VII. Kodutöö (2 min):

Tekst kirjutatakse töövihikusse. Täitke ülesanne tema eest.

See on suurepärane avastus ja tuleb päev, mil inimesed nimetavad seda kirjutamisoskuseks. Praegu saadame kirjade asemel üksteisele pilte ja piltidel - ise olete näinud - pole alati võimalik neist õigesti aru saada. Vahel tuleb välja kõige metsikum put(n, nn)itsa. Kuid tuleb aeg, oo Tegumai hõimu laps, mil me leiutame tähed ning õpime tähtede abil lugema ja kirjutama – ja siis me enam vigu ei tee.

  1. Olete tutvunud kahe katkendiga R. Kiplingi teosest “Kuidas kirjutati esimene kiri”. Mida sa esimesest lõigust õppisid? Aga teine?
  2. Millisest suurest avastusest me räägime? (Selle kohta saate lugeda, kui loete kogu lugu.)
  3. Sisestage puuduvad tähed. Milliseid õigekirjatüüpe olete kohanud?
  4. Tehke sõna foneetiline analüüs sõber.

Õppige sõnaraamatutesse kirjutatud sõnu.

Viited :

  • Vene keele õpik 6. klassile. toimetanud M.T. Baranova, T.A. Ladyzhenskaya jt, Haridus, 2000.
  • Lifshits A. Vene kirjandi ajalugu koolilastele. http://lit.1september.ru/articlef.php?ID=200202004
  • Tunni analüüs selle korrigeeriva ja arendava orientatsiooni seisukohalt.

    Õppetunni sammud

    Parandus- ja arendustöö

    I. Organisatsioonimoment

    Soodsa õhkkonna loomine.

    II. Kodutööde kontrollimine.

    Mälu arendamine, õigekirjavalvsuse arendamine.

    III Õpetaja sõna. Töö tekstiga.

    Verbaalse ja loogilise mõtlemise arendamine.

    Ilmekas lugemine.
    Õigekirjaoskuste harjutamine.
    Õigekirjavalvsuse arendamine.

    IV. 5. klassis õpitu kordamine. Treeningharjutused.

    Eneseeesmärgi seadmine: (2-3 õpilase vastused märksõnade alusel)

    • Sain aru, et täna räägime tunnis vene keele osadest - foneetikast, graafikast ja õigekirjast;
    • Tahan meeles pidada, kuidas õigesti foneetilist analüüsi teha, õigesti kirjutada, järgides reegleid, rääkida, järgides õigekirjanorme.

    Õigekirjavalvsuse ja visuaalse taju arendamine.
    Harjutus visuaalse mälu ja visuaalse motoorse taju arendamiseks.

    Foneemilise teadlikkuse arendamine.
    Kuulmistaju arendamine.
    Vaimse tegevuse, psühho-emotsionaalse sfääri teatud aspektide korrigeerimine.
    Sõnavara rikastamine ja arusaamade laiendamine meid ümbritseva maailma kohta.
    Keele leksikaalsete ja grammatiliste vahendite arendamine.
    Suulise sidusa kõne arendamine.
    Loominguliste võimete arendamine.
    Korrigeeriv ja arendav harjutus väikese dramatiseeringu elementidega ümberlülitamiseks, pingete maandamiseks ja ületöötamise vältimiseks.
    Kommunikatiivsete kõnefunktsioonide arendamine, mis hõlbustavad tööd kõne grammatilise kujundamise kallal.

    Sõnadesse hooliva suhtumise kujundamine.

    V. Materjali kinnitamine

    Häirete korrigeerimine emotsionaalse ja isikliku sfääri arengus.
    Verbaal-loogilise mõtlemise ja põhiliste vaimsete operatsioonide arendamine.
    Vaimse tegevuse teatud aspektide korrigeerimine.
    Sõnastiku uuendamine.
    Kirjaliku kõne häirete korrigeerimine.
    Individuaalsete teadmistelünkade parandamine.

    VI. Tunni kokkuvõte

    Vaimsete põhioperatsioonide arendamine ja vaimse tegevuse teatud aspektide korrigeerimine.
    Oskuste ja vilumuste arendamine oma tegevuse adekvaatseks enesehindamiseks (lapsed hindavad oma tegevust "Foori" abil).
    Sõnavara uuendamine.
    Suuliselt sidusa kõne arendamine.
    Iseseisva otsustamise soodustamine.
    Stabiilse ja piisava enesehinnangu kujunemine. Tähenduslikkuse arendamine materjali valdamisel.

    VII. Kodutöö

    Emotsionaalse ja isikliku sfääri arendamine.
    Täpsustage kodutööd iga õpilasega.
    Interdistsiplinaarsete seoste kasutamine, mis on suunatud mõtlemise arendamisele.
    Suulise ja kirjaliku kõne arendamine.
    Ideede laiendamine meid ümbritseva maailma kohta.



    Kas teile meeldis artikkel? Jaga seda