Контакти

Правопис слів з парним по глухості-дзвінкості приголосним звуком на кінці слова або перед приголосним. Парні приголосні Звуки та літери

Російська мова.

Підготувала: Л. Н. Бізікіна.

Вчитель початкових класів МБОУ «Центр освіти №3»

Тема: Особливості вимови дзвінких та глухих приголосних. Парні приголосні за дзвінкістю-глухістю, м'якістю-твердістю.

Цілі: -Виявити особливості вимови дзвінких і глухих приголосних;

- підбирати перевірочні слова для приголосних наприкінці слова; -дізнаватись слова з даною орфограмою в тексті;

- Працювати над розвитком мови.

Хід уроку:

I. Оргмомент.

ІІ. Чистопис:

На які дві великі групи поділяються всі звуки російської?

голосні приголосні

Як вимовляються голосні звуки? (Не зустрічають перешкод при вимові, вимовляються лише голосом).

Які літери записані на дошці? (голосні)я, о, а, і, у, е, ы, е, е, ю

Запиши їх на двох картках так, щоб у кожний рядок потрапили літери, схожі одна на одну, об'єднані однією ознакою:

о а у е

я і її ю

Перевірка – а) за якою ознакою розбили на 2 групи?

Б) прочитай

Чи всі записані літери, що позначають м'якість приголосних? (ні)

Яка ця літера? (Ь )

ІІІ. Новий матеріал

Сьогодні, хлопці, темою нашого уроку будуть згодні звуки та літери, які їх означають.

На які дві великі групи діляться приголосні звуки?

М'які Тверді

Як вимовляються, утворюються приголосні звуки? (при утворенні приголосних звуків у роті повітряному струмені зустрічається перешкода, що сприяє утворенню шуму. В результаті цього приголосні звуки утворюються за допомогою тільки цього шуму, або за допомогою шуму та голосу.)

1) Практична робота:

Вимовимо деякі звуки

[ н ] [ б ] [ р ] [ 3 ] [ д ]

Як утворюються ці звуки? (Шум + голос = дзвінкі голосні)

[т] [х] [ш] [к]

Як утворюються ці звуки? (Шум = глухі приголосні)

Хлопці, які приголосні доставляють нам занепокоєння при написанні, ми сумніваємося в їх написанні? (парні приголосні)

б у г д ж з

п ф к т ш с

Чому? (дзвінкі приголосні наприкінці слова приголомшуються і потрібно знати, яку букву слід писати.)

2) Робота зі словамипрут - ставок .

Парні приголосні допомагають розрізняти слова за змістом;

Прочитайте транскрипцію слова [п р у т]

Який предмет ви представили? Намалюйте.

Відповіді дітей (малювання на дошці)

Як нам дізнатися про який предмет йде мова? Що допоможе розібратися? (пропозиція)

Складіть пропозицію до 1 малюнка, до 2 малюнка

Запис речень з коментуванням.

(У Васі в руці тонкий прут (прути)

(Взимку наш ставок стався льодом).

Що ж допомогло нам переконатися у правильному написанні буку наприкінці слова? (це перевірочні слова)

Як ми їх підібрали? (Змінили слово так, щоб після згодного чувся голосний звук).

Казка "Хто важливіше?"* с. 104 "Весела граматика".

У королівстві Азбукознавства. на вулиці Дзвінких Згодних жили букви Б. В. Г. Д. Ж. 3. а на вулиці Глухих Згодних - П. Ф. К. Т. Ш. С. Ось якось виникла у них суперечка, хто важливіше : «Нас завжди пишуть наприкінці слова» А глухі у відповідь "А нас завжди вимовляють наприкінці слова" І. напевно довго б вони сперечалися, якщо не голосні, які сказали: «Якби не ми. то ніхто б не знав що писати наприкінці слова Ви всі важливі: глухі – важливі для нашої покровительки Орфоепії (вимова), а дзвінкі – для Орфографії (листа).

Ось так голосні і помирили згодних. Досі живуть вони у дружбі, злагоді та взаєморозумінні, часто замінюють та підмінюють один одного. Але якщо не вирішується питання, кому виходити на службу, звертаються до голосних

3) Робота із правилом с. 92

4) Домашнє завдання с. 92. правило, упр 171

5) Вправа у доборі перевірочних слів

а) Він буває липким та колючим.

Він буває м'яким і сипким

Чистим та запашним.

Білим, сріблястим

При цьому холодним завжди буває.

Тільки теплим та гарячим

не буває ніколи! (Сніг)

сніг - сніг - Який буває сніг?

б) Під ногами сніг скрипучий,

Під ногами слизький… (Лід)

Лід – льоди – який буває лід?

в) Якщо нашу ялинку снігом помітить.

Замість нашої ялинки зросте. (Сутор)

Кучугур - кучугури - яка буває кучугура?

