Կոնտակտներ

Հանում 16. Գումարում. Հանում (16 ժամ): Խնդրի լուծում. Հաշվարկների բարելավում

Թեմա՝ հանում տեսակ 16 -

Նպատակները:կազմեք հանման աղյուսակներ 16-ի ձևի դեպքերի համար և կատարեք դրանք մտապահելուն ուղղված աշխատանք

զարգացնել բարդ խնդիրներ լուծելու կարողություն. զարգացնել մտածողությունը, խոսքը, ճանաչողական հետաքրքրությունները,

Մշակել հետաքրքրություն առարկայի նկատմամբ, սեր և հարգանք զարգացնել բնության նկատմամբ

Պլանավորված արդյունքներ.ուսանողները կսովորեն հանել թվերը՝ անցնելով տասը 20-ի միջով; օգտագործել տերմինաբանություն մաթեմատիկական հավասարումներ կազմելիս և կարդալիս. լուծել և մոդելավորել բարդ խնդիրներ՝ օգտագործելով դիագրամներ; կատարել ստեղծագործական և հետախուզական բնույթի առաջադրանքներ. վերահսկել և գնահատել ձեր աշխատանքը և դրա արդյունքները:

Մեթոդներ՝ բանավոր, մասամբ որոնողական, բացատրական և պատկերավոր

Սարքավորումներ:քարտեր՝ աշխատանքի համար առաջադրանքներով, հանման ալգորիթմով, արտացոլման շրջանակներ, կենդանիների նկարներ

Դասերի ժամանակ

    Դասի կազմակերպում

Այսպիսով, զանգը հնչեց:

Դասը սկսվում է.

Դուք նստում եք շատ հանգիստ:

Եվ մի ծույլ մի եղեք աշխատել:

-Թող դասը մեզ բերի հաղորդակցության ուրախություն:

Այսօր, տղերք, ունենք անսովոր դաս՝ դաս-էքսկուրսիա Իսկ ուր ենք գնալու, կիմանաք, եթե լուծեք օրինակները։

5+6= .. p 7+7=..o 8+8=…w

6+7 = .. o 13-5 =…p 12-3=….ա

գազանանոցվայրի բնության թանգարան է, որտեղ կարող եք ծանոթանալ մեր մոլորակի կենդանական աշխարհի ներկայացուցիչների հետ։

Կալիգրաֆիայի րոպե

Այսպիսով, եկեք սկսենք մեր դասը: Եկեք բացենք տետրերը և գրենք համարը, մեծ աշխատանք

Վայրի կենդանիները մեզ հրավիրում են այցելել իրենց: Բայց դրանք մուտքագրելու համար հարկավոր է տոմսեր գնել։

Եկեք տոմսեր վերցնենք: Դպրոցականների տոմսերն արժեն 1 տենգե:

Որքա՞ն ժամանակ կլինի: (61)

Քանի՞ երեխա է ցանկանում այցելել կենդանաբանական այգի, կիմանաք՝ գուշակելով թիվը, որի 1 տասը 6 ​​է. (16)

Գրենք այս թիվը

Ի՞նչ թիվ է սա:) (երկու նիշ)

Նշե՛ք այս թվի հարևաններին: 15, 16

2.Գիտելիքների թարմացում

Թռչունը մեզ առաջինը ողջունում էբոցավառվող Անցնենք նրա կողքով մաթեմատիկայի թելադրանքն ավարտելուց հետո կիմանանք այս թռչնի մասին։

Մաթեմատիկական թելադրություն (1 աշակերտ գրատախտակին)

1) Գրե՛ք այն թիվը, որում 2 դեկ. 25

2) Գրի՛ր 40 և 10 40 թվերի տարբերությունը

3) 1 անդամ 30, 2 անդամ 20 Որքա՞ն է գումարի արժեքը: 50

4) 10-ը մեծացրեք 5 15-ով

5) 12 հանած 8 4

6) 90 թվին ավելացվել է 10 թիվը

7) գրի՛ր 6 7 թվին հաջորդող թիվը

-Եկեք ստուգենք.

Ի՞նչ են ասում այս թվերը:

(պատմություն ֆլամինգոների, վագրի մասին)

Ֆլամինգոները ապրում են 25-30 տարի 50-ականների վերջին Ղազախստանում կար մոտ 50 հազար ֆլամինգո։ եւ ներկայումս այնտեղ նրանց թիվը 15 հազարից ավելի չէ։ . Այս թռչունները կշռում են 4 կգ։

Վայրի կատուների ընտանիքում վագրը ամենամեծ կենդանին է։ Նրա մարմնի երկարությունը հասնում է 4 մետրի։ Օրական եկամուտ մինչև 30 կմ. Վագրը 100 օր է ծնում իր ձագերին: 1947 թվականին մեր երկրում արգելվեց վագրերի որսը, իսկ կենդանաբանական այգու համար գրավելը թույլատրվում է միայն հատուկ թույլտվությամբ։

4. Նոր թեմա

Հանգիստ կենդանու կողքով հանգիստ անցնելն այնքան էլ հեշտ չէ, բայց մենք ավարտեցինք առաջադրանքը:

Հաջորդ խցում ապրում է վագրը: Վագրը փչացրեց բոլոր օրինակները և ջնջեց պատասխանները

Եկեք միասին լուծենք դրանք։ (նա նշում է 16-րդ դասի թեման -)

Ինքնորոշում գործունեության համար.

Ո՞վ կռահեց, թե ինչպիսին կհնչի մեր թեման: 1 6 - *

-Ի՞նչ պետք է սովորենք։

Ճիշտ! Հանման քանի՞ եղանակ գիտեք:

Ի՞նչ գիտելիքներ են մեզ անհրաժեշտ 1-ին մեթոդի համար:

(թիվ 16-ի կազմը, լրացման աղյուսակ)

Ի՞նչ գիտելիքներ են մեզ անհրաժեշտ 2-րդ մեթոդի համար:

(հանում ըստ մասերի)

(նոր նյութ սովորելը)

Մենք աշխատում ենք ըստ ալգորիթմի (տախտակի վրա ստանդարտ 16 - հանել մասերով)

Ո՞վ է ուզում ինձ օգնել:

Գրատախտակին հայտնվում է նշում

16 -8 =8 1 6 – 6 – 2 =

Լավ արեցիր։

5. Անգիր անելու կարգավորում

- Տղերք, եկեք երգչախմբով կարդանք մեր արտահայտությունները

Սա դուք պետք է հիշեք.

