Контакти

Відкритий урок із хімії швидкість хімічної реакції. Урок "швидкість хімічних реакцій" - план-конспект уроку на тему. I. Організація початку заняття

Мета уроку:сприяти формуванню поняття про швидкість хімічної реакції через використання інформаційно-комунікативної технології.

Завдання уроку:

  • освоєння найважливіших знань гомогенної та гетерогенної системи, вплив на швидкість реакції природи реагуючих речовин, їх концентрації, температури, каталізатора;
  • сприяти формуванню оперативно-контрольного вміння та вміння користуватися комп'ютером через роботу зі слайдами;
  • виховання ставлення до хімії як одного з фундаментальних компонентів природознавства та елементу загальнолюдської культури;
  • оволодіння вміннями спостерігати хімічні явища, проводити розрахунки на основі хімічних формул речовин та рівнянь хімічних реакцій.

Матеріально-технічна база та оснащення:

Мультимедійний проектор, комп'ютер, залізний дріт, хлорид міді (II), цинк (гранули), соляна кислота (1:10) та (1:3), оксид міді (II), азотна кислота, спиртовка, пероксид водню, лучинка, оксид марганцю (IY), пробірки, скляна паличка.

Дидактичне забезпечення: слайди, диск із навчальною програмою "Хімія.8клас", сигнальні картки.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Епіграф уроку:

"Нам надзвичайно пощастило, що ми
живемо у вік, коли ще можна
робити відкриття"

Хід уроку

Етап уроку Діяльність вчителя Діяльність учня
1. Орієнтовно-мотиваційний етап(Ініціація уроку, оголошення теми, цілі, завдань, початкові записи) Вчитель:"Хлопці, як ви розумієте слово швидкість?

При вивченні яких предметів ви стикалися з поняттям швидкість?

Як ви вважаєте, чи застосовне це поняття в курсі вивчення предмета хімії?

Яке практичне значення має знання поняття про швидкість хімічної реакції?

Учні:відповідають на запитання, формулюють завдання
  1. Засвоїти поняття швидкість хімічної реакції.
  2. Вивести формулу, що визначає швидкість хімічної реакції.
  3. Дослідити чинники, що впливають швидкість хімічної реакції.
  4. Застосувати отримані знання на вирішення розрахункових завдань.
2. Операційно-дослідницький етап(робота учнів групова та індивідуальна щодо виконання завдань) Вчитель:дає поняття швидкості хімічної реакції, учні 10 хвилин працюють з навчальною комп'ютерною програмою, роздає інструкції щодо виконання лабораторної роботи в парах, часу дається 15 хвилин

(Дивитись додаток)

Учні:записують тему уроку в зошит, після вступного слова вчителя, працюють із навчальною комп'ютерною програмою: "Хімія. 8 клас". За інструкцією виконують лабораторну роботу, ведуть записи у зошиті.
3. Етап первинного закріплення в узагальнюючій розмові. Вчительставить запитання:

Що визначає поняття швидкість хімічної реакції? - Якою формулою виражається швидкість хімічної реакції?

Які хімічні системи є гомогенними та гетерогенними?

Які фактори впливають на швидкість хімічних реакцій?

Якими хімічними реакціями ви довели ці положення?

Що спільного між поняттями швидкість руху та швидкість хімічної реакції?

Учнівідповідають питання вчителя.
4. Рефлексивно-оцінний етап(Первинний контроль: експрес - опитування) Вчитель проводить експрес- опитування: Чи правильно, що:

:Швидкість хімічної реакції визначається зміною концентрації однієї з реагуючих речовин або одного з продуктів реакції в одиницю часу?

:швидкість хімічної реакції вимірюється: моль/лс?

:швидкість хімічної реакції не залежить від температури?

:гетерогенними називають реакції, які йдуть між речовинами у неоднорідному середовищі?

При підвищенні температури на кожні 10° С швидкість реакції збільшується в 2-4 рази?

Учніготують сигнальні картки.

Зелена означає "так",

червона - "ні",

жовта - "сумніваюсь".

5. Постановка домашнього завдання. Пропонується учням: 29, 30, 31, стор. 128 упр.1, стор.125 упр.1, 5, Учнізаписують домашнє завдання до щоденника.
6. Підбиття підсумків. Вчительпідбиває підсумок уроку, проводить рефлексію: якщо хлопці виконали поставлені завдання, підніміть червону картку, якщо залишилися деякі питання – зелену, якщо не засвоїли більше половини – жовту. Оцінює та коментує роботу найбільш активних учнів Учніпіднімають сигнальні картки.

Тема Швидкість хімічних реакцій та фактори, що на неї впливають.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Вигляд уроку:лекція

Клас : 9

Вчитель хімії ДБОУ ЗОШ №1 міста Байконур Гузікова Оксана Олександрівна

Цілі уроку.

Навчальні:

Дати поняття про швидкість хімічних реакцій та одиниці її вимірювання. Показати вплив на швидкість реакцій таких факторів як природа речовин, що реагують, їх концентрація, площа дотику, використання каталізаторів і температура. Ознайомити учнів із класифікацією хімічних реакцій за ознакою фазності (агрегатного стану): гомо- та гетерогенні.

Розвиваючі:

Прищеплення навичок визначення швидкості хімічної реакції, використовуючи закон діючих мас. Продовження розвитку загальнонавчальних та предметних умінь: аналізувати, порівнювати, робити висновки. Розвиток логіко-смислового мислення учнів, пам'яті, хімічної мови.

Виховні:

Розширення кругозору, вміння застосовувати набуті знання на практиці, самозасвоєння лекційного матеріалу. Виховання культури розумової праці.

Обладнання та реактиви:

Плакат з техніки безпеки, формули на ПП, проектор, лист-пам'ятка з планом лекції.

Для демонстраційного експерименту: розчин натрію тіосульфату, розчин сірчаної кислоти, вода, пробірки.

Для лабораторного експерименту: розчин соляної кислоти, цинковий порошок, гранули цинку, магній, залізо, пробірки.

ДЕВІЗ УРОКУ:

"Хімічне перетворення, хімічна реакція - є головний предмет хімії" Н.М. Семенів.

    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель

Здрастуйте хлопці, сідайте.

Вчитель

Чергові назвіть відсутніх сьогодні на уроці.

(Вчитель зазначає відсутніх на уроці).

    ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вчитель

Сьогодні ми переходимо до вивчення нового розділу Швидкість хімічних реакцій. Хімічна рівновага».

На цьому уроці ми поговоримо про те, як визначається швидкість хімічної реакції та які фактори можуть її змінити.

ВЧИТЕЛЬ

На дошці написано дві хімічні реакції.

    Взаємодія розчину соляної кислоти та цинку.

    Взаємодія розчину сірчаної кислоти та розчину хлориду барію.

Вчитель

Чим вони відрізняються?

Учень

Вони відрізняються тим, що одна протікає між розчинами, а ось у другій є розчин - соляна кислота, і метал - цинк.

Вчитель

Отже, перша реакція протікає в одному середовищі, і ця реакція називається гомогенною, а в другій реакції беруть участь речовини різного агрегатного стану, вона називається гетерогенною. Прикладом гомогенних середовищ будуть газ-газ, рідина-рідина. Наведіть приклади гетерогенних середовищ.