г) Не вогонь, а палиться. (Мороз)

Мороз – морози – який буває мороз?

д) Влітку одягається, взимку роздягається. (Ліс)

Ліс - ліси - який буває ліс?

Тож як ми підібрали перевірочні слова?

Як називаються слова в 1 стовпчику? Чому? (перевірені)

Порівняйте слова 1 стовпчика. Що ви помітили? (У слові ЛІС і чується звук [С] пишеться буква С, але все одно, написання таких слів потрібно перевіряти, тому що це орфограма.)

Що спільного у цих словах? (Вони відносяться до теми "Зима".)

6) Міні - твір

Складіть та запишіть невелику розповідь про зиму, використовуючи ці слова та інші:

іній

снігові візерунки

Робота учнів () 5 - 7 хв.

Читання кількох робіт

Що ви відчуваєте, які у вас виникли під час складання тексту?

7) Робота з картиною. Жуковський С. Ю. "Свіжий сніг."

Чому митець написав цю картину?

8) Робота з віршем:

Прочитайте вірш:

а) про себе

б) вголос

Як бачить зиму поет?

Сніг та снігові візерунки,

У полі-завірюхи розмови,

Холод, напівтемрява.

День - ковзани, гора, санки...

Вечір - бабусині казки...

Ось вона, зима! (А. Круглов)

Поясніть, як ви розумієте слова завірюхи розмови,сніжні візерунки,полума

Знайдіть слова з парними приголосними.

Що ви помітили?

На наступному уроці ми з вами вчитимемося підбирати перевірочні слова до слів з парними приголосними в середині слова.

Приголосний звукутворюється при проходженні повітря рота, що видихається, з подоланням перешкод, створюваних язиком, губами, зубами, небом. Всі приголосні звуки складаються з шуму, який створюється у своїй. У деяких приголосних звуках, крім шуму, бере участь голос, який створюється коливанням голосових зв'язок.

Порівняння із голосними звуками.Голосні звуки складаються лише з голосу (тону), а приголосні можуть містити голос, але обов'язково містять у своєму складі шум. При утворенні голосних повітря, що видихається, вільно проходить через ротову порожнину, а при утворенні приголосних звуків повітря долає перешкоди, створювані органами мови.

Класифікація приголосних.

Кожен приголосний має ознаки, що відрізняють його від інших приголосних звуків. Згодні відрізняються один від одного

  • за ступенем участі голосу і шуму: сонорні (в освіті переважає голос при невеликій кількості шуму), гучні дзвінкі (складаються з шуму і голосу) і галасливі глухі (складаються тільки з шуму);
  • за місцем утворення шуму в залежності від того, де і якими органами мови утворена перешкода, яку долає потік повітря, що видихається (губні, язичні і т.д.).

Згодні звуки розрізняються за низкою ознак, але найчіткіше протиставлені один одному за ознаками дзвінкості/глухості та твердості/м'якості, що важливо при розрізненні слів на слух: ставок — прут; крейда - мілину.

Для позначення приголосних звуків на листі — 21 приголосна літера: б, в, г, д, ж, з, й, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ.

Але, приголосних звуків набагато більше - 36: [б], [б'], [в], [в'], [г], [г'], [д], [д'], [ж], [ з], [з'], [й'], [к], [к'], [л], [л'], [м], [м'], [н], [н'], [ п], [п'], [р], [р'], [с], [с'], [т], [т'], [ф], [ф'], [х], [х '], [ц], [ч'], [ш], [щ'] .

Причина такої невідповідності в тому, що м'якість парних приголосних звуків позначається не згодною буквою, а голосною буквою (Е, Е, Ю, Я, І) або Ь.

Дзвінкі та глухі приголосні звуки.

  • Дзвінкі
    • утворюються за допомогою голосу та шуму.
    • літери Л, М, Н, Р, Й позначають найдзвінкіші приголосні (сонорні) звуки, які утворюються з переважанням голосу і незначним шумом: [м], [н], [л], [р], [м'], [н'], [л'], [р'], [й']. Не утворюють пар за дзвінкістю/глухістю — завжди дзвінкі.
    • Б, В, Р, Д, Ж, З - гучні дзвінкі [б], [в], [г], [д], [ж], [з], [б'], [в'], [г'], [д'], [ж'] , [з'], складаються з шуму та голосу, мають парні звуки за дзвінкістю/глухістю.
  • Глухі (Гумкі глухі)
    • вимовляються лише з шуму (без голосу):
    • П, Ф, К, Т, Ш, С - [п], [п'], [ф], [ф'], [к], [к'], [т], [т'], [ш], [с], [с'] - глухі, мають парні дзвінкі;
    • X, Ц, Ч, Щ - [х], [х'], [ц], [ч'], [щ'] - завжди глухі, не мають парних за дзвінкістю/глухістю.

