Kontaktai

Kalbos medžiagos diferencijavimas. Namų darbų „garsų diferencijavimas y – l“ kortelės. Garsų tarimas žodžiuose. Garso analizė ir sintezė

Tikslas: Įtvirtinti įgūdžius atskirti L-L garsus skiemenyse, žodžiuose, frazėse.

Tikslai: toliau mokyti atskirti garsus pagal kietumą ir minkštumą, garso analizę. Pasiūlymų pagalbiniams dalykams rengimas. Lavinti foneminį suvokimą, nuoseklią kalbą, vaizduotę, mąstymą, bendrąją ir smulkiąją motoriką, dėmesį, atmintį. Išraiškingų judesių panaudojimas emocijų ugdyme, savęs atsipalaidavimo įgūdžių įgijimas.

Įranga: magnetinė lenta, magnetai, spalvoti pieštukai, garsų L-L paveikslėliai, atskiros kortelės su žibintuvėliais (žalia ir mėlyna) ir objektų atvaizdai su garsais L-L.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas

Pratimai dėmesiui suaktyvinti:

Žaidimas „Ištiesk ranką“.

- Nagi, dešine ranka, siek kairiosios ausies. O tu, kaire ranka, į dešinę akį: Ir taip toliau.

– Sveiki, vaikai, šiandien turime neįprastą užsiėmimą: pas mus atėjo svečiai, jie šypsosi jums. Ir jūs šypsotės savo svečiams. Šypsokitės vienas kitam. Nusišypsok ir man.

2. Temos pranešimas

– Bet ką mes veiksime klasėje, sužinosite, kai išklausysite eilėraštį. Ir ne tik klausytis, bet ir pabandyti nustatyti, kuris garsas dažniausiai girdimas šiame eilėraštyje?

Mama maudydavo kūdikį.
Nusiploviau nuogą kūną su muilu ir skalbimo šluoste.
Mila stovėjo šalia mamos,
Ji apipylė kūdikį šiltu vandeniu.
Allochka švelniai išdžiovins kūdikį
Šiltas, gauruotas, didelis rankšluostis.

– [L]
- Teisingai. Šiandien išmoksime teisingai atskirti garsus L ir L.

3. Artikuliacinė gimnastika, kvėpavimo pratimai

– O norėdami taisyklingai ir gražiai ištarti garsus L ir L, turime lavinti kvėpavimą, lūpas ir liežuvį.

Apatinio diafragminio kvėpavimo vystymasis:

Įkvėpkite (per nosį) - iškvėpkite pfft
Įkvėpkite (per nosį) - iškvėpkite pfft, pfft
Įkvėpkite (per nosį) – iškvėpkite pfft, pfft, pfft

Su garsais:

Įkvėpkite (per nosį) - iškvėpkite A
Įkvėpkite (per nosį) – iškvėpkite JSC
Įkvėpkite (per nosį) – iškvėpkite AOU

Pratimai liežuviui:

„ŽIŪRĖTI“. Burna šiek tiek atvira. Lūpos ištemptos į šypseną. Naudodami siauro liežuvio galiuką, pakaitomis pasiekite burnos kampučius.
"GYVATĖ". Burna plačiai atverta. Pastumkite siaurą liežuvį į priekį ir giliai įkiškite į burną.
"SŪPYBĖS". Burna atvira. Įtemptu liežuviu pasiekite nosį ir smakrą arba viršutinius ir apatinius smilkinius.
„Paslėpk saldainį“. Burna uždaryta. Įtemptu liežuviu remkitės ant vieno ar kito skruosto.
"IŠSIVALYK DANTIS". Burna uždaryta. Perkelkite liežuvį sukamaisiais judesiais tarp lūpų ir dantų.
"RITĖ". Burna atvira. Liežuvio galiukas remiasi į apatinius smilkinius, šoniniai kraštai prispaudžiami prie viršutinių krūminių dantų. Platus liežuvis "išsiriečia" į priekį ir atsitraukia į burnos gelmes.
„SKANIUS uogienės“. Burna atvira. Plačiu liežuviu apsilaižykite viršutinę lūpą ir perkelkite liežuvį į užpakalinę burnos dalį.

