Контакти

Віднімання 16. Додавання. Віднімання (16 год). Вирішення задач. Вдосконалення обчисли

Тема: Віднімання виду 16 -

Цілі:скласти таблиці віднімання для випадків виду 16 - і провести роботу, спрямовану на їх запам'ятовування

розвивати вміння розв'язувати складові завдання. розвивати мислення, мова, пізнавальні інтереси,

Виховувати інтерес до предмета, виховувати кохання та дбайливе ставлення до природи

Заплановані результати:уч-ся навчаться виконувати віднімання чисел з переходом через десяток не більше 20; використовувати термінологію при складанні та читанні математичних рівностей; вирішувати та моделювати за допомогою схем складові завдання; виконувати завдання творчого та пошукового характеру; контролювати та оцінювати свою роботу та її результат.

Методи: словесний, частково-пошуковий, пояснювально-ілюстративний

Обладнання:картки із завданнями для роботи, алгоритм віднімання, кола для рефлексії, картини тварин

Хід уроку

    Організація класу

Ось і продзвенів дзвінок.

Починається урок.

Дуже тихо ви сідаєте.

І працювати не лінуйтеся.

-Нехай урок принесе нам радість спілкування.

Сьогодні, хлопці, у нас з вами незвичайний урок - урок-екскурсія. А куди ми з вами відправимося, ви дізнаєтесь, якщо вирішите приклади.

5+6=.. п 7+7=..о 8+8=…з

6+7 = .. про 13-5 = ... р 12-3 = .... а

ЗоопаркЦе музей живої природи, в якому ви можете познайомитися з представниками тваринного світу нашої планети.

Каліграфічна хвилинка

Отже, почнемо наш урок. Відкриємо зошити та запишемо число, класна робота

Дикі звірі запрошують нас до себе у гості. Але щоб до них увійти, потрібно купити квитки.

Давайте придбаємо квитки. Квитки для школярів коштують 6 дес.1 одиниця тенге.

Скільки це буде? (61)

Скільки дітей хочуть відвідати зоопарк, дізнаєтесь відгадавши число, в якому 1 десяток 6 одиниць (16)

Давайте напишемо це число

Яке це число? (двозначне)

Назвіть сусідів цього числа. 15, 16

2.Актуалізація знань

Першим нас зустрічає птахфламінг о.Тих пройдемо повз нього.Ршивши матем диктант ми дізнаємося про цього птаха.

Математичний диктант (1 учень на дошці)

1) Запишіть число, у якому 2 дес.5 од. 25

2) Запиши різницю чисел 40 і 10 40

3) 1 доданок 30, 2 доданок 20 Чому дорівнює значення суми-? 50

4) Збільшити 10 на 5 15

5) 12 мінус 8 4

6) до 90 додали число 10

7) запиши число, наступне 6 7

-Перевіримо.

Про що свідчать ці числа?

(Оповідання про фламінго, тигра)

Живуть фламінго 25-30 років. Наприкінці 50-х років, в Казахстані налічувалося близько 50 тисяч фламінго. а зараз їх там залишається не більше 15 тисяч. . Вага у цих птахів 4 кг.

У сімействі диких кішок -тигр найбільший звір. Тіло його завдовжки до 4 метрів. Добовий прибуток до 30 км. Постійних пар тигри не утворюють. Тигриця виношує своїх дитинчат 100 діб. У неї народжуються 2-4 тигреня. У 1947 році в нашій країні заборонено полювання на тигрів, а вилов для зоопарку допускається лише за спеціальним дозволом.

4.Нова тема

Не так просто пройти тихо повз відпочиваючого звіра. Але ми впоралися із завданням.

У наступному вольєрі живе тигр. Тигр зіпсував усі приклади, стер відповіді

Давайте вирішимо їх разом. (Він вказує тему уроку 16 -)

Самовизначення до діяльності.

Хто здогадався, як звучатиме наша тема? 1 6 - *

-Чого ми маємо навчитися?

Правильно! А скільки способів віднімання ви знаєте?

Які знання нам знадобляться для одного способу?

(Склад числа 16, таблиця додавання)

А які знання нам знадобляться для двох способів?