У промові може відбуватися заміна звуків під впливом сусідніх звуків у слові. Важливо знати сильні і слабкі позиції приголосних звуків у слові їхнього правильного написання.

У слабких позиціях, що залежить від положення звуку в слові, може відбуватися зміна приголосних звуків за дзвінкістю/глухістю: дзвінкі парні приголосні змінюються на відповідні парні глухі (оглушуються), а глухі парні змінюються на відповідні парні дзвінкі приголосні (задзвонюються). На листі ці зміни звуків зазвичай не відбиваються. Слабка позиція – ознака орфограми.

Сильні позиції щодо дзвінкості/глухості

(як чуємо, так і пишемо):

  • перед голосними: сова [сова], ліси [леса];
  • перед сонорними [л], [л'], [м], [м'], [н], [н'], [р], [р'], [й']: світло [св'ет] - дзвін [дзвін], зміна [см'ена] - зрада [ізм'ена], відламати [атламат'] - облом [облом], відібрати [атн'ат'] -піднос [паднос], засіб [срецтва] – зрази [зрази]і т.д.;
  • перед [в], [в']: твоїх [твоїх] - двох [двох], свій [свій'] - дзвін [дзвін];
  • для парних дзвінких приголосних сильна позиція перед дзвінкими приголосними: будинок [будівників];
  • для парних глухих перед глухими приголосними: миска [миска] .

Слабка позиція щодо дзвінкості/глухості:

  • наприкінці слова: гриб [грип]- грип [грип], плід [щіт]- пліт [щіт], код [кіт]-кіт [кіт], рід [рот]- рот [рот];
  • дзвінкі парні приголосні оглушуються перед глухими приголосними: низько [ниска], будка [бутка];
  • глухі парні приголосні дзвонять перед парними дзвінкими приголосними (крім [в], [в']): здав [здав], молотьба [малад'ба], світло [світло];

Тверді та м'які приголосні звуки.

М'які звуки відрізняються від твердих тим, що при їх виголошенні мова виконує додаткову дію: її середня частина піднімається до твердого піднебіння.

Сильні позиції щодо твердості/м'якості:

  • перед голосними: ніс -ніс, мовляв [мовляв] - крейда [м'ел];
  • наприкінці слова: крейда [м'ел] – крейда [м'ел], удар — вдар, кут — вугілля;
  • у звуків [л], [л'] незалежно від положення: полиця [полку] – полька [полку];
  • у звуків [с], [с'], [з], [з'], [т], [т'], [д], [д'], [н], [н'], [р] ,[р'] перед [к], [к'], [г], [г'], [х], [х'], [б], [б'], [п], [п'] , [м], [м'] : банку [банку] - банька [бан'ка], пурга [пурга] - серега [сер'га], хата - різьба.

Слабка позиція щодо твердості/м'якості:

  • Зміни приголосних звуків за твердістю/м'якістю можуть бути викликані впливом звуків один на одного.
  • твердий звук змінюється на м'який парний перед м'якими приголосними (частіше з, с, н, р перед будь-яким м'яким приголосним):
    • н –> н’, р –> р’ перед ч’, щ’ : барабанщик [барабан'щ'ик], ліхтарник [фанар'щ'ик];
    • с –> с' перед н', т': пісня [п'ес'н'а], кістка [кіс'т'];
    • з –> з' перед н', д': життя [жиз'н'], цвяхи [цвяхи];
    • у деяких інших поєднаннях: двері [д’в’ер’], з'їв[с’й’ел];
  • м'який приголосний перед твердим стає твердим: кінь - кінський

Якщо глухі та дзвінкі звуки позначаються за допомогою букв, то тверді та м'які позначаються іншими засобами.

Позначення м'якості парних приголосних:

  • літерами Я, Е, Е, Ю : мляв - порівн. вал, сір - сер, віз - віз, люк-цибуля;
  • перед літерою Ізгодні завжди м'які (крім Ж, Ш, Ц): бенкет, світ, сито;
    після Ж, Ш, Ц (вони завжди тверді) вимовляється [и], а не [і]: жир [жир], жито [жита], шишка[шишка].
  • м'яким знаком Ь:
    • наприкінці слова: пень, стань - порівн. табір, сталь — став, жар — жар, був — був, вся — вага, мілина — крейда;
    • м'якість приголосного [л'] перед будь-яким іншим приголосним: оселедець, липневий, полька;
    • м'якість приголосного, що стоїть перед твердим приголосним: раніше, тільки (пор. толк), гірко (пор. гірка), банька (пор. банку), редька-рідко, зорька-зорко, галька - галка, вугілля-куточки, пеньки - пінки;
    • М'якість приголосного, який стоїть перед іншими м'якими ([г'], [к'], [б'], [м']), позначається м'яким знаком Ь тільки у разі, якщо при зміні слова другий приголосний стає твердим, а перший залишається м'яким: сережки (м'який [р'] перед м'яким [г']) - сережки (м'який [р'] перед твердим [г]), восьми - восьмий, вогники - вогників. Але, місток [мос'т'ік] - без Ь, т.к. моста [моста] - [c] твердий перед твердим [т], хвостик-хвоста, ростик - зростання.
  • М'якість приголосних Ч, Щперед іншими приголосними не позначається, т.к. Ч, Щ завжди м'які: пічник, нирка, потужність, помічник.