Vaikinai, pakartokime posakius ( vaikams pažįstami gryni posakiai)

La-la-la, la-la-la - nepastebėjo stiklo
Lu-lu-lu, lu-lu-lu – mes nepataikėme į stiklą
La-la-la, la-la-la - bet lange nėra stiklo

Lu-lu-lu, lu-lu-lu – prie langų ant grindų
Ly-ly-ly, ly-ly-ly - mušėme įvarčius

Li-li-li, li-li-li – iš tolo matosi tuopos
Le-le-le, le-le-le – mūsų kaime jų daug
La-la-la, la-la-la – bet jie priverčia žemę žemyn
La-la-la, la-la-la – mes visi mėgstame tuopas
Lu-lu-lu, lu-lu-lu – tuopos ir aš myliu

La-la, la-la, la-la-la – Lena turėjo lėlę
Li-ly, li-ly, li-ly-ly – veltinio batai per maži lėlei
Le-lo, le-lo, le-lo-lo - lėlės paltas šiltas

Lo-lo-lo, lo-lo-lo - lauke šilta
Lu-lu-lu, lu-lu-lu - stalas yra kampe
Ul-ul-ul – mūsų kėdė sulūžusi
Ol-ol-ol – nusipirkome druskos.

4. Foneminio suvokimo ugdymas

Garso L išskyrimas iš daugelio izoliuotų garsų.

– Aš leisiu garsus, o tu ploji rankomis, kai išgirsi garsą L (V L T L N S L L F L).

Skiemenio su garsu L išskyrimas iš kelių skiemenų.

– Aš ištarsiu skiemenis, o jūs suplosite rankomis, kai išgirsite skiemenį su garsu L (MA LA RO LO KU LU SY LY TU).

Žodžio su garsu L išskyrimas iš kelių žodžių.

- Vaikai, jūs ir aš žinome kietą garsą L ir švelnų garsą L. Dabar aš jums pasakysiu žodžius, kuriuose galite išgirsti l ir l. Jei žodyje yra švelnus garsas L, paimsite žalią kortelę, o jei yra kietas garsas L, pasiimsite mėlyną kortelę.

Žodžių pavyzdžiai: kreida, įstrigęs, kandis, kuolas, kampas, anglis, dygliukas, valtis, ledas, liukas, lankas, linas, slidės, liepa.

Naudodami tą patį modelį, galime atskirti vardus su minkštu skiemeniu la: Alla, Alya, Milya, Mila, Kolya, Olya.

Pratimas taip pat atliekamas nustatant garsų l ir l spalvų signalus.

5. „Uždekite žibintuvėlį“.

- Vaikinai, į mūsų pamoką atėjo daugiau svečių, mano sesuo ir brolis, Lada ir Lioša (lėlės pakabintos ant magnetinės lentos). 1 priedas

Pažiūrėkite, kokius drabužius jie turi - mėlyną Ladai, žalią Lyosha. Kodėl manote?

– Kadangi garsas L žodyje Lada yra kietas, jį žymi mėlyna spalva. O garsas L žodyje Lesha yra švelnus, tai rodo žalia spalva.

– Būtina surūšiuoti paveikslėlius „Lada“ ir „Lyosha“, ištariant paveikslo pavadinimą ir aiškiai išryškinant garsus L, L. Paveikslėliai pakabinti ant magnetinės lentos.2 priedas

6. Garsų tarimas žodžiuose. Garso analizė ir sintezė

– Vaikinai, kur paveikslėlių pavadinimuose garsas [L], [L]: pradžioje, viduryje ar pabaigoje? Nubrėžkite rodykles prie diagramų. 3 priedas

7. Kietųjų ir minkštųjų garsų L, L atskyrimas žodžiuose

A). Kiekvienas vaikas turi po vieną paveikslėlį: svogūnas, bulvė, obuolys, citrina, braškė, avietė, kardelis, lelija, genys, garnys, chalatas, kailis.

– Nuotraukos su garsu L turėtų būti atiduotos Lyosha, o su garsu L – Lada.

b). Logopedas parodo Lados nuotraukas ant magnetinės lentos ir paprašo, kad kiekviena iš jų atrinktų porą Lyosha paveikslėlių ir paaiškintų savo pasirinkimą.

Pvz.: Pola - laukai, lyginimas - ieškojimas, verpimas - Julija, vėliavos - kolbos, klonas - klevas, lankas - liukas, buvo - tiesa, visas - tikslas, valgė - eglė, tapo - plienas, davė - atstumas, užsidegimas - dulkės, kampas - anglis.

8. Žaidimas „Lentynos“

Padėkite Ladai ir Lyošai sutvarkyti spintą ir lentynas. Būtina pašalinti nereikalingus daiktus. 4 priedas

9. Garsų L – L tarimo įtvirtinimas frazėje

Taisyklingai ištarkite visus sakinio žodžius, aiškiai pabrėždami garsus L, L. ( Vaikai užduotį atlieka po vieną, kartodami paskui mokytoją.