6. Սովորածի համախմբում

- Ո՞րը պետք է լինի մեր հաջորդ դասի քայլը: (կրկնություն)

- Ինչու՞ է մեզ սա պետք:

Որտեղ կարող ենք օգտագործել սա:

Ֆիզիկական կրթություն

Տղերք կենդանաբանական այգում, կա նաև լիճ ջրային թռչուններով։ Նրանք լուռ լողում են և հանգստանում են։

Գեղեցիկ կռունկներ, թռչող կռունկներ

Եվ նրանք նստեցին ջրի վրա։

Մենք նստեցինք, նստեցինք և նորից թռանք

Կռունկները թռչում են, թևերը թափահարում,

Խոնարհվել են ջրի վրա՝ թափահարելով գլուխները

Նրանք գիտեն, թե ինչպես կանգնել ուղիղ և հպարտ

Նրանք շատ անաղմուկ իջնում ​​են ջրի վրա։

Աշխատեք ծածկված նյութի վրա:

Աշխատելով առաջադրանքի վրա

1) Լճի ափին նստած էին 6 կռունկներ, իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ:

Անվանեք խնդրի պայմանը

Ի՞նչ բառեր ենք օգտագործում կարճ գրառումների համար:

Կարդացեք խնդրի հարցը.

Ի՞նչ է պետք իմանալ խնդրի հարցին պատասխանելու համար:

Մի շարք կռունկներ ափին և մի շարք կռունկներ լճում:

1) 6+2 -8 (լճում)

Աշխարհում կա կռունկների 14 տեսակ։ Այս թռչունները վտանգված են:

2)Հավասարումները լուծելով՝ մենք կարող ենք հետաքրքիր բաներ սովորել առյուծների մասին

X+9=16 x- 8 =8

X=7 x =16

Առյուծի ճանկերի երկարությունը կարող է հասնել 7 սանտիմետրի։

Առյուծների կյանքի միջին տեւողությունը 16 տարի է։ Բայց գերության մեջ նրանք սովորաբար 11 տարուց ավելի չեն ապրում։

3) Անկախ աշխատանք Արգալին ապրում է հաջորդ պարիսպում։

Ո՞րն է դասի աշխատանքի հաջորդ փուլը:

Ինչու՞ է ձեզ անհրաժեշտ անկախ աշխատանք: Ի՞նչ կտա նա մեզ:

Ընտրեք առաջադրանք ձեր հնարավորությունների շրջանակում: Աշխատանք.

Մակարդակ 1

Մակարդակ 2

Մակարդակ 3

10.Անկախ աշխատանքի ստուգում

- Ո՞վ է ընտրել 1 սյունակ: Կանգնել.

Ո՞վ ընտրեց 2-րդ սյունակը: Կանգնել

Համեմատություն դասընկերների լուծումների հետ.

Ինչի կոչ են անում կենդանաբանական այգու մեր ընկերները

Ինչու՞ է անհրաժեշտ պաշտպանել բնությունը:

Մի աղտոտեք ջուրը!

Մի վիրավորեք կենդանիներին!

Մի աղբոտեք բնությունը: Ի վերջո, բնությունը մեր ընդհանուր տունն է, ինչը նշանակում է, որ մեր հայրենի երկրի գեղեցկությունն ու հարստությունը մեր ձեռքերում են:

Տնային աշխատանք

11. Անդրադարձ

- Ի՞նչ սովորեցիք դասին:

Որտեղ սա օգտակար կլինի ձեզ համար:

Ի՞նչ առաջադրանքներ եք հավանել: Ինչո՞ւ։

Որոնք չհավանեցիք? Ինչո՞ւ։

Ես գոհ եմ իմ աշխատանքից

Լավ աշխատեց, բայց սխալներ կային

ես օգնության կարիք ունեմ

12. Դասի ամփոփում Շնորհակալություն բոլորին դասի համար:

5+6= .. p 7+7=.. o 8+8=… s

Եթե ​​թվերը դասավորեք նվազման կարգով, ապա կիմանաք, թե ուր ենք մենք այսօր գնում

5+6= .. p 7+7=.. o 8+8=… s

6+7 = .. o 13-5 =… p 12-3=…. Ա

Եթե ​​թվերը դասավորեք նվազման կարգով, ապա կիմանաք, թե ուր ենք մենք այսօր գնում

5+6= .. p 7+7=.. o 8+8=… s

6+7 = .. o 13-5 =… p 12-3=…. Ա

Եթե ​​թվերը դասավորեք նվազման կարգով, ապա կիմանաք, թե ուր ենք մենք այսօր գնում

5+6= .. p 7+7=.. o 8+8=… s

6+7 = .. o 13-5 =… p 12-3=…. Ա

Եթե ​​թվերը դասավորեք նվազման կարգով, ապա կիմանաք, թե ուր ենք մենք այսօր գնում

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

2. *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) * + 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

1) 8 + 4= 9 +3= 8 + 8=

*+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

2) *+ 3=11 16 - * =8

* - 4=9 7 + * =16

5+6= .. p 7+7=..o 8+8=…w

6+7 = .. o 13-5 =…p 12-3=….ա

Եթե ​​թվերը դասավորեք նվազման կարգով, ապա կիմանաք, թե ուր ենք մենք այսօր գնում

________________________________________________________

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

_____________________________________________________________

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

_________________________________________________________________

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

_________________________________________________________________

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

___________________________________________________________________

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

Լճի ափին նստած է եղել 6 կռունկ։ Իսկ լճում լողում էին ևս 2 կռունկներ։ Քանի՞ կռունկ կա կենդանաբանական այգում:

Ամսաթիվ՝ 05.05.2016թ

Դասի թեմա

16-րդ տիպի հանման դեպքեր -

Դասի տեսակը

Նոր գիտելիքներ սովորելը

Ուսուցման ձևեր

Ճակատային, անհատական, խմբակային

Դասավանդման մեթոդներ

Բանավոր, տեսողական, գործնական

Նպատակներ և խնդիրներ

Համախմբել թվերի կազմի, բաղադրիչների անվանումների մասին գիտելիքները գումարում և հանում.