УЧЕНЬ

Газ – тверда речовина, газ – рідина, тверда речовина – газ.

ВЧИТЕЛЬ

Правильно. Ми визначимо швидкість хімічної реакції, запишемо визначення та відповідні формули.

Предмет вивчення хімії – хімічна реакція. В результаті хімічної реакції зникають одні та утворюються інші речовини. У процесі реакції змінюються кількості речовини як реагентів (початкових речовин), і продуктів (кінцевих речовин). Швидкість цієї зміни називається швидкістю хімічної реакції.Хімічна кінетика – вчення про швидкості та механізми хімічних реакцій. (запишемо це визначення)

Таким чином, швидкість хімічної реакції можна описати рівнянням

r = / (1)

де r - Швидкість реакції (від англ.rate– швидкість процесу, на відміну раніше використовуваного позначення для швидкості реакції - velocity швидкість переміщення), (велика грецьк.дельта ) – синонім слів «кінцева зміна», (грец. ню ) – кількість (моль) речовини-реагенту або речовини продукту,(грец. тау ) – час (с), за який відбулася ця зміна.

При такому визначенні швидкість реакції залежить від того, кількість якого з учасників реакції ми спостерігаємо та вимірюємо. Очевидно, що для реакції, наприклад:

2 H 2 + O 2 =2 H 2 O.

кількість речовини водню, що перетворюється, в два рази більше, ніж кисню. Тому

r (H 2 ) = 2 r (O 2 ) = r (H 2 O).

Рівняння реакції пов'язує величини швидкостей, визначених за кожним з речовин. Тому вибір останнього залежить від зручності та легкості експериментального виміру його кількості в реакційній системі.

На якісному рівні реакції можуть бути класифіковані на швидкі, для вимірювання швидкості яких необхідні спеціальні методи, наприклад вибух гримучого газу, реакції в розчинах електролітів; повільні, для вимірювання швидкості яких потрібні великі проміжки часу, наприклад, корозія заліза; і реакції, протягом яких ми можемо спостерігати безпосередньо, наприклад взаємодія цинку з соляною кислотою.

Описувана рівнянням (1) швидкість реакції залежить кількості взятих речовин-реагентів. Якщо ми проводимо ту саму реакцію з різними обсягами або поверхнями дотику реагентів, то для однієї і тієї ж реакції ми отримаємо різні значення швидкості, тим більші, чим більше речовини взято або чим краще воно подрібнене. Тому використовують інше визначення швидкості реакції.

Швидкість хімічної реакції - це зміна кількості речовини будь-якої ділянки реакції в одиницю часу в одиниці реакційного простору (Запишемо це визначення).

У гомогенної системи V системи (у газовій фазі чи розчині). У такій реакції одиницею реакційного простору є одиниця обсягу, і якщо цей обсяг не змінюється в процесі реакції, то рівняння має вигляд:

V= c / t (2)

де з – молярна концентрація речовини (моль/л).

Швидкість реакції – зміна концентрації речовини за одиницю часу.

У гетерогенної системи ( наприклад, при горінні твердого тіла в газі або при взаємодії металу з кислотою реакція відбувається на межі розділу між компонентами. Якщо площа цього кордонуS , то рівняння швидкості має вигляд:

V= n / St (3)

Очевидно, що при такому визначенні (див. рівняння (2) і (3)) величина швидкості реакції не залежить від об'єму в гомогенній системі і площі дотику реагентів (ступеня подрібнення) в гетерогенній системі.

Які чинники впливають на швидкість хімічної реакції?

ЗАПИШЕМО ОСНОВНІ

    Природа реагуючих речовин.

    Вплив температури.

    Наявність каталізатора.

На кожен випадок наведемо приклад.

1. Вплив природи реагентів

Першим, і очевидним, чинником, визначальним швидкість реакції, є природа реагентів. Вище на цій основі ми навели приклади реакцій, що протікають з різною швидкістю.

Тепер проведемо досвід, який експериментально доведе це.

Вчитель пропонує хлопцям виконати лабораторний досвід.

Для цього в 3 пробірки наливаємо 1-2 мл розчину соляної кислоти і опускаємо в кожну приблизно по одному шматочку металу: в першу - магній, в другу - цинк, а в третю - залізо.

Вчитель

Чи у всіх пробірках швидкість виділення газу однакова?

Учень

Ні, в пробірках інтенсивність виділення бульбашок різна. У першій пробірці газ виділяється дуже швидко, у другій повільніше, а третє ще повільніше.

Вчитель

Зробимо висновок

Учень

Швидкість хімічної реакції залежить від природи речовин, що реагують.

2. Вплив концентрацій реагентів

Другий і теж досить очевидний фактор – концентрація реагентів.

Проведемо досвід

Вчитель проводить демонстраційний досвід.

У три пробірки наливаємо розчин тіосульфату натрію. У першу – 5 мл, у другу – 2,5 мл, у третю – 1 мл. Далі до другої та третьої пробірки додамо по 5 мл води. Потім пробірки, починаючи з третьої, додаємо по 3 мл розчину сірчаної кислоти. За часом появи і інтенсивності колоїдної сірки, що виділилася, і судять про вплив концентрації тіосульфату натрію на швидкість реакції.

Учень

Швидкість хімічної реакції залежить від концентрації реагентів

Вчитель

А чому так відбувається? Чим вище концентрація речовини, тим більше частинок в одиниці об'єму, тим частіше вони стикаються. Кількість це виражається так званимзаконом чинних мас – швидкість реакції пропорційна концентраціям реагентів у деяких ступенях. Наприклад, для наступних нижче рівнянь реакцій виразу швидкості такі:

A = X, r = kc A ;

A + B = X, r = kc A c B ;

A + 2B = X, r = kc A c B c B = kc A c B 2 .

Величина k- Коефіцієнт пропорційності - називається константою швидкості реакції і не залежить від концентрацій. Чисельно цей коефіцієнт дорівнює швидкості реакцій, якщо добуток концентрацій реагентів дорівнює 1. Коли порівнюють швидкості різних реакцій, то порівнюють їх константи швидкостей.

Важливо відзначити, що показники ступенів при концентраціях у наведених нижче виразах для швидкостей хімічних реакцій дорівнюють стехіометричним коефіцієнтам тільки в окремих випадках, коли реакція протікає в одну стадію (для так званих елементарних реакцій). Насправді окрема хімічна реакція є такою ж абстракцією, як і чиста хімічна речовина. Іншими словами, реальні хімічні перетворення практично завжди включають декілька реакцій.

Швидкість реакцій, які у кілька послідовних стадій, визначається найповільнішою з цих стадій. Згадаймо арабську приказку: «Караван йде зі швидкістю найповільнішого верблюда».

Наприклад, реакція

2 Fe 2+ + H 2 O 2 = 2 FeOH 2+

протікає наступними стадіями:

1) 2 Fe 2+ + H 2 O 2 = 2 FeOH 2+ + OH .

k 1 = 60 л/(моль . с);

2) OH . + Fe 2+ = FeOH 2+ , k 2 = 60 000 л/(моль . с).