Olya dainavo.
Mūsų Julija – kaip viršūnė.
Kolia turi vėliavą rankoje ir kolbą šone.
Galite pakloti stogą, galite gyventi namuose.
Išspaudžiau kumštį ir mano delne buvo ugniagesė.
Ėjome per laukus ir viską, ką radome, padalinome per pusę.
Štai du šunys vaikšto ant užpakalinių kojų madingomis skrybėlėmis.
Be jokios abejonės, liūtas yra stiprus, bet jis silpnesnis už dramblį.
Lėktuvai skrenda, juose sėdi pilotai.
Važiuoja kombainas ant ratų, pjauna sunokusias kukurūzų varpas.
Liuda, po tavo kojomis yra bala.
Ant klubo stogo atsisėdo žagaras ir valė jam snapą.
Larisai reikia ne bet kokių, o mėlynų dažų.
Į šį kampą supilkite anglį.
Akmenukais prie upės vaikšto žiobris.
Žadintuvas mane pažadino.

10. Užbaikite pasakojimą pasirinkdami žodžius

– Vaikinai, Lada ir Lyosha jums sugalvojo kupletus, kuriuos privalote užbaigti teisingai parinkdami skambesiu ir prasme artimus žodžius. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad žodžiuose turi būti garsai L, L.

Zuikis neklausė tėčio -
Jie sutraiškė Bunny... ( letena).

Vaikai sėdėjo parke
Ir ledai...( valgė).

Ir šalia šios Kalėdų eglutės
Piktieji klajojo... ( vilkai).

Kalėdų eglutė, Kalėdų eglutė,
Kolkaya... ( adata).

Antis pradėjo dainuoti pelei:
- Ha-ha-ha, eik miegoti,... ( kūdikis)!

Dažnai eina prie ežero prisigerti
Raudonplaukė vaikšto... ( lapė).

Rupūžė ėmė svarbiai kūkčioti:
- Kva-kva-kva, nereikia... ( verkti)!

Zag, pažaiskime futbolą!
Greitai surink balus... ( Įvartis)!

Staiga dangus apsiniaukė,
Žaibas iš debesies... ( kibirkščiavo).

Aš nebėgu pas gydytoją -
Aš pats... ( aš skrendu).

Mes nevalgėme, negėrėme,
Snieguota moteris... ( nulipdytas).

Pratimas „Pasakyk žodžius“

- Padėkite Ladai ir Lesha sudaryti žodžius pasirinkdami tinkamą skiemenį su L garsu.

11. Sakinių kūrimas pagal paveikslėlius

(Vartokite žodžius su L garsu) 7 priedas

12. Pamokos santrauka

a) Puiku, vaikinai, šiandien sunkiai dirbote. Lada ir Lyosha patenkinti jūsų atsakymais.
b) Namų darbai: užminkite mįsles, išmokite vieną iš liežuvio griežiklių.

Bibliografija:

  1. Burdina S.V.
  2. Logopedinis sąsiuvinis garsams [l], [l’]. – Kirovas: Pavasaris – dizainas, 2006 m.
  3. Geningas M. G., vokietis N. A.
  4. Mokyti ikimokyklinukus taisyklingos kalbos. Vadovas darželio auklėtojams. 4-asis leidimas. – Čeboksarai: Chuvash knygų leidykla, 1980 m.
  5. Gerasimova A.S.
  6. Ikimokyklinukų raidos ir ugdymo enciklopedija 1–6 metams. – M.: OLMA Media Group, 2009 m.
  7. Gerbova V.V.
  8. Kalbos ugdymo užsiėmimai 4–6 metų vaikams (vyresnė mišraus amžiaus grupė): Knyga. darželio auklėtojui sodas – M.: Išsilavinimas, 1987 m.
  9. Lebedeva I.L.
  10. Sunkus garsas, tu esi mūsų draugas! Garsai L, L: Praktinis vadovas logopedams, pedagogams, tėvams. – M.: Ventana-Graf, 2008 m.
  11. Maksakovas A. I.
  12. Ar jūsų vaikas teisingai sako: Vaikų priežiūros paslaugų teikėjo vadovas. sodas – M.: Išsilavinimas, 1982 m.
  13. Maksakovas A. I.
  14. Ar jūsų vaikas teisingai sako: Vaikų priežiūros paslaugų teikėjo vadovas. sodas – 2-as leidimas, pataisytas – M.: Švietimas, 1982 m.
  15. Morozova I., Pushkareva M.
  16. Logopedo pamokos. Išmokime taisyklingai kalbėti. – M.: Laumžirgis, 2010 m.
  17. Saulėtas zuikis. Laikraštis ikimokyklinukams su patarimais tėvams. – Nr.6, 2010 kovo mėn.