(віднімання частинами)

(Вивчення нового матеріалу)

Працюємо за алгоритмом (на дошці еталон 16 - забираємо частинами)

Хто хоче мені допомогти?

На дошці з'являється запис

16 -8 =8 1 6 – 6 – 2 =

Молодці!

5.Установка на заучування

- Хлопці, давайте прочитаємо наші висловлювання хором

Це ви маєте запам'ятати.

6.Закріплення вивченого

- Який наступний етап уроку має бути? (повторення)

- А навіщо це потрібно?

Де це нам може стати в нагоді?

Фізкульхвилинка

Хлопці у зоопарку, є ще озеро з водоплавними тваринами. Вони тихо плавають і відпочивають. Давайте ми теж з ними трохи відпочинемо.

Гарні журавлі, журавлі летіли

І на воду сіли.

Сіли, посиділи, знову полетіли

Журавлі летять, крилами махають,

Прогнулися над водою, хитають головою

Прямо і гордо вміють триматися

Дуже безшумно на воду сідають.

Робота над пройденим матеріалом.

Робота над завданням

1) На березі озера сиділи 6 журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

Назвіть умову задачі

Які слова беремо для короткого запису?

Прочитай питання завдання.

Що потрібно знати, щоб відповісти на питання?

Кіль журавлів на березі і кол. журавлів в озері.

1) 6+2 -8 (в озері)

У світі 14 видів журавлів. Ці птахи перебувають під загрозою зникнення.

2) Вирішивши рівняння, ми можемо дізнатися цікаве про левів

Х +9 = 16 х-8 = 8

Х = 7 х = 16

Пазурі лева у довжину можуть досягати 7 сантиметрів.

середня тривалість життя левів – 16 років. А ось у неволі вони зазвичай не живуть довше 11 років.

3) Самостійна робота. У наступному вольєрі живе архар. Він приготував для нас завдання для самостійної роботи

Який наступний етап роботи на уроці?

А навіщо потрібна самостійна робота? Що вона нам дасть?

Виберіть собі завдання під силу. Працюйте.

1 рівень

2 рівень

3 рівень

10. Перевірка самостійної роботи

- Хто вибрав 1 стовпчик? Встаньте.

Хто вибрав 2 стовпчики? Встаньте

Порівняння із рішенням однокласників.

До чого закликають наші друзі у зоопарку

Чому потрібно берегти природу?

Чи не забруднюйте воду!

Не ображайте тварин!

Не засмічуйте природу! Адже природа наш спільний будинок! У руках людина, а значить у наших руках краса і багатства рідної Землі.

Домашнє завдання

11. Рефлексія

- Чому ви навчалися на уроці?

Де це вам знадобиться?

Які завдання вам сподобалися? Чому?

Які не сподобалися? Чому?

Я задоволений своєю роботою

Працював добре, але були помилки

Мені потрібна допомога

12.Підсумок уроку Дякую всім за урок.

5+6=.. п 7+7=.. про 8+8=… з

Якщо, розставте числа в порядку зменшення, то дізнаєтеся, куди ми сьогодні вирушимо

5+6=.. п 7+7=.. про 8+8=… з

6 +7 = .. про 13-5 = ... р 12-3 = .... а

Якщо, розставте числа в порядку зменшення, то дізнаєтеся, куди ми сьогодні вирушимо

5+6=.. п 7+7=.. про 8+8=… з

6 +7 = .. про 13-5 = ... р 12-3 = .... а

Якщо, розставте числа в порядку зменшення, то дізнаєтеся, куди ми сьогодні вирушимо

5+6=.. п 7+7=.. про 8+8=… з

6 +7 = .. про 13-5 = ... р 12-3 = .... а

Якщо, розставте числа в порядку зменшення, то дізнаєтеся, куди ми сьогодні вирушимо

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

2. *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) * + 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

*+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

5+6=.. п 7+7=..о 8+8=…з

6+7 = .. про 13-5 = ... р 12-3 = .... а

Якщо, розставте числа в порядку зменшення, то дізнаєтеся, куди ми сьогодні вирушимо

________________________________________________________

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

_____________________________________________________________

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

_________________________________________________________________

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

_________________________________________________________________

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

___________________________________________________________________

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

На березі озера сиділи шість журавлів. А в озері плавали на 2 журавлі більше. Скільки всього журавлів у зоопарку?