Повільніша стадія – перша. Тому рівняння швидкості цієї реакції –

r = k 1 c(Fe 2+ ) c(H 2 O 2 ),

а не r = kc 2 (Fe 2+ ) c(H 2 O 2 ).

Про такі складні процеси ми ще говоритимемо більш докладно в 11 класі.

3. Вплив температури.

Вчитель

Вплив температури на перебіг хімічної реакції подвійно. По-перше температура може проводити склад продуктів, а по-друге - переважна більшість реакцій прискорюються зі збільшенням температури. Чому? Тому що з підвищенням температури швидко зростає число, про «активних» молекул, тобто. молекул, що мають енергію, більшу, ніж енергія активації.

Енергія активації – різниця між середньою енергією молекул при даній температурі і тією енергією, якою вони повинні мати, щоб вступити до хімічних реакцій.

Вплив температури на швидкість хімічної реакції ілюструє правило Вант-Гоффа

ВИЗНАЧЕННЯ

При зміні температури реакції на кожні 10 градусів швидкість реакції змінюється у 2-4 рази (Формула на дошці)

Вчитель

Якщо температуру підвищувати, то станеться зі швидкістю хімічної реакції.

Учень

Швидкість реакції збільшиться у разі підвищення температури на кожні 10 градусів у 2-4 рази.

Вчитель

Якщо зменшити температуру, що станеться зі швидкістю хімічної реакції.

Учень

Швидкість зменшиться при зниженні температури кожні 10 градусів в 2-4 разу.

4. Площа поверхні зіткнення.

Вчитель

Тепер перейдемо до площі дотику.

Лабораторний досвід. Пам'ятка щодо дотримання правил техніки безпеки.

У дві пробірки наллємо соляну кислоту, першу додамо порошок цинку, а другу гранулу. Запишіть рівняння реакції. Визначте її тип. Де реакція відбувається швидше? Чому?

Учень записує реакцію. Вона є реакцією заміщення.

Реакція проходить швидше у першій пробірці. Адже там більша площа поверхні зіткнення.

Вчитель

Правильно.

5. Каталізатор

Останній чинник – наявність спеціальних речовин - каталізаторів. Хімічна реакція – складний процес, у якому можуть брати участь як речовини реагенти, а й інші присутні у системі речовини. Якщо вони помітно змінюють швидкість хімічної реакції, їх і називають каталізаторами. Про ці речовини і каталіз ми докладно погоримо наступного уроці.

    ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

Вчитель

Яку нову величину ми вивчили на сьогоднішньому уроці?

Учень

Ми ознайомилися із швидкістю хімічної реакції.

Вчитель

Які види середовищ ви дізналися?

Учень

Гомогенну та гетерогенну.

Вчитель

Чи однаково визначається швидкість у різних середовищах?

Учень

Ні, по-різному.

Вчитель

Як визначається швидкість у гомогенному середовищі?

Учень

У гомогенної системи реакція відбувається у всьому обсязіV системи (у газовій фазі чи розчині). У такій реакції одиницею реакційного простору є одиниця обсягу, і якщо цей обсяг не змінюється у процесі реакції

Вчитель

Вчитель

Як визначається швидкість у гетерогенному середовищі?

У гетерогенної системи реакція відбувається межі розділу між компонентами. Якщо площа цього кордонуS .

Вчитель

У яких одиницях вона вимірюється?

Які фактори впливають на швидкість хімічної реакції? Перерахуйте їх.

Учень

Природа реагуючих речовин.

Концентрація реагуючих речовин.

Температура.

Площа поверхні зіткнення.

Наявність каталізатора.

IY . УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Сьогодні на уроці ми вивчили поняття «швидкість хімічної реакції». Розглянули як визначається швидкість хімічної реакції у гомогенній та гетерогенній системах. Визначили фактори, що можуть вплинути на швидкість хімічної реакції.

Y . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Основні визначення будинку вивчити. А також на столах у вас є завдання, вони трирівневі. Як завжди, кожен для себе вибирає відповідний рівень, який на даному етапі навчання вам під силу виконати.

План урок на тему «Швидкість хімічних реакцій»,

9 клас

учитель хімії О.В. Залозних

Ціль:познайомити учнів із поняттям «швидкість хімічних реакцій» та чинниками, яких вона залежить.

Завдання:

Освітні:дати поняття про швидкість хімічних реакцій та одиниці її вимірювання. Показати значення її у природі та людській діяльності; встановити чинники, що впливають швидкість реакції. Поглибити знання каталізаторів. Ознайомити учнів із класифікацією хімічних реакцій за ознакою фазності (агрегатного стану): гомо та гетерогенних.

Розвиваючі:розвивати в учнів навички керування своєю навчальною діяльністю; розвиток самостійного мислення; вдосконалення практичних навичок під час виконання лабораторних дослідів; розвиток вміння виділяти головне у матеріалі, що вивчається, спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Виховують:формувати комунікативні вміння під час парної та колективної роботи; розвивати самостійність; прагнення мети.

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу

Ресурси уроку:підручники та навчальні посібники різних авторів, електронний навчальний додаток до підручника О.С.Габрієляна (9клас), комп'ютер, мультимедійний проектор

Обладнання:штатив з пробірками, спиртування, пробіркотримач.

Реактиви: цинк, магній, мідь, розчин сірчаної кислоти, вода, залізо (цвях і тирсу), пероксид водню, оксид марганцю (IV).

Методи та методичні прийоми:самостійна робота з текстом, індивідуальна робота, робота у групах, заповнення таблиці, виконання тестових завдань, робота у парах.

Техніка безпеки: робота зі спиртовкою, розчином сірчаної кислоти.

Заплановані результати:

Предметні:

● знати визначення швидкості хімічних реакцій

● знати фактори, що впливають на швидкість хімічних реакцій

Метапредметні:

● вміти слухати співрозмовника та вести діалог; вміти визнавати можливість існування різних точок зору

● використовувати різні способи пошуку, збору, обробки, аналізу та інтерпретації інформації відповідно до завдань уроку

● вміти висловлювати свою думку та аргументувати свою точку зору

● активне використання мовних засобів, інформаційних засобів та ІКТ для вирішення комунікативних та пізнавальних завдань

Особистісні:

●розвивати навички співпраці з учителем та однолітками у різних ситуаціях; вміння не створювати конфліктів та знаходити виходи зі спірних ситуацій

●формувати шанобливе ставлення до чужої думки

● здійснювати самоконтроль, взаємоконтроль

● оцінювати свої досягнення на уроці

Хід уроку

    Організаційний етап

    Актуалізація знань

Майже нерухомості борошно -

Мчати кудись зі швидкістю звуку,

Знаючи чудово, що є вже десь

Зі швидкістю

Леонід Мартинов

Хлопці, сьогодні на уроці у нас дуже цікава та дуже важлива у вивченні хімічних реакцій тема. Але почати урок я хочу з цікавих фактів:

Швидкість лопання мильної бульбашки становить 0.001 секунди.

Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину 12.000 знаків.

Бальзак прочитував 200 сторінок за півгодини.

