Kontakti

Tema lekcije: "Osnovni pojmovi fonetike, grafike, pravopisa. Zvukovi i slova. Fonetska analiza." Fonetika. Ortoepija. Grafika i pravopis Što proučava ortoepija


Rad na rječniku.

Tolerancija - strpljivost s tuđim mišljenjima, kulturom, vjerom; snishodljivost.

Kompliment (francuski) -

laskava primjedba upućena nekome, pohvala;

tradicionalni naklon umjetnika kao odgovor na izazov publike.


  • Nagrada, katalog, ljepše, pluto, sredstvo, vađenje, maziti, kopija, poziv, mašne, stolar, kolači, mjerica, skuta, stručnjak.

  • katalog
  • ljepše
  • pečat
  • proizvodnja
  • kopirati
  • oni zovu
  • svježi sir
  • stručnjak

  • Na temelju čega se te riječi mogu podijeliti u dvije skupine?
  • Napiši ga u dva stupca

Vjetar, lije, mjera, pletenje, pjevanje, lipanj, svijetlo, pjesma, ljudi, šivanje.


Navedi riječi u kojima:

a) gluhost suglasnika;

b) zvučnost suglasnika.

Utovar, savijanje, užina, straža, svrbež, napraviti, priprema, pobjeći, priča, kupiti, kositi.


Navedite glavne fonetske procese koji se javljaju u riječima:

sozh A letjeti, uk O odijelo

žao mi je V zdravo V Molim

ro b mig, neboder b

co S bah, ah S berg


  • Sveruski, sve-ros-si-ska-ya (5 slogova). [ fs ’ iras ‘ ii ’ nebo ’ a ]
  • u [f] – suglasnik, tvrd, bezvučan.
  • e [i] – samoglasnik, nenaglašen.
  • p [p] – suglasnik, tvrd, zvučni.
  • o [a] – samoglasnik, nenaglašen.
  • s [s’] – suglasnik, mek, gluh.
  • i [i] – samoglasnik, naglašen.
  • th [th’] – suglasnik, mek, zvučn.
  • s [s] – suglasnik, tvrd, bezvučan.
  • k [k] – suglasnik, tvrd, gluh.
  • a [a] – samoglasnik, nenaglašen.
  • I [th’] – suglasnik, mek, zvučan.
  • [a] – samoglasnik, nenaglašen.
  • 13 slova, 13 zvukova

Pročitajte prijepis i zapišite rečenicu

[ L'ubl'u b'ir'osku ruskui'u

zatim s’etluy’u zatim sad’u’u]


[ l na bl na b ir osk na ruski na th na

zatim sv. etl na th na zatim gr na njuškati na ]

Volim rusku brezu, Ponekad svijetlo, ponekad tužno. (A. Prokofjev)

I.I. Levitan "Brezov gaj"


Asonanca- Ovo je umjetnička tehnika sazvučja samoglasnika.


- Zapisati, naglasiti suglasnike koji se ponavljaju i pojačavaju izražajnost?

“U ponoć u divljini močvare

Trska se jedva čuje, tiho šušti.”

  • (K. Balmont)

  • Aliteracija- Ovo je najstarija stilska tehnika pojačavanja izražajnosti umjetničkog govora ponavljanjem suglasnika.

Zadaci Jedinstvenog državnog ispita


A14-3; 4.

A1- 2; 4

Ocjene: “5” - 4 točna odgovora


  • 1)abs...fierce, stay...blown, busy...toss 2)air...campaign, sk...drunk, swim...vec 3)auto...tize, update, str. ..najviše 4)b...lagur, skok...k, sl ...živio
  • 1) get…rut, zag…ripe, k…mmersant 2) k…sew, preliminarno, lean…thread 3)s…tuation, s…squeeze, b…sedating 4) see…thicken, uv…katelny, control .. .stilizirati

  • 1. U kojoj je riječi došlo do pogreške: pogrešno je označeno slovo koje označava naglašeni samoglasnik?
  • 1) uključuje 2) četvrtinu 3) dolje do dna 4) poslano
  • 2. U kojoj je riječi došlo do pogreške: pogrešno je označeno slovo koje označava naglašeni samoglasnik?
  • 1) vrh 2) razmaziti 3) ljepši 4) kolači

Napišite tekst u skladu s normama ruskog pravopisa i interpunkcije

  • [byt' ch'ilav'ekam f ch'ilav'ech'iskam opsch'istv'e vofs'i n'i t'ashkai'a ab'azanast' / a prastoi'e development'i'e internal' en' ey' patr'ebnast'i / n'ikto n'i gavar'it / shto na pch'il'e l'ezhyt sv'isch'enyy' dolk d'elat' m'ot / ana y"evo delayet \patamu u ana pch'ila /]
  • (A.I. Herzen) .