Дата проведення 05.05.2016р.

Тема урока

Випадки віднімання виду 16 -

Тип уроку

Вивчення нових знань

Форми навчання

Фронтальна, індивідуальна, групова

Методи навчання

Словесна, наочна, практична

Цілі і завдання

Закріплювати знання складу числа, назв компонентів при додаванні та відніманні;

Формувати вміння розв'язувати задачі;

Сприяти розвитку вміння порівнювати, доводити і робити висновки;

Сприяти вихованню культури поведінки.

Заплановані

результати

УУД

Предметні:

Виконання віднімання з переходом через десяток у випадках 16-□;

Використання набутих математичних знань для пояснення;

Виконання завдань творчого та пошукового характеру;

Застосування знань та способів дій у змінених умовах;

Вміння контролювати та оцінювати свою роботу та її результат.

Метапредметні:

Регулятивні:

Вміння визначати мету діяльності на уроці за допомогою вчителя;

Вміння знаходити кошти для її здійснення: складання плану та визначення

послідовність своїх дій;

Вміння відрізняти правильно, виконане завдання від неправильного;

Осмислення своїх вчинків, вміння їх аналізувати та пояснювати.
Пізнавальні:

Вміння знаходити та виділяти необхідну інформацію (робота з пам'яткою);

Встановлення аналогії, вміння передавати інформацію усним, письмовим та цифровим

способом;

Вміння складати логічні ланцюжки, вміння розмірковувати та доводити свою точку зору;

Створення алгоритму дії при вирішенні проблем пошукового характеру, як

самостійно, і з допомогою вчителя.

Комунікативні:

    Вміння вести розмову на уроці;

    Вміння слухати та розуміти мову інших;

    Вміння спільно домовлятися про розподіл участі у групі;

    Вміння виконувати різні ролі у групі (лідера, виконавця)

Особистісні:

    Розвиток навичок співробітництва;

    Формування шанобливого ставлення до іншої думки;

    усвідомлення важливості історичних подій, патріотизм;

    Розуміння знань для людини, бажання вчитися, правильно ідентифікувати себе з позицією школяра

Технічні засоби навчання

Проектор, ноутбук, підручник,презентація до уроку, дошка

Устаткування

Іграшка їжачок, картки з прикладами (різного кольору та форми – різнорівневі), листи самооцінювання – іскорки, вічний вогонь – заготівля, клей.

I . Організаційний момент

Завдання: емоційна, психологічна тапідготовка учнів до засвоєння матеріалу, що вивчається.

Налаштовує дітей на урок та отримання нових знань

Слухають, перевіряють своє робоче місце, налаштовуються працювати.

Вітаю! Подивіться на сусіда по парті, посміхніться один одному, кивком побажайте всім успішної роботи. Сідайте. А тепер скажемо чарівну фразу:

«Ми все хочемо на світі знати,

Щоб дорослим допомагати!

Особистісні:

Розуміти знання для людини, мати бажання вчитися, правильно ідентифікувати себе з позицією учня

II . Мотивація навчальної діяльності учнів

Завдання: мотиваційна підготовка учнів до засвоєння матеріалу, що вивчається.

Організовує актуалізацію вимог до учня з боку навчальної діяльності.

Створює умови виникнення в учнів внутрішньої потреби включення у навчальну діяльність.

Слухають та відповідають на запитання вчителя.

Приймають навчальнуЗавдання, готуються до подальшої роботи.

Хлопці, до нас на урок прийшов їжачок.

Він вирішив подивитись, як ви працюєте на уроці.

А яке правило у написанні слова їжачок ви почули?

Хлопці, а який сьогодні день тижня? -А Яке число?

А якою цифрою позначено? А скільки не вистачає до 10? А яке завтра число?

А якою цифрою позначимо число завтра?

А яке вийде, якщо цифра 6 перевернеться «з ніг на голову»?