Մշակել խնդիրների լուծման հմտություններ;

Նպաստել համեմատելու, ապացուցելու և եզրակացություններ անելու ունակության զարգացմանը.

Նպաստել վարքագծի մշակույթի զարգացմանը:

Պլանավորված

արդյունքները

UUD

Առարկա:

Տասը անցնելով հանում կատարելը 16- □ դեպքերում;

Օգտագործելով ձեռք բերված մաթեմատիկական գիտելիքները բացատրելու համար;

Ստեղծագործական և հետախուզական բնույթի առաջադրանքների կատարում.

Գիտելիքների և գործողության մեթոդների կիրառում փոփոխված պայմաններում.

Ձեր աշխատանքը և դրա արդյունքները վերահսկելու և գնահատելու ունակություն:

Մետաթեմա:

Կարգավորող:

Ուսուցչի օգնությամբ դասում գործունեության նպատակը որոշելու ունակություն.

Այն իրականացնելու միջոցներ գտնելու կարողություն՝ պլան կազմել և սահմանել

ձեր գործողությունների հաջորդականությունը;

ճիշտ կատարված առաջադրանքը սխալից տարբերելու ունակություն.

Հասկանալով ձեր գործողությունները, դրանք վերլուծելու և բացատրելու ունակությունը:
Ճանաչողական:

Անհրաժեշտ տեղեկատվությունը գտնելու և ընդգծելու ունակություն (աշխատել հուշագրի հետ);

Նմանությունների ստեղծում, տեղեկատվությունը բանավոր, գրավոր և թվային եղանակով փոխանցելու կարողություն

ճանապարհ;

Տրամաբանական շղթաներ կազմելու ունակություն, տրամաբանելու և սեփական տեսակետն ապացուցելու կարողություն.

Գործողությունների ալգորիթմի ստեղծում՝ որոնման խնդիրների լուծման համար, ինչպիսիք են

ինքնուրույն և ուսուցչի օգնությամբ.

Հաղորդակցական:

    Դասարանում զրույց վարելու ունակություն;

    Ուրիշների խոսքը լսելու և հասկանալու ունակություն;

    Խմբում դերերի բաշխման վերաբերյալ համատեղ համաձայնության գալու ունակություն.

    Խմբում տարբեր դերեր կատարելու ունակություն (առաջնորդ, կատարող)

Անձնական:

    Համագործակցության հմտությունների զարգացում;

    Այլ կարծիքների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի ձևավորում.

    Պատմական իրադարձությունների կարևորության գիտակցում, հայրենասիրություն;

    Հասկանալով մարդու համար գիտելիքի նշանակությունը, սովորելու ցանկությունը, ճիշտ նույնացնել իրեն ուսանողի դիրքի հետ.

Տեխնիկական միջոցներ վերապատրաստում

Պրոյեկտոր, նոութբուք, դասագիրք,ներկայացում դասի համար, տախտակ

Սարքավորումներ

Խաղալիք ոզնի, քարտեր օրինակներով (տարբեր գույների և ձևերի՝ տարբեր մակարդակներ), ինքնագնահատման թերթիկներ՝ կայծեր, հավերժական բոց՝ դատարկ, սոսինձ։

Ի . Կազմակերպման ժամանակ

Առաջադրանքներ՝ հուզական, հոգեբանական ևուսանողներին պատրաստել ուսումնասիրվող նյութը յուրացնելու համար.

Երեխաներին պատրաստում է դասերի և նոր գիտելիքներ ձեռք բերելու համար

Նրանք լսում են, ստուգում իրենց աշխատավայրը և պատրաստվում են աշխատանքի։

Բարեւ Ձեզ! Նայեք ձեր գրասեղանի հարեւանին, ժպտացեք միմյանց և գլխի շարժումով մաղթեք բոլորին հաջող աշխատանք։ Նստել. Հիմա ասենք կախարդական արտահայտությունը.

«Մենք ուզում ենք իմանալ ամեն ինչ աշխարհում,

Մեծահասակներին օգնելու համար»:

Անձնական:

Հասկանալ գիտելիքի նշանակությունը մարդու համար, ունենալ սովորելու ցանկություն, ճիշտ նույնացնել իրեն ուսանողի դիրքի հետ.

II . Ուսումնական գործունեության մոտիվացիա ուսանողները

Նպատակները՝ ուսանողների մոտիվացիոն նախապատրաստում ուսումնասիրվող նյութը յուրացնելու համար:

Կազմակերպում է աշակերտին ներկայացվող պահանջների թարմացումը կրթական գործունեության առումով.

Ստեղծում է պայմաններ, որպեսզի ուսանողները զարգացնեն կրթական գործունեության մեջ ներառվելու ներքին անհրաժեշտությունը:

Լսեք և պատասխանեք ուսուցչի հարցերին:

Ընդունեք վերապատրաստումառաջադրանք՝ նախապատրաստվելով հետագա աշխատանքին։

Տղերք, մեր դասին մի ոզնի եկավ:

Նա որոշեց հետևել, թե ինչպես եք դուք աշխատում դասարանում:

Ի՞նչ կանոն եք լսել ոզնի բառը գրելիս:

Տղերք, շաբաթվա ո՞ր օրն է այսօր: -Ինչ համար?