Твердість позначається

  • відсутністю м'якого знака у сильних позиціях,
  • написанням після приголосного голосних літер А,О, У,Ы, Е
  • у деяких запозичених словах твердий приголосний перед Е: [Фанетіка].

Інші зміни приголосних

  • Спрощення групи приголосних з 3-4 букв (невимовний приголосний): зі лнце [зі нце], тро стніч [тра с’н'ик], се рдце [с'е рце], здра встввуй ствуй’], ле стніца [л'е с’н’іца]та ін.
  • Уподібнення (асиміляція) приголосних за місцем освіти: счастьє [ щ'аст'й'е], гру зчік [гру щ’іч], сшити [ шит’], сжати [ жат’], зжити [і ж:ит’]та ін.
  • Зміна тися, -ться у дієсловах на [ ця]:ми тися[ми ця], моє ється[мій'е ця] та ін.
  • Зміна чт - [шт] / [ч'т]: чтпро [що], чтобы[штоби], не чтпро [не ч'та]та ін.
  • Подвійні приголосні: ва нна [ва н:а], тра сса [тра з:а], ми ліон [м'і л‘іон]та ін.

Звуки можуть змінюватися відразу за кількома ознаками: підрахунок [пач’щ’от] — сч->[щ’], д+[щ’]->[ч’щ’].

Орфограми-згодні.

  • В корені слова:
    • перевірені
    • невимовні
    • неперевірені
  • Згодні на кінці приставок:
    • на з(с);
    • на інші приголосні
  • Згодні (крім н) у суфіксах іменників та прикметників
    • -щик (-чик);
    • -ск-і -к-;
  • Літери -н-і-нн-у суфіксах.

Використана література:

  1. Бабайцева В.В. Російська мова. Теорія. 5 - 9 клас: підручник для поглибл. вивч. рос мов. / В.В. Бабайцева. - 6-е вид., Перероб. - М. Дрофа, 2008
  2. Казбек-Казієва М.М. Підготовка до олімпіад з російської мови. 5-11 класи/М.М. Казбек-Казієва. - 4 вид. - М.Ж Айріс-прес, 2010
  3. Літневська О.І. Російська мова. Короткий теоретичний курс для школярів. - МДУ, Москва, 2000, ISBN 5-211-05119-x
  4. Світлишева В.М. Довідник для старшокласників та вступників до вузів / В.Н.Светлишева. - М.: АСТ-ПРЕС ШКОЛА, 2011

Кожен першокласник знає, що звук – це одиниця мови, яку ми вимовляємо та чуємо, а букви читаємо та пишемо. Вони в російській мові поділяються на голосні та приголосні. З 33 букв російського алфавіту 21 називаються приголосними. Їх ділять за дзвінкістю та глухістю, м'якістю та твердістю. Вивчати класифікацію букв починають з 1 класу, але використовувати її доведеться учневі до закінчення школи. При вивченні фонетики кожен, хто навчається, повинен навчитися відрізняти глухі звуки від дзвінких. Під час листа вони позначаються транскрипцією – [б]. Розрізняти та запам'ятати парні приголосні звуки допоможе таблиця.

Парні приголосні за дзвінкістю-глухістю

Усі приголосні у російській утворюють пари, дзвінкий приголосний звук протиставлений глухому. Усього парних букв 12, пар виходить 6:

Парні та непарні приголосні необхідно знати, щоб мати успіх у правописі. Багато орфограм російської мови обґрунтовуються на доборі однокорінних слів за даною класифікацією, наприклад:

  • м'який - м'який,
  • зуб зуби.

У першій парі міститься буква г, яка при вимові невиразно чується і її правопис приносить труднощі. Другі слова є перевірочними, коли орфограма вимовляється виразно. Молодші школярі часто роблять помилки у цих роботах.

Можна помітити, що не всі літери алфавіту утворюють пару. Відбувається це тому, що у фонетиці є правила, які потрібно запам'ятати. Вони засновані на тому, що звуки можуть бути лише дзвінкі або лише глухі. Запам'ятати їх легко, тому що вони мають незначну кількість. Як правило, учні до кінця 1 класу знають їх напам'ять. До них відносяться р, н, л, м, й – сонорні, завжди дзвінкі, ц, ч, ш, х завжди глухі.

