Kontaktai

Balsių garsas ir raidė bei vyresnioji grupė. Frontali pamoka vyresniojoje logopedinėje grupėje „Ryabinka“ tema „Draugystės šventė“ balsių ir priebalsių garsai ir raidės. „Skiemeno“ sąvokos įtvirtinimas

Raštingumo pamoka vyresniųjų grupei „Garsai žinių šalyje“

Parengta ir atlikta bei atlikta:

Tkačenka Olga Sergejevna

Vyresnioji grupė

Tikslas: Išstudijuoti balsių ir priebalsių sampratą. Skiemens idėjos formavimas.

1 Supažindinkite vaikus su sąvokomis „balsis“ ir „priebalsis“;

2 Ugdykite gebėjimą aiškiai artikuliuoti balsių garsus;

3 Išmokite pagal klausą atskirti „kietuosius priebalsius“ ir „švelnus priebalsius“;

4 Supažindinti su „balsių“, „kietų priebalsių“ ir „švelnių priebalsių“ simboliais;

5 Suformuoti vaikams „skiemenio“ idėją;

6 Ugdykite vaikų gebėjimą atsakyti į klausimus, padėti praturtinti žodyną, ugdyti dėmesį, loginį mąstymą, lyginti, analizuoti ir daryti išvadas.

Medžiagos:

Vizualus garsų vaizdavimas, 2 garsų namai, kortelės su sutartiniu garsų atvaizdavimu, skiemenys lentoje. MA, si, to, ku, ly, re. Garsinės skiemenų analizės kortelės.

Pamokos eiga

Kas yra garsas? Pasakyk!
Beldimas ir ošimas
Šauk ir skambink
Garsas, bandyk, pasigauk!
Net jei ateisi
Labai atsargus,
Nepamatysi, nerasi,
Ir tu gali girdėti

Vaikinai, pasakykite man, kas yra garsai?

(Viskas, ką girdime ir tariame, yra garsai.) 1

Ar norite sužinoti, kokie garsai yra, ir geriau juos pažinti?

Vaikų atsakymai.

Tada klausykite vienos įspūdingos pasakos „Garsai žinių šalyje“

Tolimoje Žinių šalyje, stebuklingame miške, didelėje proskynoje, padengtoje aukštos žolės kilimu ir įvairiomis gėlėmis, stovėjo namelis, kuriame gyveno maži pasakų žmonės. Jų vardas buvo Garsai. Garsai buvo labai talentingi: kūrė eilėraščius, pasakas, dainas, šoko, dainavo. Tačiau po ilgo gyvenimo kartu mažiesiems vyrukams tapo aišku, kad vieni dainuoja labai gražiai, o kiti geriau jiems kuria dainas. Be to, Garsai – dainininkai repetavo labai garsiai, tuo pačiu trukdydami Garsams – poetams kurti poeziją.

Todėl pasakų žmonės nusprendė apsigyventi skirtinguose namuose.

Garsai – dainininkai pradėti vadinti balsėmis, o garsų poetai – priebalsiais.


Vaikinai, ar norite sužinoti, kurie garsai gali dainuoti, o kurie rašyti eilėraščius ir dainas?

(Vaikų atsakymai.)

Čia yra nuotraukos su vaizdais, įvardykite, ką aš nurodysiu. 3



(Ananasas, beždžionė, sraigė, ekskavatorius, kalakutiena.)

Dabar pavadinkite pirmąjį žodžio garsą.

Ananasas - A

Oranžinė – A

Sraigė – U

Ekskavatorius – E

Turkija – I

Beždžionė - Oi

Ar galime dainuoti šiuos garsus - A, U, E, I, O.

(Vaikai kartu su mokytoja bando dainuoti Garsus.)

Jei Garsus galima dainuoti, tai jie yra balsiai, o jei ne, tai priebalsiai. 5

Kokius balsių garsus prisimeni?

(Vaikų atsakymai.)

Artikuliacinė gimnastika.

(Mokytojas skaito eilėraštį, o vaikai atkuria veiksmus ir garsus.)

Oras laisvai teka per burną

Garsas yra balsis

A - plačiau atverkite burną,

nepatingėkite ir dainuokite garsiau

U - kaprizingai suspaudė lūpas,

jis ištraukė juos kaip vamzdelius

O – apvalina jo dideles lūpas,

"o" šiek tiek atkišo dantis,

patraukė mano liežuvį giliau

išlenkęs nugarą – oi-oi – atsiduso

Y - nors balsė, bet tyli,

Jis vis dar žiovauja ir miega

y-y-y- pamiegok dar valandą

o gal išgerti sulčių?

E – čia mąsli abejonė

"e" reiškia nuomonę:

uh-a-nežinau ką pasakyti,

Gal geriau patylėti.

Ir - šypsokis, linksmasis

jis juokiasi varpelis taip 6

ant plataus liežuvio

garsas šokinėja kaip ant balno.

Šiems garsams nėra kliūčių

Džiaugiamės galėdami dainuoti šiuos garsus – A, O, U, E, I.

Taigi, vaikinai, mes geriau pažinome balsių skambesį, bet kaip dėl priebalsių?

Ar norite sužinoti, kaip garsai gyveno savo naujuose namuose?

(vaikų atsakymai.)

Tada klausykite pasakos tęsinio.

Po sunkios dienos, gerai padirbėję, Garsai ilsėjosi. Balsės yra apvaliose lovose, o Priebalsės – stačiakampėse, kurios buvo panašios į stalus, prie kurių dirbo mažieji poetai. Kai kurie priebalsiai užmigo tik ant kieto paviršiaus, išklodami tik vieną čiužinį, todėl juos imta vadinti kietais. Tie, kurie mėgo miegoti minkštose lovose, padėjo du čiužinius, todėl juos imta vadinti Minkštais. Ir kad nesupainiotumėte, kuris yra kuris,

Garsai pradėjo turėti specialius pavadinimus: Balsiai - atviros burnos pavidalu. Kieti priebalsiai – vieno čiužinio pavidalu. Soft Consonants - minkšta lovelė su dviem čiužiniais.