Швидкість вітру від 10 до 15 миль на годину.

При кип'ятінні води її молекули рухаються зі швидкістю 650 метрів в секунду.

Ураган може рухатися зі швидкістю 125 миль на годину.

Вночі волосся росте повільно. Вдень зростання волосся пришвидшується. Між 10 та 11 годинами швидкість зростання найбільша. Пік зростання настає між 14 та 16 годинами.

Кров рухається швидко в артеріях (500 мм/с), повільніше у венах (150 мм/с), а також повільніше у капілярах (1мм/с).

Хлопці скажіть, що поєднує ці наукові факти? (В них йдеться про швидкість).

Отже, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці? (швидкості)

Правильно. Сьогодні ми говоритимемо про швидкість. Але не про ту, з якою ви знайомилися на уроках фізики та математики, а про швидкість хімічних реакцій. Отже, тема сьогоднішнього уроку "Швидкість хімічних реакцій".

Як ви думаєте, які питання допоможуть нам розкрити тему уроку?

(1. Що таке швидкість хімічних реакцій? 2. Від чого залежить швидкість хімічних реакцій?)

    Організація пізнавальної діяльності

А що таке швидкість хімічної реакції? Щоб відповісти на це питання, пропоную вам самостійно попрацювати з підручниками та навчальними посібниками з хімії різних авторів, які є у вас на столах (учні працюють із підручниками, виписують визначення поняття «швидкість хімічної реакції» та формулу для її розрахунку).

Потім під час фронтальної розмови обговорюємо основні питання:

    Що таке швидкість хімічних реакцій? (двоє учнів читають визначення із різних джерел)

    Які одиниці вимірюють швидкість реакцій?

Отже, одна проблема вирішена. Тепер перейдемо до другого питання: «Чому залежить швидкість хімічних реакцій?»

У ході роботи з літературою ви зустрілися з факторами, що впливають швидкість хімічної реакції. Які це фактори? (2 особи перераховують фактори, можна записати на дошці)

А зараз ви проведете лабораторну роботу, під час якої визначите, як той чи інший чинник впливає швидкість хімічних реакцій. Для цього ви наперед поділилися на 5 груп. Кожна група має своє завдання. Вам необхідно точно за інструкцією провести експеримент, відповісти на запропоновані запитання, заповнити таблицю. Для знаходження відповідей на запитання ви можете скористатися додатковою літературою, що є у вас. Не забувайте дотримуватись правил техніки безпеки. Після закінчення дослідження ми обговоримо ваші результати (учні працюють згідно з інструктивними картами)

Почнемо. Залежно від того, які саме речовини реагують, реакції можуть протікати дуже швидко, та ж із вибухом, з помірною швидкістю або вкрай повільно. Тому одним із факторів, що впливає на швидкість реакції є природа реагуючих речовин. Під природою реагуючих речовин розуміють їх склад, будову, взаємний вплив атомів друг на друга. А як відбувається цей вплив, нам зараз розповість (виступ гурту)

Відповідно до хімічної кінетики нові речовини утворюються при взаємодії молекул одна з одною. Тому чим більше частинок в обсязі, тим частіше вони стикаються в часі. Отже, концентрації реагуючих речовин також впливає швидкість хімічних реакцій. А який цей вплив нам розповість (виступ гурту)

Наступний чинник, у якому ми зупинимося – це температура (виступ учня).

Для переважної більшості хімічно реакцій їхня швидкість із зростанням температури збільшується. Залежність швидкості реакції від температури визначається правилом Вант-Гоффа:

зі збільшенням температури на кожні 10 0 швидкість реакції збільшується в 2-4 рази.

Це правило можна відобразити за допомогою формули:

t 2 = t 1 γ t 2 - t 1 /10

де, γ – температурний коефіцієнт, який залежить від природи реагуючих речовин та від каталізатора.

Наступний фактор, який нас цікавить – це поверхня дотику речовин, що реагують (виступ учня).

Про вплив цього чинника швидкість хімічних реакцій можна лише тому випадку, якщо реакція гетерогенна, тобто. реагуючі речовини перебувають у різних агрегатних станах.

Якщо ж реагуючі речовини перебувають у однаковому агрегатному стані, тобто. реакція гомогенна, то поверхня дотику реагуючих речовин швидкість реакції не впливає.

У нас із вами залишився останній фактор, що впливає на швидкість хімічної реакції – це вплив каталізатора. Згадаймо з курсу біології, які речовини ми називаємо каталізаторами.

Каталізатори - це речовини, що змінюють швидкість реакції, але самі при цьому залишаються незмінними.

Залежно від того, як каталізатори впливають на швидкість реакції, їх ділять на дві групи:

    "+" каталізатори - збільшують швидкість хімічних реакцій. Сюди можна віднести більшість біологічних каталізаторів - ферментів.

    «-» каталізатори чи інгібітори – зменшують швидкість хімічних реакцій. Сюди можна зарахувати антиоксиданти – це природні чи синтетичні інгібітори, які здатні уповільнювати процес окислення. Їх використовують для того, щоб продукти не псувалися. Наприклад, аскорбінова кислота.

Ми розглянули всі фактори, що впливають на швидкість хімічних реакцій. Давайте ще раз назвемо їх.

    Первинне закріплення

Виконання тестового завдання (за варіантами), розв'язання задач

Ключ до тесту: 1 варіант – 1-1; 2-1; 3-4; 4-4; 5-3; 6-2; В1 - 3421; В2-2

2 варіант – 1-2; 2-1; 3-2; 4-4; 5-2; 6-3; В1 - 3412; В2-1

Завдання:визначте, як зміниться швидкість деякої реакції:

а) при підвищенні температури від 10° до 50°;

б) при зниженні температури від 10° до 0°С.

Температурний коефіцієнт реакції дорівнює 3.

    Домашнє завдання

повторити конспект; заповнити останню графу таблиці; індивідуальне завдання: на «3» – знайти цікаві факти на тему «Швидкість хімічної реакції»; на «4» - скласти тест на тему «Швидкість хімічної реакції»; на «5» - придумати завдання на тему «Швидкість хімічної реакції»

    Рефлексія

Наприкінці уроку учням пропонується закінчити пропозиції:

Сьогодні я дізнався…

Я здивувався…

Тепер я вмію...

Я хотів би…

Найбільша скрута викликала…

Своєю роботою на уроці я … (задоволений/не задоволений)

Хлопці, ви сьогодні все чудово працювали на уроці у ролі дослідників. Я бачу, що ви засвоїли тему уроку, а це було найголовніше у нашій з вами спільній роботі. Дякую вам за урок.

Інструктивна картка №1

Залежність швидкості реакції від природи реагуючих речовин

Завдання:у три пробірки налийте по 1мл кислоти. У першу пробірку помістіть магній, у другу цинк, а в третю мідь. Порівняйте швидкість взаємодії металів із кислотою. У чому, на вашу думку, причина в різній швидкості реакції взаємодії кислоти з металами. Заповніть таблицю з досвіду.

№ пробірки

умови досвіду

Спостереження

Інструктивна картка №2

Залежність швидкості реакції від концентрації реагуючих речовин

Завдання:у 2 пробірки налийте по 1мл кислоти. У першу пробірку додайте 0,5 мл води. В обидві пробірки помістіть 2-3 гранули цинку. У якій із пробірок виділення газу почалося швидше? Чому? Зробіть висновок про залежність швидкості реакції від концентрації речовин, що реагують. Заповніть таблицю з досвіду.

№ пробірки

умови досвіду

Спостереження

Інструктивна картка №3

Залежність швидкості реакції від температури

Завдання:у дві пробірки налийте по 1мл кислоти. В обидві пробірки розмістіть 2-3 гранули цинку. Одну із пробірок нагрійте. У якій із пробірок виділення газу протікає інтенсивніше? Чому? Зробіть висновок про залежність швидкості реакції температури. Заповніть таблицю з досвіду.

№ пробірки

умови досвіду

Спостереження

Інструктивна картка №4

Залежність швидкості реакції від поверхні дотику речовин, що реагують (для гетерогенних реакцій)

Завдання:у дві пробірки налийте по 1мл кислоти. В одну пробірку помістіть залізний цвях, а в іншу – залізну тирсу. У якій із пробірок реакція йде швидше? Чому? Зробіть висновок про залежність швидкості реакції від поверхні дотику речовин, що реагують. Заповніть таблицю з досвіду.

№ пробірки

умови досвіду

Спостереження

Інструктивна картка №5

Залежність швидкості реакції від каталізаторів

Завдання:у дві пробірки налийте по 1мл пероксиду водню. В одну пробірку обережно насипте кілька кристаликів оксиду марганцю (IV). У якій із пробірок спостерігається бурхливе виділення газу? Чому? Яку роль у цій реакції виконує оксид марганцю? Зробіть висновок про залежність швидкості реакції каталізаторів. Заповніть таблицю з досвіду.

№ пробірки

умови досвіду

Спостереження

Чинники, що впливають на швидкість

Висновки

    Природа реагуючих речовин

    Концентрація реагуючих речовин

    Температура

    Поверхня дотику реагуючих речовин

    Каталізатори

ШВИДКІСТЬ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ 6.4.2 № 86

Пояснювальна записка.

Дана розробка навчального заняття відноситься до розділу "Хімічні перетворення", що вивчається в 11 класі. Під час підготовки уроку на тему було дотримано загальних вимог до формування занять, таких як співвідношення принципів наочності, доступності та науковості пропонованого матеріалу, дотримання культури безпечного поводження з речовинами та прищеплення цілісного світорозуміння хімічних явищ та процесів, прогнозування та планування результатів уроку.

Чітко сформульовані цілі та завдання уроку реалізуються використанням різних методів, форм та методичних прийомів навчання. Запропоновано урок відкриття нових знань з елементами дослідження, оскільки на даному етапі учні отримають достатню кількість теоретичних понять, які закріплюються під час виконання ними практичної частини уроку. Використано такі форми організації навчальної діяльності: фронтальна, групова, індивідуальна. Вчителю відводиться участь у регулюванні процесу навчання, напрям учнів, контролю над їх спостереженнями, корекції та доповненні отриманих ними результатів та аналізі останніх.

Заплановані результати: сформувати основні поняття на тему, розуміти значення впливу різних чинників на швидкість хімічної реакції. Розуміти можливість управління хімічною реакцією за допомогою зміни умов її перебігу. Розвинути вміння планувати та здійснювати хімічний експеримент, вміло фіксуючи результати та аналізувати їх. Усвідомлювати цілісність хімічних процесів і явищ, що протікають, здійснювати варіювання поняттями у застосуванні до явищ екологічної та міжпредметної сфер.

Тема урока : швидкість хімічних реакцій

Цілі уроку : вивчити сутність поняття: швидкість хімічних реакцій, виявити залежність цієї величини від різних зовнішніх чинників

Завдання уроку:

навчальна Що таке швидкість хімічних реакцій та від яких факторів вона залежить.

розвиваюча Учні навчаються обробляти та аналізувати експериментальні дані, виявляють сутність хімічної реакції, з'ясовують взаємозв'язок між швидкістю хімічної реакції та зовнішніми факторами

виховна Учні розвивають комунікативні вміння під час парної, колективної роботи. Залучають засоби хімії до розуміння процесів, що відбуваються у навколишньому світі. У результаті практичної роботи усвідомлюють обов'язковість точного виконання інструкцій отримання результату.

Тип уроку : урок відкриття нових знань з елементами дослідження

Метод навчання : частково пошуковий, форма організації: індивідуальна, групова, фронтальна, колективна

Література для вчителя та учня:

2. Г.Е.Рудзітіс, Ф.Г.Фельдман Хімія. 11 клас. Базовий рівень/ Підручник для загальноосвітніх установ.

3. Гара Н.М. Уроки хімії 11 кл.

4. Гара Н.М., Габрусєва Н.І. Хімія. Задачник із «помічником» 11 кл.

Засоби навчання:хімічні речовини та обладнання для дослідів, мультимедійна приставка, комп'ютер.

Етапи уроку

Обґрунтування діяльності вчителя

Прогнозована діяльність учнів

УУД, що формуються

  1. Організаційний етап

Взаємне вітання учнів та вчителя; фіксація відсутніх; перевірка готовності учнів до уроку.

Підготувати учнів до роботи

Готовність класу до роботи

Готовність до співпраці та співтворчості з учителем

  1. Підготовка до основного етапу засвоєння навчального матеріалу. Активація опорних знань та вмінь. Постановка мети та завдань уроку.

Згадаймо:

  1. що таке хімічна реакція?
  2. які умови мають бути виконані, щоб відбулася хімічна реакція?
  3. чи однакова кількість часу потрібна для перебігу різних хімічних реакцій?

Підвести учнів до розгляду мети та завдань уроку. Забезпечити мотивацію та прийняття навчальними завдання уроку

Під час обговорення питання (2) необхідно наголосити, що хімічна реакція можлива тільки при зіткненні молекул

Активна робота учнів показує їхню готовність до сприйняття теми уроку

З особистого життєвого досвіду учні припускають, що тривалість різних реакцій різна

Вміти брати участь у колективному обговоренні, аргументувати свою позицію. Вміти користуватися знаннями та побутовими спостереженнями

Записуємо тему уроку "Швидкість хімічних реакцій". Формулюємо завдання уроку: з'ясувати, що таке швидкість хімічної реакції та яких факторів вона залежить. Під час уроку ми ознайомимося з теорією питання «швидкість хімічної реакції». Потімна практиці підтвердимо деякі наші теоретичні припущення.

Озвучити мету уроку та зразковий план його проведення.

Розглянемо два приклади. На столі – дві пробірки, в одній – розчин лугу (NaOH), в іншій – цвях; в обидві пробірки приливаємо розчин CuSO 4 . Що ми бачимо?

У першій пробірці реакція відбулася миттєво, у другій – видимих ​​змін поки що немає.

Складемо рівняння реакцій (два учні записують на дошці рівняння):

  1. CuSO 4 + 2NaOH = Cu(OH) 2 + Na 2 SO 4

Cu 2+ + 2OH - = Cu(OH) 2

  1. Fe + CuSO 4 = FeSO 4 + Cu

Fe 0 + Cu 2+ = Fe 2+ + Cu 0

Зазначимо, що реакція 1) – гомогенна, а реакція 2) – гетерогенна. Це важливе для нас.

А як довго триває реакція та від чого це залежить? На ці запитання ми спробуємо відповісти під час нашого уроку. Вчення про швидкості та механізми хімічних реакцій називаєтьсяхімічною кінетикою.

Необхідно підтвердити припущення учнів хімічним експериментом

За результатами демонстраційного експерименту учні переконуються у справедливості своїх припущень

Вміти самостійно чи з допомогою вчителя фіксувати результати демонстрації, робити висновок, планувати можливий етап вивчення. Вміти записувати рівняння хімічних реакцій.

  1. Осмислення змісту. Засвоєння нових знань та способів дій

Звернемося до поняття «швидкість». Вам відомі такі поєднання, як швидкість руху, швидкість читання, швидкість заповнення басейну і т. д. У загальному випадку, що таке швидкість? Зміна будь-якого чинника за одиницю часу.

А який чинник змінюється, коли йдеться про швидкість реакції?

Ми вже сказали, що хімічна реакція відбувається під час зіткнення частинок. Тоді, очевидно, швидкість реакції тим більше, чим частіше стикаються частинки. При зіткненні частинок вихідних речовин відбувається утворення нових частинок – продуктів реакції.

Що ж змінюється з часом у хімічній реакції? Змінюється кількість вихідних речовин та змінюється кількість продуктів реакції. Якщо ми віднесемо кількість речовини до одиниці об'єму, то отримаємо молярну концентрацію речовини. Молярна концентрація речовини вимірюється моль/л. щоб визначити швидкість реакції, необхідно мати дані про зміну концентрації компонента реакції через певні проміжки часу.

На дошці записано рівняння реакції

I 2 (газ) + H 2 (газ) + 2HI (газ)

та наведено таблицю зміни концентрації йоду в часі (правий стовпець – зміна концентрації HI поки не заповнений)

Забезпечити осмислене сприйняття знань

Встановити фактор, яким можна судити про швидкість реакції

Введення поняття про молярну концентрацію та одиниці її вимірювання

Активні дії учнів з об'єктом вивчення

У ході бесіди учні приходять до висновку про зв'язок швидкості реакції з концентрацією речовин, що беруть участь у реакції

Вміти вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки, здійснювати необхідне порівняння, узагальнення та залежність.

Час, з

Міль/л

Міль/л

0,35

Будуємо графік зміни концентрації йоду у часі

З HI, моль/л

3 1,2

1,0 2 1,0

0,8 0,8

0,6 0,6

0,4 3 0,4

0,2 0,2

0 5 10 15 20

Час, з

Графік зміни концентрації реагуючої речовини у часі дає учням можливість самостійно визначити швидкість реакції та простежити, як вона змінюється під час реакції

Формування дослідницьких умінь – будують графік за даними експерименту

Вміти фіксувати залежність швидкості реакції від різних факторів.

Формулювати відповідні висновки

Крива зміни концентрації реагуючої речовини або продукту реакції у часі називаєтьсякінетичної кривої.

Швидкість хімічної реакції- Це зміна концентрації однієї з реагуючих речовин за одиницю часу.

C 2 - c 1 ∆c 0,3 - 1

v = = = = - 0,03 (моль/л · с)

T 2 – t 1 ∆t 20 – 0

Прийнято вважати швидкість реакції позитивною величиною, знак мінус говорить про те, що функція залежності концентрації I 2 від часу спадна. З графіка випливає, що з часом зменшується не лише концентрація, а й швидкість реакції. Підтвердимо це розрахунками.

Визначимо швидкість для різних ділянок кінетичної кривої:

на ділянці 1: v = 0,08 моль/(л · с),

на ділянці 2: v = 0,035 моль/(л · с),

на ділянці 3: v = 0,01 моль/(л · с)

Які висновки випливають із аналізу кінетичної кривої? – Концентрація реагуючої речовини зменшується у міру перебігу реакції. Швидкість реакції з часом зменшується.

Очевидно, «швидкість реакції» - це середня швидкість процесу в певний проміжок часу, що менше проміжок часу, тим точніше значення швидкості.

Заповнимо правий стовпець таблиці значеннями концентрації продукту реакції HI. При визначенні значень керуємось рівнянням реакції. Будуємо кінетичну криву щодо продукту реакції, визначимо швидкості реакції для ділянок кривої 1, 2 та 3.

Приходимо до висновку, що швидкість компоненту HI вдвічі більша, ніж по компоненту I 2 . Це можна прогнозувати, з рівняння реакції. додатковий аналіз кінетичної кривої показав нам, що

  1. концентрація продукту у міру перебігу реакції збільшується;
  2. швидкість реакції, виміряна за продуктом, з часом зменшується (так само, як і за реагентом);
  3. Швидкості реакції, виміряні за різними компонентами, різні, тобто, говорячи про швидкість реакції, необхідно вказувати ще й учасника реакції, за яким визначалася швидкість процесу.

Поетапний аналіз кінетичної кривої призводить до осмисленого розуміння матеріалу, що вивчається, виключає формалізм знань

Побудова кінетичної кривої продукту реакції показують, що накопичення продукту реакції відбувається поступово, у міру витрати вихідних речовин

Необхідно звернути увагу на фізичну сутність стехіометричних коефіцієнтів у рівнянні хімічної реакції

Самостійно формулюють поняття "швидкість реакції"

Самостійно розраховують швидкість для всієї кінетичної кривої та окремих її ділянок. Учні самі виводять одиниці швидкості реакції

Аналізують результати одержаних розрахунків. формулюють висновки

  1. Первинна перевірка ступеня засвоєння матеріалу

На дошці плакат:

Хімічна реакція йде за схемою

А + В = 2С

2А + В = 2С

Оцінити правильність та усвідомленість засвоєння нового навчального матеріалу, виявити та усунути прогалини та невірні уявлення

Заповнюють таблицю

Вміти застосовувати отримані знання на вирішення простих завдань. Аналізувати правильність виконання послідовності дій. Вміти брати участь в обговоренні проблеми, висловлювати власну думку щодо отриманого результату.

  1. Закріплення та застосування отриманих знань

Завдання: в якій із судин однакової ємності реакція протікає з великою швидкістю, якщо за один і той же час у першій посудині утворюється 10 г фторводню, а в другій – 53 г йодоводороду?

Закріпити отримані знання

Самостійне виконання завдань із взаємною перевіркою результату виконання.

Вміти самостійно вирішувати завдання на тему. Аналізувати правильність виконання завдання.

  1. Рефлексія. Підбиття проміжних підсумків

Підіб'ємо основні підсумки. Сформулюємо їх та запишемо в зошит

Сформувати вміння узагальнювати отриману інформацію та виділяти головне

Самостійне формулювання висновків. Виявлення загального емоційно-продуктивного тла уроку.

Вміти узагальнити та систематизувати отриману інформацію. Брати участь в обговоренні, вміти висловлювати свої думки.

  1. Домашнє завдання

Пропонується різнорівневе завдання за картками:

1) обов'язкове: §.12, у 1-6 с. 62

2) поглиблене: §. 12, з1-4 с.63

3) творче: Розглянути реакції отримання сірчаної кислоти з піриту з погляду залежності швидкості хім.реакції від разл. факторів.

Супровід записаного завдання коментарями для різних рівнів.
Відповідає на запитання учнів.

Вибір одного із видів завдання для домашньої роботи. Вилучення необхідної інформації та фіксація її в щоденник.

Правильно та із задоволенням виконане домашнє завдання.


Урок розробила Лопкіна Світлана Іванівна

вчитель хімії та географії

МОУ «Лаж'яльська середня школа» Республіки Марій Ел

Предмет: хімія

Клас: 9

Тема: Швидкість хімічних реакцій

Мета уроку: створення умов для усвідомлення та осмислення знань на тему «Швидкість хімічних реакцій. Чинники, що впливають швидкість хімічних реакцій»»

Завдання уроку:

Освітній аспект:

    сформувати поняття "швидкість хімічних реакцій", в результаті спостереження, аналізу, порівняння, узагальнення підвести учнів до осмислення залежності швидкості хімічних реакцій від різних факторів;

    формування навичок дослідницької діяльності учнів.

Розвиваючий аспект:

    сприяти формуванню загальнонавчальних умінь:

навчально-інтелектуальних (аналізувати факти, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки);

навчально-інформаційних (працювати із тестами);

навчально-організаційних (розуміти зміст завдання, розподіляти час для виконання тестових завдань та їх перевірки);

навчально-комунікативних (уміння вести діалог, висловлювати свою точку зору);

    сприяти розвитку кругозору учнів.

Виховний аспект:

    сприяти вихованню акуратності, уважності, обережності під час роботи з лабораторним обладнанням та реактивами.

Обладнання:

для лабораторних робіт:набір реактивів: розчин HCl, Zn у таблетках і порошкоподібний, Fe, Mg; спиртування, сірники, тримачі, пробірки;

на столі вчителя: HCl (конц), сіль літію, шматочок цукру, спиртування, сірники, щипці тиглів;

демонстраційна комп'ютерна техніка

Тип навчального заняття:урок «відкриття» нових знань з елементами дослідження

Форма організації:фронтальна, парна робота

Використання педагогічних технологій:

    технологія проблемного навчання;

    технологія колективної взаємодії;

    технологія критичного мислення

    навчання на основі навчальних ситуацій

Методи та прийоми навчання:

    проблемний діалог;

    спонукаючий діалог;

    підводить діалог;

    порівняльний метод;

    дослідження

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

I. Мотиваційно-цільовий етап.

1. Актуалізація знань(3 хв.)

Сьогодні ми маємо незвичайний урок. Скажіть, будь ласка, чи ви любите сік?

Про що це свідчить (з погляду хімії)? Які ознаки хімічних реакцій спостерігаються у своїй? (Слайд 2)

Отже, навіть у повсякденному житті ми маємо справу з хімічними реакціями. І сьогодні мова у нас піде про реакції.

Оскільки сьогодні ми проводитимемо дослідження, згадаємо основні правила техніки безпеки. (Слайд 3)

    Не куштуйте речовини на смак. Намагайтеся,щоб речовини не потрапляли на шкіру обличчя та рук, оскільки багато хто з них викликає подразнення шкіри і слизових оболонок.

    У разі опіку, порізу звертайтеся до вчителя чи лаборанта.

    Не приступайте до виконання досвіду, не знаючи, що і як треба робити.

    Не захаращуйте своє робоче місце предметами, які не потрібні для виконання досвіду. Працюйте спокійно, без метушливості, не заважаючи сусідам.

    Поводьтеся дбайливо з посудом, речовинами та лабораторним приладдям.

    Закінчивши роботу, приведіть робоче місце до ладу.

2. Цілепологія(3 хв.)

Що ж змінилося в соку, що зіпсувався з хімічної точки зору?

А у чому вимірюється речовина?

Яка одиниця виміру кількості речовини?

Але буває так, що сік може простояти без змін, і ознак псування не спостерігається.

Чи означає це, що хімічні реакції не протікають?

Отже, хімічні реакції протікають із різною швидкістю. І сьогодні ми маємо ознайомитися з поняттям «швидкість хімічної реакції» та виявити, від яких чинників вона залежить.

Для чого це потрібно?

Напишіть тему уроку.

II. Процесуальний етап. Спільне відкриття нових знань.

1. Поняття про швидкість хімічної реакції.(10 хв.)

У курсі фізики ви ознайомилися з поняттям "швидкість руху". Згадаймо, що це таке.

Швидкість руху – це зміна довжини шляху за одиницю часу:

∆ S

Поняття «швидкість хімічної реакції» багато в чому подібне до поняття «швидкість руху». Як ми вже з'ясували, під час хімічних реакцій змінюється кількість речовин, як реагуючих, і продуктів реакцій. У рідинах та газах реакції протікають у певному обсязі, тому в рідкому та газоподібному середовищі (гомогенні реакції) швидкість хімічної реакції – це зміна кількості речовини в одиницю часу в одиниці об'єму:

∆ n n ∆с

?= - , але так як - = с, то ? = -

V ∙∆t V ∆t

∆с = с2 -с1 (пояснити, чому перед формулою знак ±)

Одиниця виміру швидкості хімічної реакції зазвичай моль/л∙с.

Якщо реакції бере участь тверда речовина (гетерогенна реакція), то взаємодія речовин відбувається за всьому об'єму. А лише на поверхні твердої речовини, тому:

S ∙∆t

де S - площа поверхні дотику речовин (Слайд 4)

Давайте розв'яжемо задачу на обчислення швидкості хімічної реакції: у розчині протікає реакція А+ В = С. Яка швидкість хімічної реакції, якщо початкова концентрація А була 0,8 моль/л, а через 20с знизилася до 0,78 моль/л? (Слайд 5)

2. Фізкультхвилинка(2 хв.)

Знов у нас фізкультхвилинка

Нахилилися, ну-но, ну-но!

Розпрямилися, потягнулися,

А тепер назад прогнулись.

Голова втомилася теж

Тож давайте їй допоможемо

Вправо-вліво, раз і два

Думай, думай, голова.

Хоч зарядка коротка,

Відпочили ми трохи.

3. Фактори, що впливають на швидкість хімічних реакцій(20 хв.)

Повернімося до нашого прикладу.

Що ми можемо зробити, щоб сік зберігся якнайдовше?

Правильно. Отже, перший фактор:

    Температура (Слайд 6)

Чим вища температура, тим більша швидкість хімічних реакцій; що нижче температура, то менше швидкість хімічних реакцій.

Правило Вант-Гоффа: при підвищенні температури на кожні 10ºС швидкість реакції збільшується в 2-4 рази:

Математично правило Вант-Гоффа виражається формулою:

де: – температурний коефіцієнт; – швидкість хімічної реакції при температурах відповідно.