Tehnološka karta lekcije ruskog jezika u 5. razredu
Tema: “FONETSKA ANALIZA RIJEČI. SAŽETAK NAUČENOG NA TEMU:
"FONETIKA. GRAFIČKA UMJETNOST. PRAVOPIS"".
Cilj: utvrditi stupanj poznavanja teorijskih znanja i praktičnih vještina studenata u
proučavani materijal; razvijati mišljenje učenika; razviti njihovu sposobnost analize svojih aktivnosti učenja,
istaknuti ono glavno.
Vrsta lekcije: lekcija o sistematizaciji vještina učenja.
Planirani obrazovni rezultati:
Predmet: (opseg usvojenosti i razina kompetencija): poznavati opće karakteristike zvukova, redoslijed
fonetska analiza i jotirani glasovi; moći izvršiti fonetsku analizu riječi.
Metapredmet: (sastavnice kulturne kompetencije iskustvo/stečena kompetencija): sposobnost
realizirati ciljeve odgojno-obrazovne djelatnosti i obrazložiti ih; sposobnost postavljanja cilja i organiziranja njegovog ostvarenja; sposobnost za
stvaranje pravila; refleksivno razmišljanje, samorefleksija i samoprocjena.
Osobno: svijest o estetskoj vrijednosti ruskog jezika; poštovanje zavičajnog jezika, ponos na
mu; potreba očuvanja čistoće ruskog jezika kao fenomena nacionalne kulture; želja za govorom
samopoboljšanje.
Nastavne metode i oblici: promatranje jezika, stvaranje problemskih situacija; pojedinac, grupa,
frontalni.

br Faze rada
1 Motivacija
na aktivnosti
TIJEKOM NASTAVE:
Aktivnosti nastavnika
Bok dečki. Jutros je svaki od vas prešao prag
naša škola. Neki su ljudi ujutro dobro raspoloženi, neki možda
možda malo tužno. Pa nasmijmo se jedni drugima
Poželimo jedni drugima da otkrijemo nova znanja.
Otvorite svoje bilježnice i zapišite broj.

Aktivnosti učenika
Slušanje
učitelji,
sudjelovati u dijalogu sa
učitelj, nastavnik, profesor. Pokažite
spremnost za nastavu.

Odgovori na pitanje.
Oni grade stvari koje su razumljive za
partner izričaja.
Razmišljanje o odgovorima na
pitanja i shvatiti da
znanje nije dovoljno za
potpuni odgovori.
2
Ažuriraj
znanje
PREDNJI PREGLED
1. Što je fonetika?
2. Po čemu se razlikuje tvorba samoglasnika od suglasnika?
3. Na koje se skupine dijele samoglasnici?
4. Na koje se skupine dijele suglasnici?
5. Zašto su slova E, E, Yu, I posebna?
6. Koliko slova ima ruska abeceda?
NASTAVI IZRAZE
1. Fonetika proučava……………………………………zvukove govora.
2. Grafika proučava…………………….… stilove slova, njihove vrste.
3. Kaligrafija uči……..poštivati ​​prihvaćene stilove slova.
4. Ortoepija je grana znanosti o jeziku koja sadrži……….
pravila za izgovor glasova i naglasak u riječima.
POPUNJAVANJE TABLICE:
1.
2.
Grana znanosti o jeziku
Što se proučava u sekciji
Fonetika
Ortoepija
Grafička umjetnost
Zvukovi govora
Pravila izgovora
Slova za zvukove
Samoglasnici
Suglasnici
Zvukovi govora
[a] [o] [y]
[e] [i] [s]6
Gluhi 10
[k, p, s, t, w,
f, x, c,
pisma
a, o, y, e, i, s, e, e,
yu, ja 10
Izraženo 11
[b, c, d, e, g, l, m, n,

Shch, h]
Uvijek mekan
[h, sch, th 1
Uvijek teško [ž, š, c]
Siktanje
№ 3 .
Slova i, yu, e, e imaju 2
vrijednosti
1. Odrediti
[š, ž, v, š]
R. y]
Primjeri
Mjera, let, kljun,
Ja ću sjesti
i onda
meko sa
samoglasnici
Jahta
a) na početku
riječi;
b) nakon
samoglasnik;
c) iza ʺ, ʹ Viet
Svjetionik
glasovi samoglasnika
[a] [o] [y] [e]
2.0srednja vrijednost
2 glasa: i [th],
[A];
yu [th], [y];
e [I], [e];
ë [th],
Označite slova koja označavaju meke suglasnike.
Sedam, živa, mjera, teška, bodljikava, ljupka, blijeda.
VJEŽBA:
Koliko mekih suglasnika ima riječ djevojka?
VJEŽBA:
3
Stvaranje
problematično
situacije
Formulirati
cilj
obrazovne aktivnosti u
dijalog s nastavnikom.

Lekcija ruskog jezika za učenike 9. razreda

na temu:

"Ponavljanje. Fonetika. Grafička umjetnost. Ortoepija".

Ciljevi:

    Sažeti znanje o temi: "Fonetika".

    Produbiti pojam o odnosu fonetike i pravopisa.

3. Poboljšajte pravopisne vještine.

4. Ojačati vještine fonetske analize.

5. Pripremite se za završnu certifikaciju.

Obrazovni materijali: Prezentacija, kartice, test, tekst, rječnik

Plan učenja:

    Organiziranje vremena. Izjava o temi i ciljevima lekcije.

Dečki, danas ćemo u lekciji sažeti naše postojeće znanje o fonetici, grafici, ortoepiji; Usustavljujemo ideje o osnovnim fonetskim procesima i zvučnim značenjima slova, usavršavamo vještine fonetske raščlambe riječi. Na kraju sata ćemo rezimirati naš rad radeći test za ocjenjivanje. (Napišite broj i Teme lekcija – slajd)

Kao epigraf za lekciju, uzmimo riječi N.V. Gogolja:

“Ne znam u kojoj su drugoj književnosti pjesnici pokazali tako beskrajnu raznolikost zvučnih nijansi, čemu je, naravno, djelomično pridonio i sam naš pjesnički jezik.” Ne zapisujemo Gogoljeve riječi, vratit ćemo im se nakon nekog vremena.