Хлопці, я хочу запалити вічний вогонь на згадку загиблих героїв ВВВ, та тільки в мене нічого не виходить, а вогню немає.

У вас на партах лежать іскорки, вони не прості, а чарівні, не небезпечні і обпектися ми не зможемо. Проте протягом уроку ми намагатимемося їх запалити, але все залежить від вас. Кожен оцінюватиме себе протягом уроку, розфарбовуватиме частини іскорки у потрібний колір.

Комунікативні:

Формувати вміння спільно домовлятися: вміти слухати та розуміти мову інших.

Особистісні:

Формувати емоційне ставлення до школи та навчальної діяльності, почуття патріотизму, гордості за свою країну.

Регулятивні:

Формувати вміння організовувати свою діяльність під час уроку.

III . Постановка цілей та завдань уроку.

Усний рахунок. Актуалізація знань.

Завдання: створити проблемну ситуацію;забезпечити мотивацію та прийняттяучнями мети навчально-пізнавальної діяльності; актуалізувати опорнізнання та вміння.

Проводить усний рахунок з математичнимвіялом. Контролює та фіксує відповіді дітей.

Організовує роботу з визначення теми та формулювання цілей уроку.

Пробуджує інтерес до новоїінформації.

Проводить фізхвилинку для очей знаступним завданням.

Створює проблемну ситуацію, підводить додітей до нової теми

Грають у математичну гру «Мовчанку», використовуючи математичний віяло. Самі

Під керівництвом вчителя формулюють тему та цілі уроку.

    Гра «Десяточка»

Але спочатку пограємо,

Мовчки, усно обчислюємо.

Та дивіться, не позіхайте,

Відповідь швидко піднімайте!

Перевіряємо свою відповідь,

Хтось помилився, а хтось ні.

(1 доданок - 6, 2 доданок - 5;

12 зменшити на 2, а потім ще на 5;

13 зменшити на 3 потім ще на 4;

сума чисел 9 та 3;

покажіть 1десяток та 4 одиниці;

суму чисел 10 та 4.)

Працював без помилок – зафарбуй частинку іскорки у жовтий колір. Припустився помилки – зелений колір. Не зміг виконати завдання – червоний.

    Фізхвилинка для очей

Багато квітів нам їжачок приніс,

Ось лілія, конвалія, гвоздика і флокс,

Ось айстра, ромашка, мак і мімоза,

Ірис, фіалка, тюльпани та троянда.

Два дзвіночки, два кульбаби,

Скільки кольорів отримали від їжачка?

Прошу вас відповідь якнайшвидше мені дати.

(16 кольорів)

Правильно. А для кого ці квіти приготував їжачок? А чому саме така кількість квітів хтось здогадався?

Тема нашого уроку: віднімання з числа 16.

Регулятивні:

Формувати вміння визначати мету діяльності на уроці;

вибирати дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації.

Пізнавальні:

Формувати вміння отримувати інформацію; розуміти задане питання, відповідно до нього будувати відповідь в усній формі.

Комунікативні:

Вміти оформляти свої думки в усній формі; виконувати взаємоперевірку;

адекватно приймати свої помилки;

знаходити свої помилки та помилки товаришів.

IV . Первинне засвоєння нових знань.

Хвилина цифропису.

Завдання: побудувати план дій тазафіксувати його у мові.

Організовує роботу у робочому зошиті.

Формулює завдання, спонукає до міркування та висловлювання своєї думки.

Контролює роботу учнів із матеріалом, що спричинив утруднення.

Здійснює перевірку знань з вивченого матеріалу.

Організує взаємоперевірку між учнями у парах.

Надає допомогу при формулюванні висновку з теми, що вивчається.

Організує роботу в парах із закріплення нового алгоритму віднімання.

Оформлюють записи в зошиті: дата, вид роботи, хвилина цифрописання (16).

Розбирають число 16 за складом та на суму розрядних доданків.

Відповідають питання вчителя.

Працюють за картками (різнорівневі завдання.)

Беруть участь в обговоренні питань, навчаються аргументувати свою відповідь, контролюють правильність та акуратність власних записів.