Garso automatizavimas [th], diferenciacija [th] – [l].

  1. Keletą kartų aiškiai ir garsiai ištarkite garsą [th], lūpomis su šypsena, dantimis prigludę ir matomi, liežuvio galiuku už apatinių smilkinių.
  2. Ištarkite garsą [th] kartu su balsėmisa, e, o, y (i, e, e, yu).
  3. Pasakykite įterpimus "ay!" ir "o!" ir paaiškinkite vaikui, kokiais atvejais jie naudojami. Tuo pačiu metu atlikite veido judesius. Aha! – nustebink (pakelk antakius, parodyk nuostabą veide).

Oi! – skauda (suraukti antakius, pavaizduoti kančią veide).

Vaikas, sekdamas suaugusįjį, kartoja įsiterpimus, atlieka veido judesius.

4. Žaidimas „Atspėk, kas su manimi negerai“. Suaugęs žmogus ištaria vieną iš įtarimų „ay! arba „O!“, ir vaikas suteikia veidui atitinkamą išraišką – nuostabą ar kančią. Tada suaugęs žmogus vaizduoja tas pačias būsenas, o vaikas jas įgarsina sakydamas „ak! arba "oi!"

5. Deklamuodami atlikite pratimą „Pirštai sveikinasi“:

a) skiemenys ay, oh, hey, y;

b) garsai: й+а=я, й+о=е, й+е=е, й+у=у.

Pratimą pirmiausia atlikite dešine ranka, tada kaire ranka, tada abiem rankomis vienu metu.

6. Žaidimas „Dainuok kaip paukštis“. Paprašykite vaiko pasakyti šias poras ir grandines už jo:

a – I I – La I – I – La

o – yo – le le – le – e

u – yu yu – lyu yu – lyu – yu

e – e e – le le – e – le

7. Kalbėkite grynai:

Ai - ai - ai - mesti kamuolį

Oi – oi – ta ranka

Ei - ei - ei - trenk stipriau

El - el - el - tiesiai į taikinį.

Aš - aš - aš, aš - aš - aš - tai mano daina.

Yu - yu - yu, yu - yu - yu - aš dainuoju dainą garsiai.

E - e - e, e - e - e - aš tau duosiu.

Jo - yo - yo, yo - yo - yo - per savo gimtadienį.

8. Išmokite eilėraščius:

Ruduo, ruduo, ruduo, sniegas,

Padaryk visus laimingus, padaryk visus laimingus.

Eglė atrodo kaip ežiukas

Eglė spygliuose, ežiukas taip pat.

Važiavom, važiavom,

Nuvažiavome į duobę,

Apvažiavome duobę

9. Pakartokite liežuvio sukimą:

Lena vos pavalgė.

Nenorėjau valgyti iš tinginystės.

10. Žaidimas „Pavadink maloniai“.

Paprašykite vaiko pirmiausia pakartoti,o tada pasakyk žodžius pats.

Yana - Yanochka

Julija - Yulechka

Egoras - Egoruška

Jura - Juročka

Jaša – Jašenka

11. Žaidimas „Pridėti žodį“.

Suaugęs žmogus pirmiausia skaito sakinius vaikui,intonaciniu būdu išryškindamas paskutinį eilutės žodį, o vėliau, skaitant dar kartą, kviečia vaiką pačiam juos „pridėti“.

Žaidimai garsams L-L atskirti ikimokyklinukams

Tikslas: garsų diferencijavimas L-L.
Užduotys:
1. Ugdyti ikimokyklinukų taisyklingą garsų tarimą, gebėjimą savo kalboje skirti garsus L-L, taisyklingai juos vartoti.
2. Didaktiniu žaidimu paįvairinkite taisyklingo garsų tarimo įtvirtinimo darbus ir sudominkite vaikus.
Apibūdinimas: Mieli kolegos, leiskite šį kartą jums pristatyti žaidimus iš jūsų kolekcijos, skirtų garsams L-L atskirti. Šie žaidimai prisideda prie taisyklingo garsų tarimo vaiko kalboje formavimo, lavina atmintį, dėmesį, mąstymą, smulkiąją ir stambiąją motoriką, prisideda prie kalbos gramatinės sandaros ugdymo. Šiuos žaidimus gali vesti ir logopedas, ir mokytojas. Šis darbas bus naudingas logopedams, logopedams, pedagogams ir tėvams.