    Frontalna anketa o ponavljanju i uopćavanju teorijskog gradiva na temu “Fonetika”, popraćena prezentacijom.

    Kako se zove fonetika(nakon što učenici odgovore, pokazujem definiciju na slajdu)

Fonetika je grana lingvistike koja proučava glasove govora.

    Kako se zove pravopis?(slajd)

Ortoepija je grana lingvistike koja proučava pravilan izgovor glasova i riječi.

    Što studira? grafička umjetnost?(slajd)

Grafika utvrđuje sastav stilova koji se koriste u pisanju i proučava odnose između slova i glasova.

Učitelj, nastavnik, profesor: Koliko slova ima ruska abeceda?

studenti: 33

    Na koje su 2 velike skupine podijeljeni svi glasovi?

studenti: Suglasnici i samoglasnici.

    Navedite samoglasnike. (slajd)

[a], [o], [e], [i], [s], [y].

6. Nabroji neke suglasnike.

7. Po čemu se samoglasnici razlikuju od suglasnika?

Samoglasnici su glasovi kod kojih zrak slobodno prolazi kroz usnu šupljinu bez ikakvih prepreka. Suglasnici su glasovi pri čijem nastajanju zrak nailazi na bilo kakve prepreke. Suglasnici se sastoje od jednog šuma ili šuma i glasa.

    Znamo da većina suglasničkih glasova tvori parove na temelju tvrdoće i mekoće, zvučnosti i gluhoće. (slajd)

Suglasnici

hard soft voiced bezvučan

Imenuj suglasnike koji su samo tvrdi, samo meki, samo zvučni, samo bezvučni. (slajd se nastavlja)

[g] [w] [c] [h] [th] [sch] [th] [r] [l] [m] [n] [x] [c] [h] [sch]

9. Koja slova imaju dva glasa?

Studenti: E Yo Yu Ya

10.Kada slova E, E, Yu, I čine 2 glasa? (slajd)

E Yo Yu Ya daje dva zvuka:

1. Na početku riječi YAMA - [ya]ma

2. Nakon razdjelnih riječi b i b VYUGA - v[y]ga

3. Iza samoglasnika VOJSKA - vojska[ya]

Dakle: Ponovili smo naučena pravila na temu lekcije, a sada ćemo to znanje učvrstiti na praktičnim vježbama.

III. Provjera znanja. Uvježbavanje vještina i sposobnosti.

    Ponuđeni su zadaci za kartice dva učenika – rade na ploči.

Zadatak: Zapiši riječi

1 učenik: u kojem slova E E Yu YA predstavljaju 1 glas

2. učenik: u kojem slova E E Yu YA predstavljaju 2 glasa

Riječi: Petlje, let, klupa, jezik, kunem se, sipam, volim, lijevo, dugo, slušam, cijelo, mlado.

    Cijeli razred radi na zadatku na slajdu: Koja je riječ napisana drugačije od izgovora?

Život, sreća, svijet, pobjeda,škola, praznik, veselje, vatromet.

Istaknute riječi napiši u stupac, označi broj slova i glasova u istaknutim riječima. Provjerite s tobogan.

Život – 5 slova, 4 glasa

Sreća – 7 slova, 6 zvukova

Pobjeda – 6 slova, 6 zvukova

Odmor – 8 slova, 7 zvukova

Radost – 7 slova, 6 zvukova

Pozdrav – 5 slova, 5 zvukova

Provjera zadataka momaka koji rade za pločom.

Dakle: Vidimo da se pravopis riječi često ne poklapa s njezinim izgovorom. Da biste ispravno napisali riječ, morate znati odgovarajuća pravopisna pravila, ali o naučenim pravilima za pisanje pravopisa raspravljat ćemo u sljedećim lekcijama.

F i s k u l t m i n u t k a

Energizer: “Grupa A” (vježbe za ublažavanje napetosti, ublažavanje umora)

Učitelj, nastavnik, profesor: Ljudi, prisjetimo se što je naglasak i kakav karakter ima u ruskom jeziku.

Student: Naglasak je naglasak na jednom od slogova s ​​većom snagom pri izgovoru riječi. (slajd) Ruski naglasak je slobodan, raznolik. Pokretno. Na primjer: List-list, moguće su dvije opcije za postavljanje naglaska: Srijedom - srijedom.

Učitelj, nastavnik, profesor: A sada predlažem sljedeći zadatak (slajd):

Stavite naglasak na riječi grupirajući ih prema sljedećem principu:

Opcija 1: s naglaskom na prvom slogu.

Opcija 2: s naglaskom na posljednjem slogu.

Opcija 3: s dvije ekvivalentne opcije.

Riječi na slajdu: Okreti, lakoća, na vratima, silos, poziv, kompas, katalog, hrđa, sredstvo, rolete, kuhanje, kreme, ambulanta, fakultet, počeo, kiseljak, srijedom, pažljiv, stolar, repa, crtica, svježi sir, pokretno, slobodno vrijeme, razumije se, zauzeto.

Provjerite sa slajda:

Opcija 1: kovitla, silaža, kompas, sredstva, kreme, počelo, pamćenje, repa, pokretna, razumjela.