Самісебе перевіряють, оцінюють етап уроку, зафарбовують частинку іскри.

1.Робота в зошити.

Відкрийте зошити, покладіть правильно, напишіть число.

Хто підкаже, чим ми займемося на хвилинці цифропису? Правильно, хвилина цифрописання - число 16.

Слідкуємо за посадкою, за правильністю написання.

Що ви можете сказати про цю кількість?

(Вона йде за числом 15, передує числу 17; воно менше 17 на 1 і більше числа 15 на 1; двозначне: у ньому 1 десяток та 6 одиниці.)

2.Робота за картками.

На партах лежать завдання в обгортках

Кому дісталися трикутні обгортки?

А кому квадратні? А рожеві обгортки якоїсь форми? А яку геометричну форму складуть усі обгортки?

Розгорніть обгортки та виконайте завдання.

Гра «Будиночок»

16 16 16 9 8 7

7 8 ? ? 9 6 ? 6 ? 6 ?

Поміняємося картками в парах,

Виконаємо взаємоперевірку.

3. Розбір нового матеріалу.

Як виконували обчислення?

16-9

4.Робота біля дошки. Запис прикладів із усним поясненням.

Подивіться у свій зошит. У зошит сусіда. Хтось задоволений своєю роботою. Кого можна пожурити, кому було важко?

Чому ми навчалися, виконуючи це завдання?

Розфарбуйте наступну частинку іскорки.

Регулятивні:

Складати план та послідовність дій.

Пізнавальні:

Використовувати загальні прийоми виконання обчислень.

Комунікативні:

Задавати питання, необхідних організації своєї діяльності.

Регулятивні:

Вчитися відрізняти правильно виконане завдання від неправильного; брати участь в оцінці та обговоренні результатів, отриманих при спільній роботі в парах.

V . Фізкультхвилинка

Організує фізкультхвилинку длявідновлення працездатності учнів.

Проводять самі і повторюють рухи запровідним.

Оцінюють своє старання у іскорці.

Щось усі ви позіхали,

Ох, мабуть, втомилися.

Пропоную пограти,

Наші ніжки порозім'яти!

Фізкультхвилинка

Комунікативні:

Вміння організовувати, виконувати за зразком, уміння вести колективну діяльність через гру.

VI . Первинне закріплення

Завдання: зафіксувати у зовнішній промовіалгоритм віднімання, розв'язання задач

Формулює завдання, створює емоційнийнастрій, забезпечує мотивацію таорієнтування виконання завдань,організовує роботи у групах.

Організовує роботу з аналізу завдання.

Організує роботу у зошитах

Виконують завдання з раніше виробленогоалгоритму дій.

Проводять аналіз завдання, знаходять рішення підкерівництвом вчителя.

Самостійно записують рішення у зошит.

Виконують самоперевірку, оцінюють своюроботу у іскорці.

1.Робота за підручником. Робота біля дошки з розмовою – стор.87.

2. № 1 стор.87 (усно)

2. Розбір завдання (стр.87 № 3) (Вчитель читає умову завдання).

Про що йдеться у завданні?

Скільки дівчаток молодших класів?

Що нам відомо про кількість дівчаток зі старших класів?

Чи є цей текст завданням?

Оформлення короткого запису в робочому зошиті та розв'язання задачі біля дошки.

Перевірте розв'язання задачі та оцініть своє старання у іскорці.

Комунікативні:

брати активну участь в обговореннях, що виникають на уроці, використовувати мову для регуляції своїх дій.

Регулятивні:

Вміти самостійно планувати та виконувати свої дії на знайомому навчальному матеріалі.

Пізнавальні:

Використовувати загальні прийоми розв'язання задач.

VII . Контроль засвоєння знань,

до оррекція допущених помилок.

Самостійна робота.

Завдання: перевірка рівня сформованостіобчислювальних навичок та вмінняпорівнювати.

Організує роботу у зошитахз наступною перевіркою.

Самостійно виконують роботу у зошитах, контролюють правильність таакуратність власних записів, оцінюютьсвою роботу та роботу товаришів.