Liūtas, lakas, arklys, lapai, pienas, slidės, liepa, viburnum, lempa, plaktukas, kopėčios, Liza, šlovė, lankas, laistytuvas, kepurė, žadintuvas, šaukštai, muilas, pupelės.

"Linksmas metalofonas"
Vaiko prašoma padeklamuoti eilėraštį ir palieti ritmą į metalofoną.
La-la-la, la-la-la - pavasaris jau atėjo pas mus,
La-la-la, la-la-la – tuopos žydi.
Ly-ly-ly, ly-ly-ly – dūzgė trys bitės.
Li-li-li, li-li-li - merginos rado vabalą.
Lo-lo-lo, lo-lo-lo - kaip šilta lauke.
Le-le-le, le-le-le – drugys praskrenda.
Lu-lu-lu, lu-lu-lu – merginos džiaugiasi matydamos šilumą.
Lu-lu-lu, lu-lu-lu – kaip aš myliu pavasarį.

Pirštų žaidimas „Kur užaugo“
Liepa turi lapus,
Vardindami medžius sulenkiame pirštus.
Klevas turi lapus,
Tuopos turi lapus,
Pušys ir eglės turi dygliuotus spyglius.
Imituojame „adatas“, įtemptai rodydami visus pirštus.

Kalbos žaidimas su psicho-gimnastikos elementais „Gėlių lova“
Prieš pradedant žaidimą, reikia su vaiku pasiaiškinti, kokios gėlės vadinamos sodo gėlėmis (tos, kurios auginamos sode, gėlynuose). Žaidimo metu suaugęs asmuo palydi gėlių demonstravimą su paveikslėliais.
Lidija laisto mažas baltas lelijas,
Perkelkite vieną ranką į šoną.
Liuba palaistys purpurinį lubiną.
Kitą ranką perkeliame į šoną.
Berniukų Slava vaikšto viena,
Mes darome nustebusį veidą; parodyk vieną pirštą
Šlovė išlies geltonus lapus,
Imituojame „laistymą“.
O tu ir aš laistysime floksus.
Rankomis rodome į save ir vaiką

Žaidimo pabaigoje suaugęs klausia vaiko, kokios spalvos kiekviena gėlė.

Žaidimas su kamuoliu „Skrenda – neskrenda“
Suaugęs žmogus ridena kamuolį vaikui, tardamas žodį, o vaikas turi ridenti kamuolį atgal, sakydamas „skrenda“ arba „neskrenda“. Pavyzdžiui: Lėktuvas... skrenda. Briedis... neskraido. ir tt
Lėktuvas, briedis, varlė, kregždė, vilkas, žiobris, kamanė, voverė, sraigė, bitė, ugniagesė, kandis, liūtas, sraigtasparnis, gulbė, ruonis, elnias, kandis.

Pirštų žaidimas „Polyanka“
Ėjome pro proskyną,
Sugniaužiame pirštus į kumščius pagal linijų ritmą.
Jie ten kažką pamatė.
Lena - sraigė,
Įvardindami sulenkiame pirštus
Luda - kamanė,
Šlovė bitei
O Vladas – ugniagesė.
Ar atidžiai klausėtės?
Spėkite: kas neskraido?
Vadink tai!


Individualių logopedinių užsiėmimų suvestinė

su 1 klasės mokiniu vidurinėje mokykloje.

Kalbos išvada: bendras kalbos neišsivystymasIII lygiu.

Tema: Garsai ir raidės L - Y.

Etapas: Garsų diferencijavimas žodžiuose, sakiniuose ir tekste.

Tikslai:

edukacinis:

Išsiaiškinkite garsų [Y] ir [Lʼ] artikuliaciją, pabrėždami panašumus ir skirtumus.

Aiškiai atskirkite garsus pagal ausį ir tarimą.

Teisingai suderinkite garsus su atitinkamomis raidėmis.

Mokykite sąmoningo skaitymo.

korekcinis:

Ugdykite foneminį suvokimą ir analizę.

Darbas lavinant regos, klausos ir kinestetinių pojūčių pilnatvę.

Disgrafinių klaidų prevencija.

Smulkiosios rankų motorikos lavinimas.

edukacinis:

Ugdykite gebėjimą suprasti mokymosi užduotį.

Ugdykite tvarų susidomėjimą logopediniais užsiėmimais.

Įranga: veidrodis, garso artikuliacijos profiliai, kompiuteris, prezentacija.