Opcija 2: olakšati, poziv, katalog, rolete, ambulanta, kiseljak, stolar, crtica, slobodno vrijeme, zauzeto.

3. opcija: na vratima, na vratima, hrđa, hrđa, kuhanje, kuhanje, faks, faks, srijedom, srijedom, skuta, skuta.

Učitelj, nastavnik, profesor: Ljudi, kojem izvoru znanja da se obratimo ako nam je teško staviti naglasak na riječ? Podsjećam vas da ako imate poteškoća s stavljanjem naglaska u riječi, trebate se pozvati na Pravopisni rječnik, na primjer autora D.N. Ushakova. Pokazujem ti rječnik. Sada otvorimo lingvističku stranicu.

(Slajd sa fotografijom i tekstom Ušakova) – učenik čita

Dmitrij Nikolajevič Ušakov (1873. – 1942.) – ruski lingvist. Radio je na području dijalektologije, pravopisa, pravopisa, a bio je i glavni urednik Tjamačnoga rječnika. Autor je Pravopisnog rječnika kojim se i danas služe školarci.

IV . Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, okrenimo se epigrafu naše lekcije. Razmislite o glavnoj ideji izjave N.V. Gogolja. Navedite argumente koji potkrepljuju autorovu ideju.

Student: Svaki pjesnik ima svoj stih, svoj poseban stil, reklo bi se i svoj poseban zvon. Ponekad nas oštri Deržavinovi stihovi tjeraju da zadrhtimo, čitateljevo uho očaraju nevjerojatni, očaravajući Puškinovi stihovi, mnoge pjesme M. Yu Lermontova pune su boli i ogorčenja. Svi su oni, poput zvona zvona, širili eufoniju po ruskoj zemlji.

Učitelj, nastavnik, profesor: Na slajdu vidite pjesmu A.T. Tvardovski (pjesnik, književnik, publicist 20. stoljeća - 2. lipnja 1. obilježava 100. rođendan) Pročitajte i uočite koje su značajke stila pjesme Tvardovskog.

Prošao je rat, prošla je patnja,

Ali bol zove ljude:

Ma dajte ljudi, nikad

Nemojmo zaboraviti ovo.

Neka joj sjećanje bude istinito

Čuvaju o ovoj muci,

I djeca današnje djece,

I unuci naših unuka.

A. T. Tvardovski

Učenik: U ovoj pjesmi čujemo poziv na sjećanje na strašne godine rata. Prvi stih zvuči svečano, au drugom čujemo tugu, razočarenje, bol zbog činjenice da je rat mnogima donio tugu. Treća linija je molba ljudima da ne zaborave rat.

Učitelj, nastavnik, profesor: Ljudi, koji se zvuk najčešće ponavlja u stihovima ove pjesme?

Studenti: [O]

Učitelj, nastavnik, profesor: Jeste li znali da se tehnika pojačavanja izražajnosti teksta, koja se temelji na ponavljanju istih ili sličnih glasova, naziva ASONANCA? (definicija ASONANCE je izvješena na ploču ako djeca ne znaju ovu definiciju)

Asonanca je jedna od vrsta izražajnih sredstava fonetike - zvučnog pisma.

Zadatak: Napravimo fonetsku analizu riječi rat 1 učenik na ploči

Rat

V-[v] – akc., zvuk, tv., par.

O-[a]-glas., bez zvuka.

J-[th]- slažem se, zvuk, meko.. nespareno.

N-[n]- akc., zvuk, tv., nespar.

A- [a] - v., udarac.

_____________

5 slova, 5 zvukova

Dakle: Ponovili smo pravilo fonetske raščlambe riječi.

Učitelj, nastavnik, profesor: Izbor pjesme Tvardovskog nije slučajan - u svibnju 2010. cijela naša zemlja slavi 65. godišnjicu Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu.

Domaću zadaću zapiši u bilježnicu:

npr. 284 – prepisati, staviti interpunkcijske znakove, napraviti fonetsku analizu 2 riječi.

Tko želi dobiti dodatnu procjenu, onda pristupi fonetičkom testu sličnom ovom koji ćemo sada raditi.

V. TEST (na slajdu i karticama)

1. U kojem se nizu riječi nalaze riječi u kojima se isti broj glasova i slova?

A. vojska, jug, svijet B. test, narod, harmonika

B. sastanak, hrana, vrijeme D. rezultat, krv, prijatelj

2. U kojoj su riječi svi suglasnici zvučni?

A. princeza B. trgovina C. posvuda D. grb

3. U kojoj se riječi izgovara glas [o]?

A. upaljeno B. dar C. čokolada D. drva za ogrjev

4. U kojoj riječi naglasak pada na pretposljednji slog?

A. jeftin B. prihvaćen C. nedostaje D. ciganin

5. U kojem redu svih riječi označena slova označavaju meke suglasnike?

A. d deficit, d dirigent, d dotjerati T esy;

B. d dešifrirati, d e T aktivan, d ecolte;

U. d delegat, d detalj, d demokratizacija;

Odgovori: 1. A 2. B 3. A 4. B 5. C

Peer review. Odgovori na slajdu. Ocjenjivanje.

Sažetak lekcije.

Učitelj: Koje smo pojmove danas ponovili? Koje ste praktične vještine razvili ili stekli? Na koje ste ruske pisce mislili? Što vam je najviše ostalo u sjećanju na satu?

A sada za sve postoji iznenađenje i poklon - tablica s teorijskim materijalom o odjeljku "Fonika" - Neka ova tablica bude prva stranica vaše mape "Pripreme za ispit".