Оцінюють своюроботу у іскорці.

Зовсім небагато, і наша іскорка спалахне. Бракує ще одного завдання.

1. Самостійна робота (стр.87, підручник.)

Руки – на місці,

Ноги – на місці,

Лікті біля краю,

Спинка – пряма!

Давайте перевіримо наше завдання. Порівняйте свою відповідь із відповіддю сусіда по парті.

Не забудьте оцінити свою роботу та розфарбувати останню частинку іскри.

Регулятивні:

Діяти з урахуванням виділених учителем орієнтирів, адекватно приймати оцінку вчителя та партнера; орієнтуватися у підручнику та зошити, накопичувати досвід у використанні елементів математичної символіки.

Особистісні:

Усвідомлювати свої можливості у навчанні.

Пізнавальні:

Виконувати практичну роботу, отримувати необхідну інформацію із практичної діяльності та власного досвіду.

VIII . Рефлексія

(підбиття підсумків уроку)

Завдання: узагальнити та оцінити отримані на уроці знання.

Організовує рефлексію.

Аналізує учнів під час уроку.

Організовує самооцінку навчальної діяльності.

Відповідають питання вчителя.

Аналізують свою діяльність на уроці.

Висловлюють свої емоції щодо уроку.

Виконують колективне оформлення "Вічного вогню" на дошці.

Молодці! Наш урок добіг кінця. Зараз вам доведеться дуже серйозна робота - потрібно закінчити пропозиції за схемою.

запам'ятав... і знаю

навчився …

Я зміг …

Важко …

Постараюсь …

А тепер настав час запалити «Вічний вогонь». Цю роботу ми зробимо разом. І вшануємо пам'ять героїв ВВВ.

Велике спасибі вам, хлопці, ви своєю роботою принесли величезне задоволення мені та їжу. Молодці! Усі працювали чудово!

Комунікативні:

Формулювати власну позицію та думку.

Пізнавальні:

Визначати і називати прийоми віднімання частинами, записувати рішення в зошит.

Регулятивні:

самооцінка діяльності під час уроку.

Особистісні:

Усвідомлювати мотивацію навчальної діяльності.

Лецьких Л.А.
вчитель початкових класів
МАОУ ЗОШ №21, м.Кунгур
Т е м а: ВИПАДКИ ВІДЛІНЕННЯ: 16 –
Педагогічна мета: створити умови для ознайомлення з випадками
віднімання однозначних чисел із числа 16 з переходом через десяток;
закріплення умінь вирішувати завдання та вираження вивчених видів; розвитку
навичок усного рахунку.
Заплановані результати (предметні):
знати випадки віднімання
однозначних чисел із числа 16 з переходом через десяток; вміти вирішувати
складові задачі.
Універсальні навчальні дії (метапредметні):
Регулятивні:
вміти виконувати самоперевірку за зразком або
контрольному листу, контроль у формі звірення способу дії та його
результату із заданим еталоном з метою виявлення відхилень та відмінностей від
зразка.
Комунікативні: вміти слухати та вступати в діалог, брати участь у
колективне обговорення.
Пізнавальні: вміти здійснювати пошук необхідної інформації для
виконання навчальних завдань; використовувати знаковосимволічні засоби,
в тому числі моделі та схеми для вирішення навчальних завдань.
Особистісні: мають уявлення про моральні норми поведінки на
уроці.
Сценарій уроку
I. Каліграфічна хвилина.
8 8 8 8 8 8 8 8
16 16 16 16 16 16
ІІ. Усний рахунок.
1. «Ланцюжок».