Ի՞նչ թիվ է դա ցույց տալիս: Որքա՞ն է պակասում 10-ին: Ո՞ր ամսաթիվն է վաղը:

Ի՞նչ թիվ ենք օգտագործելու վաղվա ամսաթիվը նշելու համար:

Ի՞նչ թիվ կստանաք, եթե 6 թիվը գլխիվայր շրջվի:

Տղաներ, ես ուզում եմ հավերժական կրակ վառել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի զոհված հերոսների հիշատակին, բայց ես ոչինչ չեմ կարող անել, և կրակ չկա:

Ձեր սեղանների վրա փայլեր կան, դրանք պարզ չեն, բայց կախարդական, ոչ վտանգավոր, և մենք չենք կարողանա այրվել: Բայց դասի ընթացքում մենք կփորձենք վառել դրանք, բայց ամեն ինչ կախված է ձեզանից։ Դասի ընթացքում յուրաքանչյուրն իրեն կգնահատի՝ կայծի մասերը գունավորելով ցանկալի գույնով։

Հաղորդակցական:

Զարգացնել համատեղ բանակցելու կարողությունը. կարողանալ լսել և հասկանալ ուրիշների խոսքը:

Անձնական:

Ձևավորել էմոցիոնալ վերաբերմունք դպրոցական և կրթական գործունեության նկատմամբ, հայրենասիրության զգացում, հպարտություն սեփական երկրի նկատմամբ:

Կարգավորող:

Զարգացրեք ձեր գործունեությունը դասասենյակում կազմակերպելու ունակությունը:

III . Դասի նպատակների և խնդիրների սահմանում:

Բանավոր հաշվում. Գիտելիքների թարմացում.

Առաջադրանքներ՝ ստեղծել խնդրահարույց իրավիճակ;տրամադրել մոտիվացիա և ընդունելությունուսանողների կրթական և ճանաչողական գործունեության նպատակները. թարմացման աջակցությունգիտելիքներ և հմտություններ։

Անցկացնում է մտավոր հաշվարկներ մաթեմատիկականովերկրպագուի նման. Մշտադիտարկում և գրանցում է երեխաների պատասխանները:

Կազմակերպում է աշխատանք՝ թեման որոշելու և դասի նպատակները ձևակերպելու համար.

Հետաքրքրություն է առաջացնում նորի նկատմամբտեղեկատվություն։

Իրականացնում է ֆիզիկական վարժություններ աչքերի համարհաջորդ առաջադրանքը.

Ստեղծում է խնդրահարույց իրավիճակ, հանգեցնում էերեխաները նոր թեմայում.

Նրանք խաղում են «Լռություն» մաթեմատիկական խաղը՝ օգտագործելով մաթեմատիկական օդափոխիչ: Սամի

Ուսուցչի ղեկավարությամբ ձևակերպվում են դասի թեման և նպատակները։

    Խաղ «Տասը»

Բայց նախ եկեք խաղանք

Լուռ, բանավոր հաշվարկում ենք։

Տեսեք, մի հորանջեք,

Պատասխանեք արագ!

Ստուգելով ձեր պատասխանը

Ով է սխալվել, ով չի սխալվել.

(1 ժամկետ - 6, 2 ժամկետ - 5;

12-ը նվազում է 2-ով, այնուհետև ևս 5-ով;

13-ը նվազում է 3-ով, այնուհետև ևս 4-ով;

9 և 3 թվերի գումարը;

ցույց տալ 1 տասնյակ և 4 միավոր;

10 և 4 թվերի գումարը)

Այն աշխատեց առանց սխալների. ներկեք կայծի մասնիկը դեղին: Ես սխալվել եմ՝ գույնը կանաչ է։ Չհաջողվեց կատարել առաջադրանքը՝ կարմիր:

    Մարմնամարզություն աչքերի համար

Ոզնին մեզ շատ ծաղիկներ բերեց,

Ահա շուշան, հովտի շուշան, մեխակ և ֆլոքս,

Ահա աստղ, երիցուկ, կակաչ և միմոզա,

Իրիս, մանուշակ, կակաչներ և վարդ:

Երկու զանգ, երկու խտուտիկ,

Քանի՞ ծաղիկ եք ստացել ոզնուց:

Խնդրում եմ հնարավորինս շուտ ինձ պատասխան տալ։

(16 գույն)

Ճիշտ. Իսկ ո՞ւմ համար է ոզնին պատրաստել այս ծաղիկները։ Որևէ մեկը գուշակե՞լ է, թե ինչու հենց այդքան քանակությամբ ծաղիկներ:

Մեր դասի թեման՝ հանում 16 թվից։

Կարգավորող:

Դասի ընթացքում գործունեության նպատակը որոշելու կարողություն զարգացնել.

ընտրել առաջադրանքին և դրա իրականացման պայմաններին համապատասխան գործողություններ:

Ճանաչողական:

Զարգացնել տեղեկատվություն ստանալու ունակությունը; հասկանալ տրված հարցը և դրան համապատասխան բանավոր ձևակերպել պատասխանը.

Հաղորդակցական:

Կարողանալ բանավոր արտահայտել ձեր մտքերը; իրականացնել փոխադարձ ստուգումներ;

համարժեք ընկալեք ձեր սխալները.

գտեք ձեր սեփական և ձեր ընկերների սխալները:

IV . Նոր գիտելիքների առաջնային յուրացում.

Մի րոպե թվային գրություն.

Նպատակներ. Կառուցել գործողությունների ծրագիր ևգրավել այն խոսքի մեջ:

Կազմակերպում է աշխատանքը աշխատանքային գրքում:

Ձևակերպում է առաջադրանքներ, խրախուսում է պատճառաբանել և արտահայտել սեփական կարծիքը:

Դիտարկում է ուսանողների աշխատանքը դժվարություն առաջացնող նյութի հետ:

Ուսումնասիրված նյութի վերաբերյալ անցկացնում է գիտելիքների ստուգում.

Զույգերով կազմակերպում է ուսանողների միջև փոխադարձ թեստավորում.

Աջակցում է ուսումնասիրվող թեմայի վերաբերյալ եզրակացություն կազմելու հարցում.

Կազմակերպում է աշխատանքը զույգերով՝ համախմբելու հանման նոր ալգորիթմը:

Նշումներ կատարել տետրում՝ ամսաթիվ, աշխատանքի տեսակ, թվային գրության րոպե (16):

16 թիվը վերլուծվում է ըստ կազմության և թվանշանների գումարի։

Պատասխանեք ուսուցչի հարցերին.

Նրանք աշխատում են քարտերի միջոցով (բազմաստիճան առաջադրանքներ):

Նրանք մասնակցում են հարցերի քննարկմանը, սովորում են հիմնավորել իրենց պատասխանը և վերահսկել սեփական նշումների ճիշտությունն ու ճշգրտությունը:

ՍամիՆրանք ստուգում են իրենց, գնահատում դասի փուլը, նկարում են կայծի մասնիկի վրա:

1.Աշխատեք նոթատետրում:

Բացեք ձեր նոթատետրերը, տեղադրեք դրանք ճիշտ, գրեք համարը։

Ո՞վ կարող է ինձ ասել, թե ինչ ենք անելու թվային գրելու մեկ րոպեի ընթացքում: Ճիշտ է, թվային գրելու րոպեն 16 թիվն է։

Մենք վերահսկում ենք համապատասխանությունը և ճիշտ ուղղագրությունը:

Ի՞նչ կասեք այս թվի մասին։

(Այն հաջորդում է 15 թվին, նախորդում է 17 թվին, այն փոքր է 17-ից 1-ով և մեծ է 15 թվից 1-ով, երկնիշ է. ունի 1 տասնյակ և 6 միավոր):

2.Աշխատեք քարտերի միջոցով:

Գրասեղանների վրա փաթաթաներով առաջադրանքներ կան

Ո՞վ է ստացել եռանկյունաձև փաթաթանները:

Իսկ ո՞վ է ուզում քառակուսիները։ Ի՞նչ ձևի են վարդագույն փաթաթանները: Ի՞նչ երկրաչափական ձև են կազմելու բոլոր փաթաթանները:

Բացեք փաթաթանները և կատարեք առաջադրանքը:

Խաղ «Տներ»

16 16 16 9 8 7

7 8 ? ? 9 6 ? 6 ? 6 ?

Եկեք փոխանակենք քարտերը զույգերով

Եկեք խաչաձեւ ստուգում կատարենք։

3. Նոր նյութի վերլուծություն.

Ինչպե՞ս են կատարվել հաշվարկները։

16-9

4. Աշխատեք տախտակում: Օրինակների ձայնագրում բանավոր բացատրությամբ:

Նայիր քո նոթատետրում. Հարևանի նոթատետրում. Ով գոհ է իր աշխատանքից: Ո՞ւմ կարող ես նախատել, ո՞վ է դժվարացել։

Ի՞նչ սովորեցինք այս գործունեությունը կատարելով:

Գունավորեք հաջորդ կայծային մասնիկը:

Կարգավորող:

Կազմեք գործողությունների պլան և հաջորդականություն:

Ճանաչողական:

Օգտագործեք հաշվարկներ կատարելու ընդհանուր մեթոդներ:

Հաղորդակցական:

Հարցեր տվեք, որոնք անհրաժեշտ են ձեր սեփական գործունեությունը կազմակերպելու համար:

Կարգավորող:

Սովորեք տարբերակել ճիշտ կատարված առաջադրանքը սխալից. մասնակցել զույգերով միասին աշխատելիս ստացված արդյունքների գնահատմանը և քննարկմանը.

Վ . Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Կազմակերպում է ֆիզիկական դաստիարակությունուսանողների կատարողականի վերականգնում.

Իրականացրեք շարժումները և կրկնեք շարժումներըառաջատար.

Նրանք գնահատում են իրենց ջանքերը կայծի մեջ։

Բոլորդ ինչ-որ բան բաց եք թողել,

Օ,, հավանաբար, հոգնած:

Առաջարկում եմ խաղալ

Եկեք ձգենք մեր ոտքերը!

Ֆիզկուլտուրայի րոպե

Հաղորդակցական:

Մոդելի համաձայն կազմակերպելու, գործելու կարողություն, խաղի միջոցով կոլեկտիվ գործունեություն վարելու կարողություն։

VI . Առաջնային համախմբում

Առաջադրանքներ՝ ձայնագրել արտաքին խոսքումհանման ալգորիթմ, խնդրի լուծում

Ձևակերպում է առաջադրանքը, ստեղծում էմոցիոնալվերաբերմունքը, ապահովում է մոտիվացիա ևառաջադրանքի կողմնորոշում,կազմակերպում է աշխատանքները խմբերով.

Կազմակերպում է առաջադրանքների վերլուծության աշխատանքները:

Կազմակերպում է աշխատանքը նոթատետրում

Առաջադրանքները կատարել ըստ նախկինում մշակվածգործողությունների ալգորիթմ.

Վերլուծեք խնդիրը և գտնեք լուծումուսուցչի ուղեցույցը.

Գրեք ձեր լուծումը ձեր նոթատետրում:

Կատարեք ինքնաթեստ և գնահատեք ձերաշխատել կայծի մեջ.

1.Աշխատեք դասագրքի համաձայն. Աշխատել տախտակում խոսելու հետ – էջ 87.

2.№1 էջ 87 (բանավոր)

2. Խնդրի վերլուծություն (էջ 87 թիվ 3) (Ուսուցիչը կարդում է խնդրի պայմանները):

Ի՞նչ է ասում խնդիրը.

Քանի՞ տարրական դպրոցի աղջիկ կա:

Ի՞նչ գիտենք ավագ դպրոցում աղջիկների թվի մասին:

Արդյո՞ք այս տեքստը առաջադրանք է:

Աշխատանքային գրքույկում կարճ նշում կատարելը և խնդիրը լուծել գրատախտակում:

Ստուգեք խնդրի լուծումը և գնահատեք ձեր ջանքերը կայծի մեջ:

Հաղորդակցական:

ակտիվորեն մասնակցել դասի ընթացքում ծագած քննարկումներին, օգտագործել խոսքը՝ իրենց գործողությունները կարգավորելու համար:

Կարգավորող:

Կարողանալ ինքնուրույն պլանավորել և իրականացնել ձեր գործողությունները՝ օգտագործելով ծանոթ ուսումնական նյութը։

Ճանաչողական:

Օգտագործեք խնդիրների լուծման ընդհանուր տեխնիկա:

VII . Գիտելիքների ձեռքբերման վերահսկում,

Դեպի սխալների ուղղում.

Անկախ աշխատանք.

Առաջադրանքներ՝ ձևավորման մակարդակի ստուգումհաշվողական հմտություններ և կարողություններհամեմատել.

Կազմակերպում է աշխատանքը նոթատետրումորին հաջորդում է ստուգումը:

Աշխատանքն ինքնուրույն կատարեք տետրերում, վերահսկել կոռեկտությունը ևգնահատվում է սեփական գրառումների ճշգրտությունըձեր և ձեր ընկերների աշխատանքը:

Գնահատեք նրանցաշխատել կայծի մեջ.

Մի քիչ, և մեր կայծը կբռնկվի։ Բացակայում է ևս մեկ առաջադրանք։

1. Ինքնուրույն աշխատանք (էջ 87, դասագիրք.)

Ձեռքերը տեղում են

Ոտքերը տեղում են

Արմունկները եզրին

Մեջքը ուղիղ է!

Եկեք ստուգենք մեր առաջադրանքը: Համեմատեք ձեր պատասխանը ձեր գրասեղանի հարևանի պատասխանի հետ:

Մի մոռացեք գնահատել ձեր աշխատանքը և գունավորել վերջին կայծային մասնիկները:

Կարգավորող:

Գործել՝ հաշվի առնելով ուսուցչի նախանշած ուղեցույցները, համարժեք ընկալել ուսուցչի և գործընկերոջ գնահատականը. նավարկեք դասագրքում և նոթատետրում, ձեռք բերեք փորձ մաթեմատիկական սիմվոլիզմի տարրերի օգտագործման մեջ:

Անձնական:

Ճանաչեք ձեր սովորելու կարողությունները:

Ճանաչողական:

Կատարել գործնական աշխատանք, գործնական գործունեությունից քաղել անհրաժեշտ տեղեկատվությունն ու սեփական փորձը։

VIII . Արտացոլում

(ամփոփելով դաս)

Նպատակները՝ ամփոփել և գնահատել դասում ստացած գիտելիքները:

Կազմակերպում է արտացոլումը.

Վերլուծում է ուսանողների գործունեությունը դասարանում:

Կազմակերպում է ուսումնական գործունեության ինքնագնահատում.

Պատասխանեք ուսուցչի հարցերին.

Դասի ընթացքում վերլուծել սեփական գործունեությունը:

Արտահայտեք իրենց հույզերը դասի վերաբերյալ:

Կատարեք «Հավերժական կրակի» կոլեկտիվ ձևավորումը գրատախտակին:

Լավ արեցիր։ Մեր դասն ավարտվեց։ Այժմ ձեզ շատ լուրջ աշխատանք է սպասվում՝ նախադասությունները պետք է լրացնեք ըստ սխեմայի։

Հիշում եմ... և գիտեմ

սովորել...

ես կարողացա...

Ինձ համար դժվար էր...

Կփորձի…

Եվ հիմա ժամանակն է վառել «Հավերժական կրակը»: Մենք այս աշխատանքը միասին ենք անելու։ Եվ մենք հարգելու ենք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հերոսների հիշատակը։

Շատ շնորհակալ եմ տղերք, ձեր աշխատանքը մեծ հաճույք է պատճառել ինձ և ոզնուն։ Լավ արեցիր։ Բոլորը հիանալի աշխատեցին:

Հաղորդակցական:

Ձևակերպեք ձեր սեփական դիրքորոշումն ու կարծիքը:

Ճանաչողական:

Առանձնացրեք և անվանեք հանման տեխնիկան ըստ մասերի, լուծումը գրեք տետրում:

Կարգավորող:

դասի գործունեության ինքնագնահատում.

Անձնական:

Հասկանալ ուսումնական գործունեության մոտիվացիան:

Լեցկիխ Լ.Ա.
տարրական դպրոցի ուսուցիչ
MAOU թիվ 21 միջնակարգ դպրոց, Կունգուր
Թեմա՝ ՀԱՆՁՆԱՑՄԱՆ ԴԵՊՔԵՐ՝ 16 –
Մանկավարժական նպատակը՝ պայմաններ ստեղծել գործերին ծանոթանալու համար
16 թվից հանելով միանիշ թվեր՝ անցնելով տասը.
Խնդիրները լուծելու և ուսումնասիրված տեսակներն արտահայտելու հմտությունների համախմբում. զարգացում
մտավոր թվաբանական հմտություններ.
Պլանավորված արդյունքներ (թեմա):
գիտի հանման դեպքեր
16 թվից միանիշ թվեր՝ տասը անցումով. կարողանալ որոշել
բարդ առաջադրանքներ.
Ունիվերսալ կրթական գործունեություն (մետա-թեմա).
Կարգավորող:
կարողանալ ինքնուրույն ստուգում կատարել՝ օգտագործելով նմուշ կամ
հսկիչ թերթիկ, հսկողություն գործողության մեթոդի համեմատության տեսքով և դրա
արդյունքը տրված ստանդարտով, որպեսզի հայտնաբերի շեղումները և տարբերությունները
ստանդարտ.
Հաղորդակցման հմտություններ. կարողանալ լսել և մասնակցել երկխոսությանը, մասնակցել
կոլեկտիվ քննարկում։
Ճանաչողական. կարողանալ փնտրել անհրաժեշտ տեղեկատվություն
ուսումնական առաջադրանքների կատարում; օգտագործել խորհրդանշական միջոցներ
այդ թվում՝ կրթական խնդիրների լուծման մոդելներ և դիագրամներ։
Անձնական. պատկերացում ունենալ վարքի բարոյական չափանիշների մասին
դաս.
Դասի սցենար
I. Կալիգրաֆիկ րոպե.
8 8 8 8 8 8 8 8
16 16 16 16 16 16
II. Բանավոր հաշվում.
1. «Շղթա».