  • Na koje se dvije skupine dijele samoglasnici?
  • Na koje se skupine dijele suglasnici prema zvučnosti i mekoći?
  • Upamtite jake i slabe položaje: a) samoglasnici, b) suglasnici.
  • Koje sibilantne suglasnike poznajete?
  • Kako se glas [th] predstavlja u pisanju?
  • Kada se umjesto zvučnih suglasnika izgovaraju njihovi parni bezvučni suglasnici, a kada se umjesto zvučnih suglasnika izgovaraju njihovi parni zvučni suglasnici?

Redoslijed fonetske raščlambe riječi

  1. Slogovi, naglasak.
  2. Samoglasnici: naglašeni i nenaglašeni; kojim su slovima označeni?
  3. Suglasnici: zvučni (uključujući zvučne) i bezvučni (upareni i nespareni), tvrdi i meki (upareni i nespareni); kojim su slovima označeni?

Primjer pismene analize

ti vodiš [v’id’osh]
ve-ti

[v’] - slažem se, zvučno, meko.

[i] - reci., bez osude.

[d’] - slažem se, zvuk, mekan.

[o] - samoglasnik, udarac.

[w] - slažem se., gluh., tv.

6 slova, 5 zvukova

4 . Skupi u parove riječi koje se razlikuju: po jednom glasu, po broju glasova, po nizu glasova. Sastavite jednostavne uobičajene rečenice s bilo koje dvije riječi.

Ljestve, splav, teg, sjekira, pristanište, kolač, limun, stelja, zastor, ušće, krtica, livada, struja, žubor, uporište, mačka, plug, burka, ros.

5 . Zapišite riječi abecednim redom, eliminirajući sva kršenja normi izgovora.

Kućica za ptice, jaje, abeceda, centimetar, muzika.

6 . Čitajte izražajno. Zapiši: 1) riječi s nenaglašenim e u korijenu, 2) jednu riječ s gluhim suglasnikom na kraju riječi. Fonetski raščlani istaknute riječi.

      Na krovovima tihih dača i na poljima Zemlja
      Pocrniti ptice. Po vedrom vremenu
      Bljeskaju u jatima u jesenjoj svjetlosnoj izmaglici,
      Kao lagani dim lebde nebom.

      I jadni gaj, dirljivo drag
      Obojeni listovi na tankim crnim šipkama,
      Ne buni se, ne galami i dršćući sluša,
      Olujni vjetrovi na raskrižjima.

      (S. Marshak.)

    Kada se koristi separator? ʺ, i kada - b?
    Koji uvjeti određuju korištenje i neuporabu pisma? b: 1) na kraju riječi, 2) između suglasnika unutar riječi?

7 . Podijelite riječi u dvije skupine: jednu pišite razdjelnikom ʺ, au drugom - s odvajanjem b. Označite riječima uvjete za odabir razdjelnih slova ʺ I b. Dopunite svaku grupu s 2-3 vlastite riječi.

Sosh..eat, food, rise..eat, Bur..yan, urlik..jedi, pred..godišnjica, nevjerojatno, self..yu, slavuj..i, najava, vrijeme.. vožnje, u..ut .

8 . U lijevi stupac upiši riječi sa slovom b umjesto zagrada, desno - bez slova b, koji označava uvjete za korištenje i ne korištenje mekog znaka.

Vos(?)moy, vet(?)vi, gvoz(?)dik, pros(?)ba, sel(?)sky, January(?)sky, hammer(?)ba, voz(?)mesh, October( ?)skiy, ser(?)ha, ton(?)she, July(?)skiy.

Vrsta lekcije: ponavljanje informacija primljenih u 5. razredu.

Ciljevi lekcije:

Obrazovni:

  • generalizacija znanja o temi;
  • daljnji razvoj sposobnosti primjene stečenog znanja u praksi, snalaženje u svim pravopisima o kojima se govori u odjeljku, prepoznavanje u tekstu;
  • razvoj sposobnosti govora o lingvističkim temama;
  • razvoj sposobnosti analize teksta;
  • bogaćenje rječnika učenika.

Obrazovni:

  • razvoj sposobnosti monološkog kazivanja; grupni rad, gdje svaki učenik može pokazati svoje sposobnosti;
  • razvoj govora učenika;
  • razvoj kreativnih sposobnosti učenika.

Obrazovni:

  • naučiti učenike timskom radu (osobna socijalizacija);
  • usaditi komunikacijske vještine;
  • razviti sposobnost ispravnog sagledavanja tuđe izjave;
  • razvijati poštovanje i ljubav prema zavičajnom jeziku.

Međupredmetne veze: književnost.

Didaktički materijal: objašnjavajući rječnici, bilježnice.

Potrebna oprema: udžbenici, tabla, računalo, projektor.

Dizajn ploče: prezentacija.

Program usavršavanja: M.T. Baranov, T.A. Ladiženskaja. Ruski jezik. 6. razred

TIJEKOM NASTAVE

I. Organizacijski trenutak. (1 minuta.)

II. Provjera domaće zadaće. (5 minuta.)

Učenici zapisuju po sjećanju izjavu I. S. Turgenjeva o jeziku koji su naučili napamet.

III. Učiteljeva riječ.

Rad s tekstom. (5 minuta.)

– Pripremiti se za izražajno čitanje.