2. "Шифрування".
- Розшифруйте слово, дізнайтесь ім'я хлопчика.
(Зашифроване ім'я – Андрій.)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розгляд випадків віднімання однозначних чисел із числа 16 с
переходом за десяток.
На дошці записані різниці:
16 – 7
– Як знаходитимете значення даних виразів. (Двома способами.)
2. Запис таблиці віднімання з числа 16.
У зошитах учні записують (з коментуванням) т а б л і ц у:
16 – 7 = 9
16 – 9 = 7
IV. Рішення виразів. Закріплення знання табличного додавання та
16 – 8 = 8
16 – 8
16 – 9
віднімання.
Устно виконують завдання 1 (с. 87 підручника).
Фізкультхвилинка
З коментуванням виконують завдання на дошці: учні вставляють
пропущені числа, доводячи правильність свого вибору.
Наприклад:
16 – 6 –
Різниця чисел 16 та 6 дорівнює десяти.
Для того щоб вийшло число 7, потрібно від десяти відняти три, значить,
= 7.
пропущено число 3:
16 – 6 – 3 = 7.
13 – 3 +
Тринадцять зменшити на три, вийде десять. Щоб вийшло число 18
= 18
слід до десяти додати 8:
13 - 3 + 8 = 18. І т. д.

V. Робота над завданнями.
1. Вирішення простих завдань.
Учні читають завдання 2 (с. 87 підручника 2).
– Прочитайте умову. Про що в задачі питається?
- Складемо схему завдання:
– Запишіть рішення та відповідь завдання. (16 - 6 = 10 (год.). Відповідь: 10 осіб.)
Фізкультхвилинка
2. Розв'язання складових задач.
Учні читають завдання 3 (с. 87 підручника), виділяють умову та питання,
називають дані та шукані числа, складають (під керівництвом вчителя)
стислий запис, з самотністю (з подальшою фронтальною перевіркою)
записують рішення, формулюють та записують відповідь.
1) 6 - 2 = 4 (д.) зі ст. кл.
2) 6 + 4 = 10 (д.) всього.
Відповідь: всього 10 дівчаток, з них 4 з
старших класів.
Учні в парах вирішують задачу 1 (с. 44 зошити) з наступною
с а м о п о в е р к о й.
VI. Робота над розвитком спостережливості, логічного мислення.
1. Не обчислюючи, визначте, значення якої суми більше:
1 + 3 + 5
2 + 4 + 6
– Доведіть, що ви маєте рацію.
2. Яка постать не намальована?
Відповідь: не намальовано п'ятикутника.
3. Гра "в слова" (с. 87 підручника).
Відповідь: 1) Вітя становив 12 слів; 2) у Віті залишилося 3 слова.

Урок математики. 1 клас.

Вчитель початкових класів МБОУ «ЗОШ с. Широкий Карамиш Лисогірського р-ну Саратовської області». 10. 05. 2018р.

Тема: Віднімання виду 16 - □.

закріплювати знання складу числа, назв компонентів при додаванні та відніманні;

формувати вміння вирішувати завдання на дві дії;

сприяти розвитку вміння порівнювати, доводити та робити висновки;

сприяти вихованню культури поведінки.

Обладнання:Підручник Математика 1кл. , Частина 2. Моро М. І. ,М. А. Бантова, ноутбук, мультимедійний проектор, екран.

Хід уроку.

I.Організаційний момент.

Ось і продзвенів дзвінок,

Починається урок.

Дуже тихо ви сідаєте

І працювати не лінуйтеся.

Відповідатимемо активно,

Добре поводитися,

щоб гості дорогі

Захотіли знову прийти.

Слайд 1.

Настала весна, співають птахи, світить сонечко. На ваших партах лежать малюнки сонця та хмари. Підніміть рисунок, який відповідає вашому настрою. Хочеться, щоб гарний настрій зберігся до кінця уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми мандруватимемо з героїнею однієї казки. Послухайте загадку та скажіть, як її звуть.

Бабуся внучку дуже любила,

Шапочку червону їй подарувала.

Дівчинка ім'я забула своє..

Ану, підкажіть, як звали її?

(Червона Шапочка.)

Слайд 2

Разом із Червоною Шапочкою ми підемо до бабусі. Потрібно бути дружними, кмітливими, тому що в дорозі вам зустрінеться багато перешкод.

Слайд 3.

1. Гра «День та ніч».

Першою ми зустріли сову. Вона пропонує вам обчислити значення виразу. Коли я говорю слово день, ви запам'ятовуєте два перших числа та знак арифметичної дії, записаний між ними. На слові ніч ви заплющуєте очі та обчислюєте. Я знову вимовляю слово день, ви відкриваєте очі. Згадуєте вашу відповідь, запам'ятовуєте наступний знак арифметичної дії та третє число. На слові ніч ви знову заплющує очі і виконуєте обчислення і т.д.

(8+2-3+4-5+10)

-Що можете сказати про число 16?

Слайд 4.

Воно слідує за числом 15, передує числу 17; воно менше 17 на 1 та більше 15 на 1; двозначне; у ньому 1 десяток та 6 одиниць.

Як можна уявити число 16 сумою двох доданків?

16 це 9 та 7; 16 це 8 та 8 і т.д.

2. Хвилина чистописання.відкриємо зошити, запишемо число, класна робота)

-Пропишіть число 16 у зошиті, але спочатку розімнемо пальчики.

Учні поєднують по черзі спочатку мізинці, потім безіменні пальці і т.д., потім ляскають у долоні. Слідом за цим вони почергово масажують пальці від основи до нігтя на зовнішній стороні.

3. Знаходження невідомих компонентів додавання та віднімання.

Слайд 5.

Ми вийшли на сонячну галявину. Які числа пропущено?

-Як знайти невідомий доданок?

-Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.

-Як знайти невідоме зменшуване, віднімається?

- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до різниці додати віднімання. Щоб знайти віднімання, потрібно зменшуваного відняти різницю.

ІІІ. фізкультхвилинка. (Метелик)

IV. Робота над новою темою.

Слайд 6.

Сонечко звільниться, якщо ми впораємося із завданням.

Як виконаємо обчислення?

(Відповіді учнів)

Слайд 7.

Подивіться, хто нас зустрічає? Це їжачок. Він пропонує вирішитизавдання про гриби. Якщо ви вирішите завдання правильно, то їжачок віддасть всі гриби. Це гостинці для бабусі.

Молодці, хлопці! Їжачок залишився задоволений вашою активністю.

V. Фізкультхвилинка для очей.

Використовувати тренажер: Кулі/Метелики

VI. Закріплення дослідженого матеріалу.

Слайд 8.

Ми все ближче підходимо до будинку бабусі, але нам назустріч вибіг злий, підступний вовк. Він хоче нас обхитрувати. Але ми сміливіші за нього і сильніші. Ми впораємося з його завданнями.

    Розв'язати завдання (самостійно).

Червона Шапочка несла бабусі 6 пиріжків з капустою, а з варенням на 2 пиріжки більше. Скільки пиріжків з варенням було біля Червоної Шапочки? Скільки всього пиріжків було біля Червоної Шапочки?

2. -Ось і підійшли до будинку бабусі. Щоб увійти в будинок треба піднятися драбинкою.

Два учні виходять до дошки та виконують обчислення, «піднімаючись» з різних боків сходів.

16 – 7 16 – 9

Інші працюють у парах (самоперевірка-картки з відповідями картинка та літера-пазл на звороті. У результаті складаємо слово МО-ЛО-ДЦ-И!)

1 пара: 2 пара: 3 пара: і т.д.

15-4= ; 14-6= 13-4=; 12-6= 11-7=; 11-8=

18-7=; 16-8 16-7=; 10-4= 12-8=; 12-9=

19-8=; 15-7= 11-2=;15-9= 10-6=; 10-7=

(відповіді зі зворотного боку:

11 та 8) 9 та 6; 4 та 3;


Молодці, хлопці. Ви впоралися з усіма завданнями. Ось і бабуся нас зустрічає.

Слайд 9.

VII. Підсумок уроку.

Слайд 10.

Ми допомогли Червоній Шапочці дістатися бабусі.

Який у вас зараз настрій? Покажіть. (Діти піднімають малюнок із зображенням або сонечка, або хмарки).

Чому ми сьогодні навчалися на уроці?

Що вдалося/не вдалося?

Що вам сподобалося на уроці?

Задоволені своєю роботою?

Рефлексія:Вбираємо наше «Дерево настрою» (стиглі яблука-все вийшло і я задоволений, зелене яблуко- не все було вдалим, але старатимуся)

Дякую всім за урок! Ви молодці!



Сподобалася стаття? Поділіться їй