Парні приголосні з м'якості-твердості

Згодні прийнято ділити на тверді та м'які. У фонетиці процес пом'якшення відбувається у кількох ситуаціях:

  • коли після згоди стоїть голосна: ю, я, е, е, і (завірюха, жовтець);
  • або стоїть м'який знак (завірюха, п'ю).

Якщо після приголосного йде голосна, крім е, е, ю, я, і, то вона не дозволяє пом'якшуватися. Наприклад, у словах півонія, земля після приголосного йде голосний, який провокує процес пом'якшення. У таких словах як лампа, вода, немає букв е, е, ю, я, і тому при вимові всі звуки тверді.

Існують також літери, які при їх мовному відтворенні будуть завжди м'якими, або твердими. До них відносяться: щ, год, й, ц, ш, ж. Класифікацію літер та звуків необхідно знати кожному школяреві для успішного навчання.

Запам'ятати парні дзвінкі та глухі допоможе спеціальна таблиця. Нею легко орієнтуватися.

Таку таблицю чи подібну можна іноді зустріти у кабінеті початкових класів. Доведено, що у молодших школярів розвинене більше наочно-подібне мислення, тому надавати нову інформацію їм необхідно у вигляді ілюстрацій чи картинок, тоді вона буде ефективна.

Кожен з батьків може створити таку таблицю на робочому столі першокласника. Не варто боятися, що ця підказка призведе до лінощів учня. Навпаки, якщо він часто дивитися на зображення, швидше запам'ятає все необхідне.

Згідних звуків у російській більше, тому запам'ятати їх класифікацію складніше. Якщо перерахувати всі глухі та дзвінкі, то вийти число 12. У розрахунок не беруться літери ч, ш, й, щ, ц, ж, р, н, л, м, вони належать до непарних.

Є підказки для дітей, як швидше навчиться розпізнавати при розборі слова дзвінкий та глухий приголосний. Для цього потрібно притиснути долоню до горла і вимовити окремий звук. Глухі та дзвінкі приголосні будуть вимовлятися по-різному і, відповідно, по-різному відбиватимуться в долоні. Якщо в руку віддає вібрація – це дзвінкий, якщо ні – глухий. Такою підказкою користуються багато хлопців щодо фонетики.

Є й інша вправа, що допомагає з точністю визначати, який перед учнем згодний. Для цього необхідно закрити руками вуха, але бажано повинна бути тиша. Вимовити хвилюючу букву, прослухати її із закритими вухами. Якщо вона не чується, то це – глухий звук, якщо навпаки виразно – дзвінкий.

Якщо постаратися, сьогодні будь-який з батьків може знайти багато цікавих, захоплюючих та пізнавальних вправ та правил, які допоможуть малюкові з легкістю освоювати нові знання. Це зробить процес навчання більш цікавим та цікавим, що вплине у свою чергу на успішність.

Урок російської мови 2 клас (Початкова школа 21 століття) Парні приголосні докорінно

Вчитель: Зобкова Г.А.

Тема урока:Правопис слів з парними глухими та дзвінкими приголосними докорінно.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Методи ведення уроку: діяльнісний.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, парна

Засоби навчання:

  • комп'ютер, мультимедіапроектор, презентація до уроку, картки для індивідуальної парної роботи, тест, сигнальні картки.

Дидактична мета: Створити умови для систематизації знань та способів дій учнів на тему «Правопис слів з парними глухими та дзвінкими приголосними докорінно».

Предметні завдання уроку:

Розвивати вміння перевіряти слова з парними по глухості-дзвінкості приголосними звуками докорінно;

Порівнювати літеру, що шукається, в перевірочному і перевіряному словах.

Відпрацьовувати послідовність дій при позначенні приголосних звуків літерами.

Метапредметні завдання уроку:

Регулятивні:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя;

Промовляти послідовність дій;

Оцінювати правильність виконання на рівні адекватної оцінки;

Планувати свою дію відповідно до поставленого завдання;

Вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі оцінки та обліку характеру зроблених помилок.

Комунікативні:

Вміти оформляти свої думки в усній формі;

Слухати та розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки та спілкування та слідувати їм.

Пізнавальні:

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань: будувати логічний ланцюг міркування, доводити, порівнювати, робити висновки;

Знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці.

Особистісні завдання уроку:

Вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

Заплановані результати

Діти навчаються:

- розуміти та прийматинавчальне завдання;

- перевірятипарні дзвінкі та глухі приголосні докорінно слова різними способами;

- зіставлятивимова та написання слів;

- підбиратиперевірочне слово;

- знаходитиприклади слів на вивчену орфограму;

- відповідатина підсумкові питання та оцінюватисвої досягнення на уроці

Вміння, що характеризують ці результати:

- приймати навчальне завдання, виконувати його;

Визначати перевірене та перевірочне слово;

Володіти різними способами перевірки парних дзвінких і глухих приголосних докорінно слова;

Хід уроку:

1. Оргмомент

Посмішкою вітаємо гостей. Налаштовуємось на урок.

2. Постановка теми та цілей уроку.

а) – Починаємо урок російської мови.

В алфавіті пари є

Їх у нас лише 6.

Верхній ряд завжди дзвенить.

Нижній – тихо каже.

Чого ми навчаємось на цьому уроці?

(грамотно і красиво писати, правильно висловлювати свої думки, давати повні відповіді, вчимося думати, чути та розуміти вчителі та своїх товаришів)

б) – Яку тему вивчаємо?

(Правопис слів з глухими та дзвінкими приголосними докорінно)

Сьогодні урок з цієї теми.

Як ви вважаєте, що потрібно знати по темі? (Знати парні приголосні літери. Знати правило перевірки слів з парними приголосними докорінно.)

Як ви вважаєте, чому будемо вчитися на уроці? (Вчитися знаходити слова з парним дзвінким і глухим приголосним у корені слова. Розрізняти перевірочне та перевірене слово. Правильно підбирати перевірочні слова.).

Слайд 1. Запис теми уроку відображається на екрані.

3. Актуалізація знань.

а) Хвилина чистописання.

Відкрийте зошити, запишіть номер, класна робота.

На дошці: б п у ф г у д т ж ш з

Що записано на дошці? (Літери)

Яка буква зайва і чому? (у - оскільки позначає голосний звук, проте інші згодні)

Які це згодні? ( дзвінкі - глухі, парні)

Запишіть приголосні парами: у верхньому рядку - літери, що позначають дзвінкий звук, у нижній - літери, що позначають глухий звук.

Слайд 2

Б).Словарная работа 1) Встав пропущені орфограммы. Горо., Четвер. (четверга, четверговий)

Відгадайте загадку

(читає учень)

Невидимкою обережно

Він є до мене

І малює, як художник,

Він візерунки на вікні.

Це - клен, а це - верба,

Ось і пальма переді мною.

Як малює він красиво

Білою фарбою однією ! (Мороз.)

Що називає це слово? (Предмет)До якої частини мови належить? (ім'я сущ.)

Яка орфограма у цьому слові? (Парний приголосний докорінно слова)

? - Де в слові перебувати парний приголосний? (У корені слова та наприкінці слова)

Скільки способів перевірки ви знаєте?

Назвіть способи перевірки парного приголосного?

(1. Треба змінити слово, щоб після приголосного стояв голосний звук.

2. Треба підібрати однокореневе слово, щоб після згодного стояв голосний звук.

3. Потрібно підібрати однокореневе слово, щоб після згодного стояв

звук [л], [м], [н], [р], [в].)

Назвіть перевірочні слова. (морозець, морозний, морозильник, заморозити, морозиво, морозиво, морозно, морозити, відморозити і т.д.)

Запишемо слово мороз разом із перевірочними словами під диктовку (1 учень біля дошки)

Мороз, мороз, мороз, мороз, мороз

Виділіть орфограму

Парні приголосні -
Найнебезпечніші.
Парний у слові перевіряй,
Поруч голосний підставляй.

Яка ще орфограма у цьому слові? ( Ненаголошена голосна докорінно слова)

Позначте ударну та ненаголошену голосні.

Підберіть синонім до слова мороз. ( холод).

Яка орфограма у цьому слові? ( Парний приголосний докорінно слова. Ненаголошена голосна докорінно слова)

4. Узагальнення та систематизація знань.

а) Гра «Зоряне око»

Зараз проведемо гру «Зоряне око». Перевіримо, як ви вмієте застосовувати правило перевірки парної згоди в корені слова?

КарткиПотрібно обвести кружком вірну парну приголосну букву, підібравши усно перевірочне слово. Працюємо за варіантами.

1 варіантСка(с, з)ка, утю(к, г), про(п, б)ка, оса(д, т)ки, сапо(к, г), варе(ж, ш)ка, гла(с, з), гру(ж, ш)ка, ули(б, п)ка,морко(ф, в)кА.

2 варіантСере(ш, ж)ка, але(ш, ж), хле(п,б), сні(ш,ж)ки, зоря(т, д)ка, тру(т, д), пов'я(з, с )ка,

сторо(ш, ж)ка, тра(ф,в)ка, бере(с,з)ка.

Слайд 3. Самоперевірка.Візьміть олівець та оцініть роботу за зразком на слайді.

1 варіантз г б д г ж з ш б в д

2 варіантжж бж д д з ж в з

(Сигнальні картки) Зелений – все правильно.

Жовтий - припустився 1 помилки.

Червоний - припустився більше 2 помилок.

(вибірково запитати перевірочні слова)

Урок наш продовжуємо

Працювати не закінчуємо

Згідний перевірятимемо

Роботу у парі виконувати.

1) Запиши слова з парною згодою в корені (слова записані на дошці)

Перевірка

Діти, на столах у вас картки. Працюючи в парах, вам потрібно довести, в якому ряду всі слова пишуться з парною згодною буквою В. Хто виконає роботу, піднімають разом руки догори будиночком.

Картка:

  1. Тра()ка, морко()ка, ле().
  2. Шка(), рука(), пло(.) .
  3. Зимо()ка, о()ця. куля().

Слайд 7.-Перевіряємо.

1. Тра(в)ка, морко(в)ка, лев().

2. Шка(ф), пло(в), підготовка(в)ка.

3. Зимо(в)ка, шарф, о(в)ця.

У кого також? Чому? Доведіть.

Значить, у якому ряду у всіх словах пишеться буква В? (третім)

- Встаньте пари, які виконали роботу правильно

5. Фізкультхвилинка.(Для очей та зняття статичної напруги)

Попрацювали ми дружно,

Відпочити зараз нам потрібно.

Потерти долоні одну об одну, щоб з'явилося відчуття тепла. Прикрити долонями очі, схрестивши пальці у центрі чола. Повністю виключити доступ світла. На очі та повіки не натискати. Розслабитись, дихати вільно.

Перевести погляд швидко по діагоналі: праворуч вгору - ліворуч вниз, потім прямо вдалину

Музична фізкультхвилинка.

6. Застосування навчального матеріалу у знайомій та новій навчальній ситуації.

а) Слайд 8. (7 слів)-Прочитайте текст (читає учень).

Вночі був легкий мороз. Випав перший сніг. Він м'який, білий, пухнастий. Хлопці грають у сніжки. Красивий зимовий наряд землі!

Визначте тему тексту.

Яка основна думка тексту?

Яка пропозиція містить основну думку тексту? Зачитати.

Як можна назвати текст?

Вам потрібно списати текст і підкреслити слова з парними приголосними докорінно, підібравши усно перевірочне слово.

? Перевірка слайд9(називаєте слово з парною згодою та усно перевірочне слово)

Хто не зробив жодної помилки, підніміть руку? Сьогодні ви майстри грамотного листа.

У написанні яких слів помилились?

Вкажіть над словами з парної згоди мови.

? Перевірка

Які ще орфограми зустрілися у тексті? (Ніч ью, м отроянд, пу шистій, р ебята, іграють сн ежки, кр асив, з емилі)

Для виконання наступної роботи вам потрібно об'єднатися та виконати роботу на картках .

ПеревіркаСлайд 10.

  1. Картка

Розподіліть і запишіть слова в 2 стовпчики, поясніть:

Ястрі . ки, скри . ка, шу . ка, вули . ка, ла . ки, чи . кий.

Скільки разів зустрічається звук [п]

Перевірка. Слайд 10.

  1. Картка

Допишіть речення словами з протилежним значенням. У дужках напишіть перевірочні слова

Тополя висока, а шипшина……………().

Річка широка, а струмок……………………().

Камінь важкий, а пух…………………().

Редька гірка, а груша……………….. ().

Як називаються слова із протилежним значенням?

Перевірка. Слайд 11.

  1. Картка

Складіть та запишіть речення з цими словами. Вставте пропущену парну приголосну.

Навколо, сні., взимку, лежить.

На, льо., ставку, кільк.

Змінив, заєць, шу.ку.

Сном, е., спить, кре.

Перевірка. Слайд12

Чи можна назвати це текстом? Чому?

в) А зараз підбиваючи підсумок нашого уроку, проведемо невеликий тест.

Тест.

  1. Підкресли парні приголосні.
    з, б, до, н, с, ж, год,
  1. Підкресли слова з парною згодою.
    Коня, будинок, помилка, луг, ніс
  1. Встав літеру:
    Обидві.., кни..ка, бере..ка, носоро…

4 . Підкресли слова, які є перевірочними

Чоботи, сніг, гриби, виноград, мороз, лебеді.

Слайд 13.На слайді правильні відповіді .

Самоперевірка та оцінювання.

У кого допущено помилок? Корекція.

7. Підбиття підсумку уроку.

Працюючи, ми підбили підсумок нашим знанням

На цьому уроці ми дізнаємося, що парна приголосна докорінно слова (у середині і наприкінці слова) вимагає перевірки. Навчимося перевіряти парні приголосні докорінно за допомогою голосної літери. Виконаємо багато цікавих завдань.

Оглушення парних приголосних на кінці та в середині слова

Ми вже знаємо, що у російській є парні приголосні:

Б-П, Д-Т, Г-К, З-С, В-Ф, Ж-Ш.

Мал. 1. Парні приголосні ()

Поспостерігаємо за тим, що відбувається з парними приголосними на кінці та в середині слова.

Назвемо предмети. Виділимо останні звуки.

Поез д

Та з . Чуємо звук С – пишемо букву З.

Перевіримо, як звучить парний приголосний у середині слова перед глухими приголосними.

Ло дка. Чуємо звук Т – пишемо букву Д.

Ло жка. Чуємо звук Ш - пишемо букву Ж.

Робимо висновок: дзвінкі парні на кінці слова і в середині перед глухими приголосними приголомшуються, отже, написання парних приголосних треба перевіряти.

Три способи перевірки парних приголосних

Ця орфограма зустрічається в корені слова, тому отримала назву «Правопис парних приголосних у корені слова». А які слова будуть перевірними?

Розглянемо приклади.

Перший спосіб перевірки правопису парних приголосних: змінити форму слова, щоб після парного приголосного з'явилася голосна.

Наприклад: вантаж - вантажі, кучугура - кучугури, плід - плоди.

Другий спосіб: подумки підставити слово «ні».

Наприклад: прапор – немає прапора, мороз – немає морозу, дзьоб – немає дзьоба.

Третій спосіб: підібрати однокореневе слово так, щоб після парного приголосного йшла голосна.

Наприклад: ніжка – ноженька, лапка – лапочка, трава – трава.

Мал. 6. Слова з парними приголосними ()

Найнебезпечніші.

Парний у слові перевіряй,

Поруч голосний підставляй.

А ще, щоб перевірити парний приголосний, треба змінити слово так, щоб після перевіреного приголосного звуку чувся дзвінкий приголосний звук Н.

Наприклад: рибка - рибна, книжка - книжкова.

Закріплення знань на практиці

А тепер закріпимо отримані знання, виконавши завдання.

Вставимо пропущені літери, назвемо слово перевірки.

Спідниця, дудка, блузка, холод, виставка, вічка, сніжки, бруд, корівка, кухоль, дзвінок, морж.

Перевіримо, що вийшло: спідниця - спідничка, дудка - дудочка, блузка - блузочка, холод - холодний, виставка - виставити, очі - очі, сніжки - сніжний, бруд - брудний, корівка - корівка, кухоль - кружечка, дзвінок - дзвінки, морж - моржі.

Виділимо корінь у споріднених словах, вставимо парну приголосну.

Тра…ка - тра…а, тра…ушка, тра…інка.

Ду…ки – ду…ок, ду…очок, ду…овий.

Моро… - моро…и, моро…ний, моро…ть.

Трава ка - трава, трав вушка, трав інка - корінь трав. Вставили букву У.

Дуб ки - дуб ок, дуб ок, дубовий - корінь дуб. Вставили літеру Б.

Мороз - морози, морозний, мороз - корінь мороз. Вставили букву З.

Назвемо предмети. У яких словах написання розходиться з вимовою? Доберіть до них перевірочні слова. Виділимо коріння.

Хліб, цвях, шапка, торт, голуб.

Перевіримо. Вимова розходиться з написанням у слів:

Хліб, цвях, голуб.

Перевірочні слова:

Хліб - хліб а, хліб вушок, хлібний. Корінь хліб.

Цвях ь - цвяхів, цвяхів. Корінь цвях.

Голуб - голуб і, голуб ок, голуб інший. Корінь голуб.

Впишемо відповідні за змістом слова з парною згодою на кінці. Усі слова починаються з літери С.

…… цвіте навесні.

Мама зробила з огірків.

Взимку йде……

…… намело під час завірюхи.

Після бійки під оком.

…… сіна прибрали в полі.

Перевіримо, що вийшло (один із варіантів).

Сад цвіте навесні.

Мама зробила салат із огірків.

Взимку йде сніг .

Кучугур намело під час завірюхи.

Після бійки під оком синець.

Стіг сіна прибрали у полі.

На наступному уроці ми дізнаємося правила написання слів з м'яким розділовим знаком і закріпимо ці знання на практиці, виконавши безліч цікавих завдань.

  1. Кліманова Л.Ф., Бабушкіна Т.В. Російська мова. 2. - М: Просвітництво, 2012 (http://www.twirpx.com/file/1153023/)
  2. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова. 2. - М: Балас.
  3. Рамзаєва Т.Г. Російська мова. 2. - М: Дрофа.
  1. Kuznetzova.siteedit.ru ().
  2. School.xvatit.com ().
  3. Фестиваль педагогічних ідей "Відкритий урок" ().
  • Кліманова Л.Ф., Бабушкіна Т.В. Російська мова. 2. - М: Просвітництво, 2012. Виконай упр. 165 С. 109, упр. 167, 168 С. 111.
  • Встав необхідний приголосний на місці пропуску в словах.

Мал. 7. Завдання на правопис парних приголосних у корені слова ()

  • * Використовуючи отримані на уроці знання, розгадай ребуси, поясни правопис слів-відповідей.


Сподобалася стаття? Поділіться їй