Контакти

Тема уроку: "Основні поняття фонетики, графіки, орфоепії. Звуки та літери. Фонетичний розбір". Фонетика. Орфоепія. Графіка та орфографія Що вивчає орфоепія


Словникова робота.

Толерантність - терпіння до чужої думки, культури, релігії; поблажливість.

Комплімент (франц.) -

приємне зауваження на адресу будь-кого, похвала;

традиційний уклін артиста у відповідь на виклик глядачів.


  • Преміювати, каталог, красивіше, закупорити, коштами, видобуток, балувати, копіювати, дзвонять, банти, столяр, торти, черпати, сир, експерт.

  • каталог
  • красивіше
  • закупорити
  • видобуток
  • копіювати
  • дзвонять
  • сир
  • Експерт

  • За якою ознакою ці слова можна розділити на дві групи?
  • Випишіть у два стовпчики

Вітер, ллє, міра, в'яже, співаємо, червень, яскравий, пісня, люди, шиють.


Назвіть слова, у яких відбувається:

а) оглушення приголосних звуків;

б) дзвоніння приголосних звуків.

Завантаження, згинати, закуска, сторожка, свербіж, зробити, заготівля, відбігти, казка, покупка, косьба.


Назвіть основні фонетичні процеси, що відбуваються у словах:

сож а лети, ук о різна

сочу в бути, дурно в ствуйте

ро бкий, хмарочос б

до зьба, ай зберг


  • Всеросійська, все-російська (5 складів). [фс'ірас'ій'скай'а]
  • в [ф] - приголосний, твердий, глухий.
  • е [і] - голосний, ненаголошений.
  • р [р] - приголосний, твердий, дзвінкий.
  • про [а] - голосний, ненаголошений.
  • з [с'] – приголосний, м'який, глухий.
  • і [і] – голосний, ударний.
  • й [й'] – приголосний, м'який, дзвінкий.
  • з [с] - приголосний, твердий, глухий.
  • до [к] – приголосний, твердий, глухий.
  • а [а] – голосний, ненаголошений.
  • я [й'] – приголосний, м'який, дзвінкий.
  • [а] - голосний, ненаголошений.
  • 13 букв, 13 звуків

Прочитайте транскрипцію та запишіть пропозицію

[ Л'убл'у б'ір'оску рускуй'у

то св'етлуй'у то груснуй'у]


[ л у бл у б ір оск у руск у й у

то св етл у й у то гр у снуй у ]

Люблю берізку російську, То світлу, то сумну. (А. Прокоф'єв)

І.І. Левітан «Березовий гай»


Асонанс- Це художній прийом співзвучності голосних звуків.


- Поспішайте, підкресліть приголосні звуки, які повторюються та посилюють виразність?

«Північним часом у болотній глушині

Ледве чутно, безшумно шарудять очерети.

  • (К. Бальмонт)

  • Алітерація- це найдавніший стилістичний прийом посилення виразності художньої мови повторами приголосних.

Завдання ЄДІ


А14-3; 4.

А1-2; 4

Оцінки: «5» - 4 правильні відповіді


  • 1) абс … лютий, ост … лбенеть, займатися … …жилий
  • 1)соб…рутся, заг…релый, к…ммерсант 2)к…пошиться, запобіжний, скл…ниться 3)с…туация, ср…жаться, б…сивний 4)см…гчение, увл…кательний, упр … їсти

  • 1.У якому слові припущено помилку: невірно виділено букву, що означає ударний голосний звук?
  • 1)включІт 2) квАртал 3) донизу 4) послала
  • 2.У якому слові допущено помилку: невірно виділено букву, що означає ударний голосний звук?
  • 1) наверх 2) балувати 3) красивіше 4) торти

Запишіть текст відповідно до норм російської орфографії та пунктуації

  • [побут' ч'ілав'екам ф ч'ілав'еч'іскам опц'ств'е вофс'і н'і т'ашкай'а аб'азанаст' / а простий'е розв'ят'й'е внутр' ен'ей' патр'бнаст'і / нікто н'і гавар'іт / що на пч'іл'е л'ежит свищений 'долк д'елат' м'от / ана й"ево делаєт \ патому що ана бджила /]
  • (А. І. Герцен) .