- Upiši slova koja nedostaju. Koje su vrste pravopisnih obrazaca pronađene u tekstu. Formulirajte pravila.

Nekada davno, još u kamenom dobu, živio je jedan čovjek. Bio je čovjek... primitivac, živio je u špilji i imao je vrlo malo... nade. Nije (mogao) ni čitati ni pisati - i (nije) htio ni čitati ni pisati - i dok je bio sit, bio je sretan. Zvao se Tegumai Bopsulai, što znači: Čovjek-noge-koji-nikad-ne-žuri, ali mi ćemo ga, dragi dječače, zvati jednostavno Tegumai, da skratimo. Mu postojala je žena, i poznavali su je Teshumai Tevindro, što znači: Žena-Koja-Postavlja-Previše-Pitanja, ali mi ćemo je, dragi dječače, jednostavno zvati Teshumai, da skratimo. I imao je kćerkicu koja se zvala Taffamai Metallumai, što znači: Djevojčica-koja-treba-dobro-udaranje-da-je-takva-namigolica, ali ja ću je zvati Taffy. Tegumai Bopsulai je vrlo volio sam nju, a njezina majka ju je jako voljela, i udarali su je mnogo rjeđe nego što je bilo potrebno, i svi troje je bilo sretno i sretan.

– Odakle ovaj odlomak? Kako je to povezano s prethodnom temom lekcije?

– Ovaj tekst će nam pomoći u svladavanju gradiva.

IV. Ponavljanje naučenog u 5. razredu.

Vježbe obuke (15 minuta.)

Vježba za razvoj vizualne memorije i vizualne motoričke percepcije.

Pročitajte tri šifrirane riječi i shvatit ćete o čemu ćemo danas razgovarati na satu. Savjet: u prvoj riječi trebate prekrižiti sva ista slova, u drugoj sva parna, u trećoj sva neparna. (Slajd 2.)

BF YAO VN YAE BT VIKA.
G LR YAA BF EI BK ZHA.
ZA GOSPODINA VF BO ZE TP AI MYA.

Pregled pitanja.

1. Što je fonetika? (Odgovori učenika)
(Grana znanosti i jezika koja proučava glasove, slogove i naglasak.)
2. Koje zvukove poznaješ? (Odgovori učenika)
(Samoglasnici i suglasnici.)
3. Na koje se skupine dijele suglasnici? (Odgovori učenika)
(Tvrdo i tiho, zvučno i bezglasno.)
4. Što je stres? (Odgovori učenika.) (Jače izdvajanje jednog od slogova pri izgovoru riječi.)
5. Što je slog? (Odgovori učenika.)
(Jedan samoglasnik ili više glasova izgovorenih zajedno.)
6. Što se u znanosti o jeziku podrazumijeva pod grafijom? (Odgovori učenika.)
(Skup znakova uz pomoć kojih se govor može pisati.)
7. Koje grafičke alate poznajete? (Odgovori učenika.)
(Slova, crtica, razmak i interpunkcija.)
8. Što je ortoepija? (Odgovori učenika.)
(Skup pravila za izgovor glasova i njihovih kombinacija, kao i postavljanje naglasaka.)

– Dakle, fonetika je cijelo stanje ogromnog kontinenta koje se zove “ruski jezik”. Da vidimo tko može pokupiti više riječi s korijenom - -von-.

odgovori: gramofon, gramofon, magnetofon, telefon itd.

– Pozadina, fonem je zvuk. Riječi se sastoje od fonema. Riječi se sastoje od slova. Koliko ih ima ruska abeceda?

Odgovor učenika.

– Kako su poslagana slova?

Odgovor učenika.

- Dečki! Pogledaj ploču. Tamo su napisana imena zemalja (odjeljci ruskog jezika). Poredajte ih abecednim redom.

Na stolu: Fonetika. Morfologija. Ortoepija. Grafička umjetnost. Pravopis.

Interpunkcija. Sintaksa. Morfemika. Rječnik. Gramatika.

Usmeni odgovori učenika.

IGRA “Tko je brži?” (Rad s rječnikom).

– Pronađi riječi na ploči u pravopisnom rječniku i pravilno ih zapiši. Kako se pišu ove riječi?

Na stolu: h...lovek, p...rupa, ...dezhda, sl...lunya..

– Svi glasovi fonema dijele se u dvije velike skupine. Koji?

- Koliko je tamo?

– Što mislite, kad bi se samoglasnici i suglasnici svađali tko je od njih važniji, tko bi pobijedio?

Odgovori učenika.

– Koliko slogova može imati riječ? Podijeli sljedeće riječi na slogove.

Rad se izvodi usmeno. Učitelj proziva riječ, učenici odgovaraju.

- Davno, još, kamen, čovjek, primitivno, pećina, nosi, odjeća, sretna, kćer.

Odgovori učenika.

Zagrijati se.

Uz pomoć gesta, djeca prikazuju pojedince određenog zanimanja. (2 minute.)

Ja sam trgovac
A ja sam pisar
Ja sam lijepa djevojka
ja sam krojačica,
ja sam umjetnik
A ja sam cirkusant
Ja sam najbolji liječnik na ovom području.
Ja sam akrobata bez obzira na sve...
Uvijek ćemo vam biti od koristi!
Svaki posao koji radimo je veličanstven,
Tko ćemo ti i ja biti?

Rad s udžbenikom.

– Prisjetimo se sada pravila prijenosa. Ispravi pogreške. Koja su pravila prekršena?

Na ploča: Drži, kamen, nos, čitaj, piši,

Jedan učenik radi za pločom, okomitim crtama dijeli riječi na slogove.

- Dečki! Napiši 3-4 riječi s pravilnom podjelom na slogove.

Učenici ispunjavaju zadatak.

– Prisjetite se po kojim se svojstvima odlikuju suglasnici i samoglasnici?

Odgovori učenika.

- Dopuni razlomke. (Slajd 16.)

Na ploča:

Koji se glasovi razlikuju između riječi sud - bit, krtica - kreda? Što se događa sa suglasnicima na apsolutnom kraju riječi? Navedite druge položaje u kojima se događa ista stvar (izgovoreno pred gluhim osobama).

– Izvršimo fonetsku analizu odabranih riječi teksta s kojim smo radili na početku lekcije: opcija 1 – imao je, volio; Opcija 2 – svi sretni. Prisjetimo se koji je redoslijed fonetske analize otvaranjem udžbenika na stranici 4. Međusobna provjera.

Selektivno diktat.

Sretna, još uvijek, djevojka, dečko, draga, žena. (Provjeravamo nakon snimanja).

Scena. Unaprijed pripremljeni učenici glume. (Elementi male dramatizacije.)

Vježbajte. Pažljivo promatrajte scenu. Zapiši u svoju bilježnicu odgovor na pitanje: Tko su Ćiril i Metod?

Konstantinu je sve u školi izgledalo zanimljivo i iznenađujuće, te je gnjavio starijeg brata pitanjima:

Kiril. – Zašto učitelj stalno govori grčki? Čuo sam da je u dućanu odlično govorio slavenski.

Metodija. - Dakle, u trgovini je. A u školi se zna govoriti samo grčki. Jer knjige, znanje – sve dolazi od Grka.

Kiril. – Zašto Slaveni nemaju svoje knjige?

Metodija. – Zato što ne znaš pisati na slavenskom.

Kiril. - Kao ovo? Pa ću uzeti i napisati "kuća".

Metodija. - Ali više nećeš pisati "Živim u kući", jer nećeš imati dovoljno slova.

Kirill (viče) – Shvatit ću!

U to vrijeme prolazila je njihova učiteljica. Čuo je kako braća razgovaraju.

Učitelj, nastavnik, profesor. "Zar ne znaš da su samo kultivirani jezici dostojni tinte i pergamenta - latinski i grčki?" Svi drugi jezici su grubi i barbarski, i ne možete pisati na njima!

Kiril. - Ne, možeš! Pa ću odrasti i smisliti slova za Slavene. Oni će napisati, i to ništa gore od Grka.

Student.

Godine su prošle. Braća Ćiril i Metod odrastali su i učili se. Ali san o stvaranju slavenske abecede nije napustio svog mlađeg brata. Namučio se i smislio početna slova, a od njih sastavio abecedu.

Provjera zadatka. Oni koji nisu riješili zadatak zapisuju rečenicu sa slajda. Objašnjenje pravopisa. (Slajd 18.)

Rad s tekstom. (5 minuta.)

– Koja je riječ istaknuta u tekstu?

- Što to znači?

O tome kako su u davna vremena učili pisati govorili su nam drevne ruske školske "bilježnice" pronađene u Novgorodu tijekom arheoloških iskapanja. Istina, ove bilježnice nisu kao naše. Već znamo da su u staroj Rusiji pisali na pergamentu. Ali pergament je bio skup materijal i, naravno, nije se koristio za nastavu u školi. “Bilježnice” koje su pronašli arheolozi dno su starog brezove kore Tueska, trake i komadi brezove kore, na kojem su oštrim predmetom izgrebana slova. Na jednom od komada brezove kore vidimo ćirilicu naškrabanu nevještom rukom (vidi sl. 1):

Riža. 1. Ćirilica

Kao što vidite, primjetno se razlikuje od abecede koju nas uče u školi. Osim toga, nedostaju neka slova - učenik još čvrsto ne poznaje abecedu. Na dnu tueske nalazi se takodjer abeceda, ali potpunija, bez praznina, a iza abecede ide cijela vjezba. Dječak koji je živio sredinom 13. stoljeća ispisuje slogove: “ba, va, ga...” i tako redom do “sha”, zatim: “be, ve, ge...”. Mjesta na brezovoj kori Bilo je dovoljno samo doći do sloga "si". Ali već smo shvatili da Onfim - dječak je izgrebao crtež na poleđini i napisao svoje ime - uči pisati slogove. Arheolozi su pronašli nekoliko crteža Onfima na brezovoj kori ispresijecanih školskim vježbama (vidi sliku 2).

Riža. 2. Nacrti Onfim.

Gledajući nevješte škrabotine, shvatite koliko brezove kore trebalo je otkinuti nesretne breze kako bi barem jednog dječaka naučili pisati.

Odgovori učenika. (Slajd 19.)

Zapišimo riječ brezove kore u pravopisnim ćemo rječnicima svoje natuknice dopuniti riječima iz 5. vježbe, 5. str. Uvijek ih pravilno izgovaraj.

(Kućica za ptice, jaja, abeceda, centimetar, glazba, naravno, dosadno, namjerno, kao i obično...)

V. Učvršćivanje materijala. (7 min.)

– Koje smo dijelove ruskog jezika danas zapamtili? Zapišite to u svoje radne bilježnice.

– Na koje se skupine dijele samoglasnici? Suglasnici?

– Koje sibilantne suglasnike poznaješ?

– Kako se u pisanju predstavlja glas [j]?

– Kada se umjesto zvučnih suglasnika izgovaraju njihovi parni bezvučni suglasnici, a kada se umjesto bezvučnih suglasnici izgovaraju njihovi parni zvučni suglasnici?

– Tko su Ćirilo i Metodije?

VI. Sažimanje lekcije. Prisjetimo se “Semafora”! (3 min.)

– Crtaš crvenog smajlića ako ti gradivo nije jasno; žuta, ako se djelomično razumije; zelena ako sve razumiješ.

VII. Domaća zadaća (2 min.):

Tekst je zapisan u radnoj bilježnici. Dovršite zadatak umjesto njega.

Ovo je veliko otkriće i doći će dan kada će ljudi to zvati sposobnošću pisanja. Za sada ćemo jedni drugima umjesto pisama slati slike, a na slikama - i sami ste vidjeli - nije ih uvijek moguće razumjeti kako treba. Ponekad izađe najluđa put(n, nn)ica. Ali doći će vrijeme, o dijete plemena Tegumai, kada ćemo izmisliti slova i naučiti čitati i pisati uz pomoć slova - i tada više nećemo griješiti.

  1. Upoznali ste se s dva ulomka iz djela R. Kiplinga “Kako je napisano prvo pismo”. Što ste naučili iz prvog odlomka? Što je s drugom?
  2. O kakvom velikom otkriću govorimo? (O ovome možete čitati ako pročitate cijelu priču.)
  3. Upiši slova koja nedostaju. S kojim vrstama pravopisa ste se susreli?
  4. Izvršite fonetsku analizu riječi Prijatelj.

Naučite riječi zapisane u rječnicima.

Reference :

  • Udžbenik ruskog jezika za 6. razred. uredio M. T. Baranova, T. A. Ladyzhenskaya i drugi, Obrazovanje, 2000.
  • Lifshits A. Povijest ruskog pisma za školsku djecu. http://lit.1september.ru/articlef.php?ID=200202004
  • Analiza lekcije s gledišta njezine popravne i razvojne usmjerenosti.

    Koraci lekcije

    Korektivni i razvojni rad

    I. Organizacijski trenutak

    Stvaranje povoljne atmosfere.

    II. Provjera domaće zadaće.

    Razvoj pamćenja, razvoj pravopisne budnosti.

    III Riječ učitelja. Rad s tekstom.

    Razvoj verbalnog i logičkog mišljenja.

    Izražajno čitanje.
    Vježbanje pravopisnih vještina.
    Razvijanje pravopisne budnosti.

    IV. Ponavljanje naučenog u 5. razredu. Vježbe obuke.

    Samopostavljanje ciljeva: (odgovori 2-3 učenika na temelju ključnih riječi)

    • Shvatio sam da ćemo danas u razredu govoriti o dijelovima ruskog jezika - fonetici, grafici i pravopisu;
    • Želim se sjetiti kako pravilno izvoditi fonetsku analizu, pravilno pisati, pridržavajući se pravila, govoriti, poštujući pravopisne norme.

    Razvijanje pravopisne budnosti i vizualne percepcije.
    Vježba za razvoj vizualne memorije i vizualne motoričke percepcije.

    Razvoj fonemske svijesti.
    Razvoj slušne percepcije.
    Ispravljanje određenih aspekata mentalne aktivnosti, psiho-emocionalne sfere.
    Bogaćenje rječnika i širenje predodžbi o svijetu oko nas.
    Razvoj leksičkih i gramatičkih sredstava jezika.
    Razvoj usmenog koherentnog govora.
    Razvoj kreativnih sposobnosti.
    Korektivno-razvojna vježba s elementima male dramatizacije radi prebacivanja, rasterećenja i sprječavanja preopterećenosti.
    Razvoj komunikativnih govornih funkcija koje olakšavaju rad na gramatičkom oblikovanju govora.

    Njegovanje brižnog odnosa prema riječima.

    V. Učvršćivanje materijala

    Korekcija smetnji u razvoju emocionalne i osobne sfere.
    Razvijanje verbalno-logičkog mišljenja i osnovnih misaonih operacija.
    Korekcija pojedinih aspekata mentalne aktivnosti.
    Ažuriranje rječnika.
    Korekcija poremećaja pisanog govora.
    Ispravljanje nedostataka individualnog znanja.

    VI. Sažetak lekcije

    Razvoj osnovnih mentalnih operacija i korekcija pojedinih aspekata mentalne aktivnosti.
    Razvijanje vještina i sposobnosti za adekvatnu samoprocjenu svojih aktivnosti (djeca ocjenjuju svoje aktivnosti pomoću "semafora").
    Ažuriranje vokabulara.
    Razvoj usmeno koherentnog govora.
    Poticanje samostalnog donošenja odluka.
    Formiranje stabilnog i adekvatnog samopoštovanja. Razvijanje smislenosti u svladavanju gradiva.

    VII. Domaća zadaća

    Razvoj emocionalne i osobne sfere.
    Pojasnite domaću zadaću sa svakim učenikom.
    Korištenje međupredmetnih veza u cilju razvoja mišljenja.
    Razvoj usmenog i pisanog govora.
    Širenje ideja o svijetu oko nas.



    Svidio vam se članak? Podijeli