Pamokos planas.

aš. Org. momentas.

II. Garsų artikuliacija ir savybės.

III

IVFrazių diferencijavimas.

V. Fiziniai pratimai.

VII

VIII. Skirtumas tekste.

IX. Pamokos santrauka.

X. Namų darbai

Pamokos eiga.

aš. Org. momentas.

II. Garsų artikuliacija ir savybės.

Garso artikuliacijos ypatybės [L"]. Garso artikuliacijos ypatybės [Y].

Garsas [L"] yra švelnaus balso priebalsis.


Garsas [Y] visada yra švelnaus balso priebalsis.



III. Skiemenų ir žodžių diferencijavimas.

Žaidimas „Priešingai“.

Aš - aš - aš - la - la - la

ё – ё – ё – le – le – le

yu – yu – yu – lyu – lyu – lyu

e – e – e – le – le – le

ay - ay - ay - al - al - al

oi - oi - ol - ol - ol

ei - ei - ei - el - el - el

pietus – liukas melas – ežiukai

jodas – lipti į ledą – valgyti

fossa – dirželis šlaunys – Yashka

sijonas – Lyubochka Kolya – kuolai

IV Frazių diferencijavimas.



    Perskaitykite frazes.

bo l oi gerai th bitė l kitas th ro d., Taip l youki th kalvės th kra d., giliai e jau l b e, ba l ny thšokis

    Užbaikite frazes (pagal paveikslėlius).

dėžutė...p l etionai d., pilis... na l ezny d., washi l yok...pas l evo d., Ate l ppan...sadovy th

Šis ąsotis... g l inijos th, o šis... – traškesys l ny th.

Tai l es... l tiesa th, o šis... - xvo th mus th.

Kokie personažai yra nykštukai?

Šis nykštukas... sunkus l yubivy th, ir šis - l eniva th.

Šis gnomas ... nerimauja l ir tu th, o šis yra... l ichny th.

V.. Fiziniai pratimai.

Pratimai rankų smulkiajai motorikai lavinti.


Zhi l ir paimk , nesivargink l ir,
Bet vieną dieną slyvos l Ir.
šimtas l ir galvoti bei spėlioti
Kaip mes galime visiems suteikti vardus? (Sulenkite abiejų rankų pirštus)
nors ir neaukštas l ik,
Bet linksmas th išdykęs.
Jūs visi stovite už manęs th
Mane pakvies Bo loi gerai th. (Sukite abiejų rankų nykščius, kitus pirštus sugniaužkite į kumštį)
nurodyti l yub l Yu
Į gėles ir į mėnulį,
Esu labai dėmesingas l ny th
Pirštas Prašome nurodyti lny th. (Sukite abiejų rankų rodomuosius pirštus).

Aš stoviu viduryje
Mane pakvies nuo dabar
Vidutinis th pa l ec - sėkmės l ec
Štai taco th Šauniai padirbėta! (Sukite abiejų rankų vidurinius pirštus)

Mažiausiai iš visų imti e aukštyje.
Oi kaip mama l Mažiesiems tai nėra lengva!
Bet aš l lengva sužinoti
Leisti Mažasis pirštas jie paskambins. (Sukite abiejų rankų mažuosius pirštus)
Brolis vienas, kad ir kaip jis spėtų,
Aš nedaviau sau tokio vardo.
Bet e neįsižeisk Yu T,
Bevardis skambinant Yu T!

(Parodykite abiejų rankų bevardį pirštą, likusią dalį nykščiais prispauskite prie delno.)

VI. Diferenciacija grynomis kalbomis

"Apie th- O th- O th“ – dejuoja mo th bo l tikrai th.

Valgė b – valgė b – valgė b – k l juquenna th kačiukas l b.

L Yu - l Yu - l yu – tie l ephon jos th l yub l Yu.

L e thl e thl e th- tu nenori vandens l e th.

A th– A th– A th- gerai iššluoti th.

U th– y th– y th- Nupiešiu paveikslą th.

VII. Skirtumas sakiniuose.

    Atspėk ir įsimink mįslę.

Šimto arklys l tikrai th, uodega l nyano th. (adata)

    Pakeiskite sakinį į tokį pavyzdį:

grožėtis klevo lapų grožiu

Aš... Tu... Jis... Ji... Mes... Jūs... Jie...

VIII. Skirtumas tekste.

K. I. Čukovskis „Daktaras Aibolitas“

Užbaikite sakinius naudodami šiuos žodžius: Aibolit, gydyk, gydyk, gydyk, lapė, pecked.

Geras daktaras . Jis sėdi po medžiu. Ateik pas jį... ir karvė, ir vilkas, ir vabzdys, ir kirminas, ir meška. Visi... , ... geras gydytojas !

Ir ji atėjo pas Aibolit. Ir Barbos atėjo pas Aibolit: „Man vištiena... nosyje!

IX. Pamokos santrauka.

Ko išmokome pamokoje?

Kuri užduotis buvo sunkiausia?

Nupiešk savo nuotaiką.

X. Namų darbai(atspausdinta ir įklijuota į sąsiuvinį).

XI. Mokinių veiklos vertinimas.


Garsų L - Y diferenciacija liežuvio vingiuose

Atidžiai klausykite kiekvieno rimo pradžios. Pridėkite reikiamą skaičių vienodų skiemenų, atitinkančių rimą.

Maišelyje yra skanus ananasas, kaip ir kaip, kaip ir kaip.

Barbos atnešė kaulą, os-os-os, os-os-os.

Sosiskino gauja nebuvo bailys, mes-mes-mes, mes-mes-mes.

Lekiu rogutėmis, yra-yra-yra, yra-yra.

Pelėdos atskrido į mišką, es-es-es, es-es-es.

Išgirdau garsų bosą, kaip ir kaip, kaip ir kaip.

Lėkštėje yra abrikosas, os-os-os, os-os-os.

Ten, prieplaukoje, ilgavaltis, kaip-kaip, kaip-kaip.

Garso C tarimo įtvirtinimas įvairiuose atvirkštiniuose skiemenyse

Sekdami suaugusįjį, aiškiai ir lėtai kartokite skirtingus skiemens „švilpimus“.

kaip mes-yra yra-os-kaip is-us-yra-os-us

os-is-us us-is-os os-es-as us-os-es

KETVIRTAS ETAPAS

GARSO SUTEIKIMAS ŽODŽIAIS

Garso C tarimo stiprinimas žodžių pradžioje. Klausos dėmesio ir atminties ugdymas

Paaiškinkite nepažįstamų žodžių reikšmę. Aišku, pabrėždami garsą C savo balse, kartokite kas 3 žodžius. Tada iš atminties įvardink 5 žodžius.

Sodas – sultys – šamas. Sriuba – kalė – pati. Pelėdos – soda – šimtas. Pabarstyti – pilna – patenkinti. Lydeka – sausa – krūtinė. Laivas – krepšys – diena. Sausi – rogės – darželis. Boot – sūnus – mašina.

Garso C tarimo stiprinimas žodžių viduryje. Klausos dėmesio ir atminties ugdymas

Paaiškinkite nepažįstamų žodžių reikšmę. Aišku, pabrėždami garsą C savo balse, kartokite kas 3 žodžius. Tada pats įvardink 5 žodžius.

Vapsva – dalgis – lapė. Nešioti – ganyti – miške. Basas – dalgis – miškas. Gabalas – kojinė – smėlis. Svarstyklės – nosys – ūsai. Pintinės – karoliukai – ūsai. Indai - skara - siuntinys. Vežimėlis – kaukė – šokis.

Garso tarimo įtvirtinimas C. Garsų analizės įgūdžių formavimas

Išdėstykite 8-10 paveikslėlių iš 5 priedo. Klausykite žodžio pradžios. Parodykite ir pavadinkite objektą, kurio norėjo suaugęs asmuo. Jei sugebėsite pavadinti objektą, kurio nuotraukose nėra, gausite papildomą prizą!

li... o... kapu... fa...

com... ana... auto... pagal...

bu...ve...kaip...

* BandytiištartiPradėtižodžiusTaigi, Kaiptaigalima išgirsti ("vis", "nosis"), ANeKaipyra parašyta ("svarstyklės", "kojinė"). Prisiminti, vaikasorientuojasiįjungtagarsassluoksnisva, ANeįjungtajorašymas. Sekitepratimasprieštienuo tada, AtevaikasNevaliosatkakliainustatytiVisižodžiusAutoriusPradžia.

Garso C tarimo stiprinimas žodžių pradžioje, viduryje ir pabaigoje. Foneminio suvokimo ugdymas

Išdėliokite paveikslėlius iš 5 priedo. Pirmiausia pasirinkite tuos, kurių vardai prasideda garsu S. Sudėkite juos į krūvą. Aišku, pabrėždami garsą C savo balse, įvardinkite kiekvieną objektą 3 kartus. Jei paveikslėlį pavadinote teisingai, padėkite jį į šalį. Sudėkite klaidingai parašytus paveikslėlius atgal į krūvą ir 5 kartus aiškiai ir garsiai pasakykite žodžius.

Tą patį padarykite su paveikslėliais iš 5 priedo, kurių pavadinimuose žodžio viduryje ir pabaigoje girdimas garsas C.

C garso tarimo stiprinimas kartojamais žodžiais.

Rymo jausmo ugdymas

Atsakykite į suaugusiojo klausimą rimuotu žodžiu. Tada aiškiai, paryškindami garsą C, pakartokite jį reikiamą skaičių kartų, kad gautumėte „pakartoti atsakymus“.

Suaugęs kalba Vaikas kalba

Kam aš duodu du dubenėlius? pūlingas, pūlingas, pūlingas, pūlingas.

Lietus pliaupia iš dangaus? Į mišką, į mišką, į mišką, į mišką.

Kas nunešė šlepetes ant sofos? Šuo, šuo, šuo, šuo.

Kodėl negalėjai išgerti? Sultys, sultys, sultys, sultys.

Ką mums atnešė kaimynas? Gira, gira, gira, gira.

Ką aš pridėsiu prie pupelių? Druska, druska, druska, druska.

Garso C tarimo įtvirtinimas žodžiuose. Atminties ir loginio mąstymo ugdymas

Išdėstykite paveikslėlius iš 5 priedo. Paskirstykite juos į grupes (gyvūnai, augalai, transporto priemonės, namų apyvokos daiktai ir kt.). Pažiūrėkite į vienos grupės paveikslėlius ir stenkitės prisiminti kuo daugiau žodžių. Tada atgręžkite nugarą į paveikslėlį ir aiškiai, pabrėždami savo balso garsą C, iš atminties įvardinkite objektus.

Garso C tarimo įtvirtinimas žodžių junginiuose su prielinksniu adresu

Nufotografuokite berniuką ir mergaitę iš 2 priedo. Suteikite jiems vardus su garsais (Sonya ir Sanya). Tada paimkite nuotraukas iš 5 priedo ir padalykite vaizduose esančius objektus vaikams taip, kaip jums atrodo tinkama. Pasakykite gautus žodžių junginius 3–4 kartus.

Pavyzdžiui: U Sony krepšys. Sonya turi karoliukus. Sanya turi lėktuvą. Sanya turi kardą.

Garso C tarimo įtvirtinimas įvairiuose žodžiuose

skiemeninė kompozicija. Įgūdžių ugdymas

garsų-skiemenių analizė

Paimkite skiemeninius „automobiliai“ iš 2 priedo ir visas nuotraukas iš 5 priedo. Išdėstykite paveikslėlius ir pasakykite visus žodžius, suskirstydami juos į skiemenis. Suskaičiuokite skiemenų skaičių visuose žodžiuose (norėdami tai padaryti, padėkite delną po apatiniu žandikauliu ir suskaičiuokite jo judesius). Tada „įdėkite“ kiekvieną objektą į atitinkamą skiemenų „automobilį“.

Paveikslus prie „automobilių“ geriau išdėstyti ne krūvomis, o vertikaliomis eilėmis. Taip ir vaikui, ir suaugusiajam bus lengviau stebėti užduoties teisingumą.

Garso C tarimo įtvirtinimas liežuvio vingiuose

Paaiškinkite nepažįstamų žodžių reikšmę. Aišku, pabrėžiant C garsą, kiekvieną žodį kartokite 5 kartus greitu tempu, išlaikant tarimo garsumą ir suprantamumą.

Kompozicija, nusileidimas, švilpukas, paklausa, savivartis, pajėgus, dešrelės, mieguistas, gelbėtojas, siurblys, varvekliai, erdvė, pušis, solistas.

Garso C tarimo įtvirtinimas žodžiuose. Loginio mąstymo ugdymas

Aišku, pabrėždami garsą C, įvardinkite visus gyvūnus (taksas, vapsva, dramblys, raganosis, lapė, lakštingala). Išvardykite gyvūnus nuo didžiausio iki mažiausio, tada pakeiskite tvarką ir pavadinkite juos nuo mažiausio iki didžiausio.

Garso C tarimo stiprinimas žodžių pradžioje, viduryje ir pabaigoje. Garso analizės įgūdžių formavimas

Paimkite diagramas iš 3 priedo, nurodančių garso vietą žodyje. Išdėstykite visus paveikslėlius iš 5 priedo ir pasakykite jų pavadinimus, paryškindami garsą C. Tada kiekvieną paveikslėlį padėkite po atitinkama schema.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalink