Kontaktid

Vokaalheli ja täht ning vanem rühm. Frontaaltund vanemas logopeedilises rühmas "Ryabinka" teemal "Sõpruse festival" täishäälikud ja kaashäälikud helid ja tähed. "Silbi" kontseptsiooni konsolideerimine

Kirjaoskuse tund vanemale rühmale “Helid teadmiste maal”

Valmistatud ja läbi viidud ja teostatud:

Tkatšenko Olga Sergejevna

Vanem rühm

Eesmärk: vokaalide ja kaashäälikute mõiste uurimine. Silbi idee kujundamine.

1 Tutvustage lastele hääliku ja kaashääliku mõisteid;

2 Arendada oskust selgelt artikuleerida täishäälikuid;

3. Õppige kõrva järgi eristama "kõvad kaashäälikud" ja "pehmed kaashäälikud";

4 Tutvustage täishäälikute, kõvade kaashäälikute ja pehmete kaashäälikute sümboleid;

5 kujundada lastel ettekujutus silbist;

6 Arendage laste oskust vastata küsimustele, aidata rikastada sõnavara, arendada tähelepanu, loogilist mõtlemist, võrrelda, analüüsida ja järeldusi teha.

Materjalid:

Helide visuaalne esitus, 2 helide maja, kaardid tavapärase helide esitusega, silbid tahvlil. MA, si, to, ku, ly, re. Kaardid silpide helianalüüsiks.

Tunni edenemine

Mis on heli? Räägi!
Koputus ja kahin
Karju ja helista
Helista, proovi, võta järele!
Isegi kui tuled
Väga ettevaatlik,
Sa ei näe, sa ei leia,
Ja sa kuuled

Poisid, öelge mulle, mis on helid?

(Kõik, mida me kuuleme ja hääldame, on helid.) 1

Kas soovite teada, millised helid seal on, ja õppida neid paremini tundma?

Laste vastused.

Seejärel kuulake ühte põnevat muinasjuttu "Helid teadmiste maal"

Kaugel Teadmiste maal, maagilises metsas, suurel lagendikul, mis oli kaetud kõrge rohu ja erinevate lilledega vaibaga, seisis väike maja, milles elasid väikesed muinasjutulised inimesed. Nende nimi oli Sounds. Helid olid väga andekad: koostati luuletusi, muinasjutte, laule, tantsiti, lauldi. Kuid pärast pikka kooselu sai väikestele meestele selgeks, et mõned neist laulavad väga kaunilt, teised aga oskavad neile laule paremini koostada. Lisaks Helid - lauljad harjutasid väga valjult, takistades samal ajal Helid - luuletajaid luuletamast.

Seetõttu otsustasid muinasjutuinimesed asuda elama erinevatesse majadesse.

Helid - lauljaid hakati nimetama täishäälikuteks ja helide luuletajaid - kaashäälikuteks.


Poisid, kas soovite teada, millised helid võiksid laulda ja millised võiksid kirjutada luuletusi ja laule?

(Laste vastused.)

Siin on pildid piltidega, nimetage, millele osutan. 3



(Ananass, ahv, tigu, ekskavaator, kalkun.)

Nimetage nüüd sõna esimene heli.

Ananass - A

Oranž - A

Tigu – U

Ekskavaator – E

Türgi – I

Ahv - Oh

Kas me saame neid helisid laulda - A, U, E, I, O.

(Lapsed proovivad koos õpetajaga helisid laulda.)

Kui helisid saab laulda, siis on need täishäälikud ja kui ei, siis kaashäälikud. 5

Milliseid täishäälikuid mäletate?

(Laste vastused.)

Liigestusvõimlemine.

(Õpetaja loeb luuletust ja lapsed taasesitavad tegevusi ja helisid.)

Suu kaudu voolab õhk vabalt

Heli on täishäälik

A - avage suu laiemalt,

ära ole laisk ja laula valjemini

U - ajas kapriisselt huuled kokku,

ta tõmbas need välja nagu torud

O – ümardab oma suuri huuli,

"o" avas hambad veidi,

tõmbas mu keele sügavamale

kumeras selg - oh-oh-oh - ohkas

Y - kuigi täishäälik, kuid vaikne,

Ta haigutab endiselt ja magab

y-y-y- maga veel tund aega

või äkki juua mahla?

E – siin mõtlikus kahtluses

"e" väljendab arvamust:

uh-uh- ma ei tea, mida öelda,

Võib-olla oleks parem vait olla.

Ja – naerata, rõõmus sell

ta naerab kella nii 6

laial keelel

heli hüppab nagu sadula peal.

Nendel helidel pole takistusi

Meil on hea meel neid helisid laulda – A, O, U, E, I.

Nii et poisid, õppisime vokaali kõla paremini tundma, aga kuidas on lood kaashäälikutega?

Kas soovite teada, kuidas helid oma uutes kodudes elasid?

(laste vastused.)

Seejärel kuulake muinasjutu jätk.

Pärast rasket päeva, olles hästi töötanud, puhkas Sounds. Täishäälikud on ümmargustes voodites ja kaashäälikud ristkülikukujulistes voodites, mis meenutasid laudu, mille juures väikesed poeedid töötasid. Mõned kaashäälikud jäid magama ainult kõvale pinnale, pannes ainult ühe madratsi, nii et neid hakati nimetama kõvaks. Need, kellele meeldis magada pehmetes voodites, panid kaks madratsit, nii et neid hakati kutsuma pehmeteks. Ja et mitte segi ajada, kumb on kumb,

Helidel hakati kandma eritähistusi: Täishäälikud - avatud suu kujul. Kõvad kaashäälikud - ühe madratsi kujul. Soft Consonants – kahe madratsiga pehme võrevoodi.

Millised kaashäälikud on kõvad ja millised pehmed?

Enamik kõvasid ja pehmeid kaashäälikuid moodustavad paare: B – Бь, В – Вь, М – Мь…

Kuulake, kui erinev on nende hääldus. Kui me hääldame pehmeid kaashäälikuid, tõuseb meie keele tagakülg suulae poole. Ja õhuvoolu läbipääs kitseneb. Seetõttu kõlavad pehmed helid pehmemalt, õrnemalt ja mitte karmimalt.

Kõigil kõvadel helidel EI ole pehmeid paare. Kostab üksinduse hääli.

Konsonandid - Zh, Sh, Ts on alati kõvad ja kaashäälikud - Ch, Shch, Y on alati pehmed.

Poisid, määratleme kõrva järgi kõvad ja pehmed helid, ma hääldan helisid ja kui kuulete pehmet kaashääliku heli, tõstke pehme kaashääliku tähistust ja kui see heli on kõva, tõstke kõva kaashääliku tähistust. konsonant.

(Ш, З, Зь, Нь, Р, К, Ль, Сь, С, Пь, П, Л, Рь, Х, Ш, Дь, И.)

Kehalise kasvatuse minut

Üks kaks kolm neli viis,

Helid tulid välja jalutama

Nad kõnnivad vaikselt läbi metsa

Nad laulavad oma laule

Tuul puhus järsku

Sound ehmus ja istus maha

raputas oma pead

Hirm kadus, aga heli tõusis

Me ei karda enam tuult

Mängime temaga ja lõbutseme:

Tampime jalgu, plaksutame käsi

Lõbus metsas mängida

Aga daamil on aeg kõndida

Kõlab kõik ühendatud käed 9

Lähme mööda rada

Ja nad tulid koju!

Niisiis elasid Helid rahus, ei unustanud üksteist: läksid külla, jõid teed, naersid, mängisid, sportisid, käisid käest kinni hoides metsas jalutamas. Kui vokaalid ja kaashäälikud läksid kõrvuti, tekkisid silbid.

Milliseid helisid me piltidel näeme?


Nimetagem iga heli eraldi.

(Õpetaja näitab ja nimetab ning lapsed kordavad.)

Ja nüüd hoiavad Helid käest ja kõlavad koos, laulavad neid.

Millise silbi sa said?

(Laste vastused.)

Nüüd istuge oma laudade taha ja ma annan teile silpide kujutistega kaardid.

(Lapsed võtavad istet.)

Poisid, pange tähele, iga pildi all on diagramm, kuhu saate sisestada helide tähistused. (Pärast häälikute silpideks ühendamist annab õpetaja iga hääliku kirjelduse ja märgib selle koos lastega diagrammile.)

Mäng "Kaja"

Woo-woo-woo! (Lapsed kordavad.)

Woo-woo-woo!

(Õpetaja lisab riimi.)

Nimetan kõik silbid!

Gu-gu-gu! Gu-gu-gu! Ma jooksen vikerkaarel!

Ju-ju-ju! Ju-ju-ju! Sumisen nagu suur mardikas!

Ku-ku-ku! KOO-ku-ku! Seal on kägu emasel!

Pu-pu-pu! Pu-pu-pu! Hiired ahmisid teravilja!

Ru-ru-ru! Ru-ru-ru! Ma korjan küpseid marju!

Ma tunnen, ma tunnen, ma tunnen! Tunnen, tunnen, tunnen! Ma kohtlen kõiki möödujaid!

Shu-shu-shu! Shu-shu-shu! Niidan talveks heina!

Moo-moo-moo! Moo-moo-moo! Arva, kes?

Chu-chu-chu! Chu-chu-chu! Ma sõidan autoga!

Pigistatakse, pigistatakse, pigistatakse! Tunnen, tunnen, tunnen! Ja ma pole üldse kurb!

VI-vi-vi! Vi-vi-vi! Helista kõigile oma sõpradele!

Di-di-di! Di-di-di! Tulge ringi tantsima!

Vaja on erinevaid helisid

Erinevad helid on olulised

vokaalid kaashäälikud,

Kõva ja pehme

Ühendame käed kokku

Ja nad naeratavad üksteisele

Laulge koos laulu

Helid elage rõõmsalt!!!

Vallaeelarveline koolieelne õppeasutus

Lasteaed "Päike"

Abstraktne

kõne areng

kirjaoskuse kohta

"Vokaalide maa"

lastele

ettevalmistuskooli rühm

Koostanud õpetaja

Inozemtseva N.A.

Mordovo

2016. aasta

Tarkvara ülesanded:

süstematiseerida laste teadmisi täishäälikute kohta [ A], [y], [i], [o], [s], [e];

kinnistada oskust isoleerida antud heli sõnades ja määrata selle koht sõnades;

arendada foneemilist teadlikkust ja kuulmist;

arendada oskust jagada sõnu silpideks, rakendades reeglit: "Vokaalide arv sõnas, silpide arv";

kinnistada oskust helisid vastava tähega korreleerida;

kinnistada teadmisi vokaalihelide graafilisest kujutisest (tähest).[ A], [y], [i], [o], [s], [e];

arendada visuaalset taju, mis põhineb vokaalide äratundmisel;

arendada ülesannete täitmisel loogilist mõtlemist;

arendada lastes enesekindlust;

arendada laste loomingulisi võimeid;

arendada oskust töötada meeskonnas, aidata ja toetada üksteist.

Varustus:

sülearvuti, laulude helisalvestised (ülesannete muusikaline saade), poognad-dekoratsioonid lastele, maal “Vokaalihelide maa”, objektipildid, d/i “Kus heli elab”, mäng “Kirjakonstruktor”, tarvikute komplekt vabaks loovuseks: värvilised ja lihtsad pliiatsid, liim, soolatainas, voolimislauad, kirjadekoratsioonid, kirjašabloonid jne.

Korraldatud õppetegevuse edenemine

1. Sissejuhatav osa

Õpetaja näitab lastele ebatavalist kasti. Lapsed uurivad sisu ja teevad selle kohta oletusi. Nad avavad selle ja selles on liblikad ja punased prossid.

Kasvataja.

Need kaunistused on meile. Kuna ma soovitan sul meie sõpradele külla minna. Ja nagu teada, tuleb külla tulla korraliku, korraliku ja targana. (Lapsed proovivad ehteid).

Ütle mulle, kelle juurde me läheme? Ja miks on kõik meie kaunistused punased? (Laste vastused)

Mõelge, poisid, mida me punasega mõtleme? Täpselt nii, täishäälikud kõlavad. Läheme täishäälikute maale.

Mis on täishäälikud?
Oh, see pole mulle veel selge!
Selgitage kiiresti
Et saaksin targemaks!

Täishäälikud on helid, mida me hääldame oma häälega, vabalt, takistusteta. Neid lauldakse ja me märgime need punasega.

Noh, meil on aeg teele asuda. Soovitan kaasa võtta kingitus – mäng, mida saame kõik koos mängida. Ja me läheme teiega transpordile, mille nimi algab täishäälikuga.

Puhkusel, sõbrad,
Mina ja kogu mu pere.
Poola, Prantsusmaa, Kairo -
Me reisime ümber maailma
Kõik kohad maakeral
Täiesti uues...(bussis)

Võtke istet, me läheme täishäälikute maale. Ja et meil igav ei hakkaks, kuulame laulu, millest saame teada, et hääli ei tee mitte ainult inimesed, vaid hääli teevad ka loomad. Nende helide järgi võime isegi aimata looma nime. (Lapsed võtavad istet ja laulu saatel lähevad kõik vokaalide maale.)

Muusika nr 1.

2. Põhiosa.

Poisid, me oleme saabunud. Vaadake, milline huvitav, ebatavaline riik see on. Tuleme lähemale ja vaatame kõike siin lähemalt.

Aga miks me siin kedagi ei näe, miks me pole kellegagi kohtunud? Tõenäoliselt sellepärast, et see on helide riik ja helid on nähtamatud.

Miks on teie arvates majadel punased katused? (kuna helid on täishäälikud)

Miks on siin ainult 6 maja? (Kuna täishäälikuid on ainult 6)

Nimeta need, ([a],[ o],[jah ma]).

Nimetagem sõnu, mis algavad heliga [a] näiteks ARBUUS (postitatakse pilt), siis buss, apelsin, ananass, aprikoos, näitleja, kunstnik jne.

Nimetagem sõnu, mis algavad heliga [o], näiteks EEES (ripputakse pilt), siis aknad, vits, pilv, saar, ahven, järv jne.

Nimetagem häälikuga [u] algavaid sõnu, näiteks TILL (riputatakse pilt), siis - tigu, raud, õng, saak, till, õpetaja, õpilane jne.

Nimetagem häälikuga [ja] algavaid sõnu, näiteks NÕEL (riputatakse pilt), siis kalkun, iiris, Ilja, kaaviar, Irina, paju, oriole jne.

Nimetagem heliga [e] algavaid sõnu, näiteks ESKIMO (riputatakse pilt), siis põrandad, ekskavaator, sirm, kaja jne.

Nii palju sõnu me nimetasimegi. Poisid, me teame, et sõnad jagunevad silpideks ja vokaalid on seotud silpide moodustamisega. Täishäälikuid lugedes saame hõlpsasti aru, mitu silpi sõnas on. Sest me juba teame reeglit: "Vokaalide arv sõnas, silpide arv."

Määrame tahvlil olevate piltide nimedes silpide arvu.

Ütleme sõna... Mitu silpi on sõnas.... Miks sa nii arvad... Nimeta need helid...

ARBUUS

EESEL

TILL

NÕEL

ESKIMO

Kui mäletate, siis võtsime mängu kaasa. Kuna me ei näe helisid, kuid saame sõnades määrata nende koha, soovitan mängida helidega mängu “Kus heli elab”

Jaguneme paarideks. (Lapsed jagatakse paaridesse)

Saate viie aknaga kaardi ja erinevate objektide piltidega pildikaardid. Minu käsul peate leidma soovitud pildi ja täitma sellega tühja akna. Ülesanne loetakse sooritatuks, kui piltide järjekord on õige.

Asetage esimesse aknasse pilt objektist, mille nimi algab täishäälikuga [e] (mehike).

Asetage teisele aknale pilt objektist, mille nimes on sõna keskel täishäälik [i] (vaal).

Asetage kolmandale aknale pilt objektist, mille nimes on kaks täishäälikut [o] ja [a] (tünn).

Asetage neljandale aknale pilt objektist, mille nimes on kaks vokaali [u] (känguru)

Asetage viiendale aknale pilt objektist, mille nimi lõpeb täishäälikuga [s] (kell)

Mis pilt jääb? (Juust) Selles sõnas on häälik [s] ... keskel, nüüd olete leidnud sõna, kus heli [s] on lõpus. Kas see heli võib olla alguses?

Kontrollime... (Õpetaja näitab tahvlile õigesti täidetud näidist)

Täitsite selle ülesande, kuid kas saate hõlpsasti eristada täishäälikuid kaashäälikutest? Teeme väikese teatejooksu, peate võimalikult kiiresti tooma mulle kordamööda kaarte objektide kujutistega, mille nimed algavad täishäälikutega. Olge ettevaatlik, ärge eksige! Alusta ..

Kehalise kasvatuse tund - mäng (teatejooks) "Leia täishäälik"Muusika nr 2

Hästi tehtud! Poisid, see on hämmastav riik, kahju, et selle riigi elanikud on nähtamatud. Aga me saame neid aidata... Kuidas? Pidagem meeles, me kuuleme ja hääldame helisid ning igal helil on oma tähistus, sümbol, portree, see on... täht. Ja nagu teate, me näeme, kirjutame ja loeme kirju. Kogume need sümbolid kokku ja kõigile saab selgeks, millised helid siin riigis elavad.

Mäng "Kirja konstruktor"

Lapsed koguvad ühiselt kirju ehituskomplektist. (näidise põhjal)

Mis kirju me saime? A, O, U, Y, E, I.

Pakun abi ja kinnitan need kirjad majadele. Kuid siin on ülesanne: peate ära arvama, kuhu tähte tuleb lisada. Abiks on pildid, mille nimed algavad täishäälikutega. (kus ARBUUS - A, PILV - O, TIGU - U, NÕEL - I, EKSKAVAATOR - E, tühjas aknas - Y)

Vene keeles paraku pole Y-tähega algavaid sõnu!

Lapsed kinnitavad majadele tähtedega kaarte. (kasutades plastiliini või magnetit)

Meil on aeg selle imelise riigiga hüvasti jätta, aitasime selle elanikke (Kuidas?) Kas teile meeldis? Mida täpsemalt? Ja suveniirina soovitan endale võtta kingitus - kiri, kuid peate selle oma kätega tegema.

Õpetaja viib lapsed loovusnurka ja pakub lastele mitmeid võimalusi: värvipliiatsitega värvimine, tähtede varjutamine, soolataignast modelleerimine, aplikatsioon. Lapsed valivad kingituse valiku ise.

Undermuusika nr 3täita loomingulist ülesannet.

Poisid, ma näen, et olete valmis. Milliseid kirju me suveniiridena kaasa võtame? Meil on aeg minna, hüvasti jätta, kuni me taas kohtume.

Vahepeal sõidame, soovitan kuulata lugu nimega “Tähestik”

Undermuusika nr 4lapsed lähevad koju.

3. Lõpuosa.

Siin me oleme. Poisid, keda me külastasime? Kas sulle meeldis see? Kas olete kõik täishäälikud pähe jätnud? Kui palju neid on? Nimetage see. Mis värviga neid tähistatakse? Miks me nimetame neid täishäälikuteks?

Teema: “Reis helilinna”

Sihtmärk: Täishäälikute ja kaashäälikute diferentseeritud kasutamine kõnes.

Ülesanded:

Arendada kuulmis tähelepanu.

Tutvustage mõistet "kõne heli".

Tugevdada mõisteid "vokaaliheli" ja "konsonantheli" ning nende sümboleid.

Õppige kõrva järgi eristama kõvasid ja pehmeid kaashäälikuid.

Tugevdage mõistet "silp".

Arendada helianalüüsi ja sünteesi.

Varustus: ekraan, muusikariistad, paber, käärid, paneelid, mis kujutavad punase, sinise ja rohelise värviga maju, inimesi ja loomi kujutavad objektipildid.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

Kõigepealt istuvad tüdrukud maha ja ütlevad oma nime, siis poisid.

2. Kuulmis tähelepanu arendamine. Mäng "Kuula ja arva".

Logopeed kutsub lapsi silmad kinni panema ja ära arvama, mis ta onhaugub (kahiseb paberit, plaksutab käsi, lõikab paberit, rebibpaber, mängib palliga, lehitseb raamatut).

Kuidas sa teadsid, mida ma teen, aga sa ei näinud seda?

Sa kuulsid helisid. Mida me kuulasime? (Kõrvad.) Kõrvad on meie keha oluline organ.

3. Sissejuhatus mõistesse "kõne heli"

Olete juba kuulnud, kuidas erinevad objektid kõlavad. Kõik elusolendid teevad ka hääli. Kuidas madu susiseb? Kuidas hunt ulutab? Kuidas kärbes heliseb? Kuidas mardikas sumiseb? Kuidas rähn vasardab? (Näita helide sümboleid.) Heli tekitavad erinevad objektid ja loomad ning sina ja mina räägime.

Logopeed paneb tahvlile pildid (inimene, kass, lind, kala) ja palub lastel esile tõsta lisaobjekti (inimene). Pärast seda, kui lapsed on ülesande täitnud, teatab logopeed: „Rääkida saavad ainult inimesed. Kõik, mida me ütleme, on kõne. Ja meie huuled, hambad, keel ja hääl aitavad meil helisid hääldada. Õpime kuulama ja hääldama kõnehelisid. Kõnehelid kombineeritakse sõnade moodustamiseks. Sõna helide kuulmiseks peate hääldama väljatõmmatud sõna: dddyyymm, shshshuuummm. Mul on võlukepp. Niipea kui võlukepp objekti puudutab, kõlab sõna tõmmatult: zhzhuuuk.

Logopeedi laual on mänguasjad-esemed: hunt, rebane, maja jne. Lapsed harjutavad sõnade hääldamist joonistaval viisil.

4. Fizminutka.

Pantomiim "Jalutuskäik metsas". (Kõrgete põlvedega kõndimine.)

Astume läbi kõrge rohu. Hüppame üle lombi (kahel jalal hüppamine).

Kuulame lehtede kohinat. Järsku puhus tuul. (Hingake kergelt välja ümarate huultega. Tugeva tuule ja tormiaegse tuule jäljendamine.) Tuul on vaibunud. Korjame seeni. Jalutasime ja jalutasime läbi metsa ning leidsime puraviku (puravik, puravik).

5. Mõistete tugevdamine"vokaaliheli" ja "konsonantheli".

Kuvatav paneel on: Helimajad – punane, sinine ja roheline. Majade akendes on sama värvi ruudud.

- Täna läheme külla vapustav Sound City. Selles linnas on ilusad majad. Mis värvi need on? See maja... (punane). See... (roheline). Ja see üks... (sinine). Majade akendes näeme ruute. Puudutagem neid. Läheneme Punasele Majale ja puudutame esimest väljakut. Kuulake, kuidas see kõlab: "A-ah-ah." Puudutagem teist ruutu ja kuuleme: "Oooh." Ja kolmas ruut andis hääle: "E-ja-ja." Neljas laulis: "Oh-oh-oh." Läheneme Sinisele Majale. Tema akendest on kuulda ka teisi laule: "D-d-d, sh-sh-sh, w-w-w, 6-6-6." Rohelises Majas kõlavad laulud õrnemalt: “L’-l’-l’, m’-m’-m’”. Millised huvitavad ruudud, klõpsad neil ja kuuled erinevaid helisid. Kas olete arvanud, mida me nende ruutudega tähistame? (Helid.) Need ruudud tähistavad kõne helisid. Kas laulud kõlavad erinevates majades ühtemoodi? (Erinevalt.) Helid on erinevad.

Heidame pilgu Punasele Majale. Siin elavad helid, mis armastavad laulda: “A-ah; oh; ooh; ja-ja; y-y; uh." Laulame ka neid helisid. Asetage käsi oma kõrile. Hääl elab siin. Vahel ta magab ja teda ei kuule, vahel aga ärkab ja laulab nii kõvasti, et kurk hakkab värisema. Öelge: a-a; oh; ooh; ja-ja; y-y; uh. Kes mäletab, mida me laulsime? (Hääl.) Kust tuleb õhk, kui me neid helisid laulame? (Suust.) Kas õhk tuleb vabalt välja või miski takistab? Helisid, mida saab laulda, kuna suus ei ole õhutakistust, nimetatakse vokaalideks. Neid on ainult kuus: a, o, y, i, y, e. Tähistame need punase ruuduga.

Sinised ja rohelised majad on eraldi. Kuulake helisid, mis elavad sinises majas: d, b, l. Ja nüüd rohelisena: d , b , l . Kuidas need helid erinevad? – mõned helid on kõvad, teised aga pehmed. Tugevaid helisid tähistame sinise ruuduga ja pehmeid helisid rohelise ruuduga. Kas neid helisid on võimalik laulda? (Ei.) Kui me neid hääldame, kas õhk tuleb vabalt välja või takistab miski seda? (Käsnad, hambad või keel segavad õhku.) Helisid, mida ei saa laulda, kuna suus on õhutõke, nimetatakse kaashäälikuteks. Need on kõvad või pehmed.

Kui kuulete kõva heli, siis trampige oma jalga: b, b ,d ,k,t ,t,m,m

6. Silbi mõiste kinnistamine.

Sound Citys on kõik helid sõbrad ja käivad üksteisel külas. Kui kaashäälik ja täishäälik on sõbrad, moodustavad nad koos olles "silbi". Silbid kõlavad alati erinevalt, olenevalt sellest, millistest helidest saavad sõbrad. Kuid on üks saladus – igal silbil peab olema täishäälik. Mina hääldan silpe ja sina nimetad neid moodustavaid häälikuid: MA, BO, DU... Silpe saab omavahel ühendada ja moodustada sõna. Millised kaks silpi on sõnas MA-MA ühendatud? Sõnad ja rongid on üksteisega sarnased. Rongid koosnevad vagunitest ja sõnad silpidest. Sõnas on sama palju silpe, kui on täishäälikuid. Asetage rusikas lõua alla ja öelge mis tahes sõna. See, mitu korda lõug rusikale toetub, on vokaalide arv selles sõnas. Ja see tähendab silpe. Nüüd ütlen sõnad ja sina plaksutad nii palju kordi, kui sõnas on silpe (vesi, parfüüm, labidas, elevant, telefon jne). Tähistame kõik silbid diagrammiga (näita). Ühendame skeemid sõnadega (vesi, parfüüm, labidas, elevant, telefon jne). Kas tead, mis on kõige huvitavam? Igas sõnas hääldatakse üks silp alati rõhuga, s.t. tõstame selle oma häälega esile. Rõhulisel silbil kõlab hääl tugevamalt. Sõnas “va-gon” on rõhuline silp “gon” ja sõnas “do-mi-no” on rõhuline silp “ei”. Diagrammil tähistame stressi selle ikooniga (kald linnuke). Panen sõnadele nimed ja te loendate, mitu silpi neil on, määrake rõhuline heli ja valige muster.

7. Kokkuvõte.

Meil on aeg Sound Cityga hüvasti jätta. Kuid kõigepealt meenutagem:

Mida me räägime?

Kuidas me helisid teeme?

Mis helid seal on?

Kuidas tähistame täishäälikuid ja kaashäälikuid?

Mis on silp? Kuidas silp moodustatakse?

Kui silbid kokku panna, mida need moodustavad?

Mitu silpi on ühes sõnas?

Sihtmärk: koondada tähtede nimed, korreleerides need rühmadesse: täishäälikud ja kaashäälikud, arendada silpide lugemise oskust, koostada sõnu etteantud silbi järgi. Esitage esitused kõne üksikutes ühikutes: heli, silp, sõna, lause. Kahe- kuni kolmesõnaliste deklaratiivsete lausete lugemine. Punkt lause lõpus. Suure algustähe kirjutamine lause alguses. Ettepaneku kavandi koostamine. Silpide lugemine terve sõna lõpetamisega silbitabelite abil, erinevas vormingus poolitatud tähestiku kallal töötamine.

Materjal: mütsid - sümbolid; tabelid piltidega (algus, keskpaik, lõpp); kirjakassad; kaardid sõnadega:

GCD liikumine:

I. Aja organiseerimine.

Täna läheme klassiga raamatu lehekülgedele. Kes elab raamatutes? (Raamatud sisaldavad tähti, silpe, sõnu, lauseid). Ja selleks, et saaksime raamatu lehekülgedele jõuda, peame muutuma kirjadeks. (Paneme mütsid pähe ja muutume tähtedeks, tüdrukud panevad mütsid vokaalidega, poisid - kaashäälikutega)

Nüüd pääseme teiega raamatu lehekülgedele. Aga vaata, igaühe tähed on erinevad, äkki saame need tähed kuidagi eraldada? (tüdrukutel on täishäälikud, poistel kaashäälikud)

Tüdrukud istuvad ühe laua, poisid teise laua taga

II.Töötage teemaga GCD

1. Täishäälikud ja kaashäälikud

Tüdrukud, mida saate meile oma kirjade kohta öelda?

Tähed A, U, O on täishäälikud, neid häälikuid hääldame ainult häälega, suus pole takistust.

Poisid, mis on teie kirjadel ühist?

Tähed S, M, X, W, L on kaashäälikud nende häälikute hääldamisel, suhu tekib barjäär, me ei saa neid laulda, valjult hääldada, keel, hambad, huuled segavad meid.

2. Luuletused(lapsed loevad ette õpetaja poolt eelnevalt koostatud luuletusi)

A – tähestiku algus

Sellepärast on ta kuulus.

Ja teda on lihtne ära tunda

Ta ajab jalad laiaks.

Siin on kaks sammast diagonaalselt

Ja nende vahel on vöö.

Kas sa tead seda kirja? A?

Teie ees on kiri….(A)

U-täht – kaks pikka kõrva

Või on tammepuul kaks sõlme

Sellel kirjal pole nurka

Sellepärast on ta ümmargune

Vaata ratast

Ja sa näed O-tähte.

Päikeseloojang lendab metsast kaugemale

Scarlet-toonekured lendavad metsa

Aias hõõgusid lillepeenardes astrid

Scarlet varjud värisevad tiigil

Scarlet pardid liuglevad üle tiigi...

Kahju, et päikeseloojang juba hääbub.

Väsinud part tiigil

Õpetage oma pardipoegi.

Pardipojad ujuvad silmapiiril

Ema ei taha seda

Part kannatab kohutavalt

No mis neist saab!?

Pilv, pilv, karusnahk rõngastes

Sa pilv on väga sarnane lammastega

Hoidsime sõprade käest kinni

Ja nad ütlesid: "Sina ja mina -

Need oleme meie ja siiski

Tulemuseks on täht ...... (M)"

Me ei sukeldu jõkke -

Sukeldume piima sisse.

Põllud on piimaga üle ujutatud,

Sild, jõgi ja põõsad.

Piim kattis maja

See voolab pehmelt ülevalt.

Oleme nüüd põhjas

Oleme piimjas sügavuses

Me ei uju ookeanis -

Purjetame paksus udus.

Päike on küla taha loojunud

Tihased magavad, pasknäärid magavad

Jões magab vuntsidega säga

Mets, stepp ja aed magavad

Kari magab, karjane ja koer

Kriginad, laulud, naer vaibusid

Uni viis igaühe oma maale.

X kõnnib, kõnnib, kõnnib -

Kas te ei leia kohta?

Sahin, sosin, müra akna all,

Kerge laksu... Kes see on – päkapikk?

Shhh! Seal, kardinate taga, akna lähedal

Vaikus kahiseb nagu krapsakas hiir.

Ignat läks labidaid ostma

Ignat ostis viis labidat

Rääkisime tähtedest, nüüd nimetame taas täishäälikuid (väidavad poisid), kaashäälikuid (ütlevad tüdrukud)

3. Heli koht sõnades

Ja nüüd meenutame, millistes sõnades need helid esinevad kolmes asendis (algus, keskel, lõpp)

Töötage laste koos vanematega koostatud tabelite järgi

4. Mäng "Elavad silbid"

Kui õpetaja helistab, tulevad lapsed ühest ja teisest meeskonnast ükshaaval välja, pöörduvad laste poole ja lapsed loevad etteantud silpi.

5. Mäng “Kogu erinevaid sõnu”

Lastele antakse ülesanne: koostada jagatud tähestiku tähtedest olemasolevatest tähtedest sõnad (igaühe jaoks valmistatakse sõnad ette eraldi kaartidele).

Lusha, Sasha, Maša, säga, ise, vuntsid, kuiv, kõrv, kõrv, väike, ema, meel, õli, herilane, läinud, mula

6. Töö kõneühikutega - heli, silp, sõna, lause

6.1. Pakkuda

Kolmest sõnast koosnev lause koostatakse suuliselt

Masha armastab võid.

Õpetaja näitab lastele lausekonspekti koostamist, määratakse sõnade arv lauses, kuidas kirjutatakse esimene sõna, mis tuleb lause lõpus, lapsed (ettevalmistatud kaartidel) koostavad lausekonspekti.

6.2. Sõna

Masha, õli

Õpetaja tuletab koos lastega meelde, kuidas koostatakse sõnaskeem, määratakse sõnades silpide arv ja koostatakse ettevalmistatud kaartidele sõnaskeem.

III.GCD tulemus

1. Raamatu loomine

Ja nüüd soovitan teil luua oma raamat, olen lehed ette valmistanud, kuid kõik pole neil valmis, mõelgem, kuidas alustatud raamatulehte õigesti lõpetada? (lehel on uuritud tähtede pildid, vasakul vokaalitähtede pildid, paremal kaashäälikutähtede pildid, laste tabelitel tähtede piirjooned - lapsed määravad koos õpetajaga, millised pilt asendame mis tähe ja miks)

Täishäälikud ja kaashäälikud korratakse uuesti

Nagu näete, pole meie raamatu leht täielikult täidetud, sest me pole veel kõiki tähti uurinud, sina ja mina peame allesjäänud tähtedega tutvuma ja oma raamatu lõpetama.

Sa tegid täna head tööd, meenutagem, mis sulle kõige rohkem meeldis? Mis oli väga raske? Millega sa veel töötada tahaksid?

IV. Kodutöö

Silbitabelite lugemine sõnade koostamise ja sõnade skeemide lugemine (töö vihikutes)

Kirjaoskuse tund vanemas koolieelses eas lastele (kooli ettevalmistusrühm)

Teema: “Sissejuhatus täishäälikute hääldusse”

Sihtmärk: Moodustage mõiste "kõnehelid" ja mõiste "vokaaliheli".

Õppeülesanne: Kujundada ja kinnistada laste teadmisi kõne- ja täishäälikutest.

Arendusülesanne: Arendada laste foneemilist kuulmist, arendada tähelepanu, mälu, mõtlemist, arendada sõnavara, sisendada huvi sõnadega mängimise vastu, arendada sidusat kõnet, kinnistada oskust vastata küsimustele ühise lausega, arendada oskust iseseisvalt järeldusi teha.

Hariduslik ülesanne : Kasvatada uudishimu, loomingulist tegevust, arendada iseseisva tegevuse oskust, kasvatada lastes oskust: töötada meeskonnas, kannatlikult kuulata õpetajate küsimusi, seltsimeeste vastuseid ja austada nende arvamust, kasvatada vastastikuse mõistmise tunnet. abi ja abi, kasvatada huvi tegevuse vastu ja armastust emakeele vastu.

Tunni käik:

    Millisest maagilisest riigist hakkasime viimati reisima?(riigi jaoks "Kirjuta-loe")

    Mis on selle riigi targeima elaniku nimi?(Tema nimi on Write-Read)

    Millise võlumaa linna me külastasime?(Zvukograd)

    Kes selles linnas elab?(Helid)

    Mis helid seal on?(muusika, looduse, objektide helid)

Hästi tehtud poisid. Täna jätkame oma teekonda läbi"Zvukograd." Saame teada, millised muud helid on. Mängime nende helidega huvitavaid mänge. Noh, lähme teele?(Jah).

Mängib loo “Koos käimine on lõbus” heliriba. Lapsed kõnnivad ümber laudade ja istuvad oma kohale.

Koolitaja:

Arva ära mõistatus:

Sa ei näe seda, sa ei saa seda oma kätesse võtta,

Aga sa saad seda kuulda. Mis see on (heli)

Hästi tehtud. Muidugi on see heli. Me kuuleme ja kuulame helisid. Meenus, et on loodushääli, esemete helisid, muusikahelisid. Kuid see pole veel kõik helid. On veel üks helide rühm ja seda nimetatakse kõnehelideks. Me mitte ainult ei kuule neid helisid, vaid ka hääldame neid.