Технологічна карта уроку з російської мови у 5 класі
Тема: «ФОНЕТИЧНИЙ РОЗБІР СЛОВА. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА ТЕМОЮ:
«Фонетика. Графіка. ОРФОГРАФІЯ»».
Мета: виявити ступінь володіння учнями теоретичними знаннями та практичними навичками та вміннями з
вивченого матеріалу; розвивати мислення учнів; формувати в них вміння аналізувати свої навчальні дії,
виділяти головне.
Тип уроку: урок систематизації ЗУН.
Заплановані освітні результати:
Предметні: (обсяг освоєння та рівень володіння компетенціями): знати загальні характеристики звуків, порядок
фонетичного розбору та йотовані звуки; вміти робити фонетичний розбір слів.
Метапредметні: (компоненти культурно-компетентнісного досвіду/набута компетентність): здатність
усвідомлювати цілі навчальної діяльності та пояснювати їх; вміння поставити мету та організувати її досягнення; здатність до
нормотворчості; рефлексивне мислення, самоаналіз та самооцінка.
Особистісні: усвідомлення естетичної цінності російської; шанобливе ставлення до рідної мови, гордість за
нього; потреба зберегти чистоту російської як явища національної культури; прагнення мовленнєвого
самовдосконалення.
Методи та форми навчання: спостереження за мовою, створення проблемних ситуацій; індивідуальна, групова,
фронтальна.

№ Етапи роботи
1 Мотивування
до діяльності
ХІД УРОКУ:
Діяльність вчителя
Здрастуйте, хлопці. Сьогодні вранці кожен із вас переступив поріг
нашої школи. У когось з ранку гарний настрій, у когось може
бути, трохи сумне. Тому давайте посміхнемося один одному,
побажаємо одне одному відкрити нові знання.
Відкриваємо зошити, записуємо число.

Діяльність учнів
Слухають
вчителі,
беруть участь у діалозі з
вчителем. Демонструють
готовність до уроку

Відповідають на запитання.
Будують зрозумілі для
висловлювання партнера.
Обмірковують відповіді
питання і усвідомлюють, що
знань недостатньо для
повних відповідей.
2
Актуалізація
знань
ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ
1. Що таке фонетика?
2. Чим відрізняється утворення голосних від приголосних?
3. На які групи поділяються голосні звуки?
4. На які групи поділяються згодні звуки?
5. Чому літери Е, Е, Ю, Я особливі?
6. Скільки літер у російському алфавіті?
ПРОДОВЖІТЬ ФРАЗИ
1. Фонетика вивчає………………………………………звуки промови.
2. Графіка вивчає…………………….…накреслення літер, їх види.
3. Каліграфія вчить…….…дотримуватися прийняті зображення букв.
4. Орфоепія – розділ науки про мову, у якому містяться……….
правила вимови звуків та наголоси в словах.
ЗАПОЛНЕННЯ ТАБЛИЦІ:
1.
2.
Розділ науки про мову
Що вивчається у розділі
Фонетика
Орфоепія
Графіка
Звуки мови
Правила вимови
Позначення звуків літерами
Голосні
Згідні
Звуки мови
[а] [про] [у]
[е] [і] [и]6
Глухі 10
[к, п, с, т, ш,
ф, х, ц,
Літери
а, о, у, е, і, і, е, е,
ю, я 10
Дзвінкі 11
[б, в, г, д, ж, л, м, н,

Щ, год]
Завжди м'які
[ ч, щ, й 1
Завжди тверді [ж, ш, ц]
Шиплячі
№ 3 .
Літери я, ю, е, е мають 2
значення
1. Позначають
[ш, ж, год, щ]
Р. й]
Приклади
Міра, політ, дзьоб,
сяду
а після
м'яких зі
голосних
Яхта
а) на початку
слова;
б) після
голосної;
в) після ъ, ь В'єт
Маяк
голосні звуки
[а] [о] [у] [е]
2.0позначають
2 звуки: я [й],
[а];
ю [й], [у];
е [І], [е];
е [й],
Виділіть літери, які позначають м'які приголосні звуки.
Сім, жити, відміряй, важкий, колючий, чарівний, блідолиций.
ЗАВДАННЯ:
Скільки м'яких приголосних звуків у слові дівчинка?
ЗАВДАННЯ:
3
створення
проблемною
ситуації
Формулюють
мета
навчальної діяльності у
діалог з учителем.

Урок російської мови для учнів 9 класу

на тему:

«Повторення. Фонетика. графіка. Орфоепія».

Цілі:

    Узагальнити знання на тему: «Фонетика».

    Поглибити поняття про співвідношення фонетики та орфографії.

3.Удосконалювати орфоепічні навички.

4.Закріпити навички фонетичного аналізу.

5. Вести підготовку до підсумкової атестації.

Навчальні матеріали: Презентація, картки, тест, текст, словник

План уроку:

    Організаційний момент. Повідомлення теми, цілей уроку.

Хлопці, сьогодні на уроці ми з вами узагальним наявні знання про фонетику, графіку, орфоепію; систематизуємо уявлення про основні фонетичні процеси та звукові значення літер, удосконалюємо навички фонетичного розбору слова. Наприкінці уроку підіб'ємо підсумок нашої роботи, попрацювавши з тестом на оцінку. (Запис числа та теми уроку – Слайд)

Епіграфом до уроку візьмемо слова М. В. Гоголя:

«Не знаю, в якій іншій літературі показали поети таке нескінченне розмаїття відтінків звуку, чому частково, зрозуміло, сприяла сама поетична мова наша». Слова Гоголя не записуємо, повернемося до них за деякий час.

    Фронтальне опитування на повторення та узагальнення теоретичного матеріалу на тему «Фонетика», що супроводжується презентацією.

    Що називається фонетикою(після відповіді учнів показую визначення на слайді)

Фонетика – розділ мовознавства, вивчає звуки промови.

    Що називається орфоепією?(Слайд)

Орфоепія - розділ мовознавства, що вивчає правильну вимову звуків, слів.

    Що вивчає графіка?(Слайд)

Графіка встановлює склад накреслень, які у листі, вивчає співвідношення між літерами і звуками.

Вчитель:Скільки літер у російському алфавіті?

Учні: 33

    На які дві великі групи діляться всі звуки?

Учні:Згідні та голосні.

    Перерахуйте голосні голосні. (Слайд)

[а], [о], [е], [і], [и], [у].

6. Перерахуйте деякі приголосні звуки.

7. Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?

Голосними називаються звуки, при утворенні яких повітря вільно проходить через ротову порожнину, не зустрічаючи будь-яких перешкод. Згодними називаються звуки, при утворенні яких повітря зустрічає будь-які перешкоди. Згодні складаються з одного шуму або шуму та голосу.

    Ми знаємо, що більшість приголосних звуків утворюють пари за твердістю та м'якістю, за дзвінкістю та глухістю. (Слайд)

Приголосні звуки

тверді м'які дзвінкі глухі

Назвіть приголосні звуки, які бувають тільки тверді, тільки м'які, тільки дзвінкі, тільки глухі.

[ж] [ш] [ц] [ч] [й] [щ] [й] [р] [л] [м] [н] [х] [ц] [ч] [щ]

9. Які літери мають два звуки?

Учні: Е Е Ю Я

10.Коли буква Е, Е, Ю, Я дають 2 звуки? (Слайд)

Е Е Ю Я дають два звуки:

1. На початку слова ЯМА - [йа]ма

2. Після роздільних Ъ і Ь В'ЮГА – в[йу]га

3. Після голосних АРМІЯ – армі[йа]

Отже: Ми повторили вивчені правила на тему уроку, а тепер ми закріпимо ці знання в практичних вправах.

III. Перевірка знань. Відпрацювання умінь та навичок.

    Пропонуються завдання на карткахдвом учням – вони працюють на дошці.

Завдання: Випишіть слова

1 учень: у яких літери Е Е Ю Я позначають 1 звук

2 учень: у яких літери Е Е Ю Я позначають 2 звуки

Слова: Петлі, політ, лава, мова, лаятись, ллє, любити, вліво, довга, слухають, весь, молода.

    Весь клас працює над завданням на слайді: Написання якого слова розходиться з вимовою?

Життя, щастя,мир, перемога,школа, свято, радість, салют.

Запишіть виділені слова у стовпчик, вкажіть кількість літер та звуків у виділених словах. Перевірте зі слайд.

Життя – 5 букв, 4 звуки

Щастя – 7 букв, 6 звуків

Перемога – 6 букв, 6 звуків

Свято – 8 букв, 7 звуків

Радість – 7 букв, 6 звуків

Салют – 5 букв, 5 звуків

Перевіряє завдання хлопців, які працюють біля дошки.

Отже: Ми бачимо, що написання слова часто не збігається з його вимовою. Щоб правильно написати слово, необхідно знати відповідні орфографічні правила, але обговорювати вивчені правила написання орфограм ми на наступних уроках.

Ф і з к у л ь т м і н у т к а

Енергізатор: «Група А» (Вправа для зняття напруги, зняття втоми)

Вчитель: Хлопці, давайте згадаємо, що таке наголос і який характер він має в російській мові

Учень:Наголос – це виділення однієї зі складів із більшою силою під час вимовлення слова. (Слайд) Російське наголос вільне, різномісцеве. Рухомий. Наприклад: Аркуш-аркуша, можливі два варіанти постановки наголосу: По середам-по середах.

Вчитель:А тепер я пропоную наступне завдання (слайд):

Поставте наголос у словах, згрупувавши їх за наступним принципом:

1 варіант: з наголосом на першому складі.

2 варіант: з наголосом на останньому складі.

3 варіант: із двома рівнозначними варіантами.

Слова на слайді: Вертить, полегшити, на двері, силос, дзвониш, компас, каталог, іржавіти, засоби, жалюзі, кулінарія, креми, диспансер, коледж, почав, щавель, по середах, пам'ятаючи, столяр, буряк, дефіс, сир, рухомий, дозвілля, зрозумів, зайняла.

Перевірка зі слайду:

1 варіант: Вертит, силос, компас, кошти, креми, початок, пам'ятаючи, буряк, рухомий, зрозумів.

2 варіант: полегшити, дзвониш, каталог, жалюзі, диспансер, щавлю, столяр, дефіс, дозвілля, зайняла.

3 варіант: на двері, на двері, ржавію, іржавіти, кулінарію, кулінарію, коледж, коледж, по середах, по середах, творів, творог.

Вчитель:Діти, до якого джерела знань ми повинні звернутися, якщо ми не можемо наголосити в слові? Нагадаю, у разі утруднення при постановці наголосу в словах необхідно звернутися до Орфографічного словника, наприклад автора Д.М. Ушакова. Показую словник. А тепер відкриємо лінгвістичну сторінку.

(Слайд із фотографією Ушакова та текстом) – читає учень

Дмитро Миколайович Ушаков (1873 – 1942) – російський лінгвіст. Працював у галузі діалектології, орфографії, орфоепії, був головним редактором «Тлумачного словника». Є автором "Орфографічного словника", яким і сьогодні користуються школярі.

IV . Вчитель: Хлопці, давайте звернемося до епіграфу нашого уроку Подумайте, якою є основна думка висловлювання Н.В Гоголя. Наведіть аргументи, що підтверджують думку, висловлену автором.

Учень: У кожного поета свій вірш, свій особливий стиль, можна сказати свій особливий дзвін. Нас часом змушує здригнутися суворий вірш Державіна, полонять слух читача дивовижні, чарівні рядки Пушкіна, сповнені болю, обурення багато віршів М.Ю Лермонтова. Всі вони, наче різнодзвінні дзвони, рознесли милозвучність по російській землі.

Вчитель: На слайді ви бачите вірш А.Т. Твардовського (поет, письменник, публіцист 20 століття – 2 1 червня йому виповнюється 100 років від дня народження) Прочитайте його та поспостерігайте, які особливості стилю вірша Твардовського.

Пройшла війна, пройшла жнива,

Але біль волає до людей:

Давайте, люди, ніколи

Про це не забудемо.

Нехай пам'ять вірну про неї

Зберігають, про це борошно,

І діти нинішніх дітей

І наших онуків онуки.

А. Т. Твардовський

Учень: У цьому вірші ми чуємо заклик пам'ятати про страшні роки війни. Перший рядок звучить урочисто, а в другому ми чуємо смуток, розчарування, біль від того, що війна принесла горе багатьом людям. Третій рядок – прохання до людей не забувати про війну.

Вчитель: Хлопці, а який звук найчастіше повторюється у рядках цього вірша?

Учні: [ про]

Вчитель:А чи знаєте ви, що прийом посилення виразності тексту, заснований на повторенні однакових чи схожих голосних звуків, називається АССОНАНС? (на дошку вивішується визначення АССОНАНС-якщо діти не знають цього визначення)

Асонанс – це один із видів виразного засобу фонетики – звукопису.

Завдання: Зробимо фонетичний аналіз слова війна 1 учень біля дошки

Вій – на

В-[в] - согл., Зв., Тв., Парн.

О-[а]-глас., безодня.

Й-[й]- согл., зв., м'яг.. непар.

Н-[н] - согл., Зв., Тв., Непар.

А- [а] - гол., удар.

_____________

5 букв, 5 звуків

Отже: Ми повторили правило фонетичного аналізу слова.

Вчитель: Вибір вірша Твардовського невипадковий – у травні 2010 року вся наша країна відзначає 65-річчя Дня Перемоги у ВВВ.

Запишіть домашнє завдання у зошит:

Упр. 284 -списати, розставити розділові знаки, зробити фонетичний розбір 2 слів.

Хто хоче отримати оцінку додатково, то зробіть тест з фонетики подібний до того, який ми робитимемо зараз.

V. ТЕСТ (на слайді та картках)

1. У якому ряді слів розташовані слова, у яких збігаєтьсякількість звуків та літер?

А. рать, південь, світ Б. тест, люди, баян

В. зліт, їжа, час Р. рахунок, кров, друг

2. У якому слові всі згодні звуки дзвінкі?

А. царівна Б. лавка В. всюди Г. герб

3. У якому слові вимовляється звук [про]?

А. запалив Б. подарунок В. шоколад Г. дрова

4. У якому слові наголос падає на передостанній склад?

А. дешева Б. прийнятий В. безвісти Г. циган

5. У якому ряді у всіх словах виділені літери позначають м'які приголосні?

А. дефіцит, дірижер, дялинка тєси;

Б. дешифрувати, де тектив, декольте;

Ст. делегувати, деталізувати, демократизація;

Відповіді: 1. А 2. У 3. А 4. Б 5. В

Взаємоперевірка. Відповіді на слайді. Виставлення оцінок.

Підсумок уроку.

Які поняття ми сьогодні повторили? Які практичні навички розвивали чи набули? До слів яких російських письменників зверталися? Що особливо запам'яталося на уроці?

А тепер для кожного сюрприз та подарунок – таблиця з теоретичним матеріалом по розділу «Фонетика» - Нехай ця таблиця буде першою сторінкою вашої папки «Підготовка до іспиту».

  • На які дві групи поділяються голосні?
  • На які групи діляться згодні за дзвінкістю та м'якістю?
  • Згадайте сильні та слабкі позиції: а) голосних; б) приголосних.
  • Які ви знаєте шиплячі приголосні?
  • Як на листі з'являється звук [й]?
  • Коли замість дзвінких приголосних вимовляються парні їм глухі, а коли замість глухих – парні їм дзвінкі?

Порядок фонетичного аналізу слова

  1. Склади, наголос.
  2. Голосні звуки: ударні та ненаголошені; якими літерами позначені.
  3. Згідні звуки: дзвінкі (у тому числі сонорні) та глухі (парні та непарні), тверді та м'які (парні та непарні); якими літерами позначені.

Зразок письмового розгляду

ведеш [від'ош]
ведеш

[в'] - согл., Зв., М'як.

[і] - гласи., безодня.

[д'] - согл., Зв., М'як.

[о] - гласн., удар.

[ш] - согл., Глух., Тв.

6 букв, 5 звуків

4 . Згрупуйте попарно слова, які різняться: одним звуком, кількістю звуків, послідовністю звуків. Складіть з будь-якими двома словами прості поширені речення.

Трап, пліт, бирка, сокира, док, торт, лимон, сміття, драп, лиман, кріт, луг, струм, ремствування, оплот, кіт, плуг, бурка, рос.

5 . Запишіть слова в алфавітному порядку, усуваючи порушення вимовних норм.

Скворе[ч]ник, яи[ч]ниця, алфавіт, сантиметр, муз[е]й.

6 . Прочитайте виразно. Випишіть: 1) слова з ненаголошеним е в корінні, 2) одне слово з оглушенням дзвінкого приголосного на кінці слова. Виділені слова розберіть фонетично.

      На покрівлях тихих дач та в полі на землі
      Чорніютьптахів. У ясну погоду
      Миготять зграями в осінній світлій темряві,
      Як легкий дим, пливуть по небосхилу.

      І гай бідний, зворушливо дорожає
      Кольоровим листям на тонких чорних лозинах,
      Не нарікає, не шумить і слухає, тремтячи,
      Розгул вітрів на роздоріжжі.

      (С. Маршак.)

    Коли використовується розділовий ъ, а коли - ь?
    Від яких умов залежить вживання та невживання літери ь: 1) на кінці слова; 2) між приголосними всередині слова?

7 . Розподіліть слова у дві групи: в одну запишіть із роздільним ъ, а в іншу - з роздільним ь. Позначте в словах умови вибору розділових літер ъі ь. Доповніть кожну групу 2-3 своїми словами.

Сош..єм, с..естное, под..ем, бур..ян, вил..ешь, пред..ювілейний, необ..ятний, соб..ю, солов..і, оголошення, раз.. їзд, в..ют.

8 . У лівий стовпчик випишіть слова з літерою ьна місці дужок, у правий – без літери ь, позначаючи умови вживання та невживання м'якого знака.

Віс(?)мій, вет(?)ві, гвоз(?)дик, прос(?)ба, сів(?)ський, січень(?)ський, молот(?)ба, воз(?)міша, жовтень( ?)скій, сір(?)га, тон(?)ше, липень(?)ський.

Тип уроку: повторення відомостей, отриманих 5 кл.

Цілі уроку:

Освітні:

  • узагальнення знань на тему;
  • подальший розвиток вміння практично застосовувати отримані знання, орієнтуватися переважають у всіх орфограммах, порушених у розділі, впізнавати в тексте;
  • розвиток уміння висловлюватися на лінгвістичну тему;
  • розвиток навичок аналізу тексту;
  • збагачення словникового запасу учнів.

Розвиваючі:

  • розвиток уміння монологічного висловлювання; групова робота, де кожен учень може продемонструвати свої можливості;
  • розвиток мовлення учнів;
  • розвиток творчих здібностей учнів.

Виховні:

  • привчати учнів працювати у колективі (соціалізація особистості);
  • прищеплювати комунікативні навички;
  • розвивати вміння правильно сприймати чуже висловлювання;
  • розвивати повагу та любов до рідної мови.

Міжпредметні зв'язки: література.

Дидактичний матеріал: тлумачні словники, зошити.

Необхідне встаткування: підручники, дошка, комп'ютер, проектор.

Оформлення дошки: презентація.

Програма навчання: М.Т. Баранов, Т.А. Ладиженська. Російська мова. 6 кл.

ХІД УРОКУ

I. Оргмомент. (1 хв.)

ІІ. Перевірка домашнього завдання. (5 хв.)

Учні записують з пам'яті завчене напам'ять висловлювання І.С.Тургенєва про мову.

ІІІ. Слово вчителя.

Робота з текстом. (5 хв.)

– Підготуйтеся до виразного читання.

– Вставте пропущені літери. Які види орфограм зустрілися у тексті. Сформулюйте правила.

Давним-давно ще в Кам'яному столітті жив і був один чоловік. Був він чоловік п...рвобутній, жив у печері і н...сил дуже мало ...дежд. Ні читати, ні писати він (не) умів - та й (не) хотілося йому ні читати, ні писати, - і, доки він був ситий, він був щасливий. Звали його Тегумай Бопсулай, а це означає: Чоловік-ноги-якого ніколи не поспішають, але ми, милий хлопчик, називатимемо його просто Тегумай, щоб було коротше. У ньогобула дружина, і знали її Тешумай Тевіндро, а це означає: Жінка-яка-задає-багато-питань, але ми, милий хлопчик, будемо звати її просто Тешумай, щоб було коротше. І була у нього маленька донька, яку звали Таффамай Металлумай, а це означає: Дівчинка-яку-потрібно-хорошенько-відшльопати-за-то-що-вона-така-пустуня, але я називатиму її просто Таффі. Тегумай Бопсулай дуже любивїї, і мама дуже любила її, і вони шльопали її набагато рідше, ніж потрібно, і Усетроє були задоволені та щасливі.

- Звідки взято цей уривок? Як він пов'язаний із попередньою темою уроку?

– Цей текст допоможе нам засвоєння матеріалу уроку.

IV. Повторення вивченого 5 кл.

Тренувальні вправи (15 хв.)

Вправа на розвиток зорової пам'яті, зорової моторної перцепції.

Прочитайте три зашифровані слова, і ви зрозумієте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці. Підказка: треба закреслити всі однакові літери у першому слові, усі парні у другому, усі непарні – у третьому. (Слайд 2)

БФ ЯО ВН ЯЕ БТ ВІКА.
Г ЬР ЯА БФ ЕІ БК ЖА.
ТО МР ВФ БО ЗЕ ТП АІ МЯ.

Запитання для повторення.

1. Що таке фонетика? (Відповіді учнів)
(Розділ науки і про мову, що вивчає звуки, склади та наголоси.)
2. Які звуки вам відомі? (Відповіді учнів)
(Голосні та приголосні.)
3. На які групи поділяються згодні звуки? (Відповіді учнів)
(Тверді та м'які, дзвінкі та глухі.)
4. Що таке наголос? (Відповіді учнів.) (Виділення одного з складів з більшою силою при виголошенні слова.)
5. Що таке стиль? (Відповіді учнів.)
(Один голосний звук або кілька звуків, які вимовляються разом.)
6. Що мається на увазі у науці про мову під графікою? (Відповіді учнів.)
(Сукупність знаків, за допомогою яких мова може бути зафіксована письмово.)
7. Які графічні засоби вам відомі? (Відповіді учнів.)
(Літери, дефіс, пробіл і розділові знаки.)
8. Що таке орфоепія? (Відповіді учнів.)
(Сукупність правил вимови звуків та його поєднань, і навіть постановки наголосів.)

- Отже, фонетика - це ціла держава неосяжного материка під назвою "Російська мова". Давайте подивимося, хто більше підбере слів з коренем -фон.

Відповіді: грамофон, патефон, магнітофон, телефон і т.д.

– Фон, фонема – це звук. З фонем складають слова. Слова складаються з літер. Скільки їх у російському алфавіті?

Відповідь учнів.

- Як розташовуються літери?

Відповідь учнів.

- Хлопці! Подивіться на дошку. Там записані назви країн (розділів російської). Розташуйте в алфавітному порядку.

На дошці: Фонетика. Морфологія Орфоепія. графіка. Орфографія.

Пунктуація. Синтаксису. Морфеміка. Лексика. Граматика.

Усні відповіді учнів.

ГРА "Хто швидше?" (Робота зі словником).

– Знайдіть в орфографічному словнику дані на дошці слова та запишіть їх правильно. На яку орфограму ці слова?

На дошці: ч…ловік, п…щера, …діжда, ​​ш…лунья.

– Усі звуки-фонеми поділяються на дві великі групи. Які?

- Скільки їх?

- Як ви думаєте, якби посперечалися голосні та згодні про те, хто з них головніший, хто б переміг?

Відповіді учнів.

– Скільки у слові може бути складів? Розділіть такі слова на склади.

Робота проводиться усно. Вчитель називає слово, учні відповідають.

– Давно, ще, кам'яна, людина, первісна, печера, носити, одяг, щасливий, донька.

Відповіді учнів.

Розминка.

За допомогою жестів хлопці зображують осіб тієї чи іншої професії. (2 хв.)

Я – купець,
А я – писар,
Я – красуня дівчина,
Я – кравчиня – майстриня,
Я – артист,
А я – циркач,
В окрузі я – найкращий лікар.
Акробат я хоч куди –
Пригодимося вам завжди!
Славна праця у нас будь-хто,
Ким будемо ми з тобою?

Робота із підручником.

– А тепер згадаємо правила перенесення. Виправте помилки. Які правила порушено?

на дошці: Підтримав, кам'яний, носив, читати, писати,

Один учень працює біля дошки, ділить вертикальними лініями слова на склади.

- Хлопці! Запишіть 3-4 слова з правильним поділом на склади.

Учні виконують завдання.

– Згадайте, будь ласка, за якими ознаками характеризуються приголосні звуки, а голосні?

Відповіді учнів.

– Доповніть дроби. (Слайд 16)

на дошці:

Якими звуками розрізняються слова суд-сут, молів? Що відбувається з приголосними в абсолютному кінці слова? Назвіть ще позиції, в яких відбувається те саме (перед глухими дзвонять).

– Виконаємо фонетичний аналіз виділених слів тексту, з яким ми працювали на початку уроку: 1 варіант – у нього, любив; 2 варіант - все, щасливі.Згадаймо, який порядок фонетичного аналізу, відкривши підручники на сторінці 4. Взаємоперевірка.

Вибірковий диктант.

Щасливий, ще, дівчинко, хлопчику, щоб, любий, дружина. (Після запису перевіряємо).

Сценка. Розігрують заздалегідь підготовлені учні. (Елементи малої драматизації.)

Завдання. Уважно подивіться сценку. Запишіть у зошиту відповідь на запитання: Хто такі Кирило та Мефодій?

Все в школі здавалося Костянтину цікавим і дивовижним, і він постійно чіплявся до старшого брата з питаннями:

Кирило. – А чому вчитель весь час розмовляє грецькою мовою? Я чув, що в лавці він чудово розмовляв слов'янською.

Мефодій. – То це в лаві. А в школі можна тільки грецькою мовою. Тому що книги, знання – все від греків.

Кирило. – А чому слов'яни не мають своїх книг?

Мефодій. – Тому що писати слов'янською мовою не можна.

Кирило. - Як це? Ось я візьму та напишу “дім”.

Мефодій. - А "я живу в домі" ти вже не напишеш, бо тобі не вистачить літер.

Кирило (кричить) - То я придумаю!

У цей час повз них проходив їхній шкільний вчитель. Він почув розмову братів.

Вчитель. – Хіба ви не знаєте, що тільки культурні мови гідні чорнила та пергаменту – латина та грецька. Всі інші мови – грубі та варварські, і писати на них не можна!

Кирило. - Ні, можна! Ось я виросту і придумаю слов'янам літери. Вони будуть писати і не гірше, ніж греки.

Учень.

Минули роки. Брати виросли Кирило та Мефодій, вивчилися. Але мрія створити слов'янську абетку не залишала молодшого брата. Він багато працював і вигадав буквиці, а з них склав абетку.

Перевірка завдання. Ті, хто не впорався із завданням, записують пропозицію зі слайду. Пояснення орфограм. (Слайд 18)

Робота з текстом. (5 хв.)

– Яке слово виділено у тексті?

– Що воно означає?

Про те, як у давнину вчилися писати, нам розповіли давньоруські шкільні "зошити", знайдені в Новгороді під час археологічних розкопок. Щоправда, ці зошити не схожі на наші з вами. Ми вже знаємо, що у Стародавній Русі писали на пергаменті. Але пергамент був дорогим матеріалом, і для шкільних занять його звичайно не використовували. Знайдені археологами "зошити" - це денце від старого берестяноготуеска, смужки та шматочки берести, на яких гострим інструментом подряпані літери. На одному зі шматочків берестими бачимо кириличний алфавіт, подряпаний невмілою рукою (див. рис. 1):

Мал. 1. Кирилічний алфавіт

Як бачите, він помітно відрізняється від того алфавіту, якому нас навчають у школі. Крім того, деякі літери пропущені – учень ще не твердо знав абетку. На денці туеска - теж алфавіт, але повніший, без перепусток, а за алфавітом слідує ціла вправа. Хлопчик, який жив у середині XIII століття, виписує склади: "ба, ва, га..." і так до "ща", потім: "Бе, ве, ге...". Місця на берестівистачило тільки щоб дійти до стилю "сі". Але ми вже й так зрозуміли, що Онфім – на звороті хлопчик подряпав малюнок та написав своє ім'я – вчиться виписувати склади. Археологи знайшли на бересті кілька малюнків Онфіма упереміж зі шкільними вправами (див. рис. 2).

Мал. 2. Малюнки Онфіма.

Дивлячись на невмілі каракулі, розумієш, скільки береститреба було здерти з нещасних берез, щоб навчити писати хоча б одного хлопчика.

Відповіді учнів. (Слайд 19)

Запишемо слово береста в орфоепічні словнички, доповнимо свої записи словами з упр.5, стор.5. Вимовляйте їх завжди правильно.

(Шпаківня, яєчня, алфавіт, сантиметр, музей, звичайно о, нудно, навмисне, що звичай ...)

V. Закріплення матеріалу. (7 хв.)

– Які розділи української мови ми сьогодні з вами згадали? Запишіть у свої робочі зошити.

– На які групи діляться голосні? Згодні?

– Які ви знаєте шиплячі приголосні?

– Як на ньому зображується звук [j]?

– Коли замість дзвінких приголосних вимовляються парні їм глухі, а коли замість глухих – парні їм дзвінкі?

– Хто такі Кирило та Мефодій?

VI. Підбиття підсумків уроку. Згадаймо "Світлофор"! (3 хв.)

- Ви малюєте смайлик червоного кольору, якщо матеріал вам не зрозумілий; жовтого, якщо частково зрозумілий; зелений, якщо ви все зрозуміли.

VII. Домашнє завдання (2 хв.):

У робочому зошиті записаний текст. Виконайте завдання до нього.

Це – велике відкриття, і прийде день, коли люди називають його вмінням писати. Поки замість листів ми надсилатимемо один одному до…малюнки, а в…малюнатках – ви самі бачили – не завжди можна розібратися як слід. Іноді виходить найдикіша пута (н, нн) іца. Але прийде час, про дитину тегумайського племені, коли ми придумаємо літери і навчимося за допомогою літер читати та писати – і тоді ми вже не матимемо помилок.

  1. Ви познайомилися з двома уривками з твору Р.Кіплінга “Як був написаний перший лист”. Що ви дізналися з першого уривку? А що з другого?
  2. Про яке ж велике відкриття йдеться? (Прочитати про це ви зможете, якщо прочитаєте розповідь повністю.)
  3. Вставте пропущені літери. З якими видами орфограми ви зустрілися.
  4. Виконайте фонетичний розбір слова друг.

Вивчіть слова, записані у словнички.

Використана література :

  • Підручник з російської мови для 6 кл. за ред. М.Т.Баранова, Т.А.Ладиженской та інших., Просвітництво, 2000 р.
  • Ліфшиц А. Історія російської писемності для школярів. http://lit.1september.ru/articlef.php?ID=200202004
  • Аналіз уроку з погляду його корекційно-розвивальної спрямованості.

    Етапи уроку

    Корекційно-розвиваюча робота

    I. Організаційний момент

    Створення сприятливої ​​атмосфери.

    ІІ. Перевірка домашнього завдання.

    Розвиток пам'яті, вироблення орфографічної пильності.

    ІІІ Слово вчителя. Робота з текстом.

    Розвиток словесно-логічного мислення.

    Виразне читання.
    Відпрацювання орфографічних навичок.
    Розвиток орфографічної пильності.

    IV. Повторення вивченого 5 кл. Тренувальні вправи.

    Самоцілування: (відповіді 2-3 учнів за опорними словами)

    • я зрозумів, що сьогодні на уроці ми говоритимемо про розділи російської мови – фонетику, графіку та орфоепію;
    • я хочу згадати, як правильно виконувати фонетичний розбір, писати грамотно, підкоряючись правилам, говорити, дотримуючись орфоепічних норм.

    Розвиток орфографічної пильності, зорового сприйняття.
    Вправа на розвиток зорової пам'яті, зорової моторної перцепції.

    Розвиток фонематичного сприйняття.
    Розвиток слухового сприйняття.
    Коригування окремих сторін психічної діяльності, психо-емоційної сфери.
    Збагачення словникового запасу та розширення уявлень про навколишній світ.
    Розвиток лексико-граматичних засобів мови.
    Розвиток усного зв'язного мовлення.
    Розвиток творчих здібностей.
    Корекційно-розвивальна вправа з елементами малої драматизації з метою перемикання, зняття напруги, попередження перевтоми.
    Розвиток комунікативних мовних функцій, що полегшують роботу над граматичним оформленням мови.

    Виховання дбайливого ставлення до слова.

    V. Закріплення матеріалу

    Корекція порушень у розвитку емоційно-особистісної сфери.
    Розвиток словесно-логічного мислення та основних розумових операцій.
    Коригування окремих сторін психічної діяльності.
    Актуалізація словника.
    Корекція порушень писемного мовлення.
    Корекція індивідуальних прогалин у знаннях.

    VI. Підсумок уроку

    Розвиток основних розумових операцій та корекція окремих сторін психічної діяльності.
    Розвиток умінь та навичок адекватної самооцінки своєї діяльності (діти дають оцінку своєї діяльності за допомогою "Світлофора").
    Актуалізація словникового запасу.
    Розвиток усно зв'язного мовлення.
    Виховання самостійності ухвалення рішення.
    Формування стійкої та адекватної самооцінки. Розвиток свідомості засвоєння матеріалу.

    VII. Домашнє завдання

    Розвиток емоційно-особистісної сфери.
    З'ясування домашнього завдання з кожним учнем.
    Використання міжпредметних зв'язків, вкладених у розвиток мислення.
    Розвиток усного та писемного мовлення.
    Розширення уявлень про навколишній світ.



    Сподобалася стаття? Поділіться їй