Розв'язання задачі: Визначте, як зміниться швидкість хімічної реакції, температурний коефіцієнт якої 3 при підвищенні температури з 10ºС до 40ºС. (Слайд 7)

Велику увагу на класному годиннику ви приділяли заходам протипожежної безпеки та правилам поведінки під час пожеж. Ви знаєте, що якщо у приміщенні пожежа, не можна відкривати вікна. Чому? Отже, збільшується швидкість реакції горіння. - За рахунок чого зростає швидкість горіння? Згадайте, що таке горіння.

На швидкість хімічної реакції впливає: 2) концентрація реагуючих речовин (Слайд 8)

Демонстрація: а) взаємодія розчину HCl c Zn; б) взаємодія конц. HCl c Zn. Висновок: що більше концентрація, то вище швидкість хімічної реакції. Пояснення: для хімічної взаємодії необхідно, щоб молекули речовин, що реагують, зіткнулися. Чим вище концентрація речовин, тим більше таких зіткнень, тому швидкість реакції вища. (У сильному класі вводиться поняття про закон діючих мас. За законом діючих мас швидкість реакції, рівняння якої А+В=С може бути обчислена за формулою: v 1 = k 1 C A C B , а швидкість реакції, рівняння якої А+2В=С, може бути обчислена за формулою: v 2 = k 2 C A C B 2 У цих формулах: C A і C B – концентрації речовин А та В (моль/л), k 1 та k 2 – коефіцієнти пропорційності, звані константами швидкостей реакції. Ці формули також називають кінетичними рівняннями.Складіть кінетичні рівняння для наступних реакцій: а) H 2 +Cl 2 =2HCl;
Б) 2 Fe + 3CI 2 = 2 FeCI 3)

Діти, тепер ви дивилися взаємодію розчину HCl c Zn . Як ще можна збільшити швидкість цієї реакції, не змінюючи температури та концентрації соляної кислоти? Ви, напевно, колись розтоплювали камін або піч, ходили в походи, розпалювали багаття. Які брали дрова для багаття – великі поліни чи подрібнювали їх? - Як ви вважаєте, чому? Формулюємо висновок:

3) для гетерогенних реакцій швидкість залежить від площі поверхні дотику речовин, що реагують. (Слайд 9)Чим більша площа поверхні зіткнення, тим більша швидкість хімічної реакції.

– Давайте порівняємо, як взаємодіють із розчином HCl два метали – Fe та Mg .

Чи однакова швидкість цих реакцій? Чому? Формулюємо висновок: наступний фактор, що впливає на швидкість хімічної реакції - 4) природа реагуючих речовин (Слайд 10)

Скажіть, як ви вважаєте, чи зможемо ми підпалити шматочок цукру? (Демонстрація) Не виходить. А тепер помістимо на шматочок цукру кілька крупинок солі літію (цигарковий попіл) (Демонстрація) Цукор загоряється. Як ви вважаєте, чому?

Солі літію – каталізатори горіння цукру. 5)наступний фактор - каталізатор (Слайд 11)

Згадайте, що таке каталізатори. У нашому організмі також є каталізатори. Як вони звуться?

Отже, ми дізналися, що таке швидкість хімічної реакції і від чого вона залежить.

III . Самоперевірка. Корекція одержаних результатів.(3 хв.)

Пропоную вирішити тест, оцінити отримані знання. Виберіть правильні відповіді. (Слайд 12)

1 . Одиниця виміру швидкості хімічної реакції:

А) м/с В) моль/м

Б) моль/л∙хв Г) м∙с²

2. Чинник, що не впливає на швидкість хімічної реакції:

А) каталізатор

Б) концентрації реагуючих речовин

В) форма судини, в якій протікає реакція

Г) температура

3. Швидкість хімічної реакції

Zn +2HCl = ZnCl 2 +H 2 буде найбільшою при використанні:

А) шматочка Zn та 5% розчину кислоти

Б) порошку Zn та 5% розчину кислоти

В) шматочка Zn та 10% розчину кислоти

Г) порошку Zn та 10% розчину кислоти

4 . «Розчинення» цинку в соляній кислоті сповільнюватиметься при:

А) збільшення концентрації кислоти

Б) подрібнення цинку

В) розведенні кислоти

Г) підвищення температури

5 . При підвищенні температури на кожні 10ºС швидкість хімічної реакції:

А) не змінюється

Б) зменшується

В) збільшується у 10 разів

Г) збільшується у 2-4 рази

Самоперевірка: відповіді: 1. Б); 2. В); 3. Г); 4 В); 5. Г). (Слайд 13)

IV . Рефлексія.(2 хв.)

Сподіваюся, що в ході нашого уроку ви дізналися багато нового і важливого, що може стати в нагоді в житті. Під час уроку ви намагалися опанувати найголовнішим у процесі пізнання – вмінням знаходити істину з допомогою доказів, тобто. проводити дослідження.

Зараз я вам запропоную невеликий тест. Поставте плюсики за твердження. (Слайд 14)

    Я дізналась багато нового.

    Мені це знадобиться у житті.

    На уроці було чим подумати.

    На всі запитання я отримав(ла) відповіді.

    На уроці я попрацював(а) сумлінно.

Підрахуйте кількість плюсиків. Їхня кількість підказує вам, як ви попрацювали на уроці.

V . Домашнє завдання.(Слайд 15)(2 хв.)

1. Розв'язати задачу: Визначити швидкість хімічної реакції H 2 +Br 2 = 2HBr якщо початкова концентрація водню була 1 моль/л, а через 30 с стала 0,8 моль/л. (Завдання роздруковане на листочках)

2. Навести приклади впливу різних факторів на швидкість хімічних реакцій, які ви здійснюєте вдома, у побуті.

Відповідають (як правило, так)

Відповідають:

- Відбувається хімічна реакція

- Виділення газу, поява запаху

Припускають:

- Зникають смачні та корисні речовини, з'являються речовини, що погіршують смак соку.

- Кількість речовини

- Міль

- Ні, реакції протікають, але повільніше

- є реакції корисні, їх швидкість потрібно збільшити; є шкідливі реакції, швидкість яких потрібно зменшити.

Записують тему уроку

Відповідають

Спільно з учителем виводять формулу та записують у зошит

Вирішують завдання спільно з учителем

Повторюють вправи за учителем.

Припускають: поставити у холодильник.

Проводять лабораторний досвід: а) взаємодія розчину HCl c Zn за нормальної температури;

б) взаємодія розчину HCl c Zn при нагріванні

Формулюють висновок: що вища температура, то більше вписувалося швидкість хімічних реакцій.

Вирішують завдання.

Відповідають: полум'я спалахує з більшою силою.

Обговорення: горіння – взаємодія речовини із киснем. Коли відкриваємо вікно, до кімнати вривається потік кисню (збільшується концентрація кисню).

Записують у зошит.

Відповідають: подрібнені поліни спалахують швидше, т.к. збільшується площа поверхні зіткнення з киснем.

Проводять лабораторний досвід: а) взаємодію розчину HCl c Zn (таб.);

б) взаємодія розчину HCl c Zn (порош.)

Проводять лабораторний досвід: а) взаємодія розчину HCl c Fe;



Сподобалася стаття? Поділіться їй