Maailmas on palju helisid:

Lehtede sahin, lainete loksumine.

Ja seal on kõne helid,

Peame neid kindlasti teadma.

Kõnehelid jagunevad kahte rühma. Vokaalhelid ja kaashäälikud. Vokaalhelide värvus on punane. Nimetagem neid helisid.

Kuidas eristada täishäälikuid teistest helidest, selle kohta on luuletus, kuulake:

Täishäälikud venivad välja nagu helisev laul

Ja - ja - ja - ja.

V – Nad võivad nutta ja oigata:

Oh - oh - oh - y - y - y.

Nad võivad Alenkat tema hällis kõigutada:

A-a-a-a.

Nad võivad karjuda nagu kaja metsas:

Oi! Oi! Oi!

Oskab lennata kõrgele sinisesse:

A, o, y ja, uh, s.

Nad ei taha vilistada ega nuriseda.

Koolitaja: Vokaalhelisid saab laulda nagu laulu, välja venitatud. Nimetagem häälikuid uuesti [a, o, u, e, s ja]. Kui palju neid on? (täishäälikud 6).

Mäng "Nimeta sõna alguses olev heli"

Täishäälikutele meeldis see, kuidas sa neid mäletasid, nii et nad tahtsid sinuga mängida. Mida sa tahad?(Jah).

Ma nimetan sõnad, mis algavad täishäälikuga, ja peate ütlema, mis tüüpi heli see on. (mängu mängitakse ahelas nii, et iga õpilane võtab mängust osa).

Arbuus, pilvik, part, uluk, toonekurg, eesel, raud, iiris, kõrv, järv, apelsin jne.

Mäng "Nukud läksid kaduma"

Mängu mängitakse vaibal. Lastel on mitu nukku. Nende nimed: Anya, Olya, Ulya, Elya, Ira. Nukud läksid metsa ja eksisid ära. Mis heli peaksime küsima, et Anyat otsima minna? ([A]). Lastel on kaardid helidega. Laps peab leidma oma nuku, see tähendab nimetama heli, mille juht hääldas suurema jõuga. Õpetaja võtab nuku ükshaaval ja kutsub selle nime, rõhutades oma häälega löökheli. Lapsed vaatavad kaarte, need, kellel on õige heli kaardil, jooksevad üles.

Kehalise kasvatuse minut .

Lapsed tõusid püsti ja sulgesid silmad.

Avame silmad

Hingake sisse - ja venitame pikka aega: "a-a-a-a.." (hääl kõlab vaikselt samal tasemel)

Hommikul tõusis päike,

Alt üles tõmbame: "o-o - O-O..." (hääl kõlab tõusvalt)

Päeval käime mäkke: “Y-Y-Y-Y...” (hääl kõlab samal tasemel)

Öösel vaatame tähte, ülevalt alla lendame "U-U-u-u" (hääl kõlab madalamalt)

Mäng "Nimetage täishäälik ja leidke selle koht"

Teemapildid (maja, hiir, suits, sibul, vähk, moon, mardikas, vaal, juust). Piltide all on ruudud häälikute arvuga sõnas.

Koolitaja: Mul on pilt käes.

    Mis on pildil näidatud?

    Mitu häält on sõnas?

    Millist täishääliku heli me kuuleme?

    Kus on see sõna alguses, keskel või lõpus (soovitav ruut on kaetud punase kaardiga?)

Koolitaja: Järgmise ülesande täidate paarides. Teie laudadel on kaardid helidega. Vaadake hoolikalt, leidke nende hulgast täishäälikud ja tehke neile punane ring.(Kõigil lastel on samad kaardid. Testi saab teha tahvli juures, millele on kirjutatud samad helid).

.

.

Mäng "Pardid ja ahvenad".

Mängu mängitakse vaibal. Lapsed jagunevad 2 võistkonda - ahvenad ja pardid. Nad liiguvad vaibal suvaliselt. Ettekandja hääldab sõnu vaheldumisi rõhulise häälikuga [u] ja seejärel rõhulise häälikuga [o]. "Ahvena" lapsed peaksid tarduma, kui kuulevad sõna heliga [o], ja "pardid" - kui nad kuulevad sõna, millel on [u]. Kes õigel ajal ei peatu, langeb mängust välja. Võidab see, kes kordagi ei eksinud ja püsis väljakul kõige kauem.

Mängu sõnad: vits, juurviljad, sügis, eesel, saar, puhkus, puhkus, Olya, järv, lammas, järjekord, pilv, nurk, õng, õhtusöök, mesitaru, puhkus, tark, süsi, kitsas.

Koolitaja: Meie teekond lõpeb tänaseks.

    Kas teile meeldis helidega mängida?

    Mis sulle kõige rohkem meeldis?(laste vastused)

    Millistest helidest me täna rääkisime?(kõnehelid).

    Millistesse rühmadesse kõnehelid jagunevad?(vokaalide ja kaashäälikute jaoks).

    Kui palju täishäälikuid?(neid on 6).

    Kuidas teada saada, kas heli on täishäälik?(saate seda laulda).

Hästi tehtud. Ja kaashäälikuid õpime tundma järgmisel linnareisil"Zvukograd"



Kas teile meeldis artikkel? Jaga seda