Kurie priebalsiai yra kieti, o kurie minkšti?

Dauguma kietų ir švelnių priebalsių garsų sudaro poras: B - B, V - V, M - M...

Išgirskite, kaip skiriasi jų tarimas. Kai tariame minkštuosius priebalsius, liežuvio nugarėlė pakyla aukštyn link gomurio. O praėjimas oro srautui susiaurėja. Todėl švelnūs garsai skamba švelniau, švelniau, o ne šiurkščiai.

NE visi kieti garsai turi švelnias poras. Pasigirsta vienatvės garsai.

Priebalsiai - Zh, Sh, Ts visada yra kieti, o priebalsiai - Ch, Shch, Y visada yra minkšti.

Vaikinai, nustatykime pagal ausį kietus ir švelnius garsus, aš ištarsiu garsus, o jei išgirsite švelnų priebalsį, pakelkite švelnaus priebalsio žymėjimą, o jei šis garsas kietas, pakelkite kieto priebalsio žymėjimą. priebalsis.

(Ш, З, Зь, Нь, Р, К, Ль, Сь, С, Пь, П, Л, Рь, Х, Ш, Дь, И.)

Kūno kultūros minutė

Vienas du trys keturi Penki,

Garsai išėjo pasivaikščioti

Jie tyliai vaikšto per mišką

Jie dainuoja savo dainas

Vėjas staiga papūtė

Garsas išsigando ir atsisėdo

papurtė galvą

Baimė dingo, bet garsas pakilo

Vėjo nebebijome

Žaidžiame su juo ir linksminamės:

Trikomės kojomis, plojame rankomis

Smagu žaisti miške

Bet damai laikas vaikščioti

Skamba visi susikibę rankomis 9

Eikime taku

Ir jie grįžo namo!

Taigi, Garsai gyveno ramiai, vienas kito nepamiršo: ėjo į svečius, vaišinosi arbata, juokėsi, žaidė, sportavo, susikibę už rankų ėjo pasivaikščioti į mišką. Kai balsiai ir priebalsiai ėjo vienas šalia kito, susidarė skiemenys.

Kokius garsus matome nuotraukose?


Pavadinkime kiekvieną garsą atskirai.

(Mokytojas parodo ir įvardija, o vaikai kartoja.)

Ir dabar Garsai laikosi už rankų ir skamba kartu, dainuoja.

Kokį skiemenį gavai?

(Vaikų atsakymai.)

Dabar sėskite prie savo stalų, o aš jums duosiu korteles su skiemenų vaizdais.

(Vaikai užima savo vietas.)

Vaikinai, atkreipkite dėmesį, po kiekviena nuotrauka yra diagrama, kurioje galite įvesti garsų pavadinimus. (Sujungęs garsus į skiemenis, mokytojas aprašo kiekvieną garsą ir kartu su vaikais pažymi jį diagramoje.)

Žaidimas "Aidas"

Woo-woo-woo! (Vaikai kartoja.)

Woo-woo-woo!

(Mokytojas prideda prie rimo.)

Išvardinsiu visus skiemenis!

Gu-gu-gu! Gu-gu-gu! Aš bėgu ant vaivorykštės!

Ju-ju-ju! Ju-ju-ju! Aš zvimbiu kaip didelis vabalas!

Ku-ku-ku! KOO-ku-ku! Yra gegutė ant kalės!

Pu-pu-pu! Pu-pu-pu! Pelės prarijo javus!

Ru-ru-ru! Ru-ru-ru! Prinokusių uogų rinksiu!

Jaučiu, jaučiu, jaučiu! Jaučiu, jaučiu, jaučiu! Aš visus pavaišinsiu!

Shu-shu-shu! Shu-shu-shu! Pjaunu šieną žiemai!

Mū-mū-mū! Mū-mū-mū! Spėk kas?

Chu-chu-chu! Chu-chu-chu! Aš vairuoju mašiną!

Spausti, spausti, spausti! Jaučiu, jaučiu, jaučiu! Ir man visai neliūdna!

VI-vi-vi! Vi-vi-vi! Paskambinkite visiems savo draugams!

Di-di-di! Di-di-di! Išeik į ratą šokti!

Mums reikia skirtingų garsų

Skirtingi garsai yra svarbūs

Balsių priebalsiai,

Kietas ir Minkštas

Susikibkime rankomis

Ir jie šypsosis vienas kitam

Dainuokite dainą kartu

Skamba gyvai laimingai!!!

Savivaldybės biudžetinė ikimokyklinė ugdymo įstaiga

Vaikų darželis "Saulė"

Abstraktus

kalbos raida

apie raštingumą

„Balsių žemė“

vaikams

parengiamosios mokyklos grupė

Sudarė mokytojas

Inozemtseva N.A.

Mordovas

2016 m

Programinės įrangos užduotys:

sisteminti vaikų žinias apie balsių garsus [ A], [y], [i], [o], [s], [e];

įtvirtinti gebėjimą atskirti tam tikrą garsą žodžiuose ir nustatyti jo vietą žodžiuose;

ugdyti foneminį suvokimą ir klausą;

ugdyti gebėjimą skirstyti žodžius į skiemenis, taikant taisyklę: „Balsių skaičius žodyje, skiemenų skaičius“;

įtvirtinti gebėjimą koreliuoti garsus su atitinkama raide;

įtvirtinti žinias apie balsių garsų grafinį vaizdą (raidę).[ A], [y], [i], [o], [s], [e];

plėtoti vizualinį suvokimą, pagrįstą balsių atpažinimu;

ugdyti loginį mąstymą atliekant užduotis;

ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi;

ugdyti vaikų kūrybinius gebėjimus;

ugdyti gebėjimą dirbti komandoje, padėti ir palaikyti vienas kitą.