2. «Կոդավորում».
– Վերծանի՛ր բառը, պարզի՛ր տղայի անունը:
(Կոդավորված անուն - Անդրեյ):
III. Նոր նյութ սովորելը.
1. 16 ս թվից միանիշ թվեր հանելու դեպքերի դիտարկում
անցնելով տասը.
Տարբերությունները գրատախտակին գրված են.
16 – 7
- Ինչպե՞ս կգտնեք այս արտահայտությունների իմաստները: (Երկու ճանապարհ.)
2. 16 թվից գրի՛ր հանման աղյուսակ:
Տետրերում ուսանողները գրում են (մեկնաբանություններով) աղյուսակը.
16 – 7 = 9
16 – 9 = 7
IV. Արտահայտությունների լուծում. Համախմբելով աղյուսակային գումարման գիտելիքները և
16 – 8 = 8
16 – 8
16 – 9
հանում.
Սովորական կատարել առաջադրանք 1 (դասագրքի էջ 87):
Ֆիզկուլտուրայի րոպե
Մեկնաբանություններով նրանք կատարում են գրատախտակին դրված առաջադրանքը. աշակերտները տեղադրում են
բաց թողնված թվեր՝ ապացուցելով ձեր ընտրության ճիշտությունը:
Օրինակ:
16 – 6 –
16 և 6 թվերի տարբերությունը տաս է։
7 թիվը ստանալու համար պետք է տասը հանել երեքը, ինչը նշանակում է
= 7.
բացակայում է թիվ 3:
16 – 6 – 3 = 7.
13 – 3 +
Տասներեքը կրճատվել է երեքով, հավասար է տասի: 18 համարը ստանալու համար
= 18
ավելացնել 8-ը տասը.
13 – 3 + 8 = 18. և այլն:

V. Առաջադրանքների վրա աշխատելը.
1. Պարզ խնդիրների լուծում.
Աշակերտները կարդում են առաջադրանք 2 (2 դասագրքի էջ 87):
- Կարդացեք պայմանները: Ի՞նչ է հարցնում խնդիրը:
- Եկեք խնդրի գծապատկերը կազմենք.
– Գրի՛ր խնդրի լուծումն ու պատասխանը: (16 – 6 = 10 (ժամ): Պատասխան՝ 10 հոգի:
Ֆիզկուլտուրայի րոպե
2. Բարդ խնդիրների լուծում.
Սովորողները կարդում են առաջադրանքը 3 (դասագրքի էջ 87), առանձնացնում պայմանն ու հարցը,
անվանել տվյալները և պահանջվող թվերը, կազմել (ուսուցչի ղեկավարությամբ)
կարճ ձայնագրություն՝ ինքնուրույն (որին հաջորդում է ճակատային ստուգում)
գրի՛ր լուծումը, ձևակերպի՛ր և գրի՛ր պատասխանը.
1) 6 – 2 = 4 (դ.) Արվեստից: դաս
2) 6 + 4 = 10 (դ.) ընդհանուր:
Պատասխան՝ 10 աղջիկ, որից 4-ը
ավագ դասարաններ.
Աշակերտները զույգերով լուծում են 1 խնդիրը (տետրի էջ 44), որին հաջորդում է
ԱՄԵՆԱՍՏՈՒԳՎԱԾ.
VI. Աշխատեք զարգացնելու դիտարկման հմտությունները և տրամաբանական մտածողությունը:
1. Առանց հաշվարկելու որոշեք, թե որ գումարն է ավելի մեծ.
1 + 3 + 5
2 + 4 + 6
-Ապացուցիր, որ դու ճիշտ ես։
2. Ո՞ր պատկերը չի գծված:
Պատասխան՝ հնգանկյունը գծված չէ։
3. Բառախաղ (դասագրքի էջ 87):
Պատասխան՝ 1) Վիտյան կազմել է 12 բառ; 2) Vitya-ին մնացել է 3 բառ:

Մաթեմատիկայի դաս. 1 դաս.

Տարրական դպրոցի ուսուցիչ MBOU «Միջնակարգ դպրոց հետ. Լայն Կարամիշ, Լիսոգորսկի շրջան, Սարատովի մարզ»: 10 մայիսի 2018թ

Առարկա 16 ձևի հանում - □.

համախմբել թվերի կազմի, բաղադրիչների անվանումների մասին գիտելիքները գումարում և հանում.

զարգացնել խնդիրները երկու քայլով լուծելու ունակությունը.

նպաստել համեմատելու, ապացուցելու և եզրակացություններ անելու ունակության զարգացմանը.

նպաստել վարքի մշակույթի զարգացմանը.

Սարքավորումներ:Դասագիրք Մաթեմատիկա 1-ին դասարան. , մաս 2. Moro M. I. , M. Ա.Բանտովա, նոութբուք, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, էկրան.

Դասերի ժամանակ.

I. Կազմակերպչական պահ.

Այսպիսով, զանգը հնչեց,

Դասը սկսվում է.

Դուք նստում եք շատ հանգիստ

Եվ մի ծույլ մի եղեք աշխատել:

Մենք ակտիվ արձագանքելու ենք

վարվել,

այնպես որ սիրելի հյուրեր

Նրանք նորից ուզում էին գալ։

Սլայդ 1.

Գարուն է եկել, թռչունները երգում են, արևը շողում է: Ձեր սեղանների վրա արևի և ամպերի նկարներ են: Վերցրեք ձեր տրամադրությանը համապատասխան նկար: Ցանկանում եմ, որ դուք լավ տրամադրություն մնաք մինչև դասի ավարտը։

II. Հիմնական գիտելիքների թարմացում:

Այսօր մենք ճանապարհորդելու ենք հեքիաթի հերոսուհու հետ։ Լսեք հանելուկը և ասեք նրա անունը:

Տատիկը շատ էր սիրում իր թոռնուհուն,

Ես նրան կարմիր գլխարկ տվեցի։

Աղջիկը մոռացել է իր անունը...

Դե, ասա ինձ, ինչ էր նրա անունը:

(Կարմիր գլխարկը):

Սլայդ 2.

Կարմիր գլխարկի հետ միասին գնալու ենք տատիկի մոտ։ Պետք է լինել ընկերասեր ու հնարամիտ, քանի որ ճանապարհին բազմաթիվ խոչընդոտների կհանդիպեք։

Սլայդ 3.

1. Խաղ «Ցերեկ ու գիշեր».

Առաջինը, որ հանդիպեցինք, բու էր: Այն ձեզ խնդրում է հաշվարկել արտահայտության արժեքը: Երբ ասում եմ օր բառը, հիշում ես առաջին երկու թվերը և դրանց միջև գրված թվաբանական նշանը։ Գիշեր բառի ժամանակ աչքերդ փակում ես ու հաշվարկում։ Նորից օր բառն եմ ասում, դու բացում ես աչքերդ. Հիշեք ձեր պատասխանը, հիշեք թվաբանական գործողության հաջորդ նշանը և երրորդ թիվը։ Գիշեր բառի վրա նորից աչքերդ փակում ես ու հաշվարկներ անում և այլն։

(8+2-3+4-5+10)

-Ի՞նչ կասեք 16 թվի մասին:

Սլայդ 4.

Այն հաջորդում է 15 թվին, նախորդում է 17 թվին; այն փոքր է 17-ից 1-ով և ավելի քան 15-ով 1-ով; երկնիշ; կա 1 տաս և 6 հատ։

Ինչպե՞ս կարող եք 16 թիվը ներկայացնել որպես երկու անդամի գումար:

16-ը 9-ն է և 7-ը; 16-ը 8-ն է և 8-ը և այլն:

2. Մի րոպե գրչագործություն.Եկեք բացենք տետրերը, գրենք համարը, մեծ աշխատանք)

- Գրեք 16 թիվը ձեր նոթատետրում, բայց նախ եկեք մատներդ ձգենք։

Աշակերտները հերթով միացնում են իրենց փոքրիկ մատները, ապա մատնեմատերը և այլն, ապա ծափահարում են ձեռքերը: Դրանից հետո նրանք հերթով մերսում են իրենց մատները հիմքից մինչև եղունգը դրսի երկայնքով:

3. Գտնելով գումարման և հանման անհայտ բաղադրիչները:

Սլայդ 5.

Մենք դուրս եկանք արևոտ մարգագետնում։ Ի՞նչ թվեր են բացակայում:

-Ինչպե՞ս գտնել անհայտ տերմին:

-Անհայտ անդամ գտնելու համար անհրաժեշտ է գումարից հանել հայտնի անդամը:

-Ինչպե՞ս գտնել անհայտ մինուենդ կամ ենթահող:

- Անհայտ մինուենդ գտնելու համար պետք է տարբերությանը ավելացնել ենթակառուցվածքը: Ենթաուղին գտնելու համար անհրաժեշտ է հանել տարբերությունը մինուենդից:

III. ֆիզիկական դաստիարակության րոպե. (Թիթեռ)

IV. Աշխատեք նոր թեմայի վրա.

Սլայդ 6.

Ladybug-ը կազատվի, եթե մենք կատարենք առաջադրանքը:

Ինչպե՞ս ենք մենք կատարում հաշվարկները:

(Ուսանողների պատասխանները)

Սլայդ 7.

Տեսեք, թե ով է հանդիպում մեզ: Սա ոզնի է: Նա առաջարկում է լուծելառաջադրանք սնկերի մասին. Եթե ​​խնդիրը ճիշտ լուծեք, ոզնին կտա բոլոր սնկերը։ Սրանք նվերներ են տատիկի համար:

Լավ արեց տղաներ! Ոզնին գոհ էր քո գործունեությունից։

V. Ֆիզիկական դաստիարակություն աչքերի համար.

Օգտագործեք սիմուլյատորը՝ Գնդակներ/Թիթեռներ

VI. Ուսումնասիրված նյութի համախմբում.

Սլայդ 8.

Մենք ավելի ու ավելի ենք մոտենում մեր տատիկի տանը, բայց չար ու դավաճան գայլը վազում է մեզ ընդառաջ։ Նա ուզում է մեզ խաբել։ Բայց մենք նրանից ավելի համարձակ ու ուժեղ ենք։ Մենք գլուխ կհանենք նրա առաջադրանքներից։

    Լուծեք խնդիրը (ինքնուրույն):

Կարմիր գլխարկը տատիկին բերել է 6 կարկանդակ կաղամբով, ևս 2 կարկանդակ՝ ջեմով։ Քանի՞ ջեմով կարկանդակ ուներ Կարմիր գլխարկը: Քանի՞ կարկանդակ ուներ Կարմիր գլխարկը:

2. -Ուրեմն եկանք տատիկի տուն։ Տուն մտնելու համար անհրաժեշտ է բարձրանալ աստիճաններով։

Երկու ուսանող մոտենում են գրատախտակին և կատարում հաշվարկներ՝ «բարձրանալով» աստիճանների հակառակ կողմերից:

16 – 7 16 – 9

Մնացածն աշխատում է զույգերով (ինքնափորձարկում՝ պատասխաններով բացիկներ, նկար և գլուխկոտրուկի տառ հետևի մասում: Արդյունքում ավելացնում ենք MO-LO-DC-Y բառը):

1 զույգ: 2 զույգ: 3 զույգ և այլն:

15-4= ; 14-6= 13-4=; 12-6= 11-7=; 11-8=

18-7=; 16-8 16-7=; 10-4= 12-8=; 12-9=

19-8=; 15-7= 11-2=;15-9= 10-6=; 10-7=

(պատասխանները մյուս կողմից.

11 և 8) 9 և 6; 4 և 3;


Լավ արեց տղաներ։ Դուք կատարել եք բոլոր առաջադրանքները։ Այսպիսով, տատիկը հանդիպում է մեզ:

Սլայդ 9.

VII. Դասի ամփոփում.

Սլայդ 10.

Մենք օգնեցինք Կարմիր գլխարկին հասնել տատիկի մոտ:

Ինչպիսի՞ն է ձեր տրամադրությունը հիմա: Ցուցադրում. (Երեխաները վերցնում են արևը կամ ամպը պատկերող նկար):

Ի՞նչ սովորեցինք այսօր դասարանում:

Ի՞նչն աշխատեց/չհաջողվեց:

Ի՞նչը ձեզ դուր եկավ դասի մեջ:

Դուք գոհ եք ձեր աշխատանքից:

Արտացոլում:Մենք զարդարում ենք մեր «Տրամադրության ծառը» (հասած խնձորներ. ամեն ինչ ստացվեց, և ես երջանիկ եմ, կանաչ խնձոր. ամեն ինչ չէ, որ հաջողվեց, բայց ես կփորձեմ)

Շնորհակալություն բոլորին դասի համար: Լավ արեցիր։



Ձեզ դուր եկավ հոդվածը: Կիսվիր դրանով