Įranga:

nešiojamas kompiuteris, dainų garso įrašai (muzikinis akompanimentas užduotims), lankai-dekoracijos vaikams, paveikslas „Balsių garsų žemė“, objektų paveikslėliai, d/i „Kur garsas gyvena“, žaidimas „Raidžių konstruktorius“, aksesuarų rinkinys laisvai kūrybai: spalvoti ir paprasti pieštukai, klijai, druskos tešla, modeliavimo lentos, raidžių dekoracijos, raidžių trafaretai ir kt.

Organizuotos edukacinės veiklos eiga

1. Įvadinė dalis

Mokytojas parodo vaikams neįprastą dėžutę. Vaikai nagrinėja turinį ir daro prielaidas. Jie atidaro, o joje yra drugeliai ir raudonos segės.

Auklėtojas.

Šios dekoracijos skirtos mums. Kadangi aš siūlau jums aplankyti mūsų draugus. O į svečius, kaip žinia, reikia ateiti tvarkingam, tvarkingam ir protingam. (Vaikai pasimatuoja papuošalus).

Pasakyk man, pas ką mes eisime? O kodėl visos mūsų dekoracijos raudonos? (Vaikų atsakymai)

Pagalvokite, vaikinai, ką reiškia raudona? Teisingai, skamba balsiai. Vyksime į balsių garsų šalį.

Kas yra balsiai?
O, man dar neaišku!
Greitai paaiškink
Kad tapčiau protingesnis!

Balsės – tai garsai, kuriuos tariame balsu, laisvai, be kliūčių. Jie yra dainuojami, o mes juos pažymime raudonai.

Na, laikas mums eiti į kelią. Siūlau su savimi atsinešti dovaną – žaidimą, kurį galime žaisti visi kartu. Ir mes važiuosime su jumis transportu, kurio pavadinimas prasideda balsiu.

Atostogauji, draugai,
Aš ir visa mano šeima.
Lenkija, Prancūzija, Kairas -
Keliausime po pasaulį
Visos pasaulio vietos
Visiškai naujame...(autobuse)

Sėskite į savo vietas, mes einame į balsių garsų šalį. O kad nenuobodžiautume, klausysimės dainos, iš kurios sužinosime, kad garsus skleidžia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Iš šių garsų galime net atspėti gyvūno vardą. (Vaikai atsisėda ir, lydimi dainos, visi eina į balsių garsų šalį.)

Muzika Nr.1.

2. Pagrindinė dalis.

Vaikinai, mes atvykome. Pažiūrėkite, kokia tai įdomi, neįprasta šalis. Prieikime arčiau ir pažiūrėkime į viską čia.

Bet kodėl mes čia nieko nematome, kodėl mes su niekuo nesusitikome? Tikriausiai todėl, kad tai garsų šalis, o garsai nematomi.

Kodėl manote, kad namai turi raudonus stogus? (kadangi garsai yra balsiai)

Kodėl čia tik 6 namai? (Kadangi yra tik 6 balsių garsai)

Pavadink juos, ([a],[ o],[taip, aš]).

Pavadinkime žodžius, prasidedančius garsu [a], pavyzdžiui, ARBUZAS (įdėtas paveikslėlis), tada autobusas, apelsinas, ananasas, abrikosas, aktorius, menininkas ir kt.

Vardinkime žodžius, prasidedančius garsu [o], pvz., ASILAS (pakabintas paveikslėlis), tada langai, lankas, debesis, sala, ešeris, ežeras ir kt.

Vardinkime žodžius, prasidedančius garsu [u], pvz., KRAPAS (pakabinamas paveikslas), tada - sraigė, geležis, meškerė, derlius, krapai, mokytojas, mokinys ir kt.

Pavadinkime žodžius, prasidedančius garsu [ir], pavyzdžiui, ADAGA (pakabinamas paveikslėlis), tada kalakutiena, vilkdalgis, Ilja, ikrai, Irina, gluosnis, raudonėlis ir kt.

Vardinkime žodžius, prasidedančius garsu [e], pvz., ESKIMO (pakabinamas paveikslėlis), tada grindys, ekskavatorius, ekranas, aidas ir kt.

Štai kiek žodžių pavadinome. Vaikinai, mes žinome, kad žodžiai skirstomi į skiemenis, o balsių garsai dalyvauja formuojant skiemenis. Suskaičiavę balsių garsus, galime nesunkiai nustatyti, kiek žodyje yra skiemenų. Nes mes jau žinome taisyklę: „balsių skaičius žodyje, skiemenų skaičius“.

Nustatykime, kiek skiemenų yra lentoje esančių paveikslėlių pavadinimuose.

Tarkime žodį... Kiek žodyje yra skiemenų.... Kodėl taip manai... Pavadink šiuos garsus...

ARBUZAS

ASILAS

KRAPAS

ADAGA

ESKIMO

Jei prisimenate, mes atsinešėme žaidimą su savimi. Kadangi mes nematome garsų, bet galime nustatyti jų vietą žodžiais, siūlau žaisti su garsais žaidime „Kur gyvena garsas“

Pasiskirstysime į poras. (Vaikai yra suskirstyti į poras)

Jūs gausite kortelę su penkiais langeliais ir paveikslėlių korteles su įvairių objektų paveikslėliais. Mano komanda turi rasti norimą paveikslėlį ir užpildyti juo tuščią langą. Užduotis laikoma baigta, jei paveikslėlių tvarka yra teisinga.

Pirmame lange padėkite objekto, kurio pavadinimas prasideda balsiu [e], paveikslėlį (popsicle).

Antrame lange padėkite objekto paveikslėlį, kurio pavadinime žodžio viduryje yra balsė [i] (banginis).

Trečiame lange padėkite objekto, kurio pavadinime yra du balsiai [o] ir [a] (vamzdis), paveikslėlį..

Ketvirtajame lange padėkite objekto, kurio pavadinime yra dvi balsės [u] (kengūra), paveikslėlį

Penktame lange padėkite objekto, kurio pavadinimas baigiasi balsiu [s], paveikslėlį (laikrodis)

Kokia nuotrauka liko? (Sūris) Šiame žodyje garsas [s] yra ... viduryje, dabar jūs radote žodį, kur garsas [s] yra pabaigoje. Ar šis garsas gali būti pradžioje?

Patikrinkim... (Mokytojas parodo lentoje teisingai užpildytą pavyzdį)

Atlikote šią užduotį, bet ar galite lengvai atskirti balsių garsus nuo priebalsių? Surengkime nedidelę estafetę, turite kuo greičiau paeiliui atnešti man korteles su objektų, kurių pavadinimai prasideda balsių garsais, atvaizdais. Būkite atsargūs, nepadarykite klaidos! Pradėkite..

Kūno kultūros pamoka - žaidimas (estafetės) „Surask balsių garsą“Muzika Nr.2

Šauniai padirbėta! Vaikinai, tai nuostabi šalis, tik gaila, kad šios šalies gyventojai yra nematomi. Bet mes galime jiems padėti... Kaip? Prisiminkime, mes girdime ir tariame garsus, o kiekvienas garsas turi savo pavadinimą, simbolį, portretą, tai yra... raidė. Ir kaip žinote, mes matome, rašome ir skaitome laiškus. Surinksime šiuos simbolius, ir visiems taps aišku, kokie garsai gyvena šioje šalyje.

Žaidimas „Raidžių konstruktorius“

Vaikai kolektyviai renka laiškus iš konstravimo rinkinio. (pagal pavyzdį)

Kokius laiškus gavome? A, O, U, Y, E, I.

Siūlau padėti ir prisegti šiuos laiškus prie namų. Bet štai užduotis: jūs turite atspėti, kur kurią raidę reikia pritvirtinti. Paveikslėliai, kurių pavadinimai prasideda balsių garsais, padės. (Kur ARBUZAS - A, DEBESIS - O, SRAIGĖ - U, ADAGA - I, EKSKAVATORIUS - E, tuščiame lange - Y)

Rusų kalboje, deja, nėra žodžių, prasidedančių Y!

Vaikai prie namų pritvirtina atvirutes su raidėmis. (naudojant plastiliną arba magnetą)

Atėjo laikas mums atsisveikinti su šia nuostabia šalimi, padėjome jos gyventojams (Kaip?) Ar patiko? Kas tiksliai? O kaip suvenyrą siūlau pasiimti sau dovaną - laišką, bet reikia pasidaryti savo rankomis.

Mokytoja nuveda vaikus į kūrybos kampelį ir siūlo vaikams keletą variantų: spalvinimas spalvotais pieštukais, spalvinimas raidėmis, lipdymas iš druskos tešlos, aplikavimas. Vaikai patys pasirenka dovanų variantą.

Pagalmuzika Nr.3atlikti kūrybinę užduotį.

Vaikinai, matau, kad esate pasiruošę. Kokius laiškus pasiimame su savimi kaip suvenyrus? Atėjo laikas mums eiti, atsisveikinti, kol vėl susitiksime.

Tuo tarpu važiuojam, siūlau pasiklausyti dainos pavadinimu “Alphabet”

Pagalmuzika Nr.4vaikai eina namo.

3. Baigiamoji dalis.

Štai ir mes. Vaikinai, pas ką mes lankėmės? Ar tau patiko? Ar įsiminei visus balsių garsus? Kiek jų ten yra? Pavadink. Kokia spalva jie pažymėti? Kodėl mes juos vadiname balsėmis?

Tema: „Kelionė į garsų miestą“

Tikslas: Diferencijuotas balsių ir priebalsių vartojimas kalboje.

Užduotys:

Ugdykite klausos dėmesį.

Pristatykite „kalbos garso“ sąvoką.

Sustiprinti „balsio garso“ ir „priebalsio garso“ sąvokas bei jų simbolius.

Išmokite pagal klausą atskirti kietus ir švelnius priebalsius.

Sustiprinti sąvoką „skiemenas“.

Plėtoti garso analizę ir sintezę.

Įranga: ekranas, muzikos instrumentai, popierius, žirklės, skydai, kuriuose vaizduojami namai raudonai, mėlynai ir žaliai, objektų paveikslėliai, kuriuose vaizduojami žmonės ir gyvūnai.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Pirmiausia atsisėda mergaitės, tardamos savo vardą, paskui – berniukai.

2. Klausos dėmesio ugdymas. Žaidimas „Klausyk ir atspėk“.

Logopedė kviečia vaikus užsimerkti ir atspėti, kas jis toksloja (šiaušia popierių, ploja rankomis, pjauna popierių, draskopopierius, žaidžia su kamuoliu, varto knygą).

Iš kur tu žinai, ką aš darau, o tu to nematei?

Jūs girdėjote garsus. Ko mes klausėmės? (Ausys.) Ausys yra svarbus mūsų kūno organas.

3. Įvadas į „kalbos garso“ sąvoką

Jau girdėjote, kaip skamba skirtingi objektai. Visos gyvos būtybės taip pat skleidžia garsus. Kaip šnypščia gyvatė? Kaip kaukia vilkas? Kaip skamba musė? Kaip dūzgia vabalas? Kaip plaktukas kala? (Rodyti garsų simbolius.) Garsus skleidžia įvairūs daiktai ir gyvūnai, o tu ir aš kalbame.

Logopedas padeda ant lentos paveikslėlius (žmogus, katė, paukštis, žuvis) ir paprašo vaikų paryškinti papildomą objektą (asmenį). Vaikams atlikus užduotį, logopedė praneša: „Kalbėti gali tik žmonės. Viskas, ką mes sakome, yra kalba. O mūsų lūpos, dantys, liežuvis ir balsas padeda mums ištarti garsus. Mokysimės klausytis ir tarti kalbos garsus. Kalbos garsai sujungiami į žodžius. Norėdami išgirsti žodžio garsus, turite ištarti žodį ištrauktą: dddyyymm, shshshuuummm. Aš turiu burtų lazdelę. Kai tik lazdelė paliečia objektą, žodis nuskamba ištemptai: zhzhuuuk.

Ant logopedo stalo stovi žaislai-daiktai: vilkas, lapė, namas ir kt. Vaikai praktikuoja žodžių tarimą piešiant.

4. Fizminutka.

Pantomima „Pasivaikščiojimas miške“. (Vaikšto aukštais keliais.)

Žingsniuojame per aukštą žolę. Šokinėjame per balą (šokinėjame ant dviejų kojų).

Pasiklausykime lapų triukšmo. Staiga papūtė vėjelis. (Lengvai iškvėpkite suapvalintomis lūpomis. Stipraus vėjo ir vėjo audros metu imitacija.) Vėjas nurimo. Renkime grybus. Ėjome ir ėjome per mišką, radome baravyką (baravykas, baravykas).

5. Sąvokų sustiprinimas„balsio garsas“ ir „priebalsio garsas“.

Rodomas skydelis: Garso namai – raudona, mėlyna ir žalia. Namų languose – tokios pat spalvos kvadratai.

– Šiandien aplankysime nuostabus Sound City. Šiame mieste yra gražių namų. Kokios spalvos jie? Šis namas... (raudonas). Šis... (žalias). O šis... (mėlynas). Namų languose matome kvadratus. Palieskime juos. Prieiname prie Raudonojo namo ir palieskime pirmąją aikštę. Klausykite, kaip tai skamba: „A-ah-ah“. Palieskime kitą kvadratą ir išgirskime: „Oho“. Ir trečiasis kvadratas davė balsą: „E-ir-ir“. Ketvirtasis dainavo: „Oi-oi“. Priartėkime prie Mėlynųjų namų. Pro jo langus galima išgirsti ir kitas dainas: „D-d-d, sh-sh-sh, w-w-w, 6-6-6“. „Green House“ dainos skamba švelniau: „L’-l’-l“, m’-m’-m’. Kokie įdomūs kvadratai, spusteli ant jų ir girdi skirtingus garsus. Ar atspėjote, ką pavadinsime šiais kvadratais? (Skamba.) Šie kvadratai pavaizduos kalbos garsus. Ar dainos skirtinguose namuose skamba vienodai? (Kitaip.) Garsai skirtingi.

Pažvelkime į Raudonąjį namą. Čia gyvena garsai, kurie mėgsta dainuoti: „A-ah; Oi; oho; ir-ir; y-y; uh." Dainuosime ir šiuos garsus. Padėkite ranką ant gerklės. Balsas gyvena čia. Kartais jis miega ir nesigirdi, o kartais pabunda ir taip garsiai dainuoja, kad pradeda drebėti gerklė. Pasakykite: a-a; Oi; oho; ir-ir; y-y; ai. Kas prisimena, ką mes dainavome? (Balsas.) Iš kur atsiranda oras, kai dainuojame šiuos garsus? (Iš burnos.) Ar oras laisvai išeina, ar kažkas trukdo? Garsai, kuriuos galima dainuoti, nes burnoje nėra oro kliūčių, vadinami balsėmis. Jų yra tik šeši: a, o, y, i, y, e. Pažymėsime juos raudonu kvadratu.

Mėlyni ir žali namai yra atskiri. Klausykitės garsų, kurie gyvena mėlyname name: d, b, l. O dabar žaliai: d , b , l . Kuo šie garsai skiriasi? – vieni garsai kieti, kiti – švelnūs. Stiprūs garsai bus žymimi mėlynu kvadratu, švelnūs – žaliu kvadratu. Ar įmanoma dainuoti šiuos garsus? (Ne.) Kai mes juos tariame, ar oras laisvai išeina, ar kažkas trukdo? (Kempinėlės, dantys ar liežuvis trukdo orui.) Garsai, kurių negalima dainuoti, nes burnoje yra oro barjeras, vadinami priebalsiais. Jie kieti arba minkšti.

Jei girdite kietą garsą, paspauskite koja: b, b ,d ,k,t ,t,m,m

6. „Skiemeno“ sąvokos įtvirtinimas.

„Sound City“ visi garsai draugauja ir lanko vienas kitą. Jei priebalsis ir balsis yra draugai, tada, kai jie yra kartu, jie sudaro „skiemenį“. Skiemeniai visada skamba skirtingai, priklausomai nuo to, kurie garsai tampa draugais. Tačiau yra viena paslaptis – kiekvienas skiemuo turi turėti balsinį garsą. Aš ištariu skiemenis, o jūs įvardinkite juos sudarančius garsus: MA, BO, DU... Skiemenis galima sujungti ir sudaryti žodį. Kokie du skiemenys jungiami žodyje MA-MA? Žodžiai ir traukiniai yra panašūs vienas į kitą. Traukiniai sudaryti iš vagonų, o žodžiai – iš skiemenų. Žodyje yra tiek skiemenų, kiek balsių. Padėkite kumštį po smakru ir pasakykite bet kokį žodį. Kiek kartų smakras remiasi į kumštį, yra šio žodžio balsių skaičius. O tai reiškia skiemenis. Dabar pasakysiu žodžius, o tu ploji tiek kartų, kiek žodyje yra skiemenų (vanduo, kvepalai, kastuvas, dramblys, telefonas ir pan.). Visus skiemenis pažymėsime diagrama (rodysime). Suderinkime diagramas su žodžiais (vanduo, kvepalai, kastuvas, dramblys, telefonas ir kt.). Ar žinai, kas įdomiausia? Bet kuriame žodyje vienas skiemuo visada tariamas su kirčiavimu, t.y. paryškiname jį balsu. Ant kirčiuoto skiemens balsas skamba stipriau. Žodyje „va-gon“ kirčiuotas skiemuo yra „gon“, o žodyje „do-mi-no“ kirčiuotas skiemuo yra „ne“. Diagramoje stresą pažymėsime šia piktograma (pasvirusi varnelė). Aš įvardinsiu žodžius, o jūs suskaičiuosite, kiek jie turi skiemenų, nustatykite kirčiuotą garsą ir pasirinksite šabloną.

7. Santrauka.

Atėjo laikas mums atsisveikinti su Sound City. Bet pirmiausia prisiminkime:

Ką mes sakome?

Kaip mes leidžiame garsus?

Kokie garsai yra?

Kaip skiriame balsius ir priebalsius?

Kas yra skiemuo? Kaip formuojamas skiemuo?

Sudėjus skiemenis, ką jie sudaro?

Kiek skiemenų yra žodyje?

Tikslas: sutvirtinti raidžių pavadinimus, koreliuojant juos į grupes: balses ir priebalsius, ugdyti gebėjimą skaityti skiemenis, kurti žodžius pagal duotą skiemenį. Pateikite vaizdinius atskirais kalbos vienetais: garsu, skiemuo, žodžiu, sakiniu. Dviejų ar trijų žodžių deklaratyvių sakinių skaitymas. Taškas sakinio pabaigoje. Didžiosios raidės rašymas sakinio pradžioje. Pasiūlymo plano sudarymas. Skiemenų skaitymas užbaigiant visą žodį naudojant skiemenines lenteles, darbas su išskaidytomis įvairių formatų abėcėlėmis.

Medžiaga: kepurės - simboliai; lentelės su paveikslėliais (pradžia, vidurys, pabaiga); kasos aparatai; kortelės su žodžiais:

GCD judėjimas:

. Laiko organizavimas.

Šiandien klasėje eisime į knygos puslapius. Kas gyvena knygose? (Knygose yra raidžių, skiemenų, žodžių, sakinių). O tam, kad patektume į knygos puslapius, turime virsti raidėmis. (Užsidėkime skrybėles ir virskime raidėmis, mergaitės užsideda kepures su balsėmis, berniukai - su priebalsiais)

Dabar jūs ir aš galime patekti į knygos puslapius. Bet žiūrėk, kiekvieno raidės skirtingos, gal galime kaip nors atskirti šias raides? (merginos turi balses, berniukai turi priebalsius)

Merginos sėdi prie vieno stalo, vaikinai prie kito

II.Darbas GCD tema

1. Balsiai ir priebalsiai

Merginos, ką galite papasakoti apie savo laiškus?

Raidės A, U, O yra balsių garsai, šiuos garsus tariame tik balsu, burnoje nėra kliūties.

Vaikinai, ką bendro turi jūsų laiškai?

Raidės S, M, X, W, L yra priebalsiai, tariant šiuos garsus burnoje atsiranda barjeras, negalime jų dainuoti, garsiai tarti, mums trukdo liežuvis, dantys, lūpos.

2. Eilėraščiai(vaikai deklamuoja iš anksto mokytojos paruoštus eilėraščius)

A – abėcėlės pradžia

Štai kodėl ji garsi.

O atpažinti ją lengva

Jis plačiai iškelia kojas.

Čia yra du stulpai įstrižai

Ir tarp jų yra diržas.

Ar žinai šį laišką? A?

Prieš jus yra raidė….(A)

U raidė – dvi ilgos ausys

Arba ąžuolas turi du mazgus

Ši raidė neturi kampo

Štai kodėl ji yra apvali

Pažiūrėk į vairą

Ir pamatysite raidę O.

Saulėlydis skrenda už miško

Skaisčiai gandrai skrenda į mišką

Sodo gėlynuose švytėjo astrai

Ant tvenkinio dreba raudoni šešėliai

Raudonos antys sklando per tvenkinį...

Gaila, kad saulėlydis jau blėsta.

Pavargusi antis ant tvenkinio

Išmokyk savo ančiukus.

Ančiukai plaukia matomoje vietoje

Mama nenori

Antis siaubingai kenčia

Na, kas iš jų gausis!?

Debesis, debesis, kailis žieduose

Tu debesis labai panašus į avis

Draugai susikibome už rankų

Ir jie pasakė: "Tu ir aš -

Tai mes, ir dar

Rezultatas yra raidė ...... (M)"

Mes neneriame upėje -

Nardome piene.

Laukus užlieja pienas,

Tiltas, upė ir krūmai.

Pienas apėmė namus

Jis švelniai teka iš viršaus.

Dabar esame apačioje

Esame pieno gelmėse

Mes neplaukiame vandenyne -

Plaukiame tirštame rūke.

Saulė nusileido už kaimo

Zylės miega, kėkštai miega

Upėje miega ūsuotas šamas

Miškas, stepė ir sodas miega

Banda miega, piemuo ir šuo

Girgždesiai, dainos, juokas nutilo

Miegas nuvedė kiekvieną į savo šalį.

X toliau vaikšto, vaikšto, vaikšto -

Nerandate vietos?

Po langu ošimas, šnabždesys, triukšmas,

Lengvas pliaukštelėjimas... Kas tai – nykštukas?

Šššš! Ten, už užuolaidų, prie lango

Tyla ošia kaip vikri pelė.

Ignatas nuėjo pirkti kastuvų

Ignatas nupirko penkis kastuvus

Kalbėjome apie raides, dabar dar kartą pavadinsime balsių garsus (sako berniukai), priebalsius (sako merginos)

3. Garso vieta žodžiuose

O dabar prisiminsime, kuriuose žodžiuose šie garsai būna trijose pozicijose (pradžia, vidurys, pabaiga)

Dirbama pagal vaikų kartu su tėvais paruoštas lenteles

4. Žaidimas „Gyvieji skiemenys“

Mokytojui paskambinus, po vieną išeina vaikai iš vienos ir kitos komandos, atsisuka į vaikus, o vaikai skaito duotą skiemenį.

5. Žaidimas „Rink skirtingus žodžius“

Vaikams duota užduotis: iš turimų raidžių iš suskaidytos abėcėlės raidžių sudaryti žodžius (žodžiai kiekvienam paruošiami iš anksto atskirose kortelėse).

Luša, Sasha, Maša, šamas, pats, ūsai, sausas, ausis, ausis, mažas, mama, protas, aliejus, vapsva, dingo, mula

6. Darbas su kalbos vienetais – garsu, skiemuo, žodžiu, sakiniu

6.1. Pasiūlyti

Žodžiu sudaromas trijų žodžių sakinys

Maša mėgsta sviestą.

Mokytojas parodo vaikams, kaip sudaryti sakinio metmenis, nustatomas žodžių skaičius sakinyje, kaip rašomas pirmasis žodis, kas būna sakinio pabaigoje, vaikai (paruoštose kortelėse) sudaro sakinio metmenis.

6.2. Žodis

Maša, aliejus

Mokytojas su vaikais prisimena, kaip sudaroma žodžių schema, nustatomas žodžių skiemenų skaičius, ant paruoštų kortelių nubraižoma žodžių schema.

III.GCD rezultatas

1. Knygos kūrimas

O dabar siūlau susikurti savo knygą, puslapius paruošiau, bet juose ne viskas baigta, pagalvokime kaip tinkamai užbaigti mano pradėtą ​​knygos puslapį? (puslapyje yra tiriamų raidžių nuotraukos, kairėje - balsių raidžių nuotraukos, dešinėje - priebalsių raidžių nuotraukos, ant vaikų lentelių yra raidžių kontūrai - vaikai kartu su mokytoja nustato, kurios paveikslėlį, kurią raidę pakeisime ir kodėl)

Vėl kartojasi balsiai ir priebalsiai

Kaip matote, mūsų knygos puslapis nėra pilnai užpildytas, taip yra todėl, kad dar neišstudijavome visų raidžių, jūs ir aš dar turime susipažinti su likusiomis raidėmis ir pabaigti savo knygą.

Šiandien gerai padirbėjai, prisiminkime, kas tau patiko labiausiai? Kas buvo labai sunku? Su kuo dar norėtum dirbti?

IV. Namų darbai

Skiemeninių lentelių skaitymas su žodžių kūrimu ir žodžių diagramomis (darbas sąsiuviniuose)

Raštingumo pamoka vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikams (mokyklinė parengiamoji grupė)

Tema: „Įvadas į balsių tarimą“

Tikslas: Suformuokite „kalbos garsų“ ir „balsio garso“ sąvokas.

Mokymosi užduotis: Formuoti ir įtvirtinti vaikų žinias apie kalbos garsus ir balsių garsus.

Vystymosi užduotis: Lavinti vaikų foneminę klausą, lavinti dėmesį, atmintį, mąstymą, lavinti žodyną, ugdyti susidomėjimą žaisti žodžiais, ugdyti rišlią kalbą, įtvirtinti gebėjimą atsakyti į klausimus bendru sakiniu, ugdyti gebėjimą savarankiškai daryti išvadas.

Edukacinė užduotis : Ugdyti smalsumą, kūrybingumą, ugdyti savarankiškos veiklos įgūdžius, ugdyti vaikų gebėjimą: dirbti komandoje, kantriai klausytis mokytojų klausimų, bendražygių atsakymų ir gerbti jų nuomonę, ugdyti abipusio jausmą. pagalba ir pagalba, ugdyti susidomėjimą veikla ir meilę gimtajai kalbai.

Pamokos eiga:

    Per kokią stebuklingą šalį paskutinį kartą pradėjome keliauti jūs ir aš?(šaliai „Rašyti-skaityti“)

    Kaip vadinasi išmintingiausias šios šalies gyventojas?(Jo vardas yra Rašyti-skaityti)

    Kurį stebuklingosios žemės miestą aplankėme?(Zvukogradas)

    Kas gyvena šiame mieste?(Garsai)

    Kokie garsai yra?(Muzikos, gamtos, objektų garsai)

Gerai padaryta vaikinai. Šiandien tęsiame savo kelionę„Žvukogradas“. Sužinosime, kokie dar garsai yra. Žaiskime įdomius žaidimus su šiais garsais. Na, eikime į kelią?(Taip).

Groja dainos „Smagu kartu vaikščioti“ garso takelis. Vaikai vaikšto aplink stalus ir susėda į savo vietas.

Pedagogas:

Atspėk mįslę:

Jūs to nematote, negalite paimti į rankas,

Bet jūs galite tai išgirsti. Kas tai yra? (garsas)

Šauniai padirbėta. Žinoma, tai garsas. Mes girdime ir klausomės garsų. Prisiminėme, kad yra gamtos garsai, daiktų garsai, muzikos garsai. Bet tai dar ne visi garsai. Yra dar viena garsų grupė, ji vadinama kalbos garsais. Šiuos garsus ne tik girdime, bet ir ištariame.

Pasaulyje yra daug garsų:

Lapų ošimas, bangų čiurlenimas.

Ir yra kalbos garsai,

Turime juos tikrai žinoti.

Kalbos garsai skirstomi į dvi grupes. Balsių ir priebalsių garsai. Balsių garsų spalva yra raudona. Pavadinkime šiuos garsus.

Kaip atskirti balsių garsus nuo kitų garsų?Apie tai yra eilėraštis, klausykite:

Balsiai ištįsta kaip skambanti daina

Ir - ir - ir - ir.

A – Jie gali verkti ir dejuoti:

Oi - oi - y - y - y.

Jie gali sūpuoti Alenką jos lopšyje:

A-a-a-a.

Jie gali šaukti kaip aidas miške:

Oi! Oi! Oi!

Gali skristi aukštai į mėlyną:

A, o, y ir, uh, s.

Jie nenori švilpti ar niurzgėti.

Pedagogas: Balsinius garsus galima dainuoti kaip dainą, ištraukti. Pavadinkime balsių garsus dar kartą [a, o, u, e, s ir]. Kiek jų ten yra? (balsių garsai 6).

Žaidimas „Pavadink garsą žodžio pradžioje“

Balsėms taip patiko, kaip jas įsiminėte, kad jie norėjo žaisti su jumis. Ko jūs norite?(Taip).

Pavadinsiu žodžius, prasidedančius balsiu, ir jūs turite pasakyti, koks tai garsas. (žaidimas žaidžiamas grandine, kad kiekvienas mokinys dalyvautų žaidime).

Arbūzas, debesis, antis, žvėriena, gandras, asilas, geležis, vilkdalgis, ausis, ežeras, apelsinas ir kt.

Žaidimas „Lėlės pasiklydo“

Žaidimas žaidžiamas ant kilimo. Vaikai turi keletą lėlių. Jų vardai: Anya, Olya, Ulya, Elya, Ira. Lėlės nuėjo į mišką ir pasiklydo. Kokio garso turėtume paklausti, kad eitume ieškoti Anės? ([A]). Vaikai turi korteles su garsais. Vaikas turi surasti savo lėlę, tai yra pavadinti garsą, kurį vadovas ištarė su didesne jėga. Mokytojas po vieną paima lėlę ir šaukia jos vardą, balsu pabrėždamas perkusinį garsą. Vaikai žiūri į korteles, pribėga tie, kurių kortelėje yra tinkamas garsas.

Kūno kultūros minutė .

Vaikai atsistojo ir užmerkė akis.

Atmerkiame akis

Įkvėpkite - ir mes ilgai tempiame: "a-a-a-a.." (balsas skamba tyliai tuo pačiu lygiu)

Ryte saulė pakilo,

Iš apačios į viršų traukiame: "o-o - O-O..." (balso garsas skamba kylant)

Dieną kylame ir leidžiamės į kalnus: „Y-Y-Y-Y...“ (balso garsas skamba garsiai vienodu lygiu)

Naktį žiūrime į žvaigždę, iš viršaus į apačią skrendame „U-U-u-u.“ (balso garsas skamba žemiau)

Žaidimas „Pavadink balsių garsą ir rask jo vietą“

Temos nuotraukos (namas, pelė, dūmai, svogūnai, vėžys, aguonos, vabalas, banginis, sūris). Po paveikslėliais yra kvadratai su garsų skaičiumi žodyje.

Pedagogas: Rankose turiu nuotrauką.

    Kas pavaizduota paveikslėlyje?

    Kiek garsų yra žodyje?

    Kokį balsių garsą girdime?

    Kur jis yra žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje? (Norimas kvadratas uždengtas raudona kortele.)

Pedagogas: Kitą užduotį atliksite poromis. Ant savo stalų turite korteles su garsais. Atidžiai pažiūrėkite, suraskite tarp jų balsius ir apibraukite juos raudonai.(Visi vaikai turi vienodas korteles. Testą galima atlikti prie lentos, ant kurios užrašyti tie patys garsai).

.

.

Žaidimas „Antys ir ešeriai“.

Žaidimas žaidžiamas ant kilimo. Vaikai suskirstyti į 2 komandas – ešerių ir ančių. Jie atsitiktinai juda ant kilimo. Pranešėjas pakaitomis taria žodžius su kirčiuotu garsu [u] arba su kirčiuotu garsu [o]. „Ešerių“ vaikai turėtų sustingti išgirdę žodį su garsu [o], o „antys“ – išgirdę žodį su [u]. Kas nesustoja laiku, pašalinamas iš žaidimo. Laimi tas, kuris niekada nesuklydo ir ilgiausiai išbuvo aikštėje.

Žaidimo žodžiai: lankas, daržovės, ruduo, asilas, sala, atostogos, atostogos, Olya, ežeras, avis, tvarka, debesis, kampelis, meškerė, vakarienė, avilys, atostogos, protingas, anglis, siauras.

Pedagogas: Mūsų kelionė šiandien baigiasi.

    Ar jums patiko žaisti su garsais?

    kas tau patiko labiausiai?(vaikų atsakymai)

    Apie kokius garsus šiandien kalbėjome?(kalbos garsai).

    Į kokias grupes skirstomi kalbos garsai?(balsiams ir priebalsiams).

    Kiek balsių garsų?(jų yra 6).

    Kaip sužinoti, ar garsas yra balsis?(galite dainuoti).

Šauniai padirbėta. O apie priebalsių garsus sužinosime kitoje kelionėje po miestą„Žvukogradas“.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalink